Gator Sportshop
Gator Ticket Office

Women's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to University of South Carolina Hy-Tek's Meet Manager
Licensed to University of South Carolina                  Hy-Tek's Meet Manager
           University of S.C. vs University of Florida - 11/14/2003            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:39.90  A
        1:42.89  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Florida                            NT    1:45.72         11  
     1) Farrell, Maureen SO             2) Bernhardt, Vipa SO             
     3) Uhle, Mary SO                   4) Gibney, Chantal SR             
  2 University of Florida  'B'                       NT    1:47.29          4  
     1) Retrum, Leah FR                 2) Duncan, Danielle SO            
     3) Huff, Mandy SO                  4) Ellis, Jaime SR                
  3 University of South Carolina                     NT    1:50.31          2  
     1) Dedekind, Bronwyn               2) Nance, Aunya                   
     3) Fiorentino, Kendel              4) Skaggs, Haley                  
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:26.72  A
        1:28.32  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Florida                            NT    1:32.37         11  
     1) Mangabeira, Gabriel JR          2) Ratliff, Will JR               
     3) Sioui, Adam JR                  4) Jayme, Carlos SR               
  2 University of Florida  'B'                       NT    1:34.13          4  
     1) Ulrich, Claudio JR              2) Tjin-A-Tam, Ansel SR           
     3) Kellam, Chris SR                4) Borreca, Nick SO               
  3 University of South Carolina                     NT    1:35.35          2  
     1) Derieg, Lir                     2) Kata, Justin                   
     3) Parkin, Joshua                  4) Condon, Sean                   
 -- University of Florida  'C'                       NT   X1:38.60        
     1) Wiebeck, Kris JR                2) Welch, Corey JR                
     3) Yasinsac, Brian SO              4) Fischetti, Robbie FR           
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Atkinson, Janelle   JR UF                        NT    9:52.50          9  
  2 Carusone, Ashley    FR UF                        NT   10:00.67          4  
  3 Johnson, Brittany   FR UF                        NT   10:07.14          3  
  4 Harper, Rebecca     JR UF                        NT  x10:13.45        
  5 Ruka, Meredith         USC                       NT   10:26.25          2  
  6 May, Kaelon            USC                       NT   10:27.75          1  
  7 Clanton, Anna-Kate     USC                       NT   10:55.63        
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Friedlander, Steve  JR UF                        NT    9:24.66          9  
  2 Coan, Matt          FR UF                        NT    9:31.46          4  
  3 Farrington, Tim        USC                       NT    9:33.10          3  
  4 Farrington, Mike       USC                       NT    9:42.11          2  
  5 Mrazek, Bill        FR UF                        NT   10:03.67          1  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:47.61  A
        1:50.83  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McLarty, Sara       SR UF                        NT    1:49.47 B        9  
  2 Uhle, Mary          SO UF                        NT    1:50.09 B        4  
  3 Van Assen, Jennife     USC                       NT    1:50.15 B        3  
  4 Bernhardt, Vipa     SO UF                        NT    1:52.39          2  
  5 Huff, Mandy         SO UF                        NT   x1:54.31        
  6 Skaggs, Haley          USC                       NT    1:55.58          1  
  7 Andrews, Bennett       USC                       NT    1:57.25        
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:36.19  A
        1:39.07  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Szucs, Tamas           USC                       NT    1:39.70          9  
  2 Mangabeira, Gabrie  JR UF                        NT    1:40.08          4  
  3 Schultz, Scott      SR UF                        NT    1:41.91          3  
  4 Bathazi, Tamas         USC                       NT    1:42.92          2  
  5 Duff, Reid             USC                       NT    1:43.00          1  
  6 Mack, Colby            USC                       NT   x1:43.95        
  7 Borreca, Nick       SO UF                        NT    1:44.23        
  8 Yasinsac, Brian     SO UF                        NT   x1:46.62        
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          22.88  A
          23.56  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Skaggs, Heather        USC                       NT      23.57          9  
  2 Gibney, Chantal     SR UF                        NT      24.01          4  
  3 Ellis, Jaime        SR UF                        NT      24.04          3  
  4 McHugh, Carolyn        USC                       NT      24.09          2  
  5 Bastak, Ashleigh       USC                       NT      24.24          1  
  6 Nance, Aunya           USC                       NT     x24.85        
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          19.74  A
          20.33  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jayme, Carlos       SR UF                        NT     J22.05          9  
  2 Murphy, Ed             USC                       NT     J21.24          4  
  3 Parkin, Joshua         USC                       NT     J21.85          3  
  4 Wiebeck, Kris       JR UF                        NT     J22.04          2  
  5 Burkhard, Matt         USC                       NT     J22.08          1  
  6 Bastak, Adam           USC                       NT    xJ22.21        
  7 Ratliff, Will       JR UF                        NT     J22.44        
 
Event 9  Women 400 Yard IM
===============================================================================
        4:15.93  A
        4:23.60  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Retrum, Leah        FR UF                        NT    4:17.91 B        9  
  2 McCann, Katie       JR UF                        NT    4:20.34 B        4  
  3 Kennedy, Katie      JR UF                        NT    4:24.62          3  
  4 Beard, Blair        SR UF                        NT   x4:26.73        
  5 Ruka, Meredith         USC                       NT    4:35.10          2  
 -- Green, Meredith     JR UF                        NT   X4:27.36        
 -- Seland, Casey       SR UF                        NT   X4:29.56        
 
Event 10  Men 400 Yard IM
===============================================================================
        3:47.28  A
        3:54.10  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lochte, Ryan        SO UF                        NT    3:51.35 B        9  
  2 Bathazi, Istvan        USC                       NT    3:53.26 B        4  
  3 Wolfgarter, Jan     JR UF                        NT    4:02.65          3  
  4 Buslepp, Brandon       USC                       NT    4:05.38          2  
  5 Fischetti, Robbie   FR UF                        NT    4:06.65          1  
  6 Kaufmann, Scott     JR UF                        NT   x4:06.66        
  7 Farrington, Mike       USC                       NT    4:10.61        
  8 Farrington, Tim        USC                       NT   x4:21.21        
 
Event 11  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bolt, Nicole        SR UF                        NT     313.80          9  
  2 Brennan, Allison       USC                       NT     300.23          4  
  3 Ranieri, Jessica    SO UF                        NT     267.60          3  
  4 Hodges, Holly          USC                       NT     262.80          2  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bradley, Andy          USC                       NT     331.95          9  
  2 Wilcox, Zach        JR UF                        NT     310.80          4  
  3 Emmerton, Dean         USC                       NT     283.58          3  
  4 Balman, Ian            USC                       NT     259.58          2  
  5 Schmidt, Justin     FR UF                        NT     248.25          1  
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:58.11  A
        2:01.65  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Seland, Casey       SR UF                        NT    2:04.27          9  
  2 Uhle, Mary          SO UF                        NT    2:05.67          4  
  3 Retrum, Leah        FR UF                        NT    2:05.86          3  
  4 Dedekind, Bronwyn      USC                       NT    2:07.27          2  
  5 Johnson, Meagan        USC                       NT    2:07.30          1  
  6 Tannhauser, Jamie   SO UF                        NT   x2:07.32        
  7 Fiorentino, Kendel     USC                       NT    2:07.36        
  8 Hartland, Amy          USC                       NT   x2:10.27        
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:44.93  A
        1:47.14  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sioui, Adam         JR UF                        NT    1:50.52          9  
  2 Meena, Elliot       SO UF                        NT    1:53.30          4  
  3 Zumsteg, Justin     JR UF                        NT    1:53.55          3  
  4 Hartley, Brian      SO UF                        NT   x1:54.82        
  5 Bathazi, Tamas         USC                       NT    1:55.13          2  
  6 Derieg, Lir            USC                       NT    1:55.84          1  
  7 Lillard, Jim           USC                       NT    2:03.01        
  8 Kerlin, Matt           USC                       NT   x2:04.41        
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          49.78  A
          51.27  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Skaggs, Heather        USC                       NT      51.52          9  
  2 Gibney, Chantal     SR UF                        NT      52.02          4  
  3 Woodruff, Christin  JR UF                        NT      52.48          3  
  4 McHugh, Carolyn        USC                       NT      52.62          2  
  5 Skaggs, Haley          USC                       NT      52.77          1  
  6 Farrell, Maureen    SO UF                        NT      52.81        
  7 Bastak, Ashleigh       USC                       NT     x54.24        
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          43.53  A
          44.83  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jayme, Carlos       SR UF                        NT      45.75          9  
  2 Murphy, Ed             USC                       NT      46.60          4  
  3 Schultz, Scott      SR UF                        NT      47.00          3  
  4 Duff, Reid             USC                       NT      47.33          2  
  5 Wiebeck, Kris       JR UF                        NT      47.49          1  
  6 Burkhard, Matt         USC                       NT      47.88        
  7 Ratliff, Will       JR UF                        NT     x49.65        
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:58.24  A
        2:01.78  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McLarty, Sara       SR UF                        NT    2:02.27          9  
  2 Johnson, Brittany   FR UF                        NT    2:04.91          4  
  3 Ellis, Jaime        SR UF                        NT    2:05.76          3  
  4 Harper, Rebecca     JR UF                        NT   x2:08.42        
  5 Dedekind, Bronwyn      USC                       NT    2:11.08          2  
  6 Wood, Alix             USC                       NT    2:17.77          1  
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:44.02  A
        1:47.14  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lochte, Ryan        SO UF                        NT    1:47.14 B        9  
  2 Ulrich, Claudio     JR UF                        NT    1:51.63          4  
  3 Derieg, Lir            USC                       NT    1:56.76          3  
  4 Zumsteg, Justin     JR UF                        NT    1:57.46          2  
  5 Condon, Sean           USC                       NT    1:57.59          1  
  6 Coan, Matt          FR UF                        NT   x1:59.51        
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:45.46  A
        4:54.02  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ball, Katie         FR UF                        NT    4:54.15          9  
  2 Bernhardt, Vipa     SO UF                        NT    4:56.45          4  
  3 Van Assen, Jennife     USC                       NT    4:57.08          3  
  4 Green, Meredith     JR UF                        NT    4:57.35          2  
  5 Huff, Mandy         SO UF                        NT   x5:04.18        
  6 May, Kaelon            USC                       NT    5:06.84          1  
  7 Ruka, Meredith         USC                       NT    5:13.37        
  8 Clanton, Anna-Kate     USC                       NT   x5:21.89        
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:19.63  A
        4:27.41  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaufmann, Scott     JR UF                        NT    4:34.36          9  
  2 Szucs, Tamas           USC                       NT    4:36.60          4  
  3 Kellam, Chris       SR UF                        NT    4:37.43          3  
  4 Friedlander, Steve  JR UF                        NT    4:40.04          2  
  5 Borreca, Nick       SO UF                        NT   x4:42.50        
  6 Mack, Colby            USC                       NT    4:42.94          1  
  7 Bathazi, Tamas         USC                       NT    4:45.84        
  8 Farrington, Tim        USC                       NT   x4:52.21        
 
Event 21  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hodges, Holly          USC                       NT     296.85          9  
  2 Brennan, Allison       USC                       NT     290.78          4  
 -- Ranieri, Jessica    SO UF                        NT    X233.48        
 -- Bolt, Nicole        SR UF                        NT    X264.30        
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emmerton, Dean         USC                       NT     315.98          9  
  2 Wilcox, Zach        JR UF                        NT     298.35          4  
  3 Balman, Ian            USC                       NT     246.60          3  
  4 Bradley, Andy          USC                       NT     236.85          2  
  5 Schmidt, Justin     FR UF                        NT     234.83          1  
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:14.25  A
        2:18.27  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fiorentino, Kendel     USC                       NT    2:24.53          9  
  2 Nance, Aunya           USC                       NT    2:27.96          4  
  3 Hong, Christina        USC                       NT    2:36.17          3  
 -- Duncan, Danielle    SO UF                        NT   X2:19.21        
 -- Johnson, Brittany   FR UF                        NT   X2:21.25        
 -- Kennedy, Katie      JR UF                        NT   X2:21.39        
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:57.35  A
        2:00.87  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bathazi, Istvan        USC                       NT    2:05.05          9  
  2 Farrington, Tim        USC                       NT    2:09.27          4  
  3 Mack, Colby            USC                       NT    2:12.33          3  
  4 Farrington, Mike       USC                       NT   x2:13.74        
 -- Mrazek, Bill        FR UF                        NT   X2:05.99        
 -- Tjin-A-Tam, Ansel   SR UF                        NT   X2:06.40        
 -- Welch, Corey        JR UF                        NT   X2:08.51        
 -- Fischetti, Robbie   FR UF                        NT   X2:09.70        
 -- Szucs, Tamas           USC                       NT        SCR        
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:31.01  A
        1:33.74  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of South Carolina                     NT    1:34.32         11  
     1) Bastak, Ashleigh                2) Van Assen, Jennifer            
     3) McHugh, Carolyn                 4) Skaggs, Heather                
 -- University of Florida                            NT   X1:34.84        
     1) Farrell, Maureen SO             2) Atkinson, Janelle JR           
     3) Ellis, Jaime SR                 4) Uhle, Mary SO                  
 -- University of Florida  'B'                       NT   X1:38.55        
     1) McCann, Katie JR                2) Woodruff, Christine JR         
     3) McLarty, Sara SR                4) Carusone, Ashley FR            
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:18.47  A
        1:20.82  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of South Carolina                     NT    1:25.22         11  
     1) Duff, Reid                      2) Szucs, Tamas                   
     3) Murphy, Ed                      4) Burkhard, Matt                 
 -- University of Florida                            NT   X1:25.83        
     1) Sioui, Adam JR                  2) Wiebeck, Kris JR               
     3) Schultz, Scott SR               4) Coan, Matt FR                  
 -- University of Florida  'B'                       NT   X1:25.94        
     1) Lochte, Ryan SO                 2) Yasinsac, Brian SO             
     3) Hartley, Brian SO               4) Meena, Elliot SO               
 -- University of Florida  'C'                       NT   X1:27.90        
     1) Tjin-A-Tam, Ansel SR            2) Ulrich, Claudio JR             
     3) Kaufmann, Scott JR              4) Ratliff, Will JR               
Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC Network

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.