Gator Locker Room
Gator Ticket Office

Women's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to University of Georgia     Hy-Tek's Meet Manager 11/13/2003 07:26 PM
                          UGA vs Florida - 11/13/2003
                                    Results


Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        3:38.32  A
        3:44.86  B
    School                                                  Finals       Points
===============================================================================
  1 Georgia  'A'                                          3:43.04 B       11
     1) Mabry, Neka SR                  2) Poewe, Sarah SO
     3) Yevak, Katie JR                 4) Joyce, Kara Lynn FR
       26.91    55.36  1:24.06  1:57.29  2:23.04  2:51.86  3:16.11  3:43.04
  2 Florida  'A'                                          3:43.95 B        4
     1) Farrell, Maureen JR             2) Bernhardt, Vipa SO
     3) Harper, Rebecca JR              4) Ellis, Jaime SR
       27.49    56.37  1:25.63  1:58.40  2:25.28  2:53.79  3:17.96  3:43.95
  3 Georgia  'B'                                          3:44.08 B        2
     1) Harm, Tricia SO                 2) Ertter, Lindsey JR
     3) Myco, Rachel FR                 4) Arsenault, Samantha JR
       27.78    57.10  1:26.10  1:59.12  2:24.45  2:53.72  3:17.66  3:44.08
  4 Georgia  'C'                                         x3:49.07
     1) Chura, Haley FR                 2) Pate, Virginia SR
     3) Thorburn, Linn SR               4) Hupman, Christie SO
       28.44    57.77  1:27.77  2:01.38  2:27.78  2:57.42  3:22.33  3:49.07
  5 Florida  'B'                                          3:51.10
     1) Retrum, Leah FR                 2) Duncan, Danielle SO
     3) Seland, Casey SR                4) Huff, Mandy SO
       28.00    56.73  1:27.34  2:01.94  2:28.24  2:58.54  3:23.38  3:51.10
 -- Georgia  'D'                                         X3:56.10
     1) Soladay, Jackie SO              2) Corliss, Gretchen FR
     3) McCallum, Kelley FR             4) Grams, Beth SO
       28.49    58.23  1:28.71  2:04.67  2:31.30  3:02.77  3:27.98  3:56.10


Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        3:12.36  A
        3:18.13  B
    School                                                  Finals       Points
===============================================================================
  1 Florida  'A'                                          3:19.28         11
     1) Kellam, Chris SR                2) Tjin-A-Tam, Ansel SR
     3) Mangabeira, Gabriel JR          4) Sioui, Adam JR
       24.51    49.57  1:15.53  1:45.89  2:08.52  2:34.53  2:55.89  3:19.28
  2 Georgia  'A'                                          3:20.24          4
     1) Osborn, Peter JR                2) Gardner, Scott JR
     3) Verhoef, Peter SO               4) Laban, Josh JR
       24.46    50.18  1:15.58  1:46.09  2:07.94  2:34.91  2:55.77  3:20.24
  3 Georgia  'B'                                          3:21.93          2
     1) Underhill, Colin SR             2) Salyards, Kyle SR
     3) Schmidt, Jonathan SO            4) Taylor, Andrew FR
       25.11    51.56  1:17.05  1:46.56  2:08.75  2:35.38  2:56.97  3:21.93
  4 Florida  'C'                                          3:25.01
     1) Ulrich, Claudio SR              2) Welch, Corey JR
     3) Borreca, Nick SO                4) Schultz, Scott SR
       24.70    50.96  1:17.67  1:48.59  2:11.65  2:38.50  3:00.71  3:25.01
  5 Florida  'B'                                         x3:31.60
     1) Zumsteg, Justin JR              2) Mrazek, Bill FR
     3) Meena, Elliot SO                4) Yasinsac, Bryan SO
       26.43    53.98  1:21.09  1:51.88  2:16.20  2:44.33  3:06.94  3:31.60
 -- Georgia  'C'                                         X3:29.51
     1) Staak, Ryan FR                  2) Parsley, Jeff SO
     3) Cover, Brandon SR               4) Stibrich, Nathan SO
       25.87    52.77  1:19.34  1:49.86  2:13.33  2:40.90  3:03.49  3:29.51


Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 McLarty, Sara       SR Florida                        9:39.55          9
       27.54    56.59  1:25.58  1:54.77  2:23.78  2:52.90  3:22.18  3:51.44
     4:20.59  4:49.72  5:18.92  5:47.90  6:16.85  6:45.89  7:14.94  7:44.09
     8:13.14  8:42.10  9:11.17  9:39.55
  2 Conway, Laura       SO Georgia                        9:49.69          4
       28.02    57.42  1:26.79  1:56.35  2:25.95  2:55.71  3:25.38  3:55.13
     4:25.04  4:54.74  5:24.44  5:54.10  6:23.70  6:53.39  7:22.90  7:52.58
     8:22.03  8:51.65  9:21.01  9:49.69
  3 Hardt, Julie        SR Georgia                        9:54.45          3
       28.27    58.51  1:28.43  1:58.33  2:28.34  2:58.27  3:28.15  3:58.17
     4:28.21  4:58.18  5:27.57  5:57.38  6:27.07  6:56.44  7:25.76  7:55.49
     8:25.17  8:55.13  9:25.06  9:54.45
  4 Maust, Claire       FR Georgia                        9:56.61          2
       28.07    57.83  1:27.90  1:57.91  2:27.92  2:58.01  3:28.20  3:58.50
     4:28.80  4:58.96  5:28.91  5:58.85  6:28.86  6:58.69  7:28.52  7:58.36
     8:28.15  8:58.07  9:28.02  9:56.61
  5 Tannhauser, Jamie   SO Florida                        9:56.65          1
       27.98    57.84  1:27.61  1:57.60  2:27.74  2:57.59  3:27.69  3:57.76
     4:27.88  4:57.98  5:27.45  5:57.35  6:27.35  6:57.50  7:27.67  7:57.95
     8:28.03  8:57.97  9:27.78  9:56.65
  6 Green, Meredith     JR Florida                        9:59.05
       28.35    58.28  1:28.38  1:58.81  2:29.05  2:59.37  3:29.57  3:59.80
     4:30.08  5:00.31  5:30.37  6:00.41  6:30.57  7:00.73  7:30.77  8:00.75
     8:30.50  9:00.09  9:29.95  9:59.05
  7 Ball, Katie         FR Florida                       x9:59.87
       28.83    58.84  1:28.97  1:59.09  2:29.15  2:59.24  3:29.12  3:59.05
     4:28.89  4:58.93  5:28.90  5:58.86  6:28.84  6:59.15  7:29.36  7:59.47
     8:29.71  8:59.96  9:30.19  9:59.87
  8 Williams, Ali       SR Georgia                      x10:08.91
       27.94    57.70  1:27.80  1:58.06  2:28.45  2:58.93  3:29.44  3:59.88
     4:30.30  5:00.85  5:31.52  6:02.26  6:33.16  7:04.12  7:35.06  8:06.07
     8:37.03  9:08.15  9:38.80 10:08.91


Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Owen, Matthew       SO Georgia                        9:14.64          9
       26.09    54.36  1:22.84  1:51.28  2:19.48  2:47.76  3:15.86  3:44.05
     4:12.04  4:40.01  5:07.95  5:36.21  6:04.56  6:32.40  7:00.17  7:27.64
     7:55.22  8:22.51  8:48.87  9:14.64
  2 Wolfgarten, Jan     JR Florida                        9:17.20          4
       26.06    54.50  1:22.98  1:51.54  2:20.05  2:48.47  3:16.85  3:45.00
     4:13.02  4:41.09  5:08.94  5:36.69  6:04.40  6:32.03  6:59.64  7:27.30
     7:55.19  8:23.06  8:50.47  9:17.20
  3 Hartley, Brian      SO Florida                        9:18.68          3
       26.06    54.47  1:22.84  1:51.06  2:19.49  2:47.80  3:15.93  3:44.10
     4:12.06  4:40.15  5:08.15  5:36.33  6:04.50  6:32.65  7:00.46  7:28.44
     7:56.36  8:24.01  8:51.58  9:18.68
  4 Taylor, Cole        SO Georgia                        9:22.46          2
       26.02    54.13  1:22.48  1:50.93  2:19.27  2:47.40  3:15.67  3:44.04
     4:12.49  4:40.84  5:08.99  5:37.30  6:05.61  6:34.02  7:02.34  7:30.99
     7:59.29  8:27.39  8:55.21  9:22.46
  5 Kaufmann, Scott     JR Florida                        9:23.45          1
       26.15    54.82  1:23.61  1:52.44  2:21.04  2:49.38  3:17.60  3:45.84
     4:13.87  4:41.88  5:09.85  5:37.87  6:06.14  6:34.42  7:02.60  7:30.86
     7:59.62  8:27.82  8:55.86  9:23.45
  6 Friedlander, Steve  JR Florida                       x9:25.59
       26.50    54.71  1:23.29  1:51.82  2:20.32  2:48.73  3:17.03  3:45.55
     4:14.06  4:42.34  5:10.53  5:39.01  6:07.62  6:36.11  7:04.36  7:32.66
     8:01.18  8:29.48  8:57.80  9:25.59
  7 Mendoza, Miguel     JR Georgia                        9:33.35
       26.44    54.76  1:23.34  1:52.08  2:20.79  2:49.52  3:18.19  3:46.68
     4:15.10  4:43.72  5:12.34  5:41.15  6:10.00  6:38.68  7:07.78  7:37.03
     8:06.45  8:35.90  9:05.15  9:33.35


Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:47.61  A
        1:50.83  B
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 DeScenza, Mary      SO Georgia                        1:46.40 A        9
       25.74    53.26  1:20.53  1:46.40
  2 Joyce, Kara Lynn    FR Georgia                        1:47.89 B        4
       25.89    53.84  1:20.97  1:47.89
  3 Ellis, Jaime        SR Florida                        1:48.15 B        3
       25.78    53.45  1:21.11  1:48.15
  4 Gibney, Chantal     SR Florida                        1:49.54 B        2
       25.86    53.64  1:21.47  1:49.54
  5 Arsenault, Samanth  JR Georgia                        1:49.56 B        1
       25.66    53.61  1:21.95  1:49.56
  6 Atkinson, Janelle   JR Florida                        1:49.71 B
       26.52    54.75  1:22.23  1:49.71
  7 Johnson, Brittany   FR Florida                       x1:50.72 B
       26.10    54.00  1:22.35  1:50.72


Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:36.19  A
        1:39.07  B
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Margalis, Robert    JR Georgia                        1:38.08 B        9
       23.20    48.23  1:13.16  1:38.08
  2 Sioui, Adam         JR Florida                        1:38.93 B        4
       23.92    49.05  1:14.40  1:38.93
  3 Wiebeck, Kris       JR Florida                        1:38.99 B        3
     1:40.10  2:01.36  2:21.18  1:38.99
  4 Alleyne, Damian     SO Georgia                        1:40.67          2
  5 Schultz, Scott      SR Florida                        1:42.23          1
       24.44    50.23  1:16.21  1:42.23
  6 Coan, Matt          FR Florida                       x1:43.20
       24.22    50.13  1:16.55  1:43.20
  7 Mahaney, Andrew     SR Georgia                        1:43.41
       24.60    50.73  1:17.12  1:43.41
 -- Stibrich, Nathan    SO Georgia                       X1:48.49
       24.93    52.29  1:20.17  1:48.49


Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          22.88  A
          23.56  B
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Mabry, Neka         SR Georgia                          23.05 B        9
  2 Georoff, Andrea     JR Georgia                          23.06 B        4
  3 Kearns, Paige       JR Georgia                          23.26 B        3
  4 Farrell, Maureen    JR Florida                          23.53 B        2
  5 Hupman, Christie    SO Georgia                         x24.00
  6 Uhle, Mary          SO Florida                          24.14          1
  7 Woodruff, Christin  JR Florida                          24.43
  8 Huff, Mandy         SO Florida                         x24.49


Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          19.74  A
          20.33  B
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Jayme, Carlos       SR Florida                          20.46          9
  2 Laban, Josh         JR Georgia                          20.79          4
  3 Gardner, Scott      JR Georgia                          20.91          3
  4 Mangabeira, Gabrie  JR Florida                          20.92          2
  5 Borreca, Nick       SO Florida                          21.09          1
  6 Hollinger, Cameron  FR Georgia                          21.32
  7 Yasinsac, Bryan     SO Florida                         x21.93
 -- Edging, Matt        FR Georgia                         X22.70


Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
        2:00.67  A
        2:04.29  B
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Yevak, Katie        JR Georgia                        2:01.39 B        9
       26.46    56.37  1:32.00  2:01.39
  2 Klein, Melissa      FR Georgia                        2:02.05 B        4
       27.10    58.69  1:32.59  2:02.05
  3 McLarty, Sara       SR Florida                        2:02.55 B        3
       27.48    58.73  1:34.63  2:02.55
  4 Harm, Tricia        SO Georgia                        2:02.85 B        2
       26.55    57.44  1:34.30  2:02.85
  5 McCann, Katie       JR Florida                        2:03.58 B        1
       27.55    58.39  1:34.57  2:03.58
  6 Retrum, Leah        FR Florida                        2:04.20 B
       27.74    58.32  1:35.15  2:04.20
  7 Carusone, Ashley    FR Florida                       x2:04.31
       27.75    59.33  1:36.27  2:04.31
  8 Poewe, Sarah        SO Georgia                       x2:05.45
       27.37  1:00.18  1:34.69  2:05.45


Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
        1:46.69  A
        1:49.89  B
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Lochte, Ryan        SO Florida                        1:48.71 B        9
       24.11    51.13  1:22.84  1:48.71
  2 Lam, Randy          SR Georgia                        1:50.97          4
       24.03    52.25  1:24.18  1:50.97
  3 McAuliffe, Brent    SR Georgia                        1:52.13          3
       24.34    53.04  1:24.63  1:52.13
  4 Cellini, Michael    FR Georgia                        1:52.37          2
       24.98    53.10  1:25.76  1:52.37
  5 Kellam, Chris       SR Florida                        1:54.05          1
       25.27    52.93  1:27.91  1:54.05
  6 Thorburn, Will      FR Georgia                       x1:55.10
       25.22    54.60  1:28.84  1:55.10
  7 Fischetti, Robbie   FR Florida                        1:55.57
       25.39    54.58  1:27.53  1:55.57
  8 Mrazek, Bill        FR Florida                       x1:56.29
       25.94    56.54  1:28.52  1:56.29


Event 11  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Bolt, Nicole        SR Florida                         297.14          9
  2 Ranieri, Jessica    SO Florida                         289.05          4
  3 Connor, Kristen     SR Florida                         283.05          3
  4 Bassham, Brooke     JR Georgia                        x263.40          2
  5 Hunter, Emily       FR Georgia                         260.85          1
  6 Hershman, Sara      FR Georgia                         214.79
  7 Trkovsky, Laura     SR Georgia                         189.29


Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Wilcox, Zach        JR Florida                         347.85          9
  2 Colwill, Chris      FR Georgia                         338.62          4
  3 Avery, Todd         JR Georgia                         299.24          3
  4 Schmidt, Justin     FR Florida                         285.00          2
  5 Gouzeev, Genya      FR Georgia                         208.65          1


Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:58.11  A
        2:01.65  B
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 DeScenza, Mary      SO Georgia                        1:56.32 A        9
       26.69    56.47  1:26.40  1:56.32
  2 Yevak, Katie        JR Georgia                        1:58.88 B        4
       27.79    58.34  1:28.76  1:58.88
  3 Harper, Rebecca     JR Florida                        1:59.44 B        3
       27.86    58.55  1:29.04  1:59.44
  4 Carusone, Ashley    FR Florida                        2:01.34 B        2
       27.96    58.88  1:30.13  2:01.34
  5 Thorburn, Linn      SR Georgia                        2:01.80          1
       28.04    58.58  1:29.76  2:01.80
  6 Johnson, Brittany   FR Florida                        2:02.72
       28.69    59.70  1:31.07  2:02.72
  7 Seland, Casey       SR Florida                       x2:03.07
       28.37    59.36  1:30.95  2:03.07
 -- McCallum, Kelley    FR Georgia                       X2:06.76
       28.07  1:00.26  1:33.00  2:06.76


Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:44.93  A
        1:48.07  B
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Lam, Randy          SR Georgia                        1:47.58 B        9
       24.42    51.89  1:19.72  1:47.58
  2 Lochte, Ryan        SO Florida                        1:49.23          4
       25.04    53.33  1:21.71  1:49.23
  3 Mahaney, Andrew     SR Georgia                        1:49.36          3
       25.41    53.28  1:21.42  1:49.36
  4 Cover, Brandon      SR Georgia                        1:51.86          2
       25.12    53.53  1:22.29  1:51.86
  5 Meena, Elliot       SO Florida                        1:53.05          1
       25.68    54.84  1:23.85  1:53.05
  6 Zumsteg, Justin     JR Florida                        1:53.08
       25.42    54.58  1:23.78  1:53.08
  7 Schmidt, Jonathan   SO Georgia                       x1:53.34
       25.42    54.15  1:23.84  1:53.34


Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          49.78  A
          51.27  B
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Joyce, Kara Lynn    FR Georgia                          49.30 A        9
       23.89    49.30
  2 Georoff, Andrea     JR Georgia                          50.31 B        4
       24.47    50.31
  3 Kearns, Paige       JR Georgia                          50.56 B        3
       24.49    50.56
  4 Gibney, Chantal     SR Florida                          50.76 B        2
       24.56    50.76
  5 Ellis, Jaime        SR Florida                          51.17 B        1
       24.80    51.17
  6 Uhle, Mary          SO Florida                          52.39
       25.25    52.39
 -- Grams, Beth         SO Georgia                         X53.11
       25.40    53.11


Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          43.53  A
          44.83  B
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Jayme, Carlos       SR Florida                          44.88          9
       21.95    44.88
  2 Verhoef, Peter      SO Georgia                          46.37          4
       22.35    46.37
  3 Alleyne, Damian     SO Georgia                          46.50          3
       22.54    46.50
  4 Hollinger, Cameron  FR Georgia                          46.75          2
       22.70    46.75
  5 Taylor, Andrew      FR Georgia                         x47.58
       22.76    47.58
  6 Coan, Matt          FR Florida                          47.85          1
       23.22    47.85
  7 Yasinsac, Bryan     SO Florida                          48.30
       23.40    48.30


Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:58.24  A
        2:01.78  B
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Farrell, Maureen    JR Florida                        1:59.46 B        9
       28.64    58.67  1:29.12  1:59.46
  2 Retrum, Leah        FR Florida                        1:59.75 B        4
       29.62    59.66  1:29.82  1:59.75
  3 Chura, Haley        FR Georgia                        2:00.33 B        3
       28.87    59.25  1:29.89  2:00.33
  4 Duncan, Danielle    SO Florida                        2:03.18          2
       29.49  1:00.51  1:32.16  2:03.18
  5 McCann, Katie       JR Florida                       x2:06.05
       30.25  1:01.34  1:33.45  2:06.05
  6 Soladay, Jackie     SO Georgia                        2:06.29          1
       30.28  1:01.79  1:34.24  2:06.29


Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:44.02  A
        1:47.14  B
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Kellam, Chris       SR Florida                        1:46.96 B        9
       26.05    53.33  1:20.66  1:46.96
  2 Wiebeck, Kris       JR Florida                        1:47.27          4
       25.73    52.76  1:19.66  1:47.27
  3 Underhill, Colin    SR Georgia                        1:50.39          3
       26.40    54.18  1:22.24  1:50.39
  4 Leynk, Scott        JR Georgia                        1:50.50          2
       26.49    54.34  1:22.55  1:50.50
  5 Osborn, Peter       JR Georgia                        1:50.96          1
       26.07    53.72  1:22.00  1:50.96
  6 Ulrich, Claudio     SR Florida                        1:51.48
       26.61    54.99  1:23.41  1:51.48
  7 Thorburn, Will      FR Georgia                       x1:52.31
       27.21    55.83  1:24.19  1:52.31
  8 Zumsteg, Justin     JR Florida                       x1:56.92
       28.05    57.84  1:27.80  1:56.92


Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:45.46  A
        4:54.02  B
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 McLarty, Sara       SR Florida                        4:47.11 B        9
       27.26    56.22  1:25.28  1:54.36  2:23.42  2:52.44  3:21.32  3:50.25
     4:18.95  4:47.11
  2 Atkinson, Janelle   JR Florida                        4:48.23 B        4
       27.50    57.10  1:26.61  1:55.86  2:25.26  2:54.60  3:23.62  3:52.44
     4:20.74  4:48.23
  3 Conway, Laura       SO Georgia                        4:51.17 B        3
       27.88    56.96  1:26.20  1:55.67  2:24.88  2:54.37  3:23.67  3:53.14
     4:22.48  4:51.17
  4 Carusone, Ashley    FR Florida                        4:51.81 B        2
       28.03    57.79  1:27.66  1:57.01  2:26.46  2:56.04  3:25.17  3:54.66
     4:23.79  4:51.81
  5 Tannhauser, Jamie   SO Florida                       x4:52.20 B
       27.47    56.30  1:25.63  1:55.02  2:24.40  2:54.03  3:23.77  3:53.68
     4:23.14  4:52.20
  6 Hardt, Julie        SR Georgia                        4:52.46 B        1
       27.46    57.07  1:26.31  1:55.68  2:25.01  2:54.48  3:24.10  3:53.96
     4:23.54  4:52.46
  7 Maust, Claire       FR Georgia                        4:54.50
       27.81    57.58  1:27.39  1:57.16  2:26.91  2:56.50  3:26.09  3:55.55
     4:25.42  4:54.50
  8 Williams, Ali       SR Georgia                       x5:00.50
       27.89    57.60  1:27.65  1:58.04  2:28.39  2:58.85  3:29.48  4:00.18
     4:30.83  5:00.50


Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:19.63  A
        4:27.41  B
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Lochte, Ryan        SO Florida                        4:23.84 B        9
       24.52    51.79  1:19.23  1:46.56  2:13.88  2:40.84  3:07.53  3:33.97
     3:59.84  4:23.84
  2 Margalis, Robert    JR Georgia                        4:24.01 B        4
       24.53    51.69  1:19.08  1:46.45  2:13.55  2:40.64  3:07.47  3:33.90
     3:59.73  4:24.01
  3 Owen, Matthew       SO Georgia                        4:29.08          3
       24.67    51.99  1:19.53  1:46.79  2:14.04  2:41.14  3:08.44  3:36.05
     4:02.92  4:29.08
  4 Hartley, Brian      SO Florida                        4:31.86          2
       24.79    52.25  1:19.81  1:47.28  2:14.40  2:41.33  3:08.36  3:35.79
     4:04.13  4:31.86
  5 Wolfgarten, Jan     JR Florida                        4:34.18          1
       25.68    53.32  1:20.93  1:48.75  2:16.50  2:44.23  3:11.71  3:39.58
     4:07.21  4:34.18
  6 Kaufmann, Scott     JR Florida                       x4:38.21
       25.84    54.28  1:22.44  1:50.54  2:18.62  2:46.70  3:14.68  3:42.99
     4:11.08  4:38.21
  7 Mendoza, Miguel     JR Georgia                        4:38.52
       26.03    53.62  1:21.83  1:49.94  2:18.10  2:46.34  3:14.63  3:43.45
     4:11.81  4:38.52
  8 Taylor, Cole        SO Georgia                       x4:40.93
       25.20    52.61  1:20.68  1:48.91  2:17.42  2:45.95  3:14.64  3:43.38
     4:12.40  4:40.93


Event 21  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Bolt, Nicole        SR Florida                         275.62          9
  2 Bassham, Brooke     JR Georgia                        x269.17          4
  3 Connor, Kristen     SR Florida                         268.35          3
  4 Ranieri, Jessica    SO Florida                         244.27          2
  5 Hershman, Sara      FR Georgia                        x237.06          1
  6 Hunter, Emily       FR Georgia                         231.82
  7 Dierks, Karen       FR Georgia                         202.42
  8 Trkovsky, Laura     SR Georgia                         142.04


Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Colwill, Chris      FR Georgia                         341.47          9
  2 Schmidt, Justin     FR Florida                         321.37          4
  3 Wilcox, Zach        JR Florida                         309.22          3
  4 Avery, Todd         JR Georgia                         288.72          2
  5 Gouzeev, Genya      FR Georgia                         259.87          1


Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:14.25  A
        2:18.27  B
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Bernhardt, Vipa     SO Florida                        2:14.03 A        9
       31.20  1:05.04  1:39.03  2:14.03
  2 Ertter, Lindsey     JR Georgia                        2:15.25 B        4
       31.36  1:06.00  1:40.60  2:15.25
  3 Poewe, Sarah        SO Georgia                        2:15.36 B        3
       30.70  1:05.32  1:40.39  2:15.36
  4 Klein, Melissa      FR Georgia                        2:15.73 B        2
       31.12  1:05.63  1:40.57  2:15.73
  5 Pate, Virginia      SR Georgia                       x2:19.28
       32.39  1:07.44  1:42.73  2:19.28
  6 Huff, Mandy         SO Florida                        2:19.53          1
       32.80  1:09.16  1:43.83  2:19.53
  7 Kennedy, Katie      JR Florida                        2:21.33
       32.76  1:08.32  1:44.53  2:21.33
  8 Beard, Blair        SR Florida                       x2:25.37
       33.34  1:09.97  1:47.52  2:25.37


Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:57.35  A
        2:00.87  B
    Name              Year School                           Finals       Points
===============================================================================
  1 Salyards, Kyle      SR Georgia                        2:02.45          9
       27.58    59.13  1:30.55  2:02.45
  2 Mrazek, Bill        FR Florida                        2:04.09          4
       28.03    59.52  1:31.66  2:04.09
  3 Margalis, Robert    JR Georgia                        2:04.42          3
       28.72  1:00.48  1:32.62  2:04.42
  4 McAuliffe, Brent    SR Georgia                        2:04.46          2
       28.33    59.88  1:32.21  2:04.46
  5 Parsley, Jeff       SO Georgia                       x2:04.94
       28.09  1:00.00  1:32.06  2:04.94
  6 Tjin-A-Tam, Ansel   SR Florida                        2:05.18          1
       28.86  1:00.47  1:32.65  2:05.18
  7 Welch, Corey        JR Florida                        2:06.46
       28.44  1:00.20  1:32.51  2:06.46
  8 Ratliff, Will       JR Florida                       x2:08.98
       29.80  1:02.57  1:35.81  2:08.98


Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:18.95  A
        3:24.91  B
    School                                                  Finals       Points
===============================================================================
  1 Georgia  'A'                                          3:21.07 B       11
     1) Mabry, Neka SR                  2) Kearns, Paige JR
     3) Georoff, Andrea JR              4) DeScenza, Mary SO
       24.23    50.54  1:14.65  1:40.89  2:04.94  2:31.15  2:55.20  3:21.07
  2 Florida  'A'                                          3:24.40 B        4
     1) Atkinson, Janelle JR            2) Gibney, Chantal SR
     3) Uhle, Mary SO                   4) Woodruff, Christine JR
       24.87    51.25  1:15.30  1:41.40  2:05.74  2:32.47  2:56.91  3:24.40
  3 Georgia  'B'                                          3:26.94          2
     1) Arsenault, Samantha JR          2) Harm, Tricia SO
     3) Hupman, Christie SO             4) Myco, Rachel FR
       24.60    50.91  1:15.26  1:42.29  2:06.93  2:33.70  2:59.28  3:26.94
  4 Georgia  'C'                                         x3:32.58
     1) Rose, Rebecca SR                2) Maust, Claire FR
     3) Chura, Haley FR                 4) Hardt, Julie SR
       25.36    52.67  1:18.73  1:46.26  2:11.38  2:38.85  3:04.31  3:32.58
  5 Florida  'B'                                          3:34.97
     1) Johnson, Brittany FR            2) Green, Meredith JR
     3) Seland, Casey SR                4) Tannhauser, Jamie SO
       25.74    52.63  1:18.56  1:46.71  2:13.08  2:41.50  3:06.95  3:34.97


Event 26  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        2:55.06  A
        3:00.31  B
    School                                                  Finals       Points
===============================================================================
  1 Florida  'A'                                          3:00.62         11
     1) Mangabeira, Gabriel JR          2) Wiebeck, Kris JR
     3) Jayme, Carlos SR                4) Sioui, Adam JR
       22.48    46.13  1:07.64  1:31.16  1:52.35  2:15.29  2:36.49  3:00.62
  2 Georgia  'C'                                          3:02.82          4
     1) Verhoef, Peter SO               2) Gardner, Scott JR
     3) Laban, Josh JR                  4) Alleyne, Damian SO
       22.14    45.98  1:07.05  1:31.07  1:52.14  2:16.63  2:38.38  3:02.82
  3 Florida  'C'                                          3:06.09          2
     1) Schultz, Scott SR               2) Coan, Matt FR
     3) Borreca, Nick SO                4) Hartley, Brian SO
       22.33    46.33  1:08.58  1:33.27  1:55.07  2:19.29  2:41.50  3:06.09
  4 Georgia  'B'                                          3:07.43
     1) Hollinger, Cameron FR           2) Lam, Randy SR
     3) Taylor, Andrew FR               4) Owen, Matthew SO
       22.21    47.57  1:09.38  1:33.62  1:55.97  2:20.67  2:42.82  3:07.43
  5 Georgia  'A'                                         x3:16.95
     1) Cellini, Michael FR             2) Staak, Ryan FR
     3) Schmidt, Jonathan SO            4) Cover, Brandon SR
       23.06    49.22  1:12.98  1:39.36  2:01.85  2:27.74  2:51.07  3:16.95
  6 Florida  'B'                                         x3:17.58
     1) Ulrich, Claudio SR              2) Kaufmann, Scott JR
     3) Meena, Elliot SO                4) Ratliff, Will JR
       23.27    48.23  1:12.33  1:38.83  2:02.65  2:27.94  2:52.05  3:17.58
  7 Georgia  'D'                                         x3:17.85
     1) Leynk, Scott JR                 2) Taylor, Cole SO
     3) Thorburn, Will FR               4) Edging, Matt FR
       23.08    48.28  1:12.38  1:38.44  2:01.69  2:26.97  2:51.16  3:17.85
Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC Network

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.