Gator Sportshop
Gator Ticket Office

Men's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to University of Florida     HY-TEK's Meet Manager 10/30/2009 03:21 PM
                       Florida vs. Georgia - 10/30/2009                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Salamone, Kara J    22 FLOR-FL                   NT     281.55          9  
  2 Dodson, Monica M    21 FLOR-FL                   NT     275.86          4  
  3 Moore, Hannah R     20 Georgia-GA                NT     266.99          3  
  4 Bryant, Lexie E     21 Georgia-GA                NT     255.74          2  
  5 Doback, Kaylee A    19 FLOR-FL                   NT     255.39          1  
  6 Watters, Landon E   19 Georgia-GA                NT     224.77        
 
Event 2  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lewark, Anthony P   19 FLOR-FL                   NT     317.70          9  
  2 Blank, Owen P       19 Georgia-GA                NT     299.78          4  
  3 Barrett, Tim W      20 Georgia-GA                NT     262.36          3  
  4 Bell, Colin P       19 FLOR-FL                   NT     259.12          2  
  5 Patten, Grayson H   20 FLOR-FL                   NT     252.45          1  
  6 Watson, Alex A      18 Georgia-GA                NT     239.54        
 
Event 3  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        3:32.56  A
        3:43.18  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Georgia, University of-GA  'B'                   NT    3:40.18 B       11  
     1) English, Lauren A 20            2) Nicponski, Sara R 20           
     3) Caprioglio, Lisa M 21           4) Romano, Megan R 18             
                  26.91       54.90 (54.90)     1:23.86 (28.96)   1:57.10 (1:02.20)
        2:21.64 (24.54)     2:50.67 (53.57)     3:14.36 (23.69)     3:40.18 (49.51)
  2 University of Florida-FL  'A'                    NT    3:40.32 B        4  
     1) Spofforth, Gemma M 18           2) Rogers, Lindsey K 18           
     3) Lowe, Jemma L 18                4) Stafford, Shara E 18           
                  26.27       53.95 (53.95)     1:22.56 (28.61)   1:56.55 (1:02.60)
        2:21.90 (25.35)     2:50.54 (53.99)     3:14.35 (23.81)     3:40.32 (49.78)
  3 Georgia, University of-GA  'C'                   NT    3:42.58 B        2  
     1) Shickora, Kristen T 19          2) McKeehan, Michelle E 19        
     3) Broome, Annie E 21              4) Monsees, Courtney A 20         
                  27.47       56.24 (56.24)     1:25.14 (28.90)   1:58.11 (1:01.87)
        2:23.19 (25.08)     2:52.04 (53.93)     3:16.13 (24.09)     3:42.58 (50.54)
  4 University of Florida-FL  'B'                    NT    3:45.66        
     1) Ramirez, Lily G 16              2) Bateman, Sarah B 18            
     3) Kemp, Elizabeth A 21            4) Napier, Stephanie L 18         
                  26.81       55.36 (55.36)     1:24.99 (29.63)   1:59.20 (1:03.84)
        2:24.23 (25.03)     2:53.76 (54.56)     3:18.24 (24.48)     3:45.66 (51.90)
  5 University of Florida-FL  'C'                    NT   x3:52.05        
     1) Smith, Kirsten 19               2) Lajnef, Sarra 20               
     3) Pold, Anna 18                   4) Nagy, Julia C 17               
                  28.54       58.41 (58.41)     1:28.54 (30.13)   2:02.76 (1:04.35)
        2:28.91 (26.15)     2:59.94 (57.18)     3:24.99 (25.05)     3:52.05 (52.11)
 
Event 4  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        3:08.22  A
        3:17.63  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Florida-FL  'A'                    NT    3:17.58 B       11  
     1) Pinzon, Omar A 17               2) Davelaar, Rodion R 18          
     3) Fraser, Shaune D 20             4) Gomez, Roberto A 20            
                  23.51       48.38 (48.38)     1:14.67 (26.29)     1:45.40 (57.02)
        2:06.85 (21.45)     2:32.82 (47.42)     2:53.96 (21.14)     3:17.58 (44.76)
  2 Georgia, University of-GA  'A'                   NT    3:20.65          4  
     1) Arnold, Michael S 19            2) Kata, Martin P 20              
     3) Dylla, Mark J 20                4) Jennings, Craig J 21           
                  24.19       50.36 (50.36)     1:16.80 (26.44)     1:47.15 (56.79)
        2:09.32 (22.17)     2:35.59 (48.44)     2:56.49 (20.90)     3:20.65 (45.06)
  3 University of Florida-FL  'B'                    NT    3:24.06          2  
     1) Crescimbeni, Jose E 18          2) Kennedy, Robert K 19           
     3) Huen, Gabriel A 20              4) Martinez, Raul E 20            
                  25.13       50.60 (50.60)     1:17.90 (27.30)     1:49.62 (59.02)
        2:12.93 (23.31)     2:38.95 (49.33)     3:00.17 (21.22)     3:24.06 (45.11)
  4 Georgia, University of-GA  'B'                   NT    3:25.61        
     1) Lainhart, Hunter C 21           2) Stahley, Austin C 20           
     3) Redmon, Joe S 22                4) Frankenfeld, Kevin P 20        
                  25.20       51.19 (51.19)     1:18.26 (27.07)     1:49.27 (58.08)
        2:12.53 (23.26)     2:39.65 (50.38)     3:01.36 (21.71)     3:25.61 (45.96)
  5 University of Florida-FL  'C'                    NT   x3:29.83        
     1) Martin, Cameron B 18            2) Joyce, Michael P 19            
     3) Lehtonen, John R 19             4) Turner, James E 19             
                  25.38       52.10 (52.10)     1:19.52 (27.42)     1:51.23 (59.13)
        2:15.75 (24.52)     2:44.34 (53.11)     3:05.90 (21.56)     3:29.83 (45.49)
  6 Georgia, University of-GA  'C'                   NT   x3:30.07        
     1) Parker, Adam N 19               2) Roberson, Brett S 18           
     3) McGraw, Todd T 19               4) Swan, Stephen R 19             
                  25.74       52.01 (52.01)     1:19.84 (27.83)     1:51.26 (59.25)
        2:15.17 (23.91)     2:42.73 (51.47)     3:05.54 (22.81)     3:30.07 (47.34)
 
Event 5  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trott, Wendy A      19 Georgia-GA                NT    9:43.94          9  
                  27.02       56.02 (29.00)     1:25.21 (29.19)     1:54.49 (29.28)
        2:23.71 (29.22)     2:53.08 (29.37)     3:22.39 (29.31)     3:51.74 (29.35)
        4:21.08 (29.34)     4:50.51 (29.43)     5:19.91 (29.40)     5:49.36 (29.45)
        6:18.64 (29.28)     6:48.15 (29.51)     7:17.69 (29.54)     7:47.17 (29.48)
        8:16.63 (29.46)     8:46.00 (29.37)     9:15.36 (29.36)     9:43.94 (28.58)
  2 Nauta, Chelsea B    20 Georgia-GA                NT    9:47.28          4  
                  27.53       56.88 (29.35)     1:26.36 (29.48)     1:55.56 (29.20)
        2:24.97 (29.41)     2:54.48 (29.51)     3:23.93 (29.45)     3:53.52 (29.59)
        4:23.10 (29.58)     4:52.51 (29.41)     5:21.97 (29.46)     5:51.50 (29.53)
        6:21.01 (29.51)     6:50.73 (29.72)     7:20.37 (29.64)     7:49.98 (29.61)
        8:19.71 (29.73)     8:49.34 (29.63)     9:18.81 (29.47)     9:47.28 (28.47)
  3 Beales, Kristen E   21 FLOR-FL                   NT    9:58.45          3  
                  27.83       57.20 (29.37)     1:26.69 (29.49)     1:56.40 (29.71)
        2:26.30 (29.90)     2:56.20 (29.90)     3:26.47 (30.27)     3:56.64 (30.17)
        4:26.78 (30.14)     4:56.84 (30.06)     5:26.90 (30.06)     5:57.21 (30.31)
        6:27.46 (30.25)     6:57.87 (30.41)     7:28.13 (30.26)     7:58.75 (30.62)
        8:28.90 (30.15)     8:59.07 (30.17)     9:28.97 (29.90)     9:58.45 (29.48)
  4 Showalter, Corrine  19 FLOR-FL                   NT    9:59.37          2  
                  27.70       57.29 (29.59)     1:27.13 (29.84)     1:56.99 (29.86)
        2:27.10 (30.11)     2:57.20 (30.10)     3:27.18 (29.98)     3:57.41 (30.23)
        4:27.67 (30.26)     4:57.71 (30.04)     5:28.09 (30.38)     5:58.20 (30.11)
        6:28.46 (30.26)     6:58.59 (30.13)     7:28.82 (30.23)     7:59.10 (30.28)
        8:29.35 (30.25)     8:59.55 (30.20)     9:29.78 (30.23)     9:59.37 (29.59)
  5 Gaid, Kelsey P      18 Georgia-GA                NT   10:03.62          1  
                  28.13       58.84 (30.71)     1:29.32 (30.48)     1:59.91 (30.59)
        2:30.63 (30.72)     3:01.56 (30.93)     3:31.77 (30.21)     4:01.76 (29.99)
        4:31.73 (29.97)     5:01.90 (30.17)     5:32.06 (30.16)     6:02.45 (30.39)
        6:32.64 (30.19)     7:03.14 (30.50)     7:34.32 (31.18)     8:05.13 (30.81)
        8:35.79 (30.66)     9:05.35 (29.56)     9:35.29 (29.94)    10:03.62 (28.33)
  6 Lehtonen, Eva J     18 FLOR-FL                   NT   10:04.19        
                  28.07       58.02 (29.95)     1:28.17 (30.15)     1:58.25 (30.08)
        2:28.86 (30.61)     2:59.61 (30.75)     3:30.45 (30.84)     4:01.12 (30.67)
        4:31.72 (30.60)     5:02.21 (30.49)     5:32.97 (30.76)     6:03.80 (30.83)
        6:34.73 (30.93)     7:05.51 (30.78)     7:35.78 (30.27)     8:06.20 (30.42)
        8:36.24 (30.04)     9:06.32 (30.08)     9:36.14 (29.82)    10:04.19 (28.05)
  7 Scott, Kelsey E     21 Georgia-GA                NT  x10:27.62        
                  28.74       59.96 (31.22)     1:31.27 (31.31)     2:02.19 (30.92)
        2:33.48 (31.29)     3:04.87 (31.39)     3:36.35 (31.48)     4:07.75 (31.40)
        4:39.35 (31.60)     5:11.26 (31.91)     5:42.80 (31.54)     6:14.60 (31.80)
        6:46.36 (31.76)     7:17.95 (31.59)     7:49.18 (31.23)     8:21.11 (31.93)
        8:52.98 (31.87)     9:24.91 (31.93)     9:56.96 (32.05)    10:27.62 (30.66)
 
Event 6  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Prinsloo, Troy H    23 Georgia-GA                NT    9:08.32          9  
                  24.99       51.91 (26.92)     1:19.24 (27.33)     1:46.44 (27.20)
        2:13.69 (27.25)     2:40.93 (27.24)     3:08.34 (27.41)     3:35.88 (27.54)
        4:03.45 (27.57)     4:30.83 (27.38)     4:58.30 (27.47)     5:25.86 (27.56)
        5:53.46 (27.60)     6:21.40 (27.94)     6:49.35 (27.95)     7:17.24 (27.89)
        7:45.21 (27.97)     8:13.19 (27.98)     8:41.22 (28.03)     9:08.32 (27.10)
  2 Gemmell, Andrew D   18 Georgia-GA                NT    9:12.10          4  
                  25.66       53.13 (27.47)     1:20.70 (27.57)     1:48.41 (27.71)
        2:16.06 (27.65)     2:43.77 (27.71)     3:11.42 (27.65)     3:39.06 (27.64)
        4:06.66 (27.60)     4:34.25 (27.59)     5:01.86 (27.61)     5:29.43 (27.57)
        5:56.99 (27.56)     6:24.51 (27.52)     6:52.52 (28.01)     7:20.30 (27.78)
        7:48.33 (28.03)     8:16.31 (27.98)     8:44.43 (28.12)     9:12.10 (27.67)
  3 Rudolf, Roland      23 FLOR-FL                   NT    9:19.34          3  
                  24.45       51.84 (27.39)     1:19.27 (27.43)     1:46.62 (27.35)
        2:13.90 (27.28)     2:41.31 (27.41)     3:08.58 (27.27)     3:36.20 (27.62)
        4:03.92 (27.72)     4:31.80 (27.88)     4:59.58 (27.78)     5:27.96 (28.38)
        5:56.86 (28.90)     6:25.87 (29.01)     6:54.88 (29.01)     7:23.91 (29.03)
        7:53.08 (29.17)     8:22.25 (29.17)     8:51.40 (29.15)     9:19.34 (27.94)
  4 Storie, Logan W     19 FLOR-FL                   NT    9:21.95          2  
                  26.32       53.96 (27.64)     1:21.74 (27.78)     1:49.26 (27.52)
        2:16.99 (27.73)     2:44.98 (27.99)     3:12.94 (27.96)     3:41.35 (28.41)
        4:09.18 (27.83)     4:37.31 (28.13)     5:05.74 (28.43)     5:34.13 (28.39)
        6:02.41 (28.28)     6:30.89 (28.48)     6:59.72 (28.83)     7:28.64 (28.92)
        7:57.30 (28.66)     8:25.94 (28.64)     8:54.20 (28.26)     9:21.95 (27.75)
  5 Taylor, Jason S     18 FLOR-FL                   NT    9:23.16          1  
                  25.63       53.12 (27.49)     1:21.33 (28.21)     1:49.69 (28.36)
        2:17.99 (28.30)     2:46.31 (28.32)     3:14.91 (28.60)     3:43.54 (28.63)
        4:11.98 (28.44)     4:40.73 (28.75)     5:09.62 (28.89)     5:38.37 (28.75)
        6:07.11 (28.74)     6:35.94 (28.83)     7:04.46 (28.52)     7:32.72 (28.26)
        8:00.51 (27.79)     8:28.39 (27.88)     8:56.17 (27.78)     9:23.16 (26.99)
  6 Grodzki, Martin P   18 Georgia-GA                NT    9:24.92        
                  26.45       54.88 (28.43)     1:24.02 (29.14)     1:53.49 (29.47)
        2:23.16 (29.67)     2:52.43 (29.27)     3:21.27 (28.84)     3:50.15 (28.88)
        4:18.83 (28.68)     4:47.59 (28.76)     5:15.82 (28.23)     5:44.10 (28.28)
        6:12.30 (28.20)     6:40.39 (28.09)     7:08.20 (27.81)     7:35.93 (27.73)
        8:03.54 (27.61)     8:31.05 (27.51)     8:58.17 (27.12)     9:24.92 (26.75)
 
Event 7  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:44.02  A
        1:49.22  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schmitt, Allison R  19 Georgia-GA                NT    1:46.02 B        9  
                  25.65       52.83 (27.18)     1:19.72 (26.89)     1:46.02 (26.30)
  2 Scroggy, Morgan L   21 Georgia-GA                NT    1:47.00 B        4  
                  25.68       53.28 (27.60)     1:20.30 (27.02)     1:47.00 (26.70)
  3 Bohunicky, Jamie L  19 FLOR-FL                   NT    1:48.64 B        3  
                  26.04       53.59 (27.55)     1:20.98 (27.39)     1:48.64 (27.66)
  4 Costa-Schmid, Mela  20 FLOR-FL                   NT    1:48.66 B        2  
                  25.81       53.33 (27.52)     1:21.07 (27.74)     1:48.66 (27.59)
  5 Malagon, Erica M    19 Georgia-GA                NT    1:48.89 B        1  
                  25.72       53.55 (27.83)     1:21.38 (27.83)     1:48.89 (27.51)
  6 McNichols, Kelly N  21 Georgia-GA                NT   x1:50.47        
                  25.74       54.00 (28.26)     1:22.09 (28.09)     1:50.47 (28.38)
  7 Peterson, Sarah M   18 FLOR-FL                   NT    1:50.67        
                  26.30       54.09 (27.79)     1:22.40 (28.31)     1:50.67 (28.27)
  8 Stafford, Shara E   18 FLOR-FL                   NT   x1:51.99        
                  26.27       54.44 (28.17)     1:23.04 (28.60)     1:51.99 (28.95)
 
Event 8  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:33.61  A
        1:38.29  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dwyer, Conor J      20 FLOR-FL                   NT    1:37.48 B        9  
                  23.26       48.03 (24.77)     1:12.55 (24.52)     1:37.48 (24.93)
  2 Systermans, Pholie  19 FLOR-FL                   NT    1:38.82          4  
                  23.37       47.99 (24.62)     1:13.35 (25.36)     1:38.82 (25.47)
  3 Raymond, Jeffrey C  19 FLOR-FL                   NT    1:39.08          3  
                  23.14       48.13 (24.99)     1:13.79 (25.66)     1:39.08 (25.29)
  4 Gercsak, Balazs     21 FLOR-FL                   NT   x1:39.54        
                  23.81       49.05 (25.24)     1:14.04 (24.99)     1:39.54 (25.50)
  5 Cregar, Bill M      20 Georgia-GA                NT    1:40.01          2  
                  23.86       49.25 (25.39)     1:14.87 (25.62)     1:40.01 (25.14)
  6 Benner, Peter T     19 Georgia-GA                NT    1:40.90          1  
                  23.80       48.90 (25.10)     1:14.74 (25.84)     1:40.90 (26.16)
  7 Swan, Stephen R     19 Georgia-GA                NT    1:44.84        
                  24.66       51.15 (26.49)     1:18.00 (26.85)     1:44.84 (26.84)
  8 Green, Richmond R   21 Georgia-GA                NT   x1:45.70        
                  23.80       50.11 (26.31)     1:17.95 (27.84)     1:45.70 (27.75)
 
Event 9  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          21.39  A
          23.02  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Botek, Anne-marie   21 Georgia-GA                NT      22.61 B        9  
  2 Bateman, Sarah B    18 FLOR-FL                   NT      23.02 B        4  
  3 Napier, Stephanie   18 FLOR-FL                   NT      23.53          3  
  4 English, Lauren A   20 Georgia-GA                NT      23.60          2  
  5 Ramirez, Lily G     16 FLOR-FL                   NT      23.99          1  
  6 Shickora, Kristen   19 Georgia-GA                NT      24.07        
  7 Nagy, Julia C       17 FLOR-FL                   NT     x24.46        
 
Event 10  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          19.35  A
          20.31  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennings, Craig J   21 Georgia-GA                NT      20.59          9  
  2 Fraser, Brett M     19 FLOR-FL                   NT      20.71          4  
  3 Gomez, Roberto A    20 FLOR-FL                   NT      20.83          3  
  4 Arnold, Michael S   19 Georgia-GA                NT      20.96          2  
  5 Turner, James E     19 FLOR-FL                   NT      21.29          1  
  6 Frankenfeld, Kevin  20 Georgia-GA                NT      21.37        
  7 Sommer, Scott B     18 FLOR-FL                   NT     x21.63        
  8 Hall, Shane M       19 Georgia-GA                NT     x22.38        
 
Event 11  Women 200 Yard IM
===============================================================================
        1:56.13  A
        2:01.93  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mangimelli, Jana L  18 Georgia-GA                NT    2:00.20 B        9  
                  26.67       56.77 (30.10)     1:31.98 (35.21)     2:00.20 (28.22)
  2 Crippen, Teresa M   18 FLOR-FL                   NT    2:01.71 B        4  
                  26.78       56.58 (29.80)     1:33.79 (37.21)     2:01.71 (27.92)
  3 McKeehan, Michelle  19 Georgia-GA                NT    2:02.47          3  
                  27.46       59.46 (32.00)     1:33.10 (33.64)     2:02.47 (29.37)
  4 Spofforth, Gemma M  18 FLOR-FL                   NT    2:03.65          2  
                  27.01       56.79 (29.78)     1:33.86 (37.07)     2:03.65 (29.79)
  5 Monsees, Courtney   20 Georgia-GA                NT    2:04.54          1  
                  27.52       58.97 (31.45)     1:35.75 (36.78)     2:04.54 (28.79)
  6 Lowe, Jemma L       18 FLOR-FL                   NT    2:06.73        
                  26.63       58.32 (31.69)     1:37.46 (39.14)     2:06.73 (29.27)
  7 Smith, Kirsten      19 FLOR-FL                   NT   x2:07.03        
                  28.31     1:00.49 (32.18)     1:37.41 (36.92)     2:07.03 (29.62)
 
Event 12  Men 200 Yard IM
===============================================================================
        1:44.13  A
        1:49.33  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fraser, Shaune D    20 FLOR-FL                   NT    1:50.12          9  
                  23.11       50.76 (27.65)     1:22.39 (31.63)     1:50.12 (27.73)
  2 Kata, Martin P      20 Georgia-GA                NT    1:51.09          4  
                  23.82       51.82 (28.00)     1:24.16 (32.34)     1:51.09 (26.93)
  3 Dylla, Mark J       20 Georgia-GA                NT    1:52.45          3  
                  23.25       52.15 (28.90)     1:25.24 (33.09)     1:52.45 (27.21)
  4 Joyce, Michael P    19 FLOR-FL                   NT    1:53.33          2  
                  24.73       53.51 (28.78)     1:26.90 (33.39)     1:53.33 (26.43)
  5 Stahley, Austin C   20 Georgia-GA                NT    1:54.27          1  
                  24.90       53.61 (28.71)     1:27.08 (33.47)     1:54.27 (27.19)
  6 McGraw, Todd T      19 Georgia-GA                NT   x1:56.41        
                  24.70       54.00 (29.30)     1:28.47 (34.47)     1:56.41 (27.94)
  7 Lehtonen, John R    19 FLOR-FL                   NT    1:59.68        
                  25.97       55.84 (29.87)     1:30.31 (34.47)     1:59.68 (29.37)
 
Event 13  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Salamone, Kara J    22 FLOR-FL                   NT     330.91          9  
  2 Dodson, Monica M    21 FLOR-FL                   NT     292.13          4  
  3 Moore, Hannah R     20 Georgia-GA                NT     283.65          3  
  4 Doback, Kaylee A    19 FLOR-FL                   NT     267.98          2  
  5 Watters, Landon E   19 Georgia-GA                NT     242.03          1  
  6 Bryant, Lexie E     21 Georgia-GA                NT     229.50        
 
Event 14  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:54.95  A
        2:00.69  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broome, Annie E     21 Georgia-GA                NT    1:58.73 B        9  
                  26.73       57.00 (30.27)     1:27.76 (30.76)     1:58.73 (30.97)
  2 Caprioglio, Lisa M  21 Georgia-GA                NT    1:59.11 B        4  
                  27.14       57.26 (30.12)     1:28.02 (30.76)     1:59.11 (31.09)
  3 Lowe, Jemma L       18 FLOR-FL                   NT    1:59.75 B        3  
                  26.96       57.52 (30.56)     1:28.77 (31.25)     1:59.75 (30.98)
  4 Crippen, Teresa M   18 FLOR-FL                   NT    1:59.86 B        2  
                  27.14       57.44 (30.30)     1:28.45 (31.01)     1:59.86 (31.41)
  5 Cartwright, Lauren  20 Georgia-GA                NT    2:01.35          1  
                  27.33       57.97 (30.64)     1:29.25 (31.28)     2:01.35 (32.10)
  6 Fish, Abbie M       19 Georgia-GA                NT   x2:02.14        
                  28.25       59.58 (31.33)     1:30.87 (31.29)     2:02.14 (31.27)
  7 Pold, Anna          18 FLOR-FL                   NT    2:03.18        
                  28.18       59.55 (31.37)     1:31.17 (31.62)     2:03.18 (32.01)
  8 Lehtonen, Eva J     18 FLOR-FL                   NT   x2:08.14        
                  28.54     1:00.72 (32.18)     1:33.95 (33.23)     2:08.14 (34.19)
 
Event 15  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:42.95  A
        1:48.09  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fraser, Shaune D    20 FLOR-FL                   NT    1:46.59 B        9  
                  24.38       51.77 (27.39)     1:19.12 (27.35)     1:46.59 (27.47)
  2 Dylla, Mark J       20 Georgia-GA                NT    1:49.02          4  
                  24.18       51.80 (27.62)     1:20.00 (28.20)     1:49.02 (29.02)
  3 Crescimbeni, Jose   18 FLOR-FL                   NT    1:49.26          3  
                  25.61       53.84 (28.23)     1:21.78 (27.94)     1:49.26 (27.48)
  4 Huen, Gabriel A     20 FLOR-FL                   NT    1:50.89          2  
                  25.51       53.44 (27.93)     1:22.26 (28.82)     1:50.89 (28.63)
  5 Martin, Cameron B   18 FLOR-FL                   NT   x1:52.58        
                  25.51       53.61 (28.10)     1:22.44 (28.83)     1:52.58 (30.14)
  6 Redmon, Joe S       22 Georgia-GA                NT    1:52.68          1  
                  25.16       54.38 (29.22)     1:23.41 (29.03)     1:52.68 (29.27)
  7 Gemmell, Andrew D   18 Georgia-GA                NT    1:52.93        
                  26.23       55.23 (29.00)     1:23.91 (28.68)     1:52.93 (29.02)
  8 McGraw, Todd T      19 Georgia-GA                NT   x1:52.94        
                  25.05       53.42 (28.37)     1:23.03 (29.61)     1:52.94 (29.91)
 
Event 16  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          47.84  A
          50.23  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scroggy, Morgan L   21 Georgia-GA                NT      49.82 B        9  
                  24.37       49.82 (25.45)                                        
  2 Romano, Megan R     18 Georgia-GA                NT      50.22 B        4  
                  24.40       50.22 (25.82)                                        
  3 Kemp, Elizabeth A   21 FLOR-FL                   NT      50.38          3  
                  24.33       50.38 (26.05)                                        
  4 Stafford, Shara E   18 FLOR-FL                   NT      51.23          2  
                  24.70       51.23 (26.53)                                        
  5 Bateman, Sarah B    18 FLOR-FL                   NT      51.33          1  
                  25.23       51.33 (26.10)                                        
  6 Malagon, Erica M    19 Georgia-GA                NT      51.42        
                  25.10       51.42 (26.32)                                        
  7 Botek, Anne-marie   21 Georgia-GA                NT     x52.11        
                  25.46       52.11 (26.65)                                        
  8 Napier, Stephanie   18 FLOR-FL                   NT     x52.78        
                  25.47       52.78 (27.31)                                        
 
Event 17  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          42.26  A
          44.37  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dwyer, Conor J      20 FLOR-FL                   NT      44.97          9  
                  21.72       44.97 (23.25)                                        
  2 Systermans, Pholie  19 FLOR-FL                   NT      45.47          4  
                  21.93       45.47 (23.54)                                        
  3 Arnold, Michael S   19 Georgia-GA                NT      45.86          3  
                  22.51       45.86 (23.35)                                        
  4 Jennings, Craig J   21 Georgia-GA                NT      45.97          2  
                  22.49       45.97 (23.48)                                        
  5 Martinez, Raul E    20 FLOR-FL                   NT      46.09          1  
                  22.69       46.09 (23.40)                                        
  6 Cregar, Bill M      20 Georgia-GA                NT      46.60        
                  22.63       46.60 (23.97)                                        
  7 Turner, James E     19 FLOR-FL                   NT     x46.66        
                  22.48       46.66 (24.18)                                        
  8 Green, Richmond R   21 Georgia-GA                NT     x48.34        
                  23.01       48.34 (25.33)                                        
 
Event 18  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:53.37  A
        1:59.24  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spofforth, Gemma M  18 FLOR-FL                   NT    1:57.31 B        9  
                  28.40       59.06 (30.66)     1:28.37 (29.31)     1:57.31 (28.94)
  2 Crippen, Teresa M   18 FLOR-FL                   NT    1:58.47 B        4  
                  27.96       57.39 (29.43)     1:28.07 (30.68)     1:58.47 (30.40)
  3 Mangimelli, Jana L  18 Georgia-GA                NT    1:59.78          3  
                  28.79       59.07 (30.28)     1:29.63 (30.56)     1:59.78 (30.15)
  4 Gaid, Kelsey P      18 Georgia-GA                NT    1:59.82          2  
                  28.79       59.27 (30.48)     1:29.89 (30.62)     1:59.82 (29.93)
  5 Ramirez, Lily G     16 FLOR-FL                   NT    2:02.45          1  
                  29.13       59.56 (30.43)     1:31.12 (31.56)     2:02.45 (31.33)
  6 Shickora, Kristen   19 Georgia-GA                NT    2:02.57        
                  28.55       59.46 (30.91)     1:31.02 (31.56)     2:02.57 (31.55)
  7 Peterson, Sarah M   18 FLOR-FL                   NT   x2:02.73        
                  28.53       59.36 (30.83)     1:31.01 (31.65)     2:02.73 (31.72)
 
Event 19  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:41.53  A
        1:46.60  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rudolf, Roland      23 FLOR-FL                   NT    1:45.71 B        9  
                  25.21       53.02 (27.81)     1:19.67 (26.65)     1:45.71 (26.04)
  2 Pinzon, Omar A      17 FLOR-FL                   NT    1:46.74          4  
                  25.19       52.64 (27.45)     1:20.11 (27.47)     1:46.74 (26.63)
  3 Fraser, Brett M     19 FLOR-FL                   NT    1:49.45          3  
                  26.72       54.57 (27.85)     1:22.05 (27.48)     1:49.45 (27.40)
  4 Grodzki, Martin P   18 Georgia-GA                NT    1:52.22          2  
                  26.62       55.70 (29.08)     1:24.96 (29.26)     1:52.22 (27.26)
  5 Parker, Adam N      19 Georgia-GA                NT    1:52.42          1  
                  27.38       55.82 (28.44)     1:24.35 (28.53)     1:52.42 (28.07)
  6 Lainhart, Hunter C  21 Georgia-GA                NT    1:53.91        
                  26.34       54.65 (28.31)     1:24.17 (29.52)     1:53.91 (29.74)
  7 Hall, Shane M       19 Georgia-GA                NT   x1:57.39        
                  27.17       57.00 (29.83)     1:27.60 (30.60)     1:57.39 (29.79)
 
Event 20  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:38.46  A
        4:52.41  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schmitt, Allison R  19 Georgia-GA                NT    4:44.72 B        9  
                  27.25       56.31 (29.06)     1:25.41 (29.10)     1:54.54 (29.13)
        2:23.41 (28.87)     2:52.09 (28.68)     3:20.62 (28.53)     3:48.62 (28.00)
        4:16.72 (28.10)     4:44.72 (28.00)                                        
  2 Trott, Wendy A      19 Georgia-GA                NT    4:44.83 B        4  
                  27.07       56.07 (29.00)     1:24.99 (28.92)     1:53.98 (28.99)
        2:22.82 (28.84)     2:51.57 (28.75)     3:20.12 (28.55)     3:48.82 (28.70)
        4:17.41 (28.59)     4:44.83 (27.42)                                        
  3 Nauta, Chelsea B    20 Georgia-GA                NT    4:46.91 B        3  
                  27.35       56.62 (29.27)     1:26.11 (29.49)     1:55.39 (29.28)
        2:24.52 (29.13)     2:53.66 (29.14)     3:22.61 (28.95)     3:51.37 (28.76)
        4:19.68 (28.31)     4:46.91 (27.23)                                        
  4 Costa-Schmid, Mela  20 FLOR-FL                   NT    4:47.30 B        2  
                  27.59       57.33 (29.74)     1:26.93 (29.60)     1:56.27 (29.34)
        2:25.37 (29.10)     2:54.33 (28.96)     3:22.74 (28.41)     3:51.27 (28.53)
        4:20.12 (28.85)     4:47.30 (27.18)                                        
  5 Bohunicky, Jamie L  19 FLOR-FL                   NT    4:47.58 B        1  
                  27.57       56.59 (29.02)     1:25.90 (29.31)     1:55.16 (29.26)
        2:24.15 (28.99)     2:52.84 (28.69)     3:21.42 (28.58)     3:50.20 (28.78)
        4:19.30 (29.10)     4:47.58 (28.28)                                        
  6 Showalter, Corrine  19 FLOR-FL                   NT    4:57.64        
                  27.30       57.20 (29.90)     1:27.18 (29.98)     1:56.86 (29.68)
        2:26.57 (29.71)     2:57.12 (30.55)     3:27.19 (30.07)     3:57.35 (30.16)
        4:27.61 (30.26)     4:57.64 (30.03)                                        
  7 Beales, Kristen E   21 FLOR-FL                   NT   x5:00.21        
                  27.74       57.36 (29.62)     1:27.22 (29.86)     1:57.47 (30.25)
        2:27.87 (30.40)     2:58.44 (30.57)     3:29.06 (30.62)     3:59.50 (30.44)
        4:30.22 (30.72)     5:00.21 (29.99)                                        
  8 Scott, Kelsey E     21 Georgia-GA                NT   x5:17.26        
                  29.38     1:01.43 (32.05)     1:33.41 (31.98)     2:05.75 (32.34)
        2:38.00 (32.25)     3:10.31 (32.31)     3:42.10 (31.79)     4:14.51 (32.41)
        4:46.52 (32.01)     5:17.26 (30.74)                                        
 
Event 21  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:15.68  A
        4:28.46  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Prinsloo, Troy H    23 Georgia-GA                NT    4:27.80 B        9  
                  25.32       52.04 (26.72)     1:18.93 (26.89)     1:45.92 (26.99)
        2:13.03 (27.11)     2:40.19 (27.16)     3:07.35 (27.16)     3:34.49 (27.14)
        4:01.35 (26.86)     4:27.80 (26.45)                                        
  2 Gercsak, Balazs     21 FLOR-FL                   NT    4:29.41          4  
                  24.74       50.97 (26.23)     1:17.58 (26.61)     1:44.55 (26.97)
        2:11.56 (27.01)     2:38.66 (27.10)     3:06.28 (27.62)     3:34.85 (28.57)
        4:03.18 (28.33)     4:29.41 (26.23)                                        
  3 Raymond, Jeffrey C  19 FLOR-FL                   NT    4:29.57          3  
                  24.80       51.57 (26.77)     1:18.62 (27.05)     1:46.14 (27.52)
        2:13.81 (27.67)     2:41.07 (27.26)     3:08.89 (27.82)     3:37.28 (28.39)
        4:04.68 (27.40)     4:29.57 (24.89)                                        
  4 Gemmell, Andrew D   18 Georgia-GA                NT    4:29.62          2  
                  25.89       53.38 (27.49)     1:20.86 (27.48)     1:48.10 (27.24)
        2:15.11 (27.01)     2:42.38 (27.27)     3:09.72 (27.34)     3:37.14 (27.42)
        4:04.17 (27.03)     4:29.62 (25.45)                                        
  5 Storie, Logan W     19 FLOR-FL                   NT    4:35.58          1  
                  24.99       51.67 (26.68)     1:18.94 (27.27)     1:46.70 (27.76)
        2:14.74 (28.04)     2:43.57 (28.83)     3:12.11 (28.54)     3:39.98 (27.87)
        4:08.01 (28.03)     4:35.58 (27.57)                                        
  6 Taylor, Jason S     18 FLOR-FL                   NT   x4:37.22        
                  25.83       53.49 (27.66)     1:21.50 (28.01)     1:49.81 (28.31)
        2:18.06 (28.25)     2:46.17 (28.11)     3:13.95 (27.78)     3:41.83 (27.88)
        4:09.77 (27.94)     4:37.22 (27.45)                                        
  7 Benner, Peter T     19 Georgia-GA                NT    4:38.79        
                  25.41       52.99 (27.58)     1:20.82 (27.83)     1:48.93 (28.11)
        2:17.07 (28.14)     2:45.05 (27.98)     3:13.55 (28.50)     3:42.69 (29.14)
        4:11.12 (28.43)     4:38.79 (27.67)                                        
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blank, Owen P       19 Georgia-GA                NT     356.93          9  
  2 Bell, Colin P       19 FLOR-FL                   NT     306.53          4  
  3 Lewark, Anthony P   19 FLOR-FL                   NT     303.23          3  
  4 Barrett, Tim W      20 Georgia-GA                NT     297.30          2  
  5 Watson, Alex A      18 Georgia-GA                NT     288.68          1  
  6 Patten, Grayson H   20 FLOR-FL                   NT     278.18        
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:10.32  A
        2:16.83  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicponski, Sara R   20 Georgia-GA                NT    2:15.83 B        9  
                  30.99     1:05.59 (34.60)     1:40.61 (35.02)     2:15.83 (35.22)
  2 Haase, Colleen H    20 Georgia-GA                NT    2:18.41          4  
                  31.15     1:06.08 (34.93)     1:41.91 (35.83)     2:18.41 (36.50)
  3 Victoria, Daniela   18 FLOR-FL                   NT    2:19.18          3  
                  31.81     1:07.29 (35.48)     1:43.26 (35.97)     2:19.18 (35.92)
  4 McKeehan, Michelle  19 Georgia-GA                NT    2:19.39          2  
                  31.46     1:06.52 (35.06)     1:42.31 (35.79)     2:19.39 (37.08)
  5 Lajnef, Sarra       20 FLOR-FL                   NT    2:19.85          1  
                  31.64     1:06.46 (34.82)     1:43.00 (36.54)     2:19.85 (36.85)
  6 Mangimelli, Jana L  18 Georgia-GA                NT   x2:20.61        
                  33.02     1:09.23 (36.21)     1:45.21 (35.98)     2:20.61 (35.40)
  7 Pike, Carly            FLOR-FL                   NT    2:22.49        
                  33.17     1:09.15 (35.98)     1:45.63 (36.48)     2:22.49 (36.86)
  8 Smith, Kirsten      19 FLOR-FL                   NT   x2:24.77        
                  32.57     1:09.46 (36.89)     1:46.72 (37.26)     2:24.77 (38.05)
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:54.25  A
        1:59.96  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cregar, Bill M      20 Georgia-GA                NT    2:04.42          9  
                  28.22       59.97 (31.75)     1:32.07 (32.10)     2:04.42 (32.35)
  2 Kata, Martin P      20 Georgia-GA                NT    2:06.25          4  
                  28.49     1:00.51 (32.02)     1:32.77 (32.26)     2:06.25 (33.48)
  3 Prinsloo, Troy H    23 Georgia-GA                NT    2:06.56          3  
                  28.96     1:01.01 (32.05)     1:33.63 (32.62)     2:06.56 (32.93)
  4 Lehtonen, John R    19 FLOR-FL                   NT    2:07.63          2  
                  29.44     1:01.85 (32.41)     1:34.80 (32.95)     2:07.63 (32.83)
  5 Joyce, Michael P    19 FLOR-FL                   NT    2:08.54          1  
                  29.40     1:02.30 (32.90)     1:35.25 (32.95)     2:08.54 (33.29)
  6 Roberson, Brett S   18 Georgia-GA                NT   x2:09.06        
                  28.93     1:01.72 (32.79)     1:35.48 (33.76)     2:09.06 (33.58)
  7 Kennedy, Robert K   19 FLOR-FL                   NT    2:10.71        
                  29.39     1:02.02 (32.63)     1:35.36 (33.34)     2:10.71 (35.35)
 
Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:14.93  A
        3:24.67  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Florida-FL  'A'                    NT    3:25.31         11  
     1) Bohunicky, Jamie L 19           2) Kemp, Elizabeth A 21           
     3) Costa-Schmid, Melania F 20      4) Lehtonen, Eva J 18             
                  25.07       51.21 (51.21)     1:15.34 (24.13)     1:41.87 (50.66)
        2:06.41 (24.54)     2:33.13 (51.26)     2:57.97 (24.84)     3:25.31 (52.18)
  2 University of Florida-FL  'B'                    NT    3:30.17          4  
     1) Peterson, Sarah M 18            2) Showalter, Corrine A 19        
     3) Pold, Anna 18                   4) Nagy, Julia C 17               
                  25.26       52.39 (52.39)     1:17.49 (25.10)     1:44.99 (52.60)
        2:10.19 (25.20)     2:37.96 (52.97)     3:02.79 (24.83)     3:30.17 (52.21)
 -- Georgia, University of-GA  'A'                   NT   X3:24.41 B      
     1) Schmitt, Allison R 19           2) Monsees, Courtney A 20         
     3) Gaid, Kelsey P 18               4) Broome, Annie E 21             
                  24.00       49.65 (49.65)     1:14.11 (24.46)     1:40.42 (50.77)
        2:05.52 (25.10)     2:32.21 (51.79)     2:57.34 (25.13)     3:24.41 (52.20)
 -- Georgia, University of-GA  'C'                   NT   X3:24.92        
     1) Nauta, Chelsea B 20             2) Scroggy, Morgan L 21           
     3) Cartwright, Lauren G 20         4) Fish, Abbie M 19               
                  25.26       51.12 (51.12)     1:14.79 (23.67)     1:40.55 (49.43)
        2:05.35 (24.80)     2:32.51 (51.96)     2:57.91 (25.40)     3:24.92 (52.41)
 -- Georgia, University of-GA  'B'                   NT   X3:25.78        
     1) Caprioglio, Lisa M 21           2) Romano, Megan R 18             
     3) Malagon, Erica M 19             4) Trott, Wendy A 19              
                  25.17       51.65 (51.65)     1:15.82 (24.17)     1:41.99 (50.34)
        2:06.66 (24.67)     2:33.26 (51.27)     2:58.60 (25.34)     3:25.78 (52.52)
 
Event 26  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        2:52.47  A
        3:01.09  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Florida-FL  'A'                    NT    2:59.78 B       11  
     1) Fraser, Brett M 19              2) Gomez, Roberto A 20            
     3) Raymond, Jeffrey C 19           4) Dwyer, Conor J 20              
                  21.52       44.84 (44.84)     1:06.15 (21.31)     1:29.95 (45.11)
        1:51.82 (21.87)     2:15.64 (45.69)     2:36.59 (20.95)     2:59.78 (44.14)
  2 Georgia, University of-GA  'A'                   NT    3:06.33          4  
     1) Redmon, Joe S 22                2) Stahley, Austin C 20           
     3) Frankenfeld, Kevin P 20         4) Benner, Peter T 19             
                  22.60       47.18 (47.18)     1:09.37 (22.19)     1:34.17 (46.99)
        1:55.79 (21.62)     2:23.39 (49.22)     2:41.95 (18.56)     3:06.33 (42.94)
  3 Georgia, University of-GA  'B'                   NT    3:11.11          2  
     1) Swan, Stephen R 19              2) Green, Richmond R 21           
     3) Grodzki, Martin P 18            4) Parker, Adam N 19              
                  23.39       48.34 (48.34)     1:10.44 (22.10)     1:35.61 (47.27)
        1:58.75 (23.14)     2:23.87 (48.26)     2:46.55 (22.68)     3:11.11 (47.24)
 -- University of Florida-FL  'B'                    NT   X3:04.89        
     1) Martinez, Raul E 20             2) Systermans, Pholien S 19       
     3) Rudolf, Roland 23               4) Gercsak, Balazs 21             
                  22.55       46.69 (46.69)     1:08.64 (21.95)     1:32.59 (45.90)
        1:54.58 (21.99)     2:18.58 (45.99)     2:40.43 (21.85)     3:04.89 (46.31)
 -- University of Florida-FL  'C'                    NT   X3:08.60        
     1) Sommer, Scott B 18              2) Storie, Logan W 19             
     3) Martin, Cameron B 18            4) Huen, Gabriel A 20             
                  22.46       46.69 (46.69)     1:08.71 (22.02)     1:32.98 (46.29)
        1:55.38 (22.40)     2:20.49 (47.51)     2:43.73 (23.24)     3:08.60 (48.11)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Georgia, University of              137   2. University of Florida               104
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. University of Florida               139   2. Georgia, University of              104

Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC Network

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.