Gator Locker Room
Gator Ticket Office

Women's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to PACK                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/29/2010 05:25 PM
                    Tennessee vs Florida Women - 1/30/2010                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tennessee, University of, Knox-SE  'A'                 NT    1:41.24   11  
     1) Connolly, Jennifer M 19         2) Barsanti, Alexandra 22         
     3) Floyd, Kelsey J 18              4) King, Michele L 21             
                  25.65       53.96 (28.31)     1:18.81 (24.85)     1:41.24 (22.43)
  2 Florida, University of-FL  'A'                         NT    1:41.44    4  
     1) Spofforth, Gemma M 22           2) Rogers, Lindsey K 19           
     3) Stafford, Shara E 20            4) Bateman, Sarah B 19            
                  25.74       54.84 (29.10)     1:19.01 (24.17)     1:41.44 (22.43)
  3 Florida, University of-FL  'B'                         NT    1:42.92    2  
     1) Ramirez, Lily G 19              2) Victoria, Daniela 20           
     3) Lowe, Jemma L 19                4) Napier, Stephanie L 21         
                  26.14       55.12 (28.98)     1:20.00 (24.88)     1:42.92 (22.92)
  4 Florida, University of-FL  'C'                         NT   x1:43.16  
     1) Peterson, Sarah M 21            2) Pike, Carly                    
     3) Turnadzic, Maida 19             4) Kemp, Elizabeth A 21           
                  26.60       55.65 (29.05)     1:20.00 (24.35)     1:43.16 (23.16)
  5 Tennessee, University of, Knox-SE  'B'                 NT    1:45.24  
     1) Weaner, Tricia E 20             2) Saffer, Jamie C 21             
     3) Farrell, Morgan M 20            4) Pitman, Sloane S 18            
                  27.07       56.04 (28.97)     1:21.21 (25.17)     1:45.24 (24.03)
  6 Tennessee, University of, Knox-SE  'C'                 NT   x1:48.08  
     1) Richmond, Victoria L 19         2) Colonias, Kirstyn N 19         
     3) Garrett, Madeline L 19          4) Wilkins, Atlantis 20           
                  28.09       57.47 (29.38)     1:24.32 (26.85)     1:48.08 (23.76)
 
Event 2  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Showalter, Corinne A      19 Florida-FL                NT    9:57.25    6.5
                  28.15       58.40 (30.25)     1:28.51 (30.11)     1:58.72 (30.21)
        2:28.93 (30.21)     2:59.13 (30.20)     3:29.16 (30.03)     3:59.23 (30.07)
        4:29.27 (30.04)     4:59.19 (29.92)     5:29.25 (30.06)     5:59.40 (30.15)
        6:29.42 (30.02)     6:59.29 (29.87)     7:29.21 (29.92)     7:59.06 (29.85)
        8:28.76 (29.70)     8:58.48 (29.72)     9:28.54 (30.06)     9:57.25 (28.71)
  1 Lehtonen, Eva J           18 Florida-FL                NT    9:57.25    6.5
                  27.92       57.45 (29.53)     1:27.26 (29.81)     1:57.23 (29.97)
        2:27.22 (29.99)     2:56.99 (29.77)     3:26.91 (29.92)     3:56.90 (29.99)
        4:27.08 (30.18)     4:57.20 (30.12)     5:27.11 (29.91)     5:56.77 (29.66)
        6:26.11 (29.34)     6:55.84 (29.73)     7:26.00 (30.16)     7:56.28 (30.28)
        8:26.55 (30.27)     8:57.09 (30.54)     9:27.62 (30.53)     9:57.25 (29.63)
  3 Bohunicky, Jamie L        19 Florida-FL                NT    9:58.01    3  
                  29.07       58.89 (29.82)     1:29.32 (30.43)     1:59.56 (30.24)
        2:29.97 (30.41)     3:00.26 (30.29)     3:30.43 (30.17)     4:00.53 (30.10)
        4:30.63 (30.10)     5:00.60 (29.97)     5:30.60 (30.00)     6:00.51 (29.91)
        6:30.32 (29.81)     7:00.05 (29.73)     7:29.93 (29.88)     7:59.71 (29.78)
        8:29.43 (29.72)     8:59.27 (29.84)     9:29.15 (29.88)     9:58.01 (28.86)
  4 Akerfelds, Aleksa M       20 Tennessee-SE              NT   10:00.82    2  
                  28.36       58.33 (29.97)     1:28.47 (30.14)     1:58.85 (30.38)
        2:29.25 (30.40)     2:59.46 (30.21)     3:29.57 (30.11)     3:59.67 (30.10)
        4:29.95 (30.28)     5:00.26 (30.31)     5:30.58 (30.32)     6:00.96 (30.38)
        6:31.28 (30.32)     7:01.34 (30.06)     7:31.06 (29.72)     8:00.92 (29.86)
        8:30.93 (30.01)     9:01.07 (30.14)     9:31.28 (30.21)    10:00.82 (29.54)
  5 Watson, Brooke M          18 Tennessee-SE              NT   10:53.68    1  
                  29.57     1:02.28 (32.71)     1:35.25 (32.97)     2:08.54 (33.29)
        2:42.07 (33.53)     3:15.39 (33.32)     3:49.27 (33.88)     4:22.12 (32.85)
        4:54.70 (32.58)     5:27.15 (32.45)     5:59.88 (32.73)     6:32.50 (32.62)
        7:05.28 (32.78)     7:38.38 (33.10)     8:11.74 (33.36)     8:44.68 (32.94)
        9:17.00 (32.32)     9:49.78 (32.78)    10:22.18 (32.40)    10:53.68 (31.50)
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Costa Schmid, Melania     20 Florida-FL                NT    1:47.50    9  
                  25.72       52.92 (27.20)     1:20.31 (27.39)     1:47.50 (27.19)
  2 Crippen, Teresa M         19 Florida-FL                NT    1:48.32    4  
                  25.98       53.78 (27.80)     1:21.24 (27.46)     1:48.32 (27.08)
  3 Floyd, Kelsey J           18 Tennessee-SE              NT    1:49.86    3  
                  25.71       53.42 (27.71)     1:21.29 (27.87)     1:49.86 (28.57)
  4 Perks, Caitlin L          19 Tennessee-SE              NT    1:50.30    2  
                  26.07       54.00 (27.93)     1:22.24 (28.24)     1:50.30 (28.06)
  5 Peterson, Sarah M         21 Florida-FL                NT    1:50.51    1  
                  26.11       53.94 (27.83)     1:22.31 (28.37)     1:50.51 (28.20)
  6 Smith, Kirsten K          20 Florida-FL                NT   x1:51.01  
                  26.53       54.43 (27.90)     1:22.78 (28.35)     1:51.01 (28.23)
  7 Pitman, Sloane S          18 Tennessee-SE              NT    1:52.78  
                  25.34       53.24 (27.90)     1:22.54 (29.30)     1:52.78 (30.24)
 
Event 4  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spofforth, Gemma M        22 Florida-FL                NT      54.03    9  
                  26.21       54.03 (27.82)                                        
  2 Connolly, Jennifer M      19 Tennessee-SE              NT      54.36    4  
                  26.23       54.36 (28.13)                                        
  3 Stafford, Shara E         20 Florida-FL                NT      55.32    3  
                  27.24       55.32 (28.08)                                        
  4 Bateman, Sarah B          19 Florida-FL                NT      56.14    2  
                  27.62       56.14 (28.52)                                        
  5 Weaner, Tricia E          20 Tennessee-SE              NT      56.41    1  
                  27.77       56.41 (28.64)                                        
  6 Pold, Anna                19 Florida-FL                NT     x57.45  
                  27.88       57.45 (29.57)                                        
  7 Farrell, Morgan M         20 Tennessee-SE              NT      57.82  
                  27.94       57.82 (29.88)                                        
 
Event 5  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barsanti, Alexandra       22 Tennessee-SE              NT    1:02.37    9  
                  29.54     1:02.37 (32.83)                                        
  2 Moravcikova, Martina      21 Tennessee-SE              NT    1:02.78    4  
                  29.28     1:02.78 (33.50)                                        
  3 Saffer, Jamie C           21 Tennessee-SE              NT    1:02.84    3  
                  29.68     1:02.84 (33.16)                                        
  4 Pike, Carly                  Florida-FL                NT    1:03.24    2  
                  29.85     1:03.24 (33.39)                                        
  5 Victoria, Daniela         20 Florida-FL                NT    1:03.69    1  
                  29.93     1:03.69 (33.76)                                        
  6 Gelb, Samara R            19 Tennessee-SE              NT   x1:04.16  
                  30.20     1:04.16 (33.96)                                        
  7 Rogers, Lindsey K         19 Florida-FL                NT    1:04.61  
                  29.82     1:04.61 (34.79)                                        
  8 Lanjanef, Sarra           20 Florida-FL                NT   x1:05.55  
                  31.09     1:05.55 (34.46)                                        
 
Event 6  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowe, Jemma L             19 Florida-FL                NT    1:59.07    9  
                  27.28       57.70 (30.42)     1:28.36 (30.66)     1:59.07 (30.71)
  2 Turnadzic, Maida          19 Florida-FL                NT    2:00.86    4  
                  26.87       57.26 (30.39)     1:28.77 (31.51)     2:00.86 (32.09)
  3 Richmond, Victoria L      19 Tennessee-SE              NT    2:03.06    3  
                  27.66       58.90 (31.24)     1:30.52 (31.62)     2:03.06 (32.54)
  4 Garrett, Madeline L       19 Tennessee-SE              NT    2:06.03    2  
                  27.96       59.60 (31.64)     1:32.36 (32.76)     2:06.03 (33.67)
  5 Ballatore, Angelina R     19 Florida-FL                NT    2:07.13    1  
                  29.00     1:00.90 (31.90)     1:33.75 (32.85)     2:07.13 (33.38)
  6 Sampson, Kathryn F        18 Tennessee-SE              NT    2:09.93  
                  28.61     1:00.67 (32.06)     1:34.63 (33.96)     2:09.93 (35.30)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Michele L           21 Tennessee-SE              NT      22.86    9  
  2 Napier, Stephanie L       21 Florida-FL                NT      23.46    4  
  3 Kemp, Elizabeth A         21 Florida-FL                NT      23.50    3  
  4 Pitman, Sloane S          18 Tennessee-SE              NT      23.93    2  
  5 Wilkins, Atlantis         20 Tennessee-SE              NT      23.94    1  
  6 Ramirez, Lily G           19 Florida-FL                NT      24.14  
 
Event 8  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salamone, Kara               Florida-FL                NT     290.33    9  
  2 Trudeau, Gabrielle        19 Tennessee-SE              NT     280.20    4  
  3 McGroarty, Jodie M        20 Tennessee-SE              NT     275.48    3  
  4 Dodson, Monica               Florida-FL                NT     274.58    2  
  5 Doback, Kaylee               Florida-FL                NT     249.83    1  
  6 Pierce, Jill J            20 Tennessee-SE              NT     219.75  
 
Event 9  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Michele L           21 Tennessee-SE              NT      50.21    9  
                  24.25       50.21 (25.96)                                        
  2 Bohunicky, Jamie L        19 Florida-FL                NT      51.45    4  
                  24.93       51.45 (26.52)                                        
  3 Ramirez, Lily G           19 Florida-FL                NT      51.65    3  
                  24.59       51.65 (27.06)                                        
  4 Perks, Caitlin L          19 Tennessee-SE              NT      51.74    2  
                  25.20       51.74 (26.54)                                        
  5 Napier, Stephanie L       21 Florida-FL                NT      51.86    1  
                  24.97       51.86 (26.89)                                        
  6 Pitman, Sloane S          18 Tennessee-SE              NT      51.90  
                  24.72       51.90 (27.18)                                        
  7 Wilkins, Atlantis         20 Tennessee-SE              NT     x53.95  
                  25.60       53.95 (28.35)                                        
 
Event 10  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spofforth, Gemma M        22 Florida-FL                NT    1:58.46    9  
                  28.27       59.10 (30.83)     1:29.04 (29.94)     1:58.46 (29.42)
  2 Weaner, Tricia E          20 Tennessee-SE              NT    1:59.73    4  
                  28.33       58.23 (29.90)     1:28.77 (30.54)     1:59.73 (30.96)
  3 Smith, Kirsten K          20 Florida-FL                NT    2:03.19    3  
                  29.83     1:00.73 (30.90)     1:32.13 (31.40)     2:03.19 (31.06)
  4 Pold, Anna                19 Florida-FL                NT    2:03.95    2  
                  29.01     1:00.32 (31.31)     1:32.12 (31.80)     2:03.95 (31.83)
  5 Farrell, Morgan M         20 Tennessee-SE              NT    2:07.86    1  
                  30.14     1:01.88 (31.74)     1:35.02 (33.14)     2:07.86 (32.84)
 
Event 11  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moravcikova, Martina      21 Tennessee-SE              NT    2:16.85    9  
                  31.45     1:06.02 (34.57)     1:41.29 (35.27)     2:16.85 (35.56)
  2 Barsanti, Alexandra       22 Tennessee-SE              NT    2:16.91    4  
                  30.98     1:05.92 (34.94)     1:41.01 (35.09)     2:16.91 (35.90)
  3 Pike, Carly                  Florida-FL                NT    2:17.44    3  
                  31.91     1:06.88 (34.97)     1:42.20 (35.32)     2:17.44 (35.24)
  4 Victoria, Daniela         20 Florida-FL                NT    2:17.54    2  
                  31.14     1:05.51 (34.37)     1:41.17 (35.66)     2:17.54 (36.37)
  5 Lanjanef, Sarra           20 Florida-FL                NT    2:21.17    1  
                  32.84     1:08.48 (35.64)     1:44.76 (36.28)     2:21.17 (36.41)
  6 Saffer, Jamie C           21 Tennessee-SE              NT    2:22.68  
                  32.11     1:08.19 (36.08)     1:45.45 (37.26)     2:22.68 (37.23)
  7 Curran, Bryttany L        21 Tennessee-SE              NT   x2:23.27  
                  31.85     1:07.37 (35.52)     1:44.67 (37.30)     2:23.27 (38.60)
  8 Ballatore, Angelina R     19 Florida-FL                NT   x2:25.67  
                  33.49     1:10.43 (36.94)     1:48.01 (37.58)     2:25.67 (37.66)
 
Event 12  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Costa Schmid, Melania     20 Florida-FL                NT    4:48.61    9  
                  27.33       56.96 (29.63)     1:26.71 (29.75)     1:56.30 (29.59)
        2:25.69 (29.39)     2:55.12 (29.43)     3:24.10 (28.98)     3:52.87 (28.77)
        4:21.12 (28.25)     4:48.61 (27.49)                                        
  2 Crippen, Teresa M         19 Florida-FL                NT    4:52.24    4  
                  27.92       57.60 (29.68)     1:27.10 (29.50)     1:56.85 (29.75)
        2:26.40 (29.55)     2:55.75 (29.35)     3:25.19 (29.44)     3:54.23 (29.04)
        4:23.61 (29.38)     4:52.24 (28.63)                                        
  3 Akerfelds, Aleksa M       20 Tennessee-SE              NT    4:54.71    3  
                  27.28       56.78 (29.50)     1:26.52 (29.74)     1:56.18 (29.66)
        2:25.78 (29.60)     2:55.53 (29.75)     3:25.49 (29.96)     3:55.91 (30.42)
        4:25.74 (29.83)     4:54.71 (28.97)                                        
  4 Kemp, Elizabeth A         21 Florida-FL                NT    4:54.79    2  
                  27.47       57.09 (29.62)     1:26.93 (29.84)     1:56.92 (29.99)
        2:26.94 (30.02)     2:56.93 (29.99)     3:26.77 (29.84)     3:56.71 (29.94)
        4:26.22 (29.51)     4:54.79 (28.57)                                        
  5 Peterson, Sarah M         21 Florida-FL                NT   x4:57.52  
                  27.58       57.29 (29.71)     1:27.31 (30.02)     1:57.60 (30.29)
        2:27.73 (30.13)     2:57.95 (30.22)     3:27.92 (29.97)     3:58.24 (30.32)
        4:28.49 (30.25)     4:57.52 (29.03)                                        
  6 Garrett, Madeline L       19 Tennessee-SE              NT    5:08.82    1  
                  28.16       58.58 (30.42)     1:29.45 (30.87)     2:00.52 (31.07)
        2:31.61 (31.09)     3:03.13 (31.52)     3:34.49 (31.36)     4:06.16 (31.67)
        4:37.73 (31.57)     5:08.82 (31.09)                                        
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, Jennifer M      19 Tennessee-SE              NT      54.31    9  
                  25.64       54.31 (28.67)                                        
  2 Turnadzic, Maida          19 Florida-FL                NT      54.72    4  
                  25.59       54.72 (29.13)                                        
  3 Floyd, Kelsey J           18 Tennessee-SE              NT      54.90    3  
                  25.51       54.90 (29.39)                                        
  4 Bateman, Sarah B          19 Florida-FL                NT      55.09    2  
                  26.15       55.09 (28.94)                                        
  5 Lowe, Jemma L             19 Florida-FL                NT      55.63    1  
                  26.10       55.63 (29.53)                                        
  6 Lehtonen, Eva J           18 Florida-FL                NT     x56.58  
                  26.53       56.58 (30.05)                                        
  7 Farrell, Morgan M         20 Tennessee-SE              NT      57.70  
                  26.79       57.70 (30.91)                                        
  8 Sampson, Kathryn F        18 Tennessee-SE              NT     x59.02  
                  27.42       59.02 (31.60)                                        
 
Event 14  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salamone, Kara               Florida-FL                NT     338.85    9  
  2 Dodson, Monica               Florida-FL                NT     309.45    4  
  3 McGroarty, Jodie M        20 Tennessee-SE              NT     289.88    3  
  4 Trudeau, Gabrielle        19 Tennessee-SE              NT     287.55    2  
  5 Doback, Kaylee               Florida-FL                NT     282.98    1  
  6 Pierce, Jill J            20 Tennessee-SE              NT     228.00  
 
Event 15  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crippen, Teresa M         19 Florida-FL                NT    2:01.05    9  
                  26.90       56.67 (29.77)     1:33.28 (36.61)     2:01.05 (27.77)
  2 Stafford, Shara E         20 Florida-FL                NT    2:02.26    4  
                  25.87       57.12 (31.25)     1:34.03 (36.91)     2:02.26 (28.23)
  3 Richmond, Victoria L      19 Tennessee-SE              NT    2:02.87    3  
                  27.16       58.05 (30.89)     1:33.25 (35.20)     2:02.87 (29.62)
  4 Gelb, Samara R            19 Tennessee-SE              NT    2:03.40    2  
                  27.37       58.91 (31.54)     1:33.81 (34.90)     2:03.40 (29.59)
  5 Victoria, Daniela         20 Florida-FL                NT    2:08.41    1  
                  27.78     1:01.02 (33.24)     1:38.34 (37.32)     2:08.41 (30.07)
  6 Curran, Bryttany L        21 Tennessee-SE              NT    2:12.16  
                  29.23     1:03.50 (34.27)     1:40.08 (36.58)     2:12.16 (32.08)
 -- Pike, Carly                  Florida-FL                NT         DQ  
      35 Shoulders past vertical toward breast - back
                  28.28     1:01.61 (33.33)     1:37.18 (35.57)          DQ (30.02)
 
Event 16  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tennessee, University of, Knox-SE  'A'                 NT    3:21.65   11  
     1) King, Michele L 21              2) Floyd, Kelsey J 18             
     3) Perks, Caitlin L 19             4) Connolly, Jennifer M 19        
                  24.19       50.25 (50.25)     1:14.04 (23.79)     1:40.57 (50.32)
        2:04.82 (24.25)     2:31.47 (50.90)     2:55.29 (23.82)     3:21.65 (50.18)
  2 Florida, University of-FL  'A'                         NT    3:22.06    4  
     1) Kemp, Elizabeth A 21            2) Spofforth, Gemma M 22          
     3) Bateman, Sarah B 19             4) Bohunicky, Jamie L 19          
                  24.34       50.62 (50.62)     1:14.48 (23.86)     1:41.79 (51.17)
        2:05.64 (23.85)     2:32.17 (50.38)     2:56.05 (23.88)     3:22.06 (49.89)
  3 Florida, University of-FL  'B'                         NT    3:27.31    2  
     1) Peterson, Sarah M 21            2) Costa Schmid, Melania 20       
     3) Lehtonen, Eva J 18              4) Napier, Stephanie L 21         
                  25.28       52.47 (52.47)     1:16.91 (24.44)     1:43.43 (50.96)
        2:07.74 (24.31)     2:35.12 (51.69)     2:59.65 (24.53)     3:27.31 (52.19)
  4 Florida, University of-FL  'C'                         NT   x3:32.12  
     1) Turnadzic, Maida 19             2) Smith, Kirsten K 20            
     3) Pold, Anna 19                   4) Ballatore, Angelina R 19       
                  25.01       52.16 (52.16)     1:17.10 (24.94)     1:44.38 (52.22)
        2:09.68 (25.30)     2:37.37 (52.99)     3:03.73 (26.36)     3:32.12 (54.75)
 
Event 20  Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Colonias, Kirstyn N       19 Tennessee-SE              NT    1:04.02  
                  29.96     1:04.02 (34.06)                                        
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 21                    
 
  1. Florida, University of              170   2. Tennessee, University of, Knox      130

Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC on ESPN

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.