Gator Sportshop
Gator Ticket Office

Men's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to University of Florida     Hy-Tek's Meet Manager 11/11/2005 07:05 PM
                   Florida vs. Florida Atlantic - 11/11/2005                   
                                    Results                                    
 
Event 7  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  5 Siggins, Yasmin           FR Owls-FL                   NT   10:25.83    1  
       29.22  1:00.16  1:31.42  2:02.72  2:34.10  3:05.40  3:36.75  4:07.95
     4:39.21  5:10.93  5:42.70  6:14.01  6:46.00  7:17.45  7:49.18  8:20.85
     8:52.40  9:23.66  9:55.09 10:25.83                                    
  6 Allfrey, Nicole           JR Gators-FL                 NT  x10:31.51  
       29.22  1:00.67  1:32.14  2:03.59  2:35.13  3:06.68  3:38.30  4:09.76
     4:41.27  5:13.12  5:44.91  6:16.75  6:48.31  7:20.35  7:52.15  8:24.01
     8:56.04  9:28.19 10:00.38 10:31.51                                    
  7 Fabry, Brittany           SO Owls-FL                   NT   10:33.74  
       29.95  1:01.25  1:32.73  2:04.22  2:35.92  3:07.55  3:39.16  4:10.72
     4:42.41  5:14.14  5:46.02  6:17.96  6:49.80  7:22.05  7:54.39  8:26.47
     8:58.52  9:30.52 10:02.44 10:33.74                                    
 
Event 8  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hartley, Brian            SR Gators-FL                 NT    9:19.95    9  
       25.01    52.60  1:20.41  1:48.25  2:16.08  2:43.87  3:11.84  3:39.70
     4:07.68  4:35.66  5:03.77  5:32.15  6:00.26  6:28.93  6:57.76  7:26.48
     7:55.02  8:23.77  8:52.53  9:19.95                                    
  2 Johnson, Grant            SO Gators-FL                 NT    9:30.31    4  
       25.39    52.98  1:21.57  1:50.46  2:19.17  2:47.87  3:16.98  3:45.67
     4:14.41  4:43.11  5:11.65  5:40.59  6:09.33  6:38.06  7:07.18  7:36.25
     8:05.19  8:34.58  9:03.06  9:30.31                                    
  3 Kauffman, Cody            FR Gators-FL                 NT    9:43.73    3  
       26.42    54.88  1:23.81  1:52.89  2:22.30  2:51.71  3:21.15  3:50.65
     4:19.99  4:49.53  5:18.83  5:48.29  6:17.99  6:47.74  7:17.30  7:46.82
     8:16.19  8:45.81  9:15.37  9:43.73                                    
  4 Baker, Christian          JR Owls-FL                   NT   10:03.56    2  
       26.90    55.73  1:25.43  1:55.29  2:25.22  2:55.16  3:25.28  3:55.59
     4:25.91  4:56.49  5:27.22  5:58.07  6:28.96  6:59.87  7:31.13  8:01.98
     8:32.90  9:03.50  9:34.19 10:03.56                                    
 
Event 1  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellerby, Sarah            SO Gators-FL                 NT     255.38    9  
  2 Miller, Alicia            FR Gators-FL                 NT     251.33    4  
  3 Bartell, Jeana            FR Gators-FL                 NT     225.01    3  
  4 Schlachterman, Samantha   SO Owls-FL                   NT     223.28    2  
  5 Lusk, Alex                FR Gators-FL                 NT    x211.21  
  6 Stern, Whitney            FR Gators-FL                 NT    x202.95  
  7 Thompson, Lisa            SO Owls-FL                   NT     202.73    1  
  8 Harvath, Lauren           FR Owls-FL                   NT     198.53  
  9 Sowers, Rachel            FR Gators-FL                 NT    x196.28  
 10 Henderson, Jennifer       SO Owls-FL                   NT    x173.34  
 11 Weiland, Laura            JR Owls-FL                   NT    x140.26  
 
Event 2  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Jonathan          FR Gators-FL                 NT     408.92    9  
  2 Schmidt, Justin           JR Gators-FL                 NT     283.88    4  
  3 Leech, Aaron              FR Gators-FL                 NT     271.13    3  
  4 McMahon, Nicholas         SO Owls-FL                   NT     228.90    2  
  5 Levey, Sean               SO Owls-FL                   NT     125.48    1  
 
Event 3  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Alicia            FR Gators-FL                 NT     265.80    9  
  2 Ellerby, Sarah            SO Gators-FL                 NT     231.60    4  
  3 Schlachterman, Samantha   SO Owls-FL                   NT     227.32    3  
  4 Harvath, Lauren           FR Owls-FL                   NT     217.58    2  
  5 Sowers, Rachel            FR Gators-FL                 NT     216.83    1  
  6 Stern, Whitney            FR Gators-FL                 NT    x216.07  
  7 Bartell, Jeana            FR Gators-FL                 NT    x197.32  
  8 Thompson, Lisa            SO Owls-FL                   NT     196.95  
  9 Lusk, Alex                FR Gators-FL                 NT    x195.23  
 10 Henderson, Jennifer       SO Owls-FL                   NT    x172.65  
 11 Weiland, Laura            JR Owls-FL                   NT    x134.85  
 
Event 4  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Jonathan          FR Gators-FL                 NT     337.58    9  
  2 Leech, Aaron              FR Gators-FL                 NT     265.58    4  
  3 Schmidt, Justin           JR Gators-FL                 NT     257.33    3  
  4 McMahon, Nicholas         SO Owls-FL                   NT     223.80    2  
  5 Levey, Sean               SO Owls-FL                   NT     118.13    1  
 
Event 5  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Florida-FL  'B'                          NT    1:43.77   11  
     1) Vanderbilt, Samantha SO         2) Huff, Mandy SR                 
     3) Vollmer, Dana FR                4) Pike, Natalie SO               
       26.59    56.50  1:20.69  1:43.77                                    
  2 University of Florida-FL  'C'                          NT    1:43.84    4  
     1) Smith, Kelsy FR                 2) Hartley, Amanda SO             
     3) Weiman, Candace JR              4) Burckle, Caroline SO           
       27.17    56.75  1:20.87  1:43.84                                    
  3 Florida Atlantic University-FL  'A'                    NT    1:47.77    2  
     1) Alexander, Lindsey FR           2) Weberg, Ellie JR               
     3) Forcht, Jennifer FR             4) Murphy, Bianca FR              
       27.78    57.43  1:22.88  1:47.77                                    
  4 Florida Atlantic University-FL  'B'                    NT    1:48.87  
     1) Burts, Geni JR                  2) Kiehlmier, Halle JR            
     3) Lampkin, Jessica SO             4) DeRito, Stephanie FR           
       28.53    59.11  1:24.59  1:48.87                                    
  5 University of Florida-FL  'A'                          NT   x1:49.55  
     1) Harris, Kristen JR              2) Carusone, Ashley JR            
     3) Healy, Colleen SO               4) Lago, Jenny FR                 
       27.68    59.76  1:24.72  1:49.55                                    
 
Event 6  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Florida-FL  'B'                          NT    1:31.96   11  
     1) Townsend, Darian SO             2) Ally, Bradley FR               
     3) Lochte, Ryan SR                 4) Smith, Jos FR                  
       23.54    50.05  1:11.13  1:31.96                                    
  2 University of Florida-FL  'C'                          NT    1:33.82    4  
     1) Tullius, Rex FR                 2) Borreca, Nick SR               
     3) Hughes, Tim SO                  4) Wilder, Russell FR             
       24.49    49.99  1:12.47  1:33.82                                    
  3 Florida Atlantic University-FL  'A'                    NT    1:34.00    2  
     1) Pinto, Jonathan SO              2) Bartell, Kevin SO              
     3) Anderson, Kenny SR              4) Babaev, Pavel SR               
       25.78    51.07  1:13.30  1:34.00                                    
  4 University of Florida-FL  'A'                          NT   x1:36.10  
     1) McLarty, Dustin SO              2) Mrazek, Bill JR                
     3) Walsh, J.B. SO                  4) Ballatore, Ron FR              
       25.20    51.96  1:15.18  1:36.10                                    
  5 University of Florida-FL  'D'                          NT   x1:36.27  
     1) Greener, Andrew SR              2) DeMatteis, Luca SO             
     3) Meena, Elliot SR                4) Coan, Matt JR                  
       24.68    51.62  1:15.39  1:36.27                                    
  6 Florida Atlantic University-FL  'B'                    NT    1:36.62  
     1) Potvin, Doug FR                 2) DeCicco, Kyle JR               
     3) Parker, David JR                4) Brody, Matt SO                 
       25.76    52.44  1:15.56  1:36.62                                    
  7 Florida Atlantic University-FL  'C'                    NT   x1:39.28  
     1) Myers, Kyle SO                  2) Finn, Eric SO                  
     3) Vinci, Chris SO                 4) Dender, Michael FR             
       25.36    53.22  1:17.44  1:39.28                                    
 
Event 7  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tannhauser, Jamie         SR Gators-FL                 NT   10:04.89    9  
       28.35    58.19  1:28.47  1:58.78  2:28.88  2:58.97  3:28.96  3:59.38
     4:29.66  4:59.94  5:30.31  6:00.66  6:31.05  7:01.33  7:31.66  8:02.44
     8:33.06  9:03.87  9:34.60 10:04.89                                    
  2 Guenthner, Laurabeth      FR Gators-FL                 NT   10:10.13    4  
       28.81    59.14  1:29.88  2:00.59  2:31.00  3:01.59  3:32.04  4:02.55
     4:33.18  5:03.72  5:34.32  6:04.86  6:35.53  7:06.16  7:36.84  8:07.56
     8:38.36  9:09.23  9:40.03 10:10.13                                    
  3 Reid, Jamie               JR Gators-FL                 NT   10:11.73    3  
       29.01    59.12  1:29.90  2:00.74  2:31.47  3:02.24  3:32.99  4:03.83
     4:34.47  5:05.24  5:36.05  6:06.91  6:37.68  7:08.63  7:39.45  8:10.19
     8:41.01  9:11.68  9:42.14 10:11.73                                    
  4 Shue, Lauren              SO Owls-FL                   NT   10:21.78    2  
       29.32  1:00.33  1:31.27  2:02.33  2:33.48  3:04.73  3:35.70  4:06.74
     4:37.78  5:08.92  5:39.84  6:10.87  6:41.87  7:13.08  7:44.39  8:15.74
     8:47.49  9:19.10  9:50.69 10:21.78                                    
 
Event 8  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  5 Tobin, Nate               FR Owls-FL                   NT   10:17.89    1  
       28.40    59.10  1:29.71  2:00.66  2:31.76  3:02.87  3:33.94  4:04.97
     4:36.05  5:07.25  5:38.15  6:09.55  6:40.43  7:11.43  7:42.41  8:13.59
     8:45.00  9:16.32  9:47.44 10:17.89                                    
  6 Combs, Howard             FR Owls-FL                   NT   10:26.01  
       25.52    53.93  1:24.11  1:55.28  2:27.19  2:59.06  3:31.04  4:02.83
     4:34.62  5:06.48  5:39.00  6:10.83  6:43.23  7:15.57  7:47.20  8:19.18
     8:51.62  9:23.35  9:54.93 10:26.01                                    
  7 Greytak, Graham           FR Owls-FL                   NT  x10:32.52  
       27.30    57.34  1:28.21  1:59.82  2:31.78  3:03.65  3:35.79  4:07.81
     4:40.05  5:12.02  5:44.64  6:16.94  6:48.78  7:21.31  7:53.69  8:25.85
     8:58.04  9:29.90 10:02.07 10:32.52                                    
 
Event 9  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carusone, Ashley          JR Gators-FL                 NT    1:51.21    9  
       27.00    55.26  1:23.67  1:51.21                                    
  2 Larson, Kim               SO Gators-FL                 NT    1:51.51    4  
       26.59    54.70  1:23.20  1:51.51                                    
  3 Burts, Geni               JR Owls-FL                   NT    1:52.78    3  
       27.19    56.13  1:24.44  1:52.78                                    
  4 Gilliam, Kristin          JR Gators-FL                 NT    1:54.39    2  
       27.11    55.93  1:24.91  1:54.39                                    
  5 Samilo, Nicole            FR Owls-FL                   NT    1:55.22    1  
       27.70    56.93  1:26.09  1:55.22                                    
  6 Moreau, Laurie            JR Gators-FL                 NT   x1:55.72  
       27.41    56.59  1:26.22  1:55.72                                    
  7 Harms, Jenny              SO Owls-FL                   NT    1:56.11  
       27.73    57.06  1:26.25  1:56.11                                    
  8 Kuykendall, Danielle      SO Owls-FL                   NT   x2:01.27  
       27.83    58.39  1:29.78  2:01.27                                    
 
Event 10  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Chris            SO Gators-FL                 NT    1:41.48    9  
       23.93    49.40  1:15.53  1:41.48                                    
  2 Nead, Kevin               SO Gators-FL                 NT    1:42.02    4  
       24.48    50.27  1:16.32  1:42.02                                    
  3 Jones, Brent              FR Gators-FL                 NT    1:43.31    3  
       24.45    50.46  1:16.87  1:43.31                                    
  4 Ally, Bradley             FR Gators-FL                 NT   x1:44.03  
       23.95    50.67  1:17.26  1:44.03                                    
  5 Anderson, Kenny           SR Owls-FL                   NT    1:47.02    2  
       24.86    51.68  1:18.94  1:47.02                                    
  6 Brody, Matt               SO Owls-FL                   NT    1:47.96    1  
       24.18    50.66  1:18.24  1:47.96                                    
  7 Epstein, Adam             FR Owls-FL                   NT    1:50.08  
       25.38    52.79  1:21.24  1:50.08                                    
  8 Pellicer, Robert          JR Owls-FL                   NT   x1:51.98  
       25.55    53.95  1:23.31  1:51.98                                    
 
Event 11  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanderbilt, Samantha      SO Gators-FL                 NT      56.88    9  
       27.82    56.88                                                      
  2 Harris, Kristen           JR Gators-FL                 NT      58.81    4  
       28.76    58.81                                                      
  3 Healy, Colleen            SO Gators-FL                 NT      58.89    3  
       28.80    58.89                                                      
  4 Alexander, Lindsey        FR Owls-FL                   NT      59.14    2  
       28.93    59.14                                                      
  5 Forcht, Jennifer          FR Owls-FL                   NT    1:00.91    1  
       29.33  1:00.91                                                      
 
Event 12  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Darian          SO Gators-FL                 NT      49.85    9  
       24.14    49.85                                                      
  2 Tullius, Rex              FR Gators-FL                 NT      51.65    4  
       25.48    51.65                                                      
  3 Greener, Andrew           SR Gators-FL                 NT      52.77    3  
       25.87    52.77                                                      
  4 Pinto, Jonathan           SO Owls-FL                   NT      54.53    2  
       26.39    54.53                                                      
  5 Work, Tobias              SO Gators-FL                 NT     x54.71  
       26.61    54.71                                                      
  6 Potvin, Doug              FR Owls-FL                   NT      55.68    1  
       26.78    55.68                                                      
 
Event 13  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiman, Candace           JR Gators-FL                 NT    1:04.53    9  
       30.68  1:04.53                                                      
  2 Weberg, Ellie             JR Owls-FL                   NT    1:05.35    4  
       31.05  1:05.35                                                      
  3 Burckle, Caroline         SO Gators-FL                 NT    1:05.45    3  
       30.89  1:05.45                                                      
  4 Hartley, Amanda           SO Gators-FL                 NT    1:05.65    2  
       30.89  1:05.65                                                      
  5 Kiehlmier, Halle          JR Owls-FL                   NT    1:06.74    1  
       31.26  1:06.74                                                      
  6 Neal, Kalina              FR Owls-FL                   NT    1:10.49  
       32.82  1:10.49                                                      
 
Event 14  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartell, Kevin            SO Owls-FL                   NT      57.57    9  
       26.29    57.57                                                      
  2 Parker, David             JR Owls-FL                   NT      57.62    4  
       26.80    57.62                                                      
  3 Mrazek, Bill              JR Gators-FL                 NT      57.96    3  
       27.20    57.96                                                      
  4 DeMatteis, Luca           SO Gators-FL                 NT      58.50    2  
       27.57    58.50                                                      
  5 Deery, Kyle               JR Gators-FL                 NT      58.98    1  
       27.84    58.98                                                      
  6 DeCicco, Kyle             JR Owls-FL                   NT      59.78  
       27.86    59.78                                                      
  7 Ballatore, Ron            FR Gators-FL                 NT   x1:00.52  
       28.63  1:00.52                                                      
  8 Dorante, Miguel           FR Owls-FL                   NT   x1:01.74  
       29.11  1:01.74                                                      
 
Event 15  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huff, Mandy               SR Gators-FL                 NT    2:05.14    9  
       27.63    59.55  1:32.21  2:05.14                                    
  2 Griffith, Shawna          SO Owls-FL                   NT    2:06.83    4  
       29.24  1:01.29  1:33.87  2:06.83                                    
  3 Pike, Natalie             SO Gators-FL                 NT    2:07.14    3  
       28.97  1:01.57  1:34.29  2:07.14                                    
  4 Shue, Lauren              SO Owls-FL                   NT    2:12.28    2  
       29.66  1:03.35  1:37.45  2:12.28                                    
  5 Lehane, Colleen           SO Owls-FL                   NT    2:15.31    1  
       29.77  1:03.04  1:38.52  2:15.31                                    
  6 Kinney, Kinney            FR Owls-FL                   NT   x2:19.44  
       31.54  1:07.09  1:43.22  2:19.44                                    
 -- Lago, Jenny               FR Gators-FL                 NT         DQ  
       28.45  1:00.03  1:32.20       DQ                                    
 
Event 16  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lochte, Ryan              SR Gators-FL                 NT    1:47.84    9  
       23.83    51.45  1:18.89  1:47.84                                    
  2 Walsh, J.B.               SO Gators-FL                 NT    1:50.55    4  
       25.39    53.02  1:21.29  1:50.55                                    
  3 McLarty, Dustin           SO Gators-FL                 NT    1:53.09    3  
       25.05    53.57  1:23.00  1:53.09                                    
  4 Meena, Elliot             SR Gators-FL                 NT   x1:55.00  
       25.97    55.00  1:24.70  1:55.00                                    
  5 Myers, Kyle               SO Owls-FL                   NT    1:55.91    2  
       25.66    54.63  1:24.81  1:55.91                                    
  6 Claude, Danny             SO Owls-FL                   NT    2:03.68    1  
       26.77    57.88  1:30.25  2:03.68                                    
  7 Corning, Greg             FR Owls-FL                   NT    2:04.60  
       26.36    57.45  1:30.43  2:04.60                                    
  8 Foos, Kevin               SO Owls-FL                   NT   x2:11.54  
       28.38  1:00.76  1:35.31  2:11.54                                    
 
Event 17  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Healy, Colleen            SO Gators-FL                 NT      23.99    9  
  2 Lampkin, Jessica          SO Owls-FL                   NT      24.55    4  
  3 DeRito, Stephanie         FR Owls-FL                   NT      24.73    2.5
  3 Murphy, Bianca            FR Owls-FL                   NT      24.73    2.5
  5 Nickson, Naomi            FR Gators-FL                 NT      24.93    1  
  6 Carlozzi, Ashley          FR Owls-FL                   NT     x24.98  
 
Event 18  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borreca, Nick             SR Gators-FL                 NT      20.62    9  
  2 Penniman, Daniel          SO Gators-FL                 NT      20.96    4  
  3 Babaev, Pavel             SR Owls-FL                   NT      21.46    3  
  4 Smith, Jos                FR Gators-FL                 NT      21.49    2  
  5 Wilder, Russell           FR Gators-FL                 NT     x21.51  
  6 DiGiacomo, Andrew         SO Owls-FL                   NT      22.27    1  
  7 Dender, Michael           FR Owls-FL                   NT      22.64  
 
Event 19  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiman, Candace           JR Gators-FL                 NT      51.56    9  
       25.32    51.56                                                      
  2 Lampkin, Jessica          SO Owls-FL                   NT      53.57    4  
       25.38    53.57                                                      
  3 Gilliam, Kristin          JR Gators-FL                 NT      53.61    3  
       25.90    53.61                                                      
  4 Forcht, Jennifer          FR Owls-FL                   NT      53.71    1.5
       26.19    53.71                                                      
  4 Guenthner, Laurabeth      FR Gators-FL                 NT      53.71    1.5
       26.30    53.71                                                      
  6 Carlozzi, Ashley          FR Owls-FL                   NT      54.12  
       26.05    54.12                                                      
  7 Allfrey, Nicole           JR Gators-FL                 NT     x54.51  
       26.54    54.51                                                      
  8 Murphy, Bianca            FR Owls-FL                   NT     x55.26  
       26.05    55.26                                                      
 
Event 20  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Russell           FR Gators-FL                 NT      47.10    9  
       23.13    47.10                                                      
  2 Bernard, Chris            SO Gators-FL                 NT      47.23    4  
       23.07    47.23                                                      
  3 Smith, Jos                FR Gators-FL                 NT      47.30    3  
       23.07    47.30                                                      
  4 Potvin, Doug              FR Owls-FL                   NT      47.78    2  
       23.34    47.78                                                      
  5 Jones, Brent              FR Gators-FL                 NT     x47.82  
       23.25    47.82                                                      
  6 Brody, Matt               SO Owls-FL                   NT      48.74    1  
       23.05    48.74                                                      
  7 Babaev, Pavel             SR Owls-FL                   NT      48.79  
       23.13    48.79                                                      
  8 DiGiacomo, Andrew         SO Owls-FL                   NT     x50.04  
       24.39    50.04                                                      
 
Event 21  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Kelsy              FR Gators-FL                 NT    2:00.64    9  
       29.05    59.84  1:30.35  2:00.64                                    
  2 Harris, Kristen           JR Gators-FL                 NT    2:04.81    4  
       29.20  1:00.83  1:32.86  2:04.81                                    
  3 Vanderbilt, Samantha      SO Gators-FL                 NT    2:06.63    3  
       29.61  1:00.62  1:33.87  2:06.63                                    
  4 Alexander, Lindsey        FR Owls-FL                   NT    2:07.76    2  
       30.46  1:02.44  1:34.92  2:07.76                                    
  5 Tannhauser, Jamie         SR Gators-FL                 NT   x2:08.71  
       30.92  1:02.94  1:35.87  2:08.71                                    
  6 Burts, Geni               JR Owls-FL                   NT    2:11.20    1  
       31.12  1:04.48  1:37.63  2:11.20                                    
  7 Fabry, Brittany           SO Owls-FL                   NT    2:16.92  
       32.46  1:06.95  1:42.22  2:16.92                                    
 
Event 22  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tullius, Rex              FR Gators-FL                 NT    1:51.48    9  
       27.01    55.54  1:23.84  1:51.48                                    
  2 Greener, Andrew           SR Gators-FL                 NT    1:52.39    4  
       27.33    56.00  1:25.00  1:52.39                                    
  3 Coan, Matt                JR Gators-FL                 NT    1:54.14    3  
       27.03    55.65  1:24.62  1:54.14                                    
  4 Pinto, Jonathan           SO Owls-FL                   NT    1:57.80    2  
       27.37    56.58  1:26.95  1:57.80                                    
  5 Epstein, Adam             FR Owls-FL                   NT    2:03.80    1  
       29.75  1:00.86  1:32.27  2:03.80                                    
  6 Corning, Greg             FR Owls-FL                   NT    2:05.77  
       29.60  1:01.20  1:33.60  2:05.77                                    
  7 Greytak, Graham           FR Owls-FL                   NT   x2:10.72  
       31.16  1:03.84  1:37.56  2:10.72                                    
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weberg, Ellie             JR Owls-FL                   NT    2:20.62    9  
       31.66  1:06.95  1:43.74  2:20.62                                    
  2 Carusone, Ashley          JR Gators-FL                 NT    2:22.88    4  
       33.77  1:09.87  1:46.36  2:22.88                                    
  3 Hartley, Amanda           SO Gators-FL                 NT    2:24.29    3  
       32.10  1:08.23  1:46.00  2:24.29                                    
  4 Samilo, Nicole            FR Owls-FL                   NT    2:24.71    2  
       33.07  1:09.70  1:46.90  2:24.71                                    
  5 Kiehlmier, Halle          JR Owls-FL                   NT    2:25.29    1  
       33.26  1:09.91  1:47.09  2:25.29                                    
  6 Neal, Kalina              FR Owls-FL                   NT   x2:34.74  
       34.54  1:13.90  1:54.75  2:34.74                                    
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lochte, Ryan              SR Gators-FL                 NT    2:03.52    9  
       27.29    58.92  1:31.28  2:03.52                                    
  2 Deery, Kyle               JR Gators-FL                 NT    2:07.03    4  
       29.16  1:01.60  1:34.66  2:07.03                                    
  3 Mullervy, Scott           JR Gators-FL                 NT    2:08.80    3  
       29.27  1:01.84  1:35.29  2:08.80                                    
  4 Nead, Kevin               SO Gators-FL                 NT   x2:08.91  
       29.98  1:03.22  1:35.82  2:08.91                                    
  5 Parker, David             JR Owls-FL                   NT    2:09.41    2  
       27.50    59.50  1:33.81  2:09.41                                    
  6 DeCicco, Kyle             JR Owls-FL                   NT    2:14.76    1  
       29.55  1:03.49  1:39.18  2:14.76                                    
  7 Dorante, Miguel           FR Owls-FL                   NT    2:15.75  
       30.56  1:04.47  1:39.07  2:15.75                                    
  8 Finn, Eric                SO Owls-FL                   NT   x2:15.80  
       30.00  1:04.37  1:40.07  2:15.80                                    
 
Event 25  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shue, Lauren              SO Owls-FL                   NT    5:04.65    9  
       28.93    59.65  1:30.71  2:01.58  2:32.31  3:02.93  3:33.68  4:04.27
     4:34.65  5:04.65                                                      
  2 Siggins, Yasmin           FR Owls-FL                   NT    5:06.74    4  
       28.72    59.59  1:30.61  2:01.34  2:32.39  3:03.29  3:34.30  4:05.38
     4:36.37  5:06.74                                                      
  3 Harms, Jenny              SO Owls-FL                   NT    5:06.76    3  
       28.78    59.67  1:30.78  2:01.75  2:32.91  3:03.85  3:34.66  4:05.39
     4:36.24  5:06.76                                                      
  4 Kuykendall, Danielle      SO Owls-FL                   NT   x5:09.48  
       28.76    59.76  1:31.06  2:02.10  2:33.24  3:04.38  3:35.86  4:07.38
     4:38.68  5:09.48                                                      
 -- Vollmer, Dana             FR Gators-FL                 NT   X4:52.75  
       26.93    56.05  1:25.44  1:55.05  2:24.51  2:54.13  3:24.11  3:54.10
     4:24.20  4:52.75                                                      
 -- Cota, Stephanie           FR Gators-FL                 NT   X5:02.70  
       28.45    59.85  1:30.54  2:01.31  2:31.62  3:01.94  3:31.82  4:02.13
     4:32.51  5:02.70                                                      
 -- Moreau, Laurie            JR Gators-FL                 NT   X5:05.62  
       28.62    59.51  1:30.69  2:01.94  2:32.91  3:03.78  3:34.44  4:04.98
     4:35.49  5:05.62                                                      
 -- Harris, Kristen           JR Gators-FL                 NT   X5:11.71  
       28.46  1:00.00  1:31.54  2:02.84  2:34.64  3:06.21  3:37.60  4:09.32
     4:41.01  5:11.71                                                      
 
Event 26  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Christian          JR Owls-FL                   NT    4:55.27    9  
       26.68    55.62  1:24.94  1:54.73  2:24.67  2:54.69  3:25.19  3:55.79
     4:26.06  4:55.27                                                      
  2 Combs, Howard             FR Owls-FL                   NT    5:02.01    4  
       26.20    55.17  1:25.42  1:56.30  2:26.99  2:58.96  3:30.69  4:01.51
     4:32.35  5:02.01                                                      
  3 Pellicer, Robert          JR Owls-FL                   NT    5:02.92    3  
       27.17    57.29  1:28.58  1:59.89  2:30.57  3:01.57  3:32.52  4:03.53
     4:33.95  5:02.92                                                      
  4 Tobin, Nate               FR Owls-FL                   NT   x5:04.26  
       27.41    57.70  1:28.22  1:59.28  2:30.19  3:01.14  3:32.16  4:03.10
     4:34.08  5:04.26                                                      
 -- Hughes, Tim               SO Gators-FL                 NT   X4:35.55  
       25.51    53.42  1:21.78  1:49.92  2:17.81  2:45.57  3:13.20  3:41.24
     4:08.89  4:35.55                                                      
 -- Ballatore, Ron            FR Gators-FL                 NT   X4:44.84  
       26.02    53.55  1:21.83  1:50.47  2:19.64  2:48.94  3:18.22  3:47.63
     4:16.68  4:44.84                                                      
 -- Ally, Bradley             FR Gators-FL                 NT   X4:45.09  
       25.48    53.54  1:21.86  1:50.81  2:19.53  2:48.71  3:17.62  3:46.84
     4:16.47  4:45.09                                                      
 -- Kauffman, Cody            FR Gators-FL                 NT   X4:49.02  
       26.28    54.75  1:23.81  1:53.06  2:22.34  2:51.61  3:21.05  3:50.57
     4:20.24  4:49.02                                                      
 
Event 27  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Forcht, Jennifer          FR Owls-FL                   NT      57.45    9  
       26.88    57.45                                                      
  2 Lampkin, Jessica          SO Owls-FL                   NT      58.89    4  
       27.00    58.89                                                      
  3 Weberg, Ellie             JR Owls-FL                   NT    1:04.07    3  
       29.65  1:04.07                                                      
  4 Carlozzi, Ashley          FR Owls-FL                   NT   x1:04.18  
       29.25  1:04.18                                                      
 -- Healy, Colleen            SO Gators-FL                 NT     X56.00  
       26.07    56.00                                                      
 -- Lago, Jenny               FR Gators-FL                 NT     X56.88  
       26.81    56.88                                                      
 -- Burckle, Caroline         SO Gators-FL                 NT     X58.85  
       27.06    58.85                                                      
 -- Nickson, Naomi            FR Gators-FL                 NT     X59.23  
       28.25    59.23                                                      
 
Event 28  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartell, Kevin            SO Owls-FL                   NT      50.45    9  
       23.54    50.45                                                      
  2 Anderson, Kenny           SR Owls-FL                   NT      51.14    4  
       23.88    51.14                                                      
  3 DiGiacomo, Andrew         SO Owls-FL                   NT      54.15    3  
       25.33    54.15                                                      
  4 Vinci, Chris              SO Owls-FL                   NT     x56.41  
       25.36    56.41                                                      
 -- Townsend, Darian          SO Gators-FL                 NT     X49.30  
       23.14    49.30                                                      
 -- Borreca, Nick             SR Gators-FL                 NT     X50.23  
       23.75    50.23                                                      
 -- Hartley, Brian            SR Gators-FL                 NT     X52.62  
       24.70    52.62                                                      
 -- Smith, Jos                FR Gators-FL                 NT     X53.90  
       25.18    53.90                                                      
 
Event 29  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burts, Geni               JR Owls-FL                   NT    4:29.21    9  
       28.89  1:01.67  1:37.37  2:12.06  2:51.15  3:30.16  3:59.31  4:29.21
  2 Samilo, Nicole            FR Owls-FL                   NT    4:36.54    4  
       29.56  1:02.95  1:38.85  2:14.53  2:52.92  3:32.28  4:04.92  4:36.54
  3 Griffith, Shawna          SO Owls-FL                   NT    4:36.81    3  
       29.40  1:02.54  1:39.07  2:14.90  2:55.13  3:34.87  4:06.34  4:36.81
  4 Kinney, Kinney            FR Owls-FL                   NT   x5:05.52  
       31.42  1:07.66  1:48.85  2:28.66  3:11.15  3:54.13  4:30.79  5:05.52
 -- Smith, Kelsy              FR Gators-FL                 NT   X4:25.30  
       29.07  1:01.93  1:34.94  2:07.85  2:48.10  3:27.15  3:56.98  4:25.30
 -- Pike, Natalie             SO Gators-FL                 NT   X4:25.81  
       28.94  1:01.42  1:35.69  2:09.60  2:49.02  3:28.23  3:57.56  4:25.81
 -- Huff, Mandy               SR Gators-FL                 NT   X4:28.37  
       28.74  1:01.76  1:36.52  2:11.83  2:49.15  3:27.19  3:58.06  4:28.37
 -- Larson, Kim               SO Gators-FL                 NT   X4:34.25  
       28.62  1:00.94  1:36.98  2:12.29  2:53.07  3:34.64  4:05.05  4:34.25
 
Event 30  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Kyle               SO Owls-FL                   NT    4:20.52    9  
       26.72    57.36  1:32.09  2:07.15  2:43.91  3:21.21  3:51.08  4:20.52
  2 Corning, Greg             FR Owls-FL                   NT    4:23.91    4  
       26.93    58.59  1:32.86  2:06.85  2:44.46  3:22.53  3:53.81  4:23.91
  3 Apol, Pete                SO Owls-FL                   NT    4:34.14    3  
       27.97    59.48  1:34.93  2:09.76  2:49.20  3:29.12  4:02.03  4:34.14
  4 Greytak, Graham           FR Owls-FL                   NT   x4:36.26  
       29.42  1:03.63  1:39.70  2:14.83  2:55.77  3:36.43  4:05.96  4:36.26
 -- Work, Tobias              SO Gators-FL                 NT   X4:06.25  
       26.54    56.24  1:28.43  1:59.40  2:35.92  3:12.28  3:39.83  4:06.25
 -- Jaben, Max                SO Gators-FL                 NT   X4:08.80  
       26.31    56.38  1:28.12  1:59.24  2:36.71  3:14.29  3:41.90  4:08.80
 -- DeMatteis, Luca           SO Gators-FL                 NT   X4:10.28  
       26.42    56.60  1:28.98  2:00.93  2:35.54  3:10.50  3:41.13  4:10.28
 -- Walsh, J.B.               SO Gators-FL                 NT   X4:17.16  
       25.73    54.77  1:27.98  1:59.73  2:38.03  3:17.43  3:47.99  4:17.16
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida Atlantic University-FL  'A'                    NT    1:39.15   11  
     1) Alexander, Lindsey FR           2) Murphy, Bianca FR              
     3) Carlozzi, Ashley FR             4) DeRito, Stephanie FR           
       25.21    49.76  1:14.78  1:39.15                                    
  2 Florida Atlantic University-FL  'B'                    NT    1:42.39    4  
     1) Harms, Jenny SO                 2) Kiehlmier, Halle JR            
     3) Lehane, Colleen SO              4) Samilo, Nicole FR              
       25.68    51.78  1:17.82  1:42.39                                    
  3 Florida Atlantic University-FL  'C'                    NT   x1:47.30  
     1) Neal, Kalina FR                 2) Kuykendall, Danielle SO        
     3) Fabry, Brittany SO              4) Siggins, Yasmin FR             
       27.49    53.85  1:20.98  1:47.30                                    
 -- University of Florida-FL  'B'                          NT   X1:34.16  
     1) Vollmer, Dana FR                2) Pike, Natalie SO               
     3) Burckle, Caroline SO            4) Weiman, Candace JR             
       23.44    47.08  1:10.61  1:34.16                                    
 -- University of Florida-FL  'C'                          NT   X1:36.88  
     1) Huff, Mandy SR                  2) Lago, Jenny FR                 
     3) Larson, Kim SO                  4) Healy, Colleen SO              
       24.46    49.00  1:13.20  1:36.88                                    
 -- University of Florida-FL  'A'                          NT   X1:39.06  
     1) Vanderbilt, Samantha SO         2) Smith, Kelsy FR                
     3) Nickson, Naomi FR               4) Gilliam, Kristin JR            
       25.15    49.32  1:14.13  1:39.06                                    
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida Atlantic University-FL  'A'                    NT    1:25.65   11  
     1) Bartell, Kevin SO               2) Babaev, Pavel SR               
     3) Anderson, Kenny SR              4) Potvin, Doug FR                
       21.90    42.76  1:04.13  1:25.65                                    
  2 Florida Atlantic University-FL  'B'                    NT    1:30.33    4  
     1) Brody, Matt SO                  2) Dender, Michael FR             
     3) DiGiacomo, Andrew SO            4) Epstein, Adam FR               
       22.22    44.36  1:06.88  1:30.33                                    
  3 Florida Atlantic University-FL  'C'                    NT   x1:32.19  
     1) Pinto, Jonathan SO              2) Pellicer, Robert JR            
     3) DeCicco, Kyle JR                4) Vinci, Chris SO                
       22.75    46.17  1:09.46  1:32.19                                    
 -- University of Florida-FL  'B'                          NT   X1:20.96  
     1) Townsend, Darian SO             2) Lochte, Ryan SR                
     3) Penniman, Daniel SO             4) Borreca, Nick SR               
       20.29    40.17  1:00.94  1:20.96                                    
 -- University of Florida-FL  'C'                          NT   X1:24.91  
     1) Smith, Jos FR                   2) Ballatore, Ron FR              
     3) Wilder, Russell FR              4) Ally, Bradley FR               
       21.68    42.68  1:04.05  1:24.91                                    
 -- University of Florida-FL  'A'                          NT   X1:26.05  
     1) Coan, Matt JR                   2) Hughes, Tim SO                 
     3) Greener, Andrew SR              4) Jones, Brent FR                
       21.62    42.60  1:04.47  1:26.05                                    
Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC Network

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.