Gator Sportshop
Gator Ticket Office

1998-99 University of Florida
Women's Track and Field Team

Name Acad. CC ITF OTF Hometown (High School/Previous College) Events
Sarah Adams Fr. - Fr. Fr. Fellsmere, Fla. (Sebastian River) Pole Vault
Leslie Almeida Sr. Sr. Jr. Jr. Prospect, Conn. (Wolcott/Conneticut) Distance
Sondra Beck Fr. Fr. Fr. Fr. Parkland, Fla. (Marjory Stoneman Douglas) Distance
Heather Borowy Fr. - Fr. Fr. Erie, Pa. (McDowell) Pole Vault
Christie Brady Fr. Fr. Fr. Fr. Plant City, Fla. (Plant City) Distance
Emily Brown Fr. -- Fr. Fr. Stanford, Conn. (Stanford) Pole Vault
Yolanda Brown-Moore So. - So. So. Gainesville, Fla. (Buchholz) Sprints/Jumps
Shannon Burcham Fr. Fr. Fr. Fr. Palm Harbor, Fla. (Clearwater) Distance
Allison Burnett Jr. Jr. Jr. Jr. Lakeland, Fla. (Jenkins) Distance
Kelly Carvallis So. - So. So. Irwin, Pa. (Yough) Javelin
Hazel Clark Jr. Jr. Jr. Jr. South Orange, N.J. (Columbia) Middle Distance
Beth Cranston Sr. Sr. Sr. Sr. Dayton, Ohio (Carroll) Middle Distance
Keisha Day Jr. - Jr. Jr. Clearwater, Fla. (Clearwater) Jumps
Kristen Disher Jr. - Jr. Jr. Cincinnati, Ohio (Anderson/Cincinnati) Hurdles
Selina Dunworth Sr. Jr. Jr. Jr. Gainesville, Fla. (Buchholz/Clemson) Distance
Cara Evans So. - So. So. Tallahassee, Fla. (Leon) Sprints
Melissa Flandera Sr. - - Sr. Westlake, Ohio (Magnificat) Heptathlon/Javelin
Peaches Fortson Jr. - Jr. Jr. Hephzibah, Ga. (Butler) Sprints
Shannon Grady Sr. Sr. Sr. - Aston, Pa. (Sun Valley) Distance
Alicia Graham So. - So. So. Universal City, Texas (Randolph) Jumps
Nadia Graham Sr. - Sr. Sr. Sunrise, Fla. (Plantation/Middle Tenn. State) Sprints
Kelly Greeno Fr. - Fr. Fr. Orlando, Fla. (Boone) Pole Vault
Laura Hawkins Fr. - Fr. Fr. Bushnell, Fla. (South Sumter) Pole Vault/High Jump
Kristin Heaston Sr. - Jr. Jr. Pleasant Hill, Calif. (Ygnacio Valley) Throws
LaShawnda Jackson Jr. - Jr. Jr. Mims, Fla. (Astronaut) Throws
Kisha Jett Sr. - Sr. Sr. Columbia, Md. (Hammond) Sprints
Kathy Kilar So. - So. So. Edison, N.J. (Stevens) High Jump
Denika Kisty Jr. - Jr. Jr. Pittsburgh, Pa. (Brentwood/Penn State) Javelin/Heptathlon
Jill Lackovich Jr. - Jr. Jr. Titusville, Fla. (Titusville/Miami-Fla) Throws
Jaime LaFarr Sr. - Sr. Sr. Saratoga Springs, N.Y. (Saratoga Springs) Heptathlon
Vikki Marlow Sr. - Sr. Sr. Tampa, Fla. (H.B. Plant) Javelin
Jennifer McGranahan Fr. Fr. Fr. Fr. Pensacola, Fla. (Pensacola) Distance
Renee McManus So. So. So. So. Bradenton, Fla. (Manatee) Distance
Michelle Mundey So. - So. So. Washington, D.C. (Woodson) Sprints/Hurdles
Ashley Nasser Fr. Fr. Fr. Fr. Longwood, Fla. (Lake Brantley) Distance
Megan Newcome Sr. - Sr. Sr Cox’s Creek, Ky. (Nelson County) Distance
Joyce Owes Jr. - Jr. Jr. Tampa, Fla. (Tampa Bay Tech/South Florida) Throws
Kelly Plautz Sr. Fr. Fr. So. Tampa, Fla. (Vivian Gaither) Distance
Elizabeth Reed Jr. Jr. Jr. Jr. Fredonia, N.Y. (Fredonia) Middle Distance
Takydra Robinson Fr. Fr. Fr. Fr. Lake City, Fla. (Columbia) Sprints
Ramona Saridakis So. So. So. So. West Palm Beach, Fla. (Cardinal Newman) Distance
Cerian Shepherd So. So. Fr. Fr. Markham, Ontario (Markham District/Boston College) Distance
Christina Starr Sr. Sr. Sr. Sr. Boca Raton, Fla. (Spanish River/Penn State) Middle Distance
Katie Townsend So. - Fr. Fr. Champaign, Ill. (Champaign Central) Throws
Carrie Ullmann Sr. - Sr. Sr. Tampa, Fla. (H.B. Plant) Hurdles
Alexandra Vieux So. - So. So. Coral Gables, Fla. (Coral Gables) Jumps
Kimberly Walford So. - So. So. Port Charlotte, Fla. (Charlotte) Sprints
Melissa Williams So. - So. So. Tampa, Fla. (Gaither) High Jump
Jernae Wright So. - So. So. Hayward, Calif. (Logan) Sprints/Jumps

Head Coach:
Tom Jones (6th year)
Assistant Coaches:
J.J. Clark, Laurie Trapp
Volunteer Assistant Coach:
Ken Stissel
Trainers:
Adrian Melendez, Karen Leonard
Managers:
Frank Caraway
Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC Network

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.