Gator Locker Room
Gator Ticket Office

Men's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to University of Florida     Hy-Tek's Meet Manager 11/23/2005 01:53 PM
                    Florida vs. Florida State - 11/22/2005                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Alicia               Gators-FL                 NT     257.40    9  
  2 Lerew, Brittany              FloridaState-FL           NT     254.03    4  
  3 Ellerby, Sarah               Gators-FL                 NT     235.43    3  
  4 Sowers, Rachel               Gators-FL                 NT     214.50    2  
  5 Hanna, Carissa               FloridaState-FL           NT     208.04    1  
  6 Bartell, Jeana               Gators-FL                 NT    x207.89  
  7 Lusk, Alex                   Gators-FL                 NT    x200.55  
  8 Stern, Whitney               Gators-FL                 NT    x150.75  
 
Event 2  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Jonathan             Gators-FL                 NT     339.75    9  
  2 Tilbrook, Alex               FloridaState-FL           NT     294.53    4  
  3 Frebel, Dan                  FloridaState-FL           NT     288.30    3  
  4 Crane, Peter                 FloridaState-FL           NT     257.33    2  
  5 Leech, Aaron                 Gators-FL                 NT     254.93    1  
  6 Beinlich, Jason              FloridaState-FL           NT    x250.50  
  7 Jones, Derek                 FloridaState-FL           NT    x243.38  
  8 Schmidt, Justin              Gators-FL                 NT     212.40  
 
Event 3  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lerew, Brittany              FloridaState-FL           NT     273.68    9  
  2 Miller, Alicia               Gators-FL                 NT     268.88    4  
  3 Stern, Whitney               Gators-FL                 NT     251.40    3  
  4 Bartell, Jeana               Gators-FL                 NT     247.88    2  
  5 Hanna, Carissa               FloridaState-FL           NT     233.85    1  
  6 Ellerby, Sarah               Gators-FL                 NT    x227.70  
  7 Sowers, Rachel               Gators-FL                 NT    x217.28  
  8 Lusk, Alex                   Gators-FL                 NT    x200.98  
 
Event 4  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Jonathan             Gators-FL                 NT     362.78    9  
  2 Tilbrook, Alex               FloridaState-FL           NT     321.45    4  
  3 Frebel, Dan                  FloridaState-FL           NT     304.88    3  
  4 Leech, Aaron                 Gators-FL                 NT     285.08    2  
  5 Jones, Derek                 FloridaState-FL           NT     278.48    1  
  6 Schmidt, Justin              Gators-FL                 NT     266.85  
  7 Beinlich, Jason              FloridaState-FL           NT    x253.05  
  8 Crane, Peter                 FloridaState-FL           NT    x227.40  
 
Event 5  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida State University-FL  'A'                       NT    1:40.88   11  
     1) Raleigh, Christie               2) Brick, Lauren                  
     3) Sparg, Lauren                   4) Ellis, Carrie                  
       25.73    53.70  1:18.59  1:40.88                                    
  2 University of Florida-FL  'A'                          NT    1:42.38    4  
     1) Vanderbilt, Samantha            2) Bernhardt, Vipa                
     3) Weiman, Candace                 4) Vollmer, Dana                  
       26.40    55.00  1:19.29  1:42.38                                    
  3 University of Florida-FL  'B'                          NT    1:46.25    2  
     1) Lago, Jenny                     2) Hartley, Amanda                
     3) Healy, Colleen                  4) Huff, Mandy                    
       27.78    57.25  1:22.52  1:46.25                                    
  4 Florida State University-FL  'B'                       NT    1:47.19  
     1) Rademacher, Stacy               2) Huntwork, Kylen                
     3) Tessier, Teresa                 4) King, Abbie                    
       27.85    57.66  1:24.19  1:47.19                                    
 
Event 6  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Florida-FL  'A'                          NT    1:29.70   11  
     1) Lochte, Ryan                    2) Ally, Bradley                  
     3) Borreca, Nick                   4) Townsend, Darian               
       21.73    47.44  1:09.92  1:29.70                                    
  2 Florida State University-FL  'A'                       NT    1:30.20    4  
     1) Powell, Ian                     2) Jamerson, Billy                
     3) Roycik, Joel                    4) Kennon, Alex                   
       23.65    48.69  1:10.42  1:30.20                                    
  3 Florida State University-FL  'B'                       NT    1:31.51    2  
     1) Heine, Jared                    2) Erben, Paul                    
     3) Connor, Stephan                 4) Vivo, Jeffrey                  
       23.78    48.92  1:10.63  1:31.51                                    
  4 University of Florida-FL  'B'                          NT    1:33.58  
     1) Tullius, Rex                    2) Mrazek, Bill                   
     3) Hughes, Tim                     4) Wilder, Russell                
       24.27    50.12  1:12.61  1:33.58                                    
 
Event 7  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larson, Kim                  Gators-FL                 NT   10:00.47    9  
       28.03    58.00  1:28.29  1:58.46  2:28.50  2:58.80  3:29.21  3:59.55
     4:29.77  5:00.13  5:30.19  6:00.14  6:30.11  7:00.19  7:30.38  8:00.59
     8:30.65  9:00.92  9:31.11 10:00.47                                    
  2 Guenthner, Laurabeth         Gators-FL                 NT   10:07.79    3.5
       28.08    58.17  1:28.42  1:58.64  2:28.90  2:59.25  3:29.58  3:59.82
     4:30.21  5:00.60  5:31.05  6:01.68  6:32.21  7:02.99  7:34.06  8:05.02
     8:35.92  9:06.95  9:37.76 10:07.79                                    
  2 Tannhauser, Jamie            Gators-FL                 NT   10:07.79    3.5
       28.46    58.52  1:28.62  1:58.91  2:29.15  2:59.42  3:29.68  3:59.95
     4:30.26  5:00.95  5:31.27  6:01.69  6:32.23  7:03.22  7:34.02  8:05.28
     8:36.23  9:07.14  9:37.84 10:07.79                                    
  4 Martelle, Meredith           FloridaState-FL           NT   10:11.21    2  
       28.17    58.43  1:28.86  1:59.22  2:29.85  3:00.17  3:30.85  4:01.69
     4:32.36  5:03.23  5:34.20  6:05.34  7:07.14  7:38.00           8:08.72
     8:39.68  9:10.70  9:41.09 10:11.21                                    
  5 Smith, Kelsy                 Gators-FL                 NT  x10:18.93  
       29.45  1:00.02  1:30.61  2:01.36  2:31.87  3:02.25  3:32.91  4:03.34
     4:34.09  5:04.69  5:35.64  6:06.74  6:38.38  7:10.12  7:41.80  8:13.48
     8:44.97  9:16.63  9:47.74 10:18.93                                    
  6 Hatfield, Elise              FloridaState-FL           NT   10:34.97    1  
       29.43  1:00.64  1:31.71  2:02.70  2:33.80  3:05.10  3:36.23  4:07.83
     4:39.45  5:11.30  5:43.10  6:15.30  6:47.65  7:20.00  7:52.29  8:24.65
     8:57.17  9:29.41 10:02.45 10:34.97                                    
  7 Matherly, Megan              FloridaState-FL           NT   10:36.03  
       28.41    58.91  1:29.96  2:01.61  2:33.26  3:04.70  3:36.74  4:08.98
     4:40.97  5:13.31  5:45.35  6:17.45  6:50.06  7:22.60  7:55.03  8:27.15
     8:59.77  9:31.76 10:04.26 10:36.03                                    
  8 Pariente, Janine             FloridaState-FL           NT  x10:40.80  
       29.62  1:01.05  1:32.78  2:04.78  2:36.86  3:08.84  3:41.12  4:13.44
     4:45.81  5:18.16  5:50.53  6:22.87  6:55.32  7:27.71  8:00.07  8:32.40
     9:04.91  9:37.19 10:09.52 10:40.80                                    
 
Event 8  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Work, Tobias                 Gators-FL                 NT    9:05.77    9  
       25.15    52.15  1:19.43  1:46.79  2:13.63  2:40.56  3:07.73  3:34.71
     4:01.93  4:29.21  4:56.59  5:24.17  5:51.35  6:19.08  6:46.84  7:14.69
     7:42.43  8:10.46  8:38.46  9:05.77                                    
  2 Roof, Steve                  FloridaState-FL           NT    9:09.82    4  
       25.32    52.31  1:19.51  1:46.95  2:14.14  2:41.42  3:08.68  3:35.90
     4:03.34  4:31.07  4:58.69  5:26.40  5:54.18  6:22.07  6:49.95  7:17.97
     7:46.16  8:14.34  8:42.47  9:09.82                                    
  3 Young, Kyle                  FloridaState-FL           NT    9:16.12    3  
       25.29    52.87  1:20.59  1:48.64  2:16.52  2:44.41  3:12.09  3:40.15
     4:08.01  4:36.01  5:04.10  5:32.05  6:00.14  6:28.20  6:56.03  7:24.22
     7:52.26  8:20.65  8:48.93  9:16.12                                    
  4 Bernard, Chris               Gators-FL                 NT    9:24.17    2  
       25.61    53.43  1:21.59  1:49.98  2:18.03  2:46.43  3:14.72  3:43.46
     4:12.29  4:41.19  5:09.98  5:38.64  6:07.49  6:36.41  7:04.81  7:33.12
     8:01.34  8:29.49  8:57.23  9:24.17                                    
  5 Jaben, Max                   Gators-FL                 NT    9:28.70    1  
       25.57    53.39  1:21.39  1:49.49  2:17.60  2:45.83  3:14.14  3:42.74
     4:11.28  4:40.29  5:08.72  5:37.51  6:06.39  6:35.49  7:04.63  7:33.55
     8:02.28  8:31.26  9:00.22  9:28.70                                    
  6 McLarty, Dustin              Gators-FL                 NT   x9:35.43  
       25.38    53.13  1:21.16  1:49.24  2:17.35  2:45.70  3:14.01  3:42.78
     4:11.87  4:41.12  5:10.54  5:40.11  6:09.77  6:39.70  7:09.38  7:38.81
     8:08.11  8:37.28  9:06.70  9:35.43                                    
 -- Kauffman, Cody               Gators-FL                 NT   X9:41.30  
       26.72    55.25  1:24.21  1:53.38  2:22.42  2:51.55  3:20.54  3:49.97
     4:19.47  4:48.55  5:17.79  5:47.30  6:16.64  6:45.96  7:15.47  7:44.82
     8:14.28  8:43.79  9:12.91  9:41.30                                    
 
Event 9  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pike, Natalie                Gators-FL                 NT    1:47.89    9  
       25.57    53.11  1:20.48  1:47.89                                    
  2 Burckle, Caroline            Gators-FL                 NT    1:48.87    4  
       25.97    53.03  1:20.76  1:48.87                                    
  3 Carusone, Ashley             Gators-FL                 NT    1:51.06    3  
       26.38    54.18  1:22.77  1:51.06                                    
  4 Altman, Romy                 FloridaState-FL           NT    1:53.16    2  
       26.27    54.17  1:23.17  1:53.16                                    
  5 Russell, Cameron             FloridaState-FL           NT    1:53.79    1  
       26.69    55.21  1:24.44  1:53.79                                    
  6 Nowotzin, Silke              Gators-FL                 NT   x1:54.71  
       27.01    56.07  1:25.53  1:54.71                                    
  7 Skaggs, Kate                 FloridaState-FL           NT    1:55.26  
       26.98    55.61  1:25.31  1:55.26                                    
  8 Ronan, Katie                 FloridaState-FL           NT   x1:55.45  
       26.76    55.66  1:25.37  1:55.45                                    
 
Event 10  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Darian             Gators-FL                 NT    1:36.93    9  
       22.63    47.52  1:12.08  1:36.93                                    
  2 Marais, Carl                 FloridaState-FL           NT    1:38.50    4  
       22.69    47.63  1:12.86  1:38.50                                    
  3 Denton, Ed                   FloridaState-FL           NT    1:39.06    3  
       23.08    48.52  1:13.62  1:39.06                                    
  4 Johnson, Grant               Gators-FL                 NT    1:39.61    2  
       23.81    49.00  1:14.64  1:39.61                                    
  5 Connor, Stephan              FloridaState-FL           NT    1:40.14    1  
       23.46    48.55  1:14.16  1:40.14                                    
  6 Coan, Matt                   Gators-FL                 NT    1:41.24  
       22.84    47.90  1:14.27  1:41.24                                    
  7 Jones, Brent                 Gators-FL                 NT   x1:42.25  
       23.66    49.20  1:15.50  1:42.25                                    
  8 Hammond, Matt                FloridaState-FL           NT   x1:44.89  
       24.08    50.23  1:17.23  1:44.89                                    
 
Event 11  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellis, Carrie                FloridaState-FL           NT      23.05    9  
  2 Raleigh, Christie            FloridaState-FL           NT      23.50    4  
  3 Vollmer, Dana                Gators-FL                 NT      23.63    3  
  4 Healy, Colleen               Gators-FL                 NT      23.92    2  
  5 King, Abbie                  FloridaState-FL           NT      24.00    1  
  6 Metka, Katie                 FloridaState-FL           NT     x24.14  
  7 Gilliam, Kristin             Gators-FL                 NT      24.61  
  8 Allfrey, Nicole              Gators-FL                 NT     x25.49  
 
Event 12  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kennon, Alex                 FloridaState-FL           NT      20.54    9  
  2 Botha, Jarryd                FloridaState-FL           NT      20.85    4  
  3 Penniman, Daniel             Gators-FL                 NT      20.88    3  
  4 Borreca, Nick                Gators-FL                 NT      20.96    2  
  5 Jamerson, Billy              FloridaState-FL           NT      21.12    1  
  6 Smith, Jos                   Gators-FL                 NT      21.20  
  7 Vivo, Jeffrey                FloridaState-FL           NT     x21.46  
  8 Wilder, Russell              Gators-FL                 NT     x21.47  
 
Event 13  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernhardt, Vipa              Gators-FL                 NT    2:03.15    9  
       27.52    59.76  1:34.27  2:03.15                                    
  2 Cipoletti, Ann               FloridaState-FL           NT    2:05.61    4  
       27.85    59.91  1:35.48  2:05.61                                    
  3 Robertson, Caroline          FloridaState-FL           NT    2:05.84    3  
       27.76    59.41  1:36.40  2:05.84                                    
  4 Reid, Jamie                  Gators-FL                 NT    2:07.00    2  
       27.07    58.03  1:36.39  2:07.00                                    
  5 Huff, Mandy                  Gators-FL                 NT    2:09.47    1  
       28.04  1:02.48  1:38.69  2:09.47                                    
  6 Huntwork, Kylen              FloridaState-FL           NT    2:11.30  
       28.90  1:03.47  1:40.12  2:11.30                                    
  7 Hudak, Courtney              FloridaState-FL           NT   x2:13.40  
       29.13  1:02.25  1:43.31  2:13.40                                    
 
Event 14  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ally, Bradley                Gators-FL                 NT    1:48.14    9  
       23.46    50.40  1:21.93  1:48.14                                    
  2 Hartley, Brian               Gators-FL                 NT    1:50.04    4  
       24.21    51.56  1:24.48  1:50.04                                    
  3 Keeling, Danny               FloridaState-FL           NT    1:50.24    3  
       23.99    51.44  1:23.50  1:50.24                                    
  4 Nead, Kevin                  Gators-FL                 NT    1:51.70    2  
       24.82    52.45  1:25.53  1:51.70                                    
  5 Erben, Paul                  FloridaState-FL           NT    1:53.14    1  
       25.39    55.17  1:25.99  1:53.14                                    
  6 Powell, Ian                  FloridaState-FL           NT    1:53.89  
       23.75    50.51  1:26.19  1:53.89                                    
  7 Deery, Kyle                  Gators-FL                 NT   x1:54.86  
       25.22    55.26  1:27.68  1:54.86                                    
 
Event 15  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiman, Candace              Gators-FL                 NT    1:58.80    9  
       27.82    57.74  1:27.83  1:58.80                                    
  2 Carusone, Ashley             Gators-FL                 NT    2:02.21    4  
       27.83    58.64  1:30.31  2:02.21                                    
  3 Lago, Jenny                  Gators-FL                 NT    2:02.93    3  
       27.59    59.03  1:30.46  2:02.93                                    
  4 Kenney, Lindsay              FloridaState-FL           NT    2:05.38    2  
       28.46    59.93  1:31.94  2:05.38                                    
  5 Sparg, Lauren                FloridaState-FL           NT    2:06.05    1  
       27.44    58.77  1:31.21  2:06.05                                    
  6 Dean, Kelly                  FloridaState-FL           NT    2:06.41  
       28.16  1:00.33  1:32.81  2:06.41                                    
  7 Moreau, Laurie               Gators-FL                 NT   x2:13.06  
       29.68  1:03.37  1:37.80  2:13.06                                    
 
Event 16  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lochte, Ryan                 Gators-FL                 NT    1:44.13    9  
       23.59    50.10  1:16.56  1:44.13                                    
  2 Hughes, Tim                  Gators-FL                 NT    1:49.15    4  
       25.03    53.00  1:21.09  1:49.15                                    
  3 Nicholls, Mark               FloridaState-FL           NT    1:50.24    3  
       24.93    52.72  1:21.06  1:50.24                                    
  4 Powell, Ian                  FloridaState-FL           NT    1:51.15    2  
       24.80    53.06  1:21.86  1:51.15                                    
  5 Rice, Michael                FloridaState-FL           NT    1:52.32    1  
       24.99    53.58  1:22.65  1:52.32                                    
  6 Meena, Elliot                Gators-FL                 NT    1:52.50  
       25.21    53.82  1:22.95  1:52.50                                    
  7 McLarty, Dustin              Gators-FL                 NT   x1:54.60  
       25.46    54.52  1:24.53  1:54.60                                    
  8 Keeling, Danny               FloridaState-FL           NT   x1:55.08  
       24.92    53.80  1:23.99  1:55.08                                    
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellis, Carrie                FloridaState-FL           NT      49.93    9  
       23.98    49.93                                                      
  2 Pike, Natalie                Gators-FL                 NT      50.47    4  
       24.59    50.47                                                      
  3 Vollmer, Dana                Gators-FL                 NT      51.24    3  
       24.76    51.24                                                      
  4 Gilliam, Kristin             Gators-FL                 NT      53.07    2  
       25.65    53.07                                                      
  5 Metka, Katie                 FloridaState-FL           NT      54.62    1  
       25.53    54.62                                                      
  6 Tessier, Teresa              FloridaState-FL           NT      54.80  
       26.05    54.80                                                      
  7 Nowotzin, Silke              Gators-FL                 NT     x55.44  
       26.76    55.44                                                      
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roycik, Joel                 FloridaState-FL           NT      44.84    9  
       21.44    44.84                                                      
  2 Denton, Ed                   FloridaState-FL           NT      45.19    4  
       22.09    45.19                                                      
  3 Connor, Stephan              FloridaState-FL           NT      45.43    3  
       21.70    45.43                                                      
  4 Borreca, Nick                Gators-FL                 NT      45.51    2  
       21.97    45.51                                                      
  5 Penniman, Daniel             Gators-FL                 NT      45.62    1  
       21.74    45.62                                                      
  6 Smith, Jos                   Gators-FL                 NT      46.57  
       22.70    46.57                                                      
  7 Wilder, Russell              Gators-FL                 NT     x46.79  
       22.54    46.79                                                      
  8 Holway, Jimmy                FloridaState-FL           NT     x47.27  
       22.89    47.27                                                      
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Altman, Romy                 FloridaState-FL           NT    2:00.44    9  
       29.16    59.79  1:30.22  2:00.44                                    
  2 Vanderbilt, Samantha         Gators-FL                 NT    2:02.04    4  
       28.78    59.50  1:30.57  2:02.04                                    
  3 Smith, Kelsy                 Gators-FL                 NT    2:02.09    3  
       29.68  1:00.52  1:31.50  2:02.09                                    
  4 Rademacher, Stacy            FloridaState-FL           NT    2:02.55    2  
       29.48  1:00.49  1:31.68  2:02.55                                    
  5 Harris, Kristen              Gators-FL                 NT    2:03.14    1  
       29.13  1:00.04  1:31.47  2:03.14                                    
  6 Reid, Jamie                  Gators-FL                 NT   x2:05.56  
       29.84  1:01.14  1:33.23  2:05.56                                    
  7 Skaggs, Kate                 FloridaState-FL           NT    2:07.84  
       30.13  1:02.50  1:35.38  2:07.84                                    
  8 Ronan, Katie                 FloridaState-FL           NT   x2:09.56  
       30.74  1:02.91  1:36.35  2:09.56                                    
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lochte, Ryan                 Gators-FL                 NT    1:44.73    9  
       24.65    51.56  1:18.90  1:44.73                                    
  2 Botha, Jarryd                FloridaState-FL           NT    1:48.02    4  
       25.00    52.13  1:19.59  1:48.02                                    
  3 Nead, Kevin                  Gators-FL                 NT    1:49.12    3  
       26.66    54.23  1:21.86  1:49.12                                    
  4 Ally, Bradley                Gators-FL                 NT    1:49.31    2  
       26.20    53.84  1:22.04  1:49.31                                    
  5 Marais, Carl                 FloridaState-FL           NT    1:49.50    1  
       25.70    53.19  1:21.20  1:49.50                                    
  6 Tullius, Rex                 Gators-FL                 NT   x1:51.03  
       26.84    55.46  1:23.46  1:51.03                                    
  7 Heine, Jared                 FloridaState-FL           NT    1:52.50  
       26.13    54.09  1:23.09  1:52.50                                    
 
Event 21  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burckle, Caroline            Gators-FL                 NT    4:50.20    9  
       27.42    56.66  1:25.96  1:55.39  2:24.84  2:54.51  3:23.69  3:52.76
     4:21.98  4:50.20                                                      
  2 Larson, Kim                  Gators-FL                 NT    4:51.00    4  
       27.82    57.31  1:26.87  1:56.66  2:26.30  2:55.79  3:24.70  3:53.67
     4:22.60  4:51.00                                                      
  3 Guenthner, Laurabeth         Gators-FL                 NT    4:55.27    3  
       28.36    57.80  1:27.68  1:57.61  2:27.44  2:57.07  3:26.62  3:56.47
     4:26.22  4:55.27                                                      
  4 Carusone, Ashley             Gators-FL                 NT   x4:57.49  
       27.88    57.37  1:26.95  1:56.68  2:26.67  2:56.61  3:26.45  3:56.75
     4:27.50  4:57.49                                                      
  5 Martelle, Meredith           FloridaState-FL           NT    5:02.63    2  
       28.13    58.39  1:29.22  1:59.76  2:30.55  3:01.46  3:32.14  4:02.80
     4:32.86  5:02.63                                                      
  6 Kenney, Lindsay              FloridaState-FL           NT    5:03.99    1  
       28.88    59.77  1:30.55  2:01.65  2:32.54  3:03.30  3:33.88  4:04.10
     4:34.25  5:03.99                                                      
  7 Russell, Cameron             FloridaState-FL           NT    5:04.53  
       28.56    58.97  1:29.29  2:00.01  2:30.93  3:01.86  3:32.66  4:03.37
     4:34.35  5:04.53                                                      
  8 Hatfield, Elise              FloridaState-FL           NT   x5:15.48  
       29.44  1:00.72  1:32.23  2:03.85  2:35.65  3:07.42  3:39.56  4:11.83
     4:43.75  5:15.48                                                      
 
Event 22  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Work, Tobias                 Gators-FL                 NT    4:24.90    9  
       24.98    51.69  1:18.63  1:45.64  2:12.42  2:39.31  3:05.73  3:32.50
     3:59.03  4:24.90                                                      
  2 Hartley, Brian               Gators-FL                 NT    4:26.26    4  
       25.11    52.19  1:19.43  1:46.71  2:13.92  2:40.89  3:07.44  3:33.81
     4:00.23  4:26.26                                                      
  3 Young, Kyle                  FloridaState-FL           NT    4:29.06    3  
       24.58    52.14  1:19.78  1:47.19  2:14.18  2:41.33  3:08.58  3:35.76
     4:02.93  4:29.06                                                      
  4 Roof, Steve                  FloridaState-FL           NT    4:29.21    2  
       25.46    52.25  1:19.36  1:46.57  2:13.58  2:40.64  3:07.95  3:35.62
     4:03.08  4:29.21                                                      
  5 Johnson, Grant               Gators-FL                 NT    4:32.99    1  
       25.64    52.95  1:20.70  1:48.12  2:15.62  2:43.35  3:11.15  3:38.79
     4:06.33  4:32.99                                                      
  6 Coan, Matt                   Gators-FL                 NT   x4:35.44  
       25.43    52.48  1:19.64  1:47.14  2:14.71  2:42.40  3:10.47  3:38.77
     4:07.30  4:35.44                                                      
 -- Kauffman, Cody               Gators-FL                 NT   X4:43.89  
       26.06    54.09  1:22.78  1:51.43  2:20.20  2:49.04  3:17.95  3:46.68
     4:15.86  4:43.89                                                      
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernhardt, Vipa              Gators-FL                 NT    2:17.02    9  
       32.55  1:08.19  1:44.28  2:17.02                                    
  2 Cipoletti, Ann               FloridaState-FL           NT    2:18.10    4  
       31.59  1:06.63  1:42.32  2:18.10                                    
  3 Brick, Lauren                FloridaState-FL           NT    2:19.23    3  
       31.77  1:07.79  1:43.27  2:19.23                                    
  4 Huff, Mandy                  Gators-FL                 NT    2:19.88    2  
       32.49  1:08.81  1:44.17  2:19.88                                    
  5 Huntwork, Kylen              FloridaState-FL           NT    2:19.97    1  
       31.87  1:07.12  1:43.22  2:19.97                                    
  6 Robertson, Caroline          FloridaState-FL           NT   x2:20.18  
       31.91  1:07.52  1:43.78  2:20.18                                    
  7 Hartley, Amanda              Gators-FL                 NT    2:21.88  
       32.18  1:07.73  1:42.03  2:21.88                                    
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jamerson, Billy              FloridaState-FL           NT    2:00.53    9  
       26.43    57.25  1:28.67  2:00.53                                    
  2 DeMatteis, Luca              Gators-FL                 NT    2:00.63    4  
       27.61    58.41  1:29.08  2:00.63                                    
  3 Erben, Paul                  FloridaState-FL           NT    2:01.28    3  
       27.49    58.09  1:29.41  2:01.28                                    
  4 Mrazek, Bill                 Gators-FL                 NT    2:03.56    2  
       28.01    58.98  1:30.96  2:03.56                                    
  5 Deery, Kyle                  Gators-FL                 NT    2:05.62    1  
       29.02  1:00.78  1:32.92  2:05.62                                    
  6 Keeling, Danny               FloridaState-FL           NT    2:08.25  
       29.30  1:01.62  1:34.99  2:08.25                                    
  7 Mullervy, Scott              Gators-FL                 NT   x2:08.52  
       29.02  1:01.38  1:34.73  2:08.52                                    
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida State University-FL  'A'                       NT    1:33.71   11  
     1) Raleigh, Christie               2) King, Abbie                    
     3) Sparg, Lauren                   4) Metka, Katie                   
       23.45    46.83  1:10.43  1:33.71                                    
  2 Florida State University-FL  'B'                       NT    1:38.57    4  
     1) Altman, Romy                    2) Tessier, Teresa                
     3) Russell, Cameron                4) Brick, Lauren                  
       24.59    49.52  1:14.35  1:38.57                                    
 -- University of Florida-FL  'A'                          NT   X1:33.55  
     1) Pike, Natalie                   2) Vanderbilt, Samantha           
     3) Burckle, Caroline               4) Healy, Colleen                 
       23.67    47.27  1:10.53  1:33.55                                    
 -- University of Florida-FL  'B'                          NT   X1:39.85  
     1) Lago, Jenny                     2) Moreau, Laurie                 
     3) Nowotzin, Silke                 4) Gilliam, Kristin               
       24.99    50.28  1:15.65  1:39.85                                    
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida State University-FL  'A'                       NT    1:20.40   11  
     1) Botha, Jarryd                   2) Kennon, Alex                   
     3) Denton, Ed                      4) Roycik, Joel                   
       20.95    40.92  1:00.88  1:20.40                                    
  2 Florida State University-FL  'B'                       NT    1:24.94    4  
     1) Marais, Carl                    2) Burke, Brendan                 
     3) Vivo, Jeffrey                   4) Holway, Jimmy                  
       21.07    42.45  1:03.91  1:24.94                                    
 -- University of Florida-FL  'A'                          NT   X1:22.19  
     1) Townsend, Darian                2) Smith, Jos                     
     3) Bernard, Chris                  4) Penniman, Daniel               
       20.17    40.77  1:01.89  1:22.19                                    
 -- University of Florida-FL  'B'                          NT   X1:23.17  
     1) Hughes, Tim                     2) Coan, Matt                     
     3) Hartley, Brian                  4) Ally, Bradley                  
       21.15    42.35  1:03.15  1:23.17                                    
Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC on ESPN

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.