Gator Locker Room
Gator Ticket Office

Women's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to University of Florida      Hy-Tek's Meet Manager 2/12/2005 12:19 PM
        2004 U.S. Open Swimming Championships - 12/2/2004 to 12/4/2004
                                    Results

Event 1  Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Forster, Jennifer         16 Wtrc Sharks-OH       2:17.49    2:19.34
  2 Aemisegger, Alicia        17 Germantown-MA        2:17.77    2:19.77
  3 Ohlgren, Ava              16 Bulldog Aquatic-MI   2:17.25    2:20.55
  4 McCann, Kathleen          21 Univ of Florida-FL   2:16.77    2:20.93
  5 Miller, Mhyria            17 Islamorada-FG        2:23.77    2:21.39
  6 #Pendleton, Bethany       22 Wisconsin Aq.-WI     2:15.67    2:21.62
  7 Labosky, Marie            22 Germantown-MA        2:04.89Y   2:21.90
  8 #White, Heather           16 Orinda Aquatics-PC   2:22.33    2:21.94
-------------------------------------------------------------------------
  9 *Dickons, Jessica         14 Great Britain        2:22.75    2:22.33
10 Iversen, Caitlin          16 Greenwood Tiger-CO   2:23.01    2:22.43
11 *Bernhardt, Vipa          22 Univ of Florida-FL   2:21.17    2:22.46
12 Retrum, Carmen            19 Univ of Florida-FL   2:21.29    2:22.62
13 Smith, Jennie             14 Marlins of Ralei-NC  2:21.43    2:23.04
14 *Wilkinson, Julia         17 Team Ontario/NYAC    2:19.30    2:23.06
15 Jensen, Alicia            18 Team Foxjet-MN       2:05.09Y   2:23.37
16 Meissner, Erica           15 Magnus Aquatic G-NE  2:20.06    2:23.51
-------------------------------------------------------------------------
17 Hyman, Misty              25 Afox-AZ              2:20.22    2:23.69
18 *Gillespie, Emily         17 Team Ontario/NKB     2:20.78    2:23.82
19 Ghosh, Nilasha            15 De Anza Cupertin-PC  2:21.28    2:24.02
20 Smith, Elizabeth          15 Parkway Swim Clu-OZ  2:06.01Y   2:24.10
21 Edgell, Ashlee            17 Cincy Marlins-OH     2:05.18Y   2:24.32
22 Fischer, Kristen          17 Greenwood Tiger-CO   2:23.05    2:24.48
23 #Tanner, Sarah            15 Cincy Marlins-OH     2:23.71    2:24.65
24 Menezes, Natasha          17 Greenwood Tiger-CO   2:22.28    2:24.80
-------------------------------------------------------------------------
25 Pike, Natalie             18 Univ of Florida-FL   2:23.42    2:24.86
26 Waller, Rachael           17 KC Blazers-MV        2:23.60    2:24.89
-------------------------------------------------------------------------
27 Akerfelds, Aleksa         15 White Plains Ywc-MR  2:19.92    2:24.98
28 Gong, Jennifer            16 De Anza Cupertin-PC  2:23.50    2:25.13
29 *Durand, Dena             23 Univ of Calgary      2:20.42    2:25.31
30 #Schmitt, Jessica         13 North Coast-SI       2:23.43    2:25.45
31 Lahey, Kristen            17 RallySport Aquat-CO  2:23.51    2:25.67
32 Martinez, Jamie           16 De Anza Cupertin-PC  2:05.82Y   2:25.82
33 Johnson, Payton           17 Champaign Cnty Y-IL  2:05.71Y   2:25.84
34 *Stitski, Monika          15 Team Ontario         2:21.50    2:25.88
35 Morris, Kailey            17 Big Cat Aquatics-MA  2:23.87    2:26.19
36 Doolittle, Margaret       16 Spare Time-SN        2:21.28    2:26.23
37 Burckle, Caroline         18 Univ of Florida-FL   2:19.16    2:26.28
38 Spann, Alexandra          18 Longhorn Aquatic-ST  2:06.06Y   2:26.45
39 Johnston, Ashley          19 Seton Hall U-NJ      2:04.86Y   2:26.47
40 *Gandy, Ellen             13 Great Britain        2:22.62    2:26.84
41 Smith, Lyndsey            16 Green Terror Aqu-MD  2:22.16    2:26.87
42 Kraemer, Kerry            15 Black Dog-MN         2:05.26Y   2:27.11
43 Groome, Kirsten           14 Unattached-SE        2:21.91    2:27.34
44 *Komarnycky, Alexa        15 Team Ontario         2:23.56    2:27.75
45 #Grant, Rachel            15 Brea Aquatics-CA     2:23.78    2:27.86
46 Hovey, Amber              17 De Anza Cupertin-PC  2:05.24Y   2:27.95
47 #Kruszewski, Karissa      14 Elite Aquatics S-CA  2:23.02    2:27.96
48 Lewis, Kelsey             15 Walnut Creek Aqu-PC  2:23.93    2:28.00
49 #Smith, Ryan              20 U.Connecticut-CT     2:05.71Y   2:28.08
50 Burns, Shayna             21 Unlv-CA              2:05.28Y   2:28.20
51 Houlton, Molly            16 North Coast-SI       2:23.67    2:28.27
52 *Anderson, Christy        21 George Mason Uni-PV  2:04.38Y   2:28.93
53 Hoisington, Abby          17 KC Blazers-MV        2:22.71    2:28.95
54 Martelle, Meredith        17 Mecklenburg-NC       2:22.91    2:29.49
55 Parker, Diane             22 Unattached-NC/East   2:03.10Y   2:29.79
56 Kime, Katherine           15 Rose Bowl-CA         2:22.61    2:30.68

Event 2  Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 *Alexandrov, Michael      19 Northwestern U-IL    2:02.39    2:06.91
  2 Lochte, Ryan              20 Univ of Florida-FL   1:58.78    2:08.60
  3 #Weik, Cody               15 Falcon Swim Club-MA  2:09.38    2:09.17
  4 *Escobar, Luis            20 A N V La Loma        2:09.92    2:09.41
  5 Jones, J.T.               20 Univ Of Alabama-SE   2:09.65    2:09.79
  6 Christy, Michael          16 Washington twp-IN    2:09.84    2:09.91
  7 Smalley, Maverick         17 Longhorn Aquatic-ST  2:07.28    2:10.04
  8 Ridgeway, Paul            20 Longhorn Aquatic-ST  2:05.68    2:10.12
-------------------------------------------------------------------------
  9 Southmayd, Thomas         17 Suburban Swim-MA     2:07.15    2:11.04
10 Reams, Patrick            17 South Shore YMCA-NE  2:09.72    2:11.37
11 Norton, Tim               21 George Mason Uni-PV  1:51.66Y   2:11.53
12 *Toro, Eduardo            17 Team Ontario/NYAC    2:09.33    2:11.73
13 Day, Michael              21 Unlv-CA              1:51.87Y   2:11.75
14 North, Matthew            22 Mizzou-MV/U of Miss  1:51.50Y   2:12.68
15 Lathrope, Scott           18 Orinda Aquatics-PC   2:08.36    2:12.74
16 Cronin, Casey             21 Unattached-NC/East   1:51.17Y   2:12.83
-------------------------------------------------------------------------
17 Danner, Gregory           23 Fairport Area Sw-NI  2:09.26    2:13.40
18 Bosnyak, Tamas            19 Unlv-CA              2:04.33S   2:13.43
19 #Silva, Michael           17 Team New Tampa Y-FL  1:52.20Y   2:14.15
20 Murry, Steven             17 Excel Aquatics-SE    2:10.06    2:14.89
21 Mahoney, Sean             16 Terrapins-PC         2:07.78    2:15.02
22 *Wardley, Liam            18 Great Britain        2:07.02    2:15.57
23 Wieczorek, Grant          18 Univ of Florida-FL   2:09.98    2:16.10
24 Weltz, Scott              17 Silicon Valley-PC    2:08.85    2:16.37
-------------------------------------------------------------------------
25 *Qali, Zain               17 Kuwait               2:10.58    2:19.03
26 Kornfeld, Paul            17 Blue Tide-GU         2:09.40    2:19.81

Event 3  Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Ditto, Kelsey             15 Longhorn Aquatic-ST  4:14.49    4:15.28
  2 Kiel, Alyssa              17 Silver Dolphins-LE   4:13.22    4:16.34
  3 *Reimer, Brittany         16 Surrey Knights       4:12.71    4:17.41
  4 *Poll, Claudia            31 CariariCostaRica     4:09.75    4:17.91
  5 *Galan, Alejandra         15 A N V La Loma        4:21.79    4:19.49
  6 Gilliam, Susan            19 Univ of Michigan-MI  4:17.55    4:19.70
  7 #White, Jessica           14 Longhorn Aquatic-ST  4:23.94    4:19.94
  8 *Tomlinson, Jordan        14 Great Britain        4:24.26    4:22.91
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dwelley, Kate             15 Terrapins-PC         4:16.53    4:23.34
10 *Unwin, Ceri              13 Great Britain        4:25.18    4:23.37
11 Nauta, Chelsea            16 TampaBayAquatics-FL  4:22.69    4:23.47
12 Gingrich, Leah            14 West Shore YMCA-MA   4:21.83    4:23.55
13 Thomas, Joanna            14 Atlantic City-MA     4:23.17    4:24.34
14 McNichols, Kelly          16 Maverick Swim-IL     4:50.85Y   4:24.47
15 Christy, Emily            16 Boyertown YMCA-MA    4:24.72    4:24.58
16 Retrum, Carmen            19 Univ of Florida-FL   4:50.01Y   4:24.79
-------------------------------------------------------------------------
17 *Jellie, Emiley           16 Team Ontario         4:24.01    4:25.01
18 Ball, Katherine           19 Univ of Florida-FL   4:19.75    4:25.07
19 Goldson, Elizabeth        16 Long Island Aqua-MR  4:18.94    4:25.65
20 Hansen, Codie             18 Dallas Mustangs-NT   4:19.50    4:25.69
21 Sun, Sara                 15 Swim Pasadena-CA     4:21.03    4:26.24
22 Eads, Courtney            18 Oregon State-OR      4:20.23    4:26.34
23 Shehorn, Christine        18 Washington twp-IN    4:24.15    4:26.52
24 Carter, Austen            18 Team Greenville-SC   4:24.11    4:27.41
-------------------------------------------------------------------------
25 Spence, Whitney           16 Pacific Swim-SI      4:20.92    4:27.42
26 Burckle, Caroline         18 Univ of Florida-FL   4:13.91    4:27.47
-------------------------------------------------------------------------
27 VandenBerge, Samantha     16 Swim Pasadena-CA     4:14.47    4:27.66
28 Haser, Chelsea            17 Green Terror Aqu-MD  4:21.76    4:27.67
29 Waller, Rachael           17 KC Blazers-MV        4:23.22    4:28.32
30 Smith, Jennie             14 Marlins of Ralei-NC  4:55.23Y   4:28.57
31 *George, Rachael          14 Great Britain        4:24.37    4:28.81
32 Green, Meredith           21 Univ of Florida-FL   4:21.95    4:29.37
33 #Barnett, Caroline        16 Dallas Mustangs-NT   4:25.52    4:29.44
34 Menezes, Natasha          17 Greenwood Tiger-CO   4:48.47Y   4:29.59
35 Fasano, Jacqueline        16 Long Island Aqua-MR  4:23.77    4:31.65
36 *Orr, Rebecca             17 Longhorn Aquatic-ST  4:23.31    4:31.69
37 *Komarnycky, Alexa        15 Team Ontario         4:24.10    4:31.76
38 Babin, Julie              21 Unlv-CA              4:55.02Y   4:31.94
39 Akerfelds, Aleksa         15 White Plains Ywc-MR  4:18.37    4:32.31
40 Berry, Emma               17 KC Blazers-MV        4:25.26    4:32.52
41 *Durant, Natalie          14 Great Britain        4:23.06    4:34.63

Event 4  Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Klueh, Michael            17 Longhorn Aquatic-ST  3:54.75    4:00.52
  2 Patton, Matthew           17 Mecklenburg-NC       3:57.21    4:00.57
  3 *Monasterio, Ricardo      26 Gator Swim Club-FL   3:56.31    4:01.10
  4 Peterson, Charles         16 Carteret Current-NC  3:58.95    4:02.38
  5 *Vangeneugden, Tom        21 Overpelt-Belgium     4:02.87    4:02.98
  6 Kaufmann, Scott           22 Univ of Florida-FL   3:58.32    4:03.24
  7 Work, Tobias              19 Univ of Florida-FL   3:59.94    4:05.00
  8 Berens, Richard           16 Mecklenburg-NC       3:57.84    4:06.68
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lochte, Ryan              20 Univ of Florida-FL   3:57.10    4:07.07
10 *Woltgarten, Ian          22 Univ of Florida-FL   4:22.32Y   4:07.46
11 McLarty, Dustin           18 Univ of Florida-FL   4:04.01    4:07.81
12 Savulich, Robert          17 Unattached-NJ        4:00.83    4:07.87
13 #Weik, Cody               15 Falcon Swim Club-MA  4:05.71    4:07.88
14 Patton, Sean              17 Mecklenburg-NC       4:03.55    4:08.05
15 #Sanders, Geoffrey        15 New Wave NC-NC       4:05.19    4:08.08
16 #Collins, Bryan           16 Green Terror Aqu-MD  4:32.26Y   4:08.10
-------------------------------------------------------------------------
17 #Medrano, Alberto         22 Univ of Florida-FL   3:58.47    4:08.77
18 #Raymond, Jeffrey         15 Plantation Swim-FG   4:04.87    4:08.90
19 Coan, Matthew             19 Univ of Florida-FL   4:04.90    4:09.64
20 *Alderton, Chris          17 Great Britain        4:01.91    4:09.76
21 *Pedraza, Yoelvis         17 Pine Crest Schoo-FG  4:05.21    4:09.97
22 Koucheravy, Thomas        19 George Mason Uni-PV  4:05.83    4:10.41
23 Wiebeck, Kristopher       21 Univ of Florida-FL   4:03.12    4:10.68
24 *Sioui, Adam              22 Univ of Florida-FL   4:22.24Y   4:11.60
-------------------------------------------------------------------------
25 #Monaghan, William        21 U.Connecticut-CT     4:31.53Y   4:11.69
26 Dylla, Mark               16 Aces Swim Club-CO    4:32.20Y   4:12.26
-------------------------------------------------------------------------
27 Wieczorek, Grant          18 Univ of Florida-FL   4:30.44Y   4:13.06
28 Miklius, Matt             20 Seton Hall U-NJ      4:30.01Y   4:13.34
29 *Al-Wazzan, Nawaf         17 Kuwait               4:03.39    4:14.36

Event 5  Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Spann, Alexandra          18 Longhorn Aquatic-ST  1:11.65    1:11.50
  2 Wanland, Ashley           14 Patriot Aquatic-IL   1:11.97    1:11.67
  3 *Bernhardt, Vipa          22 Univ of Florida-FL   1:10.67    1:11.68
  4 Kraemer, Kerry            15 Black Dog-MN         1:12.60    1:12.20
  5 *Spooner, Emma            21 Univ of Calgary      1:11.55    1:12.22
  6 Jensen, Alicia            18 Team Foxjet-MN       1:11.16    1:12.61
  7 Smith, Elizabeth          15 Parkway Swim Clu-OZ  1:12.94    1:12.74
  8 Ellis, Alexandra          16 Blue Fins-SI         1:13.57    1:12.91
-------------------------------------------------------------------------
  9 *Pitchik, Helen           14 Team Ontario         1:13.58    1:13.13
10 #Beauchan, Brittany       15 Hawaii Swimming-HI   1:12.80    1:13.15
11 Gabert, Stephanie         15 Aquazot-CA           1:12.51    1:13.31
12 Smith, Lyndsey            16 Green Terror Aqu-MD  1:11.19    1:13.52
13 #Maxvill, Caroline        16 City Of Richards-NT  1:13.98    1:13.64
14 McNichols, Kelly          16 Maverick Swim-IL     1:03.96Y   1:13.67
15 Haase, Colleen            15 Rockville Montgo-PV  1:14.63    1:13.75
16 Parker, Diane             22 Unattached-NC/East   1:02.67Y   1:13.81
-------------------------------------------------------------------------
17 #Chandler, Ann            17 Unattached-ST/AAAA   1:11.47    1:13.89
18 Aemisegger, Alicia        17 Germantown-MA        1:12.34    1:14.15
19 Finn, Alisa               13 New Trier Swim C-IL  1:13.81    1:14.24
20 #Macgregor, Abby          16 Triton Swimming-KY   1:13.09    1:14.32
21 Miller, Mhyria            17 Islamorada-FG        1:14.34    1:14.43
22 #Rogers, Lindsay          15 Southeastern-IN      1:14.43    1:14.45
23 #McDaniel, Sara           16 Capital Area-MI      1:13.57    1:14.53
24 *Rich, Whitney            16 Team Ontario/LAC     1:13.71    1:14.68
-------------------------------------------------------------------------
25 Freeman, Katlin           17 Walnut Creek Aqu-PC  1:14.76    1:14.89
26 *Engs, Elizabeth          17 Team Ontario/CAJ     1:13.28    1:15.23
-------------------------------------------------------------------------
27 Cooper, Abigail           17 Cincy Marlins-OH     1:14.09    1:15.24
28 #Roberts, Emily           17 Summit Swimming-GA   1:11.32    1:15.31
29 *McCabe, Martha           15 Team Ontario/GGST    1:14.53    1:15.41
30 Gonzales, Danielle        16 Greenwood Tiger-CO   1:14.40    1:15.52
31 #Longacre, Shayna         16 Boyertown YMCA-MA    1:14.12    1:15.60
32 #Schmitt, Jessica         13 North Coast-SI       1:14.78    1:15.73
33 Vavra, Allysa             14 Atlantis Aquatic-MA  1:13.24    1:15.74
34 Burns, Shayna             21 Unlv-CA              1:12.67    1:15.76
35 Beaudreau, Lauren         17 Orinda Aquatics-PC   1:03.72Y   1:15.89
36 Doolittle, Margaret       16 Spare Time-SN        1:11.53    1:15.97
37 Yeager, Erin              17 Mach 3 Flyers-MN     1:13.54    1:16.03
38 #Folk, Breanna            13 Trident Swim-MA      1:14.76    1:16.23
39 #Kruszewski, Karissa      14 Elite Aquatics S-CA  1:05.07Y   1:16.32
40 #Prautzsch, Kristin       15 Magnus Aquatic G-NE  1:14.20    1:16.41
41 *Gillespie, Emily         17 Team Ontario/NKB     1:14.79    1:16.46
42 #Danner, Ashley           14 Sea Devils-PV        1:14.38    1:16.72
43 #Doss, Brittany           15 Academy Bullets-IL   1:14.78    1:17.17
44 *Anderson, Christy        21 George Mason Uni-PV  1:04.71Y   1:17.37
45 #Lang, Melissa            13 Unattached-NJ        1:14.52    1:17.38
46 #Peter, Meghan            18 Santa Rosa Neptu-PC  1:05.15Y   1:17.59
47 #Hayden, Lindsey          18 Shelby Uss-KY        1:04.83Y   1:17.72
48 #Hopkins-Vacca, Corina    16 Magnus Aquatic G-NE  1:14.32    1:17.82
49 Hoisington, Abby          17 KC Blazers-MV        1:13.96    1:18.12
50 Ouzts, Elizabeth          19 George Mason Uni-PV  1:14.43    1:19.06
51 #Vaughn, Sarah            17 Bobcat Swim Club-OH  1:04.47Y   1:19.16
52 #Neal, Kalina             17 Alamo Area-ST        1:05.00Y   1:20.09

Event 6  Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 *Alexandrov, Michael      19 Northwestern U-IL    1:03.25    1:04.51
  2 *Polyakov, Vladislav      21 Univ Of Alabama-SE   1:01.34    1:05.14
  3 #Tameris, Heath           17 Cincy Marlins-OH     1:06.39    1:05.18
  4 *Mate, Hunor              21 Univ Of Alabama-SE     56.58Y   1:05.64
  5 #Rogers, Dale             22 Wisconsin Aq.-WI     1:04.72    1:05.96
  6 Spann, Scott              16 Longhorn Aquatic-ST  1:04.60    1:06.52
  7 Velez, Daniel             20 Unattached-PV        1:04.12    1:06.53
  8 #Corra, Luca              19 Coral Springs-FG     1:05.71    1:06.54
-------------------------------------------------------------------------
  9 *Jacobo, Alejandro        20 Unattached-GU        1:04.92    1:06.56
10 Ridgeway, Paul            20 Longhorn Aquatic-ST  1:04.06    1:07.00
11 Marshall, Griffin         20 Miami University-OH  1:06.18    1:07.21
12 *Toro, Eduardo            17 Team Ontario/NYAC    1:06.58    1:07.32
13 *Duron, Ricardo           27 A N V La Loma        1:05.60    1:07.37
14 Robinson, Curtis          20 Unlv-CA              1:05.46    1:07.40
15 #Silva, Michael           17 Team New Tampa Y-FL    57.41Y   1:07.49
16 Welch, Corey              21 Univ of Florida-FL   1:04.96    1:07.71
-------------------------------------------------------------------------
17 Mrazek, William           20 Univ of Florida-FL   1:04.90    1:07.73
18 #Harris, Theodore         17 Edwardsville Ymc-OZ  1:06.49    1:07.74
19 #Acquavito, Nicholas      19 U.Connecticut-CT       57.58Y   1:07.79
20 Travesso, Felipe          18 Washington twp-IN    1:03.45S   1:08.23
21 Taylor, Nathan            16 Kosciusko Commun-IN  1:06.64    1:08.27
22 Peterfish, Justin         18 Westerville Aqua-OH  1:06.63    1:08.35
23 Thomas, Bruce             22 Unat-VA/William & M    57.42Y   1:08.80
24 Mahoney, Sean             16 Terrapins-PC         1:04.16    1:09.39
-------------------------------------------------------------------------
25 Kornfeld, Paul            17 Blue Tide-GU         1:04.27    1:09.39
26 *Jones, Tristan           19 U.Connecticut-CT       57.26Y   1:10.03
-------------------------------------------------------------------------
27 *Al-Bader, Abdularhman    15 Kuwait               1:06.69    1:14.83
-- North, Matthew            22 Mizzou-MV/U of Miss  1:05.28         DQ

Event 7  Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Meissner, Erica           15 Magnus Aquatic G-NE  2:14.28    2:16.07
  2 *Simmonds, Elizabeth      13 Great Britain        2:14.31    2:16.47
  3 Retrum, Carmen            19 Univ of Florida-FL   2:13.81    2:17.03
  4 #Crippen, Teresa          14 Germantown-MA        2:17.35    2:17.48
  5 Iversen, Caitlin          16 Greenwood Tiger-CO   2:17.88    2:18.01
  6 Weaner, Tricia            15 West Shore YMCA-MA   2:15.38    2:19.14
  7 Smith, Kelsy              17 Marlins of Ralei-NC  2:16.82    2:19.59
  8 #Pendleton, Bethany       22 Wisconsin Aq.-WI     2:22.10    2:19.87
-------------------------------------------------------------------------
  9 #Beck, Mary               13 Colorado Stars-CO    2:02.18Y   2:20.17
10 Udroiu, Raluca            22 Unlv-CA              2:20.47    2:20.30
11 Forster, Jennifer         16 Wtrc Sharks-OH       2:19.56    2:20.40
12 #Beisel, Elizabeth        12 Magnus Aquatic G-NE  2:18.43    2:20.41
13 Reid, Jamie               21 Univ of Florida-FL   2:14.23    2:20.60
14 Rogers, Lauren            17 Terrapins-PC         2:16.37    2:20.84
15 Labosky, Marie            22 Germantown-MA        1:59.33Y   2:21.09
16 Liu, Michelle             16 De Anza Cupertin-PC  2:19.00    2:21.31
-------------------------------------------------------------------------
17 #Kopenitz, Jennifer       15 Germantown-MA        2:22.27    2:21.63
18 *Reimer, Brittany         16 Surrey Knights       2:21.44    2:22.21
19 Novak, Cathleen           21 U.Connecticut-CT     2:20.60    2:22.48
20 *Collins, Lauren          13 Great Britain        2:20.27    2:22.74
21 Angle, Allyson            16 Parkway Swim Clu-OZ  2:21.00    2:22.76
21 McCann, Kathleen          21 Univ of Florida-FL   2:22.24    2:22.76
23 Dwelley, Kate             15 Terrapins-PC         2:21.62    2:22.84
24 Martinez, Jamie           16 De Anza Cupertin-PC  2:02.78Y   2:22.90
-------------------------------------------------------------------------
25 #White, Heather           16 Orinda Aquatics-PC   2:20.41    2:23.40
26 *McQueen, Shannon         17 Team Ontario/NKB     2:19.99    2:23.71
-------------------------------------------------------------------------
27 #Foley, Kathleen          17 Magnus Aquatic G-NE  2:19.21    2:23.73
28 *Orr, Rebecca             17 Longhorn Aquatic-ST  2:21.46    2:23.74
29 Stephens, Sasha           14 Lakeside Aquatic-NT  2:22.28    2:23.83
30 Harris, Kristen           20 Univ of Florida-FL   2:17.32    2:24.50
31 Skelos, Daphne            16 Long Island Aqua-MR  2:20.96    2:24.67
32 Smith, Jennie             14 Marlins of Ralei-NC  2:03.09Y   2:24.75
33 Shehorn, Christine        18 Washington twp-IN    2:22.16    2:24.85
34 *Komarnycky, Alexa        15 Team Ontario         2:21.91    2:25.03
35 #Smith, Ryan              20 U.Connecticut-CT     2:01.37Y   2:25.16
36 #Myers, Michelle          16 State College-MA     2:20.18    2:25.22
37 McLane, Julianne          17 Terrapins-PC         2:17.57    2:26.77
38 Ghosh, Nilasha            15 De Anza Cupertin-PC  2:02.97Y   2:26.99
39 Houlton, Molly            16 North Coast-SI       2:18.26    2:27.74
40 #Crum, Madeleine          15 Dallas Mustangs-NT   2:21.82    2:28.92
41 Williams, Holly           20 Unattached-NC/East   2:03.42Y   2:29.32
-- Hyman, Misty              25 Afox-AZ              2:17.04         DQ

Event 8  Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 Lochte, Ryan              20 Univ of Florida-FL   2:08.67    2:05.58
  2 Russell, David            18 New England Barr-NE  2:02.63    2:06.12
  3 Hopkins, Michael          17 Delaware Swim Te-MA  2:05.69    2:06.28
  4 Smiddy, Matthew           17 Metro Aquatic-FG     2:08.79    2:07.83
  5 Hafkin, Joshua            16 Rockville Montgo-PV  2:08.09    2:08.43
  6 Martinson, Adam           20 Unlv-CA              2:04.81    2:08.50
  7 Lathrope, Scott           18 Orinda Aquatics-PC   2:06.16    2:08.71
  8 Wiebeck, Kristopher       21 Univ of Florida-FL   2:03.37    2:08.75
-------------------------------------------------------------------------
  9 Patton, Matthew           17 Mecklenburg-NC       2:06.90    2:09.64
10 #Whaley, William          17 Elite Aquatics S-CA  2:08.94    2:09.80
11 #Falk, Bjorn              17 Magnus Aquatic G-NE  2:07.81    2:10.94
12 Davis, Joshua             32 Unattached-ST        2:03.89    2:10.97
13 *Lopez, Raul              17 Nuevo Leon           2:07.52    2:11.20
14 *Coombs, Daniel           16 Great Britain        2:06.42    2:11.23
15 *Southon, Franck          21 Univ Of Alabama-SE   2:04.85    2:11.35
16 *Folan, Robert            22 U.Connecticut-CT     1:49.25Y   2:11.84
-------------------------------------------------------------------------
17 Patton, Sean              17 Mecklenburg-NC       2:06.84    2:12.05
18 Reams, Patrick            17 South Shore YMCA-NE  2:08.58    2:12.14
19 Norton, Tim               21 George Mason Uni-PV  1:50.88Y   2:12.54
20 Krasula, Jason            21 Miami University-OH  1:50.89Y   2:14.09
21 Christy, Michael          16 Washington twp-IN    1:50.94Y   2:14.47
22 #Barthlow, Josh           18 Unattached-NC/East   1:50.61Y   2:15.92
23 #Medrano, Alberto         22 Univ of Florida-FL   2:09.09    2:17.68

Event 9  Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 *Nicholls, Laura          26 Pickering S. C.        25.60      26.25
  2 *Semeco, Arlene           20 Univ Of Alabama-SE     25.50S     26.28
  3 Rovira, Madeline          18 RallySport Aquat-CO    26.24      26.54
  4 Radke, Katrina            33 Swimcraft-PC           25.89      26.55
  5 Lahey, Kristen            17 RallySport Aquat-CO    26.59      26.71
  5 *Halsall, Francesca       14 Great Britain          26.15      26.71
  7 Cole, Jessica             18 Parkway Swim Clu-OZ    26.48      26.74
  8 Smith, Lindsey            19 Univ of Michigan-MI    26.02S     26.80
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miller, Mhyria            17 Islamorada-FG          27.05      26.83
  9 Lemmen, Celina            19 Smu-NT                 23.28Y     26.83
11 Sargent, Sarah            16 Excel Aquatics-SE      25.97      26.88
12 Miller, Amywren           15 Peddie Aquatic A-NJ    26.72      26.92
13 #Poteete, Anna            17 Santa Cruz Co.-PC      27.04      26.93
14 Woodward, Samantha        13 Kerr-Mcgee Swim-OK     27.21      26.95
15 Kane, Rebecca             15 The Atlantic Cl.-NJ    26.90      26.97
15 Fittin, Annie             15 Peddie Aquatic A-NJ    26.77      26.97
-------------------------------------------------------------------------
17 #Simms, Joan Christel     14 Hawaii Swimming-HI     23.89Y     27.05
18 Merz, Alexa               17 Unattached-CA          26.80      27.06
19 *Wong, Emily              16 Team Ontario/NKB       26.49      27.11
20 Martin, Noelle            17 Winston-Salem Y-NC     27.06      27.21
20 Bispo, Karlee             14 Sos Swim Team-PC/SV    27.16      27.21
22 Nauta, Chelsea            16 TampaBayAquatics-FL    26.75      27.22
23 Dwelley, Kate             15 Terrapins-PC           26.23      27.26
24 Henahan, Lindsay          23 Unattached-NI/FAST     27.20      27.30
-------------------------------------------------------------------------
25 Sandback, Marina          20 Unlv-CA                27.27      27.32
26 McNichols, Kelly          16 Maverick Swim-IL       23.65Y     27.37
-------------------------------------------------------------------------
27 Baughman, Taylor          17 Unattached-IN          27.04      27.39
27 *Wilkinson, Julia         17 Team Ontario/NYAC      26.77      27.39
29 Sun, Sara                 15 Swim Pasadena-CA       26.86      27.46
30 *Mitchell, Seanna         16 Team Ontario/NKB       26.92      27.48
31 Carter, Austen            18 Team Greenville-SC     26.75      27.50
32 *Gatford, Rachael         15 Great Britain          27.00      27.52
33 *Bassino, Melina          22 Univ Of Alabama-SE     23.89Y     27.55
33 Ghosh, Nilasha            15 De Anza Cupertin-PC    26.88      27.55
35 #Mann, Alexis             17 Claremont Club-CA      23.89Y     27.58
35 Johnson, Payton           17 Champaign Cnty Y-IL    27.27      27.58
37 Bradshaw, Jessie          20 Unlv-CA                23.87Y     27.59
38 Burckle, Caroline         18 Univ of Florida-FL     23.54Y     27.60
38 Dorenkott, Sarah          16 Silver Dolphins-LE     27.16      27.60
40 Welty, Emily              21 George Mason Uni-PV    27.28      27.62
41 *Robinson, Victoria       16 Great Britain          27.03      27.63
42 Bard, Presley             16 Terrapins-PC           23.83Y     27.69
42 Waller, Rachael           17 KC Blazers-MV          23.87Y     27.69
44 Cooper, Abigail           17 Cincy Marlins-OH       27.06      27.72
45 Hansen, Codie             18 Dallas Mustangs-NT     27.06      27.78
46 Potts, Katlin             16 Vacs Northern-VA       27.11      27.80
47 #Jasek, Marissa           17 Unattached-ST/AAAA     23.61Y     27.82
48 Martin, Ariel             16 Pacesetter Aquat-IN    23.86Y     27.85
48 #Dlugopolski, Leslie      16 Schroeder YMCA-WI      27.24      27.85
50 Ladeveze, Samantha        22 Unattached-PV          23.73Y     27.90
51 Udroiu, Raluca            22 Unlv-CA                27.23      27.98
51 Doolittle, Margaret       16 Spare Time-SN          26.81      27.98
53 *Gillespie, Emily         17 Team Ontario/NKB       26.44      27.99
54 *Buckland, Brooke         15 East                   26.53S     28.00
54 #Chandler, Ann            17 Unattached-ST/AAAA     27.07      28.00
56 Raleigh, Christie         17 Pine Crest Schoo-FG    27.13      28.01
57 #Glaser, Abby             17 Academy Bullets-IL     27.27      28.04
58 Sindall, Lauren           17 Lancaster Aquati-MA    27.15      28.16
59 Sharp, Lindsey            17 Orinda Aquatics-PC     27.04      28.17
-- #Smith, Hannah            17 Ann Arbor Swim-MI      23.85Y        DQ

Event 10  Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
  1 *Tsagarakis, Apostolis    22 Univ Of Alabama-SE     22.75S     23.20
  2 Brunelli, Nick            22 Sun Devil-AZ           22.39      23.31
  3 Bogart, Robert            25 Unattached-CO          20.72Y     23.53
  4 *Hosokawa, Daisuke        22 Japan                  23.41      23.70
  5 #Rogers, Dale             22 Wisconsin Aq.-WI       23.82      23.85
  6 Lindberg, Christian       22 Virginia Tech Aq-VA    23.40      23.93
  7 Wagner, Edward            33 Dallas Mustangs-NT     20.74Y     23.98
  8 Meadows, Gavin            27 Sun Devil-AZ           23.92      24.03
-------------------------------------------------------------------------
  9 McCrary, Christopher      23 Mizzou-MV/U of Miss    23.34      24.03
10 Nelms, Brandon            19 Unlv-CA                23.80      24.17
10 Bartoch, Joe              21 Unlv-CA                20.47Y     24.17
12 Berens, Richard           16 Mecklenburg-NC         23.77      24.24
13 Horner, Christian         25 Walnut Creek Aqu-PC    23.68      24.28
14 Kay, Jason                21 Seton Hall U-NJ        20.96Y     24.32
15 Langenfeld, Andrew        18 Unattached-OZ          23.60      24.36
16 *Gow, Ryan                16 Team Ontario/Trent     23.81      24.43
-------------------------------------------------------------------------
17 Erasmus, Darren           20 Univ Of Alabama-SE     20.34Y     24.48
17 #Hendrick, Kelly          22 Unattached-NC/East     20.74Y     24.48
19 *Navarrete, Ramon         18 A N V La Loma          24.16      24.63
20 Larosa, Mike              21 Seton Hall U-NJ        20.97Y     24.64
21 *Hankewich, Chad          23 Univ of Calgary        23.99      24.70
22 Davis, Joshua             32 Unattached-ST          23.80      24.73
23 Gusa, Eric                21 Dallas Mustangs-NT     24.15      24.83
24 *Jones, Tristan           19 U.Connecticut-CT       20.98Y     24.88
-------------------------------------------------------------------------
25 *Madwa, Mohammad          17 Kuwait                 23.79      24.94
26 *Friscione, Rodrigo       21 Nuevo Leon             23.26S     24.99
-------------------------------------------------------------------------
27 Coan, Matthew             19 Univ of Florida-FL     20.97Y     25.00

Event 11  Women 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Great Britain  'A'                                8:23.18    8:23.52   40
     1) *Simmonds, Elizabeth 13         2) *Halsall, Francesca 14
     3) *Unwin, Ceri 13                 4) *George, Rachael 14
  2 Longhorn Aquatics-ST  'A'                         8:18.82    8:26.71   34
     1) Ditto, Kelsey 15                2) #Rigterink, Kristina 16
     3) #White, Jessica 14              4) *Orr, Rebecca 17
  3 Team Ontario  'A'                                 8:25.40    8:29.65   32
     1) *Gillespie, Emily 17            2) *Wilkinson, Julia 17
     3) *Wong, Emily 16                 4) *Mitchell, Seanna 16
  4 Great Britain  'B'                                8:29.41    8:30.68   30
     1) *Tomlinson, Jordan 14           2) *Gandy, Ellen 13
     3) *Durant, Natalie 14             4) *Robinson, Victoria 16
  5 University of Florida-FL  'A'                     8:10.75    8:31.25   28
     1) Pike, Natalie 18                2) Retrum, Carmen 19
     3) Burckle, Caroline 18            4) Reid, Jamie 21
  6 Terrapins Swim Team-PC  'A'                       8:21.63    8:31.41   26
     1) Dwelley, Kate 15                2) Rogers, Lauren 17
     3) Bard, Presley 16                4) McLane, Julianne 17
  7 Dallas Mustangs-NT  'A'                           8:31.24    8:33.58   24
     1) Landino, Alyssa 14              2) #Barnett, Caroline 16
     3) Roth, Lauren 15                 4) Hansen, Codie 18
  8 De Anza Cupertino Aquatics-PC  'A'                8:27.60    8:37.29   22
     1) Ghosh, Nilasha 15               2) Gong, Jennifer 16
     3) Martinez, Jamie 16              4) Hovey, Amber 17
  9 Germantown Academy Aquatic  Cl-MA  'A'            8:27.63    8:40.27   18
     1) #Crippen, Teresa 14             2) #Crippen, Claire 16
     3) Aemisegger, Alicia 17           4) Labosky, Marie 22
10 Kansas City Blazers-MV  'A'                       8:27.39    8:42.21   14
     1) Waller, Rachael 17              2) Berry, Emma 17
     3) King, Raichelle 17              4) Aubry, Ashton 16
11 University Of Alabama-SE  'A'                     7:24.29Y   8:45.41   12
     1) *Bassino, Melina 22             2) Grant, Anna 20
     3) Theilemann, Tara 19             4) Hallquist, Kathryn 20
12 University of Florida-FL  'B'                     8:19.02    8:46.04   10
     1) Green, Meredith 21              2) Ball, Katherine 19
     3) McCann, Kathleen 21             4) Harris, Kristen 20
13 Team Ontario  'B'                                 8:36.56    8:47.09    8
     1) *Jellie, Emiley 16              2) *Stitski, Monika 15
     3) *Dudar, Elyse 17                4) *McQueen, Shannon 17
14 Dallas Mustangs-NT  'B'                           8:44.43    8:48.09    6
     1) #Monroe, Meredith 16            2) #Crum, Madeleine 15
     3) Gunning, Katherine 18           4) Futscher, Stephanie 16
15 University Of Connecticut-CT  'A'                 7:29.94Y   8:51.59    4
     1) Novak, Cathleen 21              2) #Brown, Cathy 21
     3) #Smith, Ryan 20                 4) #Dover, Kydani 21
16 North Coast Aquatics-SI  'A'                      8:27.02    8:53.22    2
     1) Wesley, Jenna 16                2) Houlton, Molly 16
     3) #Schmitt, Jessica 13            4) Weinbrecht, Amanda 17
17 West Shore YMCA-MA  'A'                           7:41.90Y   8:53.93
     1) Jerzerick, Kimberly 13          2) Weaner, Tricia 15
     3) Luttermoser, Allison 18         4) Gingrich, Leah 14

Event 12  Men 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 University of Florida-FL  'A'                     7:29.28    7:43.20   40
     1) Wieczorek, Grant 18             2) *Sioui, Adam 22
     3) Wiebeck, Kristopher 21          4) Lochte, Ryan 20
  2 University Of Alabama-SE  'A'                     6:32.86Y   7:44.71   34
     1) *Southon, Franck 21             2) Flamion, Chris 21
     3) Jones, J.T. 20                  4) *Tsagarakis, Apostolis 22
  3 University of Florida-FL  'B'                     7:30.29    7:46.00   32
     1) *Woltgarten, Ian 22             2) Coan, Matthew 19
     3) #Medrano, Alberto 22            4) Kaufmann, Scott 22
  4 University Of Connecticut-CT  'A'                 6:44.30Y   8:02.42   30
     1) #Monaghan, William 21           2) *Jones, Tristan 19
     3) *Folan, Robert 22               4) Murphy, Connor 21
  5 Longhorn Aquatics-ST  'A'                         7:32.18    8:03.54   28
     1) Smalley, Maverick 17            2) Klueh, Michael 17
     3) Ridgeway, Paul 20               4) Spann, Scott 16
  6 Dallas Mustangs-NT  'A'                           7:56.53    8:08.29   26
     1) Hallum, Clint 15                2) Thompson, Matthew 14
     3) Carlisle, Byron 17              4) Gusa, Eric 21
  7 Kuwait National Swim Team  'A'                    7:56.89    8:08.98   24
     1) *Madwa, Mohammad 17             2) *Qali, Zain 17
     3) *Al-Wazzan, Nawaf 17            4) *Haidar, Nawaf 16
  8 Seton Hall University-NJ  'A'                     6:56.03Y   8:14.07   22
     1) Falcone, Gary 20                2) Leavitt, Jack 20
     3) Miklius, Matt 20                4) Johnson, Thomas 20

Event 41  Men 100 LC Meter Breaststroke Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Mahoney, Sean             16 Terrapins-PC         1:09.39    1:08.11
  2 Kornfeld, Paul            17 Blue Tide-GU         1:09.39    1:08.30

Event 42  Men 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Meadows, Gavin            27 Sun Devil-AZ           24.03      23.72
  2 McCrary, Christopher      23 Mizzou-MV/U of Miss    24.03      23.78
Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC on ESPN

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.