Gator Sportshop
Gator Ticket Office

Men's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to Texas Christian University                    Hy-Tek's Meet Manager
                     TCU Men vs. Florida Men's  Dual Meet                      
                               January 15, 2005                                
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of Florida  'A'                             NT    1:34.14  
     1) Greener, Andrew JR              2) Ratliff, Will SR               
     3) Wieczorek, Grant FR             4) Penniman, Daniel FR            
       24.32    26.20    23.21    20.41                                    
  2 Texas Christian University  'A'                        NT    1:34.79  
     1) Berrettini, Jonathon FR         2) Bean, Aran SO                  
     3) Norcross, Brent JR              4) Arboleda, Teylor JR            
       24.29    26.54    22.88    21.08                                    
  3 University of Florida  'B'                             NT    1:37.37  
     1) Zumsteg, Justin SR              2) Welch, Corey SR                
     3) Hughes, Tim FR                  4) Fischetti, Robbie SO           
       24.91    26.69    23.26    22.51                                    
  4 Texas Christian University  'B'                        NT    1:38.22  
     1) Graham, Rilus SR                2) McCallum, Allan JR             
     3) Gooch, George SO                4) McCracken, Scott SR            
       26.14    27.22    23.73    21.13                                    
  5 Texas Christian University  'C'                        NT   x1:40.81  
     1) Montgomery, Adam FR             2) Brady, Jeremy FR               
     3) Wherry, Kenneth SR              4) Vollmer, Nick FR               
       26.03    27.81    24.63    22.34                                    
 
Event 2  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Medrano, Albert           FR FL                        NT    9:24.54  
      26.94   29.45   29.55   29.26   29.00   28.83   28.94   28.74
      28.47   28.28   27.66   27.70   27.88   27.95   27.87   27.92
      27.86   27.86   27.75   26.63                                
  2 Jaben, Max                FR FL                        NT    9:30.38  
      26.94   29.02   28.85   28.76   28.85   29.02   28.93   28.82
      28.55   28.83   28.37   28.40   28.43   28.48   28.35   28.56
      28.34   28.46   28.47   27.95                                
  3 Kaufmann, Scott           SR FL                        NT    9:37.34  
      27.61   29.70   29.83   29.95   29.42   29.22   29.48   29.16
      28.98   29.12   28.70   28.69   28.53   28.46   28.69   28.49
      28.46   28.67   28.59   27.59                                
  4 Donovan, Andy             SR TCU                       NT    9:54.06  
      27.12   29.96   29.57   30.03   29.78   29.88   29.84   29.96
      29.93   30.00   29.84   29.84   29.94   30.02   29.96   30.07
      29.93   29.99   29.73   28.67                                
  5 Delair, Ryan              FR TCU                       NT   10:18.64  
      27.57   30.37   30.84   30.76   31.00   30.82   31.21   31.38
      31.33   31.25   31.25   31.12   31.44   31.49   31.35   31.71
      31.66   31.89   30.55   29.65                                
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Penniman, Daniel          FR FL                        NT    1:41.80  
      23.98   26.06   26.34   25.42                                
  2 Wieczorek, Grant          FR FL                        NT    1:42.12  
      23.99   25.90   25.99   26.24                                
  3 Chapman, Craig            SR TCU                       NT    1:42.18  
      24.33   25.92   26.16   25.77                                
  4 Wolfgarten, Jan           SR FL                        NT    1:43.00  
      24.22   26.23   26.32   26.23                                
  5 Del Valle, Yousif         SO TCU                       NT    1:43.44  
      23.91   26.67   26.63   26.23                                
  6 Edens, Kyle               FR TCU                       NT    1:45.28  
      24.62   26.48   26.78   27.40                                
 
Event 4  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arboleda, Teylor          JR TCU                       NT      21.79  
  2 Coan, Matt                SO FL                        NT      21.82  
  3 McCracken, Scott          SR TCU                       NT      21.94  
  4 Greener, Andrew           JR FL                        NT      21.99  
  5 Norcross, Brent           JR TCU                       NT      22.15  
  6 Ratliff, Will             SR FL                        NT      22.57  
 -- Palacios, Diego           JR TCU                       NT     X21.81  
 -- Vollmer, Nick             FR TCU                       NT     X22.57  
 
Event 5  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Work, Tobias              FR FL                        NT    1:55.02  
      25.19   28.72   34.44   26.67                                
  2 Allred, Cameron           FR TCU                       NT    1:57.75  
      25.99   30.11   33.38   28.27                                
  3 Fischetti, Robbie         SO FL                        NT    1:58.38  
      26.19   30.79   34.08   27.32                                
  4 Montgomery, Adam          FR TCU                       NT    1:58.40  
      25.33   30.73   35.90   26.44                                
  5 Welch, Corey              SR FL                        NT    1:58.41  
      26.59   29.73   33.26   28.83                                
  6 Bean, Aran                SO TCU                       NT    1:59.66  
      26.24   31.69   33.66   28.07                                
 
Event 6  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCain, Kelly             JR TCU                       NT     318.45  
  2 Assuncao, Vitor           SO FL                        NT     309.75  
  3 Comfort, Chris            JR FL                        NT     291.45  
  4 Schmidt, Justin           SO FL                        NT     275.25  
 
Event 7  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arboleda, Teylor          JR TCU                       NT    1:53.00  
      26.01   28.67   28.50   29.82                                
  2 Edens, Kyle               FR TCU                       NT    1:54.86  
      26.23   29.20   29.34   30.09                                
  3 Zumsteg, Justin           SR FL                        NT    1:54.94  
      26.79   29.74   29.70   28.71                                
  4 Kaufmann, Scott           SR FL                        NT    1:55.31  
      26.84   29.46   29.46   29.55                                
  5 Gooch, George             SO TCU                       NT    1:56.76  
      26.72   29.99   30.20   29.85                                
  6 Jaben, Max                FR FL                        NT    1:57.48  
      27.04   29.70   30.28   30.46                                
  7 Wolfgarten, Jan           SR FL                        NT   x1:58.25  
      26.44   30.00   30.90   30.91                                
 -- Wherry, Kenneth           SR TCU                       NT   X1:55.35  
      25.78   29.18   30.21   30.18                                
 
Event 8  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Penniman, Daniel          FR FL                        NT      46.08  
      22.16   23.92                                                
  2 Del Valle, Yousif         SO TCU                       NT      46.65  
      22.68   23.97                                                
  3 Palacios, Diego           JR TCU                       NT      47.63  
      22.74   24.89                                                
  4 Medrano, Albert           FR FL                        NT      48.04  
      23.48   24.56                                                
  5 McCure, Scott             SR TCU                       NT      48.15  
      23.14   25.01                                                
 -- Vollmer, Nick             FR TCU                       NT     X49.54  
      23.90   25.64                                                
 
Event 9  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greener, Andrew           JR FL                        NT    1:49.81  
      26.76   27.99   27.31   27.75                                
  2 Chapman, Craig            SR TCU                       NT    1:51.52  
      26.52   28.08   28.24   28.68                                
  3 Berrettini, Jonathon      FR TCU                       NT    1:52.22  
      26.60   28.45   29.02   28.15                                
  4 Zumsteg, Justin           SR FL                        NT    1:56.25  
      28.16   29.88   29.68   28.53                                
  5 Coan, Matt                SO FL                        NT    1:56.31  
      27.58   28.75   29.50   30.48                                
  6 Graham, Rilus             SR TCU                       NT    1:58.10  
      26.59   28.95   30.72   31.84                                
 
Event 10  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, Tim               FR FL                        NT    4:39.11  
      26.47   28.59   28.54   28.54   28.62   28.46   28.02   28.18
      28.00   25.69                                                
  1 Wieczorek, Grant          FR FL                        NT    4:39.11  
      26.34   28.86   28.75   28.39   28.16   28.10   27.83   27.88
      27.99   26.81                                                
  3 Donovan, Andy             SR TCU                       NT    4:47.07  
      26.26   28.87   29.07   29.00   29.12   29.06   29.14   29.28
      28.99   28.28                                                
  4 Montgomery, Adam          FR TCU                       NT    4:58.03  
      27.21   29.14   29.26   29.65   30.18   30.92   30.50   30.57
      30.85   29.75                                                
  5 Delair, Ryan              FR TCU                       NT    5:02.88  
      26.90   29.81   30.73   31.15   31.20   30.95   30.92   31.24
      30.13   29.85                                                
 
Event 11  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Assuncao, Vitor           SO FL                        NT     328.42  
  2 Schmidt, Justin           SO FL                        NT     309.30  
  3 McCain, Kelly             JR TCU                       NT     297.52  
  4 Comfort, Chris            JR FL                        NT     284.32  
 
Event 12  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allred, Cameron           FR TCU                       NT    2:08.29  
      29.43   32.59   33.12   33.15                                
  2 McCallum, Allan           JR TCU                       NT    2:09.33  
      30.38   33.30   32.57   33.08                                
  3 Bean, Aran                SO TCU                       NT    2:11.05  
      29.30   33.43   33.51   34.81                                
 -- Ratliff, Will             SR FL                        NT   X2:08.74  
      29.58   33.10   33.11   32.95                                
 -- Welch, Corey              SR FL                        NT   X2:09.57  
      29.86   32.95   33.20   33.56                                
 -- Fischetti, Robbie         SO FL                        NT   X2:09.76  
      30.13   33.00   33.55   33.08                                
 
Event 13  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of Florida  'B'                             NT    1:24.80  
     1) Penniman, Daniel FR             2) Coan, Matt SO                  
     3) Wieczorek, Grant FR             4) Hughes, Tim FR                 
       21.22    21.17    21.19    21.22                                    
  2 Texas Christian University  'A'                        NT    1:24.85  
     1) Del Valle, Yousif SO            2) Berrettini, Jonathon FR        
     3) McCracken, Scott SR             4) Palacios, Diego JR             
       21.88    21.38    20.67    20.92                                    
  3 University of Florida  'A'                             NT    1:30.03  
     1) Medrano, Albert FR              2) Kaufmann, Scott SR             
     3) Work, Tobias FR                 4) Jaben, Max FR                  
       22.51    22.61    22.27    22.64                                    
  4 Texas Christian University  'C'                        NT    1:32.21  
     1) Brady, Jeremy FR                2) Wherry, Kenneth SR             
     3) Gooch, George SO                4) Donovan, Andy SR               
       23.75    23.37    22.08    23.01                                    
 -- Texas Christian University  'B'                        NT         DQ  
     1) Chapman, Craig SR               2) McCure, Scott SR               
     3) Vollmer, Nick FR                4) Norcross, Brent JR             
       22.29    21.76    21.89    21.25                                    
Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC Network

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.