Gator Sportshop
Gator Ticket Office

Men's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to Southern Methodist University
                                       Hy-Tek's Meet Manager 1/13/2005 10:10 PM
           2005 SMU Mustangs vs Univ. of Florida  Gators - 1/13/2005           
                     SMU Mustangs vs Univ. Florida Gators                      
                 Perkins Natatorium, January 13, 2005, 7:00pm                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Florida  'A'                             NT    3:18.62   11  
     1) Lochte, Ryan JR                 2) Mrazek, Bill SO                
     3) Sioui, Adam SR                  4) Townsend, Darian FR            
  2 Southern Methodist University  'B'                     NT    3:22.49    4  
     1) Clark, Ian R SO                 2) Nylin, Per O JR                
     3) Becerra, Camilo J SR            4) Postma, Ferdi L SR             
  3 University of Florida  'B'                             NT    3:25.59    2  
     1) Wiebeck, Kris SR                2) Welch, Corey SR                
     3) Hughes, Tim FR                  4) Borreca, Nick JR               
  4 University of Florida  'C'                             NT   x3:25.73  
     1) Greener, Andrew JR              2) Ratliff, Will SR               
     3) Zumsteg, Justin SR              4) Coan, Matt SO                  
  5 Southern Methodist University  'A'                     NT    3:31.45  
     1) Hadley, Eric M SR               2) Wolther, Travis J JR           
     3) Hampson, Ric SR                 4) Garmendia, Emilio JR           
  6 Southern Methodist University  'C'                     NT   x3:37.36  
     1) Weidemann, Alex J JR            2) Raschle, Patrick J FR          
     3) Denham, Brett G FR              4) Brackett, Jani J FR            
 
Event 2  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolfgarten, Jan           SR UF                        NT    9:10.89    9  
       25.30    52.47  1:19.97  1:47.52  2:15.07  2:42.54  3:10.02  3:37.58
     4:05.50  4:33.66  5:01.57  5:29.54  5:57.80  6:26.18  6:54.43  7:22.23
     7:49.61  8:17.00  8:44.28  9:10.89                                    
  2 Work, Tobias              FR UF                        NT    9:11.61    4  
       25.63    53.25  1:21.16  1:48.78  2:16.41  2:44.05  3:11.63  3:39.44
     4:07.53  4:35.39  5:03.07  5:30.85  5:58.76  6:26.72  6:54.59  7:22.65
     7:50.32  8:18.26  8:45.30  9:11.61                                    
  3 Kaufmann, Scott           SR UF                        NT    9:26.16    3  
       25.97    54.01  1:21.96  1:50.47  2:18.62  2:46.63  3:15.06  3:43.53
     4:11.88  4:40.57  5:09.03  5:37.48  6:06.21  6:34.74  7:03.32  7:32.37
     8:01.00  8:29.87  8:58.33  9:26.16                                    
  4 Wabeke, Jessen W          JR Smu Men                   NT    9:56.55    2  
       26.79    55.86  1:25.95  1:55.96  2:25.94  2:55.65  3:25.55  3:55.67
     4:25.45  4:55.10  5:25.04  5:55.06  6:24.95  6:55.23  7:25.57  7:55.88
     8:26.43  8:56.98  9:26.87  9:56.55                                    
  5 Balderamos, William R     JR Smu Men                   NT   10:14.62    1  
       27.75    58.08  1:29.16  2:00.15  2:31.04  3:01.80  3:32.69  4:03.71
     4:34.69  5:05.38  5:36.10  6:07.12  6:38.22  7:09.29  7:40.46  8:11.73
     8:43.12  9:14.22  9:44.92 10:14.62                                    
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sioui, Adam               SR UF                        NT    1:39.48    9  
       23.89    49.40  1:14.68  1:39.48                                    
  2 Wiebeck, Kris             SR UF                        NT    1:39.80    4  
       23.94    49.31  1:15.07  1:39.80                                    
  3 Jaben, Max                FR UF                        NT    1:43.14    3  
       24.79    51.05  1:17.14  1:43.14                                    
  4 White, JD D               JR Smu Men                   NT    1:43.17    2  
       24.26    50.21  1:16.24  1:43.17                                    
  5 Ingraham, Chase           SR Smu Men                   NT    1:45.47    1  
       24.43    51.21  1:18.39  1:45.47                                    
  6 Milu, Shane M             FR Smu Men                   NT    1:47.66  
       24.90    52.06  1:20.14  1:47.66                                    
 -- Coan, Matt                SO UF                        NT   X1:40.45  
       24.10    49.92  1:15.06  1:40.45                                    
 -- Medrano, Albert           FR UF                        NT   X1:41.02  
       24.00    49.82  1:15.51  1:41.02                                    
 -- Hughes, Tim               FR UF                        NT   X1:41.69  
       24.59    50.38  1:16.35  1:41.69                                    
 
Event 4  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Becerra, Camilo J         SR Smu Men                   NT      20.82    9  
  2 Penniman, Daniel          FR UF                        NT      20.83    4  
  3 Borreca, Nick             JR UF                        NT      20.95    3  
  4 Townsend, Darian          FR UF                        NT      21.04    2  
  5 Stephenson, Justin T      JR Smu Men                   NT      21.51    1  
  6 Brackett, Jani J          FR Smu Men                   NT      22.24  
 
Event 5  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lochte, Ryan              JR UF                        NT    1:48.94    9  
       23.19    49.07  1:22.53  1:48.94                                    
  2 Clark, Ian R              SO Smu Men                   NT    1:50.89    4  
       24.36    51.92  1:23.84  1:50.89                                    
  3 Harley, Brian             JR UF                        NT    1:51.96    3  
       24.53    52.19  1:26.01  1:51.96                                    
  4 Wieczorek, Grant          FR UF                        NT    1:53.68    2  
       24.66    52.54  1:28.14  1:53.68                                    
  5 Smith, Justin R           SO Smu Men                   NT    1:54.31    1  
       24.69    53.50  1:27.61  1:54.31                                    
 -- Fischetti, Robbie         SO UF                        NT   X1:56.85  
       25.52    55.80  1:29.08  1:56.85                                    
 
Event 6  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Zach              SR UF                        NT     368.62    9  
  2 Assuncao, Vitor           SO UF                        NT     328.72    4  
  3 Schmidt, Justin           SO UF                        NT     311.92    3  
  4 Griffin, Philip              Smu Men                   NT     303.89    2  
  5 Sydes, Beau H             SR Smu Men                   NT     273.74    1  
  6 Chokel, Chad B            SR Smu Men                   NT     239.55  
 -- Bender, David M           SR Smu Men                   NT    X229.65  
 -- Comfort, Chris            JR UF                        NT    X291.30  
 
Event 7  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sioui, Adam               SR UF                        NT    1:49.93    9  
       24.96    53.17  1:22.25  1:49.93                                    
  2 Wieczorek, Grant          FR UF                        NT    1:50.48    4  
       25.82    54.16  1:22.56  1:50.48                                    
  3 Hughes, Tim               FR UF                        NT    1:52.58    3  
       26.52    55.76  1:24.68  1:52.58                                    
  4 Hampson, Ric              SR Smu Men                   NT    1:53.17    2  
       25.91    54.74  1:23.79  1:53.17                                    
  5 Smith, Justin R           SO Smu Men                   NT    1:53.73    1  
       26.52    56.05  1:25.49  1:53.73                                    
  6 Denham, Brett G           FR Smu Men                   NT    2:00.85  
       26.71    58.17  1:29.77  2:00.85                                    
 -- Work, Tobias              FR UF                        NT   X1:51.07  
       25.30    53.93  1:22.36  1:51.07                                    
 -- Borreca, Nick             JR UF                        NT   X1:51.10  
       26.19    54.72  1:23.13  1:51.10                                    
 -- Zumsteg, Justin           SR UF                        NT   X1:53.47  
       26.30    55.76  1:25.17  1:53.47                                    
 -- Cohen, Josh N             SO Smu Men                   NT   X2:02.82  
       27.08    57.43  1:29.09  2:02.82                                    
 
Event 8  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Penniman, Daniel          FR UF                        NT      45.65    9  
       21.99    45.65                                                      
  2 White, JD D               JR Smu Men                   NT      46.76    4  
       22.48    46.76                                                      
  3 Wiebeck, Kris             SR UF                        NT      46.88    3  
       22.75    46.88                                                      
  4 Coan, Matt                SO UF                        NT      46.89    2  
       22.87    46.89                                                      
  5 Garmendia, Emilio         JR Smu Men                   NT      47.75    1  
       22.49    47.75                                                      
  6 Ingraham, Chase           SR Smu Men                   NT      47.99  
       22.80    47.99                                                      
 
Event 9  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Ian R              SO Smu Men                   NT    1:47.99    9  
       26.33    54.14  1:21.67  1:47.99                                    
  2 Harley, Brian             JR UF                        NT    1:48.21    4  
       26.15    53.37  1:21.03  1:48.21                                    
  3 Greener, Andrew           JR UF                        NT    1:49.81    3  
       26.72    55.30  1:22.61  1:49.81                                    
  4 Townsend, Darian          FR UF                        NT    1:52.61    2  
       27.03    55.71  1:24.24  1:52.61                                    
  5 Hadley, Eric M            SR Smu Men                   NT    1:55.97    1  
       27.14    55.80  1:25.33  1:55.97                                    
  6 Weidemann, Alex J         JR Smu Men                   NT    1:57.15  
       27.97    57.79  1:27.55  1:57.15                                    
 
Event 10  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Postma, Ferdi L           SR Smu Men                   NT    4:37.68    9  
       25.93    53.99  1:22.21  1:50.18  2:18.33  2:46.41  3:14.56  3:42.72
     4:10.61  4:37.68                                                      
  2 Wabeke, Jessen W          JR Smu Men                   NT    4:50.88    4  
       26.10    54.96  1:23.99  1:53.49  2:22.85  2:52.38  3:21.82  3:51.76
     4:21.57  4:50.88                                                      
  3 Milu, Shane M             FR Smu Men                   NT    4:53.70    3  
       26.47    55.64  1:25.25  1:55.41  2:25.59  2:54.96  3:24.91  3:55.12
     4:25.22  4:53.70                                                      
 -- Wolfgarten, Jan           SR UF                        NT   X4:31.61  
       25.04    52.17  1:20.06  1:48.28  2:15.92  2:43.48  3:10.99  3:38.36
     4:05.61  4:31.61                                                      
 -- McLarty, Dustin           FR UF                        NT   X4:33.01  
       25.32    52.57  1:20.34  1:48.53  2:16.54  2:44.11  3:11.77  3:39.37
     4:06.76  4:33.01                                                      
 -- Medrano, Albert           FR UF                        NT   X4:33.96  
       26.02    54.51  1:22.76  1:50.98  2:18.85  2:46.23  3:13.47  3:40.80
     4:07.69  4:33.96                                                      
 -- Jaben, Max                FR UF                        NT   X4:34.30  
       26.17    53.69  1:21.56  1:49.44  2:17.43  2:44.88  3:12.60  3:40.15
     4:07.73  4:34.30                                                      
 -- Kaufmann, Scott           SR UF                        NT   X4:43.87  
       26.62    56.12  1:25.77  1:54.97  2:23.49  2:52.07  3:20.22  3:48.31
     4:16.44  4:43.87                                                      
 -- Fischetti, Robbie         SO UF                        NT   X4:45.69  
       26.64    55.35  1:24.72  1:53.81  2:22.83  2:51.74  3:20.48  3:49.62
     4:18.23  4:45.69                                                      
 -- Balderamos, William R     JR Smu Men                   NT   X5:01.21  
       26.53    55.72  1:25.63  1:56.27  2:27.42  2:58.61  3:30.15  4:01.16
     4:31.89  5:01.21                                                      
 
Event 11  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Zach              SR UF                        NT     351.30    9  
  2 Griffin, Philip              Smu Men                   NT     348.75    4  
  3 Sydes, Beau H             SR Smu Men                   NT     327.45    3  
  4 Chokel, Chad B            SR Smu Men                   NT     299.47    2  
  5 Bender, David M           SR Smu Men                   NT    x179.02  
 -- Schmidt, Justin           SO UF                        NT    X241.50  
 -- Comfort, Chris            JR UF                        NT    X294.90  
 -- Assuncao, Vitor           SO UF                        NT    X331.27  
 
Event 12  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolther, Travis J         JR Smu Men                   NT    2:13.00    9  
       29.56  1:03.25  1:37.43  2:13.00                                    
  2 Smith, Justin R           SO Smu Men                   NT    2:13.21    4  
       30.55  1:04.84  1:39.11  2:13.21                                    
  3 Raschle, Patrick J        FR Smu Men                   NT    2:15.14    3  
       30.85  1:05.41  1:40.09  2:15.14                                    
 -- Mrazek, Bill              SO UF                        NT   X2:05.45  
       29.02  1:01.07  1:33.03  2:05.45                                    
 -- Ratliff, Will             SR UF                        NT   X2:06.87  
       29.61  1:02.29  1:34.29  2:06.87                                    
 -- Welch, Corey              SR UF                        NT   X2:07.53  
       29.80  1:02.85  1:35.52  2:07.53                                    
 
Event 13  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Methodist University  'B'                     NT    3:04.96   11  
     1) Becerra, Camilo J SR            2) White, JD D JR                 
     3) Postma, Ferdi L SR              4) Stephenson, Justin T JR        
       21.73    46.13  1:08.04  1:32.35  1:54.57  2:18.40  2:40.60  3:04.96
  2 Southern Methodist University  'C'                     NT    3:17.72    4  
     1) Brackett, Jani J FR             2) Denham, Brett G FR             
     3) Hampson, Ric SR                 4) Morton, Michael W JR           
       23.88    49.36  1:12.74  1:39.10  2:02.17  2:27.62  2:51.18  3:17.72
 -- University of Florida  'C'                             NT   X3:02.55  
     1) Lochte, Ryan JR                 2) Penniman, Daniel FR            
     3) Wiebeck, Kris SR                4) Townsend, Darian FR            
       22.12    45.13  1:06.92  1:31.13  1:53.10  2:16.94  2:38.65  3:02.55
 -- University of Florida  'A'                             NT   X3:05.12  
     1) Borreca, Nick JR                2) Hughes, Tim FR                 
     3) Greener, Andrew JR              4) Coan, Matt SO                  
       22.07    46.29  1:08.84  1:33.31  1:55.41  2:19.61  2:41.43  3:05.12
 -- University of Florida  'B'                             NT   X3:11.93  
     1) Wieczorek, Grant FR             2) Harley, Brian JR               
     3) Jaben, Max FR                   4) McLarty, Dustin FR             
       23.03    47.70  1:10.15  1:34.48  1:58.62  2:24.21  2:47.30  3:11.93
 -- Southern Methodist University  'A'                     NT         DQ  
     1) Garmendia, Emilio JR            2) Ingraham, Chase SR             
     3) Hadley, Eric M SR               4) Milu, Shane M FR               
       22.55    48.11  1:10.46  1:35.60  1:58.44  2:23.76  2:46.53       DQ
Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC Network

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.