Gator Sportshop
Gator Ticket Office

Men's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to University of Florida       Hy-Tek's Meet Manager 2/7/2006 09:44 AM
                    Florida vs. Indian River CC - 2/4/2006                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Alicia      FR Gators-FL                 NT     277.05          9  
  2 Sowers, Rachel      FR Gators-FL                 NT     244.73          4  
  3 Ellerby, Sarah      SO Gators-FL                 NT     241.13          3  
  4 Bartell, Jeana      FR Gators-FL                 NT    x240.22        
  5 Stern, Whitney      FR Gators-FL                 NT    x237.82        
  6 Mauser, Danielle       IRCC                      NT     237.52          2  
 
Event 2  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leech, Aaron        FR Gators-FL                 NT     293.63          9  
  2 Schmidt, Justin     JR Gators-FL                 NT     239.71          4  
 
Event 3  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ellerby, Sarah      SO Gators-FL                 NT     268.20          9  
  2 Mauser, Danielle       IRCC                      NT     266.18          4  
  3 Bartell, Jeana      FR Gators-FL                 NT     260.63          3  
  4 Stern, Whitney      FR Gators-FL                 NT     257.78          2  
  5 Sowers, Rachel      FR Gators-FL                 NT    x250.65        
 
Event 4  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leech, Aaron        FR Gators-FL                 NT     322.35          9  
 
Event 5  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:39.75  A
        1:42.89  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Florida-FL  'B'                    NT    1:43.99         11  
     1) Vanderbilt, Samantha SO         2) Drab, Caroline FR              
     3) Weiman, Candace JR              4) Pike, Natalie SO               
       26.88    28.80    24.32    23.99                                    
  2 University of Florida-FL  'C'                    NT    1:46.62          4  
     1) Lindh, Jennie FR                2) Hartley, Amanda SO             
     3) Lago, Jenny FR                  4) Healy, Colleen SO              
       27.12    29.39    26.22    23.89                                    
  3 University of Florida-FL  'A'                    NT    1:47.28          2  
     1) Vollmer, Dana FR                2) Bernhardt, Vipa SR             
     3) Huff, Mandy SR                  4) Tannhauser, Jamie SR           
       26.87    28.21    26.32    25.88                                    
  4 Indian River Community College  'A'              NT    1:51.02        
     1) Norris, Emily                   2) Clemens, Clare                 
     3) McIntyre, Kelly                 4) Neubig, Amanda                 
       28.33    31.72    26.94    24.03                                    
  5 Indian River Community College  'B'              NT    1:54.90        
     1) Gretch, Alexandra               2) Martella, Kimberly             
     3) Helmers, Melissa                4) Tafur, Victoria                
       30.17    31.56    28.21    24.96                                    
  6 Indian River Community College  'C'              NT    1:57.30        
     1) Cox, Vanessa                    2) Peck, Whitney                  
     3) Shippee, Brittney               4) Place, Cortney                 
       30.60    32.66    28.54    25.50                                    
  7 Indian River Community College  'D'              NT    2:03.10        
     1) Shawah, Alana                   2) O'Boy, Shannon                 
     3) Massimino, Crissy               4) Linley, Erin                   
       33.47    34.56    29.12    25.95                                    
 
Event 6  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:26.52  A
        1:29.32  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Florida-FL  'C'                    NT    1:32.58         11  
     1) Tullius, Rex FR                 2) Ally, Bradley FR               
     3) Salatta, Lucas FR               4) Smith, Jos FR                  
       24.44    26.23    21.36    20.55                                    
  2 University of Florida-FL  'B'                    NT    1:34.05          4  
     1) Fischetti, Robbie JR            2) Mrazek, Bill JR                
     3) DeMatteis, Luca SO              4) Coan, Matt JR                  
       23.96    26.24    23.20    20.65                                    
  3 University of Florida-FL  'D'                    NT    1:35.05          2  
     1) Feinberg, Iddo SO               2) Nead, Kevin SO                 
     3) Townsend, Darian SO             4) Penniman, Daniel SO            
       24.19    28.15    22.53    20.18                                    
  4 Indian River Community College  'B'              NT    1:37.70        
     1) Ingvoldstad, Justin             2) Vega, Adam                     
     3) Gaik, Jeff                      4) Belew, Micah                   
       25.73    27.25    23.30    21.42                                    
  5 Indian River Community College  'C'              NT    1:40.68        
     1) Pelser, Le Roux                 2) Blom, Patrick                  
     3) Ahumada, Javier                 4) McSweeney, Christopher         
       25.77    28.21    24.12    22.58                                    
 -- Indian River Community College  'A'              NT         DQ        
     1) Dunaway, Seth                   2) Andara, Leopoldo               
     3) Marcum, William                 4) Baker, Scott                   
       24.73    27.44    22.80    20.75                                    
 -- University of Florida-FL  'A'                    NT         DQ        
     1) Lochte, Ryan SR                 2) Borreca, Nick SR               
     3) Meena, Elliot SR                4) Greener, Andrew SR             
       21.70    25.37    22.80    21.10                                    
 
Event 7  Mixed 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Costa, Fernando        IRCC                      NT   15:40.41          9  
      25.84   28.19   28.70   29.01   28.72   28.82   29.06   28.70
      29.00   28.68   28.83   29.06   28.86   28.96   28.95   28.91
      28.46   28.64   28.61   28.72   28.66   28.76   28.47   28.82
      28.78   28.72   28.78   28.59   28.56   27.94   27.40   27.57
      26.64
  2 Kauffman, Cody      FR Gators-FL                 NT   15:43.64          4  
      26.05   28.05   28.72   28.75   28.78   28.91   28.76   28.77
      28.96   28.80   28.78   28.95   28.81   28.95   28.89   28.76
      28.55   28.58   28.68   28.73   28.76   28.61   28.92   28.74
      28.95   28.57   28.93   28.62   28.63   28.46   28.08   28.41
      27.73
  3 Evitts, Jay            IRCC                      NT   16:13.73          3  
      26.62   29.28   29.49   29.69   29.56   29.87   29.85   29.67
      30.17   29.75   29.76   29.85   29.99   29.72   29.50   29.78
      29.52   29.66   29.65   29.36   29.48   28.90   29.20   29.64
      29.80   29.68   30.22   30.04   30.18   29.98   29.43   28.56
      27.88
  4 Wright, Blake          IRCC                      NT   16:50.47          2  
      26.96   29.81   31.64   31.52   31.62   31.04   30.90   31.26
      30.98   31.23   30.92   31.20   31.21   30.96   30.57   30.88
      30.73   30.96   31.05   30.92   30.81   30.78   30.61   30.77
      30.67   30.61   30.75   30.91   30.92   30.30   30.65   29.56
      26.77
  5 Buso, Natalia          IRCC                      NT   17:21.13          1  
      29.51   31.19   31.36   31.53   31.75   31.89   31.88   31.90
      31.58   31.89   31.71   31.63   31.69   31.75   31.67   31.50
      31.57   31.45   31.25   31.39   31.38   31.49   31.22   31.73
      32.07   31.80   31.85   31.62   31.75   31.88   31.60   31.61
      31.04
  6 Allfrey, Nicole     JR Gators-FL                 NT   17:39.15        
      29.45   31.69   31.52   31.73   31.27   31.82   31.95   31.76
      31.93   31.78   31.53   31.61   31.69   31.85   31.83   31.72
      31.42   31.92   32.03   32.49   32.34   32.80   32.81   33.14
      32.71   33.26   33.14   32.79   32.95   32.87   33.00   32.60
      31.75
  7 Powers, Katie          IRCC                      NT   18:24.48        
      30.11   32.75   32.94   33.28   33.34   33.47   33.42   33.45
      33.89   33.82   33.70   33.63   33.83   33.66   33.52   33.54
      33.87   33.74   33.50   33.74   33.77   33.83   33.90   33.76
      34.09   34.01   33.76   33.76   34.03   33.75   33.53   32.79
      32.30
 
Event 9  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:47.09  A
        1:50.30  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bernhardt, Vipa     SR Gators-FL                 NT    1:50.26 B        9  
      25.87   27.50   28.24   28.65                                
  2 Carusone, Ashley    JR Gators-FL                 NT    1:50.59          4  
      26.51   27.69   28.36   28.03                                
  3 Gilliam, Kristin    JR Gators-FL                 NT    1:52.59          3  
      26.90   27.99   28.55   29.15                                
  4 Nowotzin, Silke     FR Gators-FL                 NT    1:54.22          2  
      26.74   27.93   29.48   30.07                                
  5 Moreau, Laurie      JR Gators-FL                 NT    1:55.15          1  
      27.06   28.72   29.42   29.95                                
  6 Tafur, Victoria        IRCC                      NT    1:57.86        
      27.62   29.76   30.26   30.22                                
  7 Helmers, Melissa       IRCC                      NT    1:58.02        
      27.59   29.18   30.61   30.64                                
  8 Cox, Vanessa           IRCC                      NT    1:59.06        
      26.98   30.11   31.08   30.89                                
 
Event 10  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:35.60  A
        1:38.46  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Darian    SO Gators-FL                 NT    1:38.31 B        9  
      23.19   25.18   24.96   24.98                                
  2 Coan, Matt          JR Gators-FL                 NT    1:39.63          4  
      23.30   25.22   25.29   25.82                                
  3 Penniman, Daniel    SO Gators-FL                 NT    1:41.37          3  
      23.48   25.49   26.01   26.39                                
  4 Wilder, Russell     FR Gators-FL                 NT    1:43.43          2  
      24.28   26.25   26.54   26.36                                
  5 Belew, Micah           IRCC                      NT    1:44.44          1  
      24.15   26.37   27.26   26.66                                
  6 McSweeney, Christo     IRCC                      NT    1:49.65        
      25.40   28.13   27.97   28.15                                
  7 Waganaar, Clint        IRCC                      NT    1:49.98        
      25.49   27.08   28.83   28.58                                
 
Event 11  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          54.47  A
          56.10  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weiman, Candace     JR Gators-FL                 NT      57.73          9  
      28.19   29.54                                                
  2 Healy, Colleen      SO Gators-FL                 NT      57.99          4  
      28.41   29.58                                                
  3 Lindh, Jennie       FR Gators-FL                 NT      58.63          3  
      28.55   30.08                                                
  4 Lago, Jenny         FR Gators-FL                 NT   x1:00.46        
      29.49   30.97                                                
  5 McIntyre, Kelly        IRCC                      NT    1:02.65          2  
      30.22   32.43                                                
  6 Gretch, Alexandra      IRCC                      NT    1:05.20          1  
      31.61   33.59                                                
 
Event 12  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          47.43  A
          48.85  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Greener, Andrew     SR Gators-FL                 NT      50.94          9  
      25.10   25.84                                                
  2 Feinberg, Iddo      SO Gators-FL                 NT      51.46          4  
      25.05   26.41                                                
  3 Tullius, Rex        FR Gators-FL                 NT      51.90          3  
      25.56   26.34                                                
  4 Dunaway, Seth          IRCC                      NT      52.66          2  
      25.77   26.89                                                
  5 DeMatteis, Luca     SO Gators-FL                 NT     x53.86        
      26.38   27.48                                                
  6 Pelser, Le Roux        IRCC                      NT      54.95          1  
      26.32   28.63                                                
 
Event 13  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:01.70  A
        1:03.86  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hartley, Amanda     SO Gators-FL                 NT    1:06.80          9  
      31.60   35.20                                                
  2 Huff, Mandy         SR Gators-FL                 NT    1:06.95          4  
      31.66   35.29                                                
  3 Carusone, Ashley    JR Gators-FL                 NT    1:08.25          3  
      33.05   35.20                                                
  4 Martella, Kimberly     IRCC                      NT    1:08.80          2  
      32.06   36.74                                                
  5 Peck, Whitney          IRCC                      NT    1:09.84          1  
      33.29   36.55                                                
  6 O'Boy, Shannon         IRCC                      NT    1:16.14        
      35.55   40.59                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          53.60  A
          55.62  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mrazek, Bill        JR Gators-FL                 NT      58.80          9  
      27.44   31.36                                                
  2 Ballatore, Ron      FR Gators-FL                 NT      58.82          4  
      27.67   31.15                                                
  3 Deery, Kyle         JR Gators-FL                 NT      58.95          3  
      27.67   31.28                                                
  4 Hartley, Brian      SR Gators-FL                 NT   x1:00.15        
      28.22   31.93                                                
  5 Vega, Adam             IRCC                      NT    1:00.28          2  
      28.08   32.20                                                
  6 Blom, Patrick          IRCC                      NT    1:03.39          1  
      29.60   33.79                                                
 
Event 15  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:58.11  A
        2:01.65  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vollmer, Dana       FR Gators-FL                 NT    2:01.08 B        9  
      27.30   30.21   31.74   31.83                                
  2 Larson, Kim         SO Gators-FL                 NT    2:04.89          4  
      29.09   31.64   31.41   32.75                                
  3 Reid, Jamie         JR Gators-FL                 NT    2:07.81          3  
      28.95   32.18   32.99   33.69                                
  4 Smith, Kelsy        FR Gators-FL                 NT   x2:10.14        
      29.72   32.54   33.81   34.07                                
  5 Clemens, Clare         IRCC                      NT    2:11.87          2  
      29.48   33.17   34.80   34.42                                
  6 Shippee, Brittney      IRCC                      NT    2:14.29          1  
      30.18   34.00   34.73   35.38                                
  7 Shawah, Alana          IRCC                      NT    2:22.27        
      31.04   35.97   37.46   37.80                                
  8 Massimino, Crissy      IRCC                      NT   x2:23.49        
      30.72   35.69   38.85   38.23                                
 
Event 16  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:44.93  A
        1:48.07  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borreca, Nick       SR Gators-FL                 NT    1:50.07          9  
      24.60   28.00   28.72   28.75                                
  2 Andara, Leopoldo       IRCC                      NT    1:50.38          4  
      25.09   27.94   27.96   29.39                                
  3 Work, Tobias        SO Gators-FL                 NT    1:50.84          3  
      25.42   28.45   28.51   28.46                                
  4 Nead, Kevin         SO Gators-FL                 NT    1:53.79          2  
      25.45   28.83   29.24   30.27                                
  5 Jaben, Max          SO Gators-FL                 NT   x1:55.11        
      25.91   28.73   29.68   30.79                                
  6 Ahumada, Javier        IRCC                      NT    1:58.13          1  
      26.52   29.16   30.55   31.90                                
  7 Gaik, Jeff             IRCC                      NT    2:03.51        
      26.41   31.33   33.25   32.52                                
 
Event 17  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          22.88  A
          23.56  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pike, Natalie       SO Gators-FL                 NT      24.45          9  
  2 Neubig, Amanda         IRCC                      NT      24.52          4  
  3 Vanderbilt, Samant  SO Gators-FL                 NT      24.72          3  
  4 Drab, Caroline      FR Gators-FL                 NT      25.30          2  
  5 Norris, Emily          IRCC                      NT      25.44          1  
  6 Place, Cortney         IRCC                      NT      25.79        
  7 Linley, Erin           IRCC                      NT     x26.25        
 
Event 18  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          19.74  A
          20.33  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Baker, Scott           IRCC                      NT      20.34          9  
  2 Ally, Bradley       FR Gators-FL                 NT      20.84          4  
  3 Townsend, Darian    SO Gators-FL                 NT      20.91          3  
  4 Wilder, Russell     FR Gators-FL                 NT      21.53          2  
  5 Marcum, William        IRCC                      NT      21.63          1  
  6 Ingvoldstad, Justi     IRCC                      NT      21.66        
  7 Jones, Brent        FR Gators-FL                 NT     x21.72        
  8 Waganaar, Clint        IRCC                      NT     x23.16        
 
Event 19  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          49.49  A
          50.97  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burckle, Caroline   SO Gators-FL                 NT      51.58          9  
      24.98   26.60                                                
  2 Healy, Colleen      SO Gators-FL                 NT      52.42          4  
      25.19   27.23                                                
  3 Neubig, Amanda         IRCC                      NT      53.18          3  
      26.09   27.09                                                
  4 Nowotzin, Silke     FR Gators-FL                 NT      54.33          2  
      26.51   27.82                                                
  5 Norris, Emily          IRCC                      NT      55.53          1  
      26.64   28.89                                                
  6 Tafur, Victoria        IRCC                      NT      55.85        
      27.24   28.61                                                
  7 Place, Cortney         IRCC                      NT     x56.49        
      27.29   29.20                                                
  8 Linley, Erin           IRCC                      NT     x56.72        
      27.46   29.26                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          43.35  A
          44.65  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Baker, Scott           IRCC                      NT      45.80          9  
      22.48   23.32                                                
  2 Hughes, Tim         SO Gators-FL                 NT      46.50          4  
      22.65   23.85                                                
  3 Johnson, Grant      SO Gators-FL                 NT      46.76          3  
      22.80   23.96                                                
  4 Wilder, Russell     FR Gators-FL                 NT      47.26          2  
      22.91   24.35                                                
  5 Ingvoldstad, Justi     IRCC                      NT      47.37          1  
      23.16   24.21                                                
  6 Meena, Elliot       SR Gators-FL                 NT     x47.97        
      23.17   24.80                                                
  7 Belew, Micah           IRCC                      NT      48.16        
      23.35   24.81                                                
  8 Pelser, Le Roux        IRCC                      NT     x48.68        
      23.02   25.66                                                
 
Event 21  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:58.24  A
        2:01.78  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cota, Stephanie     FR Gators-FL                 NT    2:02.33          9  
      30.02   31.51   30.91   29.89                                
  2 Reid, Jamie         JR Gators-FL                 NT    2:02.86          4  
      30.08   31.98   30.24   30.56                                
  3 Harris, Kristen     JR Gators-FL                 NT    2:04.33          3  
      30.57   33.11   30.13   30.52                                
  4 Carusone, Ashley    JR Gators-FL                 NT   x2:07.97        
      30.21   32.62   32.85   32.29                                
  5 Helmers, Melissa       IRCC                      NT    2:13.14          2  
      31.38   33.08   34.22   34.46                                
  6 Cox, Vanessa           IRCC                      NT    2:16.33          1  
      32.11   34.32   34.91   34.99                                
  7 Gretch, Alexandra      IRCC                      NT    2:25.28        
      32.71   36.87   37.86   37.84                                
 
Event 22  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:44.02  A
        1:47.14  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hartley, Brian      SR Gators-FL                 NT    1:48.50          9  
      26.09   27.41   27.24   27.76                                
  2 McLarty, Dustin     SO Gators-FL                 NT    1:49.74          4  
      26.34   27.79   27.76   27.85                                
  3 Tullius, Rex        FR Gators-FL                 NT    1:51.20          3  
      26.60   28.47   28.44   27.69                                
  4 Dunaway, Seth          IRCC                      NT    1:57.68          2  
      28.05   30.16   29.85   29.62                                
  5 Millen, Chris       SO Gators-FL                 NT   x1:57.69        
      28.61   29.75   29.82   29.51                                
  6 Evitts, Jay            IRCC                      NT    2:02.70          1  
      28.56   30.80   31.61   31.73                                
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:13.65  A
        2:18.27  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clemens, Clare         IRCC                      NT    2:21.91          9  
      33.09   35.61   36.41   36.80                                
  2 Martella, Kimberly     IRCC                      NT    2:29.97          4  
      33.55   37.76   39.17   39.49                                
  3 Peck, Whitney          IRCC                      NT    2:35.67          3  
      34.81   38.73   40.36   41.77                                
 -- Weiman, Candace     JR Gators-FL                 NT   X2:19.24        
      33.00   35.68   35.33   35.23                                
 -- Drab, Caroline      FR Gators-FL                 NT   X2:21.12        
      32.34   36.23   36.21   36.34                                
 -- Hartley, Amanda     SO Gators-FL                 NT   X2:25.48        
      32.73   36.47   37.71   38.57                                
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:56.55  A
        2:00.87  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vega, Adam             IRCC                      NT    2:14.00          9  
      29.27   32.95   34.89   36.89                                
  2 Blom, Patrick          IRCC                      NT    2:21.89          4  
      30.43   35.44   37.65   38.37                                
 -- DeMatteis, Luca     SO Gators-FL                 NT   X2:03.32        
      28.30   31.06   31.55   32.41                                
 -- Deery, Kyle         JR Gators-FL                 NT   X2:06.69        
      28.62   32.11   32.80   33.16                                
 -- Ballatore, Ron      FR Gators-FL                 NT   X2:10.46        
      29.90   33.37   33.76   33.43                                
 
Event 25  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:45.46  A
        4:54.02  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Buso, Natalia          IRCC                      NT    5:16.83          9  
      29.13   31.02   31.47   32.13   32.04   32.56   32.27   32.21
      32.29   31.71                                                
  2 Powers, Katie          IRCC                      NT    5:24.83          4  
      29.08   31.66   33.03   32.92   32.53   32.97   33.61   33.50
      33.40   32.13                                                
  3 Shawah, Alana          IRCC                      NT    5:28.17          3  
      29.62   32.25   33.25   33.15   33.35   33.32   33.74   33.12
      33.49   32.88                                                
 -- Gilliam, Kristin    JR Gators-FL                 NT   X5:00.44        
      27.79   29.61   29.77   30.27   30.01   30.38   30.38   30.75
      30.76   30.72                                                
 -- Tannhauser, Jamie   SR Gators-FL                 NT   X5:01.94        
      28.43   29.91   30.17   30.29   30.32   30.50   30.51   30.46
      30.69   30.66                                                
 -- Moreau, Laurie      JR Gators-FL                 NT   X5:04.46        
      28.35   30.14   30.42   30.61   30.63   30.73   30.92   31.00
      31.04   30.62                                                
 -- Allfrey, Nicole     JR Gators-FL                 NT   X5:11.82        
      29.09   30.94   31.28   31.46   31.13   31.82   31.52   31.84
      31.89   30.85                                                
 
Event 26  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:19.63  A
        4:27.41  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Costa, Fernando        IRCC                      NT    4:34.64          9  
      25.65   27.56   27.96   27.91   27.82   27.63   27.80   27.71
      27.38   27.22                                                
  2 Wright, Blake          IRCC                      NT    4:58.21          4  
      26.23   29.28   30.19   30.90   30.76   30.76   30.36   30.52
      30.17   29.04                                                
 -- Coan, Matt          JR Gators-FL                 NT   X4:30.70        
      24.76   26.91   27.18   27.28   27.37   27.29   27.61   27.88
      27.02   27.40                                                
 -- Ally, Bradley       FR Gators-FL                 NT   X4:36.91        
      25.18   27.18   27.17   27.67   27.44   28.18   28.30   28.89
      28.81   28.09                                                
 -- Jones, Brent        FR Gators-FL                 NT   X4:37.69        
      25.34   27.49   27.83   28.31   28.18   27.85   28.03   28.22
      28.38   28.06                                                
 -- Walsh, J.B.         SO Gators-FL                 NT   X4:42.00        
      25.75   27.63   27.91   28.00   28.31   27.67   28.31   29.16
      29.80   29.46                                                
 
Event 27  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          53.75  A
          55.36  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Kelly        IRCC                      NT      59.65          9  
      28.12   31.53                                                
  2 Shippee, Brittney      IRCC                      NT    1:02.90          4  
      29.85   33.05                                                
  3 Massimino, Crissy      IRCC                      NT    1:03.75          3  
      29.72   34.03                                                
 -- Lindh, Jennie       FR Gators-FL                 NT     X57.62        
      26.73   30.89                                                
 -- Vanderbilt, Samant  SO Gators-FL                 NT     X58.40        
      27.42   30.98                                                
 -- Pike, Natalie       SO Gators-FL                 NT     X59.24        
      28.25   30.99                                                
 -- Huff, Mandy         SR Gators-FL                 NT   X1:00.12        
      27.98   32.14                                                
 
Event 28  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          47.25  A
          48.66  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marcum, William        IRCC                      NT      52.23          9  
      23.73   28.50                                                
  2 Gaik, Jeff             IRCC                      NT      52.31          4  
      24.27   28.04                                                
  3 Ahumada, Javier        IRCC                      NT      53.40          3  
      24.88   28.52                                                
  4 McSweeney, Christo     IRCC                      NT     x55.94        
      25.73   30.21                                                
 -- Lochte, Ryan        SR Gators-FL                 NT     X46.91        
      21.83   25.08                                                
 -- Feinberg, Iddo      SO Gators-FL                 NT     X51.04        
      23.82   27.22                                                
 -- Meena, Elliot       SR Gators-FL                 NT     X51.75        
      24.34   27.41                                                
 -- Smith, Jos          FR Gators-FL                 NT     X52.94        
      24.59   28.35                                                
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
        2:00.52  A
        2:04.29  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clemens, Clare         IRCC                      NT    2:10.10          9  
      29.34   33.63   36.40   30.73                                
  2 Gretch, Alexandra      IRCC                      NT    2:22.86          4  
      30.84   36.65   42.39   32.98                                
  3 Peck, Whitney          IRCC                      NT    2:22.97          3  
      31.19   38.19   39.88   33.71                                
 -- Bernhardt, Vipa     SR Gators-FL                 NT   X2:03.27        
      26.95   31.83   34.88   29.61                                
 -- Burckle, Caroline   SO Gators-FL                 NT   X2:06.69        
      27.65   31.79   37.50   29.75                                
 -- Guenthner, Laurabe  FR Gators-FL                 NT   X2:13.02        
      29.77   34.57   39.24   29.44                                
 
Event 30  Men 400 Yard IM
===============================================================================
        3:46.89  A
        3:54.10  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andara, Leopoldo       IRCC                      NT    3:58.74          9  
      25.26   28.58   31.63   31.48   32.58   33.75   28.44   27.02
 -- Salatta, Lucas      FR Gators-FL                 NT   X3:51.05        
      24.52   28.13   29.11   28.03   33.41   33.75   27.65   26.45
 -- McLarty, Dustin     SO Gators-FL                 NT   X3:57.03        
      25.58   28.99   30.08   29.35   34.60   34.67   27.43   26.33
 -- Work, Tobias        SO Gators-FL                 NT   X3:58.66        
      25.47   28.69   30.56   29.50   35.38   35.83   26.92   26.31
 -- Mullervy, Scott     JR Gators-FL                 NT   X4:04.84        
      26.19   29.50   31.19   31.21   35.21   35.20   28.78   27.56
 -- Fischetti, Robbie   JR Gators-FL                 NT   X4:07.67        
      26.12   29.70   31.98   31.89   35.87   35.43   29.38   27.30
 -- Mrazek, Bill        JR Gators-FL                 NT   X4:10.20        
      26.18   30.48   32.82   30.76   34.91   35.77   31.05   28.23
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:31.01  A
        1:33.74  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Indian River Community College  'A'              NT    1:39.45         11  
     1) Neubig, Amanda                  2) Tafur, Victoria                
     3) Norris, Emily                   4) McIntyre, Kelly                
       24.86    24.78    25.15    24.66                                    
  2 Indian River Community College  'B'              NT    1:44.50          4  
     1) Place, Cortney                  2) Cox, Vanessa                   
     3) Helmers, Melissa                4) Martella, Kimberly             
       26.01    25.70    26.42    26.37                                    
  3 Indian River Community College  'C'              NT   x1:46.92        
     1) O'Boy, Shannon                  2) Linley, Erin                   
     3) Massimino, Crissy               4) Powers, Katie                  
       26.58    26.42    27.44    26.48                                    
 -- University of Florida-FL  'A'                    NT   X1:36.07        
     1) Pike, Natalie SO                2) Vollmer, Dana FR               
     3) Healy, Colleen SO               4) Burckle, Caroline SO           
       24.84    23.53    23.64    24.06                                    
 -- University of Florida-FL  'B'                    NT   X1:38.93        
     1) Weiman, Candace JR              2) Bernhardt, Vipa SR             
     3) Huff, Mandy SR                  4) Tannhauser, Jamie SR           
       23.93    23.90    24.93    26.17                                    
 -- University of Florida-FL  'C'                    NT   X1:39.82        
     1) Drab, Caroline FR               2) Lindh, Jennie FR               
     3) Nowotzin, Silke FR              4) Gilliam, Kristin JR            
       25.51    24.24    25.53    24.54                                    
 -- University of Florida-FL  'D'                    NT   X1:40.43        
     1) Moreau, Laurie JR               2) Lago, Jenny FR                 
     3) Larson, Kim SO                  4) Smith, Kelsy FR                
       26.01    25.22    24.77    24.43                                    
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:18.47  A
        1:20.82  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Indian River Community College  'C'              NT    1:28.68         11  
     1) Gaik, Jeff                      2) Wright, Blake                  
     3) Waganaar, Clint                 4) Vega, Adam                     
       22.27    22.46    21.76    22.19                                    
  2 Indian River Community College  'B'              NT    1:28.86          4  
     1) Pelser, Le Roux                 2) Ingvoldstad, Justin            
     3) McSweeney, Christopher          4) Andara, Leopoldo               
       22.05    21.44    23.08    22.29                                    
  3 Indian River Community College  'D'              NT   x1:34.50        
     1) Ahumada, Javier                 2) Costa, Fernando                
     3) Evitts, Jay                     4) Blom, Patrick                  
       22.81    23.02    24.76    23.91                                    
 -- University of Florida-FL  'D'                    NT   X1:22.41        
     1) Johnson, Grant SO               2) Penniman, Daniel SO            
     3) Hughes, Tim SO                  4) Townsend, Darian SO            
       21.56    20.08    20.68    20.09                                    
 -- University of Florida-FL  'C'                    NT   X1:24.07        
     1) Ally, Bradley FR                2) Ballatore, Ron FR              
     3) Wilder, Russell FR              4) Jones, Brent FR                
       21.13    20.42    21.30    21.22                                    
 -- University of Florida-FL  'B'                    NT   X1:27.36        
     1) Coan, Matt JR                   2) Fischetti, Robbie JR           
     3) Mullervy, Scott JR              4) DeMatteis, Luca SO             
       21.58    21.71    21.74    22.33                                    
 -- Indian River Community College  'A'              NT         DQ        
     1) Baker, Scott                    2) Marcum, William                
     3) Belew, Micah                    4) Dunaway, Seth                  
       20.78    20.87    21.32    20.93                                    
 -- University of Florida-FL  'A'                    NT        XDQ        
     1) Lochte, Ryan SR                 2) Borreca, Nick SR               
     3) Hartley, Brian SR               4) Meena, Elliot SR               
       20.03    19.90    21.33    20.72                                    
 
Event 33  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Shawah, Alana          IRCC                      NT   X4:59.53        
Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC Network

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.