Gator Sportshop
Gator Ticket Office

Women's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to University of Florida       Hy-Tek's Meet Manager 1/5/2008 04:30 PM
                 Florida vs. Purdue, Arkansas, IRCC - 1/5/2008                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        3:38.02  A
        3:44.56  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Florida-FL  'A'                    NT    3:45.16        
     1) Proud, Stephanie M SO           2) Burckle, Caroline S SR         
     3) Lago, Julianne FR               4) Pike, Natalie N SR             
       27.89    56.75    28.97  1:02.31    26.01    55.39    24.05    50.71
  2 University of Florida-FL  'B'                    NT    3:47.77        
     1) Retrum, Carmen L SR             2) Hartley, Amanda B SR           
     3) Vanderbilt, Samantha C SR       4) Healy, Colleen E SR            
       28.16    57.16    29.64  1:03.26    25.38    54.90    14.73    52.45
  3 University of Arkansas-AR  'A'                   NT    3:51.63        
     1) NG, Lynette FR                  2) Jackson, summer M JR           
     3) Gregory, Emily J SR             4) Silver, Tifanie K SR           
       28.20    57.69    29.46  1:05.10    25.16    55.12    25.56    53.72
  4 University of Florida-FL  'D'                    NT   x3:52.55        
     1) Peterson, Sarah M SO            2) Spofforth, Gemma M SO          
     3) Kemp, Elizabeth A SO            4) Larson, Kim S SR               
       28.02    57.79    30.09  1:04.95    26.38    56.74    25.45    53.07
  5 University of Florida-FL  'C'                    NT   x3:55.11        
     1) Smith, Kelsey A JR              2) Drab, Carolyn E SR             
     3) Sykes, Sarah A FR               4) Nedrud, Stacy M SO             
       28.98    58.56    31.16  1:07.77    26.69    56.66    24.63    52.12
  6 University of Arkansas-AR  'B'                   NT    4:01.61        
     1) Clark, Jessie FR                2) McGraw, Katie E SR             
     3) Nuemann, Erin FR                4) Webb, Macey K JR               
       29.59  1:00.41    31.40  1:07.79    27.47    58.84    25.91    54.57
  7 Indian River Community College-FL  'A'           NT    4:08.90        
     1) Omans, Alexis M SO              2) Rubin, Ana M SO                
     3) Rojas, Yesica A FR              4) Potter, Cara E FR              
       29.85  1:01.44    32.90  1:11.31    27.82  1:01.28    25.61    54.87
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        3:11.65  A
        3:17.39  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Florida-FL  'A'                    NT    3:17.77        
     1) Tullius, Rexford C JR           2) Ally, Bradley K JR             
     3) Fraser, Shaune D SO             4) Penniman, Daniel L SR          
       24.17    49.43    26.41    56.07    22.38    47.99    20.80    44.28
  2 Purdue University-IN  'A'                        NT    3:18.51        
     1) Maire, Romain                   2) Koger, Aaron R FR              
     3) Langenfeld, Andrew J JR         4) Mullen, John J SR              
       24.57    50.77    25.55    55.03    22.39    48.30    20.66    44.41
  3 Purdue University-IN  'B'                        NT    3:23.00        
     1) Watts, Tim R                    2) Kim, Jin-Soo JR                
     3) Wilcher, Sam R FR               4) Thompson, Craig B JR           
       24.76    51.00    26.71    56.68    23.17    49.10    21.90    46.22
  4 University of Florida-FL  'B'                    NT    3:24.71        
     1) Rudolf, Roland SO               2) Deery, Kyle B SR               
     3) Hughes, Tim H SR                4) Jones, Brett A JR              
       24.40    49.81    26.81    58.01    23.34    50.22    22.20    46.67
  5 University of Florida-FL  'C'                    NT   x3:29.98        
     1) Stroman, Skylar Z SO            2) Sundin, Konstantin FR          
     3) Walsh, James B SR               4) Martin, Alexander S FR         
       25.92    52.99    27.86    59.64    23.44    49.52    47.83         
  6 Purdue University-IN  'C'                        NT   x3:30.81        
     1) Colley, Joe E JR                2) Taylor, Nate J FR              
     3) Pfaff, Christopher FR           4) Hedge, Michael J SO            
       24.84    51.31    27.15    59.14    52.64  1:15.21    25.15         
  7 Indian River Community College-FL  'A'           NT    3:33.04        
     1) Stockman, Zack J FR             2) Walling, Emmett A FR           
     3) Garcia-Montes, Andy R FR        4) Munoz, Daniel D SO             
       25.68    53.28    26.99    59.12    24.32    54.02    21.91    46.62
 -- University of Florida-FL  'D'                    NT         DQ        
     1) Thompson, Scott D JR            2) Brinker, Jarrod A FR           
     3) Yuan, Michael J FR              4) Joyce, Michael P FR            
       26.12    53.69    28.79  1:02.06    24.21    52.89    22.32    47.77
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guenthner, Laurabe  JR Flor-FL                   NT    9:46.42        
      27.69   29.10   29.29   29.42   29.46   29.41   29.40   29.56
      29.47   29.47   29.40   29.43   29.70   29.23   29.62   29.66
      29.65   29.64   29.29   28.53                                
  2 Carr, Stephanie D   JR University of Ar-AR       NT   10:00.09        
      27.70   29.59   29.79   29.84   29.86   30.02   30.03   30.11
      30.02   30.24   30.13   30.32   30.23   30.37   30.41   30.53
      30.70   30.72   29.80   29.68                                
  3 Largo, Ashley       FR University of Ar-AR       NT   10:11.73        
      28.52   30.16   30.39   30.38   30.49   30.91   30.89   30.64
      30.71   31.02   30.66   30.73   30.67   30.87   30.85   30.93
      30.74   30.77   31.06   30.34                                
  4 Goldson, Elizabeth  SO Flor-FL                   NT   10:19.19        
      28.65   30.63   30.70   30.93   31.05   31.19   31.33   31.24
      31.21   31.33   31.24   31.40   31.47   31.22   31.31   30.98
      31.04   31.08   31.07   30.12                                
  5 Ballatore, Jenne A  SO Flor-FL                   NT   10:21.09        
      27.98   30.36   30.69   31.10   31.53   31.25   31.34   31.59
      31.32   31.46   31.69   32.00   31.59   31.78   31.16   31.91
      31.38   30.86   31.14   28.96                                
  6 Kimmitt, Brittany   FR University of Ar-AR       NT   10:21.32        
      28.36   31.18   31.49   31.75   31.72   31.51   31.49   31.46
      31.38   31.64   31.27   31.31   31.17   30.92   31.29   31.20
      31.03   31.02   30.83   29.30                                
  7 Sutphen, Shara      FR University of Ar-AR       NT  x10:28.46        
      29.30   30.97   31.14   31.82   31.67   31.89   31.79   31.63
      31.67   31.88   31.60   31.29   31.45   31.71   31.56   31.47
      31.61   31.51   31.44   31.06                                
  8 Sands, Megan F      FR Indian River-FL           NT   11:03.02        
      29.49   32.03   32.54   32.87   32.75   33.09   33.24   33.07
      33.89   33.65   33.51   33.68   33.58   33.67   34.02   33.99
      33.92   33.87   33.55   32.61                                
 -- Parker, Madison S   FR Flor-FL                   NT  X10:06.81        
      27.78   29.65   30.11   29.96   30.44   30.37   30.24   30.65
      30.66   30.97   30.68   30.61   30.97   30.87   30.76   30.98
      30.91   30.66   30.67   28.87                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crete, Christopher  SO Flor-FL                   NT    9:13.32        
      26.02   28.52   28.51   28.47   28.30   28.19   28.07   28.18
      28.14   28.00   27.83   28.01   27.91   27.74   27.67   27.70
      27.00   27.69   26.20   25.17                                
  2 Storie, Logan W     FR Flor-FL                   NT    9:13.59        
      26.17   28.47   28.33   28.38   28.38   28.09   28.18   27.99
      28.04   27.99   27.90   28.09   27.70   27.81   27.66   27.66
      27.13   27.46   26.93   25.23                                
  3 Kauffman, Cody L    JR Flor-FL                   NT    9:17.58        
      25.91   27.89   28.15   28.27   27.98   28.05   28.12   28.09
      28.06   28.13   28.11   28.01   28.09   28.22   28.04   28.09
      27.76   27.87   27.81   26.93                                
  4 Shrestha, Eric G    JR Flor-FL                   NT   x9:26.92        
      26.06   27.68   28.37   28.26   28.46   28.39   28.86   28.96
      28.62   28.91   28.63   28.58   28.87   28.93   28.89   28.93
      28.40   28.20   27.87   27.05                                
  5 Stewart, Matt       FR Purdue Swimming-IN        NT    9:32.02        
      26.33   28.53   28.64   28.34   28.26   28.36   28.40   28.54
      28.99   29.27   28.52   28.48   28.66   28.97   28.80   29.25
      29.15   29.29   29.04   28.20                                
  6 Wolfred, Drew          Purdue Swimming-IN        NT    9:37.91        
      26.24   28.92   28.77   28.63   28.82   28.95   29.09   29.12
      29.25   29.26   29.00   29.34   29.25   29.21   29.21   29.26
      29.36   29.37   29.02   27.84                                
  7 Smith, Travis C     FR Purdue Swimming-IN        NT    9:41.89        
      26.54   28.40   28.80   29.10   28.91   29.24   29.12   29.32
      29.37   29.42   29.23   29.21   29.39   29.53   29.48   29.63
      29.50   29.58   29.62   28.50                                
  8 Zehrung, Luke B     SO Purdue Swimming-IN        NT   x9:46.30        
      26.46   28.45   28.71   29.12   28.64   29.02   29.01   29.26
      29.68   29.48   29.92   30.00   30.01   29.59   29.94   29.91
      29.78   29.71   30.13   29.48                                
  9 Corbin, Adam C      FR Indian River-FL           NT   10:06.44        
      26.35   28.90   29.08   29.31   29.37   29.79   29.63   30.05
      30.68   30.64   30.61   30.79   31.30   30.92   32.26   31.55
      31.23   31.60   31.24   31.14                                
 10 Cline, Lance N      FR Indian River-FL           NT   10:14.38        
      26.21   28.52   29.52   29.76   30.38   30.24   30.50   30.74
      31.21   31.24   31.43   31.67   31.53   31.88   32.00   31.56
      31.95   31.95   31.65   30.44                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:47.09  A
        1:50.30  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kemp, Elizabeth A   SO Flor-FL                   NT    1:50.22 B      
      26.17   28.18   28.08   27.79                                
  2 Kastes, Katie       FR University of Ar-AR       NT    1:51.37        
      26.29   28.22   28.36   28.50                                
  3 Retrum, Carmen L    SR Flor-FL                   NT    1:51.44        
      26.80   28.39   28.53   27.72                                
  4 Napier, Stephanie   SO Flor-FL                   NT    1:52.45        
      26.32   28.91   28.62   28.60                                
  5 Totten, Erica       FR University of Ar-AR       NT    1:53.40        
      26.77   29.01   29.00   28.62                                
  6 Beales, Kristen E   SO Flor-FL                   NT   x1:53.83        
      27.09   28.61   28.97   29.16                                
  7 Haskins, Megan      FR University of Ar-AR       NT    1:56.00        
      27.70   29.32   29.77   29.21                                
  8 Webb, Macey K       JR University of Ar-AR       NT   x1:56.53        
      27.89   29.32   29.67   29.65                                
  9 O'Sullivan, Mary T  FR Indian River-FL           NT    1:57.54        
      26.91   29.54   29.87   31.22                                
 10 McRoberts, Katie S  FR Indian River-FL           NT    2:02.64        
      28.04 1:34.60                                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:35.60  A
        1:38.46  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fraser, Shaune D    SO Flor-FL                   NT    1:38.23 B      
      23.27   25.00   25.07   24.89                                
  2 Schmitt, John S     SO Purdue Swimming-IN        NT    1:38.86        
      23.22   25.25   25.16   25.23                                
  3 Penniman, Daniel L  SR Flor-FL                   NT    1:40.73        
      23.06   25.71   26.21   25.75                                
  4 Wilcher, Sam R      FR Purdue Swimming-IN        NT    1:40.93        
      23.84   25.77   26.06   25.26                                
  5 Pedraza, Yoelvis    FR Flor-FL                   NT    1:41.09        
      24.29   25.62   25.52   25.66                                
  6 Martinez, Raul E    SO Indian River-FL           NT    1:41.32        
      23.56   25.54   26.31   25.91                                
  7 Boeh, AJ J          FR Purdue Swimming-IN        NT    1:41.72        
                      26.36   25.92                                
  8 Gomez, Roberto A    SO Indian River-FL           NT    1:43.33        
      23.44   25.52   26.48   27.89                                
  9 Norton, Matthew J   FR Flor-FL                   NT   x1:43.98        
      24.06   26.09   27.04   26.79                                
 10 Barry, Gage G       FR Purdue Swimming-IN        NT   x1:45.02        
      23.68   26.40   27.90   27.04                                
 11 Munoz, Daniel D     SO Indian River-FL           NT    1:46.08        
      24.54   26.74   27.03   27.77                                
 12 Gunter, Scott J        Indian River-FL           NT   x1:47.88        
      24.70   27.01   28.03   28.14                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          22.62  A
          23.29  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 NG, Lynette         FR University of Ar-AR       NT      24.09        
  2 Casella, Shanda N   SO Indian River-FL           NT      24.12        
  3 Healy, Colleen E    SR Flor-FL                   NT      24.26        
  4 Gregory, Emily J    SR University of Ar-AR       NT      24.41        
  5 Lago, Julianne      FR Flor-FL                   NT      24.58        
  6 Epley, Rebekah N    FR Flor-FL                   NT      24.68        
  7 Silver, Tifanie K   SR University of Ar-AR       NT      25.07        
  8 Potter, Cara E      FR Indian River-FL           NT      25.38        
  9 Drab, Carolyn E     SR Flor-FL                   NT     x25.95        
 10 Omans, Alexis M     SO Indian River-FL           NT      26.89        
 11 Bargiachi, Gina     FR University of Ar-AR       NT     x27.35        
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          19.74  A
          20.33  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Louw, Gideon A      SO Indian River-FL           NT      20.78        
  2 Langenfeld, Andrew  JR Purdue Swimming-IN        NT      20.79        
  3 Mullen, John J      SR Purdue Swimming-IN        NT      21.00        
  4 Smith, James O      JR Flor-FL                   NT      21.28        
  5 Hughes, Tim H       SR Flor-FL                   NT      21.32        
  6 Kenney, Eddie E     JR Purdue Swimming-IN        NT      21.38        
  7 Jones, Brett A      JR Flor-FL                   NT      21.50        
  8 Fraser, Brett M     FR Flor-FL                   NT     x21.67        
  9 Stockman, Zack J    FR Indian River-FL           NT      21.76        
 10 Roscoe, Ben M       FR Purdue Swimming-IN        NT     x21.77        
 11 Cox, Ryan T         FR Indian River-FL           NT      23.13        
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
        2:00.34  A
        2:03.95  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burckle, Caroline   SR Flor-FL                   NT    2:02.51 B      
      26.91   31.22   35.47   28.91                                
  2 Nedrud, Stacy M     SO Flor-FL                   NT    2:05.07        
      28.67   30.83   36.85   28.72                                
  3 Marks, Jamie        FR University of Ar-AR       NT    2:07.74        
                      36.78   29.81                                
  4 Totten, Erica       FR University of Ar-AR       NT    2:07.93        
      27.97   33.60   37.29   29.07                                
  5 Smith, Kelsey A     JR Flor-FL                   NT    2:09.58        
      28.70   31.69   39.56   29.63                                
  6 Clark, Jessie       FR University of Ar-AR       NT    2:11.13        
      29.20   32.87   38.54   30.52                                
  7 Lopez, Coral R      SO Flor-FL                   NT   x2:11.18        
      28.24   33.70   39.46   29.78                                
  8 Engs, Elizabeth J   SO University of Ar-AR       NT   x2:13.51        
      28.99   33.67   38.89   31.96                                
  9 McCaw, Tina M       FR Indian River-FL           NT    2:18.29        
      30.24   36.18   39.20   32.67                                
 10 Rubin, Ana M        SO Indian River-FL           NT    2:21.84        
      29.48   37.78   40.91   33.67                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
        1:46.49  A
        1:49.89  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ally, Bradley K     JR Flor-FL                   NT    1:50.67        
      24.55   28.02   32.02   26.08                                
  2 Maire, Romain          Purdue Swimming-IN        NT    1:50.90        
      24.75   27.51   32.57   26.07                                
  3 McLarty, Dustin F   SR Flor-FL                   NT    1:51.12        
      24.55   27.91   32.72   25.94                                
  4 Kim, Jin-Soo        JR Purdue Swimming-IN        NT    1:54.01        
      24.63   29.19   32.57   27.62                                
  5 Joyce, Michael P    FR Flor-FL                   NT    1:54.77        
      25.14   28.92   34.13   26.58                                
  6 Nead, Kevin T       SR Flor-FL                   NT   x1:54.83        
      26.24   28.62   33.62   26.35                                
  7 Koop, Andre L       FR Purdue Swimming-IN        NT    1:55.08        
      25.87   27.81   34.57   26.83                                
  8 Garcia-Montes, And  FR Indian River-FL           NT    1:58.58        
      26.42   29.90   34.35   27.91                                
  9 Taylor, Nate J      FR Purdue Swimming-IN        NT   x1:59.33        
      26.25   31.25   34.12   27.71                                
 10 Rabelo, Manny A     FR Indian River-FL           NT    2:03.31        
      26.33   31.89   35.55   29.54                                
 11 Yeager, Derek M     FR Indian River-FL           NT    2:03.86        
      26.48   31.55   35.91   29.92                                
 12 Shoemaker, Jason E  SO Indian River-FL           NT   x2:05.84        
      26.84   32.02   36.05   30.93                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:58.99  A
        2:02.55  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kastes, Katie       FR University of Ar-AR       NT    2:00.56 B      
      27.20   30.08   31.29   31.99                                
  2 Sykes, Sarah A      FR Flor-FL                   NT    2:01.77 B      
      28.20   30.71   31.05   31.81                                
  3 Woodward, Lindsay   JR Flor-FL                   NT    2:04.16        
      28.14   31.29   31.80   32.93                                
  4 Nuemann, Erin       FR University of Ar-AR       NT    2:05.99        
      28.89   32.06   32.34   32.70                                
  5 Gregory, Emily J    SR University of Ar-AR       NT    2:07.13        
      28.57   32.10   33.01   33.45                                
  6 Healy, Colleen E    SR Flor-FL                   NT    2:07.68        
      28.65   31.98   32.77   34.28                                
  7 Guenthner, Laurabe  JR Flor-FL                   NT   x2:08.19        
      29.47   32.29   33.25   33.18                                
  8 Fletcher, Emily A   JR University of Ar-AR       NT   x2:12.18        
      29.70   33.07   34.15   35.26                                
  9 Rojas, Yesica A     FR Indian River-FL           NT    2:19.13        
      30.26   34.62   36.71   37.54                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:44.93  A
        1:48.07  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilcher, Sam R      FR Purdue Swimming-IN        NT    1:48.37        
      24.80   28.05   28.16   27.36                                
  2 Hughes, Tim H       SR Flor-FL                   NT    1:49.04        
      24.84   27.71   28.14   28.35                                
  3 Walsh, James B      SR Flor-FL                   NT    1:49.69        
      25.52   27.94   27.93   28.30                                
  4 Thompson, Craig B   JR Purdue Swimming-IN        NT    1:51.57        
      25.53   28.38   28.54   29.12                                
  5 Norton, Matthew J   FR Flor-FL                   NT    1:52.78        
      25.83   28.98   28.64   29.33                                
  6 Walsh, Robert A     FR Flor-FL                   NT   x1:54.62        
      26.26   29.36   28.99   30.01                                
  7 Colley, Joe E       JR Purdue Swimming-IN        NT    1:54.92        
      25.06   28.66   30.37   30.83                                
  8 Dafforn, Ryan       FR Purdue Swimming-IN        NT   x1:55.24        
      26.21   29.30   30.13   29.60                                
  9 Cline, Lance N      FR Indian River-FL           NT    2:03.66        
      27.11   31.20   32.37   32.98                                
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          49.42  A
          50.90  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pike, Natalie N     SR Flor-FL                   NT      51.06        
      24.85   26.21                                                
  2 Vanderbilt, Samant  SR Flor-FL                   NT      52.01        
      24.90   27.11                                                
  3 Napier, Stephanie   SO Flor-FL                   NT      52.40        
      25.29   27.11                                                
  4 Casella, Shanda N   SO Indian River-FL           NT      52.71        
      25.36   27.35                                                
  5 Jackson, summer M   JR University of Ar-AR       NT      52.78        
      25.42   27.36                                                
  6 O'Sullivan, Mary T  FR Indian River-FL           NT      54.11        
      25.96   28.15                                                
  7 Lopez, Coral R      SO Flor-FL                   NT     x54.47        
      26.22   28.25                                                
  8 Silver, Tifanie K   SR University of Ar-AR       NT      54.56        
      26.58   27.98                                                
  9 Haskins, Megan      FR University of Ar-AR       NT      54.94        
      26.91   28.03                                                
 10 McRoberts, Katie S  FR Indian River-FL           NT      56.04        
      26.97   29.07                                                
 11 McGraw, Katie E     SR University of Ar-AR       NT     x56.33        
      27.12   29.21                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          43.19  A
          44.48  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schmitt, John S     SO Purdue Swimming-IN        NT      45.25        
      22.21   23.04                                                
  2 Louw, Gideon A      SO Indian River-FL           NT      45.33        
      22.19   23.14                                                
  3 Walling, Emmett A   FR Indian River-FL           NT      46.42        
      22.09   24.33                                                
  4 Rudolf, Roland      SO Flor-FL                   NT      46.44        
      22.44   24.00                                                
  5 Gomez, Roberto A    SO Indian River-FL           NT      46.69        
      22.43   24.26                                                
  6 Smith, James O      JR Flor-FL                   NT      46.79        
      22.80   23.99                                                
  7 Kenney, Eddie E     JR Purdue Swimming-IN        NT      46.84        
      22.22   24.62                                                
  8 Jones, Brett A      JR Flor-FL                   NT      46.92        
      22.61   24.31                                                
  9 Fraser, Brett M     FR Flor-FL                   NT     x47.44        
      22.93   24.51                                                
 10 Barry, Gage G       FR Purdue Swimming-IN        NT      47.53        
      22.78   24.75                                                
 11 Boeh, AJ J          FR Purdue Swimming-IN        NT     x47.62        
      22.89   24.73                                                
 12 Shoemaker, Jason E  SO Indian River-FL           NT     x51.67        
      24.90   26.77                                                
 
Event 15  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:57.32  A
        2:00.83  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spofforth, Gemma M  SO Flor-FL                   NT    2:00.46 B      
      28.13   31.01   32.11   29.21                                
  2 Nedrud, Stacy M     SO Flor-FL                   NT    2:04.78        
      29.24   31.44   32.33   31.77                                
  3 Peterson, Sarah M   SO Flor-FL                   NT    2:06.72        
      29.99   31.82   32.52   32.39                                
  4 Epley, Rebekah N    FR Flor-FL                   NT   x2:09.16        
      30.42   32.33   32.97   33.44                                
  5 Clark, Jessie       FR University of Ar-AR       NT    2:09.55        
      31.20   32.13   33.26   32.96                                
  6 Kimmitt, Brittany   FR University of Ar-AR       NT    2:10.25        
      30.08   32.72   33.93   33.52                                
  7 Kastes, Kylie       FR University of Ar-AR       NT    2:13.14        
      30.66   32.89   34.67   34.92                                
  8 Chinn, Allison M    SO University of Ar-AR       NT   x2:14.48        
      31.61   33.50   34.69   34.68                                
  9 Omans, Alexis M     SO Indian River-FL           NT    2:19.32        
      33.22   35.21   35.76   35.13                                
 
Event 16  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:43.60  A
        1:46.70  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tullius, Rexford C  JR Flor-FL                   NT    1:47.87        
      25.80   28.36   27.40   26.31                                
  2 Maire, Romain          Purdue Swimming-IN        NT    1:48.87        
      26.02   27.73   27.93   27.19                                
  3 McLarty, Dustin F   SR Flor-FL                   NT    1:50.11        
      26.61   27.55   28.25   27.70                                
  4 Koop, Andre L       FR Purdue Swimming-IN        NT    1:51.32        
      26.89   28.06   28.03   28.34                                
  5 Ayzenshtok, Ilia    FR Purdue Swimming-IN        NT    1:51.61        
      26.48   28.75   28.63   27.75                                
  6 Stroman, Skylar Z   SO Flor-FL                   NT    1:52.43        
      27.76   28.81   28.25   27.61                                
  7 Hedge, Dave J       JR Purdue Swimming-IN        NT   x1:53.24        
      27.11   28.28   28.86   28.99                                
  8 Sundin, Konstantin  FR Flor-FL                   NT   x1:54.52        
      27.31   28.80   29.18   29.23                                
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:45.46  A
        4:54.02  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Proud, Stephanie M  SO Flor-FL                   NT    4:52.08 B      
      27.26   29.69   29.86   29.87   29.55   29.57   29.29   29.53
      29.25   28.21                                                
  2 Carr, Stephanie D   JR University of Ar-AR       NT    4:52.45 B      
      27.97   29.55   29.84   29.78   29.94   29.55   29.70   29.57
      28.80   27.75                                                
  3 Larson, Kim S       SR Flor-FL                   NT    4:53.44 B      
      27.95   29.71   30.01   29.89   29.69   29.31   29.44   29.36
      29.33   28.75                                                
  4 Largo, Ashley       FR University of Ar-AR       NT    5:02.47        
      28.47   30.34   30.47   30.50   30.54   30.42   30.66   30.67
      30.43   29.97                                                
  5 Goldson, Elizabeth  SO Flor-FL                   NT    5:03.50        
      28.67   30.27   30.85   30.80   30.47   30.89   30.54   30.71
      30.62   29.68                                                
  6 Sutphen, Shara      FR University of Ar-AR       NT    5:08.51        
      28.79   30.62   30.96   31.05   31.19   31.17   31.39   31.47
      31.11   30.76                                                
  7 Webb, Macey K       JR University of Ar-AR       NT   x5:13.38        
      29.66   31.60   31.73   31.68   31.64   31.60   31.54   31.65
      31.54   30.74                                                
  8 Sands, Megan F      FR Indian River-FL           NT    5:19.82        
      28.84   31.44   31.85   32.17   32.20   32.68   32.70   32.77
      32.83   32.34                                                
  9 Rojas, Yesica A     FR Indian River-FL           NT    5:27.70        
      29.04   31.65   32.41   32.86   33.30   33.75   33.46   34.21
      33.80   33.22                                                
 -- Parker, Madison S   FR Flor-FL                   NT   X4:58.41        
      27.65   29.57   30.15   30.34   30.15   30.20   30.43   30.36
      30.21   29.35                                                
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:19.49  A
        4:27.27  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pedraza, Yoelvis    FR Flor-FL                   NT    4:29.19        
      25.78   27.45   26.78   27.20   27.15   27.19   27.01   27.41
      27.61   25.61                                                
  2 Johnson, Grant S    SR Flor-FL                   NT    4:34.04        
      25.12   27.58   28.26   28.38   28.26   28.15   27.83   27.47
      26.97   26.02                                                
  3 Kauffman, Cody L    JR Flor-FL                   NT    4:36.33        
      25.68   27.46   27.77   28.04   28.07   28.34   28.03   28.00
      27.89   27.05                                                
  4 Stewart, Matt       FR Purdue Swimming-IN        NT    4:37.64        
      25.95   28.77   28.78   28.58   27.91   27.49   27.36        
              27.62                                                
  5 Watts, Tim R           Purdue Swimming-IN        NT    4:38.81        
      25.83   28.02   28.51   28.55   28.55   28.25   28.12   28.09
      27.93   26.96                                                
  6 Davis, Sean T       SO Purdue Swimming-IN        NT    4:39.00        
      25.96   28.39   28.82   28.34   28.38   28.05   28.33   28.14
      28.14   26.45                                                
  7 Thompson, Scott D   JR Flor-FL                   NT   x4:39.27        
      26.29   28.30   28.71   28.79   28.74   28.79   28.43   27.86
      27.30   26.06                                                
  8 Martinez, Raul E    SO Indian River-FL           NT    4:42.57        
      25.76   27.92   28.18   28.36   28.84   28.86   28.72   29.22
      28.91   27.80                                                
  9 Zehrung, Luke B     SO Purdue Swimming-IN        NT   x4:45.69        
      24.80   27.65   28.43   28.68   28.94   29.33   29.60   29.61
      29.65   29.00                                                
 10 Corbin, Adam C      FR Indian River-FL           NT    4:49.42        
      25.71   27.88   28.61   28.88   28.70   29.73   29.63   30.07
      30.32   29.89                                                
 11 Gunter, Scott J        Indian River-FL           NT    5:01.89        
      26.41   29.04   29.99   30.50   30.77   30.99   30.93   31.58
      31.43   30.25                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:14.19  A
        2:18.21  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marks, Jamie        FR University of Ar-AR       NT    2:20.99        
      31.99   35.71 1:13.29                                        
  2 Nuemann, Erin       FR University of Ar-AR       NT    2:22.08        
      32.97   35.57   36.82   36.72                                
  3 McGraw, Katie E     SR University of Ar-AR       NT    2:26.18        
      33.22   37.26   37.98   37.72                                
  4 Engs, Elizabeth J   SO University of Ar-AR       NT   x2:31.31        
      33.97   38.13   39.33   39.88                                
  5 McCaw, Tina M       FR Indian River-FL           NT    2:35.33        
      34.85   39.10   40.51   40.87                                
  6 Rubin, Ana M        SO Indian River-FL           NT    2:37.38        
      34.40   39.96   41.40   41.62                                
 -- Hartley, Amanda B   SR Flor-FL                   NT   X2:18.17        
      31.47   35.16   35.54   36.00                                
 -- Beales, Kristen E   SO Flor-FL                   NT   X2:27.06        
      34.04   37.17   37.59   38.26                                
 -- Gunter, Denise C    FR Flor-FL                   NT   X2:27.47        
      33.93   37.72   37.78   38.04                                
 -- Drab, Carolyn E     SR Flor-FL                   NT        XDQ        
      33.44   37.68   38.22   39.46                                
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:57.09  A
        2:00.60  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Jin-Soo        JR Purdue Swimming-IN        NT    2:02.46        
                      31.21   32.15                                
  2 Koger, Aaron R      FR Purdue Swimming-IN        NT    2:03.44        
      27.61   31.43   32.22   32.18                                
  3 Deery, Kyle B       SR Flor-FL                   NT    2:07.13        
      29.17   32.24   32.90   32.82                                
  4 Arzner, Bill W      FR Purdue Swimming-IN        NT    2:09.25        
      29.95   33.59   33.25   32.46                                
  5 Joyce, Michael P    FR Flor-FL                   NT    2:11.49        
      29.84   33.43   34.07   34.15                                
  6 Dean, Scott            Purdue Swimming-IN        NT   x2:11.86        
      30.03   33.70   34.01   34.12                                
  7 Nead, Kevin T       SR Flor-FL                   NT    2:11.87        
      30.23   33.75   33.82   34.07                                
  8 Garcia-Montes, And  FR Indian River-FL           NT    2:12.02        
      30.34   33.43   34.51   33.74                                
  9 Brinker, Jarrod A   FR Flor-FL                   NT   x2:14.11        
      30.51   33.90   34.65   35.05                                
 10 Rabelo, Manny A     FR Indian River-FL           NT    2:14.64        
      29.83   33.87   35.01   35.93                                
 11 Cox, Ryan T         FR Indian River-FL           NT    2:15.46        
      29.69   33.75   34.91   37.11                                
 12 Yeager, Derek M     FR Indian River-FL           NT   x2:18.88        
      30.72   34.77   36.70   36.69                                
 
Event 21  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:18.39  A
        3:24.34  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Arkansas-AR  'A'                   NT    3:32.52        
     1) Kastes, Katie FR                2) NG, Lynette FR                 
     3) Totten, Erica FR                4) Jackson, summer M JR           
       25.78                               25.77    53.75    25.49    53.05
  2 Indian River Community College-FL  'A'           NT    3:36.06        
     1) Potter, Cara E FR               2) Casella, Shanda N SO           
     3) O'Sullivan, Mary T FR           4) McRoberts, Katie S FR          
       26.19    55.03    24.78    52.50    25.32    53.86    25.62    54.67
  3 University of Arkansas-AR  'B'                   NT    3:41.77        
     1) Kastes, Kylie FR                2) Haskins, Megan FR              
     3) Largo, Ashley FR                4) Chinn, Allison M SO            
       26.55    55.25    26.46    55.18    27.02    55.92    26.43    55.42
  4 University of Arkansas-AR  'C'                   NT   x3:46.78        
     1) Kimmitt, Brittany FR            2) Sutphen, Shara FR              
     3) Marks, Jamie FR                 4) Fletcher, Emily A JR           
       26.96    55.87    27.70    58.16    26.97    55.33    27.24    57.42
 -- University of Florida-FL  'A'                    NT   X3:27.47        
     1) Vanderbilt, Samantha C SR       2) Pike, Natalie N SR             
     3) Burckle, Caroline S SR          4) Napier, Stephanie L SO         
       24.90    52.01    24.87    51.93    24.56    50.95    24.86    52.58
 -- University of Florida-FL  'B'                    NT   X3:29.60        
     1) Spofforth, Gemma M SO           2) Lago, Julianne FR              
     3) Proud, Stephanie M SO           4) Healy, Colleen E SR            
       25.01    51.60    25.87    53.51    25.26    52.26    24.81    52.23
 -- University of Florida-FL  'D'                    NT   X3:32.92        
     1) Peterson, Sarah M SO            2) Sykes, Sarah A FR              
     3) Ballatore, Jenne A SO           4) Woodward, Lindsay A JR         
       25.91    53.75    25.23    52.52    25.12    52.32    25.93    54.33
 -- University of Florida-FL  'C'                    NT   X3:36.45        
     1) Epley, Rebekah N FR             2) Larson, Kim S SR               
     3) Guenthner, Laurabeth JR         4) Lopez, Coral R SO              
       26.03    54.43    26.08    54.01    26.10    53.62    26.40    54.39
 
Event 22  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        2:54.21  A
        2:59.43  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Purdue University-IN  'A'                        NT    3:01.95        
     1) Langenfeld, Andrew J JR         2) Schmitt, John S SO             
     3) Kenney, Eddie E JR              4) Mullen, John J SR              
       22.10    45.70    21.26    44.82    21.89    46.10    21.33    45.33
  2 Indian River Community College-FL  'A'           NT    3:02.14        
     1) Martinez, Raul E SO             2) Louw, Gideon A SO              
     3) Gomez, Roberto A SO             4) Walling, Emmett A FR           
       22.27    47.16    20.58    43.63    21.74    45.64    21.60    45.71
  3 Purdue University-IN  'B'                        NT    3:09.83        
     1) Thompson, Craig B JR            2) Watts, Tim R                   
     3) Pfaff, Christopher FR           4) Roscoe, Ben M FR               
       22.71    47.05    22.30    46.64    22.55    48.40    22.98    47.74
  4 Indian River Community College-FL  'B'           NT    3:17.56        
     1) Munoz, Daniel D SO              2) Stockman, Zack J FR            
     3) Cline, Lance N FR               4) Corbin, Adam C FR              
       22.90    48.10    22.76    48.06    23.87    50.56    23.65    50.84
 -- University of Florida-FL  'A'                    NT   X3:01.44        
     1) Penniman, Daniel L SR           2) Smith, James O JR              
     3) Johnson, Grant S SR             4) Fraser, Shaune D SO            
       21.58    45.37    21.73    45.60    21.96    45.28    21.43    45.19
 -- University of Florida-FL  'B'                    NT   X3:07.35        
     1) Ally, Bradley K JR              2) Norton, Matthew J FR           
     3) Fraser, Brett M FR              4) Tullius, Rexford C JR          
       22.34    46.35    22.44    47.21    22.17    47.09    22.28    46.70
 -- University of Florida-FL  'C'                    NT   X3:13.87        
     1) McLarty, Dustin F SR            2) Martin, Alexander S FR         
     3) Storie, Logan W FR              4) Pedraza, Yoelvis FR            
       23.33    48.07    23.31    48.40    22.93    47.91    23.56    49.49
 -- University of Florida-FL  'D'                    NT   X3:14.31        
     1) Yuan, Michael J FR              2) Walsh, Robert A FR             
     3) Stroman, Skylar Z SO            4) Sundin, Konstantin FR          
       23.43    49.00    23.31    49.01    22.60    48.16    23.08    48.14
Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC Network

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.