Gator Sportshop
Gator Ticket Office

Men's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to University of Florida      Hy-Tek's Meet Manager 1/20/2006 07:07 PM
                        Alabama - Arkansas - 1/20/2006                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rasmussen, Crystal  SR Crimson Tide-ZZ           NT     290.10        
  2 Kushner, Brieanne   SO Razorbacks-ZZ             NT     245.60        
  3 Miller, Alicia      FR Gators-FL                 NT     238.25        
  4 Bartell, Jeana      FR Gators-FL                 NT     222.40        
  5 Stern, Whitney      FR Gators-FL                 NT     202.65        
  6 Wilson, Hilarie     SO Razorbacks-ZZ             NT     186.90        
  7 Tuthill, Karissa    JR Crimson Tide-ZZ           NT     177.65        
  8 Hyslop, Jamie       SO Razorbacks-ZZ             NT     147.70        
 -- Palmer, Madison     RF Razorbacks-ZZ             NT    X194.00        
 -- Ellerby, Sarah      SO Gators-FL                 NT    X201.45        
 -- Sowers, Rachel      FR Gators-FL                 NT    X220.90        
 
Event 2  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leech, Aaron        FR Gators-FL                 NT     282.70        
  2 Schmidt, Justin     JR Gators-FL                 NT     261.65        
  3 Frichtl, Chad       SO Crimson Tide-ZZ           NT     227.50        
 
Event 3  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:39.75  A
        1:42.89  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Florida-FL  'A'                    NT    1:42.98        
     1) Vanderbilt, Samantha SO         2) Bernhardt, Vipa SR             
     3) Vollmer, Dana FR                4) Pike, Natalie SO               
       26.44    54.95  1:19.09  1:42.98                                    
  2 University of Alabama-ZZ  'A'                    NT    1:46.31        
     1) Hallquist, Kathryn SR           2) Sparks, Erin SO                
     3) Genova, Victoria JR             4) Von der Heyde, Vanessa FR      
       26.72    56.57  1:22.56  1:46.31                                    
  3 University of Arkansas-ZZ  'A'                   NT    1:49.11        
     1) Fulop, Mariann JR               2) Engs, Elizabeth FR             
     3) Jackson, Summer FR              4) Thibodeaux, Kristen JR         
       27.55    58.37  1:24.55  1:49.11                                    
  4 University of Alabama-ZZ  'B'                    NT    1:54.23        
     1) Maher, Amanda FR                2) Sellers, Mary-Kate FR          
     3) Belyea, Bridgett JR             4) Johnson, Stephanie SO          
       29.09  1:00.59  1:29.26  1:54.23                                    
 
Event 4  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:26.52  A
        1:29.32  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Florida-FL  'A'                    NT    1:29.63        
     1) Salatta, Lucas FR               2) Ally, Bradley FR               
     3) Lochte, Ryan SR                 4) Borreca, Nick SR               
       22.67    48.05  1:09.01  1:29.63                                    
  2 University of Alabama-ZZ  'A'                    NT    1:31.41        
     1) Perry, Chris FR                 2) Polyakov, Vlad JR              
     3) Bitsakis, Spiros SR             4) Tsagkarakis, Apostolis JR      
       24.20    48.93  1:11.51  1:31.41                                    
  3 University of Florida-FL  'B'                    NT    1:32.32        
     1) Feinberg, Iddo SO               2) DeMatteis, Luca SO             
     3) Hughes, Tim SO                  4) Penniman, Daniel SO            
       23.97    50.03  1:12.17  1:32.32                                    
  4 University of Alabama-ZZ  'B'                    NT    1:35.42        
     1) Jones, Mike SO                  2) Mate', Hunor JR                
     3) Diehl, Van FR                   4) Eichold, Hamp FR               
       24.14    49.37  1:13.52  1:35.42                                    
 
Event 5  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burckle, Caroline   SO Gators-FL                 NT   10:03.94        
       28.58    59.39  1:30.46  2:01.30  2:31.60  3:02.53  3:32.76  4:03.19
     4:33.57  5:03.93  5:34.00  6:04.35  6:34.30  7:04.69  7:34.93  8:05.58
     8:35.59  9:05.16  9:35.05 10:03.94                                    
  2 Miluska, Hanna      SO Crimson Tide-ZZ           NT   10:11.60        
       28.46    59.55  1:30.56  2:01.44  2:32.12  3:02.69  3:33.39  4:04.01
     4:34.87  5:05.58  5:35.90  6:06.36  6:37.41  7:08.16  7:38.97  8:09.90
     8:40.83  9:11.38  9:41.90 10:11.60                                    
  3 Moreau, Laurie      JR Gators-FL                 NT   10:16.84        
       28.90  1:00.01  1:31.47  2:02.65  2:33.53  3:04.17  3:35.05  4:05.80
     4:36.38  5:07.00  5:37.60  6:08.30  6:39.09  7:09.85  7:40.66  8:11.46
     8:42.64  9:14.10  9:45.86 10:16.84                                    
  4 Theilemann, Tara    JR Crimson Tide-ZZ           NT   10:28.63        
       29.18  1:00.41  1:32.12  2:03.83  2:35.51  3:07.07  3:38.70  4:10.31
     4:41.97  5:13.53  5:45.04  6:16.55  6:47.91  7:19.35  7:50.87  8:22.27
     8:53.78  9:25.28  9:57.12 10:28.63                                    
 -- Singer, Kim         SO Crimson Tide-ZZ           NT  X10:30.86        
       29.13  1:00.58  1:32.12  2:03.71  2:35.01  3:06.35  3:37.89  4:09.73
     4:41.71  5:13.74  5:45.85  6:17.76  6:49.55  7:21.42  7:53.34  8:25.47
     8:57.20  9:28.70 10:00.53 10:30.86                                    
 
Event 6  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Work, Tobias        SO Gators-FL                 NT    9:06.37        
       25.48    53.36  1:21.67  1:50.03  2:17.99  2:45.83  3:13.61  3:41.63
     4:09.00  4:36.35  5:03.69  5:31.24  5:58.55  6:25.90  6:52.83  7:19.93
     7:46.82  8:13.52  8:40.06  9:06.37                                    
  2 Randall, Mark       FR Crimson Tide-ZZ           NT    9:08.34        
       25.89    53.74  1:21.84  1:50.03  2:18.44  2:46.63  3:14.27  3:42.17
     4:10.16  4:37.09  5:04.56  5:31.74  5:59.12  6:26.52  6:53.48  7:20.60
     7:47.64  8:14.66  8:42.07  9:08.34                                    
  3 Nead, Kevin         SO Gators-FL                 NT    9:21.12        
       26.06    53.96  1:22.09  1:50.17  2:18.45  2:46.79  3:14.88  3:43.03
     4:11.16  4:39.37  5:07.53  5:35.68  6:03.94  6:32.29  7:00.91  7:29.40
     7:57.66  8:25.85  8:53.79  9:21.12                                    
  4 Kauffman, Cody      FR Gators-FL                 NT    9:26.75        
       26.22    54.52  1:22.97  1:51.65  2:20.16  2:48.69  3:17.10  3:45.74
     4:14.29  4:42.89  5:11.44  5:40.02  6:08.51  6:36.97  7:05.43  7:34.14
     8:02.74  8:31.05  8:59.28  9:26.75                                    
  5 Schnack, Andy       FR Crimson Tide-ZZ           NT    9:43.38        
       26.82    55.76  1:25.36  1:54.77  2:24.42  2:53.74  3:23.13  3:52.69
     4:22.05  4:51.42  5:20.69  5:49.94  6:19.30  6:48.58  7:18.23  7:47.52
     8:16.87  8:46.28  9:15.29  9:43.38                                    
 -- Millen, Chris       SO Gators-FL                 NT   X9:41.62        
       26.72    55.38  1:24.42  1:53.50  2:22.55  2:51.72  3:21.05  3:50.07
     4:19.32  4:48.90  5:18.29  5:47.50  6:17.14  6:46.71  7:16.12  7:45.74
     8:15.09  8:44.22  9:13.55  9:41.62                                    
 
Event 7  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:47.09  A
        1:50.30  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Larson, Kim         SO Gators-FL                 NT    1:50.79        
       26.62    54.89  1:22.75  1:50.79                                    
  2 Von der Heyde, Van  FR Crimson Tide-ZZ           NT    1:51.34        
       26.83    55.29  1:23.50  1:51.34                                    
  3 Gilliam, Kristin    JR Gators-FL                 NT    1:52.30        
       26.68    54.94  1:23.52  1:52.30                                    
  4 Bassino, Melina     JR Crimson Tide-ZZ           NT    1:52.52        
       27.08    55.36  1:23.80  1:52.52                                    
  5 Gregory, Emily      SO Razorbacks-ZZ             NT    2:02.47        
       27.54    58.07  1:29.93  2:02.47                                    
  6 Kora, Angela        SR Razorbacks-ZZ             NT    2:03.58        
       29.30  1:00.62  1:32.24  2:03.58                                    
 -- Harris, Kristen     JR Gators-FL                 NT   X1:55.36        
       27.22    56.36  1:25.90  1:55.36                                    
 -- Johnson, Stephanie  SO Crimson Tide-ZZ           NT   X1:58.24        
       27.31    56.79  1:27.38  1:58.24                                    
 
Event 8  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:35.60  A
        1:38.46  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Latone, Ryan        SO Crimson Tide-ZZ           NT    1:39.89        
       24.05    49.72  1:14.82  1:39.89                                    
  2 McLarty, Dustin     SO Gators-FL                 NT    1:41.28        
       23.94    50.02  1:15.84  1:41.28                                    
  3 Bitsakis, Spiros    SR Crimson Tide-ZZ           NT    1:41.63        
       24.14    50.81  1:16.38  1:41.63                                    
  4 Jones, Brent        FR Gators-FL                 NT    1:42.40        
       24.09    49.93  1:16.36  1:42.40                                    
  5 Smith, Jos          FR Gators-FL                 NT    1:42.45        
       24.34    51.08  1:17.08  1:42.45                                    
  6 Hansen, Tim         JR Crimson Tide-ZZ           NT    1:44.16        
       24.31    50.08  1:16.65  1:44.16                                    
 -- Wilder, Russell     FR Gators-FL                 NT   X1:43.67        
       24.28    50.46  1:16.42  1:43.67                                    
 
Event 9  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          54.47  A
          56.10  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reid, Jamie         JR Gators-FL                 NT      56.53        
       27.92    56.53                                                      
  2 Healy, Colleen      SO Gators-FL                 NT      57.47        
       28.15    57.47                                                      
  3 Hallquist, Kathryn  SR Crimson Tide-ZZ           NT      57.50        
       28.55    57.50                                                      
  4 Fulop, Mariann      JR Razorbacks-ZZ             NT      59.19        
       28.90    59.19                                                      
  5 Anderson, Caitlin   FR Crimson Tide-ZZ           NT      59.60        
       28.96    59.60                                                      
  6 Kimmel, Dashya      FR Razorbacks-ZZ             NT    1:03.42        
       31.02  1:03.42                                                      
 -- Silver, Tifanie     SO Razorbacks-ZZ             NT   X1:01.73        
       30.12  1:01.73                                                      
 -- Beji, Selma         JR Crimson Tide-ZZ           NT   X1:03.13        
       31.12  1:03.13                                                      
 
Event 10  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          47.43  A
          48.85  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ally, Bradley       FR Gators-FL                 NT      50.32        
       24.41    50.32                                                      
  2 Johnson, Grant      SO Gators-FL                 NT      50.55        
       24.85    50.55                                                      
  3 Feinberg, Iddo      SO Gators-FL                 NT      51.47        
       25.16    51.47                                                      
  4 Perry, Chris        FR Crimson Tide-ZZ           NT      51.60        
       25.27    51.60                                                      
  5 Tullius, Rex        FR Gators-FL                 NT     x51.89        
       25.41    51.89                                                      
  6 Jones, Brent        FR Gators-FL                 NT     x52.06        
       25.17    52.06                                                      
  7 Dickson, Luke       JR Crimson Tide-ZZ           NT      52.95        
       25.67    52.95                                                      
  8 Burke, Will         SO Crimson Tide-ZZ           NT      55.88        
       26.90    55.88                                                      
 
Event 11  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:01.70  A
        1:03.86  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hartley, Amanda     SO Gators-FL                 NT    1:05.10        
       30.85  1:05.10                                                      
  2 Sparks, Erin        SO Crimson Tide-ZZ           NT    1:05.17        
       30.91  1:05.17                                                      
  3 Drab, Caroline      FR Gators-FL                 NT    1:06.02        
       30.64  1:06.02                                                      
  4 Sellers, Mary-Kate  FR Crimson Tide-ZZ           NT    1:08.82        
       32.12  1:08.82                                                      
  5 Engs, Elizabeth     FR Razorbacks-ZZ             NT    1:09.01        
       32.41  1:09.01                                                      
  6 Strange, Lonnie     FR Razorbacks-ZZ             NT    1:12.81        
       34.47  1:12.81                                                      
 -- Kliewer, Aimee      FR Crimson Tide-ZZ           NT   X1:13.24        
       34.71  1:13.24                                                      
 
Event 12  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          53.60  A
          55.62  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Polyakov, Vlad      JR Crimson Tide-ZZ           NT      54.95 B      
       26.23    54.95                                                      
  2 Mate', Hunor        JR Crimson Tide-ZZ           NT      55.30 B      
       25.72    55.30                                                      
  3 Mrazek, Bill        JR Gators-FL                 NT      57.96        
       27.09    57.96                                                      
  4 DeMatteis, Luca     SO Gators-FL                 NT      58.07        
       27.78    58.07                                                      
  5 Fischetti, Robbie   JR Gators-FL                 NT      58.09        
       27.37    58.09                                                      
  6 Deery, Kyle         JR Gators-FL                 NT     x58.79        
       27.65    58.79                                                      
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:58.11  A
        2:01.65  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genova, Victoria    JR Crimson Tide-ZZ           NT    2:02.46        
       27.78    58.56  1:30.12  2:02.46                                    
  2 Huff, Mandy         SR Gators-FL                 NT    2:02.63        
       27.20    58.26  1:30.22  2:02.63                                    
  3 Lago, Jenny         FR Gators-FL                 NT    2:04.99        
       27.91    59.01  1:31.31  2:04.99                                    
  4 Belyea, Bridgett    JR Crimson Tide-ZZ           NT    2:10.69        
       29.84  1:03.15  1:37.20  2:10.69                                    
  5 Thibodeaux, Kriste  JR Razorbacks-ZZ             NT    2:11.31        
       29.08  1:02.02  1:36.50  2:11.31                                    
  6 Fletcher, Emily     FR Razorbacks-ZZ             NT    2:13.88        
       29.70  1:03.04  1:37.68  2:13.88                                    
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:44.93  A
        1:48.07  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Meena, Elliot       SR Gators-FL                 NT    1:50.47        
       24.78    52.60  1:21.10  1:50.47                                    
  2 Neff, Andy          SO Crimson Tide-ZZ           NT    1:54.63        
       25.94    54.86  1:23.86  1:54.63                                    
  3 Greer, Kevin        FR Crimson Tide-ZZ           NT    1:59.00        
       26.53    56.21  1:26.71  1:59.00                                    
  4 Arroyo, Guido       SR Crimson Tide-ZZ           NT    2:00.72        
       26.46    56.75  1:28.28  2:00.72                                    
 -- Walsh, J.B.         SO Gators-FL                 NT   X1:50.32        
       25.20    53.26  1:21.52  1:50.32                                    
 -- Jaben, Max          SO Gators-FL                 NT   X1:52.19        
       25.63    54.13  1:22.85  1:52.19                                    
 -- Greener, Andrew     SR Gators-FL                 NT   X1:55.75        
       26.14    55.60  1:25.96  1:55.75                                    
 
Event 15  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          22.88  A
          23.56  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burckle, Caroline   SO Gators-FL                 NT      24.16        
  2 Jackson, Summer     FR Razorbacks-ZZ             NT      24.22        
  3 Pike, Natalie       SO Gators-FL                 NT      24.24        
  4 Johnson, Stephanie  SO Crimson Tide-ZZ           NT      24.71        
  5 Lafevers, Alison    SR Crimson Tide-ZZ           NT      25.14        
  6 Gregory, Emily      SO Razorbacks-ZZ             NT      25.30        
 
Event 16  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          19.74  A
          20.33  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lochte, Ryan        SR Gators-FL                 NT      20.04 B      
  2 Tsagkarakis, Apost  JR Crimson Tide-ZZ           NT      20.58        
  3 Erasmus, Darren     SR Crimson Tide-ZZ           NT      21.08        
  4 Hughes, Tim         SO Gators-FL                 NT      21.30        
  5 Ballatore, Ron      FR Gators-FL                 NT      21.44        
  6 Eichold, Hamp       FR Crimson Tide-ZZ           NT      22.30        
  7 Shirey, Austin      FR Crimson Tide-ZZ           NT     x22.99        
 
Event 17  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rasmussen, Crystal  SR Crimson Tide-ZZ           NT     293.25        
  2 Kushner, Brieanne   SO Razorbacks-ZZ             NT     271.90        
  3 Miller, Alicia      FR Gators-FL                 NT     271.00        
  4 Stern, Whitney      FR Gators-FL                 NT     236.40        
  5 Palmer, Madison     RF Razorbacks-ZZ             NT     228.00        
  6 Bartell, Jeana      FR Gators-FL                 NT     227.15        
  7 Wilson, Hilarie     SO Razorbacks-ZZ             NT     221.10        
  8 Hyslop, Jamie       SO Razorbacks-ZZ             NT    x209.00        
  9 Tuthill, Karissa    JR Crimson Tide-ZZ           NT     195.45        
 
Event 18  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Justin     JR Gators-FL                 NT     283.05        
  2 Leech, Aaron        FR Gators-FL                 NT     282.10        
  3 Frichtl, Chad       SO Crimson Tide-ZZ           NT     274.70        
 
Event 19  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          49.49  A
          50.97  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weiman, Candace     JR Gators-FL                 NT      50.93 B      
       24.74    50.93                                                      
  2 Von der Heyde, Van  FR Crimson Tide-ZZ           NT      51.80        
       25.11    51.80                                                      
  3 Lindh, Jennie       FR Gators-FL                 NT      53.09        
       25.79    53.09                                                      
  4 Anderson, Caitlin   FR Crimson Tide-ZZ           NT      53.54        
       25.84    53.54                                                      
  5 Silver, Tifanie     SO Razorbacks-ZZ             NT      55.86        
       27.21    55.86                                                      
  6 Gregory, Emily      SO Razorbacks-ZZ             NT      55.92        
       26.39    55.92                                                      
 -- Healy, Colleen      SO Gators-FL                 NT     X52.06        
       24.79    52.06                                                      
 -- Gilbert, Amanda     JR Crimson Tide-ZZ           NT     X56.11        
       26.95    56.11                                                      
 
Event 20  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          43.35  A
          44.65  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borreca, Nick       SR Gators-FL                 NT      45.61        
       21.97    45.61                                                      
  2 Bitsakis, Spiros    SR Crimson Tide-ZZ           NT      45.94        
       22.44    45.94                                                      
  3 Erasmus, Darren     SR Crimson Tide-ZZ           NT      46.08        
       22.22    46.08                                                      
  4 Ballatore, Ron      FR Gators-FL                 NT      46.18        
       22.14    46.18                                                      
  5 Smith, Jos          FR Gators-FL                 NT      47.27        
       22.65    47.27                                                      
  6 Eichold, Hamp       FR Crimson Tide-ZZ           NT      49.25        
       23.89    49.25                                                      
 -- Wilder, Russell     FR Gators-FL                 NT     X47.14        
       22.73    47.14                                                      
 
Event 21  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:58.24  A
        2:01.78  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Kelsy        FR Gators-FL                 NT    2:02.49        
       29.15  1:00.04  1:31.36  2:02.49                                    
  2 Harris, Kristen     JR Gators-FL                 NT    2:04.52        
       29.23  1:00.78  1:32.75  2:04.52                                    
  3 Hallquist, Kathryn  SR Crimson Tide-ZZ           NT    2:07.86        
       29.80  1:02.91  1:36.10  2:07.86                                    
  4 Fulop, Mariann      JR Razorbacks-ZZ             NT    2:08.48        
       30.44  1:03.14  1:36.35  2:08.48                                    
  5 Maher, Amanda       FR Crimson Tide-ZZ           NT    2:08.52        
       31.92  1:04.01  1:36.52  2:08.52                                    
  6 Kora, Angela        SR Razorbacks-ZZ             NT    2:13.15        
       32.55  1:05.70  1:39.31  2:13.15                                    
 -- Beji, Selma         JR Crimson Tide-ZZ           NT   X2:17.52        
       33.01  1:08.11  1:43.38  2:17.52                                    
 
Event 22  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:44.02  A
        1:47.14  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hartley, Brian      SR Gators-FL                 NT    1:47.33        
       25.56    52.79  1:20.20  1:47.33                                    
  2 Tullius, Rex        FR Gators-FL                 NT    1:51.31        
       26.59    55.29  1:23.73  1:51.31                                    
  3 Dickson, Luke       JR Crimson Tide-ZZ           NT    1:52.79        
       26.63    54.84  1:23.98  1:52.79                                    
  4 Perry, Chris        FR Crimson Tide-ZZ           NT    1:53.27        
       26.44    55.69  1:24.71  1:53.27                                    
  5 Feinberg, Iddo      SO Gators-FL                 NT    1:54.05        
       26.46    55.47  1:24.94  1:54.05                                    
  6 Schnack, Andy       FR Crimson Tide-ZZ           NT    1:55.33        
       27.30    56.55  1:26.17  1:55.33                                    
 -- Millen, Chris       SO Gators-FL                 NT   X1:56.44        
       28.31    57.84  1:27.42  1:56.44                                    
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:13.65  A
        2:18.27  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sparks, Erin        SO Crimson Tide-ZZ           NT    2:19.83        
       32.06  1:07.54  1:43.51  2:19.83                                    
  2 Hartley, Amanda     SO Gators-FL                 NT    2:21.52        
       32.37  1:08.61  1:44.86  2:21.52                                    
  3 Engs, Elizabeth     FR Razorbacks-ZZ             NT    2:27.89        
       33.79  1:10.89  1:48.79  2:27.89                                    
  4 Pike, Natalie       SO Gators-FL                 NT    2:28.82        
       34.45  1:12.37  1:50.63  2:28.82                                    
  5 Sellers, Mary-Kate  FR Crimson Tide-ZZ           NT    2:32.38        
       33.56  1:11.74  1:50.83  2:32.38                                    
  6 Strange, Lonnie     FR Razorbacks-ZZ             NT    2:33.34        
       35.92  1:14.81  1:53.80  2:33.34                                    
 -- Kliewer, Aimee      FR Crimson Tide-ZZ           NT   X2:38.09        
       35.04  1:15.20  1:56.51  2:38.09                                    
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:56.55  A
        2:00.87  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Polyakov, Vlad      JR Crimson Tide-ZZ           NT    1:57.86 B      
       27.42    57.49  1:27.51  1:57.86                                    
  2 Mate', Hunor        JR Crimson Tide-ZZ           NT    2:01.27        
       28.69    59.26  2:01.27                                             
  3 Mrazek, Bill        JR Gators-FL                 NT    2:04.76        
       28.27  1:00.14  1:32.11  2:04.76                                    
  4 Deery, Kyle         JR Gators-FL                 NT    2:06.53        
       28.93  1:00.88  1:33.79  2:06.53                                    
 -- Mullervy, Scott     JR Gators-FL                 NT   X2:07.76        
       29.01  1:01.09  1:34.30  2:07.76                                    
 
Event 25  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:45.46  A
        4:54.02  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bernhardt, Vipa     SR Gators-FL                 NT    4:53.11 B      
       27.36    56.56  1:26.02  1:55.47  2:25.01  2:54.59  3:24.39  3:54.26
     4:24.18  4:53.11                                                      
  2 Allfrey, Nicole     JR Gators-FL                 NT    4:59.69        
       28.25    58.93  1:29.54  1:59.90  2:30.09  3:00.32  3:30.50  4:00.52
     4:30.52  4:59.69                                                      
  3 Theilemann, Tara    JR Crimson Tide-ZZ           NT    5:07.72        
       28.60    59.42  1:30.56  2:01.75  2:32.69  3:03.64  3:34.70  4:05.96
     4:37.11  5:07.72                                                      
  4 Singer, Kim         SO Crimson Tide-ZZ           NT    5:14.94        
       29.20  1:00.97  1:32.82  2:05.00  2:36.77  3:08.55  3:39.99  4:11.37
     4:42.76  5:14.94                                                      
 -- Gilliam, Kristin    JR Gators-FL                 NT   X4:59.77        
       28.64    59.18  1:29.50  1:59.89  2:30.03  3:00.03  3:30.07  4:00.20
     4:30.23  4:59.77                                                      
 -- Humphreville, Caro  FR Crimson Tide-ZZ           NT   X5:15.62        
       29.34  1:00.83  1:32.43  2:04.00  2:35.90  3:07.97  3:40.33  4:11.97
     4:44.07  5:15.62                                                      
 
Event 26  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:19.63  A
        4:27.41  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Grant      SO Gators-FL                 NT    4:26.44 B      
       25.20    51.62  1:18.63  1:45.87  2:13.02  2:39.98  3:06.81  3:33.72
     4:00.67  4:26.44                                                      
  2 Randall, Mark       FR Crimson Tide-ZZ           NT    4:26.51 B      
       24.65    50.68  1:17.55  1:44.73  2:11.84  2:39.16  3:06.38  3:33.70
     4:00.86  4:26.51                                                      
  3 Kauffman, Cody      FR Gators-FL                 NT    4:37.43        
       25.57    52.88  1:20.86  1:49.03  2:17.29  2:45.64  3:13.70  3:41.78
     4:09.98  4:37.43                                                      
  4 Jones, Brent        FR Gators-FL                 NT    4:40.07        
       25.76    53.44  1:22.01  1:50.30  2:18.44  2:46.57  3:15.14  3:43.87
     4:12.48  4:40.07                                                      
  5 Hansen, Tim         JR Crimson Tide-ZZ           NT    4:53.14        
       25.69    53.93  1:22.36  1:51.27  2:20.91  2:50.75  3:20.80  3:51.24
     4:22.52  4:53.14                                                      
  6 Greer, Kevin        FR Crimson Tide-ZZ           NT    5:00.45        
       26.88    55.96  1:26.00  1:56.11  2:26.58  2:56.69  3:28.08  3:58.76
     4:29.95  5:00.45                                                      
 
Event 27  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          53.75  A
          55.36  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genova, Victoria    JR Crimson Tide-ZZ           NT      57.10        
       26.90    57.10                                                      
  2 Bassino, Melina     JR Crimson Tide-ZZ           NT      57.45        
       26.94    57.45                                                      
  3 Jackson, Summer     FR Razorbacks-ZZ             NT      58.36        
       26.79    58.36                                                      
  4 Thibodeaux, Kriste  JR Razorbacks-ZZ             NT    1:00.14        
       27.86  1:00.14                                                      
 -- Vollmer, Dana       FR Gators-FL                 NT     X54.73        
       25.28    54.73                                                      
 -- Lago, Jenny         FR Gators-FL                 NT     X57.32        
       26.88    57.32                                                      
 -- Huff, Mandy         SR Gators-FL                 NT     X57.56        
       26.84    57.56                                                      
 
Event 28  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          47.25  A
          48.66  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Salatta, Lucas      FR Gators-FL                 NT      48.81        
       23.02    48.81                                                      
  2 Tsagkarakis, Apost  JR Crimson Tide-ZZ           NT      50.56        
       23.46    50.56                                                      
  3 Penniman, Daniel    SO Gators-FL                 NT      50.72        
       23.48    50.72                                                      
  4 Meena, Elliot       SR Gators-FL                 NT      51.09        
       23.89    51.09                                                      
  5 Neff, Andy          SO Crimson Tide-ZZ           NT      51.82        
       24.27    51.82                                                      
  6 Arroyo, Guido       SR Crimson Tide-ZZ           NT      53.73        
       25.00    53.73                                                      
  7 Diehl, Van          FR Crimson Tide-ZZ           NT     x55.43        
       25.12    55.43                                                      
 -- Walsh, J.B.         SO Gators-FL                 NT     X51.57        
       24.42    51.57                                                      
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
        2:00.52  A
        2:04.29  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sparks, Erin        SO Crimson Tide-ZZ           NT    2:05.55        
       28.20  1:00.57  1:36.80  2:05.55                                    
  2 Miluska, Hanna      SO Crimson Tide-ZZ           NT    2:10.56        
       28.28  1:02.29  1:40.94  2:10.56                                    
  3 Anderson, Caitlin   FR Crimson Tide-ZZ           NT    2:12.94        
       28.79  1:01.49  1:41.91  2:12.94                                    
  4 Engs, Elizabeth     FR Razorbacks-ZZ             NT    2:14.39        
       28.99  1:03.61  1:42.29  2:14.39                                    
 -- Carusone, Ashley    JR Gators-FL                 NT   X2:04.11        
       27.64    58.73  1:35.45  2:04.11                                    
 -- Drab, Caroline      FR Gators-FL                 NT   X2:11.08        
       27.79  1:02.56  1:39.89  2:11.08                                    
 -- Fletcher, Emily     FR Razorbacks-ZZ             NT   X2:15.73        
       28.59  1:04.22  1:43.64  2:15.73                                    
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
        1:46.49  A
        1:49.89  B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fischetti, Robbie   JR Gators-FL                 NT    1:52.62        
       24.59    53.13  1:25.29  1:52.62                                    
  2 Ballatore, Ron      FR Gators-FL                 NT    1:52.75        
       24.79    53.43  1:26.79  1:52.75                                    
  3 Walsh, J.B.         SO Gators-FL                 NT    1:54.57        
       24.52    53.52  1:27.72  1:54.57                                    
  4 Hansen, Tim         JR Crimson Tide-ZZ           NT    1:57.83        
       25.31    55.97  1:30.03  1:57.83                                    
  5 Randall, Mark       FR Crimson Tide-ZZ           NT    2:01.07        
       26.77           1:34.39  2:01.07                                    
 -- Mullervy, Scott     JR Gators-FL                 NT   X1:54.91        
       25.10    54.28  1:27.69  1:54.91                                    
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:31.01  A
        1:33.74  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Arkansas-ZZ  'A'                   NT    1:40.09        
     1) Thibodeaux, Kristen JR          2) Jackson, Summer FR             
     3) Silver, Tifanie SO              4) Fulop, Mariann JR              
       25.37    49.22  1:14.42  1:40.09                                    
  2 University of Alabama-ZZ  'B'                    NT    1:42.77        
     1) Hallquist, Kathryn SR           2) Miluska, Hanna SO              
     3) Theilemann, Tara JR             4) Gilbert, Amanda JR             
       25.35    50.44  1:16.71  1:42.77                                    
 -- University of Florida-FL  'A'                    NT   X1:35.85        
     1) Healy, Colleen SO               2) Lindh, Jennie FR               
     3) Nowotzin, Silke FR              4) Vanderbilt, Samantha SO        
       23.81    47.67  1:12.13  1:35.85                                    
 -- University of Alabama-ZZ  'A'                    NT         DQ        
     1) Von der Heyde, Vanessa FR       2) Bassino, Melina JR             
     3) Lafevers, Alison SR             4) Johnson, Stephanie SO          
       24.13    48.34  1:12.64       DQ                                    
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:18.47  A
        1:20.82  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Florida-FL  'A'                    NT    1:21.36        
     1) Lochte, Ryan SR                 2) Ally, Bradley FR               
     3) Borreca, Nick SR                4) Penniman, Daniel SO            
       19.90    40.89  1:01.29  1:21.36                                    
  2 University of Alabama-ZZ  'A'                    NT    1:22.93        
     1) Tsagkarakis, Apostolis JR       2) Erasmus, Darren SR             
     3) Jones, Mike SO                  4) Bitsakis, Spiros SR            
       20.56    41.26  1:02.17  1:22.93                                    
  3 University of Florida-FL  'C'                    NT    1:23.32        
     1) Meena, Elliot SR                2) Greener, Andrew SR             
     3) Deery, Kyle JR                  4) Feinberg, Iddo SO              
       21.29    41.43  1:02.68  1:23.32                                    
  4 University of Florida-FL  'B'                    NT   x1:26.45        
     1) Smith, Jos FR                   2) Salatta, Lucas FR              
     3) Wilder, Russell FR              4) Hughes, Tim SO                 
       21.89    43.12  1:04.52  1:26.45                                    
  5 University of Alabama-ZZ  'B'                    NT    1:28.52        
     1) Perry, Chris FR                 2) Eichold, Hamp FR               
     3) Neff, Andy SO                   4) Shirey, Austin FR              
       22.20    44.16  1:05.74  1:28.52                                    
Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC Network

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.