Gator Locker Room
Gator Ticket Office

Women's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to University of Florida       Hy-Tek's Meet Manager 2/5/2005 03:43 PM
                  University of Florida Dual Meet - 2/5/2005                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:39.90  A
        1:42.89  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Florida Gators  'B'                              NT    1:43.62         11  
     1) Vanderbilt, Samantha FR         2) Bernhardt, Vipa JR             
     3) Uhle, Mary JR                   4) Weiman, Candace SO             
       13.21    26.43    12.88    28.38    11.35    25.10    11.30    23.71
  2 Florida Gators  'A'                              NT    1:46.68          4  
     1) Farrell, Maureen SR             2) Kennedy, Katie SR              
     3) Harper, Rebecca SR              4) Woodruff, Christine SR         
       13.22    26.76    13.82    30.65    11.85    25.96    11.13    23.31
  3 Indian River Community College-FL  'A'           NT    1:51.83          2  
     1) Helmers, Missy E FR             2) Perkins, Kate C FR             
     3) Colon, Brittney S FR            4) Tafur, Isabela FR              
       14.74    29.26    14.30    31.98    12.10    26.73    11.38    23.86
  4 Indian River Community College-FL  'B'           NT    1:57.44        
     1) Clemens, Clare A FR             2) Ramirez, Paola A SO            
     3) Shawah, Alana M FR              4) Tafur, Victoria FR             
       14.70    29.81    14.90    33.16    13.54    30.08    11.53    24.39
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:26.72  A
        1:29.32  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Florida Gators  'A'                              NT    1:29.60         11  
     1) Lochte, Ryan JR                 2) Ratliff, Will SR               
     3) Mangabeira, Gabriel SR          4) Penniman, Daniel FR            
       10.90    22.01    11.20    25.23     9.64    21.97     9.36    20.39
  2 Indian River Community College-FL  'A'           NT    1:31.62          4  
     1) Ramirez, Guillermo A SO         2) Muller, Kurt FR                
     3) Marcum, Bill A FR               4) Ward, Chris L SO               
       11.62    23.75    11.23    25.12    10.03    22.44     9.34    20.31
  3 Florida Gators  'B'                              NT    1:32.03          2  
     1) Greener, Andrew JR              2) Mrazek, Bill SO                
     3) Sioui, Adam SR                  4) Borreca, Nick JR               
       12.27    24.37    11.61    25.87     9.95    22.00     9.42    19.79
  4 Indian River Community College-FL  'B'           NT    1:37.57        
     1) Smith, Chester T SO             2) Andara, Leo J FR               
     3) Kull, Kurt G SO                 4) Dunaway, Seth S FR             
       12.23    24.81    12.25    27.77    10.21    23.48    10.05    21.51
 
Event 3  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
       16:23.54  A
       16:53.04  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Green, Meredith     SR UF                        NT   16:31.79 B        9  
      13.86   15.17   14.83   15.59   15.12   15.68   15.11   15.77
      15.21   15.52   15.07   15.56   15.16   15.59   15.05   15.54
      15.02   15.52   14.98   15.38   14.77   15.18   14.63   15.12
      14.79   15.00   14.89   15.04   12.48   17.35   14.77   15.09
    8:27.95
  2 Maranhao, Joanna    FR UF                        NT   16:41.53 B        4  
      13.24   15.16   15.05   15.45   14.76   15.50   14.81   15.57
      14.92   15.53   14.99   15.39   14.93   15.51   15.04   15.43
      14.95   15.47   15.01   15.38   14.92   15.36   14.99   15.32
      14.88   15.35   14.78   15.40   14.80   15.32   14.95   15.35
    8:38.02
  3 Tannhauser, Jamie   JR UF                        NT   16:48.19 B        3  
      13.79   14.95   15.31   15.10   15.44   15.16   15.34   15.20
      15.53   15.24   15.31   15.27   15.32   15.33   15.43   15.21
      15.43   15.24   15.43   15.22   15.24   15.23   15.20   15.19
      15.58   15.32   15.29   15.26   15.37   15.46   15.51   15.49
    8:39.80
  4 Rosal, Cindy A      SO Indian River-FL           NT   17:45.18          2  
      13.88   15.19   15.44   15.76   15.76   16.27   16.00   16.28
      15.80   16.14   16.06   16.36   16.14   16.38   16.21   16.23
      16.08   16.40   16.16   16.47   15.98   16.05   16.14   16.26
      16.08   16.54   15.70   16.02   16.00   16.35   16.11   16.51
    9:12.43
  5 Powers, Katie A     FR Indian River-FL           NT   19:22.76          1  
      14.21   16.08   16.19   16.86   16.62   17.14   17.15   17.17
      16.61   17.02   16.98   17.44   17.21   17.55   17.32   17.39
      17.04   17.55   17.39   17.53   16.99   17.43   17.25   17.72
      17.63   18.00   17.69   17.77   18.27   17.83   17.72   17.74
   10:12.27
 
Event 4  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
       15:05.87  A
       15:33.04  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Friedlander, Steve  SR UF                        NT   15:47.26          9  
      12.23   14.01   13.72   14.21   13.64   14.15   13.75   14.13
      13.79   14.14   13.83   14.27   13.82   14.10   13.82   14.14
      13.87   14.12   13.99   14.28   13.93   14.19   14.02   14.36
      14.00   14.31   14.11   14.46   14.24   14.39   14.23   14.51
    8:18.50
  2 Berger, Michael     JR UF                        NT   15:49.15          4  
      12.62   14.00   14.25   14.20   14.34   14.20   14.31   14.32
      14.45   14.25   14.53   14.26   14.38   13.97   14.59   14.06
      14.45   13.99   14.54   14.08   14.49   14.19   14.50   14.04
      14.59   14.17   14.55   14.17   14.55   14.14   14.50   14.28
    8:13.19
  3 Millen, Chris       FR UF                        NT   16:04.82          3  
      12.80   14.73   14.17   14.60   14.34   14.88   14.23   14.78
      14.13   14.70   14.40   14.72   14.27   15.02   14.31   14.83
      14.54   14.98   14.33   14.68   14.27   14.95   14.12   14.73
      14.46   14.89   14.43   14.95   14.44   14.84   14.44   14.95
    8:19.91
  4 Clark, Jeremy       SO Indian River-FL           NT   16:32.81          2  
      12.41   14.23   14.12   14.45   14.33   14.36   14.31   14.42
      14.38   14.42   14.63   14.61   14.46   14.76   14.83   14.92
      15.35   15.16   15.09   14.89   14.95   14.97   15.10   15.06
      14.96   15.16   15.23   15.16   15.09   15.76   15.15   15.21
    8:40.88
  5 Harwood, Erik J     SO Indian River-FL           NT   17:27.78          1  
      12.79   14.34   14.25   15.17   14.65   15.35   14.98   15.52
      15.16   15.79   15.40   15.76   15.27   15.91   15.42   16.10
      15.42   16.17   15.87   16.26   15.61   16.23   15.77   16.30
      15.77   16.19   15.79   16.14   15.86   16.58   15.77   16.05
    9:10.14
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:47.61  A
        1:50.83  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pike, Natalie       FR UF                        NT    1:51.66          9  
      12.44   14.03   13.78   14.17   13.77   14.52   14.38   14.57
  2 Ball, Katie         SO UF                        NT    1:51.80          4  
      13.24   14.18   13.70   14.21   13.94   14.36   14.09   14.08
  3 Helmers, Missy E    FR Indian River-FL           NT    1:54.19          3  
      12.99   13.94   14.13   14.43   14.47   14.79   14.94   14.50
  4 Allfrey, Nicole     SO UF                        NT    1:54.85          2  
      13.27   14.09   14.32   14.51   14.70   14.89   15.05   14.02
  5 Moreau, Laurie      SO UF                        NT   x1:55.16        
      13.28   14.22   14.49   14.38   14.76   14.70   15.07   14.26
  6 Tafur, Victoria     FR Indian River-FL           NT    1:55.81          1  
      12.89   14.41   14.32   14.77   14.54   15.15   14.88   14.85
  7 Lewis, Chelsea K    SO Indian River-FL           NT    1:57.05        
      13.43   14.02   14.45   14.29   15.14   14.79   15.63   15.30
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:36.19  A
        1:39.07  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Darian    FR UF                        NT    1:38.63 B        9  
      10.65   11.75   12.05   12.05   12.34   12.73   13.60   13.46
  2 Meena, Elliot       JR UF                        NT    1:42.72          4  
      11.57   12.80   12.98   13.37   12.92   13.26   12.97   12.85
  3 Bernard, Chris      FR UF                        NT    1:42.81          3  
      11.61   12.77   12.68   13.24   13.01   13.60   13.07   12.83
  4 Belew, Micah Y      FR Indian River-FL           NT    1:42.86          2  
      11.29   11.91   12.34   12.60   12.91   13.53   14.10   14.18
  5 Walsh, J.B.         FR UF                        NT   x1:44.32        
      11.89   12.72   12.86   12.89   13.16   13.50   13.90   13.40
  6 Ortiz, Juan F       SO Indian River-FL           NT    1:45.72          1  
      11.51   12.32   12.91   13.05   13.60   13.89   14.43   14.01
  7 Biebuyck, Eric C    FR Indian River-FL           NT    1:45.92        
      11.08   12.77   12.86   13.55   13.46   14.03   14.09   14.08
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          54.47  A
          56.10  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vanderbilt, Samant  FR UF                        NT      56.89          9  
      13.36   14.17   14.47   14.89                                
  2 Healy, Colleen      FR UF                        NT      58.61          4  
      13.97   14.71   14.88   15.05                                
  3 Harris, Kristen     SO UF                        NT      59.05          3  
      14.48   14.66   15.43   14.48                                
  4 Gilliam, Kristin    SO UF                        NT   x1:00.04        
      14.66   14.72   15.43   15.23                                
  5 Olano, Paula        SO Indian River-FL           NT    1:07.02          2  
      15.53   16.70   16.92   17.87                                
  6 Gretch, Alex M      FR Indian River-FL           NT    1:07.76          1  
      15.67   16.97   17.44   17.68                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          47.43  A
          48.85  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wiebeck, Kris       SR UF                        NT      50.10          9  
      11.87   12.54   12.74   12.95                                
  2 Mangabeira, Gabrie  SR UF                        NT      50.33          4  
      11.85   12.42   13.29   12.77                                
  3 Ramirez, Guillermo  SO Indian River-FL           NT      51.02          3  
      11.69   12.85   13.05   13.43                                
  4 Dunaway, Seth S     FR Indian River-FL           NT      52.20          2  
      12.29   13.16   13.22   13.53                                
  5 Johnson, Grant      FR UF                        NT      53.07          1  
      12.70   13.43   13.46   13.48                                
  6 Smith, Chester T    SO Indian River-FL           NT      53.08        
      12.49   12.95   13.87   13.77                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:02.00  A
        1:03.86  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, Katie      SR UF                        NT    1:06.13          9  
      14.88   16.61   17.58   17.06                                
  2 Huff, Mandy         JR UF                        NT    1:07.08          4  
      14.17   17.10   17.33   18.48                                
  3 Perkins, Kate C     FR Indian River-FL           NT    1:10.39          3  
      14.94   18.10   18.29   19.06                                
  4 Ramirez, Paola A    SO Indian River-FL           NT    1:13.24          2  
      15.99   18.64   18.81   19.80                                
  5 Kawa, Jaime H       SO Indian River-FL           NT    1:17.24          1  
      17.03   19.40   20.72   20.09                                
  6 O'Boy, Shannon A    FR Indian River-FL           NT   x1:18.24        
      16.28   20.30   20.09   21.57                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          54.00  A
          55.62  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ratliff, Will       SR UF                        NT      56.59          9  
      12.18   14.25   14.79   15.37                                
  2 Muller, Kurt        FR Indian River-FL           NT      56.60          4  
      12.23   14.34   14.71   15.32                                
  3 De Matteis, Luca    FR UF                        NT      56.82          3  
      12.47   14.79   14.56   15.00                                
  4 Mrazek, Bill        SO UF                        NT      57.43          2  
      12.32   14.78   14.95   15.38                                
  5 Vega, Adam A        FR Indian River-FL           NT    1:01.11          1  
      12.74   15.36   15.91   17.10                                
  6 Goodwin, Aaron M    SO Indian River-FL           NT    1:03.09        
      13.79   15.56   16.74   17.00                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:58.11  A
        2:01.65  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reid, Jamie         SO UF                        NT    2:02.16          9  
      12.64   14.86   14.90   15.71   15.71   16.17   15.89   16.28
  2 Larson, Kim         FR UF                        NT    2:05.88          4  
      13.35   15.42   15.85   15.98   16.11   16.41   16.34   16.42
  3 Farrell, Maureen    SR UF                        NT    2:07.14          3  
      12.37   15.56   15.45   16.21   16.65   17.05   16.95   16.90
  4 Clemens, Clare A    FR Indian River-FL           NT    2:09.64          2  
      13.70   15.52   15.82   16.66   16.71   17.32   16.89   17.02
  5 Shawah, Alana M     FR Indian River-FL           NT    2:19.50          1  
      13.89   16.97   17.03   18.33   18.08   18.80   17.95   18.45
  6 Shippee, Brittney   FR Indian River-FL           NT    2:20.48        
      15.00   16.59   17.65   17.33   18.94   17.66   18.92   18.39
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:44.93  A
        1:48.07  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zumsteg, Justin     SR UF                        NT    1:48.92          9  
      11.26   13.61   13.90   14.28   13.99   14.28   13.73   13.87
  2 Hartley, Brian      JR UF                        NT    1:50.45          4  
      11.14   13.48   14.11   13.86   14.34   14.05   14.93   14.54
  3 Andara, Leo J       FR Indian River-FL           NT    1:50.77          3  
      11.60   13.76   13.93   14.41   14.11   14.10   14.14   14.72
  4 Meena, Elliot       JR UF                        NT    1:55.29          2  
      11.67   14.46   14.53   14.64   14.77   15.19   15.19   14.84
  5 McKnight, Chris W   FR Indian River-FL           NT    1:56.74          1  
      11.94   14.15   14.61   15.12   14.92   15.31   15.05   15.64
  6 Millen, Chris       FR UF                        NT   x1:57.18        
      12.57   14.41   15.07   14.93   15.43   14.96   15.21   14.60
  7 Bottchen, Michael   SO Indian River-FL           NT    2:01.38        
      12.64   14.70   15.62   15.51   15.23   15.08   16.07   16.53
  8 Steinberg, Kyle A   SO Indian River-FL           NT   x2:05.09        
      12.23   14.32   14.60   16.02   15.74   16.55   17.71   17.92
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          22.88  A
          23.56  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Woodruff, Christin  SR UF                        NT      23.78          9  
      11.67   12.11                                                
  2 Healy, Colleen      FR UF                        NT      24.00          4  
      11.88   12.12                                                
  3 Tafur, Isabela      FR Indian River-FL           NT      24.56          3  
      11.97   12.59                                                
  4 Lewis, Chelsea K    SO Indian River-FL           NT      25.52          2  
      12.49   13.03                                                
  5 Colon, Brittney S   FR Indian River-FL           NT      25.89          1  
      12.86   13.03                                                
  6 Helmers, Missy E    FR Indian River-FL           NT     x25.97        
      12.70   13.27                                                
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          19.74  A
          20.33  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borreca, Nick       JR UF                        NT      20.77          9  
      10.05   10.72                                                
  2 Ward, Chris L       SO Indian River-FL           NT      21.27          4  
      10.16   11.11                                                
  3 Coan, Matt          SO UF                        NT      21.28          3  
      10.39   10.89                                                
  4 Marcum, Bill A      FR Indian River-FL           NT      21.53          2  
      10.45   11.08                                                
  5 Kull, Kurt G        SO Indian River-FL           NT      22.32          1  
      11.05   11.27                                                
  6 Mullervy, Scott     SO UF                        NT      22.43        
      10.87   11.56                                                
  7 McSweeney, Chris M  FR Indian River-FL           NT     x22.97        
      11.07   11.90                                                
 -- Biebuyck, Eric C    FR Indian River-FL           NT     X22.39        
      11.02   11.37                                                
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bolt, Nicole        SR UF                        NT     307.50          9  
  2 Ellerby, Sarah      FR UF                        NT     237.90          4  
  3 Stewart, Carley     SO Indian River-FL           NT     207.60          3  
  4 Voss, Cami L        SO Indian River-FL           NT     175.10          2  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Assuncao, Vitor     SO UF                        NT     314.73          9  
  2 Comfort, Chris      JR UF                        NT     312.75          4  
  3 Schmidt, Justin     SO UF                        NT     309.30          3  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          49.78  A
          51.27  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Woodruff, Christin  SR UF                        NT      50.84 B        9  
      11.92   12.98   12.90   13.04                                
  2 Pike, Natalie       FR UF                        NT      51.91          4  
      12.22   13.31   13.27   13.11                                
  3 Tafur, Isabela      FR Indian River-FL           NT      52.75          3  
      12.59   13.50   13.48   13.18                                
  4 Tafur, Victoria     FR Indian River-FL           NT      54.56          2  
      12.97   13.58   14.42   13.59                                
  5 Allfrey, Nicole     SO UF                        NT      54.69          0.5
      13.00   13.79   14.10   13.80                                
  5 Lewis, Chelsea K    SO Indian River-FL           NT      54.69          0.5
      12.76   13.62   14.07   14.24                                
  7 Moreau, Laurie      SO UF                        NT     x54.71        
      12.62   13.85   14.40   13.84                                
  8 Olano, Paula        SO Indian River-FL           NT     x56.12        
      12.81   14.04   14.52   14.75                                
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          43.53  A
          44.83  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Coan, Matt          SO UF                        NT      46.17          9  
      10.64   11.65   11.82   12.06                                
  2 Wiezorek, Grant     FR UF                        NT      46.72          4  
      11.06   11.88   11.95   11.83                                
  3 Belew, Micah Y      FR Indian River-FL           NT      47.16          3  
      10.81   11.97   12.22   12.16                                
  4 Ward, Chris L       SO Indian River-FL           NT      47.33          2  
      10.73   12.10   12.44   12.06                                
  5 Ortiz, Juan F       SO Indian River-FL           NT      48.65          1  
      11.13   12.45   12.49   12.58                                
  6 Hughes, Tim         FR UF                        NT      48.83        
      11.16   12.38   12.62   12.67                                
  7 Kull, Kurt G        SO Indian River-FL           NT     x48.90        
      11.10   11.75   13.02   13.03                                
 -- McSweeney, Chris M  FR Indian River-FL           NT     X50.28        
      11.56   12.60   13.31   12.81                                
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:58.24  A
        2:01.78  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McCann, Katie       SR UF                        NT    2:03.43          9  
      14.10   15.10   14.99   15.80   15.36   16.18   15.84   16.06
  2 Tannhauser, Jamie   JR UF                        NT    2:07.51          4  
      15.13   15.68   15.65   16.16   15.98   16.47   16.19   16.25
  3 Shawah, Alana M     FR Indian River-FL           NT    2:19.71          3  
      16.26   16.93   17.35   17.84   17.67   18.05   18.32   17.29
  4 Gretch, Alex M      FR Indian River-FL           NT    2:28.39          2  
      16.38   18.15   18.25   19.28   18.53   19.60   19.04   19.16
  5 Kawa, Jaime H       SO Indian River-FL           NT    2:35.22          1  
      18.12   18.41   19.63   19.55   20.28   20.41   20.27   18.55
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:44.02  A
        1:47.14  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Medrano, Albert     FR UF                        NT    1:49.77          9  
      13.27   13.88   13.89   13.78   13.87   13.72   13.93   13.43
  2 Ramirez, Guillermo  SO Indian River-FL           NT    1:50.74          4  
      12.51   13.74   14.12   14.33   13.88   13.92   14.28   13.96
  3 McLarty, Dustin     FR UF                        NT    1:51.89          3  
      12.92   13.98   13.96   14.40   13.96   14.30   14.28   14.09
  4 Smith, Chester T    SO Indian River-FL           NT    1:57.88          2  
      13.52   14.03   14.65   14.65   15.33   15.27   15.70   14.73
  5 Dunaway, Seth S     FR Indian River-FL           NT    1:58.39          1  
      13.38   14.33   14.48   15.18   15.11   15.89   15.19   14.83
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:14.25  A
        2:18.27  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clemens, Clare A    FR Indian River-FL           NT    2:21.79          9  
      15.49   17.70   17.86   17.57   18.17   18.31   18.38   18.31
  2 Green, Meredith     SR UF                        NT    2:28.43          4  
      15.57   18.72   18.38   19.02   18.73   19.40   18.98   19.63
  3 Perkins, Kate C     FR Indian River-FL           NT    2:35.45          3  
      15.47   19.90   19.31   20.27   19.85   20.61   20.03   20.01
  4 Ramirez, Paola A    SO Indian River-FL           NT    2:37.04          2  
      16.90   18.63   19.59   19.20   20.43   20.05   21.54   20.70
  5 O'Boy, Shannon A    FR Indian River-FL           NT   x2:49.98        
      16.58   20.60   20.84   22.36   21.65   22.75   22.93   22.27
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:57.35  A
        2:00.87  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 De Matteis, Luca    FR UF                        NT    2:02.56          9  
      12.98   15.19   15.27   15.70   15.75   15.81   15.86   16.00
  2 Andara, Leo J       FR Indian River-FL           NT    2:05.66          4  
      13.41   15.83   15.94   16.22   15.97   15.84   16.23   16.22
  3 Wolfgarten, Jan     SR UF                        NT    2:11.49          3  
      13.78   16.08   16.38   16.49   16.85   17.14   17.51   17.26
  4 McKnight, Chris W   FR Indian River-FL           NT    2:13.65          2  
      13.91   16.12   16.81   17.55   16.98   17.60   17.31   17.37
  5 Vega, Adam A        FR Indian River-FL           NT    2:17.22          1  
      13.82   16.04   17.12   17.35   17.92   17.82   18.73   18.42
  6 Goodwin, Aaron M    SO Indian River-FL           NT   x2:20.05        
      14.14   16.99   17.05   18.11   17.87   18.62   18.27   19.00
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:45.46  A
        4:54.02  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carusone, Ashley    SO UF                        NT    4:56.00          9  
      13.06   14.75   14.64   15.36   14.97   15.06   14.64   14.96
      14.74   15.06   14.71   15.01   14.60   14.92   14.94   15.20
      14.89   15.25   14.78   14.46                                
  2 Gilliam, Kristin    SO UF                        NT    4:59.70          4  
      13.71   14.73   14.87   14.88   14.97   14.98   15.10   15.05
      14.91   14.96   14.84   14.86   15.10   15.10   15.25   15.11
      15.23   15.37   15.52   15.16                                
  3 Harris, Kristen     SO UF                        NT    5:01.71          3  
      13.64   14.77   15.12   15.00   15.45   15.05   15.28   14.98
      15.22   15.03   12.79   17.70   15.31   15.25   15.33   15.30
      15.38   15.22   15.37   14.52                                
  4 Helmers, Missy E    FR Indian River-FL           NT    5:05.78          2  
      13.50   14.56   12.34   17.58   12.00   18.25   11.78   18.54
      15.21   15.27   15.44   15.47   15.65   15.66   15.60   15.65
      12.14   19.60   16.13   15.41                                
  5 Moreau, Laurie      SO UF                        NT   x5:09.20        
      13.34   15.33   15.27   15.81   15.56   15.90   15.39   15.84
      14.14   17.22   15.66   15.57   15.54   15.57   15.49   15.63
      15.54   15.74   15.65   15.01                                
  6 Rosal, Cindy A      SO Indian River-FL           NT    5:19.92          1  
      13.56   15.22   15.27   15.94   15.59   16.01   15.63   16.29
      15.85   16.41   15.87   16.29   16.14   16.88   16.42   17.04
      16.34   16.92   16.25   16.00                                
  7 Powers, Katie A     FR Indian River-FL           NT    5:41.66        
      13.99   15.06   16.99   17.09   17.54   17.19   17.68   17.28
      17.36   17.15   17.43   17.17   18.09   16.90   17.78   17.49
      17.86   17.49   17.66   16.46                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:19.63  A
        4:27.41  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Biebuyck, Eric C    FR Indian River-FL           NT    4:41.35          9  
      11.85   13.85   14.37   14.89   14.52   14.68   14.26   14.47
      14.07   14.38   14.23   14.28   13.87   14.26   13.87   14.20
      13.97   14.17   13.77   13.39                                
  2 Clark, Jeremy       SO Indian River-FL           NT    4:51.84          4  
      12.01   13.47   13.85   14.05   14.00   14.16   14.17   14.63
      14.43   14.95   14.52   15.00   14.76   15.16   15.33   15.63
      15.37   15.88    3.43   27.04                                
  3 Harwood, Erik J     SO Indian River-FL           NT    5:03.14          3  
      12.54   13.75   14.70   14.50   15.07   14.78   15.60   14.89
      15.26   14.92   15.71   15.54   16.09   15.66   16.16   15.36
      16.01   15.75   16.05   14.80                                
 -- Johnson, Grant      FR UF                        NT   X4:31.53        
      12.20   13.35   13.58   13.71   13.78   13.83   13.87   13.75
      13.83   13.78   13.77   13.67   13.77   13.70   13.91   13.55
      13.78   13.63   13.60   12.47                                
 -- Jaben, Max          FR UF                        NT   X4:32.01        
      12.12   13.65   13.65   13.99   13.83   13.97   13.80   13.88
      13.63   13.88   13.67   13.95   13.41   13.67   13.43   13.87
      13.36   13.70   13.40   13.15                                
 -- Bernard, Chris      FR UF                        NT   X4:37.96        
      12.52   13.56   13.87   14.02   13.83   14.24   13.80   14.32
      13.74   14.20   13.92   14.22   13.97   14.33   14.12   14.31
      13.80   14.20   13.71   13.28                                
 -- Berger, Michael     JR UF                        NT   X4:39.25        
      12.30   13.98   13.87   14.43   13.88   14.33   13.94   14.17
      13.97   14.20   13.93   14.44   14.00   14.56   14.10   14.35
      13.63   13.92   13.84   13.41                                
 -- Millen, Chris       FR UF                        NT   X4:48.75        
      12.85   13.83   14.25   14.53   14.53   14.45   14.71   14.46
      14.80   14.52   14.70   14.58   14.71   14.57   14.86   14.71
      14.83   14.31   14.67   13.88                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          53.75  A
          55.36  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Colon, Brittney S   FR Indian River-FL           NT    1:00.53          9  
      13.30   15.34   15.86   16.03                                
  2 Shippee, Brittney   FR Indian River-FL           NT    1:06.17          4  
      14.55   16.77   17.29   17.56                                
  3 Shawah, Alana M     FR Indian River-FL           NT    1:09.24          3  
      15.11   17.01   19.22   17.90                                
 -- Weiman, Candace     SO UF                        NT     X54.21        
      11.84   13.74   14.21   14.42                                
 -- Uhle, Mary          JR UF                        NT     X55.94        
      12.02   14.11   14.68   15.13                                
 -- Harper, Rebecca     SR UF                        NT     X56.04        
      12.44   14.47   14.44   14.69                                
 -- Retrum, Leah        SO UF                        NT     X56.24        
      12.67   14.22   14.64   14.71                                
 -- Burckle, Caroline   FR UF                        NT     X56.92        
      12.33   14.56   14.65   15.38                                
 -- Vanderbilt, Samant  FR UF                        NT     X57.57        
      12.37   14.54   15.05   15.61                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          47.25  A
          48.66  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Muller, Kurt        FR Indian River-FL           NT      50.66          9  
      10.68   12.76   13.40   13.82                                
  2 Marcum, Bill A      FR Indian River-FL           NT      51.84          4  
      10.74   13.10   13.43   14.57                                
  3 Belew, Micah Y      FR Indian River-FL           NT      52.94          3  
      11.15   13.33   13.75   14.71                                
  4 Kull, Kurt G        SO Indian River-FL           NT     x53.64        
      11.48   13.25   14.35   14.56                                
 -- Sioui, Adam         SR UF                        NT     X48.75        
      10.55   12.32   12.67   13.21                                
 -- Mangabeira, Gabrie  SR UF                        NT     X49.92        
      10.83   12.55   13.12   13.42                                
 -- Borreca, Nick       JR UF                        NT     X49.97        
      11.08   12.82   13.08   12.99                                
 -- Walsh, J.B.         FR UF                        NT     X50.74        
      11.29   12.71   13.39   13.35                                
 -- Zumsteg, Justin     SR UF                        NT     X50.84        
      10.94   12.86   13.30   13.74                                
 -- Greener, Andrew     JR UF                        NT     X50.85        
      10.94   13.03   13.36   13.52                                
 -- Penniman, Daniel    FR UF                        NT     X51.23        
      10.72   13.02   13.37   14.12                                
 -- Meena, Elliot       JR UF                        NT     X52.04        
       5.96   18.49   13.58   14.01                                
 -- Bottchen, Michael   SO Indian River-FL           NT     X53.75        
      11.29   13.70   13.81   14.95                                
 -- McSweeney, Chris M  FR Indian River-FL           NT     X54.32        
      11.76   13.84   14.36   14.36                                
 -- Steinberg, Kyle A   SO Indian River-FL           NT     X55.44        
      11.82   13.75   14.86   15.01                                
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bolt, Nicole        SR UF                        NT     224.15          9  
  2 Ellerby, Sarah      FR UF                        NT     154.30          4  
  3 Stewart, Carley     SO Indian River-FL           NT     144.80          3  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Assuncao, Vitor     SO UF                        NT     233.45          9  
  2 Comfort, Chris      JR UF                        NT     207.40          4  
  3 Schmidt, Justin     SO UF                        NT     201.55          3  
 
Event 29  Women 400 Yard IM
===============================================================================
        4:15.93  A
        4:23.60  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clemens, Clare A    FR Indian River-FL           NT    4:29.48          9  
      13.47   15.79   16.35   16.67   17.08   16.78   17.06   16.64
      18.94   18.82   19.04   19.06   16.56   16.11   15.99   15.12
  2 Perkins, Kate C     FR Indian River-FL           NT    5:03.17          4  
      14.25   18.57   18.52   19.78   20.76   20.08   19.87   19.61
      20.95   20.96   20.65   21.63   17.99   17.76   16.15   15.64
  3 Ramirez, Paola A    SO Indian River-FL           NT    5:05.75          3  
      14.68   16.99   19.01   18.79   21.08   19.40   20.53   19.62
      21.19   20.72   22.11   20.74   18.89   17.38   17.91   16.71
  4 Gretch, Alex M      FR Indian River-FL           NT   x5:17.71        
      14.38   18.60   19.44   20.45   19.92   19.76   19.34   19.84
      22.73   23.56   22.78   23.96   19.03   18.58   17.79   17.55
 -- Bernhardt, Vipa     JR UF                        NT   X4:16.17        
      12.77   15.03   14.73   15.72   16.88   16.19   16.36   16.66
      17.83   17.92   17.77   18.28   15.69   15.04   14.73   14.57
 -- Maranhao, Joanna    FR UF                        NT   X4:18.42        
      12.79   15.62   15.45   16.01   17.00   16.91   16.66   16.45
      18.41   18.53   18.33   18.37   14.89   14.67   14.24   14.09
 -- Kennedy, Katie      SR UF                        NT   X4:24.05        
      13.30   15.18   15.75   15.69   17.70   16.58   17.15   16.40
      18.77   18.41   18.91   18.53   16.20   15.10   15.69   14.69
 
Event 30  Men 400 Yard IM
===============================================================================
        3:47.29  A
        3:54.10  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andara, Leo J       FR Indian River-FL           NT    4:01.23          9  
      11.78   14.07   14.60   14.87   15.95   15.43   15.32   15.67
      17.10   17.07   17.13   16.95   14.35   13.66   13.81   13.47
  2 McKnight, Chris W   FR Indian River-FL           NT    4:13.74          4  
      12.20   14.37   15.13   16.00   16.70   16.06   16.02   16.21
      18.13   18.60   17.99   18.68   15.34   14.41   14.31   13.59
  3 Ortiz, Juan F       SO Indian River-FL           NT    4:23.84          3  
      12.47   14.28   15.14   15.57   17.81   17.11   17.72   17.08
      19.13   18.88   18.94   18.97   15.58   14.93   15.31   14.92
  4 Vega, Adam A        FR Indian River-FL           NT   x4:31.59        
      12.05   15.01   15.65   16.57   18.65   17.93   17.34   17.39
      17.78   19.35   19.09   20.06   16.30   16.58   16.12   15.72
 -- Work, Tobias        FR UF                        NT   X3:54.73        
      11.11   13.80   13.66   14.17   15.23   14.77   14.22   14.43
      17.41   17.61   17.04   17.58   13.72   13.64   13.32   13.02
 -- Kaufmann, Scott     SR UF                        NT   X3:59.55        
      11.57   14.28   14.66   15.27   16.37   15.64   15.03   15.44
      17.06   17.28   16.68   17.22   13.86   13.16   13.17   12.86
 -- Mullervy, Scott     SO UF                        NT   X4:05.47        
      11.97   13.96   14.68   15.42   15.74   15.31   15.63   15.21
      17.80   17.54   17.49   17.66   14.89   14.09   14.28   13.80
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:31.01  A
        1:33.74  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Indian River Community College-FL  'A'           NT    1:38.47         11  
     1) Tafur, Isabela FR               2) Lewis, Chelsea K SO            
     3) Colon, Brittney S FR            4) Tafur, Victoria FR             
       12.04    24.48    11.76    24.77    11.88    24.92    11.67    24.30
 -- Florida Gators  'A'                              NT   X1:33.88        
     1) Farrell, Maureen SR             2) Weiman, Candace SO             
     3) Uhle, Mary JR                   4) Burckle, Caroline FR           
       11.52    23.69    11.13    23.51    11.08    23.51    10.97    23.17
 -- Florida Gators  'B'                              NT   X1:37.78        
     1) Green, Meredith SR              2) Kennedy, Katie SR              
     3) McCann, Katie SR                4) Woodruff, Christine SR         
       12.77    25.81    11.81    24.64    11.57    23.97    11.35    23.36
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:18.47  A
        1:20.82  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Indian River Community College-FL  'A'           NT    1:23.29         11  
     1) Muller, Kurt FR                 2) Ward, Chris L SO               
     3) Ramirez, Guillermo A SO         4) Marcum, Bill A FR              
       10.46    21.12     9.49    20.53     9.76    20.69     9.94    20.95
  2 Indian River Community College-FL  'B'           NT    1:26.37          4  
     1) Belew, Micah Y FR               2) Dunaway, Seth S FR             
     3) Smith, Chester T SO             4) Biebuyck, Eric C FR            
       10.73    22.07     9.88    21.48     9.66    20.97    10.11    21.85
 -- Florida Gators  'B'                              NT   X1:20.78        
     1) Lochte, Ryan JR                 2) Townsend, Darian FR            
     3) Mangabeira, Gabriel SR          4) Penniman, Daniel FR            
        9.81    20.29     9.46    20.20     9.41    20.20     9.29    20.09
 -- Florida Gators  'C'                              NT   X1:23.57        
     1) Borreca, Nick JR                2) Wiebeck, Kris SR               
     3) Sioui, Adam SR                  4) Ratliff, Will SR               
       10.24    20.77     9.99    20.96     9.63    20.46    10.08    21.38
 -- Florida Gators  'A'                              NT   X1:26.72        
     1) Friedlander, Steve SR           2) Zumsteg, Justin SR             
     3) Wolfgarten, Jan SR              4) Kaufmann, Scott SR             
       10.77    22.25     9.72    21.21    10.31    21.90     9.64    21.36
 -- Florida Gators  'F'                              NT   X1:26.89        
     1) Greener, Andrew JR              2) Berger, Michael JR             
     3) Hartley, Brian JR               4) Meena, Elliot JR               
       10.36    21.31    10.73    22.68     9.99    21.42    10.26    21.48
 -- Florida Gators  'D'                              NT   X1:29.93        
     1) McLarty, Dustin FR              2) Jaben, Max FR                  
     3) Johnson, Grant FR               4) Hughes, Tim FR                 
       11.18    22.39    10.94    22.32    11.17    23.10    10.48    22.12
 -- Florida Gators  'E'                              NT   X1:30.87        
     1) Coan, Matt SO                   2) Fischetti, Robbie SO           
     3) Mrazek, Bill SO                 4) Mullervy, Scott SO             
       11.07    22.63    10.37    21.92     9.73    20.56    11.63    25.76
Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC Network

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.