Gator Locker Room
Gator Ticket Office

Men's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to University of Florida     Hy-Tek's Meet Manager 10/27/2006 04:41 PM
                       Florida vs.Minnesota - 10/27/2006                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stern, Whitney      SO Gators-FL                 NT     256.72          9  
  2 Barstad, Alexandra  FR Gophers-MN                NT     254.32          4  
  3 Funch, Jennifer     FR Gators-FL                 NT     253.50          3  
  4 Bartell, Jeana      SO Gators-FL                 NT     228.52          2  
  5 Jakits, Holly       SR Gophers-MN                NT     211.51          1  
  6 Hubbard, Brianna    SO Gophers-MN                NT     206.93        
  7 Provo, Hillary      FR Gophers-MN                NT    x206.70        
 
Event 2  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Jonathan    SO Gators-FL                 NT     327.00          9  
  2 Kennedy, Shaun      SR Gophers-MN                NT     304.95          4  
  3 Schmidt, Justin     SR Gators-FL                 NT     285.68          3  
  4 Leech, Aaron        SO Gators-FL                 NT     279.15          2  
  5 Young, Cole         SO Gophers-MN                NT     270.83          1  
 
Event 3  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:39.49  A
        1:42.47  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Florida-FL  'B'                    NT    1:44.33         11  
     1) Spofforth, Gemma M FR           2) Drab, Caroline E JR            
     3) Winter, Lauren M SO             4) Kemp, Elizabeth A FR           
       27.03    29.11    24.86    23.33                                    
  2 University of Florida-FL  'A'                    NT    1:44.42          4  
     1) Vanderbilt, Samantha C JR       2) Hartley, Amanda B JR           
     3) Weiman, Candace J SR            4) Napier, Stephanie L FR         
       26.39    29.49    24.85    23.69                                    
  3 University of Minnesota-MN  'A'                  NT    1:44.96          2  
     1) Hasling, Jennifer SR            2) Kazika, Kim FR                 
     3) St. Martin, Lindsey SR          4) Busack, Stacy SO               
       26.60    29.85    25.11    23.40                                    
  4 University of Florida-FL  'C'                    NT   x1:47.74        
     1) Peterson, Sarah M FR            2) Ballatore, Jenne A FR          
     3) Lindh, Jennie C JR              4) Lopez, Coral R FR              
       26.69    31.45    25.38    24.22                                    
  5 University of Minnesota-MN  'B'                  NT    1:47.80        
     1) Akradi, Roxane JR               2) Bjorklund, Erika SR            
     3) Kezbers, Krista SR              4) Holtmeyer, Erin SO             
       27.03    30.87    26.02    23.88                                    
  6 University of Florida-FL  'D'                    NT   x1:51.96        
     1) Reid, Jamie L SR                2) Lago, Jenny M SO               
     3) Healy, Colleen E JR             4) Moreau, Laurie F SR            
       28.13    33.02    25.37    25.44                                    
 
Event 4  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:26.52  A
        1:29.11  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                  NT    1:30.27         11  
     1) Berve, Dan SR                   2) Lee-To, Colin SO               
     3) Engel, Matt JR                  4) Cerensek, Igor SR              
       23.13    24.93    22.18    20.03                                    
  2 University of Florida-FL  'A'                    NT    1:31.39          4  
     1) Pinzon, Omar A FR               2) Burckle, Clark C FR            
     3) Fraser, Shaune D FR             4) Penniman, Daniel L JR          
       23.28    25.87    21.47    20.77                                    
  3 University of Minnesota-MN  'B'                  NT    1:31.51          2  
     1) Plummer, David JR               2) Knoechel, Drew SR              
     3) Volcansek, Ales SR              4) Delac, Mario SR                
       23.75    25.03    22.48    20.25                                    
  4 University of Florida-FL  'B'                    NT    1:33.33        
     1) Rudolf, Roland FR               2) Mrazek, Bill J SR              
     3) Ballatore, Ron A SO             4) Ally, Bradley K SO             
       23.78    26.32    22.48    20.75                                    
  5 University of Minnesota-MN  'C'                  NT   x1:35.97        
     1) Payne, Russ JR                  2) Schaefer, Rob FR               
     3) Sugimoto, Hiro SR               4) Weis, Adam SO                  
       24.39    27.32    22.98    21.28                                    
 -- University of Florida-FL  'D'                    NT   X1:35.74        
     1) Feinberg, Iddo JR               2) Deery, Kyle B JR               
     3) Fischetti, Robbie F SR          4) Jones, Brett A SO              
       24.71    26.73    23.07    21.23                                    
 -- University of Florida-FL  'C'                    NT   X1:35.75        
     1) Stroman, Skylar Z FR            2) DeMatteis, Luca SR             
     3) Walsh, J.B. B JR                4) Hughes, Peter J FR             
       24.49    26.68    23.04    21.54                                    
 
Event 5  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burckle, Caroline   JR Gators-FL                 NT    9:49.37          9  
      28.04   29.71   29.79   29.90   29.47   29.47   29.42   29.61
      29.69   29.89   29.02   29.31   29.16   29.51   29.64   29.57
      29.62   29.67   29.97   28.91                                
  2 Kobayashi, Yuen     SO Gophers-MN                NT    9:52.60          4  
      28.13   29.52   30.01   29.77   29.89   29.57   29.38   29.51
      29.71   29.82   29.45   29.63   29.83   29.88   29.89   29.87
      30.19   30.07   29.85   28.63                                
  3 Smith, Kelsy A      SO Gators-FL                 NT   10:02.31          3  
      28.53   30.14   30.49   30.45   30.28   30.33   30.24   30.32
      30.07   30.18   29.92   30.87   30.66   30.88   30.44   30.56
      29.93   29.79   29.57   28.66                                
  4 Jennings, Christin  SO Gophers-MN                NT   10:02.73          2  
      28.95   30.06   29.82   30.33   30.07   30.37   30.52   30.64
      30.40   30.44   30.12   30.25   30.48   30.81   30.43   30.85
      30.51   29.84   29.69   28.15                                
  5 Gilliam, Kristin B  SR Gators-FL                 NT   10:18.88          1  
      29.21   30.88   31.12   31.08   31.08   30.99   30.99   30.65
      30.82   30.95   31.05   30.96   31.20   31.25   31.42   31.17
      31.44   31.20   30.81   30.61                                
  6 Beales, Kristen E   FR Gators-FL                 NT  x10:20.56        
      28.74   30.77   30.69   30.93   30.87   30.56   30.92   31.06
      31.15   31.38   31.29   31.49   32.03   32.49   31.73   31.15
      31.26   31.01   30.74   30.30                                
  7 Strickland, Kait    SO Gophers-MN                NT   10:21.46        
      29.15   31.27   31.24   31.20   31.27   31.15   30.93   31.47
      31.01   31.17   31.38   31.04   31.43   32.06   31.42   31.36
      31.12   30.99   30.76   30.04                                
  8 Leary, Sharon       JR Gophers-MN                NT  x10:41.79        
      29.43   31.77   32.00   32.26   32.04   32.28   32.15   32.50
      32.58   32.67   32.53   32.46   32.39   32.38   32.46   32.32
      32.20   32.17   32.01   31.19                                
 
Event 6  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McLarty, Dustin F   JR Gators-FL                 NT    9:17.71          9  
      25.84   27.99   27.95   27.79   27.80   28.09   28.08   28.26
      28.23   28.11   28.17   27.68   27.60   27.85   27.90   28.17
      27.76   28.00   28.43   28.01                                
  2 Zebley, Nico        FR Gophers-MN                NT    9:20.15          4  
      26.54   27.76   27.98   28.02   28.07   27.76   27.91   28.09
      28.56   28.15   27.89   28.03   28.53   28.57   28.18   27.85
      28.42   28.94   28.29   26.61                                
  3 Holmes, Mike        SO Gophers-MN                NT    9:22.82          3  
      25.69   27.90   27.86   27.68   27.98   27.84   28.15   28.22
      28.16   28.44   28.48   28.53   28.51   28.56   28.67   28.61
      28.56   28.86   28.60   27.52                                
  4 Wood, Zach          SR Gophers-MN                NT    9:29.57          2  
      26.47   29.12   28.77   29.00   28.78   29.15   28.82   28.73
      28.73   28.79   28.62   28.18   28.19   28.08   28.26   28.31
      28.47   28.51   28.57   28.02                                
  5 Kauffman, Cody L    SO Gators-FL                 NT    9:33.99          1  
      26.22   28.16   28.78   29.07   28.96   28.98   28.86   29.05
      29.02   29.11   28.91   29.09   28.81   28.99   28.86   29.11
      28.82   28.79   28.83   27.57                                
  6 Nead, Kevin T       JR Gators-FL                 NT    9:38.43        
      26.65   28.67   28.60   28.75   28.99   29.03   28.97   29.13
      28.83   28.96   28.82   29.26   29.36   29.35   29.54   29.31
      29.26   29.23   29.04   28.68                                
  7 Shrestha, Eric G    FR Gators-FL                 NT   x9:41.52        
      26.63   28.72   28.93   28.86   28.95   29.33   29.46   29.48
      29.59   29.55   29.48   29.57   29.72   29.62   29.49   29.16
      29.40   29.13   29.03   27.42                                
 
Event 7  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:47.09  A
        1:50.30  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pike, Natalie N     JR Gators-FL                 NT    1:49.25 B        9  
      26.02   27.85   27.80   27.58                                
  2 Kobayashi, Yuen     SO Gophers-MN                NT    1:49.91 B        4  
      26.51   27.88   27.90   27.62                                
  3 Kemp, Elizabeth A   FR Gators-FL                 NT    1:50.58          3  
      26.57   28.11   27.97   27.93                                
  4 Ball, Katie E       JR Gators-FL                 NT    1:52.00          2  
      27.13   28.09   28.38   28.40                                
  5 Winter, Lauren M    SO Gators-FL                 NT   x1:52.56        
      26.45   28.36   29.12   28.63                                
  6 McCarthy, Meredith  SO Gophers-MN                NT    1:52.88          1  
      26.22   28.60   29.29   28.77                                
  7 Shaughnessy, Jenny  SO Gophers-MN                NT    1:52.89        
      26.89   28.41   28.98   28.61                                
  8 Tukey, Valerie      SR Gophers-MN                NT   x1:53.99        
      27.55   28.64   28.96   28.84                                
 -- Moreau, Laurie F    SR Gators-FL                 NT   X1:54.82        
      27.14   28.93   29.48   29.27                                
 -- Goldson, Elizabeth  FR Gators-FL                 NT   X1:55.02        
      26.95   29.08   29.73   29.26                                
 -- Lopez, Coral R      FR Gators-FL                 NT   X1:55.36        
      27.34   29.35   29.65   29.02                                
 
Event 8  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:35.09  A
        1:37.94  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Woodson, Michael    JR Gophers-MN                NT    1:39.71          9  
      23.67   25.58   25.23   25.23                                
  2 Rudolf, Roland      FR Gators-FL                 NT    1:39.83          4  
      23.59   25.86   25.41   24.97                                
  3 Schmidt, Tyler      JR Gophers-MN                NT    1:40.40          3  
      23.59   25.39   25.69   25.73                                
  4 Ally, Bradley K     SO Gators-FL                 NT    1:40.56          2  
      23.56   25.81   25.64   25.55                                
  5 Solfelt, Mark       FR Gophers-MN                NT    1:41.94          1  
      23.36   26.05   25.75   26.78                                
  6 Coan, Matt R        SR Gators-FL                 NT    1:41.98        
      23.69   25.69   26.07   26.53                                
  7 Johnson, Grant S    JR Gators-FL                 NT   x1:43.89        
      23.92   26.16   26.96   26.85                                
 
Event 9  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          54.47  A
          56.10  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vanderbilt, Samant  JR Gators-FL                 NT      56.34          9  
      27.33   29.01                                                
  2 Peterson, Sarah M   FR Gators-FL                 NT      56.77          4  
      28.07   28.70                                                
  3 Hasling, Jennifer   SR Gophers-MN                NT      57.16          3  
      28.26   28.90                                                
  4 Akradi, Roxane      JR Gophers-MN                NT      57.31          2  
      28.23   29.08                                                
  5 Forster, Erin       JR Gophers-MN                NT      57.85          1  
      28.24   29.61                                                
  6 Reid, Jamie L       SR Gators-FL                 NT      58.81        
      29.02   29.79                                                
  7 Wabeke, Castina     FR Gophers-MN                NT     x59.66        
      29.05   30.61                                                
  8 Lindh, Jennie C     JR Gators-FL                 NT     x59.70        
      29.08   30.62                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          47.43  A
          48.75  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Plummer, David      JR Gophers-MN                NT      49.33          9  
      24.05   25.28                                                
  2 Pinzon, Omar A      FR Gators-FL                 NT      49.56          4  
      24.00   25.56                                                
  3 Berve, Dan          SR Gophers-MN                NT      50.08          3  
      24.35   25.73                                                
  4 Payne, Russ         JR Gophers-MN                NT      51.12          2  
      25.15   25.97                                                
  5 Stroman, Skylar Z   FR Gators-FL                 NT      51.41          1  
      25.36   26.05                                                
  6 Feinberg, Iddo      JR Gators-FL                 NT      52.57        
      25.88   26.69                                                
  7 Mullee, Peter       FR Gophers-MN                NT     x52.59        
      24.76   27.83                                                
 
Event 11  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:01.70  A
        1:03.55  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kazika, Kim         FR Gophers-MN                NT    1:05.57          9  
      30.67   34.90                                                
  2 Weiman, Candace J   SR Gators-FL                 NT    1:05.65          4  
      31.10   34.55                                                
  3 Hartley, Amanda B   JR Gators-FL                 NT    1:06.44          3  
      30.85   35.59                                                
  4 Drab, Caroline E    JR Gators-FL                 NT    1:07.19          2  
      31.83   35.36                                                
  5 Hopkins-Vacca, Cor  FR Gophers-MN                NT    1:07.74          1  
      32.13   35.61                                                
  6 Bjorklund, Erika    SR Gophers-MN                NT    1:08.80        
      32.06   36.74                                                
  7 Budhal, Katie       FR Gophers-MN                NT   x1:09.39        
      32.74   36.65                                                
 
Event 12  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          53.60  A
          55.20  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee-To, Colin       SO Gophers-MN                NT      55.65          9  
      26.11   29.54                                                
  2 Knoechel, Drew      SR Gophers-MN                NT      56.68          4  
      26.69   29.99                                                
  3 Timmer, Jason       JR Gophers-MN                NT      56.77          3  
      26.46   30.31                                                
  4 Burckle, Clark C    FR Gators-FL                 NT      57.29          2  
      27.06   30.23                                                
  5 Mrazek, Bill J      SR Gators-FL                 NT      58.36          1  
      27.40   30.96                                                
  6 DeMatteis, Luca     SR Gators-FL                 NT      59.08        
      27.81   31.27                                                
  7 Schaefer, Rob       FR Gophers-MN                NT     x59.18        
      28.06   31.12                                                
  8 Fischetti, Robbie   SR Gators-FL                 NT     x59.82        
      27.85   31.97                                                
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:58.99  A
        2:02.55  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cota, Stephanie M   SO Gators-FL                 NT    2:00.67 B        9  
      28.09   30.94   30.78   30.86                                
  2 Carusone, Ashley H  SR Gators-FL                 NT    2:02.39 B        4  
      28.65   31.15   31.47   31.12                                
  3 Lago, Jenny M       SO Gators-FL                 NT    2:05.31          3  
      28.57   32.41   32.14   32.19                                
  4 Ridder, Danielle    SO Gophers-MN                NT    2:05.53          2  
      28.54   31.94   32.42   32.63                                
  5 Chang, Jennifer     SR Gophers-MN                NT    2:05.76          1  
      28.78   31.71   32.33   32.94                                
  6 Larson, Kim S       JR Gators-FL                 NT   x2:07.04        
      28.83   31.88   32.61   33.72                                
  7 O'Neill, Erin       JR Gophers-MN                NT    2:09.72        
      29.47   32.59   33.34   34.32                                
  8 St. Martin, Lindse  SR Gophers-MN                NT   x2:14.17        
      29.64   33.46   34.65   36.42                                
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:44.93  A
        1:48.07  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fraser, Shaune D    FR Gators-FL                 NT    1:46.93 B        9  
      24.83   27.21   27.39   27.50                                
  2 Walsh, J.B. B       JR Gators-FL                 NT    1:49.76          4  
      25.48   27.85   27.99   28.44                                
  3 Sugimoto, Hiro      SR Gophers-MN                NT    1:49.79          3  
      24.81   28.11   27.90   28.97                                
  4 Bernier, Evan       SO Gophers-MN                NT    1:51.46          2  
      24.93   27.99   28.67   29.87                                
  5 Wold, Alex          FR Gophers-MN                NT    1:52.40          1  
      25.71   29.06   28.55   29.08                                
  6 Weis, Adam          SO Gophers-MN                NT   x1:52.43        
      25.25   28.20   28.94   30.04                                
  7 Matulic, Erich      FR Gators-FL                 NT    1:55.93        
      26.17   29.34   30.00   30.42                                
 
Event 15  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          22.75  A
          23.43  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kemp, Elizabeth A   FR Gators-FL                 NT      23.48          9  
  2 Napier, Stephanie   FR Gators-FL                 NT      23.84          4  
  3 Hasling, Jennifer   SR Gophers-MN                NT      23.91          3  
  4 Pike, Natalie N     JR Gators-FL                 NT      24.11          2  
  5 Busack, Stacy       SO Gophers-MN                NT      24.16          1  
  6 Kezbers, Krista     SR Gophers-MN                NT      24.40        
  7 Holtmeyer, Erin     SO Gophers-MN                NT     x24.49        
  8 Spofforth, Gemma M  FR Gators-FL                 NT     x24.61        
 
Event 16  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          19.60  A
          20.18  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cerensek, Igor      SR Gophers-MN                NT      20.90          9  
  2 Penniman, Daniel L  JR Gators-FL                 NT      21.23          4  
  3 Volcansek, Ales     SR Gophers-MN                NT      21.30          3  
  4 Lee-To, Colin       SO Gophers-MN                NT      21.46          2  
  5 Ballatore, Ron A    SO Gators-FL                 NT      21.54          1  
  6 Engel, Matt         JR Gophers-MN                NT     x21.57        
  7 Jones, Brett A      SO Gators-FL                 NT      21.79        
  8 Hughes, Peter J     FR Gators-FL                 NT     x22.09        
 
Event 17  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stern, Whitney      SO Gators-FL                 NT     288.90          9  
  2 Hubbard, Brianna    SO Gophers-MN                NT     285.53          4  
  3 Funch, Jennifer     FR Gators-FL                 NT     282.30          3  
  4 Barstad, Alexandra  FR Gophers-MN                NT     268.43          2  
  5 Jakits, Holly       SR Gophers-MN                NT     254.63          1  
  6 Bartell, Jeana      SO Gators-FL                 NT     252.90        
  7 Provo, Hillary      FR Gophers-MN                NT    x246.15        
 
Event 18  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Jonathan    SO Gators-FL                 NT     366.31          9  
  2 Young, Cole         SO Gophers-MN                NT     340.28          4  
  3 Kennedy, Shaun      SR Gophers-MN                NT     312.53          3  
  4 Leech, Aaron        SO Gators-FL                 NT     305.93          2  
  5 Schmidt, Justin     SR Gators-FL                 NT     264.23          1  
 
Event 19  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          49.49  A
          50.97  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burckle, Caroline   JR Gators-FL                 NT      50.91 B        9  
      25.03   25.88                                                
  2 McCarthy, Meredith  SO Gophers-MN                NT      52.83          3.5
      25.65   27.18                                                
  2 Kezbers, Krista     SR Gophers-MN                NT      52.83          3.5
      25.80   27.03                                                
  4 Ballatore, Jenne A  FR Gators-FL                 NT      53.28          2  
      26.08   27.20                                                
  5 Spofforth, Gemma M  FR Gators-FL                 NT      53.47          1  
      25.74   27.73                                                
  6 Holtmeyer, Erin     SO Gophers-MN                NT      53.48        
      26.47   27.01                                                
  7 Lopez, Coral R      FR Gators-FL                 NT     x53.50        
      25.96   27.54                                                
  8 Busack, Stacy       SO Gophers-MN                NT     x53.55        
      25.79   27.76                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          43.35  A
          44.65  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cerensek, Igor      SR Gophers-MN                NT      44.94          9  
      21.62   23.32                                                
  2 Delac, Mario        SR Gophers-MN                NT      45.26          4  
      21.75   23.51                                                
  3 Bernier, Evan       SO Gophers-MN                NT      45.77          3  
      22.06   23.71                                                
  4 Schmidt, Tyler      JR Gophers-MN                NT     x46.44        
      22.58   23.86                                                
  4 Penniman, Daniel L  JR Gators-FL                 NT      46.44          2  
      22.19   24.25                                                
  6 Ballatore, Ron A    SO Gators-FL                 NT      46.77          1  
      22.66   24.11                                                
  7 Jones, Brett A      SO Gators-FL                 NT      47.49        
      22.83   24.66                                                
  8 Hughes, Peter J     FR Gators-FL                 NT     x50.01        
      23.70   26.31                                                
 
Event 21  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:57.79  A
        2:01.32  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vanderbilt, Samant  JR Gators-FL                 NT    2:02.54          9  
      28.87   30.54   31.66   31.47                                
  2 Forster, Erin       JR Gophers-MN                NT    2:03.15          4  
      29.48   31.43   31.03   31.21                                
  3 Harris, Kristen C   SR Gators-FL                 NT    2:05.20          3  
      29.80   32.04   31.65   31.71                                
  4 Reid, Jamie L       SR Gators-FL                 NT    2:05.22          2  
      29.93   31.46   32.19   31.64                                
  5 Shaughnessy, Jenny  SO Gophers-MN                NT    2:06.33          1  
      30.93   32.24   32.07   31.09                                
  6 Hanson, Andrea      FR Gophers-MN                NT    2:06.55        
      30.16   32.28   32.19   31.92                                
  7 Wabeke, Castina     FR Gophers-MN                NT   x2:08.20        
      29.90   32.17   33.08   33.05                                
  8 Peterson, Sarah M   FR Gators-FL                 NT   x2:08.85        
      30.53   32.94   33.56   31.82                                
 
Event 22  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:44.02  A
        1:47.14  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pinzon, Omar A      FR Gators-FL                 NT    1:46.89 B        9  
      25.79   27.27   27.38   26.45                                
  2 Plummer, David      JR Gophers-MN                NT    1:46.97 B        4  
      25.57   27.41   26.99   27.00                                
  3 Rudolf, Roland      FR Gators-FL                 NT    1:47.35          3  
      25.77   27.96   27.14   26.48                                
  4 Payne, Russ         JR Gophers-MN                NT    1:49.55          2  
      25.71   26.91   28.00   28.93                                
  5 Nead, Kevin T       JR Gators-FL                 NT    1:52.27          1  
      27.14   28.38   28.70   28.05                                
  6 Stroman, Skylar Z   FR Gators-FL                 NT   x1:53.97        
      28.32   28.96   28.54   28.15                                
  7 Woodson, Michael    JR Gophers-MN                NT    1:54.00        
      26.56   28.57   29.49   29.38                                
  8 Mullee, Peter       FR Gophers-MN                NT   x1:58.40        
      27.36   29.70   30.74   30.60                                
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:13.65  A
        2:17.65  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hartley, Amanda B   JR Gators-FL                 NT    2:22.11          9  
      32.43   36.81   36.72   36.15                                
  2 Kazika, Kim         FR Gophers-MN                NT    2:22.25          4  
      32.09   36.72   36.99   36.45                                
  3 Hopkins-Vacca, Cor  FR Gophers-MN                NT    2:25.00          3  
      32.53   36.65   37.49   38.33                                
  4 Drab, Caroline E    JR Gators-FL                 NT    2:26.89          2  
      32.95   37.05   38.09   38.80                                
  5 Ballatore, Jenne A  FR Gators-FL                 NT    2:29.11          1  
      34.13   38.01   38.90   38.07                                
  6 Budhal, Katie       FR Gophers-MN                NT    2:29.42        
      33.56   38.21   38.90   38.75                                
  7 Bjorklund, Erika    SR Gophers-MN                NT   x2:31.05        
      33.88   38.06   39.16   39.95                                
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:57.29  A
        2:00.80  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burckle, Clark C    FR Gators-FL                 NT    2:02.80          9  
      28.31   31.66   31.58   31.25                                
  2 Timmer, Jason       JR Gophers-MN                NT    2:03.84          4  
      28.06   31.81   31.74   32.23                                
  3 Knoechel, Drew      SR Gophers-MN                NT    2:04.56          3  
      28.20   31.65   32.31   32.40                                
  4 Mrazek, Bill J      SR Gators-FL                 NT    2:06.60          2  
      28.70   32.48   32.46   32.96                                
  5 Lee-To, Colin       SO Gophers-MN                NT    2:07.87          1  
      29.48   33.02   33.01   32.36                                
  6 DeMatteis, Luca     SR Gators-FL                 NT    2:08.80        
      29.40   32.74   33.05   33.61                                
  7 Schaefer, Rob       FR Gophers-MN                NT   x2:09.61        
      29.50   32.75   33.60   33.76                                
  8 Fischetti, Robbie   SR Gators-FL                 NT   x2:12.81        
      30.01   33.64   34.69   34.47                                
 
Event 25  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:45.46  A
        4:54.02  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kobayashi, Yuen     SO Gophers-MN                NT    4:51.65 B        9  
      28.00   29.44   29.57   29.67   29.78   29.48   29.40   29.17
      29.11   28.03                                                
  2 Ball, Katie E       JR Gators-FL                 NT    4:51.84 B        4  
      28.11   29.31   29.63   29.58   29.52   29.63   29.39   29.49
      29.23   27.95                                                
  3 Jennings, Christin  SO Gophers-MN                NT    4:53.98 B        3  
      28.01   29.28   29.64   29.70   29.78   29.50   29.85   29.38
      29.47   29.37                                                
  4 Larson, Kim S       JR Gators-FL                 NT    4:56.92          2  
      28.19   29.67   30.05   30.14   29.71   29.88   29.86   30.03
      30.10   29.29                                                
  5 Tukey, Valerie      SR Gophers-MN                NT    5:02.70          1  
      28.76   30.66   30.82   30.84   30.62   30.53   30.63   30.65
      29.80   29.39                                                
  6 Moreau, Laurie F    SR Gators-FL                 NT    5:04.14        
      28.37   30.49   30.97   30.81   30.77   30.72   30.73   30.57
      30.67   30.04                                                
  7 Pike, Natalie N     JR Gators-FL                 NT   x5:04.94        
      28.65   30.17   30.70   30.55   30.99   30.86   30.90   30.75
      31.02   30.35                                                
  8 O'Neill, Erin       JR Gophers-MN                NT   x5:12.76        
      29.41   31.20   31.50   31.51   31.42   31.58   31.84   31.86
      31.56   30.88                                                
 
Event 26  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:18.59  A
        4:26.34  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fraser, Shaune D    FR Gators-FL                 NT    4:31.83          9  
      25.62   27.71   27.87   27.74   27.75   27.32   27.37   27.50
      27.66   25.29                                                
  2 Wood, Zach          SR Gophers-MN                NT    4:34.66          4  
      25.39   27.67   27.66   27.94   28.00   27.88   27.74   28.01
      27.98   26.39                                                
  3 Holmes, Mike        SO Gophers-MN                NT    4:35.56          3  
      25.33   27.58   27.96   27.97   28.09   27.70   27.90   28.04
      27.92   27.07                                                
  4 Coan, Matt R        SR Gators-FL                 NT    4:39.66          2  
      25.40   27.60   27.89   28.30   28.23   28.06   28.49   28.72
      28.53   28.44                                                
  5 Zebley, Nico        FR Gophers-MN                NT    4:41.82          1  
      25.88   28.15   28.23   28.19   27.99   29.11   28.59   29.30
      28.87   27.51                                                
  6 Weis, Adam          SO Gophers-MN                NT   x4:42.74        
      25.85   28.37   28.84   28.75   28.90   28.96   28.45   29.15
      28.24   27.23                                                
  7 Shrestha, Eric G    FR Gators-FL                 NT    4:45.07        
      26.23   28.34   28.76   28.70   29.05   28.66   29.24   29.48
      28.98   27.63                                                
  8 Johnson, Grant S    JR Gators-FL                 NT   x4:52.38        
      26.41   28.23   28.91   29.31   29.44   29.24   29.43   29.96
      30.54   30.91                                                
 
Event 27  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          53.75  A
          55.36  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Jennifer     SR Gophers-MN                NT      57.45          9  
      27.34   30.11                                                
  2 Ridder, Danielle    SO Gophers-MN                NT      57.70          4  
      26.86   30.84                                                
  3 Akradi, Roxane      JR Gophers-MN                NT      58.57          3  
      27.47   31.10                                                
  4 St. Martin, Lindse  SR Gophers-MN                NT     x59.34        
      27.57   31.77                                                
 -- Winter, Lauren M    SO Gators-FL                 NT     X56.79        
      26.61   30.18                                                
 -- Healy, Colleen E    JR Gators-FL                 NT     X56.85        
      26.46   30.39                                                
 -- Lago, Jenny M       SO Gators-FL                 NT     X58.16        
      26.89   31.27                                                
 -- Weiman, Candace J   SR Gators-FL                 NT     X58.18        
      27.98   30.20                                                
 
Event 28  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          47.09  A
          48.50  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ally, Bradley K     SO Gators-FL                 NT      49.29          9  
      23.33   25.96                                                
  2 Bernier, Evan       SO Gophers-MN                NT      49.49          4  
      23.22   26.27                                                
  3 Berve, Dan          SR Gophers-MN                NT      49.82          3  
      23.33   26.49                                                
  4 Walsh, J.B. B       JR Gators-FL                 NT      50.17          2  
      23.86   26.31                                                
  5 Engel, Matt         JR Gophers-MN                NT      50.93          1  
      23.31   27.62                                                
  6 Feinberg, Iddo      JR Gators-FL                 NT      51.55        
      23.78   27.77                                                
  7 Sugimoto, Hiro      SR Gophers-MN                NT     x51.59        
      24.15   27.44                                                
  8 Ballatore, Ron A    SO Gators-FL                 NT     x52.47        
      24.58   27.89                                                
 
Event 29  Women 400 Yard IM
===============================================================================
        4:15.63  A
        4:23.29  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shaughnessy, Jenny  SO Gophers-MN                NT    4:22.87 B        9  
      29.29   32.66   33.58   32.56   38.69   38.22   29.79   28.08
  2 Strickland, Kait    SO Gophers-MN                NT    4:31.26          4  
      29.16   33.12   35.25   34.96   38.39   39.34   30.92   30.12
  3 Ridder, Danielle    SO Gophers-MN                NT    4:32.99          3  
      28.66   32.81   35.78   34.74   38.36   38.78   32.58   31.28
  4 Hanson, Andrea      FR Gophers-MN                NT   x4:38.57        
      30.59   34.78   34.96   33.23   41.63   40.64   32.45   30.29
 -- Carusone, Ashley H  SR Gators-FL                 NT   X4:20.22        
      28.53   31.80   33.07   32.92   37.74   37.88   30.16   28.12
 -- Retrum, Leah L      JR Gators-FL                 NT   X4:20.33        
      28.35   31.55   33.12   31.87   39.07   37.87   30.50   28.00
 -- Cota, Stephanie M   SO Gators-FL                 NT   X4:22.32        
      28.67   32.05   33.22   32.20   40.29   39.23   29.02   27.64
 -- Smith, Kelsy A      SO Gators-FL                 NT   X4:37.49        
      28.75   32.29   36.47   34.58   40.33   41.83   32.42   30.82
 
Event 30  Men 400 Yard IM
===============================================================================
        3:46.89  A
        3:53.69  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ally, Bradley K     SO Gators-FL                 NT    3:57.49          9  
      25.12   28.56   30.19   29.80   34.26   34.69   28.25   26.62
  2 Burckle, Clark C    FR Gators-FL                 NT    3:58.81          4  
      25.87   29.35   31.24   30.49   33.43   34.16   27.97   26.30
  3 McLarty, Dustin F   JR Gators-FL                 NT    3:59.42          3  
      25.69   29.14   30.91   30.15   34.50   34.61   27.85   26.57
  4 Nead, Kevin T       JR Gators-FL                 NT   x4:00.55        
      26.37   30.35   30.31   30.11   34.38   35.16   27.42   26.45
  5 Wold, Alex          FR Gophers-MN                NT    4:01.44          2  
      26.05   29.25   31.35   30.61   34.10   34.79   28.50   26.79
  6 Payne, Russ         JR Gophers-MN                NT    4:04.86          1  
      25.49   29.13   29.60   30.54   34.40   36.42   29.93   29.35
  7 Solfelt, Mark       FR Gophers-MN                NT    4:11.99        
      25.79   29.83   30.85   31.49   36.16   37.29   30.80   29.78
  8 Zebley, Nico        FR Gophers-MN                NT   x4:12.39        
      27.64   31.40   30.58   30.21   37.44   38.70   29.33   27.09
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:18.95  A
        3:24.91  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                  NT    3:29.40         11  
     1) McCarthy, Meredith SO           2) Kezbers, Krista SR             
     3) Kobayashi, Yuen SO              4) Tukey, Valerie SR              
       25.39    52.94    25.19    52.20    25.55    52.03    25.22    52.23
  2 University of Minnesota-MN  'B'                  NT    3:30.60          4  
     1) Chang, Jennifer SR              2) Holtmeyer, Erin SO             
     3) Akradi, Roxane JR               4) Hasling, Jennifer SR           
       25.68    53.20    25.00    52.30    25.01    53.01    24.97    52.09
 -- University of Florida-FL  'A'                    NT   X3:27.01        
     1) Ballatore, Jenne A FR           2) Pike, Natalie N JR             
     3) Winter, Lauren M SO             4) Burckle, Caroline S JR         
       26.12    53.16    24.27    50.94    24.66    51.81    24.42    51.10
 -- University of Florida-FL  'B'                    NT   X3:29.37        
     1) Larson, Kim S JR                2) Peterson, Sarah M FR           
     3) Spofforth, Gemma M FR           4) Vanderbilt, Samantha C JR      
       26.16    53.73    25.03    52.01    24.65    52.28    24.18    51.35
 -- University of Florida-FL  'C'                    NT   X3:41.30        
     1) Moreau, Laurie F SR             2) Ball, Katie E JR               
     3) Lopez, Coral R FR               4) Lago, Jenny M SO               
       27.23    56.31    26.10    54.18    25.84    53.60    27.08    57.21
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        2:54.21  A
        2:59.43  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                  NT    2:59.53         11  
     1) Delac, Mario SR                 2) Woodson, Michael JR            
     3) Bernier, Evan SO                4) Cerensek, Igor SR              
       21.66    45.31    21.10    44.88    21.24    44.93    20.91    44.41
  2 University of Minnesota-MN  'B'                  NT    3:03.32          2  
     1) Schmidt, Tyler JR               2) Timmer, Jason JR               
     3) Engel, Matt JR                  4) Plummer, David JR              
       22.26    46.22    21.11    45.33    21.65    45.46    21.64    46.31
  3 University of Minnesota-MN  'C'                  NT   x3:06.76        
     1) Volcansek, Ales SR              2) Mullee, Peter FR               
     3) Berve, Dan SR                   4) Weis, Adam SO                  
       22.98    47.34    21.40    45.93    22.43    46.78    22.55    46.71
  4 University of Florida-FL  'B'                    NT    3:07.95        
     1) Coan, Matt R SR                 2) Jones, Brett A SO              
     3) Johnson, Grant S JR             4) Feinberg, Iddo JR              
       22.45    47.33    21.74    46.34    22.18    46.57    22.60    47.71
 -- University of Florida-FL  'A'                    NT   X3:01.44          4  
     1) Fraser, Shaune D FR             2) Ballatore, Ron A SO            
     3) Penniman, Daniel L JR           4) Rudolf, Roland FR              
       21.83    45.38    21.39    45.51    21.43    45.70    21.37    44.85
Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC on ESPN

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.