Gator Locker Room
Gator Ticket Office

Men's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to University of Florida      HY-TEK's Meet Manager 11/8/2008 05:18 PM
                     South Carolina at Florida - 11/8/2008                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Salamone, Kara         FLOR-FL                   NT     289.72          9  
  2 Bartell, Jeanna        FLOR-FL                   NT     261.83          4  
  3 Dodson, Monica         FLOR-FL                   NT     258.90          3  
  4 Barr, Allison          South Carolina-SC         NT     257.25          2  
  5 Sowers, Rachel         FLOR-FL                   NT    x243.08        
  6 Paige, Claire          FLOR-FL                   NT    x236.77        
  7 Lane, Ali L         18 South Carolina-SC         NT     219.37          1  
  8 Ricke, Morgan       21 South Carolina-SC         NT     217.58        
  9 Vander Ark, Taylor     FLOR-FL                   NT    x201.83        
 -- Doback, Kaylee         FLOR-FL                   NT    X257.77        
 -- Stern, Whitney         FLOR-FL                   NT    X271.81        
 
Event 2  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Patton, Grayson        FLOR-FL                   NT     285.75          9  
  2 Leech, Aaron           FLOR-FL                   NT     279.08          4  
  3 Lewark, Anthony        FLOR-FL                   NT     276.16          3  
  4 Christian, Corry    22 South Carolina-SC         NT     257.78          2  
  5 Kuser, Ryan A       19 South Carolina-SC         NT     249.53          1  
 
Event 3  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        3:32.56  A
        3:41.06  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Florida-FL  'B'                    NT    3:47.00         11  
     1) Crippen, Teresa M 18            2) Rogers, Lindsay K 18           
     3) Bateman, Sarah B 18             4) Ramirez, Lily G 16             
                  28.19       56.75 (56.75)     1:25.86 (29.11)   2:01.03 (1:04.28)
        2:26.49 (25.46)     2:56.03 (55.00)     3:20.17 (24.14)     3:47.00 (50.97)
  2 University of Florida-FL  'C'                    NT    3:47.57          4  
     1) Stafford, Shara E 18            2) Spofforth, Gemma M 18          
     3) Lago, Julianne 19               4) Napier, Stephanie L 18         
                  27.21       55.42 (55.42)     1:25.93 (30.51)   2:01.00 (1:05.58)
        2:27.33 (26.33)     2:56.82 (55.82)     3:20.85 (24.03)     3:47.57 (50.75)
  3 South Carolina, University of-SC  'A'            NT    3:48.00          2  
     1) Sparks, Megan A 19              2) Dunnigan, Amanda M 21          
     3) Olson, Lindsey M 18             4) Thompson, Claire A 19          
                  27.75       56.85 (56.85)     1:26.90 (30.05)   2:00.92 (1:04.07)
        2:27.28 (26.36)     2:57.16 (56.24)     3:21.58 (24.42)     3:48.00 (50.84)
  4 University of Florida-FL  'A'                    NT   x3:52.67        
     1) Epley, Rebekah N 18             2) Victoria, Daniela 18           
     3) Turnadzic, Maida 18             4) Guenthner, Laurabeth 18        
                  27.87       57.67 (57.67)     1:28.23 (30.56)   2:02.92 (1:05.25)
        2:29.33 (26.41)     2:59.88 (56.96)     3:25.44 (25.56)     3:52.67 (52.79)
  5 South Carolina, University of-SC  'B'            NT    3:57.31        
     1) Saurman, Kelly A 21             2) Hackert, Lydia D 18            
     3) Delp, Kristina M 19             4) McLean, Sharntelle S 24        
                  28.85       59.36 (59.36)     1:29.82 (30.46)   2:05.64 (1:06.28)
        2:32.67 (27.03)     3:05.48 (59.84)     3:30.40 (24.92)     3:57.31 (51.83)
  6 South Carolina, University of-SC  'C'            NT   x4:09.15        
     1) McKee, Meridith K 20            2) Aiken, Sherah L 21             
     3) Blake, Shaylyn R 19             4) Hellenga, Stephanie L 19       
                  30.04   1:01.89 (1:01.89)     1:34.15 (32.26)   2:11.23 (1:09.34)
        2:38.98 (27.75)   3:12.37 (1:01.14)     3:39.43 (27.06)     4:09.15 (56.78)
 -- University of Florida-FL  'D'                    NT   X3:54.63        
     1) Peterson, Sarah M 18            2) Pike, Carly R 18               
     3) Woodward, Lindsay A 20          4) Lopez, Coral R 17              
                  27.94       57.71 (57.71)     1:29.00 (31.29)   2:04.16 (1:06.45)
        2:30.81 (26.65)     3:01.54 (57.38)     3:26.72 (25.18)     3:54.63 (53.09)
 
Event 4  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        3:08.22  A
        3:14.80  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Florida-FL  'B'                    NT    3:19.04         11  
     1) Tullius, Rexford C 18           2) Ally, Bradley K 18             
     3) Fraser, Shaune D 20             4) Gomez, Roberto 20              
                  24.07       49.79 (49.79)     1:15.76 (25.97)     1:45.48 (55.69)
        2:07.59 (22.11)     2:33.86 (48.38)     2:55.10 (21.24)     3:19.04 (45.18)
  2 University of Florida-FL  'C'                    NT    3:20.59          4  
     1) Pinzon, Omar A 17               2) Burckle, Clark C 18            
     3) Huen, Gabriel 20                4) Fraser, Brett M 19             
                  23.46       48.65 (48.65)     1:14.22 (25.57)     1:43.52 (54.87)
        2:07.21 (23.69)     2:34.49 (50.97)     2:56.06 (21.57)     3:20.59 (46.10)
  3 South Carolina, University of-SC  'A'            NT    3:24.92          2  
     1) Crawford, James M 20            2) Atzhorn, Andrew C 20           
     3) Walkotten, Nicholas J 22        4) Cormier, Kyle K 22             
                  24.57       51.06 (51.06)     1:17.76 (26.70)     1:48.83 (57.77)
        2:11.99 (23.16)     2:38.83 (50.00)     3:00.94 (22.11)     3:24.92 (46.09)
  4 University of Florida-FL  'A'                    NT   x3:26.86        
     1) Rudolf, Roland 23               2) Kennedy, Robert 18             
     3) Crescimbeni, Jose E 18          4) Storie, Logan W 19             
                  24.72       50.93 (50.93)     1:18.85 (27.92)     1:50.16 (59.23)
        2:13.42 (23.26)     2:40.18 (50.02)     3:02.09 (21.91)     3:26.86 (46.68)
  5 South Carolina, University of-SC  'B'            NT    3:30.04        
     1) Kelly, Chris A 19               2) Hornikel, Armin 18             
     3) Badillo, Isaac 18               4) Weyandt, Todd F 21             
                  25.85       52.41 (52.41)     1:19.34 (26.93)     1:50.82 (58.41)
        2:14.41 (23.59)     2:42.89 (52.07)     3:05.06 (22.17)     3:30.04 (47.15)
  6 South Carolina, University of-SC  'C'            NT   x3:33.37        
     1) Hollett, Ham B 18               2) Connolly, Ryan P 18            
     3) Livsey, David K 18              4) Klotz, Josh B 20               
                  25.98       53.28 (53.28)     1:22.27 (28.99)   1:54.94 (1:01.66)
        2:18.31 (23.37)     2:46.09 (51.15)     3:08.21 (22.12)     3:33.37 (47.28)
 -- University of Florida-FL  'D'                    NT   X3:34.11        
     1) Yuan, Michael J 19              2) Brinker, Jarrod A 20           
     3) Glover, Alex 18                 4) Norton, Matthew J 19           
                  25.70       53.17 (53.17)     1:21.75 (28.58)   1:54.99 (1:01.82)
        2:19.00 (24.01)     2:47.25 (52.26)     3:09.77 (22.52)     3:34.11 (46.86)
 
Event 5  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Beales, Kristen E   19 FLOR-FL                   NT    9:54.61          9  
                  28.30       57.81 (29.51)     1:27.62 (29.81)     1:57.83 (30.21)
        2:27.96 (30.13)     2:57.82 (29.86)     3:27.69 (29.87)     3:57.54 (29.85)
        4:27.52 (29.98)     4:57.43 (29.91)     5:27.44 (30.01)     5:57.37 (29.93)
        6:27.33 (29.96)     6:57.62 (30.29)     7:27.70 (30.08)     7:57.48 (29.78)
        8:27.35 (29.87)     8:56.90 (29.55)     9:26.54 (29.64)     9:54.61 (28.07)
  2 Proud, Stephanie M  19 FLOR-FL                   NT    9:55.16          4  
                  28.23       58.18 (29.95)     1:28.55 (30.37)     1:58.83 (30.28)
        2:28.97 (30.14)     2:59.09 (30.12)     3:29.50 (30.41)     3:59.64 (30.14)
        4:29.62 (29.98)     4:59.76 (30.14)     5:29.65 (29.89)     5:59.37 (29.72)
        6:29.34 (29.97)     6:59.07 (29.73)     7:28.88 (29.81)     7:58.52 (29.64)
        8:28.11 (29.59)     8:57.79 (29.68)     9:27.28 (29.49)     9:55.16 (27.88)
  3 Thompson, Christin  19 South Carolina-SC         NT   10:04.05          3  
                  28.52       58.82 (30.30)     1:29.27 (30.45)     1:59.86 (30.59)
        2:30.54 (30.68)     3:00.89 (30.35)     3:31.49 (30.60)     4:01.92 (30.43)
        4:32.45 (30.53)     5:02.76 (30.31)     5:33.29 (30.53)     6:03.69 (30.40)
        6:34.19 (30.50)     7:04.29 (30.10)     7:34.48 (30.19)     8:04.39 (29.91)
        8:34.58 (30.19)     9:04.52 (29.94)     9:35.03 (30.51)    10:04.05 (29.02)
  4 Smith, Natalie R    18 FLOR-FL                   NT   10:34.07          2  
                  28.54       58.82 (30.28)     1:29.24 (30.42)     1:59.99 (30.75)
        2:31.19 (31.20)     3:02.48 (31.29)     3:34.15 (31.67)     4:06.01 (31.86)
        4:38.10 (32.09)     5:10.07 (31.97)     5:42.28 (32.21)     6:14.75 (32.47)
        6:47.19 (32.44)     7:19.64 (32.45)     7:51.98 (32.34)     8:24.37 (32.39)
        8:56.94 (32.57)     9:29.57 (32.63)    10:01.99 (32.42)    10:34.07 (32.08)
  5 Atzhorn, Aileen L   18 South Carolina-SC         NT   10:56.08          1  
                  29.21     1:00.90 (31.69)     1:33.12 (32.22)     2:05.72 (32.60)
        2:38.28 (32.56)     3:11.32 (33.04)     3:44.43 (33.11)     4:17.26 (32.83)
        4:50.48 (33.22)     5:23.89 (33.41)     5:56.97 (33.08)     6:30.29 (33.32)
        7:03.78 (33.49)     7:37.27 (33.49)     8:11.03 (33.76)     8:44.58 (33.55)
        9:17.95 (33.37)     9:51.57 (33.62)    10:24.67 (33.10)    10:56.08 (31.41)
 -- Ambridge, Katherin  18 FLOR-FL                   NT  X10:21.04        
                  27.88       57.44 (29.56)     1:27.56 (30.12)     1:57.65 (30.09)
        2:28.17 (30.52)     2:58.68 (30.51)     3:29.29 (30.61)     4:00.54 (31.25)
        4:31.86 (31.32)     5:02.91 (31.05)     5:34.64 (31.73)     6:06.69 (32.05)
        6:38.67 (31.98)     7:10.74 (32.07)     7:42.73 (31.99)     8:14.65 (31.92)
        8:46.68 (32.03)     9:18.01 (31.33)     9:49.90 (31.89)    10:21.04 (31.14)
 
Event 6  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pinzon, Omar A      17 FLOR-FL                   NT    9:24.12          9  
                  25.21       53.20 (27.99)     1:21.11 (27.91)     1:49.03 (27.92)
        2:17.21 (28.18)     2:45.26 (28.05)     3:13.40 (28.14)     3:41.81 (28.41)
        4:10.33 (28.52)     4:38.83 (28.50)     5:07.33 (28.50)     5:35.59 (28.26)
        6:03.93 (28.34)     6:32.76 (28.83)     7:01.29 (28.53)     7:29.86 (28.57)
        7:58.43 (28.57)     8:27.31 (28.88)     8:56.10 (28.79)     9:24.12 (28.02)
  2 Thompson, Scott D   21 FLOR-FL                   NT    9:30.47          4  
                  26.30       54.56 (28.26)     1:23.04 (28.48)     1:51.77 (28.73)
        2:20.62 (28.85)     2:49.39 (28.77)     3:18.06 (28.67)     3:46.88 (28.82)
        4:15.62 (28.74)     4:44.45 (28.83)     5:13.40 (28.95)     5:42.28 (28.88)
        6:11.31 (29.03)     6:40.29 (28.98)     7:09.04 (28.75)     7:37.97 (28.93)
        8:06.73 (28.76)     8:35.28 (28.55)     9:03.32 (28.04)     9:30.47 (27.15)
  3 Detra, Austin J     18 FLOR-FL                   NT    9:39.78          3  
                  26.44       54.98 (28.54)     1:23.65 (28.67)     1:52.67 (29.02)
        2:21.82 (29.15)     2:51.04 (29.22)     3:20.15 (29.11)     3:49.21 (29.06)
        4:18.22 (29.01)     4:47.38 (29.16)     5:16.39 (29.01)     5:45.36 (28.97)
        6:14.58 (29.22)     6:43.90 (29.32)     7:13.43 (29.53)     7:43.26 (29.83)
        8:12.88 (29.62)     8:42.40 (29.52)     9:11.86 (29.46)     9:39.78 (27.92)
  4 Luckie, Steven J    22 South Carolina-SC         NT    9:50.57          2  
                  26.23       54.84 (28.61)     1:23.83 (28.99)     1:52.81 (28.98)
        2:21.69 (28.88)     2:51.05 (29.36)     3:20.46 (29.41)     3:50.00 (29.54)
        4:19.57 (29.57)     4:49.36 (29.79)     5:19.54 (30.18)     5:49.79 (30.25)
        6:20.03 (30.24)     6:50.30 (30.27)     7:20.51 (30.21)     7:50.82 (30.31)
        8:21.36 (30.54)     8:51.08 (29.72)     9:21.16 (30.08)     9:50.57 (29.41)
  5 Tharpe, Trey C      21 South Carolina-SC         NT    9:51.38          1  
                  27.05       56.55 (29.50)     1:26.74 (30.19)     1:56.60 (29.86)
        2:26.65 (30.05)     2:56.93 (30.28)     3:26.93 (30.00)     3:56.92 (29.99)
        4:26.81 (29.89)     4:56.87 (30.06)     5:26.78 (29.91)     5:56.83 (30.05)
        6:26.86 (30.03)     6:56.83 (29.97)     7:26.39 (29.56)     7:56.09 (29.70)
        8:25.66 (29.57)     8:54.85 (29.19)     9:23.44 (28.59)     9:51.38 (27.94)
 -- Kauffman, Cody L    21 FLOR-FL                   NT   X9:26.38        
                  25.87       53.68 (27.81)     1:21.90 (28.22)     1:50.29 (28.39)
        2:18.64 (28.35)     2:46.99 (28.35)     3:15.37 (28.38)     3:43.72 (28.35)
        4:12.07 (28.35)     4:40.79 (28.72)     5:09.47 (28.68)     5:37.99 (28.52)
        6:06.55 (28.56)     6:35.36 (28.81)     7:04.16 (28.80)     7:32.85 (28.69)
        8:01.59 (28.74)     8:30.22 (28.63)     8:58.76 (28.54)     9:26.38 (27.62)
 
Event 7  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:44.02  A
        1:48.18  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crippen, Teresa M   18 FLOR-FL                   NT    1:50.82          6.5
                  26.15       54.45 (28.30)     1:23.31 (28.86)     1:50.82 (27.51)
  1 Thompson, Claire A  19 South Carolina-SC         NT    1:50.82          6.5
                  27.02       55.31 (28.29)     1:23.39 (28.08)     1:50.82 (27.43)
  3 Olson, Lindsey M    18 South Carolina-SC         NT    1:51.13          3  
                  26.37       54.96 (28.59)     1:23.52 (28.56)     1:51.13 (27.61)
  4 Peterson, Sarah M   18 FLOR-FL                   NT    1:51.55          2  
                  26.51       54.62 (28.11)     1:23.50 (28.88)     1:51.55 (28.05)
  5 Napier, Stephanie   18 FLOR-FL                   NT    1:51.76          1  
                  26.39       55.03 (28.64)     1:23.64 (28.61)     1:51.76 (28.12)
  6 Smith, Jennie K     18 FLOR-FL                   NT   x1:52.39        
                  26.27       54.34 (28.07)     1:23.37 (29.03)     1:52.39 (29.02)
  7 Thompson, Christin  19 South Carolina-SC         NT    1:53.61        
                  27.11       55.87 (28.76)     1:24.89 (29.02)     1:53.61 (28.72)
  8 Delp, Kristina M    19 South Carolina-SC         NT   x1:57.83        
                  27.43       56.65 (29.22)     1:27.44 (30.79)     1:57.83 (30.39)
 
Event 8  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:33.61  A
        1:36.88  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cormier, Kyle K     22 South Carolina-SC         NT    1:41.01          9  
                  24.54       50.07 (25.53)     1:15.72 (25.65)     1:41.01 (25.29)
  2 Tullius, Rexford C  18 FLOR-FL                   NT    1:41.46          4  
                  23.93       51.18 (27.25)     1:16.91 (25.73)     1:41.46 (24.55)
  3 Crawford, James M   20 South Carolina-SC         NT    1:41.82          3  
                  23.41       48.71 (25.30)     1:14.92 (26.21)     1:41.82 (26.90)
  4 Martinez, Raul      20 FLOR-FL                   NT    1:42.12          2  
                  23.85       49.66 (25.81)     1:16.13 (26.47)     1:42.12 (25.99)
  5 Atzhorn, Andrew C   20 South Carolina-SC         NT    1:42.72          1  
                  24.07       50.18 (26.11)     1:16.36 (26.18)     1:42.72 (26.36)
  6 Martin, Alexander   20 FLOR-FL                   NT    1:45.56        
                  24.18       50.56 (26.38)     1:17.87 (27.31)     1:45.56 (27.69)
  7 Langley, Ryan S     19 South Carolina-SC         NT   x1:47.08        
                  24.51       51.67 (27.16)     1:18.93 (27.26)     1:47.08 (28.15)
 -- Glover, Alex        18 FLOR-FL                   NT   X1:46.40        
                  24.60       51.19 (26.59)     1:18.84 (27.65)     1:46.40 (27.56)
 
Event 9  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          53.01  A
          55.13  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ramirez, Lily G     16 FLOR-FL                   NT      56.35          9  
                  27.36       56.35 (28.99)                                        
  2 Pold, Anna          18 FLOR-FL                   NT      56.79          4  
                  27.55       56.79 (29.24)                                        
  3 Sparks, Megan A     19 South Carolina-SC         NT      57.22          3  
                  28.08       57.22 (29.14)                                        
  4 Nagy, Julia C       17 FLOR-FL                   NT      57.38          2  
                  28.41       57.38 (28.97)                                        
  5 Saurman, Kelly A    21 South Carolina-SC         NT      59.57          1  
                  29.04       59.57 (30.53)                                        
  6 Bartlett, Sarah C   18 South Carolina-SC         NT    1:01.44        
                  29.58     1:01.44 (31.86)                                        
  7 McKee, Meridith K   20 South Carolina-SC         NT   x1:02.58        
                  30.11     1:02.58 (32.47)                                        
 -- Collins, Blair O    18 FLOR-FL                   NT   X1:00.12        
                  29.08     1:00.12 (31.04)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          46.69  A
          48.32  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ally, Bradley K     18 FLOR-FL                   NT      50.23          9  
                  24.52       50.23 (25.71)                                        
  2 Crescimbeni, Jose   18 FLOR-FL                   NT      51.74          4  
                  25.64       51.74 (26.10)                                        
  3 Walkotten, Nichola  22 South Carolina-SC         NT      52.26          3  
                  25.58       52.26 (26.68)                                        
  4 Joyce, Michael P    19 FLOR-FL                   NT      53.41          2  
                  26.01       53.41 (27.40)                                        
  5 Hollett, Ham B      18 South Carolina-SC         NT      54.56          1  
                  26.74       54.56 (27.82)                                        
  6 Badillo, Isaac      18 South Carolina-SC         NT      55.37        
                  26.74       55.37 (28.63)                                        
  7 Tedder, Gray T      19 South Carolina-SC         NT     x56.69        
                  27.60       56.69 (29.09)                                        
 -- Yuan, Michael J     19 FLOR-FL                   NT     X53.97        
                  26.56       53.97 (27.41)                                        
 
Event 11  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          59.99  A
        1:02.38  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dunnigan, Amanda M  21 South Carolina-SC         NT    1:04.62          9  
                  30.86     1:04.62 (33.76)                                        
  2 Victoria, Daniela   18 FLOR-FL                   NT    1:05.97          4  
                  31.24     1:05.97 (34.73)                                        
  3 Spofforth, Gemma M  18 FLOR-FL                   NT    1:06.50          3  
                  31.12     1:06.50 (35.38)                                        
  4 Hackert, Lydia D    18 South Carolina-SC         NT    1:07.35          2  
                  32.03     1:07.35 (35.32)                                        
  5 Cage, Mallory K     18 South Carolina-SC         NT    1:07.63          1  
                  31.77     1:07.63 (35.86)                                        
  6 Ballatore, Angelin  14 FLOR-FL                   NT    1:07.64        
                  32.43     1:07.64 (35.21)                                        
  7 Hand, Alyssa C      18 South Carolina-SC         NT   x1:09.57        
                  33.38     1:09.57 (36.19)                                        
 -- Pike, Carly R       18 FLOR-FL                   NT   X1:07.15        
                  31.71     1:07.15 (35.44)                                        
 
Event 12  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          52.87  A
          54.72  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ally, Bradley K     18 FLOR-FL                   NT      58.13          9  
                  27.47       58.13 (30.66)                                        
  2 Hornikel, Armin     18 South Carolina-SC         NT      58.79          4  
                  27.83       58.79 (30.96)                                        
  3 Kennedy, Robert     18 FLOR-FL                   NT      59.86          3  
                  28.90       59.86 (30.96)                                        
  4 Sexton, Brett W     19 South Carolina-SC         NT    1:02.78          2  
                  29.63     1:02.78 (33.15)                                        
  5 Connolly, Ryan P    18 South Carolina-SC         NT    1:04.73          1  
                  30.04     1:04.73 (34.69)                                        
 -- Brinker, Jarrod A   20 FLOR-FL                   NT   X1:01.78        
                  29.22     1:01.78 (32.56)                                        
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:54.95  A
        1:59.54  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olson, Lindsey M    18 South Carolina-SC         NT    2:01.72          9  
                  28.15       59.24 (31.09)     1:30.42 (31.18)     2:01.72 (31.30)
  2 Turnadzic, Maida    18 FLOR-FL                   NT    2:03.19          4  
                  27.29       58.43 (31.14)     1:30.57 (32.14)     2:03.19 (32.62)
  3 Epley, Rebekah N    18 FLOR-FL                   NT    2:03.86          3  
                  27.82       59.84 (32.02)     1:31.74 (31.90)     2:03.86 (32.12)
  4 Guenthner, Laurabe  18 FLOR-FL                   NT    2:07.00          2  
                  29.12     1:01.24 (32.12)     1:34.00 (32.76)     2:07.00 (33.00)
  5 Atzhorn, Aileen L   18 South Carolina-SC         NT    2:13.81          1  
                  29.43     1:03.12 (33.69)     1:38.49 (35.37)     2:13.81 (35.32)
  6 Kirchler, Kelly L   20 South Carolina-SC         NT    2:14.81        
                  29.68     1:03.99 (34.31)     1:39.45 (35.46)     2:14.81 (35.36)
 -- Woodward, Lindsay   20 FLOR-FL                   NT   X2:03.25        
                  28.12       59.44 (31.32)     1:31.12 (31.68)     2:03.25 (32.13)
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:42.95  A
        1:46.55  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gercsak, Balazs     21 FLOR-FL                   NT    1:47.63          9  
                  24.03       50.74 (26.71)     1:19.22 (28.48)     1:47.63 (28.41)
  2 Raymond, Jeffrey    18 FLOR-FL                   NT    1:52.04          4  
                  25.59       53.83 (28.24)     1:22.86 (29.03)     1:52.04 (29.18)
  3 Rudolf, Roland      23 FLOR-FL                   NT    1:53.87          3  
                  25.95       55.21 (29.26)     1:25.49 (30.28)     1:53.87 (28.38)
  4 Huen, Gabriel       20 FLOR-FL                   NT   x1:54.01        
                  25.37       53.57 (28.20)     1:22.68 (29.11)     1:54.01 (31.33)
  5 Kelly, Chris A      19 South Carolina-SC         NT    1:54.70          2  
                  26.15       55.47 (29.32)     1:25.02 (29.55)     1:54.70 (29.68)
  6 Jackson, Dan B      19 South Carolina-SC         NT    1:57.65          1  
                  26.16       56.95 (30.79)     1:27.50 (30.55)     1:57.65 (30.15)
  7 Figg, Nate C        19 South Carolina-SC         NT    2:00.61        
                  25.98       56.19 (30.21)     1:27.49 (31.30)     2:00.61 (33.12)
 -- Shrestha, Eric G    21 FLOR-FL                   NT   X1:53.68        
                  26.30       55.32 (29.02)     1:24.70 (29.38)     1:53.68 (28.98)
 
Event 15  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          21.93  A
          22.80  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stafford, Shara E   18 FLOR-FL                   NT      23.31          9  
  2 Kemp, Elizabeth A   18 FLOR-FL                   NT      23.44          4  
  3 McLean, Sharntelle  24 South Carolina-SC         NT      23.59          3  
  4 Halligan, Bridget   20 South Carolina-SC         NT      24.23          2  
  5 Bartlett, Sarah C   18 South Carolina-SC         NT      24.78          1  
  6 Rogers, Lindsay K   18 FLOR-FL                   NT      24.99        
  7 Blake, Shaylyn R    19 South Carolina-SC         NT     x25.47        
 -- Lopez, Coral R      17 FLOR-FL                   NT     X25.01        
 
Event 16  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          19.35  A
          20.02  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ally, Bradley K     18 FLOR-FL                   NT      21.24          9  
  2 Weyandt, Todd F     21 South Carolina-SC         NT      21.41          4  
  3 Grigull, Rory S     18 South Carolina-SC         NT      21.83          3  
  4 Storie, Logan W     19 FLOR-FL                   NT      21.89          2  
  5 Norton, Matthew J   19 FLOR-FL                   NT      21.93          1  
  6 Klotz, Josh B       20 South Carolina-SC         NT      22.80        
  7 Tedder, Gray T      19 South Carolina-SC         NT     x22.94        
 -- Turner, James       18 FLOR-FL                   NT     X21.80        
 
Event 17  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christian, Corry    22 South Carolina-SC         NT     335.17          9  
  2 Lewark, Anthony        FLOR-FL                   NT     324.15          4  
  3 Kuser, Ryan A       19 South Carolina-SC         NT     288.15          3  
  4 Leech, Aaron           FLOR-FL                   NT     273.45          2  
 
Event 18  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          47.84  A
          49.75  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kemp, Elizabeth A   18 FLOR-FL                   NT      50.67          9  
                  24.50       50.67 (26.17)                                        
  2 Peterson, Sarah M   18 FLOR-FL                   NT      51.90          4  
                  25.22       51.90 (26.68)                                        
  3 Kugler, Kassy A     21 South Carolina-SC         NT      51.98          3  
                  24.82       51.98 (27.16)                                        
  4 McLean, Sharntelle  24 South Carolina-SC         NT      52.08          2  
                  25.25       52.08 (26.83)                                        
  5 Halligan, Bridget   20 South Carolina-SC         NT      53.26          1  
                  25.69       53.26 (27.57)                                        
  6 Epley, Rebekah N    18 FLOR-FL                   NT      53.52        
                  25.77       53.52 (27.75)                                        
  7 Delp, Kristina M    19 South Carolina-SC         NT     x53.98        
                  25.74       53.98 (28.24)                                        
 -- Lopez, Coral R      17 FLOR-FL                   NT     X53.06        
                  25.41       53.06 (27.65)                                        
 
Event 19  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          42.26  A
          43.73  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cormier, Kyle K     22 South Carolina-SC         NT      46.24          9  
                  22.53       46.24 (23.71)                                        
  2 Tullius, Rexford C  18 FLOR-FL                   NT      46.30          4  
                  22.48       46.30 (23.82)                                        
  3 Storie, Logan W     19 FLOR-FL                   NT      47.14          3  
                  22.88       47.14 (24.26)                                        
  4 Grigull, Rory S     18 South Carolina-SC         NT      47.34          2  
                  23.10       47.34 (24.24)                                        
  5 Raymond, Jeffrey    18 FLOR-FL                   NT      47.40          1  
                  23.37       47.40 (24.03)                                        
  6 Livsey, David K     18 South Carolina-SC         NT      47.53        
                  22.85       47.53 (24.68)                                        
  7 Langley, Ryan S     19 South Carolina-SC         NT     x48.87        
                  23.37       48.87 (25.50)                                        
 -- Yuan, Michael J     19 FLOR-FL                   NT     X49.30        
                  23.79       49.30 (25.51)                                        
 
Event 20  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:53.73  A
        1:57.90  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stafford, Shara E   18 FLOR-FL                   NT    2:00.33          9  
                  28.83       59.33 (30.50)     1:30.18 (30.85)     2:00.33 (30.15)
  2 Sparks, Megan A     19 South Carolina-SC         NT    2:02.67          4  
                  29.11     1:00.28 (31.17)     1:31.69 (31.41)     2:02.67 (30.98)
  3 Nagy, Julia C       17 FLOR-FL                   NT    2:05.22          3  
                  29.76     1:01.16 (31.40)     1:33.28 (32.12)     2:05.22 (31.94)
  4 Saurman, Kelly A    21 South Carolina-SC         NT    2:10.34          2  
                  30.99     1:04.71 (33.72)     1:37.70 (32.99)     2:10.34 (32.64)
  5 McKee, Meridith K   20 South Carolina-SC         NT    2:13.78          1  
                  31.25     1:04.65 (33.40)     1:38.87 (34.22)     2:13.78 (34.91)
  6 Bartlett, Sarah C   18 South Carolina-SC         NT   x2:14.56        
                  30.85     1:05.23 (34.38)     1:39.74 (34.51)     2:14.56 (34.82)
 -- Smith, Kelsy A      18 FLOR-FL                   NT   X2:01.93        
                  29.48     1:00.04 (30.56)     1:30.93 (30.89)     2:01.93 (31.00)
 -- Collins, Blair O    18 FLOR-FL                   NT   X2:08.75        
                  30.28     1:02.39 (32.11)     1:35.43 (33.04)     2:08.75 (33.32)
 
Event 21  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:41.53  A
        1:45.08  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fraser, Shaune D    20 FLOR-FL                   NT    1:50.29          9  
                  26.78       55.00 (28.22)     1:23.22 (28.22)     1:50.29 (27.07)
  2 Crawford, James M   20 South Carolina-SC         NT    1:50.77          4  
                  26.18       54.37 (28.19)     1:22.76 (28.39)     1:50.77 (28.01)
  3 Burckle, Clark C    18 FLOR-FL                   NT    1:51.53          3  
                  26.72       55.07 (28.35)     1:23.50 (28.43)     1:51.53 (28.03)
  4 Howell, Brian S     18 FLOR-FL                   NT    1:52.66          2  
                  27.41       55.64 (28.23)     1:24.37 (28.73)     1:52.66 (28.29)
  5 Crete, Christopher  20 FLOR-FL                   NT   x1:52.74        
                  27.75       56.64 (28.89)     1:25.01 (28.37)     1:52.74 (27.73)
  6 Kelly, Chris A      19 South Carolina-SC         NT    1:55.66          1  
                  28.24       58.03 (29.79)     1:27.32 (29.29)     1:55.66 (28.34)
  7 Tharpe, Trey C      21 South Carolina-SC         NT    1:56.00        
                  27.93       57.75 (29.82)     1:27.28 (29.53)     1:56.00 (28.72)
  8 Hollett, Ham B      18 South Carolina-SC         NT   x1:58.97        
                  27.85       57.79 (29.94)     1:28.27 (30.48)     1:58.97 (30.70)
 
Event 22  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:10.32  A
        2:15.53  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dunnigan, Amanda M  21 South Carolina-SC         NT    2:18.92          9  
                  32.62     1:08.32 (35.70)     1:43.42 (35.10)     2:18.92 (35.50)
  2 Victoria, Daniela   18 FLOR-FL                   NT    2:21.95          4  
                  32.30     1:08.25 (35.95)     1:44.66 (36.41)     2:21.95 (37.29)
  3 Rogers, Lindsay K   18 FLOR-FL                   NT    2:24.08          3  
                  32.63     1:09.93 (37.30)     1:45.77 (35.84)     2:24.08 (38.31)
  4 Ballatore, Angelin  14 FLOR-FL                   NT    2:24.48          2  
                  33.17     1:09.78 (36.61)     1:46.97 (37.19)     2:24.48 (37.51)
  5 Cage, Mallory K     18 South Carolina-SC         NT    2:25.80          1  
                  32.83     1:10.34 (37.51)     1:48.00 (37.66)     2:25.80 (37.80)
  6 Hackert, Lydia D    18 South Carolina-SC         NT    2:26.41        
                  32.55     1:09.68 (37.13)     1:48.07 (38.39)     2:26.41 (38.34)
 -- Pike, Carly R       18 FLOR-FL                   NT   X2:25.15        
                  33.27     1:10.10 (36.83)     1:47.30 (37.20)     2:25.15 (37.85)
 
Event 23  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:54.25  A
        1:58.24  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, Robert     18 FLOR-FL                   NT    2:08.46          9  
                  29.65     1:02.31 (32.66)     1:35.68 (33.37)     2:08.46 (32.78)
  2 Atzhorn, Andrew C   20 South Carolina-SC         NT    2:09.02          4  
                  30.07     1:03.27 (33.20)     1:36.34 (33.07)     2:09.02 (32.68)
  3 Hornikel, Armin     18 South Carolina-SC         NT    2:10.20          3  
                  29.51     1:03.15 (33.64)     1:36.49 (33.34)     2:10.20 (33.71)
  4 Sexton, Brett W     19 South Carolina-SC         NT    2:18.03          2  
                  31.01     1:05.70 (34.69)     1:41.37 (35.67)     2:18.03 (36.66)
 -- Brinker, Jarrod A   20 FLOR-FL                   NT   X2:14.86        
                  30.12     1:04.50 (34.38)     1:39.21 (34.71)     2:14.86 (35.65)
 
Event 24  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:38.46  A
        4:49.59  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olson, Lindsey M    18 South Carolina-SC         NT    4:53.20          9  
                  27.73       57.89 (30.16)     1:27.98 (30.09)     1:57.75 (29.77)
        2:27.27 (29.52)     2:56.93 (29.66)     3:26.03 (29.10)     3:55.43 (29.40)
        4:24.77 (29.34)     4:53.20 (28.43)                                        
  2 Crippen, Teresa M   18 FLOR-FL                   NT    4:53.58          4  
                  27.35       57.24 (29.89)     1:27.07 (29.83)     1:57.10 (30.03)
        2:26.66 (29.56)     2:56.08 (29.42)     3:25.84 (29.76)     3:55.90 (30.06)
        4:25.37 (29.47)     4:53.58 (28.21)                                        
  3 Thompson, Claire A  19 South Carolina-SC         NT    4:57.22          3  
                  27.89       57.55 (29.66)     1:27.21 (29.66)     1:57.12 (29.91)
        2:27.28 (30.16)     2:57.49 (30.21)     3:27.58 (30.09)     3:57.71 (30.13)
        4:27.82 (30.11)     4:57.22 (29.40)                                        
  4 Thompson, Christin  19 South Carolina-SC         NT    5:01.19          2  
                  28.35       58.60 (30.25)     1:28.92 (30.32)     1:59.23 (30.31)
        2:29.65 (30.42)     3:00.13 (30.48)     3:30.54 (30.41)     4:00.95 (30.41)
        4:31.46 (30.51)     5:01.19 (29.73)                                        
  5 Smith, Natalie R    18 FLOR-FL                   NT    5:12.49          1  
                  27.90       57.64 (29.74)     1:27.96 (30.32)     1:58.83 (30.87)
        2:30.41 (31.58)     3:02.71 (32.30)     3:34.92 (32.21)     4:07.61 (32.69)
        4:40.10 (32.49)     5:12.49 (32.39)                                        
  6 Hellenga, Stephani  19 South Carolina-SC         NT   x5:25.90        
                  29.59     1:01.95 (32.36)     1:35.20 (33.25)     2:08.62 (33.42)
        2:42.11 (33.49)     3:15.34 (33.23)     3:48.58 (33.24)     4:21.35 (32.77)
        4:53.95 (32.60)     5:25.90 (31.95)                                        
 -- Ambridge, Katherin  18 FLOR-FL                   NT   X5:03.79        
                  28.33       58.27 (29.94)     1:28.84 (30.57)     1:59.24 (30.40)
        2:30.03 (30.79)     3:00.40 (30.37)     3:31.19 (30.79)     4:02.26 (31.07)
        4:33.10 (30.84)     5:03.79 (30.69)                                        
 
Event 25  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:15.68  A
        4:24.62  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Raul      20 FLOR-FL                   NT    4:38.36          9  
                                  54.80 ( )     1:22.87 (28.07)     1:51.39 (28.52)
        2:19.88 (28.49)     2:48.32 (28.44)     3:16.87 (28.55)     3:45.40 (28.53)
        4:12.91 (27.51)     4:38.36 (25.45)                                        
  2 Detra, Austin J     18 FLOR-FL                   NT    4:41.43          4  
                  25.98       54.03 (28.05)     1:22.65 (28.62)     1:51.76 (29.11)
        2:20.98 (29.22)     2:49.84 (28.86)     3:18.77 (28.93)     3:47.36 (28.59)
        4:15.48 (28.12)     4:41.43 (25.95)                                        
  3 Jackson, Dan B      19 South Carolina-SC         NT    4:41.83          3  
                  25.59       53.96 (28.37)     1:22.97 (29.01)     1:51.80 (28.83)
        2:20.80 (29.00)     2:49.84 (29.04)     3:18.43 (28.59)     3:46.79 (28.36)
        4:14.97 (28.18)     4:41.83 (26.86)                                        
  4 Martin, Alexander   20 FLOR-FL                   NT    4:46.37          2  
                  26.20       54.23 (28.03)     1:22.90 (28.67)     1:52.00 (29.10)
        2:21.28 (29.28)     2:50.24 (28.96)     3:19.45 (29.21)     3:48.68 (29.23)
        4:17.82 (29.14)     4:46.37 (28.55)                                        
  5 Luckie, Steven J    22 South Carolina-SC         NT    4:51.46          1  
                  25.30       53.58 (28.28)     1:23.34 (29.76)     1:53.46 (30.12)
        2:23.76 (30.30)     2:54.32 (30.56)     3:24.44 (30.12)     3:53.97 (29.53)
        4:22.60 (28.63)     4:51.46 (28.86)                                        
  6 Connolly, Ryan P    18 South Carolina-SC         NT    4:55.91        
                  26.46       55.31 (28.85)     1:24.41 (29.10)     1:54.19 (29.78)
        2:24.19 (30.00)     2:54.26 (30.07)     3:24.53 (30.27)     3:55.14 (30.61)
        4:25.90 (30.76)     4:55.91 (30.01)                                        
  7 Figg, Nate C        19 South Carolina-SC         NT   x5:11.43        
                  26.73       56.27 (29.54)     1:27.16 (30.89)     1:58.88 (31.72)
        2:30.78 (31.90)     3:02.73 (31.95)     3:34.95 (32.22)     4:07.33 (32.38)
        4:39.62 (32.29)     5:11.43 (31.81)                                        
 -- Shrestha, Eric G    21 FLOR-FL                   NT   X4:38.79        
                  25.66       53.18 (27.52)     1:21.04 (27.86)     1:49.21 (28.17)
        2:17.68 (28.47)     2:46.26 (28.58)     3:14.86 (28.60)     3:43.56 (28.70)
        4:11.70 (28.14)     4:38.79 (27.09)                                        
 
Event 26  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          52.02  A
          54.10  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Sarah B    18 FLOR-FL                   NT      55.13          9  
                  25.87       55.13 (29.26)                                        
  2 Turnadzic, Maida    18 FLOR-FL                   NT      57.11          4  
                  26.49       57.11 (30.62)                                        
  3 Lago, Julianne      19 FLOR-FL                   NT      57.45          3  
                  27.10       57.45 (30.35)                                        
  4 Spofforth, Gemma M  18 FLOR-FL                   NT     x58.02        
  5 Delp, Kristina M    19 South Carolina-SC         NT      59.24          2  
                  27.49       59.24 (31.75)                                        
  6 Kugler, Kassy A     21 South Carolina-SC         NT      59.83          1  
                  27.96       59.83 (31.87)                                        
  7 Saurman, Kelly A    21 South Carolina-SC         NT    1:01.19        
                  28.77     1:01.19 (32.42)                                        
  8 Kirchler, Kelly L   20 South Carolina-SC         NT   x1:02.17        
                  28.92     1:02.17 (33.25)                                        
 
Event 27  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          46.04  A
          47.65  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walkotten, Nichola  22 South Carolina-SC         NT      49.49          9  
                  23.70       49.49 (25.79)                                        
  2 Huen, Gabriel       20 FLOR-FL                   NT      51.59          4  
                  24.43       51.59 (27.16)                                        
  3 Fraser, Brett M     19 FLOR-FL                   NT      51.61          3  
                  23.58       51.61 (28.03)                                        
  4 Livsey, David K     18 South Carolina-SC         NT      51.80          2  
                  24.21       51.80 (27.59)                                        
  5 Weyandt, Todd F     21 South Carolina-SC         NT      52.25          1  
                  24.56       52.25 (27.69)                                        
  6 Badillo, Isaac      18 South Carolina-SC         NT     x52.70        
                  24.51       52.70 (28.19)                                        
 -- Glover, Alex        18 FLOR-FL                   NT     X52.29        
                  24.18       52.29 (28.11)                                        
 -- Gomez, Roberto      20 FLOR-FL                   NT     X52.42        
                  24.15       52.42 (28.27)                                        
 
Event 28  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Salamone, Kara         FLOR-FL                   NT     308.78          9  
  2 Barr, Allison          South Carolina-SC         NT     276.61          4  
  3 Dodson, Monica         FLOR-FL                   NT     274.43          3  
  4 Bartell, Jeanna        FLOR-FL                   NT     244.55          2  
  5 Ricke, Morgan       21 South Carolina-SC         NT     228.60          1  
  6 Lane, Ali L         18 South Carolina-SC         NT     121.50        
 -- Stern, Whitney         FLOR-FL                   NT    X258.75        
 -- Doback, Kaylee         FLOR-FL                   NT    X275.70        
 
Event 29  Women 400 Yard IM
===============================================================================
        4:07.33  A
        4:17.22  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dunnigan, Amanda M  21 South Carolina-SC         NT    4:22.88          9  
                  29.32     1:02.57 (33.25)     1:37.30 (34.73)     2:11.62 (34.32)
        2:47.48 (35.86)     3:23.99 (36.51)     3:54.03 (30.04)     4:22.88 (28.85)
  2 Hand, Alyssa C      18 South Carolina-SC         NT    4:36.16          4  
                  29.87     1:03.11 (33.24)     1:38.98 (35.87)     2:14.32 (35.34)
        2:53.25 (38.93)     3:32.64 (39.39)     4:04.94 (32.30)     4:36.16 (31.22)
  3 Atzhorn, Aileen L   18 South Carolina-SC         NT    4:37.34          3  
                  29.58     1:03.14 (33.56)     1:39.20 (36.06)     2:15.22 (36.02)
        2:53.82 (38.60)     3:33.19 (39.37)     4:06.44 (33.25)     4:37.34 (30.90)
 -- Pold, Anna          18 FLOR-FL                   NT   X4:22.09        
                  28.19       59.96 (31.77)     1:34.59 (34.63)     2:07.59 (33.00)
        2:45.45 (37.86)     3:24.03 (38.58)     3:53.39 (29.36)     4:22.09 (28.70)
 -- Ballatore, Angelin  14 FLOR-FL                   NT   X4:26.20        
                  29.66     1:02.43 (32.77)     1:37.27 (34.84)     2:10.36 (33.09)
        2:48.07 (37.71)     3:25.74 (37.67)     3:56.51 (30.77)     4:26.20 (29.69)
 -- Victoria, Daniela   18 FLOR-FL                   NT   X4:32.88        
                  29.01     1:02.21 (33.20)     1:36.61 (34.40)                    
                                3:30.11 ( )     4:01.79 (31.68)     4:32.88 (31.09)
 -- Pike, Carly R       18 FLOR-FL                   NT   X4:39.08        
                  29.39     1:03.08 (33.69)     1:40.13 (37.05)     2:16.34 (36.21)
        2:55.25 (38.91)     3:34.60 (39.35)     4:07.04 (32.44)     4:39.08 (32.04)
 
Event 30  Men 400 Yard IM
===============================================================================
        3:44.88  A
        3:52.75  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Atzhorn, Andrew C   20 South Carolina-SC         NT    4:06.14          9  
                  26.17       56.41 (30.24)     1:27.69 (31.28)     1:58.09 (30.40)
        2:33.26 (35.17)     3:09.05 (35.79)     3:37.92 (28.87)     4:06.14 (28.22)
  2 Kelly, Chris A      19 South Carolina-SC         NT    4:08.67          4  
                  27.01       56.65 (29.64)     1:29.91 (33.26)     2:01.42 (31.51)
        2:37.17 (35.75)     3:13.01 (35.84)     3:42.00 (28.99)     4:08.67 (26.67)
  3 Jackson, Dan B      19 South Carolina-SC         NT    4:12.68          3  
                  25.85       55.85 (30.00)     1:28.96 (33.11)     2:01.36 (32.40)
        2:38.69 (37.33)     3:15.98 (37.29)     3:44.69 (28.71)     4:12.68 (27.99)
  4 Tharpe, Trey C      21 South Carolina-SC         NT   x4:17.48        
                  27.74       59.86 (32.12)     1:32.59 (32.73)     2:04.03 (31.44)
        2:41.93 (37.90)     3:19.49 (37.56)     3:49.66 (30.17)     4:17.48 (27.82)
  5 Connolly, Ryan P    18 South Carolina-SC         NT   x4:18.41        
                  26.98       57.94 (30.96)     1:31.03 (33.09)     2:03.67 (32.64)
        2:40.88 (37.21)     3:18.56 (37.68)     3:49.10 (30.54)     4:18.41 (29.31)
 -- Rudolf, Roland      23 FLOR-FL                   NT   X3:58.46        
                  25.81       56.37 (30.56)     1:25.49 (29.12)     1:55.26 (29.77)
        2:30.28 (35.02)     3:05.75 (35.47)     3:32.88 (27.13)     3:58.46 (25.58)
 -- Joyce, Michael P    19 FLOR-FL                   NT   X4:00.80        
                  25.39       54.69 (29.30)     1:25.58 (30.89)     1:55.82 (30.24)
        2:30.90 (35.08)     3:06.11 (35.21)     3:34.29 (28.18)     4:00.80 (26.51)
 -- Howell, Brian S     18 FLOR-FL                   NT   X4:01.20        
                  27.04       56.59 (29.55)     1:27.15 (30.56)     1:56.80 (29.65)
        2:32.38 (35.58)     3:07.65 (35.27)     3:35.41 (27.76)     4:01.20 (25.79)
 -- Crete, Christopher  20 FLOR-FL                   NT   X4:05.03        
                  27.13       57.80 (30.67)     1:28.17 (30.37)     1:57.75 (29.58)
        2:34.88 (37.13)     3:12.06 (37.18)     3:39.35 (27.29)     4:05.03 (25.68)
 -- Thompson, Scott D   21 FLOR-FL                   NT   X4:07.99        
                  26.33       56.05 (29.72)     1:27.74 (31.69)     1:58.36 (30.62)
        2:34.46 (36.10)     3:10.91 (36.45)     3:39.48 (28.57)     4:07.99 (28.51)
 -- Kauffman, Cody L    21 FLOR-FL                   NT   X4:09.63        
                  27.51       58.94 (31.43)     1:31.83 (32.89)     2:03.96 (32.13)
        2:39.50 (35.54)     3:14.83 (35.33)     3:43.21 (28.38)     4:09.63 (26.42)
 -- Walsh, Robert A     18 FLOR-FL                   NT   X4:10.91        
                  26.47       56.19 (29.72)     1:27.55 (31.36)     1:59.03 (31.48)
        2:34.79 (35.76)     3:11.93 (37.14)     3:41.82 (29.89)     4:10.91 (29.09)
 -- Norton, Matthew J   19 FLOR-FL                   NT   X4:11.62        
                  26.40       57.08 (30.68)     1:31.38 (34.30)     2:04.39 (33.01)
        2:40.66 (36.27)     3:17.02 (36.36)     3:45.71 (28.69)     4:11.62 (25.91)
 -- Kennedy, Robert     18 FLOR-FL                   NT   X4:13.95        
                  27.25       58.29 (31.04)     1:31.12 (32.83)     2:02.89 (31.77)
        2:38.59 (35.70)     3:14.93 (36.34)     3:44.74 (29.81)     4:13.95 (29.21)
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:28.35  A
        1:31.88  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 South Carolina, University of-SC  'A'            NT    1:35.74         11  
     1) McLean, Sharntelle S 24         2) Halligan, Bridget K 20         
     3) Sparks, Megan A 19              4) Kugler, Kassy A 21             
                  23.75       47.66 (23.91)     1:11.73 (24.07)     1:35.74 (24.01)
  2 South Carolina, University of-SC  'B'            NT    1:40.69          4  
     1) Bartlett, Sarah C 18            2) Blake, Shaylyn R 19            
     3) Thompson, Christine A 19        4) Thompson, Claire A 19          
                  25.56       50.40 (24.84)     1:15.46 (25.06)     1:40.69 (25.23)
  3 South Carolina, University of-SC  'C'            NT   x1:43.50        
     1) Aiken, Sherah L 21              2) Hellenga, Stephanie L 19       
     3) Cage, Mallory K 18              4) Hand, Alyssa C 18              
                  25.58       51.82 (26.24)     1:17.63 (25.81)     1:43.50 (25.87)
 -- University of Florida-FL  'B'                    NT   X1:33.23        
     1) Napier, Stephanie L 18          2) Stafford, Shara E 18           
     3) Spofforth, Gemma M 18           4) Bateman, Sarah B 18            
                  23.55       46.59 (23.04)     1:10.03 (23.44)     1:33.23 (23.20)
 -- University of Florida-FL  'C'                    NT   X1:35.74        
     1) Lago, Julianne 19               2) Ramirez, Lily G 16             
     3) Kemp, Elizabeth A 18            4) Crippen, Teresa M 18           
                  24.70       48.23 (23.53)     1:11.55 (23.32)     1:35.74 (24.19)
 -- University of Florida-FL  'A'                    NT   X1:38.28        
     1) Epley, Rebekah N 18             2) Lopez, Coral R 17              
     3) Nagy, Julia C 17                4) Turnadzic, Maida 18            
                  24.33       48.87 (24.54)     1:13.60 (24.73)     1:38.28 (24.68)
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:17.69  A
        1:20.40  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 South Carolina, University of-SC  'A'            NT    1:24.98         11  
     1) Weyandt, Todd F 21              2) Crawford, James M 20           
     3) Walkotten, Nicholas J 22        4) Cormier, Kyle K 22             
                  21.39       42.52 (21.13)     1:03.76 (21.24)     1:24.98 (21.22)
  2 South Carolina, University of-SC  'B'            NT    1:27.16          4  
     1) Sexton, Brett W 19              2) Livsey, David K 18             
     3) Grigull, Rory S 18              4) Klotz, Josh B 20               
                  22.18       43.71 (21.53)     1:05.55 (21.84)     1:27.16 (21.61)
  3 South Carolina, University of-SC  'C'            NT   x1:28.83        
     1) Langley, Ryan S 19              2) Tedder, Gray T 19              
     3) Badillo, Isaac 18               4) Luckie, Steven J 22            
                  22.22       44.29 (22.07)     1:06.20 (21.91)     1:28.83 (22.63)
 -- University of Florida-FL  'B'                    NT   X1:23.26        
     1) Fraser, Shaune D 20             2) Gomez, Roberto 20              
     3) Ally, Bradley K 18              4) Martinez, Raul 20              
                  21.34       41.92 (20.58)     1:02.74 (20.82)     1:23.26 (20.52)
 -- University of Florida-FL  'C'                    NT   X1:25.04        
     1) Fraser, Brett M 19              2) Tullius, Rexford C 18          
     3) Gercsak, Balazs 21              4) Storie, Logan W 19             
                  21.63       42.56 (20.93)     1:03.72 (21.16)     1:25.04 (21.32)
 -- University of Florida-FL  'A'                    NT   X1:27.51        
     1) Martin, Alexander S 20          2) Rudolf, Roland 23              
     3) Raymond, Jeffrey 18             4) Norton, Matthew J 19           
                  23.45                             1:06.00 ( )     1:27.51 (21.51)

Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC on ESPN

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.