Gator Locker Room
Gator Ticket Office

Women's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to University of Georgia      HY-TEK's Meet Manager 12/6/2009 04:31 PM
              Georgia Fall Invitational - 12/4/2009 to 12/6/2009               
                           Sanction #:  GA09-127OBS                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:28.35  A
        1:32.76  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Georgia, University of-GA  'A'              1:36.04    1:30.65 B+      40  
     1) Botek, Anne-marie T 21          2) r:+0.0 Scroggy, Morgan 21      
     3) r:0.26 Romano, Megan 18         4) r:0.16 Monsees, Courtney 20    
              22.65    22.67    22.47    22.86                                    
  2 Georgia, University of-GA  'B'              1:38.00    1:33.02         34  
     1) Caprioglio, Lisa M 21           2) r:0.02 McNichols, Kelly 21     
     3) r:0.29 English, Lauren 20       4) r:0.03 Shickora, Kristen 19    
     r:+0.74  23.75    22.95    23.35    22.97                                    
  3 University of Denver Pioneers  'A'          1:39.93    1:33.63         32  
     1) Greeves, Melissa J 21           2) r:0.12 Schmid, Kristin 18      
     3) r:0.34 Motsinger, Katy 20       4) r:0.18 Needham, Michelle 19    
              23.67    22.92    23.51    23.53                                    
  4 University of Denver Pioneers  'B'               NT    1:36.65         30  
     1) Beins, Bailey M 19              2) r:+0.0 Dean, Olivia 21         
     3) r:0.36 Ettelson, Hayley 20      4) r:0.04 Kittle, Grace 20        
              24.24    24.33    24.10    23.98                                    
  5 University of Florida-FL  'A'               1:30.00    1:38.52         28  
     1) Lopez, Coral R 21               2) r:0.24 Turnadzic, Maida 18     
     3) r:0.42 Pold, Anna 18            4) r:0.27 Taylor, Kaitlin 18      
              24.51    23.99    24.71    25.31                                    
 -- University of Denver Pioneers  'C'               NT         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) McGinnis, Racheal T 18          2) r:+0.0 Ginder, Lisa 19         
     3) r:0.45 McNally, Amanda 21       4) r:-0.10 Foley, Megan 19        
              25.01    25.28    25.32    24.49                                    
 -- University of Florida-FL  'B'               1:34.00        SCR        
 
Event 2  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:17.69  A
        1:21.57  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Georgia, University of-GA  'A'              1:26.16    1:19.85 B+      40  
     1) Jennings, Craig J 21            2) r:0.24 Frankenfeld, Kevin 20   
     3) r:0.36 Kata, Martin 20          4) r:0.25 Arnold, Michael 19      
     r:+0.63  19.92    20.21    20.19    19.53                                    
  2 University of Florida-FL  'A'               1:21.00    1:22.79         34  
     1) Norton, Matthew J 19            2) r:0.37 Martinez, Raul 20       
     3) r:0.37 Sommer, Scott 18         4) r:0.27 Yuan, Michael 19        
              20.89    20.35    20.68    20.87                                    
  3 Georgia, University of-GA  'B'              1:28.00    1:23.49         32  
     1) Redmon, Joe S 22                2) r:0.22 Green, Richmond 21      
     3) r:0.11 Stahley, Austin 20       4) r:0.47 Hall, Shane 19          
     r:+0.57  21.34    20.20    20.88    21.07                                    
  4 University of Denver Pioneers  'A'          1:26.47    1:24.37         30  
     1) Madaras, Scott E 22             2) r:0.22 Worsley, Cole 19        
     3) r:0.08 Cox, Jeff 18             4) r:0.27 Summers, Garth 21       
     r:+0.70  21.52    21.27    20.83    20.75                                    
  5 Harvard Men's Swimming-NE  'A'              1:24.54    1:25.94         28  
     1) McIntee, Brendan C 18           2) r:+0.0 Roop, Gregory 19        
     3) r:+0.0 Janney, Niall 19         4) r:0.21 McKellar, Rick 21       
     r:+0.65  22.00    21.24    21.32    21.38                                    
  6 University of Denver Pioneers  'B'               NT    1:26.24         26  
     1) Giddens, Jay P 19               2) r:0.30 Giddens, Jeff 21        
     3) r:0.40 Totura, Gannon 21        4) r:0.22 Barrett, Robert 18      
     r:+0.82  22.07    21.10    21.49    21.58                                    
  7 Harvard Men's Swimming-NE  'B'              1:30.96    1:26.85         24  
     1) Pelton, Gregory H 19            2) r:+0.0 Cutter, Ryan 18         
     3) r:0.04 Ford, Ross 20            4) r:0.09 McLean, Matthew 19      
     r:+0.79  22.13    21.72    21.60    21.40                                    
  8 University of Denver Pioneers  'C'               NT    1:27.21        
     1) Iwanicki, Nick G 19             2) r:0.33 Bonus, Drew 18          
     3) r:0.18 Severns, Caleb 21        4) r:0.30 Tappy, Clark 19         
     r:+0.73  22.27    21.75    21.37    21.82                                    
 -- University of Florida-FL  'B'               1:24.50        SCR        
 
Event 3  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:38.46  A
        4:52.41  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Schmitt, Allison R  19 Georgia-GA           4:41.97    4:38.30 A+      20  
     r:+0.57  25.87   28.36   28.14   28.00   27.91   27.51   27.58   28.09
      28.48   28.36                                                
  2 Trott, Wendy A      19 Georgia-GA           4:45.70    4:39.52 B       17  
     r:+0.86  26.13   28.26   28.38   28.44   28.28   28.31   28.00   28.20
      28.15   27.37                                                
  3 Nauta, Chelsea B    20 Georgia-GA           4:44.72    4:40.63 B       16  
              26.54   28.45   28.70   28.61   28.50   28.56   28.39   28.21
      27.98   26.69                                                
  4 Bicek, Adrienne L   18 Georgia-GA           4:49.00    4:46.99 B       15  
              26.99   29.05   29.21   29.19   28.97   29.20   28.99   29.08
      28.58   27.73                                                
  5 Gaid, Kelsey P      18 Georgia-GA           4:49.90    4:47.12 B+      14  
              26.98   28.92   29.28   29.26   29.16   28.86   29.01   29.27
      28.82   27.56                                                
  6 Malagon, Erica M    19 Georgia-GA           4:49.90    4:47.62 B+      13  
              27.27   29.01   29.28   29.23   28.98   29.04   28.95   28.81
      28.70   28.35                                                
  7 Fish, Abbie M       19 Georgia-GA           4:54.24    4:54.96         12  
              26.42   29.27   29.51   29.94   30.03   30.37   30.06   30.32
      30.20   28.84                                                
  8 Lehtonen, Eva J     18 FLOR-FL              4:53.41    4:56.32         11  
              28.06   29.31   29.70   29.58   29.47   29.73   29.83   30.26
      30.48   29.90                                                
Consolation
  9 Leung, Jackie P     19 Denver Pioneers      4:59.07    4:55.10          9  
              27.69   29.59   29.72   29.65   29.77   30.02   29.77   29.85
      29.56   29.48                                                
 10 Ballatore, Angelin  19 FLOR-FL              4:56.89    4:55.94          7  
              27.69   29.23   29.49   29.64   29.85   30.02   30.02   30.18
      30.22   29.60                                                
 11 Milne, Sharla M     18 FLOR-FL              5:02.34    4:57.21          6  
              28.14   29.64   29.74   29.92   30.06   30.00   30.12   30.17
      30.01   29.41                                                
 12 McNally, Amanda C   21 Denver Pioneers      5:06.30    5:04.43          5  
              28.75   29.94   30.42   30.49   30.49   30.49   30.61   31.08
      31.47   30.69                                                
 13 Nagy, Julia C       17 FLOR-FL              5:08.47    5:07.30          4  
              28.22   30.75   30.99   31.19   31.29   31.38   31.45   31.38
      30.96   29.69                                                
 14 Ginder, Lisa C      19 Denver Pioneers      5:04.19    5:07.40          3  
              28.21   30.36   30.78   30.83   31.20   31.21   31.38   31.40
      31.46   30.57                                                
 15 Ladner, Sara N      19 Denver Pioneers      5:13.15    5:08.87          2  
              28.29   30.54   31.05   31.06   31.17   31.51   31.30   31.57
      31.40   30.98                                                
 16 Collins, Blair O    18 FLOR-FL              5:12.71    5:10.88          1  
              28.29   30.06   30.92   31.22   31.39   31.73   31.63   31.95
      32.19   31.50                                                
C - Final
 17 Totura, Tia K       19 Denver Pioneers      5:13.50    5:11.42        
              29.09   31.49   32.40   32.26   31.48   31.06   31.29   31.49
      30.47   30.39                                                
 18 Stadler, Brittany   19 Denver Pioneers      5:15.95    5:15.56        
     r:+0.60  29.46   31.79   32.24   32.08   31.63   31.50   31.60   31.99
      31.79   31.48                                                
 
Event 3  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schmitt, Allison R        19 Georgia-GA           4:44.72    4:41.97 B      
              25.80   28.23   28.93   29.32   28.75   28.32   28.07   28.22
      28.43   27.90                                                
  2 Nauta, Chelsea B          20 Georgia-GA           4:46.91    4:44.72 B      
              26.86   28.73   28.96   29.07   28.94   28.76   28.67   28.59
      28.68   27.46                                                
  3 Trott, Wendy A            19 Georgia-GA           4:44.83    4:45.70 B      
              26.49   29.04   29.02   29.01   28.71   28.73   28.82   28.85
      28.71   28.32                                                
  4 Bicek, Adrienne L         18 Georgia-GA                NT    4:49.00 B      
              26.73   29.57   29.12   29.16   29.00   28.99   29.39   28.92
      29.28   28.84                                                
  5 Gaid, Kelsey P            18 Georgia-GA           4:56.38    4:49.90 B+     
              26.58   28.50   29.03   29.69   29.69   29.60   29.43   29.48
      29.51   28.39                                                
  5 Malagon, Erica M          19 Georgia-GA           4:55.10    4:49.90 B+     
              26.86   29.15   29.45   29.51   29.25   29.04   29.20   29.07
      29.21   29.16                                                
  7 Lehtonen, Eva J           18 FLOR-FL              4:53.50    4:53.41        
              28.08   30.00   29.48   29.34   29.28   29.50   29.41   29.67
      29.52   29.13                                                
  8 Fish, Abbie M             19 Georgia-GA           5:05.61    4:54.24        
              26.73   28.68   29.67   29.90   29.90   29.98   30.59   29.76
      30.04   28.99                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ballatore, Angelina R     19 FLOR-FL              4:52.80    4:56.89        
              28.36   29.41   29.81   30.03   29.93   29.88   29.88   30.05
      30.16   29.38                                                
 10 Leung, Jackie P           19 Denver Pioneers      4:58.10    4:59.07        
              27.28   29.47   29.87   30.25   30.38   30.46   30.50   30.46
      30.42   29.98                                                
 11 Milne, Sharla M           18 FLOR-FL              4:56.80    5:02.34        
              28.41   30.24   30.08   30.40   30.40   30.66   30.49   30.71
      30.80   30.15                                                
 12 Ginder, Lisa C            19 Denver Pioneers      4:59.50    5:04.19        
              27.19   29.73   30.30   30.42   30.54   30.83   30.86   31.27
      31.61   31.44                                                
 13 McNally, Amanda C         21 Denver Pioneers      5:00.24    5:06.30        
              28.11   29.46   30.37   30.72   31.05   31.27   31.29   31.65
      31.70   30.68                                                
 14 Nagy, Julia C             17 FLOR-FL              5:03.50    5:08.47        
              27.84   30.48   30.94   31.17   31.51   31.32   31.34   31.49
      31.54   30.84                                                
 15 Collins, Blair O          18 FLOR-FL              5:10.00    5:12.71        
              28.06   30.07   30.77   31.32   31.55   31.86   32.34   32.42
      32.64   31.68                                                
 16 Ladner, Sara N            19 Denver Pioneers      5:06.50    5:13.15        
              28.76   30.66   31.20   31.45   31.66   31.78   31.87   31.82
      32.27   31.68                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Totura, Tia K             19 Denver Pioneers      5:10.27    5:13.50        
              28.49   30.87   31.29   31.64   31.51   31.61   31.41   32.03
      32.58   32.07                                                
 18 Stadler, Brittany M       19 Denver Pioneers      5:10.51    5:15.95        
              29.09   30.92   31.38   31.69   31.98   32.00   32.20   32.46
      32.50   31.73                                                
 -- Kemp, Elizabeth A         21 FLOR-FL              4:54.80        SCR        
 -- Beales, Kristen E         21 FLOR-FL              4:53.00        SCR        
 -- Scott, Kelsey E           21 Georgia-GA           5:00.72        SCR        
 -- Solberg, Nicole M         18 Denver Pioneers           NT        SCR        
 -- Lowe, Jemma L             18 FLOR-FL              4:59.00        SCR        
 -- Costa-Schmid, Melania F   20 FLOR-FL              4:44.80        SCR        
 -- Stafford, Shara E         18 FLOR-FL              5:03.00        SCR        
 -- Smith, Natalie R          18 FLOR-FL              5:00.00        SCR        
 -- Peterson, Sarah M         18 FLOR-FL              4:57.00        SCR        
 -- Showalter, Corinne A      19 FLOR-FL              4:51.00        SCR        
 
Event 4  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:15.68  A
        4:28.46  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Prinsloo, Troy H    23 Georgia-GA           4:29.20    4:21.93 B       20  
     r:+0.55  24.56   26.19   26.34   26.34   26.43   26.51   26.44   26.59
      26.59   25.94                                                
  2 Grodzki, Martin P   18 Georgia-GA           4:25.77    4:23.44 B+      17  
     r:+0.74  24.49   26.60   26.76   27.12   26.73   26.73   26.42   26.57
      26.58   25.44                                                
  3 Gemmell, Andrew D   18 Georgia-GA           4:27.24    4:26.23 B+      16  
     r:+0.76  24.98   26.94   26.90   27.01   26.91   26.74   26.69   26.80
      27.15   26.11                                                
  4 Myers, Clayton Z    19 Denver Pioneers      4:29.87    4:26.60 B+      15  
              24.55   27.11   27.21   27.17   27.14   26.99   26.88   26.79
      26.87   25.89                                                
  5 Meyer, Alex M       21 HARV-NE              4:30.91    4:28.98         14  
              24.95   26.96   27.28   27.17   27.03   27.03   27.03   27.32
      27.50   26.71                                                
  6 Storie, Logan W     19 FLOR-FL              4:31.78    4:30.19         13  
              25.09   26.55   26.96   26.67   27.24   27.23   27.74   27.41
      27.91   27.39                                                
  7 Brunnick, Mason P   21 HARV-NE              4:34.14    4:32.45         12  
     r:+0.79  24.97   27.02   27.08   27.52   27.67   27.78   27.70   28.16
      27.75   26.80                                                
  8 Taylor, Jason S     18 FLOR-FL              4:33.45    4:34.28         11  
              25.16   26.84   27.30   27.62   27.47   27.79   27.97   28.03
      28.19   27.91                                                
Consolation
  9 Crete, Christopher  20 FLOR-FL              4:35.83    4:33.89          9  
              26.07   28.07   28.18   28.25   27.98   27.77   27.65   27.27
      26.72   25.93                                                
 10 Jordan, Jonathan D  18 FLOR-FL              4:34.86    4:33.96          7  
     r:+0.70  26.28   28.03   27.75   27.60   27.60   27.55   27.58   27.52
      27.44   26.61                                                
 11 Gerscak, Csaba      20 FLOR-FL              4:34.21    4:35.39          6  
              26.22   27.89   27.95   28.21   27.86   27.72   27.73   27.78
      27.26   26.77                                                
 12 Pennington, Tyler   19 Denver Pioneers      4:36.85    4:36.23          5  
              25.26   27.56   28.17   28.23   28.32   28.17   28.04   28.09
      27.98   26.41                                                
 13 Parker, Adam N      19 Georgia-GA           4:37.65    4:36.58          4  
     r:+0.63  25.06   27.60   28.17   28.39   28.38   28.37   28.49   28.04
      27.39   26.69                                                
 14 Shrestha, Eric G    21 FLOR-FL              4:38.67    4:36.91          3  
     r:+0.81  26.02   27.75   27.97   28.17   28.49   28.15   28.01   28.20
      27.67   26.48                                                
 15 Howell, Brian S     18 FLOR-FL              4:37.21    4:37.86          2  
              25.84   27.93   27.95   28.14   28.13   27.96   27.85   28.24
      28.21   27.61                                                
 16 Martin, Alexander   20 FLOR-FL              4:38.70    4:38.02          1  
              25.48   27.83   28.09   28.01   28.17   28.23   28.48   28.38
      27.93   27.42                                                
C - Final
 17 Roop, Gregory N     19 HARV-NE              4:38.93    4:34.26        
     r:+0.76  25.11   27.56   27.78   27.94   28.18   28.12   27.84   27.88
      27.62   26.23                                                
 18 Lewkowitz, Blake T  20 HARV-NE              4:38.73    4:34.63        
     r:+0.77  25.84   27.52   27.85   28.07   28.14   27.73   27.66   27.52
      27.62   26.68                                                
 19 Crescimbeni, Jose   18 FLOR-FL              4:41.31    4:39.84        
              25.33   28.50   28.60   28.99   28.98   28.71   28.15   28.12
      27.69   26.77                                                
 20 McIntee, Brendan C  18 HARV-NE              4:40.35    4:40.12        
     r:+0.51  25.56   27.89   28.14   28.42   28.51   28.46   28.51   28.75
      28.73   27.15                                                
 21 Huen, Gabriel A     20 FLOR-FL              4:42.70    4:40.41        
     r:+0.78  26.03   28.10   28.28   28.43   28.42   28.05   28.19   28.36
      28.64   27.91                                                
 22 Gray, Tommy C       21 HARV-NE              4:41.96    4:42.18        
     r:+0.72  25.69   27.81   28.29   28.57   28.55   28.65   28.54   28.86
      29.11   28.11                                                
 23 Bonus, Teddy R      21 Denver Pioneers      4:43.73    4:47.24        
     r:+0.79  25.58   28.18   28.57   28.79   28.74   29.42   29.16   29.71
      29.80   29.29                                                
 24 Lainhart, Hunter C  21 Georgia-GA           4:41.82    4:52.24        
              25.62   28.37   29.23   29.74   29.89   29.87   29.98   30.04
      30.25   29.25                                                
 
Event 4  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Grodzki, Martin P         18 Georgia-GA           4:32.08    4:25.77 B+     
              24.62   26.90   27.44   27.53   27.29   27.05   26.24   26.63
      26.52   25.55                                                
  2 Gemmell, Andrew D         18 Georgia-GA           4:29.62    4:27.24 B+     
              24.87   26.78   26.77   26.90   26.94   26.97   27.13   27.20
      27.12   26.56                                                
  3 Prinsloo, Troy H          23 Georgia-GA           4:27.80    4:29.20        
              25.21   27.06   27.26   27.23   27.30   27.29   27.02   26.97
      27.21   26.65                                                
  4 Myers, Clayton Z          19 Denver Pioneers      4:32.64    4:29.87        
              24.79   27.50   27.47   27.27   27.26   27.02   27.55   27.55
      27.03   26.43                                                
  5 Meyer, Alex M             21 HARV-NE              4:22.25    4:30.91        
              25.18   27.28   27.29   27.35   27.51   27.34   27.50   27.37
      27.26   26.83                                                
  6 Storie, Logan W           19 FLOR-FL              4:30.00    4:31.78        
              26.28   27.68   27.33   27.28   27.24   27.33   27.04   27.41
      27.47   26.72                                                
  7 Taylor, Jason S           18 FLOR-FL              4:32.00    4:33.45        
              25.99   27.84   27.88   27.77   27.64   27.67   27.59   27.31
      27.10   26.66                                                
  8 Brunnick, Mason P         21 HARV-NE              4:25.72    4:34.14        
              24.66   26.76   27.41   27.45   27.90   27.74   27.87   28.34
      28.63   27.38                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gerscak, Csaba            20 FLOR-FL              4:32.50    4:34.21        
              25.84   27.40   27.59   27.55   27.57   27.68   27.66   27.65
      27.83   27.44                                                
 10 Jordan, Jonathan D        18 FLOR-FL              4:34.50    4:34.86        
              25.84   27.90   27.70   28.21   27.98   27.43   27.82   27.43
      27.75   26.80                                                
 11 Frankenfeld, Kevin P      20 Georgia-GA                NT    4:35.70        
              24.77   27.46   28.00   27.93   28.62   28.00   27.50   27.93
      28.39   27.10                                                
 12 Crete, Christopher R      20 FLOR-FL              4:33.00    4:35.83        
              26.29   28.22   28.12   27.86   27.89   27.75   27.88   27.81
      27.13   26.88                                                
 13 Pennington, Tyler R       19 Denver Pioneers      4:37.85    4:36.85        
              25.09   27.45   27.94   28.11   28.03   28.35   27.92   28.24
      28.16   27.56                                                
 14 Howell, Brian S           18 FLOR-FL              4:39.00    4:37.21        
              25.95   27.69   27.92   28.03   28.02   28.05   27.93   28.25
      27.99   27.38                                                
 15 Parker, Adam N            19 Georgia-GA                NT    4:37.65        
              25.43   27.80   28.15   28.08   28.50   28.30   28.16   28.38
      28.05   26.80                                                
 16 Shrestha, Eric G          21 FLOR-FL              4:35.00    4:38.67        
              25.96   27.77   28.25   28.58   28.42   28.22   28.19   28.24
      28.15   26.89                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Martin, Alexander S       20 FLOR-FL              4:31.50    4:38.70        
              25.66   27.78   27.78   28.08   28.11   28.06   28.52   28.38
      28.46   27.87                                                
 18 Lewkowitz, Blake T        20 HARV-NE              4:22.44    4:38.73        
              26.15   27.76   27.99   27.72   27.48   27.44   27.87   28.65
      28.96   28.71                                                
 19 Roop, Gregory N           19 HARV-NE              4:55.85    4:38.93        
              25.49   28.25   28.96   28.66   28.07   28.18   28.46   28.19
      27.65   27.02                                                
 20 McIntee, Brendan C        18 HARV-NE              4:27.13    4:40.35        
              24.28   26.68   27.39   27.92   28.40   28.59   29.23   29.62
      29.71   28.53                                                
 21 Crescimbeni, Jose E       18 FLOR-FL              4:40.00    4:41.31        
              26.68   28.87   29.06   28.78   28.60   28.85   28.12   28.30
      27.63   26.42                                                
 22 Lainhart, Hunter C        21 Georgia-GA           4:46.66    4:41.82        
              25.80   28.04   28.63   28.92   29.07   28.70   27.84   28.49
      28.27   28.06                                                
 23 Gray, Tommy C             21 HARV-NE              4:27.14    4:41.96        
              26.21   28.30   28.35   28.57   28.49   28.46   28.54   28.74
      28.39   27.91                                                
 24 Huen, Gabriel A           20 FLOR-FL              4:38.00    4:42.70        
              26.57   28.42   28.43   28.45   28.08   28.18   28.39   28.60
      29.02   28.56                                                
-------------------------------------------------------------------------
 25 Bonus, Teddy R            21 Denver Pioneers      4:45.62    4:43.73        
              25.18   28.14   29.21   29.32   29.15   29.13   29.30   28.68
      28.60   27.02                                                
 26 Mannion, Jamie P          20 HARV-NE              4:35.52    4:44.01        
              26.31   28.14   28.37   28.75   28.79   28.88   28.83   29.20
      28.94   27.80                                                
-------------------------------------------------------------------------
 27 Lehtonen, John R          19 FLOR-FL              4:41.00    4:44.52        
              25.45   27.84   28.62   28.44   28.36   28.69   29.12   29.37
      29.70   28.93                                                
 28 Orban, John B             18 FLOR-FL              4:39.50    4:44.88        
              26.50   28.80   28.52   28.73   28.66   28.98   28.73   29.00
      28.79   28.17                                                
 29 McLean, Matthew R         19 HARV-NE              4:34.37    4:45.96        
              25.89   28.24   28.63   29.07   28.80   29.06   29.39   29.29
      29.13   28.46                                                
 30 Kaminske, Matthew R       19 HARV-NE              4:31.88    4:47.39        
              26.53   28.47   28.65   28.88   29.00   28.79   29.09   29.35
      29.57   29.06                                                
 31 Iwanicki, Nick G          19 Denver Pioneers      4:47.80    4:47.49        
              25.63   27.47   28.57   28.89   29.41   28.65   29.29   30.13
      30.30   29.15                                                
 32 Hagen, Tyler T            18 Denver Pioneers      4:43.41    4:48.02        
              25.23   28.12   28.85   29.08   29.26   29.30   29.61   29.75
      29.76   29.06                                                
 -- Thompson, Chris R         21 Georgia-GA                NT        SCR        
 -- Martin, Cameron B         18 FLOR-FL              4:42.00        SCR        
 -- Rudolf, Roland            23 FLOR-FL              4:27.50        SCR        
 -- Gercsak, Balazs           21 FLOR-FL              4:27.00        SCR        
 -- Worsley, Cole S           19 Denver Pioneers           NT        SCR        
 -- Fraser, Shaune D          20 FLOR-FL              4:24.00        SCR        
 -- Raymond, Jeffrey C        19 FLOR-FL              4:28.00        SCR        
 -- Systermans, Pholien S     19 FLOR-FL              4:38.00        SCR        
 -- Joyce, Michael P          19 FLOR-FL              4:33.00        SCR        
 -- Martinez, Raul E          20 FLOR-FL              4:34.00        SCR        
 
Event 5  Women 200 Yard IM
===============================================================================
        1:56.13  A
        2:01.93  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Scroggy, Morgan L   21 Georgia-GA           1:59.85    1:58.47 B       20  
     r:+0.54  25.97   29.69   35.42   27.39                                
  2 Mangimelli, Jana L  18 Georgia-GA           2:00.74    2:00.36 B       17  
              26.93   29.67   35.20   28.56                                
  3 Cartwright, Lauren  20 Georgia-GA           2:02.03    2:00.43 B       16  
              25.79   30.39   35.83   28.42                                
  4 Caprioglio, Lisa M  21 Georgia-GA           2:00.47    2:00.98 B       15  
     r:+0.75  25.81   30.29   36.02   28.86                                
  5 Monsees, Courtney   20 Georgia-GA           2:02.93    2:01.46 B+      14  
     r:+0.69  26.67   30.83   35.61   28.35                                
  6 McKeehan, Michelle  19 Georgia-GA           2:02.07    2:03.04         13  
              27.62   31.88   34.24   29.30                                
  7 Broome, Annie E     21 Georgia-GA           2:05.32    2:04.31         12  
              26.01   31.45   37.80   29.05                                
  8 Lajnef, Sarra       20 FLOR-FL              2:05.95    2:06.66         11  
              27.77   32.32   36.42   30.15                                
Consolation
  9 Milberg, Kirsten M  18 Denver Pioneers      2:06.67    2:04.77          9  
              27.09   30.13   38.29   29.26                                
 10 Victoria, Daniela   18 FLOR-FL              2:06.68    2:04.99          7  
              28.32   33.39   35.24   28.04                                
 11 Nicponski, Sara R   20 Georgia-GA           2:06.00    2:06.05          6  
              28.10   34.64   33.03   30.28                                
 12 Leung, Jackie P     19 Denver Pioneers      2:07.80    2:07.08          5  
              26.93   31.94   37.99   30.22                                
 13 Lehtonen, Eva J     18 FLOR-FL              2:06.37    2:07.16          4  
              28.37   32.72   37.70   28.37                                
 14 Dean, Olivia G      21 Denver Pioneers      2:07.51    2:07.33          3  
              26.99   31.82   40.01   28.51                                
 15 Ballatore, Angelin  19 FLOR-FL              2:08.36    2:07.43          2  
              29.03   32.45   37.18   28.77                                
 16 Sullivan, Shannon   20 Denver Pioneers      2:08.03    2:08.12          1  
              28.02   32.51   37.24   30.35                                
C - Final
 17 Pold, Anna          18 FLOR-FL              2:08.87    2:06.84        
              27.32   32.34   37.85   29.33                                
 18 Suppan, Alex I      18 Denver Pioneers      2:08.91    2:07.08        
              27.39   31.65   38.17   29.87                                
 19 Kittle, Grace A     20 Denver Pioneers      2:08.73    2:07.23        
              28.31   33.98   35.37   29.57                                
 20 Foley, Megan A      19 Denver Pioneers      2:08.83    2:08.12        
              28.49   32.64   38.43   28.56                                
 21 Lopez, Coral R      21 FLOR-FL              2:08.80    2:08.58        
              27.94   33.08   39.28   28.28                                
 22 Taylor, Kaitlin M   18 FLOR-FL              2:09.29    2:08.64        
              27.76   31.97   39.27   29.64                                
 23 Pike, Carly R       18 FLOR-FL              2:09.93    2:09.10        
              28.24   33.96   36.55   30.35                                
 
Event 5  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Scroggy, Morgan L         21 Georgia-GA                NT    1:59.85 B      
              26.22   29.74   35.96   27.93                                
  2 Caprioglio, Lisa M        21 Georgia-GA                NT    2:00.47 B      
              25.63   29.94   35.69   29.21                                
  3 Mangimelli, Jana L        18 Georgia-GA           2:00.20    2:00.74 B      
              27.28   28.81   36.24   28.41                                
  4 Cartwright, Lauren G      20 Georgia-GA                NT    2:02.03        
              26.09   30.65   36.03   29.26                                
  5 McKeehan, Michelle E      19 Georgia-GA           2:02.47    2:02.07        
              26.38   32.21   34.26   29.22                                
  6 Monsees, Courtney A       20 Georgia-GA           2:04.54    2:02.93        
              27.04   31.41   36.05   28.43                                
  7 Shickora, Kristen T       19 Georgia-GA           2:07.54    2:05.16        
              27.74   30.69   37.34   29.39                                
  8 Broome, Annie E           21 Georgia-GA                NT    2:05.32        
              26.02   31.32   38.46   29.52                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lajnef, Sarra             20 FLOR-FL              2:05.80    2:05.95        
              28.25   32.11   35.77   29.82                                
 10 Nicponski, Sara R         20 Georgia-GA           2:09.24    2:06.00        
              26.87   33.78   34.14   31.21                                
 11 Lehtonen, Eva J           18 FLOR-FL              2:04.00    2:06.37        
              27.95   31.84   38.39   28.19                                
 12 Milberg, Kirsten M        18 Denver Pioneers           NT    2:06.67        
              27.21   30.67   39.00   29.79                                
 13 Victoria, Daniela         18 FLOR-FL              2:06.80    2:06.68        
              28.07   32.99   36.40   29.22                                
 14 Dean, Olivia G            21 Denver Pioneers      2:05.87    2:07.51        
              26.98   32.37   39.38   28.78                                
 15 Leung, Jackie P           19 Denver Pioneers      2:07.82    2:07.80        
              28.20   32.29   37.57   29.74                                
 16 Sullivan, Shannon P       20 Denver Pioneers      2:06.89    2:08.03        
              27.92   32.81   36.72   30.58                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ballatore, Angelina R     19 FLOR-FL              2:07.20    2:08.36        
              29.21   32.46   37.33   29.36                                
 18 Kittle, Grace A           20 Denver Pioneers           NT    2:08.73        
              28.38   33.78   36.31   30.26                                
 19 Lopez, Coral R            21 FLOR-FL              2:08.00    2:08.80        
              27.97   33.34   38.92   28.57                                
 20 Foley, Megan A            19 Denver Pioneers      2:07.51    2:08.83        
              28.41   32.26   39.16   29.00                                
 21 Pold, Anna                18 FLOR-FL              2:04.50    2:08.87        
              27.33   33.52   38.43   29.59                                
 22 Suppan, Alex I            18 Denver Pioneers           NT    2:08.91        
              27.47   31.94   38.91   30.59                                
 23 Taylor, Kaitlin M         18 FLOR-FL              2:06.80    2:09.29        
              28.05   32.19   39.32   29.73                                
 24 Pike, Carly R             18 FLOR-FL              2:07.50    2:09.93        
              28.59   34.73   36.44   30.17                                
-------------------------------------------------------------------------
 -- Crippen, Teresa M         18 FLOR-FL              2:01.80        SCR        
 -- Smith, Kirsten            19 FLOR-FL              2:04.00        SCR        
 -- Spofforth, Gemma M        18 FLOR-FL              1:59.80        SCR        
 -- Bateman, Sarah B          18 FLOR-FL              2:02.50        SCR        
 -- Showalter, Corinne A      19 FLOR-FL              2:04.00        SCR        
 -- Haase, Colleen H          20 Georgia-GA           2:15.93        SCR        
 -- Rogers, Lindsey K         18 FLOR-FL              2:06.00        SCR        
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
        1:44.13  A
        1:49.33  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Dylla, Mark J       20 Georgia-GA           1:48.81    1:47.13 B+      20  
     r:+0.75  22.50   26.50   32.68   25.45                                
  2 Kata, Martin P      20 Georgia-GA           1:49.24    1:47.57 B+      17  
     r:+0.70  23.26   27.50   30.84   25.97                                
  3 Cregar, Bill M      20 Georgia-GA           1:50.16    1:48.32 B+      16  
     r:+0.49  23.72   27.88   31.50   25.22                                
  4 Benner, Peter T     19 Georgia-GA           1:49.68    1:48.98 B+      15  
              23.80   27.99   31.40   25.79                                
  5 Summers, Garth K    21 Denver Pioneers      1:50.88    1:50.60         14  
              23.81   27.87   32.67   26.25                                
  6 Redmon, Joe S       22 Georgia-GA           1:52.32    1:51.99         13  
     r:+0.78  23.68   27.95   32.99   27.37                                
  7 Yntema, Douwe T     20 HARV-NE              1:51.75    1:52.27         12  
     r:+0.71  23.97   28.22   32.91   27.17                                
  8 Stahley, Austin C   20 Georgia-GA           1:52.38    1:53.10         11  
     r:+0.74  24.16   27.76   33.34   27.84                                
Consolation
  9 Janney, Niall M     19 HARV-NE              1:52.80    1:52.00          9  
     r:+0.74  24.25   28.60   33.51   25.64                                
 10 McGraw, Todd T      19 Georgia-GA           1:52.65    1:52.05          7  
              23.44   27.35   34.14   27.12                                
 11 Wurzbacher, Owen M  18 HARV-NE              1:53.04    1:53.57          6  
     r:+0.73  24.38   28.55   32.81   27.83                                
 12 Giddens, Jay P      19 Denver Pioneers      1:52.87    1:54.53          5  
     r:+0.72  24.42   29.42   33.71   26.98                                
 13 Totura, Gannon K    21 Denver Pioneers      1:55.20    1:54.63          4  
     r:+0.77  25.07   28.10   35.05   26.41                                
 14 Barrett, Robert S   18 Denver Pioneers      1:54.56    1:54.84          3  
     r:+0.88  24.59   30.51   32.74   27.00                                
 15 Martin, Cameron B   18 FLOR-FL              1:54.71    1:55.44          2  
     r:+0.72  24.35   28.28   36.00   26.81                                
 16 Schindewolf, Evan   20 HARV-NE              1:55.16    1:56.34          1  
     r:+0.81  25.10   29.43   34.25   27.56                                
C - Final
 17 Maguire, Mark H     18 Denver Pioneers      1:55.48    1:55.04        
     r:+0.42  25.31   29.64   33.12   26.97                                
 18 Roberson, Bret S    18 Georgia-GA           1:58.10    1:55.30        
     r:+0.68  25.79   31.73   31.03   26.75                                
 19 Cox, Jeff B         18 Denver Pioneers      1:56.19    1:55.71        
              24.55   29.33   35.43   26.40                                
 20 Giddens, Jeff D     21 Denver Pioneers      1:57.67    1:56.04        
              24.42   29.60   34.72   27.30                                
 21 Severns, Caleb M    21 Denver Pioneers      1:56.50    1:57.00        
     r:+0.62  24.86   28.91   35.30   27.93                                
 22 Cutter, Ryan C      18 HARV-NE              1:58.36    1:58.14        
     r:+0.79  24.82   30.44   35.97   26.91                                
 23 Francis, Ian P      19 Denver Pioneers      1:57.63    1:58.76        
     r:+0.69  25.38   30.65   33.99   28.74                                
 24 Lindgren, Robin C   20 Denver Pioneers      2:03.04    2:02.35        
     r:+0.84  26.61   34.10   33.19   28.45                                
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dylla, Mark J             20 Georgia-GA           1:52.45    1:48.81 B+     
              22.92   27.63   32.43   25.83                                
  2 Kata, Martin P            20 Georgia-GA           1:51.09    1:49.24 B+     
              23.11   27.37   31.76   27.00                                
  3 Benner, Peter T           19 Georgia-GA           1:53.38    1:49.68        
              23.69   27.94   32.10   25.95                                
  4 Cregar, Bill M            20 Georgia-GA           1:54.43    1:50.16        
              23.92   28.35   31.72   26.17                                
  5 Summers, Garth K          21 Denver Pioneers      1:51.11    1:50.88        
              23.71   28.03   32.83   26.31                                
  6 Yntema, Douwe T           20 HARV-NE              1:50.01    1:51.75        
              24.08   28.42   32.19   27.06                                
  7 Redmon, Joe S             22 Georgia-GA                NT    1:52.32        
              23.56   28.38   33.04   27.34                                
  8 Stahley, Austin C         20 Georgia-GA           1:54.27    1:52.38        
              24.53   27.75   32.81   27.29                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 McGraw, Todd T            19 Georgia-GA           1:56.41    1:52.65        
              24.08   28.04   33.87   26.66                                
 10 Janney, Niall M           19 HARV-NE              1:50.80    1:52.80        
              24.18   28.45   33.48   26.69                                
 11 Giddens, Jay P            19 Denver Pioneers      1:51.36    1:52.87        
              24.75   28.90   32.59   26.63                                
 12 Wurzbacher, Owen M        18 HARV-NE              1:50.26    1:53.04        
              23.98   29.42   32.10   27.54                                
 13 Norton, Matthew J         19 FLOR-FL              1:50.00    1:53.29        
              24.32   28.89   33.64   26.44                                
 14 Barrett, Robert S         18 Denver Pioneers      1:53.20    1:54.56        
              24.63   30.75   32.44   26.74                                
 15 Martin, Cameron B         18 FLOR-FL              1:55.00    1:54.71        
              24.53   28.02   35.18   26.98                                
 16 Schindewolf, Evan P       20 HARV-NE              1:50.88    1:55.16        
              24.97   29.08   33.72   27.39                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Totura, Gannon K          21 Denver Pioneers      1:52.32    1:55.20        
              24.54   28.50   35.11   27.05                                
 18 Maguire, Mark H           18 Denver Pioneers      1:54.23    1:55.48        
              25.52   30.20   33.44   26.32                                
 19 Cox, Jeff B               18 Denver Pioneers      1:53.31    1:56.19        
              24.85   29.39   35.50   26.45                                
 20 Severns, Caleb M          21 Denver Pioneers      1:55.62    1:56.50        
              24.96   29.22   34.32   28.00                                
 21 Francis, Ian P            19 Denver Pioneers      1:58.20    1:57.63        
              24.90   29.71   33.77   29.25                                
 22 Giddens, Jeff D           21 Denver Pioneers      1:53.70    1:57.67        
              24.09   29.26   36.17   28.15                                
 23 Roberson, Bret S          18 Georgia-GA           1:58.09    1:58.10        
              25.46   30.87   33.08   28.69                                
 24 Cutter, Ryan C            18 HARV-NE              2:04.78    1:58.36        
              25.23   29.84   36.56   26.73                                
-------------------------------------------------------------------------
 25 Lindgren, Robin C         20 Denver Pioneers      1:56.71    2:03.04        
              26.83   33.75   33.08   29.38                                
 26 Lee, Andy W               18 Denver Pioneers      2:01.20    2:04.95        
              27.36   33.11   34.27   30.21                                
-------------------------------------------------------------------------
 27 Torgerson, Chase D        20 Denver Pioneers      2:00.51    2:06.12        
              26.45   29.91   39.87   29.89                                
 -- Fraser, Shaune D          20 FLOR-FL              1:49.50        SCR        
 -- Davidson, Justin A        20 HARV-NE              1:50.91        SCR        
 -- Dwyer, Conor J            20 FLOR-FL              1:51.50        SCR        
 -- Martin, Alexander S       20 FLOR-FL              1:53.00        SCR        
 -- Kennedy, Robert K         19 FLOR-FL              1:55.80        SCR        
 -- Pinzon, Omar A            17 FLOR-FL              1:49.00        SCR        
 -- Fraser, Brett M           19 FLOR-FL              1:55.00        SCR        
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          21.93  A
          23.02  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Botek, Anne-marie   21 Georgia-GA             22.83      22.89 B       20  
  2 Kirsteier, Caitlin  22 Unc Wilmington-NC      23.05      23.07         17  
  3 Romano, Megan R     18 Georgia-GA             22.82      23.18         16  
  4 McNichols, Kelly N  21 Georgia-GA             23.73      23.63         15  
          r:+0.59                                                          
  5 Monsees, Courtney   20 Georgia-GA             23.53      23.70         14  
  6 Greeves, Melissa J  21 Denver Pioneers        23.49      23.74         13  
  7 Motsinger, Katy J   20 Denver Pioneers        23.75      23.83         12  
  8 Schmid, Kristin M   18 Denver Pioneers        23.75      23.99         11  
          r:+0.67                                                          
Consolation
  9 Shickora, Kristen   19 Georgia-GA             23.79      23.89          9  
 10 Beins, Bailey M     19 Denver Pioneers        24.08      24.20          7  
 11 Needham, Michelle   19 Denver Pioneers        24.08      24.23          6  
 12 Turnadzic, Maida    18 FLOR-FL                24.30      24.27          5  
 13 Ettelson, Hayley C  20 Denver Pioneers        24.17      24.40          4  
 14 Kittle, Grace A     20 Denver Pioneers        25.00      24.74          2.5
          r:+0.74                                                          
 14 Miner, Cimone N     18 Denver Pioneers        24.68      24.74          2.5
          r:+0.83                                                          
 16 Lopez, Coral R      21 FLOR-FL                24.61      24.76          1  
C - Final
 17 McGinnis, Racheal   18 Denver Pioneers        25.32      25.21        
 18 Solberg, Nicole M   18 Denver Pioneers        25.48      25.45        
 19 Haase, Colleen H    20 Georgia-GA             29.32      29.56        
          r:+0.58                                                          
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Romano, Megan R           18 Georgia-GA             23.49      22.82 B+     
  2 Botek, Anne-marie T       21 Georgia-GA             22.61      22.83 B      
  3 Kirsteier, Caitlin M      22 Unc Wilmington-NC      23.66      23.05        
  4 Greeves, Melissa J        21 Denver Pioneers           NT      23.49        
  5 Monsees, Courtney A       20 Georgia-GA                NT      23.53        
  6 McNichols, Kelly N        21 Georgia-GA                NT      23.73        
  7 Motsinger, Katy J         20 Denver Pioneers           NT      23.75        
  7 Schmid, Kristin M         18 Denver Pioneers        24.23      23.75        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shickora, Kristen T       19 Georgia-GA             24.07      23.79        
 10 Needham, Michelle M       19 Denver Pioneers        25.25      24.08        
 10 Beins, Bailey M           19 Denver Pioneers        25.22      24.08        
 12 Ettelson, Hayley C        20 Denver Pioneers        25.10      24.17        
 13 Turnadzic, Maida          18 FLOR-FL                24.40      24.30        
 14 Lopez, Coral R            21 FLOR-FL                24.40      24.61        
 15 Miner, Cimone N           18 Denver Pioneers        25.29      24.68        
 16 Kittle, Grace A           20 Denver Pioneers        25.96      25.00        
-------------------------------------------------------------------------
 17 McGinnis, Racheal T       18 Denver Pioneers        25.62      25.32        
 18 Solberg, Nicole M         18 Denver Pioneers           NT      25.48        
 19 Haase, Colleen H          20 Georgia-GA                NT      29.32        
 -- English, Lauren A         20 Georgia-GA             23.60        SCR        
 -- Napier, Stephanie L       18 FLOR-FL                23.60        SCR        
 -- Ramirez, Lily G           16 FLOR-FL                24.00        SCR        
 -- Bohunicky, Jamie L        19 FLOR-FL                23.80        SCR        
 -- Kemp, Elizabeth A         21 FLOR-FL                23.50        SCR        
 -- Nagy, Julia C             17 FLOR-FL                24.40        SCR        
 -- Stafford, Shara E         18 FLOR-FL                23.10        SCR        
 -- Bateman, Sarah B          18 FLOR-FL                22.90        SCR        
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          19.35  A
          20.31  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Jennings, Craig J   21 Georgia-GA             20.03      19.85 B+      20  
  2 Arnold, Michael S   19 Georgia-GA             20.22      20.36         17  
  3 Frankenfeld, Kevin  20 Georgia-GA             20.77      20.68         16  
          r:+0.74                                                          
  4 Martinez, Raul E    20 FLOR-FL                20.92      20.93         15  
  5 Norton, Matthew J   19 FLOR-FL                21.00      20.95         14  
          r:+0.82                                                          
  6 Green, Richmond R   21 Georgia-GA             21.15      21.07         13  
  7 Sommer, Scott B     18 FLOR-FL                21.38      21.12         12  
          r:+0.77                                                          
  8 Madaras, Scott E    22 Denver Pioneers        21.39      21.52         11  
          r:+0.73                                                          
Consolation
  9 Yuan, Michael J     19 FLOR-FL                21.54      21.39          9  
 10 Cox, Jeff B         18 Denver Pioneers        21.76      21.57          7  
 11 Hall, Shane M       19 Georgia-GA             21.81      21.58          6  
          r:+0.76                                                          
 12 Worsley, Cole S     19 Denver Pioneers        21.67      21.69          5  
 13 Thompson, Chris R   21 Georgia-GA             21.89      21.84          4  
          r:+0.61                                                          
 14 McKellar, Rick R    21 HARV-NE                22.00      21.86          3  
          r:+0.65                                                          
 15 Swan, Stephen R     19 Georgia-GA             21.95      21.99          2  
 16 Roop, Gregory N     19 HARV-NE                21.85      22.21          1  
          r:+0.77                                                          
C - Final
 17 Tappy, Clark A      19 Denver Pioneers        22.54      22.10        
          r:+0.79                                                          
 18 Iwanicki, Nick G    19 Denver Pioneers        22.12      22.21        
          r:+0.73                                                          
 19 Bonus, Drew L       18 Denver Pioneers        22.26      22.24        
          r:+0.79                                                          
 20 Ford, Ross P        20 HARV-NE                22.66      22.36        
          r:+0.72                                                          
 21 Pelton, Gregory H   19 HARV-NE                22.19      22.40        
 22 Torgerson, Chase D  20 Denver Pioneers        23.05      22.52        
          r:+0.59                                                          
 23 Lindgren, Robin C   20 Denver Pioneers        23.43      27.31        
          r:+0.71                                                          
 24 Lee, Andy W         18 Denver Pioneers        23.23      27.81        
          r:+0.76                                                          
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jennings, Craig J         21 Georgia-GA             20.34      20.03 B+     
  2 Arnold, Michael S         19 Georgia-GA             20.50      20.22 B+     
  3 Frankenfeld, Kevin P      20 Georgia-GA             21.25      20.77        
  4 Martinez, Raul E          20 FLOR-FL                21.40      20.92        
  5 Norton, Matthew J         19 FLOR-FL                21.00      21.00        
  6 Green, Richmond R         21 Georgia-GA             21.34      21.15        
  7 Sommer, Scott B           18 FLOR-FL                21.20      21.38        
  8 Madaras, Scott E          22 Denver Pioneers        21.74      21.39        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Yuan, Michael J           19 FLOR-FL                21.60      21.54        
 10 Worsley, Cole S           19 Denver Pioneers        22.09      21.67        
 11 Cox, Jeff B               18 Denver Pioneers           NT      21.76        
 12 Hall, Shane M             19 Georgia-GA             22.38      21.81        
 13 Roop, Gregory N           19 HARV-NE                21.71      21.85        
 14 Thompson, Chris R         21 Georgia-GA                NT      21.89        
 15 Swan, Stephen R           19 Georgia-GA             22.38      21.95        
 16 McKellar, Rick R          21 HARV-NE                20.96      22.00        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Iwanicki, Nick G          19 Denver Pioneers        22.61      22.12        
 18 Pelton, Gregory H         19 HARV-NE                21.18      22.19        
 19 Bonus, Drew L             18 Denver Pioneers        22.77      22.26        
 20 Tappy, Clark A            19 Denver Pioneers        22.63      22.54        
 21 Ford, Ross P              20 HARV-NE                   NT      22.66        
 22 Torgerson, Chase D        20 Denver Pioneers           NT      23.05        
 23 Lee, Andy W               18 Denver Pioneers           NT      23.23        
 24 Lindgren, Robin C         20 Denver Pioneers           NT      23.43        
-------------------------------------------------------------------------
 -- Storie, Logan W           19 FLOR-FL                21.80        SCR        
 -- Davelaar, Rodion R        18 FLOR-FL                21.10        SCR        
 -- Fraser, Brett M           19 FLOR-FL                20.20        SCR        
 -- Turner, James E           19 FLOR-FL                21.10        SCR        
 -- Systermans, Pholien S     19 FLOR-FL                21.20        SCR        
 
Event 9  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Moore, Hannah R     20 Georgia-GA            297.55     297.45         20  
  2 Salamone, Kara J    22 FLOR-FL               328.30     292.95         17  
  3 Dodson, Monica M    21 FLOR-FL               282.95     292.90         16  
  4 Bryant, Lexie E     21 Georgia-GA            248.25     277.70         15  
  5 Doback, Kaylee A    19 FLOR-FL               258.00     268.40         14  
  6 Watters, Landon E   19 Georgia-GA            254.20     252.90         13  
  7 Yovich, Elizabeth   19 Denver Pioneers       203.50     228.50         12  
  8 Lichter, Katie E    19 Denver Pioneers       193.15     173.95         11  
  9 Pryhoda, Moira K    20 Denver Pioneers       162.15     157.15          9  
 
Event 9  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Salamone, Kara J          22 FLOR-FL                   NT     328.30        
  2 Moore, Hannah R           20 Georgia-GA                NT     297.55        
  3 Dodson, Monica M          21 FLOR-FL                   NT     282.95        
  4 Doback, Kaylee A          19 FLOR-FL                   NT     258.00        
  5 Watters, Landon E         19 Georgia-GA                NT     254.20        
  6 Bryant, Lexie E           21 Georgia-GA                NT     248.25        
  7 Yovich, Elizabeth A       19 Denver Pioneers       216.95     203.50        
  8 Lichter, Katie E          19 Denver Pioneers       173.78     193.15        
  9 Pryhoda, Moira K          20 Denver Pioneers       178.80     162.15        
 -- McElhannon, Hannah R      18 Georgia-GA                NT        SCR        
 
Event 10  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Lewark, Anthony P   19 FLOR-FL               329.80     363.75         20  
  2 Stambaugh, Cody J   22 Denver Pioneers       366.60     358.95         17  
  3 Watson, Alex A      18 Georgia-GA            308.45     323.40         16  
  4 Blank, Owen P       19 Georgia-GA            349.15     321.75         15  
  5 Patten, Grayson H   20 FLOR-FL               285.25     309.30         14  
  6 Barrett, Tim W      20 Georgia-GA            307.65     303.20         13  
  7 Stanton, Michael       HARV-NE               301.00     301.10         12  
  8 Ranta, Zac             HARV-NE               279.95     286.15         11  
  9 McNew, Seth         20 Denver Pioneers       263.65     274.25          9  
 
Event 10  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stambaugh, Cody J         22 Denver Pioneers       331.55     366.60        
  2 Blank, Owen P             19 Georgia-GA                NT     349.15        
  3 Lewark, Anthony P         19 FLOR-FL                   NT     329.80        
  4 Watson, Alex A            18 Georgia-GA                NT     308.45        
  5 Barrett, Tim W            20 Georgia-GA                NT     307.65        
  6 Stanton, Michael             HARV-NE                   NT     301.00        
  7 Patten, Grayson H         20 FLOR-FL                   NT     285.25        
  8 Ranta, Zac                   HARV-NE                   NT     279.95        
  9 McNew, Seth               20 Denver Pioneers       279.60     263.65        
 
Event 11  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        3:32.56  A
        3:43.18  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Georgia, University of-GA  'B'              3:45.18    3:39.09 B+      40  
     1) Shickora, Kristen T 19          2) r:+0.0 Nicponski, Sara 20      
     3) r:+0.0 Broome, Annie 21         4) r:+0.0 Romano, Megan 18        
     r:+0.61  26.83    54.75    28.85  1:02.00    24.72    53.24    23.53    49.10
  2 Georgia, University of-GA  'A'              3:40.18    3:39.18 B       34  
     1) English, Lauren A 20            2) r:+0.0 McKeehan, Michelle 19   
     3) r:0.21 Caprioglio, Lisa 21      4) r:0.14 Scroggy, Morgan 21      
     r:+0.60  26.56    54.91    29.21  1:02.38    24.62    53.09    23.57    48.80
  3 University of Denver Pioneers  'A'          3:55.51    3:47.26         32  
     1) Beins, Bailey M 19              2) r:+0.0 Kittle, Grace 20        
     3) r:+0.0 Greeves, Melissa 21      4) r:+0.0 Schmid, Kristin 18      
     r:+0.58  27.94    57.97    29.43  1:03.32    25.81    55.43    23.71    50.54
  4 University of Denver Pioneers  'B'               NT    3:49.76         30  
     1) Milberg, Kirsten M 18           2) r:+0.0 Sullivan, Shannon 20    
     3) r:0.28 Ettelson, Hayley 20      4) r:0.17 Needham, Michelle 19    
     r:+0.56  27.77    56.62    30.50  1:06.14    25.82    55.30    24.62    51.70
  5 University of Florida-FL  'A'               3:46.00    3:51.37         28  
     1) Pold, Anna 18                   2) r:+0.0 Victoria, Daniela 18    
     3) r:+0.0 Turnadzic, Maida 18      4) r:0.43 Nagy, Julia 17          
     r:+0.67  28.43    57.82    29.73  1:04.41    26.11    56.54    25.07    52.60
  6 University of Florida-FL  'B'               3:50.00    3:54.91         26  
     1) Taylor, Kaitlin M 18            2) r:+0.0 Lajnef, Sarra 20        
     3) r:0.45 Lehtonen, Eva 18         4) r:0.16 Lopez, Coral 21         
     r:+0.58  28.39    58.66    30.81  1:05.22    26.63    56.94    25.95    54.09
  7 University of Denver Pioneers  'C'               NT    4:03.11        
     1) Solberg, Nicole M 18            2) r:+0.0 Foley, Megan 19         
     3) r:0.57 Miner, Cimone 18         4) r:0.29 McGinnis, Racheal 18    
     r:+0.80  30.42  1:01.87    32.40  1:09.68    15.97    58.82    24.31    52.74
 
Event 12  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        3:08.20  A
        3:17.63  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Georgia, University of-GA  'A'              3:20.65    3:16.65 B+      40  
     1) Arnold, Michael S 19            2) r:0.25 Kata, Martin 20         
     3) r:0.10 Dylla, Mark 20           4) r:0.19 Jennings, Craig 21      
     r:+0.56  24.33    49.59    25.95    55.90    22.13    47.69    20.49    43.47
  2 Georgia, University of-GA  'B'              3:25.65    3:19.85         34  
     1) Thompson, Chris R 21            2) r:+0.0 Cregar, Bill 20         
     3) r:0.15 Redmon, Joe 22           4) r:0.19 Frankenfeld, Kevin 20   
     r:+0.59  24.98    51.01    25.99    55.70    22.64    48.36    21.32    44.78
  3 University of Denver Pioneers  'A'          3:26.78    3:24.83         32  
     1) Totura, Gannon K 21             2) r:+0.0 Barrett, Robert 18      
     3) r:0.17 Summers, Garth 21        4) r:0.15 Madaras, Scott 22       
     r:+0.57  25.20    51.67    26.99    58.30    22.51    48.45    21.73    46.41
  4 University of Florida-FL  'A'               3:27.00    3:26.04         30  
     1) Yuan, Michael J 19              2) r:0.33 Lehtonen, John 19       
     3) r:0.20 Martin, Cameron 18       4) r:0.36 Martinez, Raul 20       
     r:+0.51  25.35    52.12    27.23    57.97    23.10    50.65    21.63    45.30
  5 University of Florida-FL  'B'               3:40.00    3:26.18         28  
     1) Crescimbeni, Jose E 18          2) r:+0.0 Howell, Brian 18        
     3) r:0.30 Huen, Gabriel 20         4) r:0.39 Sommer, Scott 18        
     r:+0.60  24.96    50.57    27.96  1:00.95    22.15    48.97    16.34    45.69
  6 Harvard Men's Swimming-NE  'A'              3:19.23    3:27.06         26  
     1) Yntema, Douwe T 20              2) r:0.07 Wurzbacher, Owen 18     
     3) r:0.27 Janney, Niall 19         4) r:0.12 McIntee, Brendan 18     
     r:+0.66  25.33    52.17    26.40    57.20    23.28    50.41    22.60    47.28
  7 University of Denver Pioneers  'B'               NT    3:28.61         24  
     1) Severns, Caleb M 21             2) r:+0.0 Lindgren, Robin 20      
     3) r:0.27 Worsley, Cole 19         4) r:0.17 Cox, Jeff 18            
     r:+0.67  25.54    52.78    27.05    58.38    24.02    51.56    21.91    45.89
  8 Harvard Men's Swimming-NE  'B'              3:22.90    3:30.96         22  
     1) Pelton, Gregory H 19            2) r:0.33 Schindewolf, Evan 20    
     3) r:0.18 Ford, Ross 20            4) r:0.12 McKellar, Rick 21       
     r:+0.66  26.28    53.17    28.21  1:00.61    22.97    50.37    22.19    46.81
  9 University of Denver Pioneers  'C'               NT    3:32.96        
     1) Bonus, Drew L 18                2) r:0.29 Lee, Andy 18            
     3) r:0.46 Tappy, Clark 19          4) r:0.24 Bonus, Teddy 21         
     r:+0.64  26.03    53.45    27.46    58.97    15.82    52.21    22.70    48.33
 
Event 13  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:37.81  A
        1:42.70  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Georgia, University of-GA  'A'              1:39.72    1:38.61 B       40  
     1) English, Lauren A 20            2) r:0.04 McNichols, Kelly 21     
     3) r:0.21 Caprioglio, Lisa 21      4) r:0.16 Botek, Anne-marie 21    
     r:+0.53  25.46    27.23    23.95    21.97                                    
  2 University of Florida-FL  'A'               1:46.80    1:45.66         34  
     1) Nagy, Julia C 17                2) r:+0.0 Victoria, Daniela 18    
     3) r:0.32 Turnadzic, Maida 18      4) r:0.03 Lopez, Coral 21         
     r:+0.64  27.45    29.13    25.11    23.97                                    
  3 University of Denver Pioneers  'B'               NT    1:46.91         32  
     1) Beins, Bailey M 19              2) r:0.12 Sullivan, Shannon 20    
     3) r:0.40 Ettelson, Hayley 20      4) r:0.17 Needham, Michelle 19    
     r:+0.57  26.86    30.43    25.74    23.88                                    
  4 University of Denver Pioneers  'C'               NT    1:49.72         30  
     1) Suppan, Alex I 18               2) r:+0.0 Foley, Megan 19         
     3) r:+0.0 Miner, Cimone 18         4) r:0.19 McGinnis, Racheal 18    
     r:+0.55  27.53    31.98    25.02    25.19                                    
 -- University of Denver Pioneers  'A'          1:46.34         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Motsinger, Katy J 20            2) r:-0.26 Kittle, Grace 20       
     3) r:0.15 Greeves, Melissa 21      4) r:-0.05 Schmid, Kristin 18     
     r:+0.59  26.69    29.69    24.30    23.04                                    
 -- Georgia, University of-GA  'B'              1:41.72         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Shickora, Kristen T 19          2) r:+0.0 Nicponski, Sara 20      
     3) r:0.32 Broome, Annie 21         4) r:-0.01 Scroggy, Morgan 21     
     r:+0.65  25.79    28.32    24.19    22.62                                    
 -- University of Florida-FL  'B'               1:48.00        SCR        
 
Event 14  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:25.66  A
        1:29.94  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Georgia, University of-GA  'A'              1:30.26    1:29.23 B+      40  
     1) Arnold, Michael S 19            2) Redmon, Joe S 22               
     3) Dylla, Mark J 20                4) Jennings, Craig J 21           
              22.42    26.11    21.37    19.33                                    
  2 Georgia, University of-GA  'B'              1:32.26    1:31.88         34  
     1) Hall, Shane M 19                2) Stahley, Austin C 20           
     3) Kata, Martin P 20               4) Green, Richmond R 21           
              23.60    26.08    22.08    20.12                                    
  3 University of Florida-FL  'A'               1:34.00    1:32.87         32  
     1) Crescimbeni, Jose E 18          2) Lehtonen, John R 19            
     3) Yuan, Michael J 19              4) Martinez, Raul E 20            
              23.99    26.37    21.81    20.70                                    
  4 University of Denver Pioneers  'A'          1:35.79    1:34.11         30  
     1) Giddens, Jeff D 21              2) Francis, Ian P 19              
     3) Summers, Garth K 21             4) Madaras, Scott E 22            
              24.65    26.62    21.88    20.96                                    
  5 Harvard Men's Swimming-NE  'A'              1:33.67    1:34.84         28  
     1) Yntema, Douwe T 20              2) Wurzbacher, Owen M 18          
     3) Ford, Ross P 20                 4) McKellar, Rick R 21            
              24.85    25.95    23.09    20.95                                    
  6 University of Denver Pioneers  'B'               NT    1:34.98         26  
     1) Totura, Gannon K 21             2) r:0.26 Lindgren, Robin 20      
     3) r:0.38 Cox, Jeff 18             4) r:0.19 Worsley, Cole 19        
     r:+0.59  24.46    26.64    22.65    21.23                                    
  7 University of Denver Pioneers  'C'               NT    1:35.61        
     1) Severns, Caleb M 21             2) r:0.32 Maguire, Mark 18        
     3) r:0.41 Tappy, Clark 19          4) r:0.22 Bonus, Teddy 21         
     r:+0.71  24.53    26.44    23.46    21.18                                    
  8 University of Florida-FL  'B'               1:36.50    1:35.99         24  
     1) Huen, Gabriel A 20              2) Howell, Brian S 18             
     3) Norton, Matthew J 19            4) Sommer, Scott B 18             
              24.77    27.65    22.74    20.83                                    
  9 Harvard Men's Swimming-NE  'B'                   NT    1:36.83         22  
     1) Pelton, Gregory H 19            2) r:0.30 Schindewolf, Evan 20    
     3) r:0.03 McLean, Matthew 19       4) r:0.24 Roop, Gregory 19        
     r:+0.63  24.83    27.54    22.98    21.48                                    
 
Event 15  Women 400 Yard IM
===============================================================================
        4:07.33  A
        4:19.69  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Mangimelli, Jana L  18 Georgia-GA           4:14.48    4:10.68 B       20  
              27.56   30.70   31.54   30.40   36.08   36.36   29.09   28.95
  2 Trott, Wendy A      19 Georgia-GA           4:18.42    4:15.53 B+      17  
              27.98   31.56   33.29   32.79   36.20   36.64   29.40   27.67
  3 Malagon, Erica M    19 Georgia-GA           4:18.14    4:17.27 B       16  
              27.05   30.73   32.90   32.01   38.34   38.43   29.46   28.35
  4 Pold, Anna          18 FLOR-FL              4:22.70    4:21.46         15  
              27.98   31.46   33.29   31.93   38.37   38.88   30.54   29.01
  5 Ballatore, Angelin  19 FLOR-FL              4:24.99    4:24.51         14  
              29.01   32.29   33.86   32.72   37.76   38.37   30.78   29.72
  6 Leung, Jackie P     19 Denver Pioneers      4:27.26    4:26.80         13  
              28.19   31.69   33.63   33.19   39.24   40.00   30.96   29.90
  7 Milberg, Kirsten M  18 Denver Pioneers      4:26.66    4:28.48         12  
              28.43   31.55   33.69   32.29   40.25   40.56   31.85   29.86
  8 Bicek, Adrienne L   18 Georgia-GA           4:21.03    4:36.25         11  
              27.76   32.02   36.29   35.85   39.95   41.00   32.08   31.30
Consolation
  9 Cartwright, Lauren  20 Georgia-GA           4:27.37    4:22.03          9  
              27.37   31.40   33.88   34.14   37.49   37.80   30.51   29.44
 10 Lehtonen, Eva J     18 FLOR-FL              4:27.54    4:23.12          7  
              29.04   31.28   33.50   33.90   37.66   39.83   29.03   28.88
 11 Taylor, Kaitlin M   18 FLOR-FL              4:29.21    4:26.73          6  
              28.71   32.64   32.99   32.73   40.22   39.81   30.36   29.27
 12 Sullivan, Shannon   20 Denver Pioneers      4:34.33    4:27.39          5  
              29.45   33.68   34.77   34.40   37.26   37.93   30.68   29.22
 13 Foley, Megan A      19 Denver Pioneers      4:32.12    4:27.63          4  
              28.92   33.86   33.83   33.70   38.70   38.62   29.86   30.14
 14 Suppan, Alex I      18 Denver Pioneers      4:33.79    4:34.69          3  
              29.43   33.63   34.96   34.77   38.93   39.10   32.28   31.59
 15 Ginder, Lisa C      19 Denver Pioneers      4:39.04    4:38.93          2  
              28.78   32.49   36.04   34.70   42.08   42.20   31.63   31.01
 16 Ladner, Sara N      19 Denver Pioneers      4:44.71    4:42.05          1  
              30.89   35.17   37.70   36.53   39.27   39.76   31.81   30.92
 
Event 15  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mangimelli, Jana L        18 Georgia-GA           4:16.55    4:14.48 B      
              28.28   30.47   31.96   30.95   37.75   36.37   29.50   29.20
  2 Malagon, Erica M          19 Georgia-GA                NT    4:18.14 B      
              27.32   31.45   33.68   32.86   37.63   38.20   29.16   27.84
  3 Trott, Wendy A            19 Georgia-GA           4:19.71    4:18.42 B+     
     r:+0.85  28.32   32.10   33.46   32.68   37.31   37.38   29.39   27.78
  4 Bicek, Adrienne L         18 Georgia-GA           4:21.06    4:21.03        
              27.15   30.94   35.01   34.73   36.21   38.01   29.32   29.66
  5 Pold, Anna                18 FLOR-FL              4:22.00    4:22.70        
              28.17   31.85   33.67   32.58   37.86   38.49   30.78   29.30
  6 Ballatore, Angelina R     19 FLOR-FL              4:23.00    4:24.99        
              29.04   32.23   33.81   32.43   38.35   38.27   30.84   30.02
  7 Milberg, Kirsten M        18 Denver Pioneers      4:30.37    4:26.66        
              28.17   31.65   32.64   31.72   39.99   40.15   32.22   30.12
  8 Leung, Jackie P           19 Denver Pioneers      4:35.04    4:27.26        
              28.63   32.00   33.67   33.47   38.93   39.46   31.39   29.71
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cartwright, Lauren G      20 Georgia-GA           4:20.73    4:27.37        
              27.76   31.52   34.15   34.56   38.66   39.15   31.47   30.10
 10 Lehtonen, Eva J           18 FLOR-FL              4:23.00    4:27.54        
              28.94   31.87   34.71   34.20   38.14   39.87   30.20   29.61
 11 Taylor, Kaitlin M         18 FLOR-FL              4:27.50    4:29.21        
              28.56   32.41   33.46   32.85   40.78   39.77   30.91   30.47
 12 Foley, Megan A            19 Denver Pioneers      4:29.70    4:32.12        
              29.06   34.27   34.12   33.91   39.65   39.59   31.02   30.50
 13 Lajnef, Sarra             20 FLOR-FL              4:29.00    4:32.29        
              29.27   32.53   35.28   34.84   38.37   38.53   33.17   30.30
 14 Suppan, Alex I            18 Denver Pioneers           NT    4:33.79        
              28.36   32.12   34.07   34.32   40.52   40.26   32.75   31.39
 15 Sullivan, Shannon P       20 Denver Pioneers           NT    4:34.33        
              29.00   33.03   34.81   34.37   39.35   39.66   32.33   31.78
 16 Ginder, Lisa C            19 Denver Pioneers      4:43.98    4:39.04        
     r:+0.75  28.66   32.26   35.48   34.80   42.05   42.29   32.14   31.36
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ladner, Sara N            19 Denver Pioneers           NT    4:44.71        
              31.39   35.50   37.47   36.77   39.85   40.25   32.09   31.39
 18 McNally, Amanda C         21 Denver Pioneers           NT    4:45.36        
              29.91   33.62   37.63   36.89   42.03   42.64   32.22   30.42
 -- Pike, Carly R             18 FLOR-FL              4:30.00        SCR        
 -- Victoria, Daniela         18 FLOR-FL              4:27.80        SCR        
 -- Crippen, Teresa M         18 FLOR-FL              4:16.00        SCR        
 -- Showalter, Corinne A      19 FLOR-FL              4:21.00        SCR        
 -- Rogers, Lindsey K         18 FLOR-FL              4:35.00        SCR        
 
Event 16  Men 400 Yard IM
===============================================================================
        3:44.88  A
        3:56.12  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Cregar, Bill M      20 Georgia-GA           3:56.51    3:49.63 B+      20  
              24.13   27.89   29.90   29.28   32.93   32.60   27.09   25.81
  2 Gemmell, Andrew D   18 Georgia-GA           3:53.22    3:51.73 B+      17  
              25.58   28.21   29.05   28.49   33.41   33.21   27.88   25.90
  3 Benner, Peter T     19 Georgia-GA           3:56.68    3:53.45 B+      16  
              24.47   27.41   30.60   30.13   33.36   33.47   27.73   26.28
  4 McGraw, Todd T      19 Georgia-GA           3:57.24    3:54.85 B+      15  
              25.11   27.95   29.13   29.68   34.09   34.01   27.92   26.96
  5 Grodzki, Martin P   18 Georgia-GA           4:00.34    3:56.62         14  
              24.62   29.92   29.44   29.51   35.95   35.69   26.55   24.94
  6 Myers, Clayton Z    19 Denver Pioneers      3:56.76    3:57.60         13  
              24.77   28.24   30.59   30.30   34.10   34.87   27.98   26.75
  7 Howell, Brian S     18 FLOR-FL              3:58.76    4:00.09         12  
              25.14   29.03   30.15   29.93   34.97   35.14   28.27   27.46
  8 Yntema, Douwe T     20 HARV-NE              4:00.26    4:03.67         11  
              25.64   29.21   30.29   30.22   35.85   36.19   28.70   27.57
Consolation
  9 Pennington, Tyler   19 Denver Pioneers      4:01.08    3:59.61          9  
              25.58   29.18   31.28   30.80   34.43   34.61   27.42   26.31
 10 Storie, Logan W     19 FLOR-FL              4:01.41    4:00.31          7  
              26.20   29.65   30.58   30.39   35.42   35.80   27.03   25.24
 11 Martin, Alexander   20 FLOR-FL              4:05.37    4:01.74          6  
              25.80   28.98   30.72   29.56   35.24   35.83   28.43   27.18
 12 Janney, Niall M     19 HARV-NE              4:02.31    4:02.84          5  
              25.70   28.91   31.37   30.84   34.83   35.37   28.20   27.62
 13 Wurzbacher, Owen M  18 HARV-NE              4:05.78    4:03.98          4  
              25.85   29.71   31.95   31.10   33.75   34.63   29.07   27.92
 14 Maguire, Mark H     18 Denver Pioneers      4:05.07    4:04.49          3  
              26.42   30.81   32.04   31.38   33.63   35.41   28.06   26.74
 15 Crete, Christopher  20 FLOR-FL              4:06.48    4:06.08          2  
              27.26   30.26   30.48   29.78   37.25   37.39   27.52   26.14
 16 Schindewolf, Evan   20 HARV-NE              4:08.21    4:07.81          1  
              26.02   30.39   31.86   31.36   36.00   35.51   28.84   27.83
C - Final
 17 Gerscak, Csaba      20 FLOR-FL              4:08.64    4:04.39        
              25.93   28.99   31.25   30.51   35.03   35.42   29.28   27.98
 18 Barrett, Robert S   18 Denver Pioneers      4:08.80    4:06.69        
              25.82   30.81   33.68   33.04   32.37   34.87   28.05   28.05
 19 Taylor, Jason S     18 FLOR-FL              4:10.30    4:06.78        
              26.61   29.51   31.80   32.22   37.21   37.09   26.60   25.74
 20 Shrestha, Eric G    21 FLOR-FL              4:08.24    4:07.29        
              26.95   29.39   32.06   31.49   37.25   36.57   27.58   26.00
 21 Orban, John B       18 FLOR-FL              4:14.82    4:10.67        
              26.36   30.46   32.61   31.44   36.92   37.03   28.36   27.49
 22 Lainhart, Hunter C  21 Georgia-GA           4:08.45    4:15.86        
              27.07   31.33   32.38   31.97   38.32   38.65   28.39   27.75
 
Event 16  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gemmell, Andrew D         18 Georgia-GA           3:56.66    3:53.22 B+     
     r:+0.78  25.53   28.31   29.01   28.65   33.42   33.88   27.92   26.50
  2 Cregar, Bill M            20 Georgia-GA           3:56.31    3:56.51        
     r:+0.62  25.14   28.55   31.03   30.52   33.82   33.05   28.09   26.31
  3 Benner, Peter T           19 Georgia-GA           4:00.73    3:56.68        
              24.95   28.46   31.06   29.96   33.69   34.25   28.61   25.70
  4 Myers, Clayton Z          19 Denver Pioneers      4:04.49    3:56.76        
              25.28   28.61   30.57   29.84   34.91   34.23   27.43   25.89
  5 McGraw, Todd T            19 Georgia-GA           4:03.91    3:57.24        
              25.39   28.97   30.25   29.86   33.81   34.25   27.68   27.03
  6 Howell, Brian S           18 FLOR-FL              3:56.00    3:58.76        
     r:+0.67  25.97   28.84   30.69   29.78   34.53   34.55   27.58   26.82
  7 Yntema, Douwe T           20 HARV-NE              3:50.33    4:00.26        
              25.34   29.12   29.78   29.30   34.96   35.59   28.64   27.53
  8 Grodzki, Martin P         18 Georgia-GA                NT    4:00.34        
     r:+0.58  24.70   29.28   30.24   29.23   36.18   36.61   27.68   26.42
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pennington, Tyler R       19 Denver Pioneers      4:09.42    4:01.08        
              26.11   29.59   31.65   30.47   34.45   34.76   27.81   26.24
 10 Storie, Logan W           19 FLOR-FL              4:06.00    4:01.41        
              26.44   29.53   30.56   30.13   35.85   35.89   27.37   25.64
 11 Janney, Niall M           19 HARV-NE              3:59.21    4:02.31        
              25.54   29.05   31.12   30.61   34.71   35.47   28.14   27.67
 12 Maguire, Mark H           18 Denver Pioneers      4:12.81    4:05.07        
     r:+0.45  26.83   30.80   32.36   30.96   34.18   34.75   28.50   26.69
 13 Martin, Alexander S       20 FLOR-FL              3:58.00    4:05.37        
     r:+0.83  25.97   29.77   31.58   30.62   36.05   36.28   28.14   26.96
 14 Wurzbacher, Owen M        18 HARV-NE              3:58.41    4:05.78        
     r:+0.76  26.33   30.09   32.20   31.86   34.23   34.74   29.08   27.25
 15 Crete, Christopher R      20 FLOR-FL              4:07.00    4:06.48        
              27.42   30.28   31.40   30.16   37.16   36.79   27.55   25.72
 16 Schindewolf, Evan P       20 HARV-NE              3:58.50    4:08.21        
     r:+0.81  25.77   29.85   32.04   30.67   36.39   35.93   29.40   28.16
-------------------------------------------------------------------------
 17 Shrestha, Eric G          21 FLOR-FL              4:06.00    4:08.24        
     r:+0.78  26.68   29.37   31.63   31.51   37.01   37.51   27.92   26.61
 18 Lainhart, Hunter C        21 Georgia-GA                NT    4:08.45        
     r:+0.74  26.43   29.84   31.07   30.59   37.77   37.72   28.63   26.40
 19 Gerscak, Csaba            20 FLOR-FL              4:08.00    4:08.64        
              26.28   29.59   32.15   31.35   35.77   35.79   29.52   28.19
 20 Barrett, Robert S         18 Denver Pioneers      4:07.61    4:08.80        
     r:+0.69  25.38   29.30   33.04   31.96   34.64   36.01   29.53   28.94
 21 Taylor, Jason S           18 FLOR-FL              4:07.00    4:10.30        
              26.34   29.82   31.55   31.78   37.75   38.31   27.45   27.30
 22 Orban, John B             18 FLOR-FL              4:14.00    4:14.82        
              26.90   30.61   32.47   31.32   38.73   37.69   29.23   27.87
 -- Roberson, Bret S          18 Georgia-GA                NT         DQ        
      One hand touch - breast
     r:+0.67  27.04   30.21   34.03   32.98   33.50   34.42   28.95   27.36
 -- Lehtonen, John R          19 FLOR-FL              4:10.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
              26.05   29.15   31.57   31.42   34.59   35.66   29.66   28.83
 -- Prinsloo, Troy H          23 Georgia-GA           4:02.79        DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Hagen, Tyler T            18 Denver Pioneers      4:34.70        SCR        
 -- Pinzon, Omar A            17 FLOR-FL              3:55.00        SCR        
 -- Kennedy, Robert K         19 FLOR-FL              4:04.00        SCR        
 -- Lewkowitz, Blake T        20 HARV-NE              4:09.41        SCR        
 
Event 17  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          52.02  A
          54.62  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Broome, Annie E     21 Georgia-GA             53.96      53.36 B       20  
              25.41   27.95                                                
  2 Caprioglio, Lisa M  21 Georgia-GA             53.09      53.69 B       17  
              25.03   28.66                                                
  3 Kirsteier, Caitlin  22 Unc Wilmington-NC      53.06      53.77 B+      16  
              25.18   28.59                                                
  4 Greeves, Melissa J  21 Denver Pioneers        55.57      55.28         15  
              26.08   29.20                                                
  5 Fish, Abbie M       19 Georgia-GA             56.17      55.82         14  
              26.53   29.29                                                
  6 Turnadzic, Maida    18 FLOR-FL                55.95      55.90         13  
              26.36   29.54                                                
  7 Ettelson, Hayley C  20 Denver Pioneers        56.10      56.06         12  
              26.43   29.63                                                
  8 Beins, Bailey M     19 Denver Pioneers        56.91      57.91         11  
              26.67   31.24                                                
Consolation
  9 Needham, Michelle   19 Denver Pioneers        57.38      56.81          9  
              26.81   30.00                                                
 10 Miner, Cimone N     18 Denver Pioneers        57.72      57.43          7  
              26.18   31.25                                                
 11 Totura, Tia K       19 Denver Pioneers        58.89      58.90          6  
              27.65   31.25                                                
 12 Ginder, Lisa C      19 Denver Pioneers      1:00.29      59.90          5  
              28.13   31.77                                                
 13 Stadler, Brittany   19 Denver Pioneers      1:01.79    1:00.83          4  
              28.64   32.19                                                
 14 McGinnis, Racheal   18 Denver Pioneers      1:03.42    1:05.32          3  
              29.76   35.56                                                
 -- Bicek, Adrienne L   18 Georgia-GA             55.01         NS        
      Declared false start
 
Event 17  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kirsteier, Caitlin M      22 Unc Wilmington-NC      54.80      53.06 B+     
              24.64   28.42                                                
  2 Caprioglio, Lisa M        21 Georgia-GA             53.89      53.09 B      
              24.77   28.32                                                
  3 Broome, Annie E           21 Georgia-GA             54.56      53.96 B      
              25.52   28.44                                                
  4 Bicek, Adrienne L         18 Georgia-GA             55.68      55.01        
     r:+0.74  25.96   29.05                                                
  5 Greeves, Melissa J        21 Denver Pioneers        57.50      55.57        
     r:+0.74  26.14   29.43                                                
  6 Turnadzic, Maida          18 FLOR-FL                56.60      55.95        
              26.51   29.44                                                
  7 Ettelson, Hayley C        20 Denver Pioneers        58.43      56.10        
              26.39   29.71                                                
  8 Fish, Abbie M             19 Georgia-GA                NT      56.17        
              26.55   29.62                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 McNichols, Kelly N        21 Georgia-GA             57.58      56.53        
     r:+0.60  25.55   30.98                                                
 10 Beins, Bailey M           19 Denver Pioneers        59.34      56.91        
              26.31   30.60                                                
 11 Needham, Michelle M       19 Denver Pioneers        59.50      57.38        
              27.20   30.18                                                
 12 Miner, Cimone N           18 Denver Pioneers        59.00      57.72        
              26.73   30.99                                                
 13 Totura, Tia K             19 Denver Pioneers      1:00.30      58.89        
              27.48   31.41                                                
 14 Ginder, Lisa C            19 Denver Pioneers           NT    1:00.29        
     r:+0.78  28.23   32.06                                                
 15 Stadler, Brittany M       19 Denver Pioneers      1:03.91    1:01.79        
              29.17   32.62                                                
 16 McGinnis, Racheal T       18 Denver Pioneers      1:05.51    1:03.42        
              28.90   34.52                                                
-------------------------------------------------------------------------
 -- McKeehan, Michelle E      19 Georgia-GA                NT         DQ        
      Declared false start
 -- Cartwright, Lauren G      20 Georgia-GA                NT        SCR        
 -- Napier, Stephanie L       18 FLOR-FL                57.50        SCR        
 -- Spofforth, Gemma M        18 FLOR-FL                55.40        SCR        
 -- Bohunicky, Jamie L        19 FLOR-FL                55.80        SCR        
 -- Kemp, Elizabeth A         21 FLOR-FL                55.80        SCR        
 -- Pold, Anna                18 FLOR-FL                56.50        SCR        
 -- Stafford, Shara E         18 FLOR-FL                56.50        SCR        
 -- Ramirez, Lily G           16 FLOR-FL                57.00        SCR        
 
Event 18  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          46.04  A
          48.34  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Dylla, Mark J       20 Georgia-GA             48.35      47.74 B+      20  
              22.27   25.47                                                
  2 Arnold, Michael S   19 Georgia-GA             49.12      48.27 B+      17  
              22.96   25.31                                                
  3 Kata, Martin P      20 Georgia-GA             48.54      48.94         16  
              22.80   26.14                                                
  4 Summers, Garth K    21 Denver Pioneers        49.28      48.96         15  
              23.26   25.70                                                
  5 Redmon, Joe S       22 Georgia-GA             49.48      49.13         14  
              22.97   26.16                                                
  6 Crescimbeni, Jose   18 FLOR-FL                49.59      49.62         13  
              23.50   26.12                                                
  7 Madaras, Scott E    22 Denver Pioneers        49.76      50.09         12  
              23.52   26.57                                                
  8 McGraw, Todd T      19 Georgia-GA             50.13      51.33         11  
              24.02   27.31                                                
Consolation
  9 Yuan, Michael J     19 FLOR-FL                50.57      50.29          9  
              23.61   26.68                                                
 10 Hall, Shane M       19 Georgia-GA             50.17      50.38          7  
              23.32   27.06                                                
 11 Cox, Jeff B         18 Denver Pioneers        50.54      50.71          6  
              23.66   27.05                                                
 12 Giddens, Jeff D     21 Denver Pioneers        50.85      50.89          5  
              23.82   27.07                                                
 13 Martin, Cameron B   18 FLOR-FL                51.38      51.01          4  
              23.80   27.21                                                
 14 Norton, Matthew J   19 FLOR-FL                51.04      51.56          3  
              23.86   27.70                                                
 15 Ford, Ross P        20 HARV-NE                51.17      51.66          2  
              24.09   27.57                                                
 16 Roop, Gregory N     19 HARV-NE                51.49      52.47          1  
              24.64   27.83                                                
C - Final
 17 Janney, Niall M     19 HARV-NE                51.62      51.15        
              24.08   27.07                                                
 18 Cutter, Ryan C      18 HARV-NE                51.89      51.38        
              24.19   27.19                                                
 19 McKellar, Rick R    21 HARV-NE                52.00      51.53        
              24.65   26.88                                                
 20 Tappy, Clark A      19 Denver Pioneers        53.67      53.25        
              24.64   28.61                                                
 21 Francis, Ian P      19 Denver Pioneers        54.06      54.86        
              25.26   29.60                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dylla, Mark J             20 Georgia-GA             48.66      48.35        
     r:+0.74  22.56   25.79                                                
  2 Kata, Martin P            20 Georgia-GA             49.18      48.54        
     r:+0.67  22.10   26.44                                                
  3 Arnold, Michael S         19 Georgia-GA             50.29      49.12        
     r:+0.70  23.11   26.01                                                
  4 Summers, Garth K          21 Denver Pioneers        50.00      49.28        
     r:+0.69  23.32   25.96                                                
  5 Redmon, Joe S             22 Georgia-GA             49.51      49.48        
     r:+0.74  23.24   26.24                                                
  6 Crescimbeni, Jose E       18 FLOR-FL                49.80      49.59        
              23.29   26.30                                                
  7 Madaras, Scott E          22 Denver Pioneers           NT      49.76        
     r:+0.76  23.53   26.23                                                
  8 McGraw, Todd T            19 Georgia-GA             51.06      50.13        
     r:+0.73  23.86   26.27                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hall, Shane M             19 Georgia-GA             52.51      50.17        
     r:+0.79  23.17   27.00                                                
 10 Cox, Jeff B               18 Denver Pioneers        51.03      50.54        
              23.62   26.92                                                
 11 Yuan, Michael J           19 FLOR-FL                51.00      50.57        
              23.74   26.83                                                
 12 Giddens, Jeff D           21 Denver Pioneers           NT      50.85        
     r:+0.67  23.78   27.07                                                
 13 Norton, Matthew J         19 FLOR-FL                49.00      51.04        
              23.79   27.25                                                
 14 Ford, Ross P              20 HARV-NE                50.20      51.17        
     r:+0.67  23.80   27.37                                                
 15 Martin, Cameron B         18 FLOR-FL                52.00      51.38        
     r:+0.80  24.11   27.27                                                
 16 Roop, Gregory N           19 HARV-NE                48.92      51.49        
     r:+0.64  24.11   27.38                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Janney, Niall M           19 HARV-NE                   NT      51.62        
              24.46   27.16                                                
 18 Green, Richmond R         21 Georgia-GA             53.32      51.81        
              24.29   27.52                                                
 19 Cutter, Ryan C            18 HARV-NE                50.16      51.89        
              24.45   27.44                                                
 20 McKellar, Rick R          21 HARV-NE                49.64      52.00        
     r:+0.66  24.50   27.50                                                
 21 Tappy, Clark A            19 Denver Pioneers        55.82      53.67        
     r:+0.93  25.00   28.67                                                
 22 Francis, Ian P            19 Denver Pioneers           NT      54.06        
              24.86   29.20                                                
 -- Worsley, Cole S           19 Denver Pioneers        53.75         DQ        
      Declared false start
 -- Fraser, Shaune D          20 FLOR-FL                47.50        SCR        
 -- Joyce, Michael P          19 FLOR-FL                51.50        SCR        
 -- Pelton, Gregory H         19 HARV-NE                50.30        SCR        
 -- Systermans, Pholien S     19 FLOR-FL                51.50        SCR        
 -- Dwyer, Conor J            20 FLOR-FL                49.00        SCR        
 
Event 19  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:44.02  A
        1:49.22  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Schmitt, Allison R  19 Georgia-GA           1:44.94    1:43.39 A+      20  
              24.54   26.28   26.29   26.28                                
  2 Nauta, Chelsea B    20 Georgia-GA           1:47.50    1:46.11 B       17  
              25.55   26.87   27.15   26.54                                
  3 Scroggy, Morgan L   21 Georgia-GA           1:47.91    1:46.62 B       16  
              25.41   27.03   27.10   27.08                                
  4 Malagon, Erica M    19 Georgia-GA           1:49.28    1:48.49 B       15  
              25.54   27.52   27.81   27.62                                
  5 Gaid, Kelsey P      18 Georgia-GA           1:49.38    1:49.24         14  
              26.34   28.23   27.87   26.80                                
  6 Monsees, Courtney   20 Georgia-GA           1:48.86    1:49.89         13  
              26.35   28.01   27.94   27.59                                
  7 Fish, Abbie M       19 Georgia-GA           1:51.07    1:50.51         12  
              26.00   27.89   28.66   27.96                                
 -- Romano, Megan R     18 Georgia-GA           1:47.78         NS        
      Declared false start
Consolation
  9 Trott, Wendy A      19 Georgia-GA           1:51.20    1:49.97          9  
              26.54   28.55   28.17   26.71                                
 10 Dean, Olivia G      21 Denver Pioneers      1:53.88    1:53.53          7  
              26.73   28.95   28.95   28.90                                
 11 Nagy, Julia C       17 FLOR-FL              1:54.13    1:54.00          6  
              26.96   28.97   29.12   28.95                                
 12 Lopez, Coral R      21 FLOR-FL              1:54.53    1:54.50          5  
              26.99   29.09   29.50   28.92                                
 13 Milne, Sharla M     18 FLOR-FL              1:54.87    1:54.83          4  
              27.44   29.23   29.40   28.76                                
 14 McNally, Amanda C   21 Denver Pioneers      1:58.56    1:55.94          3  
 
Event 19  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schmitt, Allison R        19 Georgia-GA           1:46.02    1:44.94 B      
     r:+0.56  24.69   26.73   26.84   26.68                                
  2 Nauta, Chelsea B          20 Georgia-GA           1:48.27    1:47.50 B      
     r:+0.71  25.84   27.58   27.20   26.88                                
  3 Romano, Megan R           18 Georgia-GA                NT    1:47.78 B      
              25.11   26.87   27.82   27.98                                
  4 Scroggy, Morgan L         21 Georgia-GA           1:47.00    1:47.91 B      
     r:+0.57  25.75   27.98   27.50   26.68                                
  5 Monsees, Courtney A       20 Georgia-GA           1:50.87    1:48.86 B+     
              26.20   27.73   27.37   27.56                                
  6 Malagon, Erica M          19 Georgia-GA           1:48.84    1:49.28        
     r:+0.72  26.03   27.89   27.78   27.58                                
  7 Gaid, Kelsey P            18 Georgia-GA           1:50.56    1:49.38        
              26.18   27.80   28.08   27.32                                
  8 Fish, Abbie M             19 Georgia-GA                NT    1:51.07        
              26.11   28.23   28.74   27.99                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Trott, Wendy A            19 Georgia-GA           1:50.25    1:51.20        
     r:+0.85  26.33   28.30   28.47   28.10                                
 10 Dean, Olivia G            21 Denver Pioneers      1:55.31    1:53.88        
              26.56   28.72   28.87   29.73                                
 11 Nagy, Julia C             17 FLOR-FL              1:53.00    1:54.13        
              26.61   28.82   29.29   29.41                                
 12 Lopez, Coral R            21 FLOR-FL              1:55.50    1:54.53        
              26.87   29.01   29.57   29.08                                
 13 Milne, Sharla M           18 FLOR-FL              1:54.50    1:54.87        
              27.10   29.03   29.59   29.15                                
 14 McNally, Amanda C         21 Denver Pioneers      2:00.27    1:58.56        
              27.59   29.50   30.70   30.77                                
 -- Showalter, Corinne A      19 FLOR-FL              1:52.50        SCR        
 -- Smith, Kirsten            19 FLOR-FL              1:51.50        SCR        
 -- Scott, Kelsey E           21 Georgia-GA                NT        SCR        
 -- Lehtonen, Eva J           18 FLOR-FL              1:52.00        SCR        
 -- Beales, Kristen E         21 FLOR-FL              1:54.00        SCR        
 -- Kemp, Elizabeth A         21 FLOR-FL              1:49.00        SCR        
 -- Smith, Natalie R          18 FLOR-FL              1:53.50        SCR        
 -- Peterson, Sarah M         18 FLOR-FL              1:50.90        SCR        
 -- Ballatore, Angelina R     19 FLOR-FL              1:54.00        SCR        
 -- Greeves, Melissa J        21 Denver Pioneers      1:52.81        SCR        
 -- Bohunicky, Jamie L        19 FLOR-FL              1:47.90        SCR        
 -- Lowe, Jemma L             18 FLOR-FL              1:54.00        SCR        
 -- Turnadzic, Maida          18 FLOR-FL              1:52.50        SCR        
 -- Costa-Schmid, Melania F   20 FLOR-FL              1:48.80        SCR        
 -- Crippen, Teresa M         18 FLOR-FL              1:50.00        SCR        
 -- Bateman, Sarah B          18 FLOR-FL              1:52.00        SCR        
 -- Stafford, Shara E         18 FLOR-FL              1:47.40        SCR        
 
Event 20  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:33.61  A
        1:38.29  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Storie, Logan W     19 FLOR-FL              1:40.78    1:39.07         20  
              23.94   24.75   25.27   25.11                                
  2 Frankenfeld, Kevin  20 Georgia-GA           1:39.49    1:39.09         17  
              23.11   25.27   25.42   25.29                                
  3 Sommer, Scott B     18 FLOR-FL              1:41.07    1:41.17         16  
              23.35   25.68   25.95   26.19                                
  4 Martinez, Raul E    20 FLOR-FL              1:41.75    1:41.39         15  
              23.85   25.74   26.27   25.53                                
  5 Jordan, Jonathan D  18 FLOR-FL              1:41.42    1:41.75         14  
              24.61   25.78   25.59   25.77                                
  6 Swan, Stephen R     19 Georgia-GA           1:41.34    1:42.41         13  
              23.56   26.10   26.33   26.42                                
  7 Worsley, Cole S     19 Denver Pioneers      1:41.33    1:42.67         12  
              23.82   25.64   26.58   26.63                                
  8 Meyer, Alex M       21 HARV-NE              1:42.27    1:43.15         11  
              23.92   26.62   26.48   26.13                                
Consolation
  9 Brunnick, Mason P   21 HARV-NE              1:42.43    1:41.32          9  
              23.85   25.60   26.06   25.81                                
 10 McLean, Matthew R   19 HARV-NE              1:42.73    1:41.90          7  
              24.18   26.00   25.96   25.76                                
 11 Prinsloo, Troy H    23 Georgia-GA           1:43.27    1:43.02          6  
              24.42   25.97   26.41   26.22                                
 12 McIntee, Brendan C  18 HARV-NE              1:42.70    1:43.05          5  
              24.10   26.44   26.41   26.10                                
 13 Giddens, Jay P      19 Denver Pioneers      1:44.21    1:43.17          4  
              23.60   25.92   26.88   26.77                                
 14 Taylor, Jason S     18 FLOR-FL              1:43.38    1:44.34          3  
              24.78   26.68   26.89   25.99                                
 15 Iwanicki, Nick G    19 Denver Pioneers      1:44.39    1:44.40          2  
              24.79   26.80   25.99   26.82                                
 16 Huen, Gabriel A     20 FLOR-FL              1:44.22    1:44.98          1  
              25.08   26.78   26.86   26.26                                
C - Final
 17 Green, Richmond R   21 Georgia-GA           1:47.02    1:43.19        
              23.57   26.32   26.90   26.40                                
 18 Gray, Tommy C       21 HARV-NE              1:44.52    1:44.27        
              24.63   26.80   26.84   26.00                                
 19 Hagen, Tyler T      18 Denver Pioneers      1:44.76    1:44.49        
              24.58   26.28   26.89   26.74                                
 20 Bonus, Teddy R      21 Denver Pioneers      1:45.57    1:45.14        
              24.77   27.00   26.80   26.57                                
 21 Kaminske, Matthew   19 HARV-NE              1:47.66    1:47.75        
              25.84   27.14   27.51   27.26                                
 
Event 20  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Frankenfeld, Kevin P      20 Georgia-GA           1:39.83    1:39.49        
     r:+0.75  23.25   24.97   25.82   25.45                                
  2 Benner, Peter T           19 Georgia-GA           1:39.97    1:39.99        
              23.85   25.81   25.06   25.27                                
  3 Storie, Logan W           19 FLOR-FL              1:39.80    1:40.78        
              24.17   25.40   25.73   25.48                                
  4 Sommer, Scott B           18 FLOR-FL              1:41.80    1:41.07        
     r:+0.77  23.61   25.75   25.63   26.08                                
  5 Parker, Adam N            19 Georgia-GA           1:43.08    1:41.16        
              23.84   25.52   25.92   25.88                                
  6 Worsley, Cole S           19 Denver Pioneers      1:45.17    1:41.33        
              23.31   25.16   26.33   26.53                                
  7 Swan, Stephen R           19 Georgia-GA           1:43.58    1:41.34        
              23.85   25.71   25.89   25.89                                
  8 Jordan, Jonathan D        18 FLOR-FL              1:42.50    1:41.42        
     r:+0.65  24.56   25.94   25.45   25.47                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Martinez, Raul E          20 FLOR-FL              1:40.00    1:41.75        
     r:+0.80  24.39   25.60   25.99   25.77                                
 10 Meyer, Alex M             21 HARV-NE              1:44.08    1:42.27        
              23.74   25.72   26.88   25.93                                
 11 Brunnick, Mason P         21 HARV-NE              1:40.10    1:42.43        
     r:+0.80  24.29   25.94   26.34   25.86                                
 12 McIntee, Brendan C        18 HARV-NE              1:38.43    1:42.70        
              23.66   25.89   26.56   26.59                                
 13 McLean, Matthew R         19 HARV-NE              1:40.27    1:42.73        
     r:+0.65  23.69   25.54   26.51   26.99                                
 14 Prinsloo, Troy H          23 Georgia-GA                NT    1:43.27        
     r:+0.56  24.59   26.11   26.44   26.13                                
 15 Taylor, Jason S           18 FLOR-FL              1:44.00    1:43.38        
              24.73   26.54   25.81   26.30                                
 16 Giddens, Jay P            19 Denver Pioneers      1:44.45    1:44.21        
              24.45   26.34   26.57   26.85                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Huen, Gabriel A           20 FLOR-FL              1:42.50    1:44.22        
     r:+0.72  24.44   26.09   26.68   27.01                                
 18 Totura, Gannon K          21 Denver Pioneers      1:42.31    1:44.25        
     r:+0.67  24.00   26.10   26.52   27.63                                
 19 Iwanicki, Nick G          19 Denver Pioneers      1:50.03    1:44.39        
     r:+0.76  24.84   26.79   26.09   26.67                                
 20 Gray, Tommy C             21 HARV-NE              1:41.86    1:44.52        
     r:+0.69  24.35   26.20   27.01   26.96                                
 21 Hagen, Tyler T            18 Denver Pioneers      1:48.07    1:44.76        
              24.10   26.14   26.89   27.63                                
 22 Bonus, Teddy R            21 Denver Pioneers      1:46.37    1:45.57        
              24.51   26.73   27.14   27.19                                
 23 Bonus, Drew L             18 Denver Pioneers      1:48.29    1:46.03        
     r:+0.81  24.27   26.62   27.40   27.74                                
 24 Green, Richmond R         21 Georgia-GA           1:45.70    1:47.02        
              24.81   27.94   27.23   27.04                                
-------------------------------------------------------------------------
 25 Kaminske, Matthew R       19 HARV-NE              1:47.20    1:47.66        
     r:+0.65  25.76   26.93   27.51   27.46                                
 -- Systermans, Pholien S     19 FLOR-FL              1:39.00        SCR        
 -- Raymond, Jeffrey C        19 FLOR-FL              1:38.90        SCR        
 -- Martin, Cameron B         18 FLOR-FL              1:42.00        SCR        
 -- Turner, James E           19 FLOR-FL              1:41.80        SCR        
 -- Rudolf, Roland            23 FLOR-FL              1:41.00        SCR        
 -- Fraser, Shaune D          20 FLOR-FL              1:37.50        SCR        
 -- Fraser, Brett M           19 FLOR-FL              1:39.00        SCR        
 -- Shrestha, Eric G          21 FLOR-FL              1:44.00        SCR        
 -- Summers, Garth K          21 Denver Pioneers           NT        SCR        
 -- Lewkowitz, Blake T        20 HARV-NE              1:41.57        SCR        
 -- Lehtonen, John R          19 FLOR-FL              1:42.50        SCR        
 -- Howell, Brian S           18 FLOR-FL              1:42.50        SCR        
 -- Orban, John B             18 FLOR-FL              1:44.55        SCR        
 -- Joyce, Michael P          19 FLOR-FL              1:44.00        SCR        
 -- Gercsak, Balazs           21 FLOR-FL              1:38.80        SCR        
 -- Martin, Alexander S       20 FLOR-FL              1:42.50        SCR        
 
Event 21  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          59.99  A
        1:02.98  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 McNichols, Kelly N  21 Georgia-GA           1:01.98    1:02.11 B       20  
              28.42   33.69                                                
  2 Nicponski, Sara R   20 Georgia-GA           1:02.24    1:02.32 B       16.5
              29.08   33.24                                                
  2 Haase, Colleen H    20 Georgia-GA           1:02.43    1:02.32 B       16.5
              29.47   32.85                                                
  4 McKeehan, Michelle  19 Georgia-GA           1:02.94    1:03.43         15  
              29.78   33.65                                                
  5 Cartwright, Lauren  20 Georgia-GA           1:04.52    1:04.43         14  
              30.30   34.13                                                
  6 Victoria, Daniela   18 FLOR-FL              1:04.49    1:04.53         13  
              30.56   33.97                                                
  7 Pike, Carly R       18 FLOR-FL              1:05.10    1:05.34         12  
              31.06   34.28                                                
  8 Kittle, Grace A     20 Denver Pioneers      1:05.15    1:05.55         11  
              31.06   34.49                                                
Consolation
  9 Lajnef, Sarra       20 FLOR-FL              1:06.05    1:04.46          9  
              30.74   33.72                                                
 10 Sullivan, Shannon   20 Denver Pioneers      1:07.29    1:07.56          7  
              32.21   35.35                                                
 11 Foley, Megan A      19 Denver Pioneers      1:09.97    1:09.01          6  
              32.59   36.42                                                
 12 Suppan, Alex I      18 Denver Pioneers      1:07.78    1:09.18          5  
              32.54   36.64                                                
 
Event 21  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McNichols, Kelly N        21 Georgia-GA                NT    1:01.98 B      
     r:+0.57  28.76   33.22                                                
  2 Nicponski, Sara R         20 Georgia-GA           1:02.63    1:02.24 B      
              29.25   32.99                                                
  3 Haase, Colleen H          20 Georgia-GA           1:02.77    1:02.43 B      
              29.36   33.07                                                
  4 McKeehan, Michelle E      19 Georgia-GA           1:03.36    1:02.94 B+     
              29.73   33.21                                                
  5 Victoria, Daniela         18 FLOR-FL              1:05.90    1:04.49        
              30.44   34.05                                                
  6 Cartwright, Lauren G      20 Georgia-GA                NT    1:04.52        
              30.27   34.25                                                
  7 Pike, Carly R             18 FLOR-FL              1:07.50    1:05.10        
              30.85   34.25                                                
  8 Kittle, Grace A           20 Denver Pioneers      1:06.11    1:05.15        
     r:+0.62  30.87   34.28                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lajnef, Sarra             20 FLOR-FL              1:05.70    1:06.05        
              31.15   34.90                                                
 10 Sullivan, Shannon P       20 Denver Pioneers      1:10.79    1:07.29        
              31.77   35.52                                                
 11 Suppan, Alex I            18 Denver Pioneers      1:08.07    1:07.78        
              31.43   36.35                                                
 12 Foley, Megan A            19 Denver Pioneers      1:09.44    1:09.97        
              32.79   37.18                                                
 -- Rogers, Lindsey K         18 FLOR-FL              1:04.00        SCR        
 
Event 22  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          52.87  A
          55.51  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Wurzbacher, Owen M  18 HARV-NE                57.84      56.91         20  
              26.66   30.25                                                
  2 Redmon, Joe S       22 Georgia-GA             56.81      56.94         17  
              26.92   30.02                                                
  3 Francis, Ian P      19 Denver Pioneers        58.33      58.16         16  
              27.18   30.98                                                
  4 Barrett, Robert S   18 Denver Pioneers      1:00.19      58.88         15  
              27.73   31.15                                                
  5 Lindgren, Robin C   20 Denver Pioneers        58.60      59.01         14  
              27.75   31.26                                                
  6 Maguire, Mark H     18 Denver Pioneers        58.69      59.13         13  
              27.96   31.17                                                
  7 Roberson, Bret S    18 Georgia-GA             59.46      59.47         12  
              28.25   31.22                                                
  8 Lee, Andy W         18 Denver Pioneers      1:00.24      59.77         11  
              28.19   31.58                                                
Consolation
  9 Giddens, Jay P      19 Denver Pioneers      1:01.04      59.60          9  
              28.18   31.42                                                
 10 Schindewolf, Evan   20 HARV-NE              1:01.74    1:00.33          7  
              28.74   31.59                                                
 
Event 22  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Redmon, Joe S             22 Georgia-GA             58.66      56.81        
     r:+0.74  26.78   30.03                                                
  2 Kata, Martin P            20 Georgia-GA             56.83      56.97        
     r:+0.67  27.11   29.86                                                
  3 Jennings, Craig J         21 Georgia-GA             58.97      57.09        
     r:+0.75  26.92   30.17                                                
  4 Wurzbacher, Owen M        18 HARV-NE                55.05      57.84        
     r:+0.72  27.13   30.71                                                
  5 Francis, Ian P            19 Denver Pioneers        59.78      58.33        
     r:+0.67  27.61   30.72                                                
  6 Lindgren, Robin C         20 Denver Pioneers      1:00.20      58.60        
     r:+0.74  27.49   31.11                                                
  7 Maguire, Mark H           18 Denver Pioneers           NT      58.69        
              27.75   30.94                                                
  8 Stahley, Austin C         20 Georgia-GA                NT      58.94        
              27.62   31.32                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Roberson, Bret S          18 Georgia-GA             59.20      59.46        
     r:+0.67  28.11   31.35                                                
 10 Barrett, Robert S         18 Denver Pioneers        59.76    1:00.19        
              28.40   31.79                                                
 11 Lee, Andy W               18 Denver Pioneers      1:01.23    1:00.24        
              28.44   31.80                                                
 12 Giddens, Jay P            19 Denver Pioneers           NT    1:01.04        
     r:+0.89  29.19   31.85                                                
 13 Schindewolf, Evan P       20 HARV-NE              1:01.81    1:01.74        
     r:+0.80  29.10   32.64                                                
 -- Davidson, Justin A        20 HARV-NE                56.05        SCR        
 -- Myers, Clayton Z          19 Denver Pioneers           NT        SCR        
 -- Severns, Caleb M          21 Denver Pioneers           NT        SCR        
 -- Dwyer, Conor J            20 FLOR-FL                56.40        SCR        
 -- Davelaar, Rodion R        18 FLOR-FL                55.90        SCR        
 -- Joyce, Michael P          19 FLOR-FL                58.80        SCR        
 -- Kennedy, Robert K         19 FLOR-FL                58.40        SCR        
 
Event 23  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          53.01  A
          55.66  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Shickora, Kristen   19 Georgia-GA             54.40      54.51 B       20  
              26.35   28.16                                                
  2 Gaid, Kelsey P      18 Georgia-GA             55.54      55.25 B+      17  
              27.06   28.19                                                
  3 Caprioglio, Lisa M  21 Georgia-GA             55.03      55.39 B       16  
              27.22   28.17                                                
  4 Botek, Anne-marie   21 Georgia-GA             56.72      55.85         15  
              26.95   28.90                                                
  5 Broome, Annie E     21 Georgia-GA             56.77      56.15         14  
              27.56   28.59                                                
  6 Motsinger, Katy J   20 Denver Pioneers        55.91      56.65         13  
              27.21   29.44                                                
  7 Needham, Michelle   19 Denver Pioneers        58.13      57.44         12  
              28.04   29.40                                                
  8 Beins, Bailey M     19 Denver Pioneers        58.07      58.45         11  
              28.00   30.45                                                
Consolation
  9 Miner, Cimone N     18 Denver Pioneers        59.33      58.31          9  
              28.36   29.95                                                
 10 Schmid, Kristin M   18 Denver Pioneers        58.30      58.81          7  
              28.77   30.04                                                
 11 Collins, Blair O    18 FLOR-FL                59.74      59.57          6  
              28.85   30.72                                                
 12 McGinnis, Racheal   18 Denver Pioneers      1:00.77    1:01.32          5  
              29.38   31.94                                                
 13 Solberg, Nicole M   18 Denver Pioneers      1:00.85    1:01.36          4  
              30.23   31.13                                                
 
Event 23  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shickora, Kristen T       19 Georgia-GA             55.33      54.40 B      
     r:+0.57  26.40   28.00                                                
  2 Romano, Megan R           18 Georgia-GA                NT      54.68 B      
     r:+0.65  26.96   27.72                                                
  3 English, Lauren A         20 Georgia-GA             54.79      54.88 B      
     r:+0.60  26.59   28.29                                                
  4 Caprioglio, Lisa M        21 Georgia-GA                NT      55.03 B      
     r:+0.69  26.69   28.34                                                
  5 Gaid, Kelsey P            18 Georgia-GA             56.08      55.54 B+     
     r:+0.66  27.25   28.29                                                
  6 Motsinger, Katy J         20 Denver Pioneers        59.46      55.91        
     r:+0.56  26.90   29.01                                                
  7 Botek, Anne-marie T       21 Georgia-GA                NT      56.72        
     r:+0.65  27.33   29.39                                                
  8 Broome, Annie E           21 Georgia-GA             58.55      56.77        
     r:+0.68  27.91   28.86                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Beins, Bailey M           19 Denver Pioneers        58.89      58.07        
     r:+0.56  27.90   30.17                                                
 10 Needham, Michelle M       19 Denver Pioneers        59.16      58.13        
     r:+0.61  28.56   29.57                                                
 11 Schmid, Kristin M         18 Denver Pioneers      1:01.22      58.30        
     r:+0.56  28.34   29.96                                                
 12 Miner, Cimone N           18 Denver Pioneers           NT      59.33        
     r:+0.77  29.04   30.29                                                
 13 Collins, Blair O          18 FLOR-FL                58.80      59.74        
     r:+0.61  28.75   30.99                                                
 14 McGinnis, Racheal T       18 Denver Pioneers      1:01.31    1:00.77        
     r:+0.65  29.34   31.43                                                
 15 Solberg, Nicole M         18 Denver Pioneers           NT    1:00.85        
     r:+0.69  29.91   30.94                                                
 -- Peterson, Sarah M         18 FLOR-FL                56.50        SCR        
 -- Spofforth, Gemma M        18 FLOR-FL                54.00        SCR        
 -- Milberg, Kirsten M        18 Denver Pioneers        57.96        SCR        
 -- Suppan, Alex I            18 Denver Pioneers           NT        SCR        
 -- Pold, Anna                18 FLOR-FL                56.50        SCR        
 -- Stafford, Shara E         18 FLOR-FL                54.80        SCR        
 -- Nagy, Julia C             17 FLOR-FL                58.50        SCR        
 -- Taylor, Kaitlin M         18 FLOR-FL              1:00.00        SCR        
 -- Ramirez, Lily G           16 FLOR-FL                55.50        SCR        
 -- Smith, Kirsten            19 FLOR-FL                57.00        SCR        
 
Event 24  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          46.69  A
          49.02  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Arnold, Michael S   19 Georgia-GA             50.86      49.39         20  
              24.20   25.19                                                
  2 Hall, Shane M       19 Georgia-GA             50.06      49.72         17  
              24.19   25.53                                                
  3 Crescimbeni, Jose   18 FLOR-FL                50.63      50.14         16  
              25.00   25.14                                                
  4 Thompson, Chris R   21 Georgia-GA             52.07      50.90         15  
              25.06   25.84                                                
  5 Parker, Adam N      19 Georgia-GA             51.76      51.20         14  
              25.16   26.04                                                
  6 Stahley, Austin C   20 Georgia-GA             51.84      51.26         13  
              24.91   26.35                                                
  7 Giddens, Jeff D     21 Denver Pioneers        51.59      51.72         12  
              25.16   26.56                                                
  8 Lainhart, Hunter C  21 Georgia-GA             51.07      51.91         11  
              25.38   26.53                                                
Consolation
  9 Totura, Gannon K    21 Denver Pioneers        52.11      51.74          9  
              25.19   26.55                                                
 10 Severns, Caleb M    21 Denver Pioneers        52.41      51.94          7  
              25.42   26.52                                                
 11 Martin, Cameron B   18 FLOR-FL                52.99      52.06          6  
              25.28   26.78                                                
 12 Bonus, Drew L       18 Denver Pioneers        53.01      52.21          5  
              25.64   26.57                                                
 13 Yuan, Michael J     19 FLOR-FL                52.66      52.57          4  
              25.68   26.89                                                
 14 Pelton, Gregory H   19 HARV-NE                53.09      53.22          3  
              26.12   27.10                                                
 15 Torgerson, Chase D  20 Denver Pioneers        54.63      54.70          2  
              26.44   28.26                                                
 16 Swan, Stephen R     19 Georgia-GA             53.55      55.26          1  
              27.30   27.96                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dylla, Mark J             20 Georgia-GA                NT      49.22        
     r:+0.65  23.84   25.38                                                
  2 Hall, Shane M             19 Georgia-GA             52.07      50.06        
     r:+0.68  24.54   25.52                                                
  3 Crescimbeni, Jose E       18 FLOR-FL                50.70      50.63        
     r:+0.62  25.10   25.53                                                
  4 Arnold, Michael S         19 Georgia-GA             49.72      50.86        
     r:+0.56  25.06   25.80                                                
  5 Lainhart, Hunter C        21 Georgia-GA             51.19      51.07        
     r:+0.67  25.18   25.89                                                
  6 Giddens, Jeff D           21 Denver Pioneers        54.51      51.59        
     r:+0.59  25.00   26.59                                                
  7 Parker, Adam N            19 Georgia-GA             52.01      51.76        
     r:+0.58  25.61   26.15                                                
  8 Stahley, Austin C         20 Georgia-GA             51.93      51.84        
     r:+0.69  24.99   26.85                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Thompson, Chris R         21 Georgia-GA             51.58      52.07        
     r:+0.62  25.51   26.56                                                
 10 Totura, Gannon K          21 Denver Pioneers        52.55      52.11        
     r:+0.56  25.41   26.70                                                
 11 Severns, Caleb M          21 Denver Pioneers        52.85      52.41        
     r:+0.67  25.23   27.18                                                
 12 Yuan, Michael J           19 FLOR-FL                52.20      52.66        
     r:+0.50  25.76   26.90                                                
 13 Martin, Cameron B         18 FLOR-FL                52.00      52.99        
     r:+0.61  25.60   27.39                                                
 14 Bonus, Drew L             18 Denver Pioneers        54.30      53.01        
     r:+0.64  26.14   26.87                                                
 15 Pelton, Gregory H         19 HARV-NE                49.41      53.09        
     r:+0.62  25.94   27.15                                                
 16 Swan, Stephen R           19 Georgia-GA                NT      53.55        
     r:+0.63  26.18   27.37                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Torgerson, Chase D        20 Denver Pioneers        56.93      54.63        
     r:+0.58  26.66   27.97                                                
 -- Myers, Clayton Z          19 Denver Pioneers           NT        SCR        
 -- Fraser, Brett M           19 FLOR-FL                48.90        SCR        
 -- Turner, James E           19 FLOR-FL                53.50        SCR        
 -- Pinzon, Omar A            17 FLOR-FL                48.50        SCR        
 -- Rudolf, Roland            23 FLOR-FL                50.00        SCR        
 
Event 25  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Moore, Hannah R     20 Georgia-GA            302.35     356.75         20  
  2 Aguero, Anna           Auburn-SE             283.40     327.45         17  
  3 Dantin, Vennie         Auburn-SE             324.35     315.10         16  
  4 Doback, Kaylee A    19 FLOR-FL               275.10     308.95         15  
  5 Dodson, Monica M    21 FLOR-FL               291.70     291.30         14  
  6 Salamone, Kara J    22 FLOR-FL               349.35     289.40         13  
  7 Bryant, Lexie E     21 Georgia-GA            245.70     270.45         12  
  8 Watters, Landon E   19 Georgia-GA            281.75     242.25         11  
  9 Yovich, Elizabeth   19 Denver Pioneers       196.95     201.95          9  
 10 Pryhoda, Moira K    20 Denver Pioneers       132.75     130.55          7  
 
Event 25  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Salamone, Kara J          22 FLOR-FL                   NT     349.35        
  2 Dantin, Vennie               Auburn-SE                 NT     324.35        
  3 Moore, Hannah R           20 Georgia-GA                NT     302.35        
  4 Dodson, Monica M          21 FLOR-FL                   NT     291.70        
  5 Aguero, Anna                 Auburn-SE                 NT     283.40        
  6 Watters, Landon E         19 Georgia-GA                NT     281.75        
  7 Doback, Kaylee A          19 FLOR-FL                   NT     275.10        
  8 Bryant, Lexie E           21 Georgia-GA                NT     245.70        
  9 Yovich, Elizabeth A       19 Denver Pioneers       209.03     196.95        
 10 Pryhoda, Moira K          20 Denver Pioneers           NT     132.75        
 -- Lichter, Katie E          19 Denver Pioneers       174.90        SCR        
 -- McElhannon, Hannah R      18 Georgia-GA                NT        SCR        
 
Event 26  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Marx, Kelly            Auburn-SE             314.20     375.45         20  
  2 Lewark, Anthony P   19 FLOR-FL               308.75     318.45         17  
  3 Blank, Owen P       19 Georgia-GA            281.20     303.90         16  
  4 Ranta, Zac             HARV-NE               281.70     288.65         15  
  5 Barrett, Tim W      20 Georgia-GA            305.00     284.95         14  
  6 Godzinski, Adam        Auburn-SE             305.75     283.35         13  
  7 Stanton, Michael       HARV-NE               270.40     271.30         12  
  8 Stambaugh, Cody J   22 Denver Pioneers       294.50     265.10         11  
  9 Patten, Grayson H   20 FLOR-FL               231.45     300.40          9  
 10 Watson, Alex A      18 Georgia-GA            245.30     272.40          7  
 11 McNew, Seth         20 Denver Pioneers       231.20     231.30          6  
 
Event 26  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marx, Kelly                  Auburn-SE                 NT     314.20        
  2 Lewark, Anthony P         19 FLOR-FL                   NT     308.75        
  3 Godzinski, Adam              Auburn-SE                 NT     305.75        
  4 Barrett, Tim W            20 Georgia-GA                NT     305.00        
  5 Stambaugh, Cody J         22 Denver Pioneers       323.18     294.50        
  6 Ranta, Zac                   HARV-NE                   NT     281.70        
  7 Blank, Owen P             19 Georgia-GA                NT     281.20        
  8 Stanton, Michael             HARV-NE                   NT     270.40        
  9 Watson, Alex A            18 Georgia-GA                NT     245.30        
 10 Patten, Grayson H         20 FLOR-FL                   NT     231.45        
 11 McNew, Seth               20 Denver Pioneers       246.83     231.20        
 
Event 27  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        7:02.07  A
        7:23.17  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Georgia, University of-GA  'A'              7:09.83    7:02.29 B       40  
     1) McNichols, Kelly N 21           2) Nauta, Chelsea B 20            
     3) Scroggy, Morgan L 21            4) Schmitt, Allison R 19          
              24.93    51.84  1:19.47  1:47.26    25.32    52.45  1:19.82  1:46.39
       24.88    52.44  1:19.66  1:46.26    23.73    49.80  1:16.17  1:42.38
  2 Georgia, University of-GA  'B'              7:19.83    7:22.05 B       34  
     1) Malagon, Erica M 19             2) Gaid, Kelsey P 18              
     3) Trott, Wendy A 19               4) Mangimelli, Jana L 18          
              25.64    53.42  1:21.79  1:49.84    25.90    54.48  1:23.20  1:51.13
       26.00    54.80  1:23.26  1:50.59    24.96    52.99  1:21.83  1:50.49
  3 University of Florida-FL  'A'               7:28.00    7:30.28         32  
     1) Turnadzic, Maida 18             2) Pold, Anna 18                  
     3) Ballatore, Angelina R 19        4) Lehtonen, Eva J 18             
              26.22    54.60  1:23.60  1:52.61    26.08    54.77  1:23.98  1:53.21
       27.21    55.95  1:24.94  1:53.58    26.38    54.00  1:22.40  1:50.88
  4 University of Denver Pioneers  'A'               NT    7:31.10         30  
     1) Greeves, Melissa J 21           2) Dean, Olivia G 21              
     3) Leung, Jackie P 19              4) Needham, Michelle M 19         
              26.40    54.68  1:23.15  1:51.11    26.15    54.99  1:24.29  1:53.53
       26.23    55.06  1:24.35  1:53.32    25.83    54.80  1:24.26  1:53.14
  5 University of Denver Pioneers  'B'               NT    7:44.61         28  
     1) Ettelson, Hayley C 20           2) Schmid, Kristin M 18           
     3) McNally, Amanda C 21            4) Kittle, Grace A 20             
              27.31    56.67  1:26.44  1:55.63    26.24    55.72  1:25.87  1:55.65
       26.58    55.72  1:26.20  1:56.38    26.71    56.65  1:27.13  1:56.95
  6 University of Denver Pioneers  'C'               NT    7:49.70        
     1) Totura, Tia K 19                2) Ginder, Lisa C 19              
     3) Suppan, Alex I 18               4) Sullivan, Shannon P 20         
              27.13    56.86  1:27.11  1:57.47    27.23    57.71  1:28.50  1:59.28
       26.08    55.85  1:26.57  1:57.11    26.07    55.34  1:25.50  1:55.84
 -- University of Florida-FL  'B'                    NT        SCR        
 
Event 28  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        6:23.26  A
        6:42.42  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Georgia, University of-GA  'A'              6:39.46    6:35.62 B       40  
     1) Benner, Peter T 19              2) Dylla, Mark J 20               
     3) Frankenfeld, Kevin P 20         4) Kata, Martin P 20              
              23.71    48.70  1:13.86  1:39.26    22.29    46.93  1:12.23  1:37.62
       22.77    48.44  1:14.44  1:40.06    22.90    47.88  1:13.18  1:38.68
  2 Georgia, University of-GA  'B'              6:48.69    6:42.38 B+      34  
     1) Cregar, Bill M 20               2) Arnold, Michael S 19           
     3) Parker, Adam N 19               4) Grodzki, Martin P 18           
              23.51    49.41  1:15.25  1:40.27    23.12    48.99  1:15.95  1:41.93
       23.29    48.63  1:14.41  1:40.17    22.56    48.28  1:14.59  1:40.01
  3 University of Florida-FL  'A'               6:40.00    6:43.47         32  
     1) Norton, Matthew J 19            2) Martinez, Raul E 20            
     3) Sommer, Scott B 18              4) Martin, Alexander S 20         
              22.77    48.21  1:13.94  1:40.03    23.08    48.41  1:15.01  1:41.65
       22.82    48.49  1:14.69  1:40.33    23.08    48.66  1:14.90  1:41.46
  4 University of Denver Pioneers  'A'               NT    6:43.51         30  
     1) Myers, Clayton Z 19             2) Cox, Jeff B 18                 
     3) Worsley, Cole S 19              4) Summers, Garth K 21            
              23.71    49.32  1:15.07  1:40.43    23.11    49.27  1:15.71  1:41.82
       22.76    48.73  1:15.71  1:42.58    22.58    47.55  1:13.05  1:38.68
  5 Harvard Men's Swimming-NE  'A'              6:37.99    6:50.26         28  
     1) Yntema, Douwe T 20              2) McIntee, Brendan C 18          
     3) McLean, Matthew R 19            4) Brunnick, Mason P 21           
              23.84    49.53  1:16.03  1:42.83    23.10    49.10  1:15.84  1:42.22
       23.09    48.98  1:15.67  1:42.25    23.78    50.24  1:17.03  1:42.96
  6 University of Denver Pioneers  'B'               NT    6:56.70         26  
     1) Pennington, Tyler R 19          2) Madaras, Scott E 22            
     3) Giddens, Jay P 19               4) Maguire, Mark H 18             
              24.29    50.59  1:17.45  1:43.94    23.01    49.06  1:16.02  1:42.32
       23.89    50.92  1:18.86  1:46.52    23.99    50.73  1:17.78  1:43.92
  7 Harvard Men's Swimming-NE  'B'              6:46.05    6:56.95         24  
     1) Roop, Gregory N 19              2) Janney, Niall M 19             
     3) McKellar, Rick R 21             4) Kaminske, Matthew R 19         
              23.70    49.75  1:16.72  1:42.61    23.96    50.25  1:16.49  1:43.18
       23.35    49.45  1:16.33  1:43.77    24.97    52.39  1:20.05  1:47.39
  8 University of Denver Pioneers  'C'               NT    7:02.93        
     1) Severns, Caleb M 21             2) Giddens, Jeff D 21             
     3) Hagen, Tyler T 18               4) Iwanicki, Nick G 19            
              24.25    50.78  1:18.00  1:45.49    23.54    50.42  1:17.87  1:44.98
       24.12    50.83  1:18.53  1:46.07    23.37    49.69  1:18.22  1:46.39
 -- University of Florida-FL  'B'                    NT        SCR        
 
Event 29  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
       15:53.38  A
       16:41.04  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Trott, Wendy A      19 Georgia-GA           9:43.94   16:08.46 B       20  
     r:+0.86  27.49   30.04   30.12   29.99   29.90   29.97   29.86   29.98
      29.85   29.87   29.74   29.75   29.36   29.33   29.28   29.17
      29.15   29.01   29.19   29.33   29.19   29.18   29.21   29.17
      29.06   29.30   29.13   29.25   29.22   29.36   29.22   29.02
      27.77
  2 Schmitt, Allison R  19 Georgia-GA           9:51.86   16:16.20 B       17  
     r:+0.63  26.97   30.04   30.28   30.34   29.94   30.08   29.59   30.22
      29.95   29.93   29.88   29.70   29.50   29.54   29.30   29.36
      29.53   29.65   30.12   30.02   29.76   29.44   29.48   29.48
      29.39   29.18   29.37   29.73   29.47   29.55   29.20   29.53
      28.68
  3 Nauta, Chelsea B    20 Georgia-GA           9:47.28   16:25.60 B       16  
     r:+0.73  27.51   30.00   30.21   30.22   30.27   30.15   30.26   30.03
      29.99   29.92   29.96   30.14   29.92   29.88   29.94   29.81
      29.98   29.77   29.72   29.70   29.93   29.84   30.06   30.04
      29.89   30.29   30.05   30.12   29.99   30.02   29.98   29.43
      28.58
  4 Leung, Jackie P     19 Denver Pioneers     10:11.52   17:08.07         15  
              28.34   31.08   31.44   31.33   31.49   31.25   31.19   31.23
      31.33   31.26   31.24   31.21   31.39   31.16   31.40   31.34
      31.33   31.28   31.43   31.68   31.08   31.45   31.32   31.17
      31.41   31.27   31.40   31.21   31.48   31.34   31.23   30.61
      29.70
  5 Milne, Sharla M     18 FLOR-FL             10:05.00   17:08.24         14  
              28.89   30.41   30.66   31.02   31.16   31.07   31.00   31.41
      31.16   31.24   31.03   31.28   31.32   31.22   31.48   31.44
      31.53   31.42   31.28   31.58   31.42   31.47   31.54   31.43
      31.55   31.38   31.53   31.43   31.33   31.63   31.38   31.02
      29.53
  6 McNally, Amanda C   21 Denver Pioneers     10:11.85   17:13.74         13  
     r:+0.60  29.10   30.72   31.10   31.41   31.27   31.22   31.39   31.35
      31.37   31.30   31.19   31.36   31.40   31.38   31.39   31.18
      31.21   31.06   31.18   31.54   31.47   31.68   31.67   31.70
      31.65   31.63   31.72   31.64   31.57   31.65   31.76   31.88
      30.60
  7 Ladner, Sara N      19 Denver Pioneers     10:28.32   17:44.31         12  
     r:+0.68  29.37   31.38   31.98   31.88   31.96   32.08   32.14   32.14
      32.46   32.08   32.43   32.48   32.56   32.29   32.50   32.20
      32.49   32.43   32.54   32.49   32.60   32.50   32.51   32.54
      32.57   32.57   32.61   32.61   32.61   32.45   32.35   32.43
      32.08
 -- Showalter, Corinne  19 FLOR-FL             16:25.00        SCR        
 -- Scott, Kelsey E     21 Georgia-GA          10:23.87        SCR        
 -- Lehtonen, Eva J     18 FLOR-FL             10:08.00        SCR        
 -- Beales, Kristen E   21 FLOR-FL             16:55.00        SCR        
 -- Smith, Natalie R    18 FLOR-FL             17:10.00        SCR        
 -- Ballatore, Angelin  19 FLOR-FL             10:00.00        SCR        
 -- Crippen, Teresa M   18 FLOR-FL             17:00.00        SCR        
 -- Collins, Blair O    18 FLOR-FL             10:20.00        SCR        
 
Event 30  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
       14:51.15  A
       15:35.70  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Gemmell, Andrew D   18 Georgia-GA           9:12.10   15:01.93 B       20  
     r:+0.82  25.44   27.52   27.87   27.91   27.86   28.01   27.76   27.85
      27.74   27.47   27.75   27.62   27.50   27.36   27.58   27.48
      27.33   27.11   27.03   27.26   27.28   27.30   27.23   27.28
      27.12   27.23   27.35   27.27   27.28   26.94   27.03   27.16
      26.01
  2 Prinsloo, Troy H    23 Georgia-GA           9:05.98   15:06.67 B       17  
     r:+0.71  25.57   27.49   27.76   27.81   27.89   27.98   27.85   27.98
      27.69   27.71   27.57   27.72   27.55   27.37   27.49   27.44
      27.44   27.34   27.17   27.05   27.23   27.25   27.33   27.20
      27.22   27.22   27.53   27.38   27.44   27.76   28.13   27.90
      27.21
  3 Grodzki, Martin P   18 Georgia-GA           9:14.41   15:28.79 B       16  
              25.74   27.79   28.07   28.35   28.54   28.43   28.46   28.46
      28.35   28.60   28.46   28.56   28.66   28.83   28.47   28.60
      28.34   28.55   28.57   28.91   28.50   28.24   28.36   28.12
      27.96   27.76   27.80   27.63   27.65   27.82   27.60   27.75
      26.86
  4 Meyer, Alex M       21 HARV-NE              9:29.00   15:31.23 B       15  
              26.08   28.05   28.47   28.32   28.30   28.24   28.21   28.35
      28.28   28.50   28.65   28.56   28.46   28.32   28.11   27.88
      27.83   27.88   28.09   28.23   28.27   28.48   28.06   28.50
      28.51   28.64   28.90   28.55   28.35   28.01   28.79   27.83
      27.53
  5 Crete, Christopher  20 FLOR-FL              9:24.00   15:50.55         14  
              26.50   28.82   28.89   28.91   28.76   28.89   28.90   28.69
      28.87   28.76   28.68   28.80   28.96   28.46   29.03   28.59
      28.98   28.89   29.00   29.00   28.94   28.88   29.22   29.07
      29.32   28.97   29.38   28.64   29.30   29.19   28.66   29.09
      27.51
  6 Gerscak, Csaba      20 FLOR-FL              9:30.00   15:58.34         13  
              27.57   29.32   29.09   29.08   29.06   29.00   28.84   28.80
      28.90   28.83   28.78   28.80   28.73   28.68   28.56   28.46
      28.57   28.51   28.67   28.99   28.96   29.02   29.40   29.31
      29.51   29.39   29.49   29.51   29.84   29.87   29.74   29.86
      29.20
  7 Brunnick, Mason P   21 HARV-NE              9:28.00   15:59.30         12  
              26.19   28.14   28.30   28.29   28.33   28.42   28.49   28.69
      28.94   29.10   30.21   29.72   30.32   29.85   29.79   29.84
      30.03   30.28   30.35   29.77   28.75   29.00   28.61   28.61
      29.21   28.78   28.81   29.03   28.98   29.31   29.39   29.44
      28.33
  8 Taylor, Jason S     18 FLOR-FL              9:22.00   16:05.62         11  
              26.72   28.64   28.99   28.89   29.19   28.73   28.87   29.08
      29.04   29.08   29.11   29.02   29.08   29.15   29.34   29.45
      29.44   29.66   29.66   29.83   29.88   29.57   29.16   29.41
      29.55   29.75   29.98   29.16   29.55   29.65   29.94   29.98
      29.07
Consolation
  9 Myers, Clayton Z    19 Denver Pioneers      9:30.99   15:53.11          9  
     r:+0.81  25.87   28.65   29.20   29.55   29.15   29.13   28.81   29.21
      29.08   29.13   29.33   29.61   29.15   29.37   29.45   29.25
      29.26   28.98   28.88   28.80   28.81   28.73   29.08   29.23
      28.79   28.81   29.03   29.21   29.13   28.89   28.73   28.59
      26.22
 10 Jordan, Jonathan D  18 FLOR-FL              9:40.00   15:53.26          7  
     r:+0.65  27.21   29.26   29.10   29.32   28.94   29.24   28.69   28.59
      28.70   28.85   28.73   28.43   28.70   28.67   28.68   28.76
      28.52   28.73   28.83   29.03   29.00   28.86   28.99   29.06
      29.05   28.96   29.22   29.31   29.47   29.42   29.38   29.45
      28.11
 11 Lewkowitz, Blake T  20 HARV-NE              9:39.00   15:57.55          6  
     r:+0.84  26.85   28.42   28.46   28.70   28.81   28.78   28.87   28.67
      28.58   28.74   28.66   28.77   28.67   28.97   28.88   28.97
      29.11   28.98   29.01   29.23   29.10   29.31   29.19   29.26
      29.30   29.41   29.38   29.67   29.75   29.89   29.95   29.99
      29.22
 12 Orban, John B       18 FLOR-FL              9:38.00   16:06.90          5  
              26.67   29.31   29.78   29.71   29.46   29.42   29.62   29.28
      29.31   28.99   28.98   29.50   29.05   29.32   29.10   29.41
      29.16   28.78   29.54   29.53   29.31   29.72   29.43   29.30
      29.35   29.65   29.66   29.54   29.60   29.82   29.59   29.59
      28.42
 13 Pennington, Tyler   19 Denver Pioneers      9:30.52   16:11.23          4  
              26.32   29.26   29.50   30.13   29.95   29.97   30.21   30.05
      29.79   29.65   29.85   30.03   30.01   29.71   29.89   29.78
      29.87   29.52   29.64   29.30   29.67   29.58   29.34   29.22
      29.13   29.46   29.18   29.14   29.34   29.02   29.25   28.80
      27.67
 14 Gray, Tommy C       21 HARV-NE              9:45.00   16:18.63          3  
     r:+0.81  26.80   29.10   29.60   29.56   29.68   29.77   29.47   29.36
      29.54   29.37   29.56   29.40   29.35   29.74   29.61   29.98
      29.96   29.91   29.96   29.84   29.51   29.88   29.93   30.11
      29.83   30.13   30.08   30.27   29.98   30.06   29.81   30.28
      29.20
 15 Martin, Alexander   20 FLOR-FL              9:38.00   16:24.62          2  
              26.99   29.43   29.56   29.84   29.74   29.78   29.69   29.78
      29.99   29.71   29.82   29.56   29.99   29.92   29.78   29.86
      29.67   29.96   29.77   29.84   30.17   30.27   30.60   30.39
      30.05   30.47   30.35   29.94   30.41   30.63   30.65   29.51
      28.50
 16 Kaminske, Matthew   19 HARV-NE              9:47.00   16:28.03          1  
              27.41   29.33   29.59   29.54   29.32   29.78   29.88   29.89
      29.94   29.95   30.06   29.84   29.99   29.89   29.97   30.11
      30.16   30.13   29.98   30.38   30.15   30.28   30.46   30.13
      30.01   30.14   30.57   30.53   30.36   30.35   30.38   30.14
      29.39
Finals
 17 Cregar, Bill M      20 Georgia-GA                NT   15:48.71        
     r:+0.45  25.76   28.24   28.45   28.58   28.40   28.47   28.50   28.49
      28.71   28.72   28.79   28.84   28.90   29.17   29.03   28.84
      28.79   28.95   28.86   29.09   29.25   29.06   29.16   29.17
      29.24   29.15   29.15   29.12   29.02   29.06   29.18   28.80
      27.77
 18 Mannion, Jamie P    20 HARV-NE              9:53.76   16:19.49        
     r:+0.81  27.58   28.83   29.59   29.53   29.54   29.41   29.53   29.38
      29.55   29.33   29.21   29.25   29.45   29.67   29.49   29.88
      29.55   29.54   30.00   30.16   29.80   29.83   30.02   30.39
      30.41   30.28   30.34   30.34   30.02   30.79   30.15   29.71
      28.94
 19 McLean, Matthew R   19 HARV-NE             10:02.92   16:26.02        
     r:+0.69  26.66   28.67   29.24   29.73   29.69   29.51   29.75   30.11
      29.59   29.50   29.66   29.27   29.66   29.72   29.65   29.94
      29.91   29.92   30.39   30.32   30.56   30.29   30.36   30.69
      30.85   30.61   30.53   30.68   30.71   30.54   30.21   29.77
      29.33
 20 Bonus, Teddy R      21 Denver Pioneers      9:50.21   16:45.55        
              26.74   29.70   30.23   30.68   30.53   30.57   30.35   31.06
      30.63   31.34   30.72   30.39   30.93   31.07   30.86   30.49
      30.63   30.58   30.81   30.32   30.76   30.91   30.17   30.70
      30.45   30.80   30.78   30.42   30.68   30.52   30.61   30.67
      29.45
 -- Shrestha, Eric G    21 FLOR-FL              9:35.00        SCR        
 -- Hagen, Tyler T      18 Denver Pioneers           NT        SCR        
 -- Lehtonen, John R    19 FLOR-FL              9:40.00        SCR        
 
Event 31  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:53.37  A
        1:59.24  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Nauta, Chelsea B    20 Georgia-GA           2:01.95    1:58.85 B+      20  
     r:+0.61  29.15   30.48   30.23   28.99                                
  2 Gaid, Kelsey P      18 Georgia-GA           1:59.20    1:58.96 B+      17  
     r:+0.64  28.32   30.14   30.31   30.19                                
  3 Mangimelli, Jana L  18 Georgia-GA           1:59.41    1:59.01 B+      16  
     r:+0.66  28.83   30.08   30.34   29.76                                
  4 Scroggy, Morgan L   21 Georgia-GA           2:00.45    1:59.02 B       15  
     r:+0.65  29.05   30.86   30.06   29.05                                
  5 Milberg, Kirsten M  18 Denver Pioneers      2:00.72    1:59.65         14  
     r:+0.56  28.35   29.56   30.37   31.37                                
  6 Pold, Anna          18 FLOR-FL              2:03.77    2:01.41         13  
     r:+0.68  28.78   30.64   30.96   31.03                                
  7 Shickora, Kristen   19 Georgia-GA           2:03.61    2:01.56         12  
     r:+0.62  28.44   30.48   31.33   31.31                                
  8 Taylor, Kaitlin M   18 FLOR-FL              2:05.06    2:05.02         11  
     r:+0.60  29.51   31.41   31.99   32.11                                
Consolation
  9 Motsinger, Katy J   20 Denver Pioneers      2:05.65    2:03.69          9  
     r:+0.60  28.71   31.78   32.20   31.00                                
 10 Collins, Blair O    18 FLOR-FL              2:06.05    2:04.04          7  
     r:+0.63  29.29   31.18   31.90   31.67                                
 11 Needham, Michelle   19 Denver Pioneers      2:05.76    2:04.89          6  
     r:+0.65  29.47   31.77   32.32   31.33                                
 12 Beins, Bailey M     19 Denver Pioneers      2:07.67    2:07.35          5  
     r:+0.55  29.68   32.06   32.84   32.77                                
 13 Nagy, Julia C       17 FLOR-FL              2:06.74    2:08.36          4  
     r:+0.61  30.74   32.59   32.80   32.23                                
 14 Solberg, Nicole M   18 Denver Pioneers      2:17.48    2:14.36          3  
     r:+0.63  31.47   33.70   35.06   34.13                                
 
Event 31  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gaid, Kelsey P            18 Georgia-GA           1:59.82    1:59.20 B+     
     r:+0.65  28.37   30.27   30.37   30.19                                
  2 Mangimelli, Jana L        18 Georgia-GA           1:59.78    1:59.41        
     r:+0.62  28.47   30.42   30.36   30.16                                
  3 Scroggy, Morgan L         21 Georgia-GA                NT    2:00.45        
     r:+0.71  28.29   30.64   30.63   30.89                                
  4 Milberg, Kirsten M        18 Denver Pioneers      2:02.12    2:00.72        
     r:+0.58  28.95   29.91   30.83   31.03                                
  5 Nauta, Chelsea B          20 Georgia-GA           2:00.64    2:01.95        
     r:+0.61  28.98   30.64   31.10   31.23                                
  6 Shickora, Kristen T       19 Georgia-GA           2:02.57    2:03.61        
     r:+0.65  28.45   31.02   32.17   31.97                                
  7 Pold, Anna                18 FLOR-FL              2:00.70    2:03.77        
     r:+0.60  29.17   30.74   31.63   32.23                                
  8 Taylor, Kaitlin M         18 FLOR-FL              2:04.50    2:05.06        
     r:+0.60  29.60   31.52   32.12   31.82                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Motsinger, Katy J         20 Denver Pioneers      2:11.65    2:05.65        
     r:+4.53  28.68   31.50   32.85   32.62                                
 10 Needham, Michelle M       19 Denver Pioneers      2:08.11    2:05.76        
     r:+0.64  29.17   31.78   32.77   32.04                                
 11 Collins, Blair O          18 FLOR-FL              2:05.80    2:06.05        
     r:+0.60  29.58   31.84   32.55   32.08                                
 12 Nagy, Julia C             17 FLOR-FL              2:05.00    2:06.74        
     r:+0.67  30.10   31.63   32.55   32.46                                
 13 Beins, Bailey M           19 Denver Pioneers      2:08.68    2:07.67        
     r:+0.55  29.49   32.20   33.25   32.73                                
 14 Solberg, Nicole M         18 Denver Pioneers           NT    2:17.48        
     r:+0.66  31.77   34.32   36.12   35.27                                
 -- English, Lauren A         20 Georgia-GA                NT         NS        
      Declared false start
 -- Showalter, Corinne A      19 FLOR-FL              2:02.50        SCR        
 -- Ramirez, Lily G           16 FLOR-FL              2:00.20        SCR        
 -- Spofforth, Gemma M        18 FLOR-FL              1:57.50        SCR        
 -- Crippen, Teresa M         18 FLOR-FL              1:59.00        SCR        
 -- Suppan, Alex I            18 Denver Pioneers           NT        SCR        
 -- Peterson, Sarah M         18 FLOR-FL              2:02.50        SCR        
 -- Costa-Schmid, Melania F   20 FLOR-FL              2:05.00        SCR        
 -- Smith, Kirsten            19 FLOR-FL              2:02.00        SCR        
 -- Stafford, Shara E         18 FLOR-FL              2:01.50        SCR        
 -- Lowe, Jemma L             18 FLOR-FL              2:04.00        SCR        
 
Event 32  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:41.53  A
        1:46.60  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Grodzki, Martin P   18 Georgia-GA           1:48.99    1:47.96         20  
     r:+0.60  25.45   27.63   27.91   26.97                                
  2 Parker, Adam N      19 Georgia-GA           1:50.39    1:49.20         17  
     r:+0.58  26.22   27.44   27.85   27.69                                
  3 Howell, Brian S     18 FLOR-FL              1:51.93    1:50.83         16  
     r:+0.63  26.62   27.67   28.35   28.19                                
  4 Totura, Gannon K    21 Denver Pioneers      1:52.22    1:50.88         15  
     r:+0.58  26.37   28.02   28.09   28.40                                
  5 Hall, Shane M       19 Georgia-GA           1:54.37    1:50.93         14  
     r:+0.66  25.83   28.46   28.73   27.91                                
  6 Severns, Caleb M    21 Denver Pioneers      1:53.94    1:51.92         13  
     r:+0.74  26.27   28.25   28.82   28.58                                
  7 Thompson, Chris R   21 Georgia-GA           1:52.44    1:52.10         12  
     r:+0.62  26.04   27.94   28.87   29.25                                
  8 Yntema, Douwe T     20 HARV-NE              1:53.65    1:52.62         11  
     r:+0.65  26.88   28.47   28.75   28.52                                
Consolation
  9 Lainhart, Hunter C  21 Georgia-GA           1:54.67    1:50.96          9  
     r:+0.63  26.74   28.53   28.14   27.55                                
 10 Pelton, Gregory H   19 HARV-NE              1:56.14    1:53.00          7  
     r:+0.62  27.28   29.08   28.54   28.10                                
 11 Bonus, Drew L       18 Denver Pioneers      1:56.23    1:54.31          6  
     r:+0.62  26.90   28.85   29.51   29.05                                
 12 Mannion, Jamie P    20 HARV-NE              1:56.12    1:55.45          5  
     r:+0.60  28.10   29.24   29.01   29.10                                
 13 Giddens, Jeff D     21 Denver Pioneers      1:57.02    1:55.57          4  
     r:+0.68  26.63   29.61   30.18   29.15                                
 14 Torgerson, Chase D  20 Denver Pioneers      1:58.16    1:58.53          3  
     r:+0.56  27.16   29.82   31.06   30.49                                
 
Event 32  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Grodzki, Martin P         18 Georgia-GA           1:52.22    1:48.99        
     r:+0.61  25.83   27.47   28.36   27.33                                
  2 Parker, Adam N            19 Georgia-GA           1:51.77    1:50.39        
     r:+0.59  26.64   27.67   27.96   28.12                                
  3 Howell, Brian S           18 FLOR-FL              1:51.50    1:51.93        
     r:+0.66  27.39   28.17   28.29   28.08                                
  4 Totura, Gannon K          21 Denver Pioneers      1:54.48    1:52.22        
     r:+0.60  26.57   28.10   28.68   28.87                                
  5 Thompson, Chris R         21 Georgia-GA                NT    1:52.44        
     r:+0.67  26.31   28.42   29.08   28.63                                
  6 Yntema, Douwe T           20 HARV-NE              1:52.50    1:53.65        
     r:+0.64  26.83   28.60   28.97   29.25                                
  7 Severns, Caleb M          21 Denver Pioneers      1:56.85    1:53.94        
     r:+0.69  26.87   28.89   29.49   28.69                                
  8 Hall, Shane M             19 Georgia-GA           1:57.39    1:54.37        
     r:+0.71  26.59   29.33   29.71   28.74                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lainhart, Hunter C        21 Georgia-GA           1:49.12    1:54.67        
     r:+0.63  26.36   28.57   29.39   30.35                                
 10 Mannion, Jamie P          20 HARV-NE              1:53.38    1:56.12        
     r:+0.57  28.03   29.85   29.30   28.94                                
 11 Pelton, Gregory H         19 HARV-NE              1:47.40    1:56.14        
     r:+0.60  27.17   28.85   29.77   30.35                                
 12 Bonus, Drew L             18 Denver Pioneers      1:57.64    1:56.23        
     r:+0.63  27.96   29.83   29.80   28.64                                
 13 Giddens, Jeff D           21 Denver Pioneers      2:03.48    1:57.02        
     r:+0.58  26.75   29.39   30.44   30.44                                
 14 Torgerson, Chase D        20 Denver Pioneers      2:05.74    1:58.16        
     r:+0.67  27.20   29.46   30.43   31.07                                
 -- Orban, John B             18 FLOR-FL              1:53.00        SCR        
 -- Stahley, Austin C         20 Georgia-GA           1:52.38        SCR        
 -- Pinzon, Omar A            17 FLOR-FL              1:45.00        SCR        
 -- Rudolf, Roland            23 FLOR-FL              1:44.50        SCR        
 -- Myers, Clayton Z          19 Denver Pioneers      2:03.50        SCR        
 -- Joyce, Michael P          19 FLOR-FL              1:53.00        SCR        
 -- Crescimbeni, Jose E       18 FLOR-FL              1:53.00        SCR        
 -- Crete, Christopher R      20 FLOR-FL              1:52.00        SCR        
 
Event 33  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          47.84  A
          50.23  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Schmitt, Allison R  19 Georgia-GA             49.71      48.60 B       20  
     r:+0.55  23.63   24.97                                                
  2 Malagon, Erica M    19 Georgia-GA             50.41      50.28         17  
     r:+0.60  24.40   25.88                                                
  3 Greeves, Melissa J  21 Denver Pioneers        51.34      50.35         16  
              24.51   25.84                                                
  4 McNichols, Kelly N  21 Georgia-GA             51.08      51.12         15  
              24.72   26.40                                                
  5 Caprioglio, Lisa M  21 Georgia-GA             51.51      51.51         14  
     r:+0.81  25.08   26.43                                                
  6 Schmid, Kristin M   18 Denver Pioneers        51.90      51.84         13  
     r:+0.66  24.88   26.96                                                
  7 Botek, Anne-marie   21 Georgia-GA             50.03      58.76         12  
              22.50   36.26                                                
 -- Monsees, Courtney   20 Georgia-GA             50.75         NS        
      Declared false start
Consolation
  9 Lopez, Coral R      21 FLOR-FL                52.51      52.41          9  
              25.56   26.85                                                
 10 Ettelson, Hayley C  20 Denver Pioneers        52.83      52.48          7  
              25.53   26.95                                                
 11 Turnadzic, Maida    18 FLOR-FL                52.63      53.11          6  
              25.83   27.28                                                
 12 Nagy, Julia C       17 FLOR-FL                53.12      53.19          5  
              25.79   27.40                                                
 13 Miner, Cimone N     18 Denver Pioneers        54.23      53.78          4  
     r:+0.80  25.92   27.86                                                
 14 McGinnis, Racheal   18 Denver Pioneers        54.84      55.27          3  
              26.26   29.01                                                
 
Event 33  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schmitt, Allison R        19 Georgia-GA             49.65      49.71 B      
     r:+0.55  24.11   25.60                                                
  2 Botek, Anne-marie T       21 Georgia-GA             52.11      50.03 B+     
              24.17   25.86                                                
  3 Scroggy, Morgan L         21 Georgia-GA             49.82      50.25        
              24.62   25.63                                                
  4 Malagon, Erica M          19 Georgia-GA             51.42      50.41        
     r:+0.60  24.46   25.95                                                
  5 Monsees, Courtney A       20 Georgia-GA             50.86      50.75        
              24.66   26.09                                                
  6 Kirsteier, Caitlin M      22 Unc Wilmington-NC      51.17      50.85        
              24.59   26.26                                                
  7 McNichols, Kelly N        21 Georgia-GA             50.94      51.08        
     r:+0.57  24.46   26.62                                                
  8 Greeves, Melissa J        21 Denver Pioneers        52.69      51.34        
              25.06   26.28                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Caprioglio, Lisa M        21 Georgia-GA             51.65      51.51        
              24.68   26.83                                                
 10 Schmid, Kristin M         18 Denver Pioneers        53.00      51.90        
     r:+0.68  25.08   26.82                                                
 11 Lopez, Coral R            21 FLOR-FL                52.70      52.51        
              25.46   27.05                                                
 12 Turnadzic, Maida          18 FLOR-FL                52.00      52.63        
              25.48   27.15                                                
 13 Ettelson, Hayley C        20 Denver Pioneers        54.53      52.83        
              25.84   26.99                                                
 14 Nagy, Julia C             17 FLOR-FL                52.00      53.12        
              25.68   27.44                                                
 15 Miner, Cimone N           18 Denver Pioneers        55.34      54.23        
              25.81   28.42                                                
 16 McGinnis, Racheal T       18 Denver Pioneers        55.20      54.84        
              25.95   28.89                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Solberg, Nicole M         18 Denver Pioneers           NT      56.94        
              27.30   29.64                                                
 -- Romano, Megan R           18 Georgia-GA             50.22         NS        
      Declared false start
 -- Napier, Stephanie L       18 FLOR-FL                51.99        SCR        
 -- Spofforth, Gemma M        18 FLOR-FL                49.50        SCR        
 -- Beins, Bailey M           19 Denver Pioneers        54.64        SCR        
 -- Kemp, Elizabeth A         21 FLOR-FL                50.00        SCR        
 -- Stafford, Shara E         18 FLOR-FL                49.70        SCR        
 -- Smith, Kirsten            19 FLOR-FL                51.80        SCR        
 -- Ramirez, Lily G           16 FLOR-FL                51.50        SCR        
 -- Bateman, Sarah B          18 FLOR-FL                51.10        SCR        
 
Event 34  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          42.26  A
          44.37  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Jennings, Craig J   21 Georgia-GA             45.10      44.23 B+      20  
     r:+0.76  21.22   23.01                                                
  2 Arnold, Michael S   19 Georgia-GA             45.41      44.46         17  
     r:+0.65  21.43   23.03                                                
  3 Kata, Martin P      20 Georgia-GA             45.82      44.93         16  
     r:+0.70  21.54   23.39                                                
  4 Frankenfeld, Kevin  20 Georgia-GA             45.00      44.98         15  
              21.81   23.17                                                
  5 Norton, Matthew J   19 FLOR-FL                45.86      45.35         14  
     r:+0.78  21.70   23.65                                                
  6 Martinez, Raul E    20 FLOR-FL                46.07      46.09         13  
     r:+0.78  22.07   24.02                                                
  7 Green, Richmond R   21 Georgia-GA             46.07      46.21         12  
     r:+0.70  22.15   24.06                                                
  8 Storie, Logan W     19 FLOR-FL                45.75      46.87         11  
     r:+0.47  22.24   24.63                                                
Consolation
  9 Sommer, Scott B     18 FLOR-FL                46.08      45.99          9  
              22.20   23.79                                                
 10 Worsley, Cole S     19 Denver Pioneers        46.80      46.71          7  
     r:+0.74  22.55   24.16                                                
 11 Swan, Stephen R     19 Georgia-GA             47.43      47.13          6  
     r:+0.60  22.95   24.18                                                
 12 Yuan, Michael J     19 FLOR-FL                47.17      47.34          5  
              22.92   24.42                                                
 13 McKellar, Rick R    21 HARV-NE                48.16      47.35          4  
     r:+0.57  22.96   24.39                                                
 14 Roop, Gregory N     19 HARV-NE                48.26      47.62          3  
     r:+0.74  23.07   24.55                                                
 15 Iwanicki, Nick G    19 Denver Pioneers        48.11      47.83          2  
     r:+0.74  23.22   24.61                                                
 16 McIntee, Brendan C  18 HARV-NE                47.98      47.98          1  
     r:+0.68  23.13   24.85                                                
C - Final
 17 Giddens, Jay P      19 Denver Pioneers        48.75      47.13        
     r:+0.72  22.89   24.24                                                
 18 Bonus, Teddy R      21 Denver Pioneers        48.39      47.80        
              23.19   24.61                                                
 19 Hagen, Tyler T      18 Denver Pioneers        48.60      48.35        
     r:+0.78  23.33   25.02                                                
 20 Tappy, Clark A      19 Denver Pioneers        49.31      48.93        
     r:+0.63  23.77   25.16                                                
 
Event 34  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Frankenfeld, Kevin P      20 Georgia-GA             45.83      45.00        
     r:+0.70  21.79   23.21                                                
  2 Jennings, Craig J         21 Georgia-GA             45.54      45.10        
              21.44   23.66                                                
  3 Arnold, Michael S         19 Georgia-GA             45.53      45.41        
              22.13   23.28                                                
  4 Storie, Logan W           19 FLOR-FL                46.20      45.75        
     r:+0.53  22.03   23.72                                                
  5 Kata, Martin P            20 Georgia-GA             47.01      45.82        
     r:+0.66  21.50   24.32                                                
  6 Norton, Matthew J         19 FLOR-FL                45.00      45.86        
              22.17   23.69                                                
  7 Martinez, Raul E          20 FLOR-FL                46.20      46.07        
              22.15   23.92                                                
  7 Green, Richmond R         21 Georgia-GA             47.98      46.07        
              21.92   24.15                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sommer, Scott B           18 FLOR-FL                45.90      46.08        
     r:+0.75  22.36   23.72                                                
 10 Worsley, Cole S           19 Denver Pioneers        48.06      46.80        
     r:+0.62  22.23   24.57                                                
 11 Yuan, Michael J           19 FLOR-FL                46.40      47.17        
              22.68   24.49                                                
 12 Swan, Stephen R           19 Georgia-GA             47.47      47.43        
              23.04   24.39                                                
 13 McIntee, Brendan C        18 HARV-NE                46.76      47.98        
     r:+0.51  23.24   24.74                                                
 14 Iwanicki, Nick G          19 Denver Pioneers        47.99      48.11        
     r:+0.75  23.38   24.73                                                
 15 McKellar, Rick R          21 HARV-NE                48.33      48.16        
     r:+0.59  23.38   24.78                                                
 16 Roop, Gregory N           19 HARV-NE                46.08      48.26        
     r:+0.75  23.30   24.96                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bonus, Teddy R            21 Denver Pioneers        51.78      48.39        
              23.16   25.23                                                
 18 Hagen, Tyler T            18 Denver Pioneers           NT      48.60        
     r:+0.77  23.54   25.06                                                
 19 Huen, Gabriel A           20 FLOR-FL                46.80      48.63        
     r:+0.76  23.71   24.92                                                
 20 Giddens, Jay P            19 Denver Pioneers        47.69      48.75        
     r:+0.74  23.45   25.30                                                
 21 Tappy, Clark A            19 Denver Pioneers        49.53      49.31        
     r:+0.89  23.90   25.41                                                
 22 Severns, Caleb M          21 Denver Pioneers        49.01      50.18        
     r:+0.80  24.11   26.07                                                
 -- Madaras, Scott E          22 Denver Pioneers        47.57         NS        
      Declared false start
 -- Turner, James E           19 FLOR-FL                45.90        SCR        
 -- Martin, Cameron B         18 FLOR-FL                46.80        SCR        
 -- Martin, Alexander S       20 FLOR-FL                46.80        SCR        
 -- Jordan, Jonathan D        18 FLOR-FL                46.50        SCR        
 -- Fraser, Shaune D          20 FLOR-FL                43.90        SCR        
 -- Fraser, Brett M           19 FLOR-FL                45.00        SCR        
 -- Raymond, Jeffrey C        19 FLOR-FL                45.50        SCR        
 -- Systermans, Pholien S     19 FLOR-FL                45.20        SCR        
 -- Davelaar, Rodion R        18 FLOR-FL                46.10        SCR        
 -- Dwyer, Conor J            20 FLOR-FL                44.80        SCR        
 
Event 35  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:10.32  A
        2:16.83  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 McKeehan, Michelle  19 Georgia-GA           2:17.18    2:15.32 B+      20  
              31.24   34.06   34.87   35.15                                
  2 Victoria, Daniela   18 FLOR-FL              2:22.56    2:17.70         17  
              30.23   34.59   36.33   36.55                                
  3 Kittle, Grace A     20 Denver Pioneers      2:20.03    2:18.68         16  
              32.14   35.16   35.41   35.97                                
  4 Lajnef, Sarra       20 FLOR-FL              2:19.42    2:19.39         15  
              31.10   34.81   36.75   36.73                                
  5 Nicponski, Sara R   20 Georgia-GA           2:17.02    2:19.81         14  
              31.28   34.99   36.44   37.10                                
  6 Pike, Carly R       18 FLOR-FL              2:22.60    2:20.51         13  
              32.40   35.86   36.57   35.68                                
  7 Haase, Colleen H    20 Georgia-GA           2:18.13    2:22.80         12  
              31.68   35.87   37.05   38.20                                
  8 Ballatore, Angelin  19 FLOR-FL              2:24.50    2:24.57         11  
     r:+0.71  33.15   36.49   37.51   37.42                                
Consolation
  9 Sullivan, Shannon   20 Denver Pioneers      2:25.57    2:23.71          9  
              32.69   36.13   37.20   37.69                                
 10 Foley, Megan A      19 Denver Pioneers      2:27.68    2:24.58          7  
              32.82   36.90   37.37   37.49                                
 11 Ladner, Sara N      19 Denver Pioneers      2:33.96    2:32.52          6  
              35.05   38.64   39.18   39.65                                
 
Event 35  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nicponski, Sara R         20 Georgia-GA           2:15.83    2:17.02        
              30.91   34.37   35.29   36.45                                
  2 McKeehan, Michelle E      19 Georgia-GA           2:19.39    2:17.18        
              31.59   34.92   35.43   35.24                                
  3 Haase, Colleen H          20 Georgia-GA           2:18.41    2:18.13        
              30.41   34.62   36.29   36.81                                
  4 Lajnef, Sarra             20 FLOR-FL              2:19.80    2:19.42        
              31.87   35.15   36.31   36.09                                
  5 Kittle, Grace A           20 Denver Pioneers      2:21.48    2:20.03        
     r:+0.64  32.05   35.52   36.33   36.13                                
  6 Victoria, Daniela         18 FLOR-FL              2:19.80    2:22.56        
              32.50   36.30   36.69   37.07                                
  7 Pike, Carly R             18 FLOR-FL              2:22.00    2:22.60        
              32.70   36.09   37.20   36.61                                
  8 Ballatore, Angelina R     19 FLOR-FL              2:22.00    2:24.50        
              33.48   36.68   37.07   37.27                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sullivan, Shannon P       20 Denver Pioneers      2:29.42    2:25.57        
              33.27   36.24   37.51   38.55                                
 10 Foley, Megan A            19 Denver Pioneers      2:27.13    2:27.68        
              33.57   37.67   37.95   38.49                                
 11 Ladner, Sara N            19 Denver Pioneers           NT    2:33.96        
              35.35   38.97   39.74   39.90                                
 -- Smith, Kirsten            19 FLOR-FL              2:22.00        SCR        
 -- Rogers, Lindsey K         18 FLOR-FL              2:24.50        SCR        
 
Event 36  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:54.25  A
        1:59.96  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Cregar, Bill M      20 Georgia-GA           2:07.82    2:03.08         20  
              28.16   31.55   31.83   31.54                                
  2 Lehtonen, John R    19 FLOR-FL              2:07.64    2:04.95         17  
     r:+0.37  29.04   32.08   31.98   31.85                                
  3 Maguire, Mark H     18 Denver Pioneers      2:06.13    2:05.02         16  
              28.33   31.84   32.20   32.65                                
  4 Wurzbacher, Owen M  18 HARV-NE              2:07.65    2:05.90         15  
     r:+0.67  27.59   31.88   32.96   33.47                                
  5 Myers, Clayton Z    19 Denver Pioneers      2:08.31    2:06.18         14  
     r:+0.78  27.79   31.85   33.23   33.31                                
  6 Stahley, Austin C   20 Georgia-GA           2:07.53    2:06.22         13  
              28.37   31.80   32.54   33.51                                
  7 Barrett, Robert S   18 Denver Pioneers      2:07.86    2:07.03         12  
     r:+0.82  28.48   32.42   32.98   33.15                                
  8 Roberson, Bret S    18 Georgia-GA           2:08.16    2:08.02         11  
     r:+0.73  28.87   32.22   33.29   33.64                                
Consolation
  9 Francis, Ian P      19 Denver Pioneers      2:08.48    2:06.97          9  
              27.89   31.41   33.25   34.42                                
 10 Howell, Brian S     18 FLOR-FL              2:11.11    2:09.22          7  
     r:+0.53  29.38   32.58   33.66   33.60                                
 11 Lindgren, Robin C   20 Denver Pioneers      2:09.71    2:09.30          6  
     r:+0.80  28.55   32.39   33.68   34.68                                
 12 Lee, Andy W         18 Denver Pioneers      2:11.24    2:10.33          5  
              29.77   33.30   33.42   33.84                                
 
Event 36  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Maguire, Mark H           18 Denver Pioneers      2:11.40    2:06.13        
              28.95   32.27   32.19   32.72                                
  2 Stahley, Austin C         20 Georgia-GA                NT    2:07.53        
              29.24   32.64   32.77   32.88                                
  3 Lehtonen, John R          19 FLOR-FL              2:05.80    2:07.64        
              28.79   31.82   33.20   33.83                                
  4 Wurzbacher, Owen M        18 HARV-NE              2:00.82    2:07.65        
     r:+0.73  29.21   32.77   32.98   32.69                                
  5 Cregar, Bill M            20 Georgia-GA           2:04.39    2:07.82        
     r:+0.60  29.27   32.66   33.23   32.66                                
  6 Barrett, Robert S         18 Denver Pioneers      2:10.43    2:07.86        
              29.00   32.62   32.84   33.40                                
  7 Roberson, Bret S          18 Georgia-GA           2:09.06    2:08.16        
     r:+0.69  30.09   32.68   32.59   32.80                                
  8 Myers, Clayton Z          19 Denver Pioneers           NT    2:08.31        
              28.96   33.11   33.61   32.63                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Francis, Ian P            19 Denver Pioneers      2:10.91    2:08.48        
     r:+0.70  28.85   32.33   33.22   34.08                                
 10 Lindgren, Robin C         20 Denver Pioneers      2:10.23    2:09.71        
     r:+0.79  28.85   33.36   33.66   33.84                                
 11 Howell, Brian S           18 FLOR-FL              2:08.00    2:11.11        
     r:+0.55  29.95   33.63   33.82   33.71                                
 12 Lee, Andy W               18 Denver Pioneers      2:15.76    2:11.24        
              29.74   33.38   34.02   34.10                                
 13 Gerscak, Csaba            20 FLOR-FL              2:12.00    2:13.88        
              30.64   33.69   34.86   34.69                                
 -- Davelaar, Rodion R        18 FLOR-FL                   NT        SCR        
 -- Davidson, Justin A        20 HARV-NE              2:00.61        SCR        
 -- Kennedy, Robert K         19 FLOR-FL              2:04.80        SCR        
 
Event 37  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:54.95  A
        2:00.69  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Broome, Annie E     21 Georgia-GA           1:58.57    1:57.32 B       20  
              26.62   29.64   30.59   30.47                                
  2 Fish, Abbie M       19 Georgia-GA           2:00.24    1:59.20 B+      17  
     r:+0.56  27.47   30.38   30.85   30.50                                
  3 Cartwright, Lauren  20 Georgia-GA           2:00.14    2:00.58 B+      16  
     r:+0.76  26.91   29.96   31.45   32.26                                
  4 Mangimelli, Jana L  18 Georgia-GA           2:01.90    2:01.37         15  
              27.94   30.74   31.73   30.96                                
  5 Greeves, Melissa J  21 Denver Pioneers      2:03.20    2:01.45         14  
              27.61   30.99   31.66   31.19                                
  6 Pold, Anna          18 FLOR-FL              2:03.14    2:02.66         13  
              28.00   31.11   31.93   31.62                                
  7 Dean, Olivia G      21 Denver Pioneers      2:04.37    2:02.77         12  
              27.50   30.76   32.05   32.46                                
  8 Turnadzic, Maida    18 FLOR-FL              2:02.84    2:03.29         11  
     r:+0.67  27.74   31.13   32.27   32.15                                
Consolation
  9 Lehtonen, Eva J     18 FLOR-FL              2:06.96    2:05.07          9  
              28.82   31.66   32.05   32.54                                
 10 Taylor, Kaitlin M   18 FLOR-FL              2:06.20    2:05.35          7  
              28.57   32.04   32.78   31.96                                
 11 Ginder, Lisa C      19 Denver Pioneers      2:07.00    2:05.83          6  
              28.26   31.53   32.71   33.33                                
 12 Stadler, Brittany   19 Denver Pioneers      2:12.47    2:06.55          5  
              28.84   32.22   33.14   32.35                                
 13 Suppan, Alex I      18 Denver Pioneers      2:07.56    2:08.01          4  
              28.30   32.18   33.71   33.82                                
 14 Totura, Tia K       19 Denver Pioneers      2:08.41    2:08.29          3  
              28.98   32.28   33.08   33.95                                
 -- Milberg, Kirsten M  18 Denver Pioneers      2:06.43         NS        
      Declared false start
 
Event 37  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Broome, Annie E           21 Georgia-GA           1:58.73    1:58.57 B      
              26.49   30.01   31.05   31.02                                
  2 Cartwright, Lauren G      20 Georgia-GA           2:01.35    2:00.14 B+     
     r:+0.74  26.81   29.88   31.10   32.35                                
  3 Fish, Abbie M             19 Georgia-GA           2:02.14    2:00.24 B+     
     r:+0.72  27.57   31.01   30.50   31.16                                
  4 Mangimelli, Jana L        18 Georgia-GA                NT    2:01.90        
              28.17   31.66   31.89   30.18                                
  5 Turnadzic, Maida          18 FLOR-FL              2:03.60    2:02.84        
              27.59   31.30   32.27   31.68                                
  6 Pold, Anna                18 FLOR-FL              2:03.00    2:03.14        
     r:+0.65  27.87   31.16   32.59   31.52                                
  7 Greeves, Melissa J        21 Denver Pioneers      2:04.60    2:03.20        
              27.98   31.48   31.96   31.78                                
  8 Bicek, Adrienne L         18 Georgia-GA           1:58.85    2:03.40        
              27.24   31.11   32.21   32.84                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dean, Olivia G            21 Denver Pioneers      2:06.20    2:04.37        
              28.09   31.57   31.85   32.86                                
 10 Taylor, Kaitlin M         18 FLOR-FL              2:05.00    2:06.20        
              28.94   31.73   33.32   32.21                                
 11 Milberg, Kirsten M        18 Denver Pioneers      2:06.53    2:06.43        
              28.93   32.09   32.33   33.08                                
 12 Lehtonen, Eva J           18 FLOR-FL              2:03.50    2:06.96        
              29.37   32.12   32.23   33.24                                
 13 Ginder, Lisa C            19 Denver Pioneers      2:06.97    2:07.00        
     r:+0.70  28.54   31.65   32.95   33.86                                
 14 Suppan, Alex I            18 Denver Pioneers           NT    2:07.56        
              28.39   32.23   33.96   32.98                                
 15 Totura, Tia K             19 Denver Pioneers      2:08.38    2:08.41        
              28.44   32.26   33.30   34.41                                
 16 Stadler, Brittany M       19 Denver Pioneers      2:11.45    2:12.47        
              29.85   33.03   34.90   34.69                                
-------------------------------------------------------------------------
 -- Ballatore, Angelina R     19 FLOR-FL              2:07.00        SCR        
 -- Scott, Kelsey E           21 Georgia-GA                NT        SCR        
 -- Schmitt, Allison R        19 Georgia-GA                NT        SCR        
 -- Showalter, Corinne A      19 FLOR-FL              2:03.90        SCR        
 -- Kemp, Elizabeth A         21 FLOR-FL              2:02.00        SCR        
 -- Lowe, Jemma L             18 FLOR-FL              1:58.80        SCR        
 -- Caprioglio, Lisa M        21 Georgia-GA           1:59.11        SCR        
 -- Bohunicky, Jamie L        19 FLOR-FL              2:01.80        SCR        
 
Event 38  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:42.95  A
        1:48.09  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Dylla, Mark J       20 Georgia-GA           1:47.29    1:44.03 B+      20  
              23.37   26.44   27.07   27.15                                
  2 McGraw, Todd T      19 Georgia-GA           1:47.29    1:45.70 B+      17  
     r:+0.74  23.99   26.97   27.21   27.53                                
  3 Summers, Garth K    21 Denver Pioneers      1:49.27    1:48.91         16  
     r:+0.72  24.56   27.49   28.66   28.20                                
  4 Madaras, Scott E    22 Denver Pioneers      1:51.47    1:49.39         15  
     r:+0.73  24.29   27.55   28.24   29.31                                
  5 Benner, Peter T     19 Georgia-GA           1:49.20    1:49.57         14  
              24.09   26.71   28.43   30.34                                
  6 Crescimbeni, Jose   18 FLOR-FL              1:51.15    1:50.47         13  
     r:+0.77  25.34   28.04   28.77   28.32                                
  7 Gemmell, Andrew D   18 Georgia-GA           1:50.54    1:50.80         12  
     r:+0.80  25.95   28.36   28.34   28.15                                
  8 Redmon, Joe S       22 Georgia-GA           1:50.69    1:52.34         11  
     r:+0.73  23.87   27.58   29.90   30.99                                
Consolation
  9 Huen, Gabriel A     20 FLOR-FL              1:52.41    1:51.65          9  
              25.27   28.34   28.57   29.47                                
 10 Janney, Niall M     19 HARV-NE              1:52.51    1:51.93          7  
              25.47   28.59   28.71   29.16                                
 11 Martin, Cameron B   18 FLOR-FL              1:52.45    1:52.62          6  
     r:+0.73  25.67   28.97   28.63   29.35                                
 12 Cox, Jeff B         18 Denver Pioneers      1:53.48    1:52.78          5  
     r:+0.59  24.84   28.36   29.34   30.24                                
 13 Shrestha, Eric G    21 FLOR-FL              1:52.87    1:52.88          4  
     r:+0.79  26.13   28.80   28.96   28.99                                
 14 Ford, Ross P        20 HARV-NE              1:52.76    1:52.97          3  
     r:+0.68  25.04   28.65   29.54   29.74                                
 15 Yntema, Douwe T     20 HARV-NE              1:53.54    1:54.28          2  
              25.51   28.99   29.81   29.97                                
 16 Cutter, Ryan C      18 HARV-NE              1:53.66    1:54.66          1  
     r:+0.80  25.73   29.11   30.12   29.70                                
C - Final
 17 Pennington, Tyler   19 Denver Pioneers      1:55.01    1:53.04        
              25.91   29.22   29.47   28.44                                
 18 Schindewolf, Evan   20 HARV-NE              1:57.19    1:54.31        
     r:+0.82  25.79   29.04   29.88   29.60                                
 19 Lehtonen, John R    19 FLOR-FL              1:57.29    1:54.45        
     r:+0.37  26.10   28.83   29.45   30.07                                
 
Event 38  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McGraw, Todd T            19 Georgia-GA           1:49.99    1:47.29 B+     
     r:+0.72  24.29   27.16   27.93   27.91                                
  1 Dylla, Mark J             20 Georgia-GA           1:49.02    1:47.29 B+     
     r:+0.76  23.99   27.80   27.97   27.53                                
  3 Benner, Peter T           19 Georgia-GA                NT    1:49.20        
              24.52   27.39   28.23   29.06                                
  4 Summers, Garth K          21 Denver Pioneers      1:51.52    1:49.27        
     r:+0.72  24.59   27.42   28.23   29.03                                
  5 Gemmell, Andrew D         18 Georgia-GA           1:52.93    1:50.54        
     r:+0.81  25.36   29.04   27.85   28.29                                
  6 Redmon, Joe S             22 Georgia-GA           1:52.45    1:50.69        
              24.90   27.96   28.44   29.39                                
  7 Crescimbeni, Jose E       18 FLOR-FL              1:49.40    1:51.15        
     r:+0.76  25.33   28.54   28.64   28.64                                
  8 Madaras, Scott E          22 Denver Pioneers      1:55.90    1:51.47        
     r:+0.73  24.65   28.52   29.07   29.23                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Huen, Gabriel A           20 FLOR-FL              1:50.90    1:52.41        
     r:+0.77  25.55   28.88   28.95   29.03                                
 10 Martin, Cameron B         18 FLOR-FL              1:52.20    1:52.45        
              25.56   29.14   28.58   29.17                                
 11 Janney, Niall M           19 HARV-NE              1:50.82    1:52.51        
     r:+0.77  25.64   28.10   28.86   29.91                                
 12 Ford, Ross P              20 HARV-NE              1:49.12    1:52.76        
              24.81   29.12   29.12   29.71                                
 13 Shrestha, Eric G          21 FLOR-FL              1:53.00    1:52.87        
     r:+0.78  26.19   28.72   29.02   28.94                                
 14 Cox, Jeff B               18 Denver Pioneers      1:54.85    1:53.48        
     r:+0.68  25.24   28.86   28.86   30.52                                
 15 Yntema, Douwe T           20 HARV-NE              1:48.82    1:53.54        
              25.92   29.50   28.82   29.30                                
 16 Cutter, Ryan C            18 HARV-NE              1:51.20    1:53.66        
              25.84   28.87   29.24   29.71                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Pennington, Tyler R       19 Denver Pioneers      1:56.15    1:55.01        
              26.01   29.70   29.63   29.67                                
 18 Schindewolf, Evan P       20 HARV-NE              1:52.50    1:57.19        
     r:+0.78  26.49   30.11   30.46   30.13                                
 19 Lehtonen, John R          19 FLOR-FL              1:53.00    1:57.29        
              25.47   28.80   30.49   32.53                                
 -- Pinzon, Omar A            17 FLOR-FL              1:51.00        SCR        
 -- Gercsak, Balazs           21 FLOR-FL              1:47.90        SCR        
 -- Fraser, Shaune D          20 FLOR-FL              1:45.80        SCR        
 -- Raymond, Jeffrey C        19 FLOR-FL              1:49.90        SCR        
 -- Taylor, Jason S           18 FLOR-FL              1:54.00        SCR        
 -- Joyce, Michael P          19 FLOR-FL              1:52.20        SCR        
 
Event 39  Women Platform Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Salamone, Kara J    22 FLOR-FL                   NT     305.30         20  
  2 Matyas, Melinda     18 BU                        NT     260.05         17  
  3 Dodson, Monica M    21 FLOR-FL                   NT     248.90         16  
  4 Doback, Kaylee A    19 FLOR-FL                   NT     231.55         15  
  5 Moore, Hannah R     20 Georgia-GA                NT     202.60         14  
  6 Bryant, Lexie E     21 Georgia-GA                NT     183.60         13  
  7 Watters, Landon E   19 Georgia-GA                NT     154.80         12  
 -- Dantin, Vennie         Auburn-SE                 NT        SCR        
 -- McElhannon, Hannah  18 Georgia-GA                NT        SCR        
 
Event 40  Men Platform Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marx, Kelly            Auburn-SE                 NT     399.40         20  
  2 Lewark, Anthony P   19 FLOR-FL                   NT     299.20         17  
  3 Godzinski, Adam        Auburn-SE                 NT     278.10         16  
  4 Watson, Alex A      18 Georgia-GA                NT     267.55         15  
  5 Stanton, Michael       HARV-NE                   NT     250.65         14  
  6 Blank, Owen P       19 Georgia-GA                NT     223.10         13  
  7 Patten, Grayson H   20 FLOR-FL                   NT     218.40         12  
  8 Barrett, Tim W      20 Georgia-GA                NT     209.45         11  
 -- Ranta, Zac             HARV-NE                   NT        SCR        
 
Event 41  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:14.93  A
        3:24.67  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Georgia, University of-GA  'A'              3:19.92    3:19.50 B       40  
     1) Scroggy, Morgan L 21            2) r:+0.0 Botek, Anne-marie 21    
     3) r:+0.0 Malagon, Erica 19        4) r:+0.0 Schmitt, Allison 19     
              24.76    50.65    23.79    50.40    24.01    49.95    23.25    48.50
  2 Georgia, University of-GA  'B'              3:25.00    3:22.62 B+      34  
     1) Nauta, Chelsea B 20             2) r:-0.35 McNichols, Kelly 21    
     3) r:0.17 Caprioglio, Lisa 21      4) r:0.20 Shickora, Kristen 19    
     r:+0.70  24.83    50.39    24.37    51.17    24.06    50.49    24.07    50.57
  3 University of Denver Pioneers  'A'          3:30.15    3:26.50         32  
     1) Needham, Michelle M 19          2) r:+0.0 Schmid, Kristin 18      
     3) r:0.11 Dean, Olivia 21          4) r:0.39 Greeves, Melissa 21     
              25.46    52.55    24.35    51.18    25.29    52.07    24.66    50.70
  4 University of Florida-FL  'A'               3:28.80    3:30.99         30  
     1) Nagy, Julia C 17                2) r:+0.0 Lopez, Coral 21         
     3) r:0.24 Lehtonen, Eva 18         4) r:0.22 Turnadzic, Maida 18     
              25.92    53.85    25.56    52.83    25.06    52.16    24.89    52.15
  5 University of Denver Pioneers  'B'               NT    3:32.15         28  
     1) Motsinger, Katy J 20            2) r:0.14 Kittle, Grace 20        
     3) r:0.44 Beins, Bailey 19         4) r:0.43 Ettelson, Hayley 20     
              25.37    53.06    25.62    53.60    25.16    53.25    25.29    52.24
  6 University of Florida-FL  'B'               3:38.80    3:34.79         26  
     1) Ballatore, Angelina R 19        2) r:+0.0 Taylor, Kaitlin 18      
     3) r:+0.0 Victoria, Daniela 18     4) r:0.34 Pold, Anna 18           
              26.65    54.52    26.12    54.58    25.37    52.64    25.58    53.05
  7 University of Denver Pioneers  'C'               NT    3:35.32        
     1) Foley, Megan A 19               2) r:0.20 Suppan, Alex 18         
     3) r:0.45 McGinnis, Racheal 18     4) r:0.17 Miner, Cimone 18        
              25.56    53.15    17.46    54.04    25.82    54.76    25.26    53.37
 
Event 42  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        2:52.47  A
        3:01.09  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Georgia, University of-GA  'A'              3:01.73    2:58.25 B+      40  
     1) Frankenfeld, Kevin P 20         2) r:+0.0 Jennings, Craig 21      
     3) r:+0.0 Kata, Martin 20          4) r:+0.0 Arnold, Michael 19      
              21.71    45.31    21.05    44.29    20.91    44.47    21.10    44.18
  2 Georgia, University of-GA  'B'              3:06.73    3:01.22         34  
     1) Cregar, Bill M 20               2) r:+0.0 Dylla, Mark 20          
     3) r:0.26 Benner, Peter 19         4) r:0.27 Green, Richmond 21      
     r:+0.45  22.26    45.72    21.29    44.76    21.95    45.54    21.41    45.20
  3 University of Florida-FL  'A'               3:02.00    3:01.58         32  
     1) Norton, Matthew J 19            2) r:0.24 Storie, Logan 19        
     3) r:0.31 Martinez, Raul 20        4) r:0.37 Sommer, Scott 18        
     r:+0.77  21.71    45.16    21.76    45.76    21.68    45.68    21.60    44.98
  4 University of Denver Pioneers  'A'          3:07.11    3:04.18         30  
     1) Myers, Clayton Z 19             2) r:0.32 Cox, Jeff 18            
     3) r:0.26 Madaras, Scott 22        4) r:0.22 Summers, Garth 21       
              22.66    46.59    22.12    45.91    21.69    46.07    21.77    45.61
  5 Harvard Men's Swimming-NE  'A'              3:06.13    3:06.88         28  
     1) Janney, Niall M 19              2) r:+0.0 McLean, Matthew 19      
     3) r:0.02 McIntee, Brendan 18      4) r:0.25 McKellar, Rick 21       
     r:+0.70  22.40    46.61    22.10    46.60    22.62    47.31    21.96    46.36
  6 University of Florida-FL  'B'               3:08.00    3:07.34         26  
     1) Martin, Alexander S 20          2) r:0.29 Yuan, Michael 19        
     3) r:0.28 Martin, Cameron 18       4) r:0.41 Crescimbeni, Jose 18    
              22.77    46.79    22.34    47.39    22.18    46.71    22.64    46.45
  7 Harvard Men's Swimming-NE  'B'              3:13.66    3:08.92         24  
     1) Wurzbacher, Owen M 18           2) r:+0.0 Cutter, Ryan 18         
     3) r:+0.0 Pelton, Gregory 19       4) r:+0.0 Roop, Gregory 19        
              22.95    47.91    22.10    46.42    23.07    48.26    22.04    46.33
  8 University of Denver Pioneers  'B'               NT    3:08.98         22  
     1) Giddens, Jay P 19               2) r:0.35 Bonus, Drew 18          
     3) r:0.38 Iwanicki, Nick 19        4) r:0.20 Worsley, Cole 19        
     r:+0.73  23.37    48.76    22.86    47.79    22.37    47.08    21.34    45.35
  9 University of Denver Pioneers  'C'               NT    3:11.51        
     1) Giddens, Jeff D 21              2) r:0.55 Hagen, Tyler 18         
     3) r:0.23 Bonus, Teddy 21          4) r:0.52 Tappy, Clark 19         
     r:+0.57  22.29    46.51    23.29    48.41    22.52    47.53    23.49    49.06
 
Event 207  Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          21.93  A
          23.02  B
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Kirsteier, Caitlin M      22 Unc Wilmington-NC         NT      22.84 B      
 
Event 407  Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          19.35  A
          20.31  B
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jennings, Craig J         21 Georgia-GA                NT      19.89 B      
 
Event 537  Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:54.95  A
        2:00.69  B
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirsteier, Caitlin M      22 Unc Wilmington-NC         NT    2:03.63        
              27.32   31.74   32.45   32.12                                
 
Event 631  Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:53.37  A
        1:59.24  B
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milberg, Kirsten M        18 Denver Pioneers           NT    1:59.44        
     r:+0.54  28.16   29.88   30.70   30.70                                
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 631                   
 
  1. Georgia, University of             1489   2. University of Denver Pioneers       861
  3. University of Florida               678   4. University of North Carolina W       33
  4. Auburn University                    33   6. Boston University                    17
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 631                    
 
  1. Georgia, University of             1374   2. University of Florida               758
  3. University of Denver Pioneers       743   4. Harvard Men's Swimming              558
  5. Auburn University                    69                                             

Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC on ESPN

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.