Gator Locker Room
Gator Ticket Office

Women's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to University of Florida      Hy-Tek's Meet Manager 1/21/2006 05:17 PM
                        Florida vs. Auburn - 1/21/2006                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Alicia      FR Gators-FL                 NT     246.00          9  
  2 Gerlach, Corey Lyn  FR Tigers                    NT     239.47          4  
  3 Bartell, Jeana      FR Gators-FL                 NT     227.47          3  
  4 Stern, Whitney      FR Gators-FL                 NT     222.15          2  
 -- Sowers, Rachel      FR Gators-FL                 NT    X224.93        
 -- Ellerby, Sarah      SO Gators-FL                 NT    X225.83        
 
Event 2  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Segerlin, Steven    JR Tigers                    NT     335.03          9  
  2 Schmidt, Justin     JR Gators-FL                 NT     290.33          4  
  3 Leech, Aaron        FR Gators-FL                 NT     266.33          3  
  4 Wilcox, Jonathan    FR Gators-FL                 NT     263.93          2  
  5 Morgan, Scott       FR Tigers                    NT     232.05          1  
 
Event 3  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:39.75  A
        1:42.89  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Florida-FL  'A'                    NT    1:41.41 B       11  
     1) Vanderbilt, Samantha SO         2) Bernhardt, Vipa SR             
     3) Weiman, Candace JR              4) Vollmer, Dana FR               
       26.25    28.15    23.98    23.03                                    
  2 Auburn University  'A'                           NT    1:41.91 B        4  
     1) Goh, Rachel FR                  2) Amardeilh, Anne JR             
     3) Moss, Jeri SR                   4) Kolukanova, Jana SR            
       25.49    29.29    24.67    22.46                                    
  3 Auburn University  'B'                           NT    1:43.81          2  
     1) Morales, Gisela FR              2) Jensen, Alicia FR              
     3) Bethune, Tawnie JR              4) Ewing, Emile FR                
       26.64    29.15    24.83    23.19                                    
  4 University of Florida-FL  'B'                    NT    1:44.61        
     1) Lindh, Jennie FR                2) Drab, Caroline FR              
     3) Huff, Mandy SR                  4) Healy, Colleen SO              
       27.02    29.36    25.35    22.88                                    
  5 Auburn University  'C'                           NT   x1:46.14        
     1) Volcan, Erin SR                 2) Duerk, Lauren SR               
     3) Nelson, Kara FR                 4) LeClair, Danielle FR           
       27.28    28.93    25.22    24.71                                    
 
Event 4  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:26.52  A
        1:29.32  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Auburn University  'A'                           NT    1:28.63 B       11  
     1) Van Wie, Doug SR                2) Maras, David SO                
     3) Puninski, Alexei FR             4) Cielo, Cesar FR                
       22.86    24.98    21.07    19.72                                    
  2 University of Florida-FL  'A'                    NT    1:28.87 B        4  
     1) Lochte, Ryan SR                 2) Borreca, Nick SR               
     3) Salatta, Lucas FR               4) Townsend, Darian SO            
       21.80    25.56    24.74    16.77                                    
  3 Auburn University  'B'                           NT    1:29.56          2  
     1) Wike, James JR                  2) Osborne, Sean JR               
     3) Weniger, Luke SO                4) Lundquist, Bryan JR            
       22.65    25.27    21.67    19.97                                    
  4 University of Florida-FL  'B'                    NT    1:31.49        
     1) Johnson, Grant SO               2) Ally, Bradley FR               
     3) Hughes, Tim SO                  4) Penniman, Daniel SO            
       23.93    25.54    21.93    20.09                                    
  5 University of Florida-FL  'C'                    NT   x1:33.35        
     1) Greener, Andrew SR              2) Mrazek, Bill JR                
     3) Meena, Elliot SR                4) Wilder, Russell FR             
       24.22    26.03    22.71    20.39                                    
  6 Auburn University  'C'                           NT   x1:34.38        
     1) Schneider, Joey JR              2) Roberts, Jon FR                
     3) Scott, John JR                  4) Johnson, Mark JR               
       24.96    25.45    22.71    21.26                                    
 
Event 5  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
       16:23.54  A
       16:53.04  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Binder, Adrienne    JR Tigers                    NT   15:56.41 A        9  
      26.93   28.51   28.83   29.13   29.33   29.27   29.30   29.32
      29.43   29.30   29.12   28.84   28.87   29.05   28.99   28.98
      28.97   29.14   28.98   29.01   29.13   29.10   29.04   28.93
      28.89   29.06   29.06   28.83   28.92   29.20   29.08   29.28
      28.59
  2 Peirsol, Hayley     JR Tigers                    NT   16:12.74 A        4  
      27.95   29.26   29.47   29.57   29.56   29.76   29.74   29.81
      29.66   29.52   29.56   29.62   29.58   29.41   29.67   29.56
      29.55   29.53   29.45   29.46   29.46   29.53   29.51   29.67
      29.44   29.39   29.52   29.38   29.50   29.43   29.51   29.49
      29.22
  3 Guenthner, Laurabe  FR Gators-FL                 NT   16:32.70 B        3  
      28.59   30.07   30.30   30.32   30.30   30.20   30.07   30.05
      30.12   30.09   30.02   29.94   30.03   29.83   29.78   29.84
      29.90   29.99   30.08   30.07   30.17   30.33   30.32   30.12
      29.94   29.97   30.19   30.30   30.33   30.47   30.68   30.69
      29.60
  4 Larson, Kim         SO Gators-FL                 NT   16:46.02 B        2  
      28.29   30.08   30.10   30.27   30.24   30.21   30.23   30.19
      30.17   30.37   30.25   30.29   30.62   30.60   30.92   30.91
      30.76   30.48   30.38   30.36   30.72   30.77   30.94   30.84
      31.01   30.93   31.03   30.87   31.07   30.82   30.83   30.60
      29.87
  5 Haser, Chelsea      FR Tigers                    NT   16:51.56 B        1  
      28.57   30.13   30.08   30.06   30.34   30.19   30.12   30.08
      30.10   30.34   30.34   30.10   30.12   30.28   30.57   30.87
      31.05   30.81   31.08   31.03   30.75   31.04   31.19   31.24
      31.41   31.63   31.09   31.56   31.22   31.46   31.28   31.26
      30.17
  6 Cota, Stephanie     FR Gators-FL                 NT   16:55.37        
      28.57   30.85   31.00   30.96   30.82   30.83   30.82   30.75
      30.73   30.76   30.49   30.76   30.62   30.67   30.74   30.98
      31.11   31.13   31.11   31.18   30.86   30.68   30.60   30.97
      31.00   30.71   31.07   30.78   31.15   31.04   30.93   30.72
      29.98
  7 Tannhauser, Jamie   SR Gators-FL                 NT  x17:01.11        
      29.17   30.77   30.91   30.79   30.59   30.59   30.74   30.59
      30.79   30.77   30.62   30.80   30.86   30.89   30.96   31.03
      31.15   31.08   30.86   31.12   31.24   30.99   31.48   31.34
      31.05   31.26   31.36   31.30   31.48   31.24   31.23   31.30
      30.76
  8 McLane, Julianne    FR Tigers                    NT  x17:04.90        
      28.58   31.06   31.11   31.16   31.09   30.95   31.00   31.19
      31.27   31.11   31.21   30.96   31.18   31.21   31.25   31.18
      31.07   31.34   31.22   31.43   31.21   31.38   31.30   31.13
      31.05   31.25   31.23   31.19   31.23   31.22   30.98   30.86
      30.30
 
Event 6  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
       15:05.87  A
       15:33.04  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jaben, Max          SO Gators-FL                 NT   15:09.93 B        9  
      25.57   27.48   27.58   27.94   28.14   28.05   27.89   27.45
      27.64   27.41   27.58   27.31   27.34   27.84   27.45   27.55
      27.60   27.77   27.89   27.98   27.66   27.77   27.65   27.76
      28.00   27.79   27.64   27.98   27.93   27.70   27.61   26.97
      26.01
  2 Work, Tobias        SO Gators-FL                 NT   15:17.89 B        4  
      25.31   27.52   27.93   28.00   28.21   28.09   28.02   27.53
      27.32   27.35   26.84   27.00   27.41   27.34   27.43   27.65
      27.31   27.34   27.36   27.61   27.52   28.07   28.17   28.11
      28.17   28.60   28.73   28.74   28.66   29.03   28.76   28.90
      27.86
  3 Fleming, Anthony    FR Tigers                    NT   15:28.08 B        3  
      24.96   27.47   27.80   28.17   28.11   27.82   27.61   27.81
      27.97   27.89   27.93   28.15   28.10   27.86   27.84   28.07
      28.06   28.04   28.51   28.09   28.36   28.17   28.33   28.58
      28.69   28.73   28.66   28.60   28.48   29.00   28.86   28.99
      28.37
  4 McLarty, Dustin     SO Gators-FL                 NT   15:33.01 B        2  
      24.85   27.16   28.01   28.37   28.22   28.13   28.08   28.09
      28.26   28.09   28.09   27.82   28.31   28.27   28.10   28.00
      28.42   28.31   28.33   28.39   28.29   28.44   28.66   28.71
      28.61   28.63   28.93   29.21   29.05   29.15   29.10   29.00
      27.93
  5 Callahan, Andrew    RF Tigers                    NT   15:51.01          1  
      25.96   28.34   28.65   28.82   28.64   28.90   28.70   28.73
      28.50   29.00   28.79   28.82   28.40   28.47   29.16   28.95
      28.88   28.83   28.85   29.04   29.07   29.12   28.97   28.88
      29.22   29.20   29.01   29.47   29.49   29.31   29.70   28.90
      28.24
  6 Slocki, Daniel      JR Tigers                    NT   15:57.77        
      25.38   27.53   27.95   27.91   28.36   28.41   28.22   28.18
      28.42   28.43   28.82   28.77   28.62   28.93   28.88   28.96
      29.10   29.07   29.20   29.02   29.07   29.46   29.60   29.61
      30.16   29.99   30.37   30.50   30.47   30.44   30.23   30.10
      29.61
  7 Smith, Jeff         SO Tigers                    NT  x16:09.74        
      26.53   28.72   29.42   29.26   29.26   29.33   28.99   28.94
      29.09   28.74   28.48   28.95   28.96   28.79   29.53   29.16
      28.88   29.45   29.42   29.58   29.57   30.06   29.84   30.06
      30.00   30.07   30.00   30.74   30.35   30.34   29.96   29.95
      29.32
 -- Kauffman, Cody      FR Gators-FL                 NT  X15:47.50        
      25.92   28.18   28.57   28.65   28.83   28.99   28.65   28.68
      28.59   29.07   28.61   28.55   28.51   28.75   28.86   28.82
      28.83   28.97   28.81   28.73   29.15   28.77   28.96   28.98
      29.10   28.90   28.97   28.76   28.92   29.13   29.26   29.13
      27.90
 
Event 7  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:47.09  A
        1:50.30  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kukors, Emily       SO Tigers                    NT    1:46.23 A        9  
      25.21   26.89   27.08   27.05                                
  2 McCawley, Margo     FR Tigers                    NT    1:48.60 B        4  
      25.96   27.76   27.69   27.19                                
  3 Pike, Natalie       SO Gators-FL                 NT    1:49.95 B        3  
      25.89   27.54   27.90   28.62                                
  4 Burckle, Caroline   SO Gators-FL                 NT    1:50.45          2  
      26.03   27.36   28.50   28.56                                
  5 Nowotzin, Silke     FR Gators-FL                 NT    1:51.08          1  
      26.32   27.68   28.55   28.53                                
  6 Volcan, Erin        SR Tigers                    NT    1:51.40        
      25.96   28.16   28.76   28.52                                
  7 Brands, Daniela     FR Tigers                    NT   x1:53.71        
      26.20   27.84   29.36   30.31                                
 -- Gilliam, Kristin    JR Gators-FL                 NT   X1:51.86        
      26.09   27.92   28.56   29.29                                
 
Event 8  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:35.60  A
        1:38.46  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bovell, George      SR Tigers                    NT    1:38.43 B        9  
      23.55   25.10   25.08   24.70                                
  2 Hartley, Brian      SR Gators-FL                 NT    1:38.62          4  
      23.40   25.09   25.14   24.99                                
  3 Puninski, Alexei    FR Tigers                    NT    1:39.12          3  
      23.18   25.65   25.53   24.76                                
  4 Johnson, Mark       JR Tigers                    NT    1:40.19          2  
      23.31   25.28   25.81   25.79                                
  5 Andjkaer, Jakob     FR Tigers                    NT   x1:40.98        
      23.55   25.99   25.60   25.84                                
  6 Cady, Kurt          SR Tigers                    NT   x1:42.24        
      23.15   25.48   26.38   27.23                                
  7 Ballatore, Ron      FR Gators-FL                 NT    1:42.59          1  
      22.93   25.02   26.18   28.46                                
 -- Jones, Brent        FR Gators-FL                 NT   X1:41.84        
      24.02   26.26   25.73   25.83                                
 
Event 9  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          54.47  A
          56.10  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Goh, Rachel         FR Tigers                    NT      54.93 B        9  
      26.85   28.08                                                
  2 Moss, Jeri          SR Tigers                    NT      55.42 B        4  
      27.11   28.31                                                
  3 Vanderbilt, Samant  SO Gators-FL                 NT      55.91 B        3  
      27.14   28.77                                                
  4 Morales, Gisela     FR Tigers                    NT      56.72          2  
      27.85   28.87                                                
  5 Smith, Kelsy        FR Gators-FL                 NT      57.07          1  
      28.15   28.92                                                
  6 Lindh, Jennie       FR Gators-FL                 NT      57.86        
      28.41   29.45                                                
  7 Harris, Kristen     JR Gators-FL                 NT     x58.02        
      28.40   29.62                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          47.43  A
          48.85  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Salatta, Lucas      FR Gators-FL                 NT      47.76 B        9  
      23.38   24.38                                                
  2 Van Wie, Doug       SR Tigers                    NT      48.31 B        4  
      23.46   24.85                                                
  3 Goodrich, Scott     SO Tigers                    NT      49.83          3  
      24.22   25.61                                                
  4 Greener, Andrew     SR Gators-FL                 NT      50.61          2  
      24.95   25.66                                                
  5 Bovell, Nick        FR Tigers                    NT      51.14          1  
      24.78   26.36                                                
  6 Schneider, Joey     JR Tigers                    NT     x52.32        
      24.96   27.36                                                
 -- Tullius, Rex        FR Gators-FL                 NT     X51.28        
      24.91   26.37                                                
 -- Feinberg, Iddo      SO Gators-FL                 NT     X52.28        
      25.04   27.24                                                
 
Event 11  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:01.70  A
        1:03.86  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bernhardt, Vipa     SR Gators-FL                 NT    1:01.74 B        9  
      29.21   32.53                                                
  2 Stupp, Julie        SO Tigers                    NT    1:03.20 B        4  
      30.02   33.18                                                
  3 Duerk, Lauren       SR Tigers                    NT    1:04.09          3  
      30.15   33.94                                                
  4 Jensen, Alicia      FR Tigers                    NT    1:04.44          2  
      29.97   34.47                                                
  5 Amardeilh, Anne     JR Tigers                    NT   x1:04.49        
      30.58   33.91                                                
  6 Hartley, Amanda     SO Gators-FL                 NT    1:04.67          1  
      30.41   34.26                                                
  7 Drab, Caroline      FR Gators-FL                 NT    1:04.81        
      30.71   34.10                                                
  8 Huff, Mandy         SR Gators-FL                 NT   x1:04.88        
      30.68   34.20                                                
 
Event 12  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          53.60  A
          55.62  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wike, James         JR Tigers                    NT      55.61 B        9  
      26.18   29.43                                                
  2 Ally, Bradley       FR Gators-FL                 NT      55.86          4  
      26.38   29.48                                                
  3 DeMatteis, Luca     SO Gators-FL                 NT      55.93          3  
      26.35   29.58                                                
  4 Osborne, Sean       JR Tigers                    NT      56.17          2  
      26.32   29.85                                                
  5 Mrazek, Bill        JR Gators-FL                 NT      56.42          1  
      26.36   30.06                                                
  6 Maras, David        SO Tigers                    NT      56.88        
      26.53   30.35                                                
  7 Roberts, Jon        FR Tigers                    NT     x57.22        
      26.77   30.45                                                
  8 Fischetti, Robbie   JR Gators-FL                 NT     x57.73        
      27.27   30.46                                                
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:58.11  A
        2:01.65  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weiman, Candace     JR Gators-FL                 NT    1:58.35 B        9  
      27.44   30.06   30.15   30.70                                
  2 Hastrup, Kristen    SO Tigers                    NT    1:59.57 B        4  
      27.43   30.04   30.36   31.74                                
  3 Bethune, Tawnie     JR Tigers                    NT    1:59.91 B        3  
      27.34   30.13   31.02   31.42                                
  4 Reid, Jamie         JR Gators-FL                 NT    2:00.02 B        2  
      27.07   30.27   31.07   31.61                                
  5 Carusone, Ashley    JR Gators-FL                 NT    2:00.77 B        1  
      27.32   30.75   30.82   31.88                                
  6 LeClair, Danielle   FR Tigers                    NT    2:01.66        
      27.33   30.74   31.10   32.49                                
  7 Nelson, Kara        FR Tigers                    NT   x2:04.99        
      28.67   31.85   32.35   32.12                                
  8 Lago, Jenny         FR Gators-FL                 NT   x2:08.04        
      27.68   31.10   33.33   35.93                                
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:44.93  A
        1:48.07  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lochte, Ryan        SR Gators-FL                 NT    1:45.27 B        9  
      23.64   27.51   27.66   26.46                                
  2 Hughes, Tim         SO Gators-FL                 NT    1:46.80 B        4  
      24.49   27.27   27.42   27.62                                
  3 Shanteau, Eric      SR Tigers                    NT    1:47.55 B        3  
      24.48   27.60   27.61   27.86                                
  4 Walsh, J.B.         SO Gators-FL                 NT    1:49.61          2  
      25.19   27.65   28.35   28.42                                
  5 Johnson, Mark       JR Tigers                    NT    1:50.97          1  
      24.70   28.12   28.11   30.04                                
  6 Scott, John         JR Tigers                    NT    1:51.68        
      24.83   27.58   29.05   30.22                                
  7 Meena, Elliot       SR Gators-FL                 NT   x1:52.04        
      24.77   28.15   29.29   29.83                                
  8 Fleming, Anthony    FR Tigers                    NT   x1:53.55        
      24.59   28.64   29.94   30.38                                
 
Event 15  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          22.88  A
          23.56  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kolukanova, Jana    SR Tigers                    NT      23.11 B        9  
  2 Vollmer, Dana       FR Gators-FL                 NT      23.50 B        4  
  3 McCawley, Margo     FR Tigers                    NT      23.61          3  
  4 Ewing, Emile        FR Tigers                    NT      23.71          2  
  5 Healy, Colleen      SO Gators-FL                 NT      23.95          1  
  5 Goh, Rachel         FR Tigers                    NT     x23.95        
  7 Pike, Natalie       SO Gators-FL                 NT      24.30        
 -- Allfrey, Nicole     JR Gators-FL                 NT     X25.83        
 
Event 16  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          19.74  A
          20.33  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cielo, Cesar        FR Tigers                    NT      20.04 B        9  
  2 Goodrich, Scott     SO Tigers                    NT      20.51          4  
  3 Borreca, Nick       SR Gators-FL                 NT      20.53          3  
  4 Lundquist, Bryan    JR Tigers                    NT      20.67          2  
  5 Penniman, Daniel    SO Gators-FL                 NT      20.81          1  
  6 Townsend, Darian    SO Gators-FL                 NT      20.83        
  7 Smith, Jos          FR Gators-FL                 NT     x20.87        
  8 Weniger, Luke       SO Tigers                    NT     x21.49        
 
Event 17  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gerlach, Corey Lyn  FR Tigers                    NT     344.03          9  
  2 Miller, Alicia      FR Gators-FL                 NT     262.95          4  
  3 Bartell, Jeana      FR Gators-FL                 NT     248.77          3  
  4 Stern, Whitney      FR Gators-FL                 NT     231.08          2  
 
Event 18  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Segerlin, Steven    JR Tigers                    NT     394.80          9  
  2 Schmidt, Justin     JR Gators-FL                 NT     334.43          4  
  3 Wilcox, Jonathan    FR Gators-FL                 NT     298.51          3  
  4 Morgan, Scott       FR Tigers                    NT     271.88          2  
  5 Leech, Aaron        FR Gators-FL                 NT     257.78          1  
 
Event 19  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          49.49  A
          50.97  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kukors, Emily       SO Tigers                    NT      50.16 B        9  
      24.55   25.61                                                
  2 Kolukanova, Jana    SR Tigers                    NT      50.39 B        4  
      24.59   25.80                                                
  3 Vollmer, Dana       FR Gators-FL                 NT      50.73 B        3  
      24.85   25.88                                                
  4 Ewing, Emile        FR Tigers                    NT      51.53          2  
      25.04   26.49                                                
  5 Pike, Natalie       SO Gators-FL                 NT      52.12          1  
      25.35   26.77                                                
  6 Morales, Gisela     FR Tigers                    NT     x53.29        
      25.58   27.71                                                
  7 Nowotzin, Silke     FR Gators-FL                 NT      53.58        
      26.01   27.57                                                
 -- Moreau, Laurie      JR Gators-FL                 NT     X54.64        
      26.37   28.27                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          43.35  A
          44.65  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cielo, Cesar        FR Tigers                    NT      44.20 B        9  
      21.30   22.90                                                
  2 Andjkaer, Jakob     FR Tigers                    NT      44.47 B        4  
      21.52   22.95                                                
  3 Borreca, Nick       SR Gators-FL                 NT      44.75          3  
      21.62   23.13                                                
  4 Goodrich, Scott     SO Tigers                    NT      45.08          2  
      21.55   23.53                                                
  5 Penniman, Daniel    SO Gators-FL                 NT      45.18          1  
      21.61   23.57                                                
  6 Bovell, George      SR Tigers                    NT     x45.43        
      22.39   23.04                                                
  7 Townsend, Darian    SO Gators-FL                 NT      45.56        
      22.03   23.53                                                
  8 Smith, Jeff         SO Tigers                    NT     x46.40        
      22.74   23.66                                                
 
Event 21  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:58.24  A
        2:01.78  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reid, Jamie         JR Gators-FL                 NT    1:57.71 A        9  
      28.02   29.58   29.92   30.19                                
  2 Goh, Rachel         FR Tigers                    NT    1:59.63 B        4  
      28.20   30.27   30.82   30.34                                
  3 Moss, Jeri          SR Tigers                    NT    1:59.93 B        3  
      28.13   30.21   30.62   30.97                                
  4 Volcan, Erin        SR Tigers                    NT    2:00.99 B        2  
      28.95   30.23   30.74   31.07                                
  5 Smith, Kelsy        FR Gators-FL                 NT    2:02.53          1  
      29.36   30.65   31.29   31.23                                
  6 Vanderbilt, Samant  SO Gators-FL                 NT    2:02.88        
      28.74   30.19   31.55   32.40                                
  7 McLane, Julianne    FR Tigers                    NT   x2:04.37        
      29.24   31.16   31.95   32.02                                
  8 Harris, Kristen     JR Gators-FL                 NT   x2:04.57        
      29.31   31.52   31.89   31.85                                
 
Event 22  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:44.02  A
        1:47.14  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lochte, Ryan        SR Gators-FL                 NT    1:40.11 A        9  
      23.73   25.41   25.52   25.45                                
  2 Salatta, Lucas      FR Gators-FL                 NT    1:43.25 A        4  
      24.32   26.27   26.40   26.26                                
  3 Van Wie, Doug       SR Tigers                    NT    1:45.66 B        3  
      24.60   26.53   27.28   27.25                                
  4 Wike, James         JR Tigers                    NT    1:47.24          2  
      24.89   26.80   27.97   27.58                                
  5 Nead, Kevin         SO Gators-FL                 NT    1:48.67          1  
      26.11   27.10   27.68   27.78                                
  6 Greener, Andrew     SR Gators-FL                 NT   x1:48.90        
      25.72   27.43   27.78   27.97                                
  7 Bovell, Nick        FR Tigers                    NT    1:50.25        
      25.50   27.47   28.63   28.65                                
 -- Tullius, Rex        FR Gators-FL                 NT   X1:50.64        
      26.46   28.42   27.88   27.88                                
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:13.65  A
        2:18.27  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bernhardt, Vipa     SR Gators-FL                 NT    2:14.45 B        9  
      31.65   34.65   33.94   34.21                                
  2 Duerk, Lauren       SR Tigers                    NT    2:15.53 B        4  
      31.33   34.88   34.42   34.90                                
  3 Stupp, Julie        SO Tigers                    NT    2:15.61 B        3  
      31.20   34.78   34.45   35.18                                
  4 Amardeilh, Anne     JR Tigers                    NT    2:17.60 B        2  
      31.53   34.62   35.21   36.24                                
  5 Jensen, Alicia      FR Tigers                    NT   x2:19.15        
      31.90   35.06   35.74   36.45                                
  6 Huff, Mandy         SR Gators-FL                 NT    2:19.87          1  
      31.75   36.00   35.92   36.20                                
  7 Drab, Caroline      FR Gators-FL                 NT    2:21.42        
      32.05   35.52   36.51   37.34                                
  8 Hartley, Amanda     SO Gators-FL                 NT   x2:23.39        
      32.18   35.77   37.24   38.20                                
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:56.55  A
        2:00.87  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shanteau, Eric      SR Tigers                    NT    1:58.82 B        9  
      27.52   30.56   30.43   30.31                                
  2 Ally, Bradley       FR Gators-FL                 NT    1:59.15 B        4  
      27.65   30.48   30.32   30.70                                
  3 DeMatteis, Luca     SO Gators-FL                 NT    1:59.78 B        3  
      27.25   30.29   30.86   31.38                                
  4 Mrazek, Bill        JR Gators-FL                 NT    2:02.10          2  
      27.66   31.01   31.49   31.94                                
  5 Osborne, Sean       JR Tigers                    NT    2:02.16          1  
      27.14   31.13   31.38   32.51                                
  6 Roberts, Jon        FR Tigers                    NT    2:04.85        
      27.91   30.84   32.19   33.91                                
  7 Fischetti, Robbie   JR Gators-FL                 NT   x2:04.88        
      28.59   31.76   31.87   32.66                                
  8 Callahan, Andrew    RF Tigers                    NT   x2:06.05        
      28.65   32.35   32.38   32.67                                
 
Event 25  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:45.46  A
        4:54.02  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Binder, Adrienne    JR Tigers                    NT    4:43.81 A        9  
      26.78   28.13   28.64   28.76   28.60   28.57   28.67   28.88
      28.71   28.07                                                
  2 Peirsol, Hayley     JR Tigers                    NT    4:49.17 B        4  
      27.24   28.42   28.87   29.14   29.26   29.31   29.40   29.40
      29.48   28.65                                                
  3 Hastrup, Kristen    SO Tigers                    NT    4:51.50 B        3  
      27.72   29.20   29.52   29.73   29.70   29.57   29.30   29.19
      28.76   28.81                                                
  4 Guenthner, Laurabe  FR Gators-FL                 NT    4:52.49 B        2  
      27.65   29.13   29.55   29.75   29.65   29.81   29.67   29.57
      29.47   28.24                                                
  5 Larson, Kim         SO Gators-FL                 NT    4:52.50 B        1  
      27.53   29.01   29.65   29.82   30.12   29.56   29.48   29.55
      29.47   28.31                                                
  6 Burckle, Caroline   SO Gators-FL                 NT    4:55.30        
      27.97   29.08   29.70   29.85   29.78   29.94   29.73   29.93
      30.07   29.25                                                
  7 Haser, Chelsea      FR Tigers                    NT   x4:56.57        
      28.23   29.48   29.95   30.01   30.16   29.81   30.10   29.83
      29.97   29.03                                                
  8 Cota, Stephanie     FR Gators-FL                 NT   x4:59.98        
      28.06   30.21   30.22   30.75   30.33   30.26   30.63   30.19
      30.18   29.15                                                
 
Event 26  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:19.63  A
        4:27.41  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jaben, Max          SO Gators-FL                 NT    4:25.33 B        9  
      24.80   26.67   27.13   27.21   26.91   26.80   26.76   26.74
      26.58   25.73                                                
  2 Hartley, Brian      SR Gators-FL                 NT    4:27.63          4  
      24.60   27.31   27.66   27.67   27.43   26.74   26.97   26.69
      26.25   26.31                                                
  3 Work, Tobias        SO Gators-FL                 NT    4:29.01          3  
      25.16   26.97   27.59   27.50   27.18   27.18   26.88   27.18
      27.10   26.27                                                
  4 Johnson, Grant      SO Gators-FL                 NT   x4:31.05        
      25.01   27.37   27.60   27.80   27.86   27.76   27.42   27.36
      27.10   25.77                                                
  5 Slocki, Daniel      JR Tigers                    NT    4:32.82          2  
      24.91   26.87   27.65   27.72   27.74   27.41   27.35   27.67
      27.89   27.61                                                
  6 Fleming, Anthony    FR Tigers                    NT    4:35.03          1  
      24.60   27.24   27.80   27.87   27.72   28.00   28.17   28.16
      27.85   27.62                                                
  7 Smith, Jeff         SO Tigers                    NT    4:42.16        
      25.39   26.91   27.43   28.13   28.21   28.54   28.98   29.54
      29.88   29.15                                                
  8 Scott, John         JR Tigers                    NT   x4:50.02        
      25.32   28.28   29.04   29.21   29.59   29.47   29.72   29.79
      30.30   29.30                                                
 
Event 27  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          53.75  A
          55.36  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weiman, Candace     JR Gators-FL                 NT      53.76 B        9  
      25.43   28.33                                                
  2 Bethune, Tawnie     JR Tigers                    NT      54.22 B        4  
      25.70   28.52                                                
  3 Kukors, Emily       SO Tigers                    NT      55.41          3  
      26.51   28.90                                                
  4 McCawley, Margo     FR Tigers                    NT      55.66          2  
      25.90   29.76                                                
  5 Nelson, Kara        FR Tigers                    NT     x56.42        
      26.60   29.82                                                
  6 Healy, Colleen      SO Gators-FL                 NT      56.58          1  
      26.50   30.08                                                
  7 Lindh, Jennie       FR Gators-FL                 NT      56.83        
      26.66   30.17                                                
  8 Lago, Jenny         FR Gators-FL                 NT     x57.97        
      27.14   30.83                                                
 
Event 28  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          47.25  A
          48.66  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lochte, Ryan        SR Gators-FL                 NT      47.43 B        9  
      22.49   24.94                                                
  2 Salatta, Lucas      FR Gators-FL                 NT      48.11 B        4  
      22.80   25.31                                                
  3 Hughes, Tim         SO Gators-FL                 NT      48.92          3  
      23.08   25.84                                                
  4 Puninski, Alexei    FR Tigers                    NT      49.05          2  
      22.55   26.50                                                
  5 Andjkaer, Jakob     FR Tigers                    NT      49.41          1  
      22.60   26.81                                                
  6 Lundquist, Bryan    JR Tigers                    NT      50.03        
      23.12   26.91                                                
  7 Weniger, Luke       SO Tigers                    NT     x50.05        
      23.17   26.88                                                
  8 Meena, Elliot       SR Gators-FL                 NT     x50.96        
      23.62   27.34                                                
 
Event 29  Women 400 Yard IM
===============================================================================
        4:15.63  A
        4:23.60  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duerk, Lauren       SR Tigers                    NT    4:15.37 A        9  
      28.34   31.94   32.55   31.69   35.45   36.07   30.19   29.14
  2 Binder, Adrienne    JR Tigers                    NT    4:15.73 B        4  
      27.75   31.55   33.26   32.12   36.78   36.86   29.38   28.03
  3 Stupp, Julie        SO Tigers                    NT    4:16.72 B        3  
      27.64   31.18   33.73   33.00   35.92   36.51   29.88   28.86
  4 Bernhardt, Vipa     SR Gators-FL                 NT    4:18.41 B        2  
      29.07   31.88   34.41   34.09   35.84   35.95   29.19   27.98
  5 Carusone, Ashley    JR Gators-FL                 NT    4:19.22 B        1  
      28.13   31.00   32.88   32.51   37.94   37.65   30.07   29.04
  6 Reid, Jamie         JR Gators-FL                 NT    4:20.52 B      
      27.63   31.03   31.47   31.08   38.72   39.97   30.87   29.75
  7 LeClair, Danielle   FR Tigers                    NT   x4:23.81        
      27.93   30.70   33.32   32.91   38.75   38.90   31.05   30.25
  8 Smith, Kelsy        FR Gators-FL                 NT   x4:29.49        
      29.34   32.97   32.80   33.65   39.92   40.40   30.72   29.69
 
Event 30  Men 400 Yard IM
===============================================================================
        3:46.89  A
        3:54.10  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shanteau, Eric      SR Tigers                    NT    3:47.87 B        9  
      25.29   28.41   29.21   28.45   31.47   31.41   27.01   26.62
  2 Nead, Kevin         SO Gators-FL                 NT    3:51.13 B        4  
      25.55   29.02   29.13   28.78   32.53   33.00   27.00   26.12
  3 Ally, Bradley       FR Gators-FL                 NT    3:53.24 B        3  
      24.89   28.78   29.44   28.67   32.52   33.49   28.17   27.28
  4 Wike, James         JR Tigers                    NT    3:54.23          2  
      24.96   28.97   30.12   28.47   33.20   33.93   27.98   26.60
  5 McLarty, Dustin     SO Gators-FL                 NT    3:56.44          1  
      24.73   28.52   30.29   29.02   34.68   34.88   27.73   26.59
  6 Work, Tobias        SO Gators-FL                 NT   x4:00.60        
      25.74   28.95   30.79   29.62   35.52   35.64   27.75   26.59
  7 Johnson, Mark       JR Tigers                    NT    4:06.16        
      24.99   28.70   31.57   30.74   35.86   36.60   29.13   28.57
  8 Bovell, Nick        FR Tigers                    NT   x4:06.35        
      25.84   29.83   30.40   30.08   36.19   37.26   29.17   27.58
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:18.95  A
        3:24.91  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Auburn University  'A'                           NT    3:20.48 B       11  
     1) McCawley, Margo FR              2) Kolukanova, Jana SR            
     3) Moss, Jeri SR                   4) Kukors, Emily SO               
       24.33    50.69    23.76    49.78    23.90    50.18    23.87    49.83
  2 University of Florida-FL  'A'                    NT    3:24.51 B        4  
     1) Vollmer, Dana FR                2) Weiman, Candace JR             
     3) Pike, Natalie SO                4) Burckle, Caroline SO           
       24.43    50.65    24.38    50.57    24.60    51.61    24.62    51.68
  3 Auburn University  'B'                           NT    3:27.93          2  
     1) Volcan, Erin SR                 2) Ewing, Emile FR                
     3) Hastrup, Kristen SO             4) Stupp, Julie SO                
       25.30    52.28    24.52    51.35    24.60    51.31    25.35    52.99
  4 University of Florida-FL  'B'                    NT    3:30.22        
     1) Healy, Colleen SO               2) Nowotzin, Silke FR             
     3) Lindh, Jennie FR                4) Vanderbilt, Samantha SO        
       25.30    52.78    25.86    53.52    24.78    51.91    24.49    52.01
  5 Auburn University  'C'                           NT   x3:30.50        
     1) Amardeilh, Anne JR              2) Morales, Gisela FR             
     3) Nelson, Kara FR                 4) Brands, Daniela FR             
       25.61    52.87    25.28    52.75    25.24    52.48    24.78    52.40
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        2:54.21  A
        2:59.43  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Auburn University  'D'                           NT    2:55.02 B       11  
     1) Andjkaer, Jakob FR              2) Puninski, Alexei FR            
     3) Cady, Kurt SR                   4) Bovell, George SR              
       20.98    43.59    20.36    43.49    20.96    44.56    20.56    43.38
  2 Auburn University  'B'                           NT    2:56.47 B        4  
     1) Cielo, Cesar FR                 2) Lundquist, Bryan JR            
     3) Van Wie, Doug SR                4) Goodrich, Scott SO             
       21.21    44.11    20.69    44.74    20.69    43.82    20.65    43.80
  3 University of Florida-FL  'A'                    NT    2:57.52 B        2  
     1) Borreca, Nick SR                2) Townsend, Darian SO            
     3) Penniman, Daniel SO             4) Hartley, Brian SR              
       21.32    44.48    20.65    43.84    20.56    44.12    21.39    45.08
  4 University of Florida-FL  'B'                    NT    3:02.34        
     1) Ballatore, Ron FR               2) Smith, Jos FR                  
     3) Hughes, Tim SO                  4) Johnson, Grant SO              
       21.75    45.55    21.55    45.38    21.61    45.59    21.97    45.82
  5 Auburn University  'C'                           NT   x3:10.87        
     1) Weniger, Luke SO                2) Osborne, Sean JR               
     3) Callahan, Andrew RF             4) Scott, John JR                 
       22.49    47.47    22.32    47.47    22.73    47.86    22.65    48.07
  6 Auburn University  'A'                           NT   x3:11.01        
     1) Schneider, Joey JR              2) Fleming, Anthony FR            
     3) Roberts, Jon FR                 4) Maras, David SO                
       21.75    46.08    22.21    47.22    23.02    48.47    23.09    49.24
Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC Network

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.