Gator Sportshop
Gator Ticket Office

Men's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to University of Florida      Hy-Tek's Meet Manager 1/13/2007 04:56 PM
            Florida vs. Indian River Community College - 1/13/2007             
                                    Results                                    
 
Event 3  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  2 Bartell, Jeana      SO Gators-FL                 NT     260.40          4  
  3 Ellerby, Sarah      JR Gators-FL                 NT     259.58          3  
  4 Mauser, Danielle L     The River-FL              NT     248.93          2  
  5 Stern, Whitney      SO Gators-FL                 NT    x245.18        
  6 Purkiser, Kayla M      The River-FL              NT     230.85          1  
  7 Crawley, Stacey M      The River-FL              NT     151.06        
 
Event 4  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Justin     SR Gators-FL                 NT     288.08          9  
  2 Wright, Michael L      The River-FL              NT     277.73          4  
  3 Beauregard, Billy      The River-FL              NT     264.98          3  
  4 Sunday, Richard M      The River-FL              NT     148.73          2  
 -- Leech, Aaron        SO Gators-FL                 NT    X297.08        
 -- Wilcox, Jonathan    SO Gators-FL                 NT    X333.23        
 
Event 5  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Florida-FL  'A'                    NT    1:43.10         11  
     1) Spofforth, Gemma M FR           2) Burckle, Caroline S JR         
     3) Winter, Lauren M SO             4) Napier, Stephanie L FR         
                  26.03       54.64 (28.61)     1:19.45 (24.81)     1:43.10 (23.65)
  2 University of Florida-FL  'B'                    NT    1:43.79          4  
     1) Vanderbilt, Samantha C JR       2) Hartley, Amanda B JR           
     3) Lindh, Jennie C JR              4) Kemp, Elizabeth A FR           
                  26.06       55.45 (29.39)     1:20.25 (24.80)     1:43.79 (23.54)
  3 University of Florida-FL  'C'                    NT   x1:46.34        
     1) Retrum, Leah L JR               2) Drab, Caroline E JR            
     3) Healy, Colleen E JR             4) Peterson, Sarah M FR           
                  27.36       56.41 (29.05)     1:22.51 (26.10)     1:46.34 (23.83)
  4 Indian River Community College-FL  'A'           NT    1:52.80          2  
     1) Omans, Alexis                   2) Martella, Kimberly             
     3) Place, Cortney J                4) Neubig, Amanda L               
                  28.92     1:00.52 (31.60)     1:28.65 (28.13)     1:52.80 (24.15)
 -- Indian River Community College-FL  'B'           NT   X1:58.55        
     1) Garza, Wendy C                  2) Peck, Whitney B                
     3) Rubin, Ana M                    4) Linley, Erin F                 
                  30.54     1:03.93 (33.39)     1:32.08 (28.15)     1:58.55 (26.47)
 
Event 6  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Florida-FL  'A'                    NT    1:31.04         11  
     1) Salatta, Lucas Y SO             2) Ally, Bradley K SO             
     3) Fraser, Shaune D FR             4) Penniman, Daniel L JR          
                  23.76       48.34 (24.58)     1:10.50 (22.16)     1:31.04 (20.54)
  2 University of Florida-FL  'B'                    NT    1:32.55          4  
     1) Pinzon, Omar A FR               2) Burckle, Clark C FR            
     3) Tullius, Rex C SO               4) Ballatore, Ron A SO            
                  23.25       49.00 (25.75)     1:12.05 (23.05)     1:32.55 (20.50)
  3 University of Florida-FL  'C'                    NT   x1:33.21        
     1) Rudolf, Roland FR               2) Deery, Kyle B JR               
     3) Hughes, Tim H JR                4) Coan, Matt R SR                
                  23.42       49.60 (26.18)     1:12.41 (22.81)     1:33.21 (20.80)
  4 Indian River Community College-FL  'A'           NT    1:33.97          2  
     1) Schwartz, Nick J                2) Munoz, Daniel D                
     3) Touw Ngie Tjouw, Gordon M       4) Baker, Scott J                 
                  24.60       51.44 (26.84)     1:13.47 (22.03)     1:33.97 (20.50)
  5 Indian River Community College-FL  'B'           NT    1:41.41        
     1) Pelser, LeRoux L                2) Shoemaker, Jason E             
     3) Gaik, Jeff R                    4) Guerra, Michael T              
                  26.14       55.05 (28.91)     1:18.94 (23.89)     1:41.41 (22.47)
 
Event 7  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cota, Stephanie M   SO Gators-FL                 NT   10:01.09          9  
                  27.56       57.57 (30.01)     1:28.07 (30.50)     1:58.78 (30.71)
        2:29.42 (30.64)     2:59.77 (30.35)     3:29.79 (30.02)     4:00.12 (30.33)
        4:30.50 (30.38)     5:01.00 (30.50)     5:31.25 (30.25)     6:01.42 (30.17)
        6:31.60 (30.18)     7:01.76 (30.16)     7:31.96 (30.20)     8:01.96 (30.00)
        8:32.14 (30.18)     9:02.26 (30.12)     9:32.04 (29.78)    10:01.09 (29.05)
  2 Goldson, Elizabeth  FR Gators-FL                 NT   10:11.96          4  
                  28.96       59.51 (30.55)     1:30.13 (30.62)     2:00.76 (30.63)
        2:31.66 (30.90)     3:02.19 (30.53)     3:32.90 (30.71)     4:03.90 (31.00)
        4:34.94 (31.04)     5:05.83 (30.89)     5:36.60 (30.77)     6:07.42 (30.82)
        6:38.27 (30.85)     7:09.03 (30.76)     7:39.85 (30.82)     8:10.60 (30.75)
        8:41.50 (30.90)     9:12.00 (30.50)     9:42.40 (30.40)    10:11.96 (29.56)
 
Event 1  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mauser, Danielle L     The River-FL              NT     258.82          9  
  2 Stern, Whitney      SO Gators-FL                 NT     246.84          4  
  3 Funch, Jennifer     FR Gators-FL                 NT     246.00          3  
  4 Bartell, Jeana      SO Gators-FL                 NT     228.15          2  
  5 Purkiser, Kayla M      The River-FL              NT     223.51          1  
  6 Ellerby, Sarah      JR Gators-FL                 NT    x215.63        
  7 Crawley, Stacey M      The River-FL              NT     177.82        
 
Event 2  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Jonathan    SO Gators-FL                 NT     356.40          9  
  2 Schmidt, Justin     SR Gators-FL                 NT     277.88          4  
  3 Wright, Michael L      The River-FL              NT     272.47          3  
  4 Leech, Aaron        SO Gators-FL                 NT     257.48          2  
  5 Beauregard, Billy      The River-FL              NT     253.42          1  
  6 Sunday, Richard M      The River-FL              NT     164.70        
 
Event 3  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Funch, Jennifer     FR Gators-FL                 NT     274.35          9  
 
Event 7  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  3 Moreau, Laurie F    SR Gators-FL                 NT   10:18.85          3  
                  28.36       59.14 (30.78)     1:30.31 (31.17)     2:01.33 (31.02)
        2:32.36 (31.03)     3:03.43 (31.07)     3:34.61 (31.18)     4:05.75 (31.14)
        4:37.01 (31.26)     5:08.16 (31.15)     5:39.23 (31.07)     6:10.30 (31.07)
        6:41.56 (31.26)     7:12.73 (31.17)     7:43.96 (31.23)     8:15.29 (31.33)
        8:46.48 (31.19)     9:17.59 (31.11)     9:48.59 (31.00)    10:18.85 (30.26)
  4 Buso, Natalia D        The River-FL              NT   10:35.85          2  
                  29.79     1:01.16 (31.37)     1:32.86 (31.70)     2:04.68 (31.82)
        2:36.67 (31.99)     3:08.81 (32.14)     3:40.90 (32.09)     4:12.95 (32.05)
        4:45.13 (32.18)     5:17.37 (32.24)     5:49.45 (32.08)     6:21.48 (32.03)
        6:53.74 (32.26)     7:25.88 (32.14)     7:57.68 (31.80)     8:29.49 (31.81)
        9:01.20 (31.71)     9:33.01 (31.81)    10:04.87 (31.86)    10:35.85 (30.98)
  5 Pheil, Amber M         The River-FL              NT   11:03.28          1  
                  30.09     1:01.99 (31.90)     1:35.15 (33.16)     2:09.16 (34.01)
        2:42.29 (33.13)     3:15.24 (32.95)     3:48.82 (33.58)     4:22.07 (33.25)
        4:55.54 (33.47)     5:28.74 (33.20)     6:02.08 (33.34)     6:35.60 (33.52)
        7:09.10 (33.50)     7:42.72 (33.62)     8:16.31 (33.59)     8:49.94 (33.63)
        9:23.47 (33.53)     9:56.91 (33.44)    10:30.15 (33.24)    11:03.28 (33.13)
 
Event 8  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Costa, Fernando E      The River-FL              NT    9:20.63          9  
                  26.12       54.77 (28.65)     1:24.01 (29.24)     1:53.26 (29.25)
        2:22.04 (28.78)     2:50.62 (28.58)     3:19.11 (28.49)     3:47.59 (28.48)
        4:16.11 (28.52)     4:44.62 (28.51)     5:13.12 (28.50)     5:41.68 (28.56)
        6:10.05 (28.37)     6:36.90 (26.85)     7:04.13 (27.23)     7:31.61 (27.48)
        7:59.09 (27.48)     8:26.52 (27.43)     8:53.90 (27.38)     9:20.63 (26.73)
  2 Nead, Kevin T       JR Gators-FL                 NT    9:26.78          4  
                  26.34       54.98 (28.64)     1:24.05 (29.07)     1:53.06 (29.01)
        2:21.85 (28.79)     2:50.69 (28.84)     3:19.18 (28.49)     3:47.69 (28.51)
        4:16.16 (28.47)     4:44.61 (28.45)     5:13.09 (28.48)     5:41.77 (28.68)
        6:10.12 (28.35)     6:37.76 (27.64)     7:05.21 (27.45)     7:33.16 (27.95)
        8:01.73 (28.57)     8:30.33 (28.60)     8:58.88 (28.55)     9:26.78 (27.90)
  3 Walsh, J.B. B       JR Gators-FL                 NT    9:44.22          3  
                  26.86       55.35 (28.49)     1:24.47 (29.12)     1:53.72 (29.25)
        2:22.45 (28.73)     2:51.29 (28.84)     3:19.90 (28.61)     3:48.57 (28.67)
        4:17.54 (28.97)     4:46.56 (29.02)     5:15.91 (29.35)     5:45.68 (29.77)
        6:15.48 (29.80)     6:45.73 (30.25)     7:15.73 (30.00)     7:45.58 (29.85)
        8:15.63 (30.05)     8:45.68 (30.05)     9:15.52 (29.84)     9:44.22 (28.70)
  4 Coan, Kyle S        FR Gators-FL                 NT    9:46.84          2  
                  26.04       54.75 (28.71)     1:23.89 (29.14)     1:53.35 (29.46)
        2:22.44 (29.09)     2:51.32 (28.88)     3:19.98 (28.66)     3:49.08 (29.10)
        4:18.88 (29.80)     4:48.10 (29.22)     5:17.75 (29.65)     5:47.66 (29.91)
        6:17.74 (30.08)     6:47.77 (30.03)     7:17.86 (30.09)     7:48.10 (30.24)
        8:18.14 (30.04)     8:48.23 (30.09)     9:18.09 (29.86)     9:46.84 (28.75)
  5 Wright, Blake L        The River-FL              NT   10:09.25          1  
                  27.03       55.67 (28.64)     1:25.52 (29.85)     1:56.45 (30.93)
        2:27.62 (31.17)     2:58.73 (31.11)     3:29.95 (31.22)     4:01.25 (31.30)
        4:32.25 (31.00)     5:03.38 (31.13)     5:34.12 (30.74)     6:04.91 (30.79)
        6:36.04 (31.13)     7:07.12 (31.08)     7:37.99 (30.87)     8:08.89 (30.90)
        8:39.75 (30.86)     9:10.19 (30.44)     9:41.04 (30.85)    10:09.25 (28.21)
  6 Shofe, Kevin A         The River-FL              NT   10:13.05        
                  27.04       57.16 (30.12)     1:27.42 (30.26)     1:57.76 (30.34)
        2:28.36 (30.60)     2:59.25 (30.89)     3:29.98 (30.73)     4:00.89 (30.91)
        4:31.91 (31.02)     5:02.82 (30.91)     5:34.07 (31.25)     6:05.08 (31.01)
        6:36.50 (31.42)     7:07.88 (31.38)     7:39.26 (31.38)     8:10.26 (31.00)
        8:41.41 (31.15)     9:12.84 (31.43)     9:43.23 (30.39)    10:13.05 (29.82)
  7 Ahumada, Javier E      The River-FL              NT  x10:23.33        
                  28.07       58.86 (30.79)     1:30.18 (31.32)     2:02.00 (31.82)
        2:33.98 (31.98)     3:05.52 (31.54)     3:37.42 (31.90)     4:08.98 (31.56)
        4:40.24 (31.26)     5:11.72 (31.48)     5:42.77 (31.05)     6:14.22 (31.45)
        6:45.59 (31.37)     7:16.84 (31.25)     7:48.25 (31.41)     8:20.05 (31.80)
        8:51.66 (31.61)     9:22.95 (31.29)     9:53.97 (31.02)    10:23.33 (29.36)
 
Event 9  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:47.09  A
        1:50.30  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winter, Lauren M    SO Gators-FL                 NT    1:51.86          9  
                  26.57       54.68 (28.11)     1:23.05 (28.37)     1:51.86 (28.81)
  2 Napier, Stephanie   FR Gators-FL                 NT    1:53.29          4  
                  27.26       55.75 (28.49)     1:24.52 (28.77)     1:53.29 (28.77)
  3 Beales, Kristen E   FR Gators-FL                 NT    1:53.34          3  
                  26.97       55.65 (28.68)     1:24.60 (28.95)     1:53.34 (28.74)
  4 Lopez, Coral R      FR Gators-FL                 NT   x1:55.66        
                  27.49       56.59 (29.10)     1:26.35 (29.76)     1:55.66 (29.31)
  5 Cox, Vanessa L         The River-FL              NT    1:59.37          2  
                  27.29       57.14 (29.85)     1:28.49 (31.35)     1:59.37 (30.88)
  6 Martin, Kalia          The River-FL              NT    2:02.67          1  
                  28.20       59.15 (30.95)     1:30.62 (31.47)     2:02.67 (32.05)
 
Event 10  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:35.09  A
        1:37.94  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ally, Bradley K     SO Gators-FL                 NT    1:39.96          9  
                  23.42       48.74 (25.32)     1:14.34 (25.60)     1:39.96 (25.62)
  2 Gomez, Roberto A       The River-FL              NT    1:41.42          4  
                  23.08       48.52 (25.44)     1:14.74 (26.22)     1:41.42 (26.68)
  3 Martinez, Raul E       The River-FL              NT    1:41.97          3  
                  24.06       50.19 (26.13)     1:16.40 (26.21)     1:41.97 (25.57)
  4 Smith, Jos O        SO Gators-FL                 NT    1:42.47          2  
                  23.76       49.91 (26.15)     1:16.36 (26.45)     1:42.47 (26.11)
  5 Jones, Brett A      SO Gators-FL                 NT    1:43.12          1  
                  23.80       49.85 (26.05)     1:16.31 (26.46)     1:43.12 (26.81)
  6 Penniman, Daniel L  JR Gators-FL                 NT   x1:43.45        
                  23.43       49.04 (25.61)     1:15.90 (26.86)     1:43.45 (27.55)
  7 Louw, Gideon A         The River-FL              NT    1:45.60        
                  23.22       49.41 (26.19)     1:16.83 (27.42)     1:45.60 (28.77)
  8 Guerra, Michael T      The River-FL              NT   x1:48.12        
                  24.83       51.96 (27.13)     1:20.01 (28.05)     1:48.12 (28.11)
 
Event 11  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          22.75  A
          23.43  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Casella, Shanda N      The River-FL              NT      23.91          9  
  2 Neubig, Amanda L       The River-FL              NT      24.11          4  
  3 Peterson, Sarah M   FR Gators-FL                 NT      24.34          3  
  4 Drab, Caroline E    JR Gators-FL                 NT      24.77          2  
  5 Lago, Jenny M       SO Gators-FL                 NT      24.78          1  
  6 Lindh, Jennie C     JR Gators-FL                 NT     x25.09        
  7 Linley, Erin F         The River-FL              NT      26.81        
 
Event 12  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          19.60  A
          20.18  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Baker, Scott J         The River-FL              NT      20.83          9  
  2 Fraser, Shaune D    FR Gators-FL                 NT      21.07          4  
  3 Hughes, Peter J     FR Gators-FL                 NT      21.16          3  
  4 Coan, Matt R        SR Gators-FL                 NT      21.34          2  
  5 Munoz, Daniel D        The River-FL              NT      22.10          1  
  6 Pelser, LeRoux L       The River-FL              NT      22.12        
 -- Schwartz, Nick J       The River-FL              NT     X22.11        
 
Event 13  Women 200 Yard IM
===============================================================================
        2:00.52  A
        2:04.13  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pike, Natalie N     JR Gators-FL                 NT    2:02.68 B        9  
                  26.91       57.89 (30.98)     1:35.09 (37.20)     2:02.68 (27.59)
  2 Carusone, Ashley H  SR Gators-FL                 NT    2:04.35          4  
                  27.72       59.26 (31.54)     1:35.50 (36.24)     2:04.35 (28.85)
  3 Spofforth, Gemma M  FR Gators-FL                 NT    2:08.22          3  
                  27.63       58.61 (30.98)     1:36.94 (38.33)     2:08.22 (31.28)
  4 Ballatore, Jenne A  FR Gators-FL                 NT   x2:09.15        
                  29.42     1:01.41 (31.99)     1:39.92 (38.51)     2:09.15 (29.23)
  5 Martella, Kim F        The River-FL              NT    2:18.12          2  
                  30.11     1:06.13 (36.02)     1:45.56 (39.43)     2:18.12 (32.56)
  6 Rubin, Ana M           The River-FL              NT    2:19.55          1  
                  30.00     1:07.09 (37.09)     1:47.08 (39.99)     2:19.55 (32.47)
  7 Garza, Wendy C         The River-FL              NT    2:19.80        
                  31.30     1:05.29 (33.99)     1:46.17 (40.88)     2:19.80 (33.63)
  8 Pheil, Amber M         The River-FL              NT   x2:20.85        
                  30.02     1:08.61 (38.59)     1:49.79 (41.18)     2:20.85 (31.06)
 
Event 14  Men 200 Yard IM
===============================================================================
        1:46.09  A
        1:49.27  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rudolf, Roland      FR Gators-FL                 NT    1:51.16          9  
                  23.72       50.17 (26.45)     1:25.55 (35.38)     1:51.16 (25.61)
  2 Ballatore, Ron A    SO Gators-FL                 NT    1:52.54          4  
                  24.52       52.80 (28.28)     1:25.78 (32.98)     1:52.54 (26.76)
  3 Hughes, Tim H       JR Gators-FL                 NT    1:54.82          3  
                  24.48       54.61 (30.13)     1:28.90 (34.29)     1:54.82 (25.92)
  4 Mrazek, Bill J      SR Gators-FL                 NT   x1:57.13        
                  25.66       56.46 (30.80)     1:29.27 (32.81)     1:57.13 (27.86)
  5 Costa, Fernando E      The River-FL              NT    2:01.64          2  
                  26.25       57.81 (31.56)     1:34.46 (36.65)     2:01.64 (27.18)
  6 Shoemaker, Jason E     The River-FL              NT    2:07.58          1  
                  27.38     1:00.70 (33.32)     1:37.11 (36.41)     2:07.58 (30.47)
  7 Blom, Patrick J        The River-FL              NT    2:11.30        
                  28.06     1:03.48 (35.42)     1:39.20 (35.72)     2:11.30 (32.10)
 -- Tullius, Rex C      SO Gators-FL                 NT   X1:53.84        
                  25.00       52.75 (27.75)     1:27.70 (34.95)     1:53.84 (26.14)
 
Event 15  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:58.99  A
        2:02.55  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Larson, Kim S       JR Gators-FL                 NT    2:05.19          9  
                  29.30     1:01.51 (32.21)     1:33.18 (31.67)     2:05.19 (32.01)
  2 Kemp, Elizabeth A   FR Gators-FL                 NT    2:05.69          4  
                  29.10     1:00.84 (31.74)     1:32.76 (31.92)     2:05.69 (32.93)
  3 Smith, Kelsy A      SO Gators-FL                 NT    2:07.98          3  
                  29.33     1:01.64 (32.31)     1:34.88 (33.24)     2:07.98 (33.10)
  4 Buso, Natalia D        The River-FL              NT    2:16.19          2  
                  30.87     1:05.33 (34.46)     1:40.89 (35.56)     2:16.19 (35.30)
  5 Rubin, Ana M           The River-FL              NT    2:19.65          1  
                  30.86     1:06.04 (35.18)     1:43.36 (37.32)     2:19.65 (36.29)
 
Event 16  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:44.93  A
        1:48.07  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Salatta, Lucas Y    SO Gators-FL                 NT    1:47.10 B        9  
                  24.05       51.62 (27.57)     1:18.76 (27.14)     1:47.10 (28.34)
  2 Work, Tobias T      JR Gators-FL                 NT    1:50.66          4  
                  25.02       53.26 (28.24)     1:21.76 (28.50)     1:50.66 (28.90)
  3 Touw Ngie Tjouw, G     The River-FL              NT    1:53.21          3  
                  23.38       50.91 (27.53)     1:20.72 (29.81)     1:53.21 (32.49)
  4 Tullius, Rex C      SO Gators-FL                 NT    1:55.74          2  
                  26.00       55.92 (29.92)     1:25.88 (29.96)     1:55.74 (29.86)
  5 Guerra, Michael T      The River-FL              NT    2:02.83          1  
                  26.49       57.80 (31.31)     1:30.58 (32.78)     2:02.83 (32.25)
  6 Ahumada, Javier E      The River-FL              NT    2:06.59        
                  27.17       59.54 (32.37)     1:34.71 (35.17)     2:06.59 (31.88)
  7 Gaik, Jeff R           The River-FL              NT   x2:08.70        
                  26.83       59.41 (32.58)     1:33.68 (34.27)     2:08.70 (35.02)
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          49.49  A
          50.97  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burckle, Caroline   JR Gators-FL                 NT      50.58 B        9  
                  24.65       50.58 (25.93)                                        
  2 Ballatore, Jenne A  FR Gators-FL                 NT      52.89          4  
                  25.84       52.89 (27.05)                                        
  3 Casella, Shanda N      The River-FL              NT      53.18          3  
                  25.26       53.18 (27.92)                                        
  4 Healy, Colleen E    JR Gators-FL                 NT      53.30          2  
                  25.67       53.30 (27.63)                                        
  5 Lago, Jenny M       SO Gators-FL                 NT     x53.84        
                  26.00       53.84 (27.84)                                        
  6 Cox, Vanessa L         The River-FL              NT      55.94          1  
                  26.78       55.94 (29.16)                                        
  7 Place, Cortney J       The River-FL              NT      56.31        
                  27.10       56.31 (29.21)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          43.35  A
          44.65  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fraser, Shaune D    FR Gators-FL                 NT      45.61          9  
                  22.01       45.61 (23.60)                                        
  2 Penniman, Daniel L  JR Gators-FL                 NT      46.26          4  
                  22.09       46.26 (24.17)                                        
  3 Jones, Brett A      SO Gators-FL                 NT      46.71          3  
                  22.59       46.71 (24.12)                                        
  4 Gomez, Roberto A       The River-FL              NT      46.91          2  
                  22.81       46.91 (24.10)                                        
  5 Louw, Gideon A         The River-FL              NT      47.03          1  
                  22.52       47.03 (24.51)                                        
  6 Hughes, Peter J     FR Gators-FL                 NT     x47.31        
                  22.62       47.31 (24.69)                                        
 -- Ballatore, Ron A    SO Gators-FL                 NT     X46.46        
                  22.30       46.46 (24.16)                                        
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:57.79  A
        2:01.32  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vanderbilt, Samant  JR Gators-FL                 NT    2:03.26          9  
                  28.75       59.33 (30.58)     1:31.15 (31.82)     2:03.26 (32.11)
  2 Harris, Kristen C   SR Gators-FL                 NT    2:04.67          4  
                  29.03     1:00.25 (31.22)     1:32.41 (32.16)     2:04.67 (32.26)
  3 Gilliam, Kristin B  SR Gators-FL                 NT    2:08.29          3  
                  31.18     1:03.29 (32.11)     1:35.42 (32.13)     2:08.29 (32.87)
  4 Omans, Alexis M        The River-FL              NT    2:15.13          2  
                  31.96     1:06.04 (34.08)     1:40.62 (34.58)     2:15.13 (34.51)
  5 Garza, Wendy C         The River-FL              NT    2:17.19          1  
                  32.15     1:06.75 (34.60)     1:42.18 (35.43)     2:17.19 (35.01)
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:44.02  A
        1:47.14  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pinzon, Omar A      FR Gators-FL                 NT    1:46.60 B        9  
                  25.19       52.00 (26.81)     1:19.56 (27.56)     1:46.60 (27.04)
  2 Stroman, Skylar Z   FR Gators-FL                 NT    1:52.33          4  
                  27.09       55.82 (28.73)     1:24.09 (28.27)     1:52.33 (28.24)
  3 Fischetti, Robbie   SR Gators-FL                 NT    1:53.66          3  
                  27.21       56.31 (29.10)     1:25.32 (29.01)     1:53.66 (28.34)
  4 Coan, Kyle S        FR Gators-FL                 NT   x1:56.75        
                  27.30       56.49 (29.19)     1:26.79 (30.30)     1:56.75 (29.96)
  5 Schwartz, Nick J       The River-FL              NT    1:57.35          2  
                  26.67       56.10 (29.43)     1:27.47 (31.37)     1:57.35 (29.88)
  6 Ahumada, Javier E      The River-FL              NT    2:13.37          1  
                  31.52     1:04.87 (33.35)     1:39.34 (34.47)     2:13.37 (34.03)
 -- McLarty, Dustin F   JR Gators-FL                 NT   X1:50.06        
                  26.73       54.50 (27.77)     1:22.60 (28.10)     1:50.06 (27.46)
 -- Work, Tobias T      JR Gators-FL                 NT   X1:55.64        
                  27.22       56.81 (29.59)     1:26.51 (29.70)     1:55.64 (29.13)
 
Event 21  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:45.46  A
        4:54.02  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Buso, Natalia D        The River-FL              NT    5:15.77          9  
                  29.52     1:00.98 (31.46)     1:32.70 (31.72)     2:04.59 (31.89)
        2:36.60 (32.01)     3:08.59 (31.99)     3:40.64 (32.05)     4:12.62 (31.98)
        4:44.52 (31.90)     5:15.77 (31.25)                                        
 -- Ball, Katie E       JR Gators-FL                 NT   X4:49.80 B      
                  28.45       57.89 (29.44)     1:27.59 (29.70)     1:57.02 (29.43)
        2:25.93 (28.91)     2:54.63 (28.70)     3:23.40 (28.77)     3:52.24 (28.84)
        4:21.21 (28.97)     4:49.80 (28.59)                                        
 -- Guenthner, Laurabe  SO Gators-FL                 NT   X4:51.84 B      
                  28.11       57.54 (29.43)     1:27.28 (29.74)     1:57.02 (29.74)
        2:26.48 (29.46)     2:55.72 (29.24)     3:24.97 (29.25)     3:54.09 (29.12)
        4:23.19 (29.10)     4:51.84 (28.65)                                        
 -- Peterson, Sarah M   FR Gators-FL                 NT   X5:00.27        
                  27.87       58.01 (30.14)     1:28.49 (30.48)     1:58.80 (30.31)
        2:29.27 (30.47)     2:59.81 (30.54)     3:29.89 (30.08)     4:00.08 (30.19)
        4:30.41 (30.33)     5:00.27 (29.86)                                        
 -- Beales, Kristen E   FR Gators-FL                 NT   X5:03.30        
                  29.35     1:00.49 (31.14)     1:30.96 (30.47)     2:01.84 (30.88)
        2:32.07 (30.23)     3:02.23 (30.16)     3:32.03 (29.80)     4:02.18 (30.15)
        4:33.00 (30.82)     5:03.30 (30.30)                                        
 
Event 22  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:18.59  A
        4:26.34  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burckle, Clark C    FR Gators-FL                 NT    4:31.99          9  
                  25.01       52.57 (27.56)     1:20.42 (27.85)     1:48.26 (27.84)
        2:15.80 (27.54)     2:43.43 (27.63)     3:11.05 (27.62)     3:38.64 (27.59)
        4:05.89 (27.25)     4:31.99 (26.10)                                        
  2 Johnson, Grant S    JR Gators-FL                 NT    4:32.81          4  
                  25.35       52.53 (27.18)     1:20.40 (27.87)     1:48.67 (28.27)
        2:16.72 (28.05)     2:44.57 (27.85)     3:12.44 (27.87)     3:39.93 (27.49)
        4:07.25 (27.32)     4:32.81 (25.56)                                        
  3 Costa, Fernando E      The River-FL              NT    4:33.76          3  
                  25.63       53.43 (27.80)     1:21.37 (27.94)     1:49.45 (28.08)
        2:17.30 (27.85)     2:45.15 (27.85)     3:12.50 (27.35)     3:39.72 (27.22)
        4:06.93 (27.21)     4:33.76 (26.83)                                        
  4 Shrestha, Eric G    FR Gators-FL                 NT    4:34.03          2  
                  25.81       53.68 (27.87)     1:21.64 (27.96)     1:49.87 (28.23)
        2:17.98 (28.11)     2:45.58 (27.60)     3:13.22 (27.64)     3:40.65 (27.43)
        4:07.48 (26.83)     4:34.03 (26.55)                                        
  5 Kauffman, Cody L    SO Gators-FL                 NT   x4:35.06        
                  25.58       53.01 (27.43)     1:20.92 (27.91)     1:48.98 (28.06)
        2:17.02 (28.04)     2:44.96 (27.94)     3:12.89 (27.93)     3:40.73 (27.84)
        4:08.32 (27.59)     4:35.06 (26.74)                                        
  6 Martinez, Raul E       The River-FL              NT    4:36.19          1  
                  25.11       52.95 (27.84)     1:20.88 (27.93)     1:49.00 (28.12)
        2:16.91 (27.91)     2:44.58 (27.67)     3:12.40 (27.82)     3:40.25 (27.85)
        4:08.37 (28.12)     4:36.19 (27.82)                                        
  7 Wright, Blake L        The River-FL              NT    4:59.81        
                  26.72       56.52 (29.80)     1:26.86 (30.34)     1:57.80 (30.94)
        2:28.60 (30.80)     2:59.28 (30.68)     3:29.73 (30.45)     4:00.17 (30.44)
        4:30.34 (30.17)     4:59.81 (29.47)                                        
  8 Shofe, Kevin A         The River-FL              NT   x5:00.85        
                  26.82       56.55 (29.73)     1:26.90 (30.35)     1:57.74 (30.84)
        2:28.49 (30.75)     2:59.35 (30.86)     3:29.84 (30.49)     4:00.60 (30.76)
        4:31.61 (31.01)     5:00.85 (29.24)                                        
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:13.65  A
        2:17.65  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martella, Kim F        The River-FL         2:25.56    2:29.97          9  
                  33.88     1:11.93 (38.05)     1:50.88 (38.95)     2:29.97 (39.09)
  2 Rubin, Ana M           The River-FL         2:29.93    2:31.14          4  
                  34.41     1:12.68 (38.27)     1:52.02 (39.34)     2:31.14 (39.12)
  3 Martin, Kalia          The River-FL         2:31.65    2:36.54          3  
                  35.42     1:14.53 (39.11)     1:55.38 (40.85)     2:36.54 (41.16)
  4 Peck, Whitney B        The River-FL         2:31.99   x2:38.47        
                  35.73     1:16.07 (40.34)     1:57.13 (41.06)     2:38.47 (41.34)
 -- Hartley, Amanda B   JR Gators-FL                 NT   X2:20.41        
                  33.01     1:09.65 (36.64)     1:44.58 (34.93)     2:20.41 (35.83)
 -- Drab, Caroline E    JR Gators-FL                 NT   X2:23.62        
                  31.95     1:07.95 (36.00)     1:44.80 (36.85)     2:23.62 (38.82)
 -- Goldson, Elizabeth  FR Gators-FL                 NT   X2:34.40        
                  36.18     1:15.74 (39.56)     1:55.08 (39.34)     2:34.40 (39.32)
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:57.29  A
        2:00.80  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Munoz, Daniel D        The River-FL         2:07.97    2:15.88          9  
                  29.77     1:03.54 (33.77)     1:39.71 (36.17)     2:15.88 (36.17)
  2 Shoemaker, Jason E     The River-FL         2:17.00    2:21.06          4  
                  31.99     1:08.41 (36.42)     1:44.64 (36.23)     2:21.06 (36.42)
  3 Blom, Patrick J        The River-FL         2:14.12    2:24.87          3  
                  30.95     1:07.38 (36.43)     1:45.61 (38.23)     2:24.87 (39.26)
 -- Mrazek, Bill J      SR Gators-FL                 NT   X2:05.48        
                  29.12     1:00.73 (31.61)     1:32.87 (32.14)     2:05.48 (32.61)
 -- Deery, Kyle B       JR Gators-FL                 NT   X2:05.58        
                  28.65     1:00.78 (32.13)     1:33.31 (32.53)     2:05.58 (32.27)
 -- Work, Tobias T      JR Gators-FL                 NT   X2:13.12        
                  30.44     1:04.55 (34.11)     1:38.69 (34.14)     2:13.12 (34.43)
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Indian River Community College-FL  'A'      1:40.62    1:38.68         11  
     1) Casella, Shanda N               2) Neubig, Amanda L               
     3) Cox, Vanessa L                  4) Place, Cortney J               
                  24.40       48.40 (24.00)     1:13.64 (25.24)     1:38.68 (25.04)
 -- University of Florida-FL  'A'                    NT   X1:34.98        
     1) Kemp, Elizabeth A FR            2) Pike, Natalie N JR             
     3) Winter, Lauren M SO             4) Napier, Stephanie L FR         
                  24.06       47.31 (23.25)     1:10.58 (23.27)     1:34.98 (24.40)
 -- University of Florida-FL  'B'                    NT   X1:35.95        
     1) Burckle, Caroline S JR          2) Healy, Colleen E JR            
     3) Peterson, Sarah M FR            4) Ballatore, Jenne A FR          
                  23.66       47.54 (23.88)     1:11.45 (23.91)     1:35.95 (24.50)
 -- University of Florida-FL  'C'                    NT   X1:37.08        
     1) Retrum, Leah L JR               2) Smith, Kelsy A SO              
     3) Spofforth, Gemma M FR           4) Vanderbilt, Samantha C JR      
                  25.30       49.51 (24.21)     1:13.40 (23.89)     1:37.08 (23.68)
 -- Indian River Community College-FL  'B'           NT   X1:46.90        
     1) Linley, Erin F                  2) Martin, Kalia                  
     3) Omans, Alexis M                 4) Pheil, Amber M                 
                  27.51       53.26 (25.75)     1:19.73 (26.47)     1:46.90 (27.17)
 -- Indian River Community College-FL  'C'           NT   X1:47.25        
     1) Rubin, Ana M                    2) Martella, Kim F                
     3) Garza, Wendy C                  4) Buso, Natalia D                
                  26.74       53.03 (26.29)     1:20.57 (27.54)     1:47.25 (26.68)
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Indian River Community College-FL  'A'      1:24.20    1:23.39         11  
     1) Baker, Scott J                  2) Louw, Gideon A                 
     3) Gomez, Roberto A                4) Martinez, Raul E               
                  21.13       42.15 (21.02)     1:02.90 (20.75)     1:23.39 (20.49)
  2 Indian River Community College-FL  'B'           NT    1:27.42          4  
     1) Touw Ngie Tjouw, Gordon M       2) Pelser, LeRoux L               
     3) Schwartz, Nick J                4) Wright, Blake L                
                  22.35       43.71 (21.36)     1:05.22 (21.51)     1:27.42 (22.20)
 -- University of Florida-FL  'B'                    NT   X1:22.66        
     1) Salatta, Lucas Y SO             2) Ally, Bradley K SO             
     3) Hughes, Tim H JR                4) Rudolf, Roland FR              
                  20.78       36.49 (15.71)     1:01.87 (25.38)     1:22.66 (20.79)
 -- University of Florida-FL  'A'                    NT   X1:23.02        
     1) Penniman, Daniel L JR           2) Fraser, Shaune D FR            
     3) Ballatore, Ron A SO             4) Smith, Jos O SO                
                  21.03       41.88 (20.85)     1:02.63 (20.75)     1:23.02 (20.39)
 -- University of Florida-FL  'C'                    NT   X1:25.06        
     1) Coan, Matt R SR                 2) Jones, Brett A SO              
     3) Hughes, Peter J FR              4) Johnson, Grant S JR            
                  21.60       42.56 (20.96)     1:03.92 (21.36)     1:25.06 (21.14)
 -- University of Florida-FL  'D'                    NT   X1:27.52        
     1) Work, Tobias T JR               2) Coan, Kyle S FR                
     3) Stroman, Skylar Z FR            4) Walsh, J.B. B JR               
                  22.51       44.44 (21.93)     1:05.69 (21.25)     1:27.52 (21.83)
 -- Indian River Community College-FL  'D'           NT   X1:31.87        
     1) Gaik, Jeff R                    2) Costa, Fernando E              
     3) Ahumada, Javier E               4) Shofe, Kevin A                 
                  22.84       45.83 (22.99)     1:08.16 (22.33)     1:31.87 (23.71)
 -- Indian River Community College-FL  'C'           NT   X1:33.89        
     1) Munoz, Daniel D                 2) Guerra, Michael T              
     3) Blom, Patrick J                 4) Shoemaker, Jason E             
                  22.72       46.72 (24.00)     1:10.97 (24.25)     1:33.89 (22.92)

Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC Network

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.