Gator Locker Room
Gator Ticket Office

Women's Swimming & Diving Boxscores

University of Florida 
                        Florida vs. Georgia - 11/23/02                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bolt, Nicole           Florida                         290.78          9  
  2 Ranieri, Jessica    FR Florida                         268.50          4  
  3 Bassham, Brooke     SO UG                              261.30          3  
  4 Connor, Kristen     JR Florida                         257.77          2  
  5 Trkovsky, Laura     JR UG                              147.53          1  
 -- McGinty, Maureen    FR Florida                        X225.52        
 
Event 2  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Zach        SO Florida                         337.35          9  
  2 Daugherty, Kris     SR UG                              318.60          4  
  3 Avery, Todd         SO UG                              311.93          3  
  4 Comfort, Chris      FR Florida                         252.38          2  
 
Event 3  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Pool Record:   3:37.76  1998        Auburn                              
                         Ryan, Monroe, Bowen, Taylor                       
                3:39.12  AQ
                3:45.69  BQ
    School                                                  Finals       Points 
===============================================================================
  1 Georgia  'A'                                          3:39.18 BQ      11  
     1) Gettel, Lauren FR               2) Poewe, Sarah FR                
     3) DeScenza, Mary FR               4) Kearns, Paige SO               
       26.68    54.86  1:23.32  1:56.10  2:20.87  2:49.13  3:12.80  3:39.18
  2 Florida  'B'                                          3:41.16 BQ       4  
     1) Reid, Jamie FR                  2) Bernhardt, Vipa FR             
     3) Teague, Cara SR                 4) Tennison, Diane SR             
       27.45    55.49  1:24.22  1:56.03  2:21.22  2:50.43  3:14.58  3:41.16
  3 Georgia  'B'                                          3:44.98 BQ       2  
     1) Wallace, Jordan FR              2) Ertter, Lindsey SO             
     3) Harm, Tricia FR                 4) Mabry, Neka JR                 
       27.71    56.86  1:25.90  1:59.50  2:24.81  2:54.18  3:17.91  3:44.98
  4 Florida  'C'                                          3:46.87        
     1) duPlessis, Renate SR            2) Huff, Mandy FR                 
     3) Harper, Rebecca SO              4) Ellis, Jaime JR                
       27.93    57.49  1:26.77  2:00.65  2:26.53  2:55.65  3:19.89  3:46.87
 -- Florida  'A'                                         X3:57.43        
     1) Kennedy, Katie SO               2) Frega, Desiree SR              
     3) Seland, Casey JR                4) Ecott, Kim SR                  
       29.64    59.95  1:30.96  2:06.16  2:32.23  3:02.40  3:28.52  3:57.43
 
Event 4  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Pool Record:   3:10.36  1998        Auburn                              
                         Bartz, Jerger, Newman, Hawke                      
                3:12.44  AQ
                3:18.21  BQ
    School                                                  Finals       Points 
===============================================================================
  1 Florida  'B'                                          3:19.16         11  
     1) Kellam, Chris JR                2) Chadsey, Ian SR                
     3) Mangabeira, Gabriel SO          4) Sioui, Adam SO                 
       24.51    49.52  1:15.80  1:45.32  2:07.44  2:33.27  2:55.04  3:19.16
  2 Georgia  'A'                                          3:21.74          4  
     1) Underhill, Colin JR             2) Salyards, Kyle JR              
     3) Lam, Randy JR                   4) Alleyne, Damian FR             
       25.05    51.56  1:17.27  1:47.38  2:10.10  2:36.33  2:57.69  3:21.74
  3 Florida  'C'                                          3:24.44          2  
     1) Ulrich, Claudio JR              2) Norris, Philip SR              
     3) King, Greg JR                   4) Borreca, Nick FR               
       24.90    51.08  1:17.01  1:47.14  2:10.58  2:37.64  2:59.43  3:24.44
  4 Georgia  'B'                                          3:26.62        
     1) Lenyk, Scott JR                 2) Martinez, Frank SR             
     3) Verhoef, Peter FR               4) Davis, Scott SR                
       25.56    52.45  1:19.20  1:50.21  2:13.14  2:40.58  3:02.47  3:26.62
  5 Florida  'A'                                         x3:32.59        
     1) Strauss, Jonathan JR            2) Ratliff, Will SO               
     3) Meena, Elliot FR                4) Yasinsac, Brian FR             
       25.54    52.85  1:19.38  1:50.78  2:15.21  2:43.74  3:07.19  3:32.59
 
Event 5  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 McLarty, Sara       JR Florida                        9:36.79          9  
       27.06    55.49  1:24.22  1:53.20  2:22.14  2:51.05  3:20.11  3:49.10
     4:18.06  4:47.04  5:15.89  5:44.70  6:13.50  6:42.45  7:11.39  7:40.44
     8:09.47  8:38.54  9:07.79  9:36.79                                    
  2 Green, Meredith     SO Florida                        9:44.48          4  
       27.13    55.65  1:24.40  1:53.44  2:22.78  2:52.22  3:21.63  3:51.25
     4:20.70  4:50.29  5:19.73  5:49.10  6:18.49  6:47.99  7:17.33  7:46.77
     8:16.12  8:45.69  9:15.38  9:44.48                                    
  3 Hardt, Julie        JR UG                             9:52.15          3  
       27.55    56.70  1:26.02  1:55.47  2:25.19  2:54.87  3:24.52  3:54.06
     4:23.86  4:53.65  5:23.43  5:53.21  6:22.86  6:52.64  7:22.33  7:52.34
     8:22.38  8:52.49  9:22.64  9:52.15                                    
  4 Tannhauser, Jamie   FR Florida                       10:05.85          2  
       27.48    56.23  1:25.55  1:55.36  2:25.38  2:55.14  3:25.04  3:55.28
     4:25.96  4:56.48  5:26.83  5:57.39  6:28.59  6:59.80  7:30.61  8:01.67
     8:32.82  9:03.85  9:35.23 10:05.85                                    
  5 Williams, Ali       JR UG                            10:09.49          1  
       28.37    58.45  1:28.95  1:59.47  2:30.03  3:00.67  3:31.24  4:02.05
     4:32.58  5:03.22  5:33.66  6:04.54  6:35.09  7:05.78  7:36.34  8:07.05
     8:37.57  9:08.63  9:39.37 10:09.49                                    
  6 Beard, Blair        JR Florida                      x10:13.67        
       28.72    58.80  1:29.48  2:00.30  2:31.08  3:01.86  3:32.55  4:03.32
     4:34.19  5:04.97  5:35.83  6:06.67  6:37.48  7:08.31  7:39.25  8:10.32
     8:41.40  9:12.46  9:43.47 10:13.67                                    
 
Event 6  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Margalis, Robert    SO UG                             9:06.43          9  
       24.84    52.00  1:18.94  1:45.98  2:13.25  2:40.53  3:08.07  3:35.64
     4:03.03  4:30.56  4:58.02  5:25.49  5:53.61  6:21.29  6:48.88  7:16.51
     7:43.66  8:11.38  8:38.92  9:06.43                                    
  2 Taylor, Cole        FR UG                             9:13.85          4  
       25.84    53.48  1:21.34  1:49.33  2:17.33  2:45.06  3:12.20  3:39.86
     4:07.70  4:35.62  5:03.62  5:31.45  5:59.32  6:27.47  6:55.96  7:23.63
     7:51.56  8:19.33  8:46.80  9:13.85                                    
  3 Wolfgarten, Jan     SO Florida                        9:18.09          3  
       25.56    52.94  1:20.62  1:48.49  2:16.59  2:44.70  3:12.68  3:40.72
     4:08.82  4:37.14  5:05.16  5:33.29  6:01.48  6:29.66  6:57.83  7:26.19
     7:54.42  8:22.73  8:50.99  9:18.09                                    
  4 Kaufmann, Scott     SO Florida                        9:21.88          2  
       26.02    54.04  1:22.09  1:50.74  2:19.19  2:47.58  3:15.93  3:44.26
     4:12.85  4:41.19  5:09.15  5:37.16  6:05.34  6:33.83  7:02.05  7:30.19
     7:58.61  8:26.74  8:54.67  9:21.88                                    
  5 Mendoza, Miguel     SO UG                             9:29.80          1  
       26.29    54.40  1:22.95  1:51.43  2:19.87  2:48.39  3:16.93  3:45.51
     4:14.06  4:42.63  5:11.33  5:40.20  6:08.77  6:37.38  7:06.07  7:34.77
     8:03.60  8:32.47  9:01.43  9:29.80                                    
  6 Dominguez, Jesus    SO Florida                        9:32.03        
       26.05    53.84  1:22.08  1:50.95  2:19.69  2:48.17  3:16.64  3:45.45
     4:14.33  4:43.57  5:12.37  5:41.44  6:10.01  6:39.00  7:08.00  7:36.93
     8:06.09  8:35.04  9:04.44  9:32.03                                    
  7 Friedlander, Steve  SO Florida                       x9:40.67        
       26.68    54.80  1:23.10  1:52.02  2:20.67  2:49.49  3:18.34  3:47.28
     4:16.44  4:45.84  5:15.10  5:44.41  6:13.91  6:43.53  7:13.05  7:42.56
     8:12.09  8:42.07  9:11.74  9:40.67                                    
 
Event 7  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Pool Record:   1:44.99  1993        Nicole Haislett                     
                1:47.49  AQ
                1:50.71  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 DeScenza, Mary      FR UG                             1:47.19 AQ       9  
       25.85    53.13  1:20.34  1:47.19                                    
  2 Gibney, Chantal     JR Florida                        1:50.07 BQ       4  
       26.06    53.43  1:21.27  1:50.07                                    
  3 Chapman, Anna       SR Florida                        1:50.18 BQ       3  
       26.46    54.35  1:22.26  1:50.18                                    
  4 Rose, Rebecca       JR UG                             1:50.21 BQ       2  
       26.56    54.48  1:22.41  1:50.21                                    
  5 Uhle, Marietta      FR Florida                        1:50.60 BQ       1  
       26.50    54.47  1:22.43  1:50.60                                    
  6 Schrock, Jessica    SO Florida                       x1:51.01        
       26.54    54.58  1:22.90  1:51.01                                    
  7 Arsenault, Samanth  SO UG                             1:51.89        
       26.46    54.46  1:22.97  1:51.89                                    
 
Event 8  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Pool Record:   1:33.80  1981        Rowdy Gaines                        
                1:36.39  AQ
                1:39.28  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Owen, Matthew       FR UG                             1:39.08 BQ       9  
       23.81    49.14  1:14.62  1:39.08                                    
  2 Wiebeck, Kris       SO Florida                        1:39.37          4  
       24.00    49.46  1:14.62  1:39.37                                    
  3 Sioui, Adam         SO Florida                        1:39.42          3  
       24.06    49.27  1:14.75  1:39.42                                    
  4 Mahaney, Andrew     JR UG                             1:40.70          2  
       23.90    49.45  1:15.27  1:40.70                                    
  5 Schultz, Scott      JR Florida                        1:40.97          1  
       24.27    49.94  1:15.38  1:40.97                                    
  6 Alleyne, Damian     FR UG                             1:41.03        
       24.63    50.32  1:15.85  1:41.03                                    
  7 Zumsteg, Justin     SO Florida                       x1:44.37        
       24.74    51.14  1:17.75  1:44.37                                    
 
Event 9  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Pool Record:   22.44  1988        Dara Torres                         
                22.89  AQ
                23.57  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Correia, Maritza    SR UG                               22.70 AQ       9  
  2 Farrell, Maureen    SO Florida                          23.39 BQ       4  
  3 Wallace, Jordan     FR UG                               23.69          3  
  4 Mabry, Neka         JR UG                               23.81          2  
  5 Hupman, Christie    FR UG                              x23.94        
  6 Ellis, Jaime        JR Florida                          24.03          1  
  7 Huff, Mandy         FR Florida                          24.14        
  8 duPlessis, Renate   SR Florida                         x24.43        
 
Event 10  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Pool Record:   19.54  1998        Matt Busbee                         
                19.74  AQ
                20.33  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jayme, Carlos       JR Florida                          20.06 BQ       9  
  2 Mangabeira, Gabrie  SO Florida                          20.57          4  
  3 Gardner, Scott      SO UG                               20.95          3  
  4 Laban, Josh         SO UG                               21.08          2  
  5 Borreca, Nick       FR Florida                          21.47          1  
  6 Ratliff, Will       SO Florida                         x21.74        
  7 Verhoef, Peter      FR UG                               21.79        
 
Event 11  Women 200 Yard IM
===============================================================================
              2:00.76  AQ
              2:04.38  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bernhardt, Vipa     FR Florida                        2:02.35 BQ       9  
       27.35    59.89  1:33.29  2:02.35                                    
  2 McLarty, Sara       JR Florida                        2:02.91 BQ       4  
       27.50    58.76  1:34.83  2:02.91                                    
  3 Poewe, Sarah        FR UG                             2:02.94 BQ       3  
       27.31    59.96  1:33.46  2:02.94                                    
  4 Harm, Tricia        FR UG                             2:02.96 BQ       2  
       26.91    58.43  1:35.04  2:02.96                                    
  5 Yevak, Katie        SO UG                             2:03.09 BQ       1  
       26.73    57.58  1:33.40  2:03.09                                    
  6 Reid, Jamie         FR Florida                        2:03.43 BQ     
       27.37    57.07  1:34.74  2:03.43                                    
  7 Duncan, Danielle    FR Florida                       x2:04.42        
       28.13    59.44  1:34.77  2:04.42                                    
  8 Ertter, Lindsey     SO UG                            x2:05.85        
       28.40  1:01.30  1:36.15  2:05.85                                    
 
Event 12  Men 200 Yard IM
===============================================================================
              1:46.71  AQ
              1:49.91  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Margalis, Robert    SO UG                             1:47.57 BQ       9  
       23.49    51.04  1:22.33  1:47.57                                    
  2 Lochte, Ryan        FR Florida                        1:47.63 BQ       4  
       23.87  1:04.71  1:22.58  1:47.63                                    
  3 McAuliffe, Brent    JR UG                             1:50.73          3  
       24.01    52.60  1:24.06  1:50.73                                    
  4 Lam, Randy          JR UG                             1:51.79          2  
       24.14    53.01  1:25.61  1:51.79                                    
  5 Hartley, Brian      FR Florida                        1:52.34          1  
       24.17    52.04  1:25.73  1:52.34                                    
  6 Warren, Mac         FR Florida                        1:53.49        
       25.04    54.39  1:27.21  1:53.49                                    
  7 Davis, Scott        SR UG                            x1:53.75        
       25.22    53.57  1:27.39  1:53.75                                    
  8 Norris, Philip      SR Florida                       x1:55.31        
       25.61    56.13  1:28.07  1:55.31                                    
 
Event 13  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bolt, Nicole           Florida                         289.80          9  
  2 Bassham, Brooke     SO UG                              270.60          4  
  3 Ranieri, Jessica    FR Florida                         269.85          3  
  4 Connor, Kristen     JR Florida                         245.63          2  
  5 Trkovsky, Laura     JR UG                              187.20          1  
 -- McGinty, Maureen    FR Florida                        X236.10        
 
Event 14  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Pool Record:   1:53.37  1982        Mary Meagher                        
                1:58.98  AQ
                2:02.54  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 DeScenza, Mary      FR UG                             1:57.46 AQ       9  
       26.84    56.54  1:26.74  1:57.46                                    
  2 Harper, Rebecca     SO Florida                        2:00.42 BQ       4  
       27.62    57.65  1:28.63  2:00.42                                    
  3 Teague, Cara        SR Florida                        2:01.12 BQ       3  
       27.85    58.28  1:29.19  2:01.12                                    
  4 Seland, Casey       JR Florida                        2:02.14 BQ       2  
       28.51    58.63  1:30.09  2:02.14                                    
  5 Thorburn, Linn      JR UG                             2:02.76          1  
       28.31    59.57  1:30.97  2:02.76                                    
  6 Buck, Stephanie     SR UG                             2:03.45        
       28.31    59.44  1:31.07  2:03.45                                    
  7 Williams, Ali       JR UG                            x2:05.68        
       28.72  1:00.70  1:32.63  2:05.68                                    
  8 Ecott, Kim          SR Florida                       x2:06.10        
       28.71  1:00.19  1:32.68  2:06.10                                    
 
Event 15  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Pool Record:   1:43.81              Craig Beardsley                     
                1:44.93  AQ
                1:48.07  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lam, Randy          JR UG                             1:47.64 BQ       9  
       24.22    51.51  1:19.64  1:47.64                                    
  2 Mahaney, Andrew     JR UG                             1:49.71          4  
       26.11    54.25  1:21.93  1:49.71                                    
  3 Vicarro, Adam       FR UG                             1:50.36          3  
       25.13    53.33  1:21.49  1:50.36                                    
  4 King, Greg          JR Florida                        1:51.67          2  
       25.56    54.36  1:22.90  1:51.67                                    
  5 Cover, Brandon      JR UG                            x1:52.04        
       25.00    53.32  1:22.14  1:52.04                                    
  6 Sioui, Adam         SO Florida                        1:55.29          1  
       25.44  1:00.45  1:24.37  1:55.29                                    
  7 Zumsteg, Justin     SO Florida                        1:56.11        
       26.37    55.74  1:26.23  1:56.11                                    
 -- Meena, Elliot       FR Florida                       X1:57.96        
       25.98    56.37  1:27.03  1:57.96                                    
 
Event 16  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Pool Record:   48.69  1993        Nicole Haislett                     
                49.63  AQ
                51.11  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Correia, Maritza    SR UG                               49.37 AQ       9  
       23.82    49.37                                                      
  2 Kearns, Paige       SO UG                               50.75 BQ       4  
       24.56    50.75                                                      
  3 Gibney, Chantal     JR Florida                          51.29          3  
       24.62    51.29                                                      
  4 Tennison, Diane     SR Florida                          51.56          2  
       25.46    51.56                                                      
  5 Arsenault, Samanth  SO UG                               51.84          1  
       25.20    51.84                                                      
  6 Hupman, Christie    FR UG                              x52.03        
       25.36    52.03                                                      
  7 Uhle, Marietta      FR Florida                          52.14        
       25.19    52.14                                                      
 
Event 17  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Pool Record:   43.08  1981        Rowdy Gaines                        
                43.64  AQ
                44.94  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jayme, Carlos       JR Florida                          44.20 BQ       9  
       21.30    44.20                                                      
  2 Mangabeira, Gabrie  SO Florida                          45.61          4  
       21.89    45.61                                                      
  3 Schultz, Scott      JR Florida                          46.21          3  
       22.26    46.21                                                      
  4 Gardner, Scott      SO UG                               46.49          2  
       22.26    46.49                                                      
  5 Laban, Josh         SO UG                               46.85          1  
       22.00    46.85                                                      
  6 McAuliffe, Brent    JR UG                               47.70        
       22.49    47.70                                                      
  7 Warren, Mac         FR Florida                         x47.88        
       23.01    47.88                                                      
 
Event 18  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Pool Record:   1:55.43  1998        Keegan Walkley                      
                1:57.70  AQ
                2:01.23  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reid, Jamie         FR Florida                        1:56.51 AQ       9  
       28.48    58.02  1:27.40  1:56.51                                    
  2 Gettel, Lauren      FR UG                             1:57.59 AQ       4  
       28.22    58.31  1:28.14  1:57.59                                    
  3 Farrell, Maureen    SO Florida                        1:58.09 BQ       3  
       28.46    58.30  1:28.20  1:58.09                                    
  4 Yevak, Katie        SO UG                             2:03.77          2  
       29.95  1:01.11  1:32.61  2:03.77                                    
  5 Buck, Stephanie     SR UG                             2:04.87          1  
       30.66  1:02.45  1:33.96  2:04.87                                    
  6 duPlessis, Renate   SR Florida                        2:05.83        
       30.23  1:02.59  1:34.59  2:05.83                                    
 
Event 19  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Pool Record:   1:42.83  1998        Matt Cole                           
                1:44.02  AQ
                1:47.14  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kellam, Chris       JR Florida                        1:46.17 BQ       9  
       25.90    52.95  1:20.02  1:46.17                                    
  2 Wiebeck, Kris       SO Florida                        1:48.99          4  
       26.86    54.84  1:22.03  1:48.99                                    
  3 Lenyk, Scott        JR UG                             1:50.20          3  
       26.30    53.79  1:21.90  1:50.20                                    
  4 Hartley, Brian      FR Florida                        1:50.53          2  
       26.76    55.13  1:23.29  1:50.53                                    
  5 Underhill, Colin    JR UG                             1:50.94          1  
       26.28    53.86  1:21.90  1:50.94                                    
  6 Taylor, Cole        FR UG                             1:51.39        
       26.48    54.51  1:23.03  1:51.39                                    
  7 Ulrich, Claudio     JR Florida                       x1:51.49        
       26.32    54.11  1:22.65  1:51.49                                    
 
Event 20  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Pool Record:   4:39.97  1982        Tiffany Cohen                       
                4:45.71  AQ
                4:54.28  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 McLarty, Sara       JR Florida                        4:45.06 AQ       9  
       26.84    55.31  1:24.19  1:53.02  2:22.04  2:50.68  3:19.39  3:48.24
     4:16.92  4:45.06                                                      
  2 Green, Meredith     SO Florida                        4:48.15 BQ       4  
       27.25    56.07  1:25.42  1:54.82  2:24.10  2:53.51  3:22.72  3:51.80
     4:20.62  4:48.15                                                      
  3 Hardt, Julie        JR UG                             4:48.16 BQ       3  
       27.26    56.59  1:25.83  1:55.34  2:24.63  2:53.57  3:22.28  3:51.31
     4:20.26  4:48.16                                                      
  4 Rose, Rebecca       JR UG                             4:51.25 BQ       2  
       27.79    56.95  1:26.44  1:55.90  2:25.14  2:54.28  3:23.27  3:52.44
     4:21.93  4:51.25                                                      
  5 Chapman, Anna       SR Florida                        4:53.34 BQ       1  
       27.89    57.13  1:26.47  1:55.85  2:25.26  2:54.43  3:24.13  3:53.99
     4:23.87  4:53.34                                                      
  6 Schrock, Jessica    SO Florida                       x4:58.61        
       28.35    58.30  1:28.50  1:58.70  2:28.70  2:58.71  3:28.81  3:58.94
     4:29.06  4:58.61                                                      
 
Event 21  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Pool Record:   4:15.56  1985        Matt Cetlinski                      
                4:19.72  AQ
                4:27.51  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Margalis, Robert    SO UG                             4:21.57 BQ       9  
       24.28    50.62  1:17.17  1:43.75  2:10.32  2:36.68  3:03.25  3:29.88
     3:56.26  4:21.57                                                      
  2 Owen, Matthew       FR UG                             4:26.10 BQ       4  
       24.83    51.64  1:18.65  1:45.88  2:12.95  2:40.21  3:07.40  3:34.50
     4:00.97  4:26.10                                                      
  3 Lochte, Ryan        FR Florida                        4:27.11 BQ       3  
       24.32    51.04  1:17.99  1:45.50  2:12.74  2:40.00  3:07.38  4:01.54
     4:08.87  4:27.11                                                      
  4 Mahaney, Andrew     JR UG                             4:31.80          2  
       25.53    52.79  1:20.08  1:47.44  2:15.09  2:42.83  3:10.73  3:38.65
     4:05.78  4:31.80                                                      
  5 Wolfgarten, Jan     SO Florida                        4:34.47          1  
       24.85    51.96  1:19.26  1:46.95  2:14.69  2:42.67  3:10.71  3:39.12
     4:07.01  4:34.47                                                      
  6 Kaufmann, Scott     SO Florida                        4:36.60        
       25.75    53.36  1:21.36  1:49.43  2:17.70  2:45.68  3:13.74  3:41.68
     4:09.39  4:36.60                                                      
  7 Mendoza, Miguel     SO UG                            x4:38.31        
       26.02    53.86  1:22.06  1:50.30  2:18.03  2:46.18  3:14.39  3:42.49
     4:10.78  4:38.31                                                      
 -- Yacco, Matt         SR Florida                       X4:44.77        
       26.00    54.22  1:22.59  1:51.15  2:19.86  2:48.70  3:17.70  3:46.84
     4:16.04  4:44.77                                                      
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Zach        SO Florida                         351.15          9  
  2 Avery, Todd         SO UG                              315.60          4  
  3 Daugherty, Kris     SR UG                              314.85          3  
  4 Comfort, Chris      FR Florida                         276.90          2  
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Pool Record:   2:10.29  1998        Kristy Kowal                        
                2:14.23  AQ
                2:18.25  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bernhardt, Vipa     FR Florida                        2:11.74 AQ       9  
       30.66  1:04.60  1:38.00  2:11.74                                    
  2 Poewe, Sarah        FR UG                             2:13.34 AQ       4  
       30.78  1:04.75  1:39.24  2:13.34                                    
  3 Ertter, Lindsey     SO UG                             2:16.15 BQ       3  
       31.20  1:05.44  1:40.49  2:16.15                                    
  4 Pate, Virginia      JR UG                             2:18.27          2  
       32.20  1:06.95  1:41.83  2:18.27                                    
  5 Duncan, Danielle    FR Florida                        2:19.05          1  
       31.62  1:06.80  1:42.99  2:19.05                                    
  6 Kennedy, Katie      SO Florida                        2:19.37        
       32.77  1:08.10  1:43.34  2:19.37                                    
  7 Gibbes, Cerian      JR Florida                       x2:19.80        
       31.83  1:07.59  1:43.99  2:19.80                                    
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Pool Record:   1:57.52  1998        Jarrod Marrs                        
                1:57.68  AQ
                2:01.21  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chadsey, Ian        SR Florida                        2:00.20 BQ       9  
       28.12    59.14  2:00.20  2:00.20                                    
  2 Salyards, Kyle      JR UG                             2:02.74          4  
       27.26    57.90  1:29.70  2:02.74                                    
  3 Norris, Philip      SR Florida                        2:03.01          3  
       28.38  1:00.12  1:31.35  2:03.01                                    
  4 McAuliffe, Brent    JR UG                             2:04.89          2  
       28.58  1:00.26  1:32.67  2:04.89                                    
  5 Martinez, Frank     SR UG                             2:05.26          1  
       29.10  1:00.83  1:32.54  2:05.26                                    
  6 Welch, Corey        SO Florida                        2:06.87        
       28.87  1:01.31  1:33.55  2:06.87                                    
 
Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
                3:20.26  AQ
                3:26.26  BQ
    School                                                  Finals       Points 
===============================================================================
  1 Florida  'A'                                          3:22.80 BQ      11  
     1) Tennison, Diane SR              2) Uhle, Marietta FR              
     3) Gibney, Chantal JR              4) Farrell, Maureen SO            
       25.11    51.66  1:15.80  1:42.10  2:05.99  2:32.75  2:56.77  3:22.80
  2 Georgia  'A'                                          3:26.95          4  
     1) Wallace, Jordan FR              2) Gettel, Lauren FR              
     3) Arsenault, Samantha SO          4) Mabry, Neka JR                 
       24.89    51.97  1:16.19  1:43.15  2:07.81  2:35.31  2:59.53  3:26.95
  3 Florida  'B'                                          3:28.17          2  
     1) Ellis, Jaime JR                 2) Teague, Cara SR                
     3) Chapman, Anna SR                4) Huff, Mandy FR                 
       25.07    52.11  1:16.86  1:43.38  2:08.86  2:35.89  3:00.50  3:28.17
 -- Georgia  'B'                                               DQ        
       24.58    51.18  1:15.73  1:42.64  2:07.56  2:34.67  2:58.17       DQ
 
Event 26  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
                2:55.06  AQ
    School                                                  Finals       Points 
===============================================================================
  1 Florida  'B'                                          3:00.97         11  
     1) Jayme, Carlos JR                2) Schultz, Scott JR              
     3) Wiebeck, Kris SO                4) Lochte, Ryan FR                
       22.11    44.89  1:06.37  1:30.09  1:52.18  2:16.16  2:36.99  3:00.97
  2 Georgia  'A'                                          3:03.99          4  
     1) Gardner, Scott SO               2) Alleyne, Damian FR             
     3) Laban, Josh SO                  4) Owen, Matthew FR               
       22.64    46.78  1:08.35  1:32.19  1:53.48  2:18.04  2:40.09  3:03.99
  3 Florida  'C'                                          3:08.76          2  
     1) Hartley, Brian FR               2) Warren, Mac FR                 
     3) Kellam, Chris JR                4) Borreca, Nick FR               
       22.60    47.40  1:09.93  1:34.52  1:57.55  2:22.24  2:44.45  3:08.76
  4 Georgia  'B'                                          3:09.48        
     1) Lenyk, Scott JR                 2) Davis, Scott SR                
     3) Verhoef, Peter FR               4) Cover, Brandon JR              
       22.96    47.43  1:09.91  1:34.86  1:57.16  2:22.00  2:44.70  3:09.48
  5 Florida  'A'                                         x3:19.91        
     1) Greener, Andrew FR              2) Friedlander, Steve SO          
     3) Yacco, Matt SR                  4) Dominguez, Jesus SO            
       23.17    48.99  1:12.64  1:38.19  2:03.30  2:30.93  2:54.28  3:19.91
Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC on ESPN

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.