Gator Sportshop
Gator Ticket Office

Men's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to University of Florida      Hy-Tek's Meet Manager 1/12/2008 05:07 PM
                          LSU at Florida - 1/12/2008                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:39.49  A
        1:42.47  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Florida-FL  'A'                    NT    1:42.07 B       11  
     1) Vanderbilt, Samantha C SR       2) Burckle, Caroline S SR         
     3) Spofforth, Gemma M SO           4) Napier, Stephanie L SO         
                  25.90       54.41 (28.51)     1:19.07 (24.66)     1:42.07 (23.00)
  2 Louisiana State University  'A'                  NT    1:42.34 B        4  
     1) McJunkin, Monica R              2) Givens, Victoria               
     3) Gilmore, Katie H                4) Noland, Katherine O            
                  26.46       55.36 (28.90)     1:19.81 (24.45)     1:42.34 (22.53)
  3 University of Florida-FL  'B'                    NT    1:44.26          2  
     1) Peterson, Sarah M SO            2) Hartley, Amanda B SR           
     3) Pike, Natalie N SR              4) Healy, Colleen E SR            
                  26.70       55.80 (29.10)     1:21.00 (25.20)     1:44.26 (23.26)
  4 Louisiana State University  'B'                  NT    1:46.21        
     1) King, Leigh Ann A               2) Betzen, Kannon                 
     3) Sanford, Ali                    4) Messmer, Sabrina G             
                  27.28       56.77 (29.49)     1:22.60 (25.83)     1:46.21 (23.61)
  5 University of Florida-FL  'D'                    NT   x1:47.60        
     1) Proud, Stephanie M SO           2) Drab, Carolyn E SR             
     3) Kemp, Elizabeth A SO            4) Ballatore, Jenne A SO          
                  27.15       57.37 (30.22)     1:23.22 (25.85)     1:47.60 (24.38)
 -- University of Florida-FL  'C'                    NT   X1:51.15        
     1) Retrum, Carmen L SR             2) Lopez, Coral R SO              
     3) Woodward, Lindsay A JR          4) Epley, Rebekah N FR            
                  28.05     1:00.29 (32.24)     1:51.15 (50.86)                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:26.52  A
        1:29.32  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Louisiana State University  'A'                  NT    1:30.21         11  
     1) Heyl, Hannes                    2) White, Chris P                 
     3) Lubenau, Christoph              4) Malberg, Miko                  
                  22.95       48.52 (25.57)     1:10.46 (21.94)     1:30.21 (19.75)
  2 University of Florida-FL  'A'                    NT    1:30.47          4  
     1) Tullius, Rexford C JR           2) Ally, Bradley K JR             
     3) Pinzon, Omar A SO               4) Penniman, Daniel L SR          
                  23.23       48.84 (25.61)     1:10.64 (21.80)     1:30.47 (19.83)
  3 University of Florida-FL  'B'                    NT    1:32.58          2  
     1) Rudolf, Roland SO               2) Deery, Kyle B SR               
     3) Hughes, Tim H SR                4) Jones, Brett A JR              
                  23.38       49.60 (26.22)     1:12.09 (22.49)     1:32.58 (20.49)
  4 Louisiana State University  'B'                  NT    1:32.90        
     1) Braud, Kevin J                  2) Chambers, Roy E                
     3) Reynolds, Andrew                4) Selts, Brandon                 
                  23.70       49.38 (25.68)     1:12.47 (23.09)     1:32.90 (20.43)
 -- University of Florida-FL  'C'                    NT   X1:37.55        
     1) Stroman, Skylar Z SO            2) Joyce, Michael P FR            
     3) Norton, Matthew J FR            4) Thompson, Scott D JR           
                                  52.27 ( )     1:37.55 (45.28)                    
 -- University of Florida-FL  'D'                    NT   X1:37.72        
     1) Johnson, Grant S SR             2) Brinker, Jarrod A FR           
     3) Yuan, Michael J FR              4) Martin, Alexander S FR         
                  23.90       52.17 (28.27)     1:15.47 (23.30)     1:37.72 (22.25)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Beales, Kristen E   SO Flor-FL                   NT   10:03.79          9  
                                  58.71 ( )                                        
                                3:00.00 ( )     3:30.28 (30.28)     4:00.59 (30.31)
        4:30.76 (30.17)     5:01.11 (30.35)     5:31.06 (29.95)     6:01.31 (30.25)
        6:31.51 (30.20)     7:01.81 (30.30)     7:32.30 (30.49)     8:02.74 (30.44)
        8:33.12 (30.38)     9:03.67 (30.55)     9:34.30 (30.63)    10:03.79 (29.49)
  2 Parker, Madison S   FR Flor-FL                   NT   10:09.61          4  
                  28.26       57.98 (29.72)     1:28.24 (30.26)     1:58.69 (30.45)
        2:29.26 (30.57)     2:59.83 (30.57)     3:30.48 (30.65)     4:01.27 (30.79)
        4:31.94 (30.67)     5:02.81 (30.87)     5:33.90 (31.09)     6:04.48 (30.58)
        6:35.43 (30.95)     7:06.51 (31.08)     7:37.75 (31.24)     8:08.89 (31.14)
        8:39.15 (30.26)     9:10.00 (30.85)     9:40.27 (30.27)    10:09.61 (29.34)
  3 Goldson, Elizabeth  SO Flor-FL                   NT   10:14.81          3  
                  28.98       59.36 (30.38)     1:30.29 (30.93)     2:01.27 (30.98)
        2:32.18 (30.91)     3:03.22 (31.04)     3:34.21 (30.99)     4:05.16 (30.95)
        4:36.08 (30.92)     5:06.94 (30.86)     5:37.98 (31.04)     6:08.90 (30.92)
        6:39.90 (31.00)     7:10.70 (30.80)     7:41.72 (31.02)     8:12.75 (31.03)
        8:43.75 (31.00)     9:14.32 (30.57)     9:45.04 (30.72)    10:14.81 (29.77)
  4 Barnett, Brooke        Lsu                       NT   10:19.31          2  
                  29.14     1:00.00 (30.86)     1:30.80 (30.80)     2:01.59 (30.79)
        2:32.60 (31.01)     3:03.61 (31.01)     3:34.84 (31.23)     4:05.77 (30.93)
        4:36.65 (30.88)     5:07.68 (31.03)     5:38.58 (30.90)     6:09.64 (31.06)
        6:40.85 (31.21)     7:12.22 (31.37)     7:43.62 (31.40)     8:14.74 (31.12)
        8:46.26 (31.52)     9:17.50 (31.24)     9:48.82 (31.32)    10:19.31 (30.49)
  5 Schepens, Clare H      Lsu                       NT   10:25.46          1  
                  28.74       59.56 (30.82)     1:30.68 (31.12)     2:01.79 (31.11)
        2:32.92 (31.13)     3:04.22 (31.30)     3:35.53 (31.31)     4:06.99 (31.46)
        4:38.57 (31.58)     5:10.20 (31.63)     5:41.67 (31.47)     6:13.07 (31.40)
        6:44.91 (31.84)     7:16.25 (31.34)     7:47.94 (31.69)     8:19.54 (31.60)
        8:51.24 (31.70)     9:22.76 (31.52)     9:54.56 (31.80)    10:25.46 (30.90)
  6 Spears, Shanna         Lsu                       NT   10:39.25        
                  28.98     1:00.04 (31.06)     1:31.90 (31.86)     2:04.24 (32.34)
        2:36.33 (32.09)     3:08.34 (32.01)     3:40.49 (32.15)     4:12.73 (32.24)
        4:44.56 (31.83)     5:16.68 (32.12)     5:48.93 (32.25)     6:21.48 (32.55)
        6:53.99 (32.51)     7:26.37 (32.38)     7:58.81 (32.44)     8:31.04 (32.23)
        9:03.51 (32.47)     9:35.54 (32.03)    10:07.83 (32.29)    10:39.25 (31.42)
 -- Gunter, Denise C    FR Flor-FL                   NT  X10:57.53        
                  29.03     1:00.55 (31.52)     1:32.59 (32.04)     2:04.93 (32.34)
        2:37.49 (32.56)     3:10.21 (32.72)     3:43.36 (33.15)     4:16.03 (32.67)
        4:48.49 (32.46)     5:21.37 (32.88)     5:54.77 (33.40)     6:28.01 (33.24)
        7:01.69 (33.68)     7:35.43 (33.74)     8:08.96 (33.53)     8:42.77 (33.81)
        9:16.90 (34.13)     9:50.76 (33.86)    10:24.71 (33.95)    10:57.53 (32.82)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burckle, Clark C    SO Flor-FL                   NT    9:10.53          9  
                                  51.61 ( )     1:18.79 (27.18)     1:46.14 (27.35)
        2:13.52 (27.38)                             3:08.56 ( )     3:36.21 (27.65)
        4:03.98 (27.77)     4:31.88 (27.90)     4:59.72 (27.84)     5:27.85 (28.13)
        5:55.87 (28.02)     6:24.24 (28.37)     6:52.68 (28.44)     7:20.77 (28.09)
        7:48.82 (28.05)     8:16.59 (27.77)     8:44.26 (27.67)     9:10.53 (26.27)
  2 Work, Tobias T      SR Flor-FL                   NT    9:12.14          4  
                  25.19       53.20 (28.01)     1:21.22 (28.02)     1:49.01 (27.79)
        2:16.85 (27.84)     2:44.61 (27.76)     3:12.57 (27.96)     3:40.68 (28.11)
        4:08.75 (28.07)     4:36.56 (27.81)     5:03.85 (27.29)     5:31.64 (27.79)
        5:59.41 (27.77)     6:27.41 (28.00)     6:55.17 (27.76)     7:22.98 (27.81)
        7:50.66 (27.68)     8:18.16 (27.50)     8:45.83 (27.67)     9:12.14 (26.31)
  3 Gonzales, Luis E       Lsu                       NT    9:22.84          3  
                  25.78       52.94 (27.16)     1:20.63 (27.69)     1:48.60 (27.97)
        2:16.63 (28.03)     2:44.83 (28.20)     3:13.12 (28.29)     3:41.66 (28.54)
        4:10.24 (28.58)     4:38.79 (28.55)     5:07.42 (28.63)     5:36.21 (28.79)
        6:04.91 (28.70)     6:33.55 (28.64)     7:01.77 (28.22)     7:30.08 (28.31)
        7:58.00 (27.92)     8:26.34 (28.34)     8:54.85 (28.51)     9:22.84 (27.99)
  4 Shrestha, Eric G    JR Flor-FL                   NT    9:24.69          2  
                  26.19       54.21 (28.02)     1:22.48 (28.27)     1:50.70 (28.22)
        2:19.10 (28.40)     2:47.65 (28.55)     3:16.19 (28.54)     3:44.72 (28.53)
        4:13.41 (28.69)     4:42.04 (28.63)     5:10.39 (28.35)     5:38.80 (28.41)
        6:07.36 (28.56)     6:36.05 (28.69)     7:04.72 (28.67)     7:33.49 (28.77)
        8:02.53 (29.04)     8:31.28 (28.75)     8:58.33 (27.05)     9:24.69 (26.36)
  5 Hallum, Clint          Lsu                       NT    9:29.09          1  
                  25.94       54.26 (28.32)     1:22.96 (28.70)     1:52.38 (29.42)
        2:20.69 (28.31)     2:49.29 (28.60)     3:18.06 (28.77)     3:46.85 (28.79)
        4:15.43 (28.58)     4:44.07 (28.64)     5:11.96 (27.89)     5:40.16 (28.20)
        6:08.34 (28.18)     6:36.76 (28.42)     7:05.43 (28.67)     7:33.81 (28.38)
        8:02.11 (28.30)     8:30.73 (28.62)     8:59.55 (28.82)     9:29.09 (29.54)
  6 Joyce, Michael P    FR Flor-FL                   NT   x9:33.53        
                  26.68       55.26 (28.58)     1:24.13 (28.87)     1:52.93 (28.80)
        2:22.00 (29.07)     2:51.04 (29.04)     3:19.77 (28.73)     3:48.48 (28.71)
        4:17.13 (28.65)     4:45.99 (28.86)     5:14.82 (28.83)     5:43.55 (28.73)
        6:12.42 (28.87)     6:41.25 (28.83)     7:10.17 (28.92)     7:38.92 (28.75)
        8:07.79 (28.87)     8:36.99 (29.20)     9:06.07 (29.08)     9:33.53 (27.46)
  7 Rykosky, Luc           Lsu                       NT    9:53.10        
                  27.06       56.35 (29.29)     1:25.62 (29.27)     1:55.40 (29.78)
        2:25.26 (29.86)     2:55.14 (29.88)     3:24.65 (29.51)     3:54.46 (29.81)
        4:24.36 (29.90)     4:54.12 (29.76)     5:23.56 (29.44)     5:53.43 (29.87)
        6:23.48 (30.05)     6:53.66 (30.18)     7:23.63 (29.97)     7:53.76 (30.13)
        8:23.63 (29.87)     8:53.98 (30.35)     9:24.10 (30.12)     9:53.10 (29.00)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:47.09  A
        1:50.30  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pike, Natalie N     SR Flor-FL                   NT    1:47.73 B        9  
                  25.67       53.13 (27.46)     1:20.50 (27.37)     1:47.73 (27.23)
  2 Noland, Katherine      Lsu                       NT    1:48.69 B        4  
                  25.68       53.12 (27.44)     1:20.72 (27.60)     1:48.69 (27.97)
  3 Betzen, Kannon         Lsu                       NT    1:51.46          3  
                  26.01       54.05 (28.04)     1:22.79 (28.74)     1:51.46 (28.67)
  4 Larson, Kim S       SR Flor-FL                   NT    1:51.77          2  
                  26.51       54.76 (28.25)     1:23.25 (28.49)     1:51.77 (28.52)
  5 Guenthner, Laurabe  JR Flor-FL                   NT    1:51.87          1  
                  26.74       54.82 (28.08)     1:23.51 (28.69)     1:51.87 (28.36)
  6 Ballatore, Jenne A  SO Flor-FL                   NT   x1:51.98        
                  26.34       54.35 (28.01)     1:22.98 (28.63)     1:51.98 (29.00)
  7 Grandy, Lauren M       Lsu                       NT    1:52.23        
                  26.32       54.56 (28.24)     1:23.40 (28.84)     1:52.23 (28.83)
  8 Messmer, Sabrina G     Lsu                       NT   x1:56.45        
                  26.34       55.14 (28.80)     1:25.33 (30.19)     1:56.45 (31.12)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:35.60  A
        1:38.46  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rudolf, Roland      SO Flor-FL                   NT    1:39.45          9  
                  23.31       48.94 (25.63)     1:14.56 (25.62)     1:39.45 (24.89)
  2 Hughes, Tim H       SR Flor-FL                   NT    1:40.85          4  
                  24.38       50.17 (25.79)     1:16.21 (26.04)     1:40.85 (24.64)
  3 Fraser, Brett M     FR Flor-FL                   NT    1:42.21          3  
                  23.82       50.04 (26.22)     1:16.31 (26.27)     1:42.21 (25.90)
  4 Smith, James O      JR Flor-FL                   NT   x1:42.36        
                  24.18       50.54 (26.36)     1:16.78 (26.24)     1:42.36 (25.58)
  5 Farber, Connor D       Lsu                       NT    1:42.44          2  
                  23.40       49.73 (26.33)     1:16.44 (26.71)     1:42.44 (26.00)
  6 Reynolds, Andrew       Lsu                       NT    1:43.82          1  
                  24.22       50.58 (26.36)     1:17.04 (26.46)     1:43.82 (26.78)
  7 Braud, Kevin J         Lsu                       NT    1:45.46        
                  24.27       50.97 (26.70)     1:18.21 (27.24)     1:45.46 (27.25)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          22.62  A
          23.29  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Napier, Stephanie   SO Flor-FL                   NT      23.36          9  
  2 Kemp, Elizabeth A   SO Flor-FL                   NT      23.58          4  
  3 Trepp, Jane            Lsu                       NT      23.64          3  
  4 Gilmore, Katie H       Lsu                       NT      23.67          2  
  5 Healy, Colleen E    SR Flor-FL                   NT      24.08          1  
  6 King, Leigh Ann A      Lsu                       NT      24.15        
  7 Trepp, Nele            Lsu                       NT     x25.29        
  8 Drab, Carolyn E     SR Flor-FL                   NT     x25.68        
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          19.74  A
          20.33  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Malberg, Miko          Lsu                       NT      20.23 B        9  
  2 Penniman, Daniel L  SR Flor-FL                   NT      20.70          4  
  3 Fraser, Shaune D    SO Flor-FL                   NT      20.74          3  
  4 Meyers, James          Lsu                       NT      20.99          2  
  5 Jones, Brett A      JR Flor-FL                   NT      21.41          1  
  6 Selts, Brandon         Lsu                       NT      21.64        
  7 Martin, Alexander   FR Flor-FL                   NT     x22.77        
 
Event 9  Women 400 Yard IM
===============================================================================
        4:15.63  A
        4:23.29  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Proud, Stephanie M  SO Flor-FL                   NT    4:18.26 B        9  
                  27.92       59.59 (31.67)     1:31.17 (31.58)     2:02.35 (31.18)
        2:40.31 (37.96)     3:18.74 (38.43)     3:48.90 (30.16)     4:18.26 (29.36)
  2 Nedrud, Stacy M     SO Flor-FL                   NT    4:22.98 B        4  
                  27.76       59.47 (31.71)     1:32.46 (32.99)     2:04.99 (32.53)
        2:43.77 (38.78)     3:22.64 (38.87)     3:53.25 (30.61)     4:22.98 (29.73)
  3 Sykes, Sarah A      FR Flor-FL                   NT    4:26.31          3  
                  27.86       58.71 (30.85)     1:33.64 (34.93)     2:07.01 (33.37)
        2:46.09 (39.08)     3:25.46 (39.37)     3:56.66 (31.20)     4:26.31 (29.65)
  4 Herubin, Christina     Lsu                       NT    4:32.87          2  
                  28.93     1:02.18 (33.25)     1:37.56 (35.38)     2:12.01 (34.45)
        2:50.96 (38.95)     3:29.79 (38.83)     4:01.85 (32.06)     4:32.87 (31.02)
  5 Duenas, Vanessa        Lsu                       NT    4:37.95          1  
                  28.30     1:00.91 (32.61)     1:36.34 (35.43)     2:11.42 (35.08)
        2:50.57 (39.15)     3:31.08 (40.51)     4:04.59 (33.51)     4:37.95 (33.36)
  6 Bedell, Sarah M        Lsu                       NT    4:43.00        
                  30.41     1:04.64 (34.23)     1:41.84 (37.20)     2:18.09 (36.25)
        2:56.91 (38.82)     3:36.20 (39.29)     4:10.02 (33.82)     4:43.00 (32.98)
 
Event 10  Men 400 Yard IM
===============================================================================
        3:47.89  A
        3:54.72  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pinzon, Omar A      SO Flor-FL                   NT    3:51.46 B        9  
                  24.72       53.34 (28.62)     1:22.39 (29.05)     1:51.32 (28.93)
        2:24.16 (32.84)     2:58.00 (33.84)     3:25.41 (27.41)     3:51.46 (26.05)
  2 Gloeckner, Julius      Lsu                       NT    3:58.60          4  
                  25.35       54.76 (29.41)     1:26.80 (32.04)     1:57.31 (30.51)
        2:30.90 (33.59)     3:04.67 (33.77)     3:32.05 (27.38)     3:58.60 (26.55)
  3 Tullius, Rexford C  JR Flor-FL                   NT    4:01.52          3  
                  26.00       55.35 (29.35)     1:24.64 (29.29)     1:54.07 (29.43)
        2:31.12 (37.05)     3:08.11 (36.99)     3:35.31 (27.20)     4:01.52 (26.21)
  4 Telep, Nate            Lsu                       NT    4:03.26          2  
                  27.25       57.77 (30.52)     1:28.48 (30.71)     1:58.59 (30.11)
        2:32.59 (34.00)     3:07.57 (34.98)     3:36.17 (28.60)     4:03.26 (27.09)
  5 LeNeave, Sean S        Lsu                       NT    4:03.74          1  
                  25.95       56.83 (30.88)     1:28.08 (31.25)     1:58.82 (30.74)
        2:33.88 (35.06)     3:09.35 (35.47)     3:37.72 (28.37)     4:03.74 (26.02)
  6 Norton, Matthew J   FR Flor-FL                   NT    4:03.87        
                  25.66       55.05 (29.39)     1:26.41 (31.36)     1:56.81 (30.40)
        2:32.87 (36.06)     3:09.39 (36.52)     3:37.94 (28.55)     4:03.87 (25.93)
  7 Deery, Kyle B       SR Flor-FL                   NT   x4:07.88        
                  27.34       58.63 (31.29)     1:30.99 (32.36)     2:02.86 (31.87)
        2:37.58 (34.72)     3:11.84 (34.26)     3:40.46 (28.62)     4:07.88 (27.42)
  8 Veron, Joe W           Lsu                       NT   x4:12.82        
                  27.31       57.96 (30.65)     1:29.86 (31.90)     2:01.18 (31.32)
        2:38.35 (37.17)     3:15.58 (37.23)     3:44.80 (29.22)     4:12.82 (28.02)
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ware, Rachel           Lsu                       NT     286.50          9  
  2 Dodson, Monica      FR Flor-FL                   NT     250.20          4  
  3 Bartell, Jeanna     JR Flor-FL                   NT     250.05          3  
  4 Brown, Paige           Lsu                       NT     247.20          2  
  5 Funch, Jennifer     SO Flor-FL                   NT     245.10          1  
 -- Ellerby, Sarah      SR Flor-FL                   NT    X237.23        
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Neubacher, Michael     Lsu                       NT     284.18          9  
  2 Dalman, Niko           Lsu                       NT     275.18          4  
  3 Leech, Aaron C      JR Flor-FL                   NT     265.35          3  
  4 Schreiber, Nathan      Lsu                       NT     243.00          2  
  5 Patton, Grayson     FR Flor-FL                   NT     241.13          1  
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:58.99  A
        2:02.55  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pike, Natalie N     SR Flor-FL                   NT    2:02.12 B        9  
                  27.85       59.03 (31.18)     1:30.65 (31.62)     2:02.12 (31.47)
  2 Sykes, Sarah A      FR Flor-FL                   NT    2:02.31 B        4  
                  28.24       59.21 (30.97)     1:30.86 (31.65)     2:02.31 (31.45)
  3 Woodward, Lindsay   JR Flor-FL                   NT    2:05.41          3  
                  28.31     1:00.28 (31.97)     1:32.63 (32.35)     2:05.41 (32.78)
  4 Duenas, Vanessa        Lsu                       NT    2:06.71          2  
                  28.51     1:00.84 (32.33)     1:33.83 (32.99)     2:06.71 (32.88)
  5 Sanford, Ali           Lsu                       NT    2:08.10          1  
                  27.90       59.64 (31.74)     1:32.81 (33.17)     2:08.10 (35.29)
  6 Herubin, Christina     Lsu                       NT    2:10.38        
                  29.20     1:02.14 (32.94)     1:35.87 (33.73)     2:10.38 (34.51)
 -- Epley, Rebekah N    FR Flor-FL                   NT   X2:08.06        
                  27.99     1:00.17 (32.18)     1:33.15 (32.98)     2:08.06 (34.91)
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:44.93  A
        1:48.07  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, James B      SR Flor-FL                   NT    1:48.64          9  
                  25.03       52.40 (27.37)     1:20.29 (27.89)     1:48.64 (28.35)
  2 McLarty, Dustin F   SR Flor-FL                   NT    1:50.55          4  
                  24.72       52.52 (27.80)     1:21.32 (28.80)     1:50.55 (29.23)
  3 Gloeckner, Julius      Lsu                       NT    1:50.91          3  
                  24.75       53.13 (28.38)     1:22.06 (28.93)     1:50.91 (28.85)
  4 Norton, Matthew J   FR Flor-FL                   NT    1:52.44          2  
                  25.04       53.62 (28.58)     1:22.76 (29.14)     1:52.44 (29.68)
  5 LeNeave, Sean S        Lsu                       NT    1:54.63          1  
                  25.73       55.30 (29.57)     1:24.72 (29.42)     1:54.63 (29.91)
  6 Joyce, Michael P    FR Flor-FL                   NT   x1:55.05        
                  26.17       55.52 (29.35)     1:25.78 (30.26)     1:55.05 (29.27)
  7 Reynolds, Andrew       Lsu                       NT    1:57.07        
                  26.21       55.79 (29.58)     1:26.15 (30.36)     1:57.07 (30.92)
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          49.42  A
          50.90  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burckle, Caroline   SR Flor-FL                   NT      49.72 B        9  
                  23.94       49.72 (25.78)                                        
  2 Noland, Katherine      Lsu                       NT      50.23 B        4  
                  24.06       50.23 (26.17)                                        
  3 McJunkin, Monica R     Lsu                       NT      51.55          3  
                  24.53       51.55 (27.02)                                        
  4 Spofforth, Gemma M  SO Flor-FL                   NT      51.86          2  
                  24.52       51.86 (27.34)                                        
  5 Trepp, Jane            Lsu                       NT      51.87          1  
                  25.02       51.87 (26.85)                                        
  6 Napier, Stephanie   SO Flor-FL                   NT      52.39        
                  25.13       52.39 (27.26)                                        
  7 Healy, Colleen E    SR Flor-FL                   NT     x52.43        
                  25.39       52.43 (27.04)                                        
  8 King, Leigh Ann A      Lsu                       NT     x52.55        
                  25.73       52.55 (26.82)                                        
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          43.19  A
          44.48  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heyl, Hannes           Lsu                       NT      45.04          9  
                  21.95       45.04 (23.09)                                        
  2 Fraser, Shaune D    SO Flor-FL                   NT      45.26          4  
                  21.97       45.26 (23.29)                                        
  3 Smith, James O      JR Flor-FL                   NT      46.63          3  
                  22.54       46.63 (24.09)                                        
  4 Farber, Connor D       Lsu                       NT      47.20          2  
                  22.40       47.20 (24.80)                                        
  5 Storie, Logan W     FR Flor-FL                   NT      47.32          1  
                  22.74       47.32 (24.58)                                        
  6 Fraser, Brett M     FR Flor-FL                   NT     x47.46        
                  22.86       47.46 (24.60)                                        
  7 Meyers, James          Lsu                       NT      47.60        
                  22.66       47.60 (24.94)                                        
  8 Lubenau, Christoph     Lsu                       NT     x47.95        
                  23.08       47.95 (24.87)                                        
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:57.32  A
        2:00.83  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Retrum, Carmen L    SR Flor-FL                   NT    1:59.45 B        9  
                  28.98       59.13 (30.15)     1:29.54 (30.41)     1:59.45 (29.91)
  2 Vanderbilt, Samant  SR Flor-FL                   NT    1:59.95 B        4  
                  28.19       58.31 (30.12)     1:28.94 (30.63)     1:59.95 (31.01)
  3 Aljand, Berit          Lsu                       NT    2:01.35          3  
                  28.90       59.70 (30.80)     1:30.78 (31.08)     2:01.35 (30.57)
  4 Nedrud, Stacy M     SO Flor-FL                   NT    2:04.90          2  
                  28.93     1:00.43 (31.50)     1:32.53 (32.10)     2:04.90 (32.37)
 -- Smith, Kelsey A     JR Flor-FL                   NT   X2:04.09        
                  29.50     1:00.64 (31.14)     1:32.07 (31.43)     2:04.09 (32.02)
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:43.60  A
        1:46.70  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pinzon, Omar A      SO Flor-FL                   NT    1:47.90          9  
                  25.76       53.24 (27.48)     1:20.79 (27.55)     1:47.90 (27.11)
  2 Nead, Kevin T       SR Flor-FL                   NT    1:50.28          4  
                  26.99       54.80 (27.81)     1:22.56 (27.76)     1:50.28 (27.72)
  3 Braud, Kevin J         Lsu                       NT    1:50.70          3  
                  25.91       54.31 (28.40)     1:22.84 (28.53)     1:50.70 (27.86)
  4 Telep, Nate            Lsu                       NT    1:52.86          2  
                  27.46       56.09 (28.63)     1:24.40 (28.31)     1:52.86 (28.46)
  5 McLarty, Dustin F   SR Flor-FL                   NT    1:55.06          1  
                  27.01       56.11 (29.10)     1:25.75 (29.64)     1:55.06 (29.31)
  6 Veron, Joe W           Lsu                       NT    1:57.81        
                  28.16       57.81 (29.65)     1:28.06 (30.25)     1:57.81 (29.75)
 -- Crete, Christopher  SO Flor-FL                   NT   X1:52.70        
                  27.60       55.74 (28.14)     1:24.32 (28.58)     1:52.70 (28.38)
 -- Thompson, Scott D   JR Flor-FL                   NT   X1:54.34        
                  27.33       56.14 (28.81)     1:25.39 (29.25)     1:54.34 (28.95)
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:45.46  A
        4:54.02  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Sarah M   SO Flor-FL                   NT    4:58.06          9  
                  27.61       57.12 (29.51)     1:26.88 (29.76)     1:56.95 (30.07)
        2:27.13 (30.18)     2:57.02 (29.89)     3:27.29 (30.27)     3:57.90 (30.61)
        4:28.23 (30.33)     4:58.06 (29.83)                                        
  2 Goldson, Elizabeth  SO Flor-FL                   NT    4:58.95          4  
                  28.28       58.28 (30.00)     1:28.46 (30.18)     1:59.08 (30.62)
        2:29.42 (30.34)     2:59.64 (30.22)     3:29.84 (30.20)     3:59.79 (29.95)
        4:29.90 (30.11)     4:58.95 (29.05)                                        
  3 Ballatore, Jenne A  SO Flor-FL                   NT    4:59.88          3  
                  27.65       57.23 (29.58)     1:27.77 (30.54)     1:57.94 (30.17)
        2:28.50 (30.56)     2:59.26 (30.76)     3:30.18 (30.92)     4:00.34 (30.16)
        4:30.66 (30.32)     4:59.88 (29.22)                                        
  4 Beales, Kristen E   SO Flor-FL                   NT   x5:01.19        
                  28.03       57.93 (29.90)     1:28.26 (30.33)     1:58.61 (30.35)
        2:28.76 (30.15)     2:59.13 (30.37)     3:29.70 (30.57)     4:00.76 (31.06)
        4:31.13 (30.37)     5:01.19 (30.06)                                        
  5 Grandy, Lauren M       Lsu                       NT    5:03.12          2  
                  27.99       58.37 (30.38)     1:29.04 (30.67)     1:59.81 (30.77)
        2:30.66 (30.85)     3:01.26 (30.60)     3:31.81 (30.55)     4:02.49 (30.68)
        4:33.25 (30.76)     5:03.12 (29.87)                                        
  6 Barnett, Brooke        Lsu                       NT    5:08.79          1  
                  28.59       59.33 (30.74)     1:30.16 (30.83)     2:00.99 (30.83)
        2:31.76 (30.77)     3:03.20 (31.44)     3:34.56 (31.36)     4:06.30 (31.74)
        4:37.90 (31.60)     5:08.79 (30.89)                                        
  7 Spears, Shanna         Lsu                       NT    5:14.64        
                  28.51       59.59 (31.08)     1:31.10 (31.51)     2:02.93 (31.83)
        2:34.92 (31.99)     3:06.90 (31.98)     3:38.93 (32.03)     4:10.94 (32.01)
        4:43.14 (32.20)     5:14.64 (31.50)                                        
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:19.49  A
        4:27.27  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rudolf, Roland      SO Flor-FL                   NT    4:26.48 B        9  
                  24.43       51.33 (26.90)     1:18.44 (27.11)     1:45.66 (27.22)
        2:13.09 (27.43)     2:40.44 (27.35)     3:07.82 (27.38)     3:35.19 (27.37)
        4:01.36 (26.17)     4:26.48 (25.12)                                        
  2 Pedraza, Yoelvis    FR Flor-FL                   NT    4:26.57 B        4  
                  24.51       51.05 (26.54)     1:17.96 (26.91)     1:45.43 (27.47)
        2:12.78 (27.35)     2:40.27 (27.49)     3:07.34 (27.07)     3:34.15 (26.81)
        4:01.29 (27.14)     4:26.57 (25.28)                                        
  3 Work, Tobias T      SR Flor-FL                   NT    4:31.49          3  
                  24.80       51.80 (27.00)     1:19.19 (27.39)     1:46.78 (27.59)
        2:13.97 (27.19)     2:41.45 (27.48)     3:09.06 (27.61)     3:37.00 (27.94)
        4:04.42 (27.42)     4:31.49 (27.07)                                        
  4 Kauffman, Cody L    JR Flor-FL                   NT   x4:34.12        
                  25.51       52.63 (27.12)     1:20.45 (27.82)     1:48.36 (27.91)
        2:16.21 (27.85)     2:43.86 (27.65)     3:11.68 (27.82)     3:39.49 (27.81)
        4:07.20 (27.71)     4:34.12 (26.92)                                        
  5 Gonzales, Luis E       Lsu                       NT    4:34.56          2  
                  25.28       52.75 (27.47)     1:20.44 (27.69)     1:48.19 (27.75)
        2:15.67 (27.48)     2:43.32 (27.65)     3:11.54 (28.22)     3:39.76 (28.22)
        4:07.93 (28.17)     4:34.56 (26.63)                                        
  6 Hallum, Clint          Lsu                       NT    4:47.70          1  
                  25.07       52.74 (27.67)     1:20.57 (27.83)     1:49.19 (28.62)
        2:19.42 (30.23)     2:48.47 (29.05)     3:18.48 (30.01)     3:48.37 (29.89)
        4:18.29 (29.92)     4:47.70 (29.41)                                        
  7 Rykosky, Luc           Lsu                       NT    4:48.44        
                  26.31       54.51 (28.20)     1:23.21 (28.70)     1:52.56 (29.35)
        2:21.86 (29.30)     2:51.15 (29.29)     3:20.75 (29.60)     3:50.33 (29.58)
        4:19.76 (29.43)     4:48.44 (28.68)                                        
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ware, Rachel           Lsu                       NT     301.50          9  
  2 Brown, Paige           Lsu                       NT     260.33          4  
 -- Bartell, Jeanna     JR Flor-FL                   NT    X236.63        
 -- Funch, Jennifer     SO Flor-FL                   NT    X245.33        
 -- Ellerby, Sarah      SR Flor-FL                   NT    X247.95        
 -- Dodson, Monica      FR Flor-FL                   NT    X288.15        
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Neubacher, Michael     Lsu                       NT     311.48          9  
  2 Leech, Aaron C      JR Flor-FL                   NT     293.78          4  
  3 Dalman, Niko           Lsu                       NT     292.65          3  
  4 Schreiber, Nathan      Lsu                       NT     282.08          2  
  5 Patton, Grayson     FR Flor-FL                   NT     229.88          1  
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:14.19  A
        2:18.21  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Givens, Victoria       Lsu                       NT    2:21.46          9  
                  32.79     1:09.20 (36.41)     1:45.12 (35.92)     2:21.46 (36.34)
  2 Bedell, Sarah M        Lsu                       NT    2:23.03          4  
                  33.02     1:08.78 (35.76)     1:45.19 (36.41)     2:23.03 (37.84)
  3 Betzen, Kannon         Lsu                       NT    2:25.54          3  
                  33.30     1:10.29 (36.99)     1:48.47 (38.18)     2:25.54 (37.07)
 -- Hartley, Amanda B   SR Flor-FL                   NT   X2:18.14        
                  31.52     1:06.98 (35.46)     1:42.57 (35.59)     2:18.14 (35.57)
 -- Drab, Carolyn E     SR Flor-FL                   NT   X2:25.94        
                  32.97     1:10.09 (37.12)     1:48.08 (37.99)     2:25.94 (37.86)
 -- Gunter, Denise C    FR Flor-FL                   NT   X2:28.28        
                  33.89     1:11.60 (37.71)     1:49.82 (38.22)     2:28.28 (38.46)
 -- Lopez, Coral R      SO Flor-FL                   NT   X2:31.47        
                  34.07     1:12.39 (38.32)     1:51.94 (39.55)     2:31.47 (39.53)
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:57.09  A
        2:00.60  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ally, Bradley K     JR Flor-FL                   NT    2:02.28          9  
                  28.29       59.31 (31.02)     1:30.67 (31.36)     2:02.28 (31.61)
  2 Deery, Kyle B       SR Flor-FL                   NT    2:06.15          4  
                  28.92     1:01.23 (32.31)     1:33.54 (32.31)     2:06.15 (32.61)
  3 Telep, Nate            Lsu                       NT    2:06.48          3  
                  28.75     1:00.89 (32.14)     1:33.24 (32.35)     2:06.48 (33.24)
  4 White, Chris P         Lsu                       NT    2:07.41          2  
                  29.06     1:01.84 (32.78)     1:34.50 (32.66)     2:07.41 (32.91)
  5 Gloeckner, Julius      Lsu                       NT    2:08.54          1  
                  28.70     1:01.20 (32.50)     1:34.46 (33.26)     2:08.54 (34.08)
  6 McLarty, Dustin F   SR Flor-FL                   NT    2:10.75        
                  29.97     1:03.18 (33.21)     1:36.78 (33.60)     2:10.75 (33.97)
  7 Hallum, Clint          Lsu                       NT   x2:11.61        
                  29.82     1:03.19 (33.37)     1:37.44 (34.25)     2:11.61 (34.17)
  8 Storie, Logan W     FR Flor-FL                   NT   x2:13.62        
                  30.45     1:03.94 (33.49)     1:38.35 (34.41)     2:13.62 (35.27)
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:31.01  A
        1:33.74  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Louisiana State University  'A'                  NT    1:33.31 B       11  
     1) McJunkin, Monica R              2) Gilmore, Katie H               
     3) Messmer, Sabrina G              4) Trepp, Jane                    
                  23.71       46.75 (23.04)     1:10.27 (23.52)     1:33.31 (23.04)
  2 Louisiana State University  'B'                  NT    1:38.37          4  
     1) Grandy, Lauren M                2) Sanford, Ali                   
     3) Givens, Victoria                4) Trepp, Nele                    
                  24.90       49.61 (24.71)     1:13.40 (23.79)     1:38.37 (24.97)
 -- University of Florida-FL  'A'                    NT   X1:33.15        
     1) Burckle, Caroline S SR          2) Pike, Natalie N SR             
     3) Kemp, Elizabeth A SO            4) Napier, Stephanie L SO         
                  23.59       46.95 (23.36)     1:10.16 (23.21)     1:33.15 (22.99)
 -- University of Florida-FL  'B'                    NT   X1:36.80        
     1) Spofforth, Gemma M SO           2) Vanderbilt, Samantha C SR      
     3) Ballatore, Jenne A SO           4) Smith, Kelsey A JR             
                  24.18       48.07 (23.89)     1:12.55 (24.48)     1:36.80 (24.25)
 -- University of Florida-FL  'D'                    NT   X1:39.59        
     1) Peterson, Sarah M SO            2) Larson, Kim S SR               
     3) Epley, Rebekah N FR             4) Drab, Carolyn E SR             
                  25.06       49.85 (24.79)     1:14.43 (24.58)     1:39.59 (25.16)
 -- University of Florida-FL  'C'                    NT   X1:40.46        
     1) Nedrud, Stacy M SO              2) Lopez, Coral R SO              
     3) Beales, Kristen E SO            4) Woodward, Lindsay A JR         
                  25.12       50.08 (24.96)     1:15.73 (25.65)     1:40.46 (24.73)
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:18.47  A
        1:20.82  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Louisiana State University  'A'                  NT    1:21.67         11  
     1) Malberg, Miko                   2) Heyl, Hannes                   
     3) Meyers, James                   4) Selts, Brandon                 
                  20.40       40.40 (20.00)     1:00.96 (20.56)     1:21.67 (20.71)
  2 Louisiana State University  'B'                  NT    1:24.56          4  
     1) Farber, Connor D                2) Lubenau, Christoph             
     3) Chambers, Roy E                 4) LeNeave, Sean S                
                  21.50       42.44 (20.94)     1:03.77 (21.33)     1:24.56 (20.79)
 -- University of Florida-FL  'A'                    NT   X1:21.90        
     1) Penniman, Daniel L SR           2) Fraser, Shaune D SO            
     3) Hughes, Tim H SR                4) Smith, James O JR              
                  20.71       41.23 (20.52)     1:01.78 (20.55)     1:21.90 (20.12)
 -- University of Florida-FL  'B'                    NT   X1:24.34        
     1) Ally, Bradley K JR              2) Jones, Brett A JR              
     3) Johnson, Grant S SR             4) Fraser, Brett M FR             
                  21.43       42.07 (20.64)     1:03.05 (20.98)     1:24.34 (21.29)
 -- University of Florida-FL  'C'                    NT   X1:27.94        
     1) Tullius, Rexford C JR           2) Stroman, Skylar Z SO           
     3) Norton, Matthew J FR            4) Martin, Alexander S FR         
                  22.30       43.78 (21.48)     1:05.41 (21.63)     1:27.94 (22.53)
 -- University of Florida-FL  'D'                    NT   X1:28.38        
     1) Pedraza, Yoelvis FR             2) Storie, Logan W FR             
     3) Walsh, Robert A FR              4) Thompson, Scott D JR           
                  22.34                             1:05.96 ( )     1:28.38 (22.42)
Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC Network

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.