Gator Locker Room
Gator Ticket Office
1997-98 University of Florida
Women's Track and Field Team
Name Acad. CC ITF OTF Hometown (High School/Previous College) Events
Jessica Allegretta So. - So. So. Naples, Fla. (Collier) Hurdles
Yolanda Brown-Moore Fr. - Fr. Fr. Gainesville, Fla. (Buchholz) Sprints/Jumps
Allison Burnett So. So. So. So. Lakeland, Fla. (Jenkins) Distance
Kelly Carvallis Fr. - Fr. Fr. Irwin, Pa. (Yough) Javelin
Hazel Clark So. So. So. So. South Orange, N.J. (Columbia) Middle Distance
Beth Cranston Sr. Jr. Jr. Jr. Dayton, Ohio (Carroll) Middle Distance
Keisha Day So. - So. So. Clearwater, Fla. (Clearwater) Jumps
Keisha Duncan Fr. - Fr. Fr. Port Charlotte, Fla. (Lemon Bay) Jumps
Selina Dunworth Jr. So. So. So. Gainesville, Fla. (Buchholz/Clemson) Distance
Cara Evans Fr. - Fr. Fr. Tallahassee, Fla. (Leon) Sprints
Melissa Flandera Sr. - Sr. Jr. Westlake, Ohio (Magnificat) Heptathlon/Javelin
Peaches Fortson So. - So. So. Hephzibah, Ga. (Butler) Sprints
Erin Gerber So. - Fr. Fr. Winter Park, Fla. (Lake Howell) Sprints
Shannon Grady Sr. Sr. Jr. Sr. Aston, Pa. (Sun Valley) Distance
Alicia Graham Fr. - Fr. Fr. Universal City, Texas (Randolph) Jumps
Nadia Graham Jr. - Jr. Jr. Sunrise, Fla. (Plantation/Middle Tenn. State) Sprints
Kristin Heaston Jr. - So. So. Pleasant Hill, Calif. (Ygnacio Valley) Throws
LaShawnda Jackson So. - So. So. Mims, Fla. (Astronaut) Throws
Kisha Jett Jr. - Jr. Jr. Columbia, Md. (Hammond) Sprints
Kathy Kilar Fr. - Fr. Fr. Edison, N.J. (Stevens) High Jump
Denika Kisty So. - So. So. Pittsburgh, Pa. (Brentwood/Penn State) Javelin/Heptathlon
Kimmie Kroll So. Fr. Fr. Fr. Boca Raton, Fla. (Spanish River) Distance
Patrice Kuntz Sr. Sr. Sr. Sr. Hanover, Ont. (John Diefenbaker Secondary) Distance
Jill Lackovich So. - So. So. Titusville, Fla. (Titusville/Miami-Fla) Throws
Jaime LaFarr Jr. - Jr. Jr. Saratoga Springs, N.Y. (Saratoga Springs) Heptathlon
Vikki Marlow Sr. - Jr. Jr. Tampa, Fla. (H.B. Plant) Javelin
Nicholle Marshall Sr. - Sr. Jr. Hope Valley, R.I. (LaSalle Academy) Throws
Courtney McCubbin So. So. So. So. Annandale, Va. (Woodson) Middle Distance
Renee McManus Fr. Fr. Fr. Fr. Bradenton, Fla. (Manatee) Distance
Jenny Mihalcik Sr. Sr. Sr. Sr. Niceville, Fla. (Niceville) Distance
Denise Moore Fr. Fr. Fr. Fr. Columbia, S.C. (Irmo) Middle Distance
Michelle Mundey Fr. - Fr. Fr. Washington, D.C. (Woodson) Sprints/Hurdles
Toinette Neal Fr. - Fr. Fr. Jacksonville, Fla. (Ribault) Sprints
Megan Newcome Sr. Sr. Jr. Sr. Cox’s Creek, Ky. (Nelson County) Distance
Nancy Osborne GR Sr. Sr. Sr. Plantation, Fla. (South Plantation) Distance
Joyce Owes So. - So. So. Tampa, Fla. (Tampa Bay Tech/South Florida) Throws
Elizabeth Reed So. So. So. So. Fredonia, N.Y. (Fredonia) Middle Distance
Loretta Sandy Fr. - Fr. Fr. Trenton, Fla. (Trenton) High Jump
Ramona Saridakis Fr. Fr. Fr. Fr. West Palm Beach, Fla. (Cardinal Newman) Distance
Erica Schoff So. Fr. Fr. Fr. Ponte Vedra Beach, Fla. (Nease) Sprints
Christina Starr Jr. Jr. Jr. Jr. Boca Raton, Fla. (Spanish River/Penn State) Middle Distance
Robyn Stein Sr. Sr. Sr. Sr. North Tonawonda, N.Y. (North Tonawonda) Distance
Katie Townsend Fr. - Fr. Fr. Champaign, Ill. (Champaign Central) Throws
Carrie Ullmann Jr. - Jr. Jr. Tampa, Fla. (H.B. Plant) Hurdles
Alexandra Vieux Fr. - Fr. Fr. Coral Gables, Fla. (Coral Gables) Jumps
Kimberly Walford Fr. - Fr. Fr. Port Charlotte, Fla. (Charlotte) Sprints
Becki Wells Sr. Jr. Sr. Sr. Dickinson, N.D. (Dickinson/Alabama) Middle Distance
Melissa Williams Fr. - Fr. Fr. Tampa, Fla. (Gaither) High Jump
Jernae Wright Fr. - Fr. Fr. Hayward, Calif. (Logan) Sprints/Jumps

Head Coach
: Tom Jones (5th year)
Assistant Coaches: Sandy Fowler, J.J. Clark
Trainers: Adrian Melendez, Karen Leonard
Managers: Angela Fitts, Tameka Holton
Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC Network

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.