Gator Locker Room
Gator Ticket Office

Men's Swimming & Diving Boxscores

University of Florida 
                        Florida/Minnesota - 10/29/2004                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Assuncao, Vitor     SO UF                        NT     299.69          9  
  2 Schmidt, Justin     SO UF                        NT     295.19          4  
  3 Schmidt, John       JR Minnesota                 NT     284.55          3  
  4 Larson, Luke        SR Minnesota                 NT     234.07          2  
  5 Skeate, Joe         FR Minnesota                 NT     233.10          1  
  6 Kennedy, Shaun      SO Minnesota                 NT    x231.97        
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Florida Gators  'B'                              NT    1:30.18         11  
     1) Lochte, Ryan JR                 2) Welch, Corey SR                
     3) Townsend, Darian FR             4) Borreca, Nick JR               
      22.36   25.66   21.77   20.39                                
  2 Minnesota Golden Gopher  'A'                     NT    1:30.22          4  
     1) Mitchell, Adam JR               2) Kelly, Sean JR                 
     3) Osten, Neil SR                  4) Cerensak, Igor SO              
      22.79   25.52   21.71   20.20                                
  3 Minnesota Golden Gopher  'B'                     NT    1:30.67          2  
     1) Berve, Daniel SR                2) Timmer, Jason FR               
     3) Peterson, Lucas SR              4) Delac, Mario SO                
      23.45   25.50   21.89   19.83                                
  4 Minnesota Golden Gopher  'C'                     NT    1:32.97        
     1) Plummer, David FR               2) Bernier, Nathan SR             
     3) Anguis, Christian SR            4) Woodson, Michael FR            
      23.47   26.32   22.60   20.58                                
  5 Florida Gators  'C'                              NT    1:35.98        
     1) Wiezorek, Grant FR              2) Ratliff, Will SR               
     3) Penniman, Daniel FR             4) Coan, Matt SO                  
      24.70   26.57   23.18   21.53                                
  6 Florida Gators  'A'                              NT    1:37.99        
     1) Johnson, Grant FR               2) Deery, Kyle SO                 
     3) Zumsteg, Justin SR              4) Berger, Michael JR             
      24.33   27.64   23.23   22.79                                
  7 Florida Gators  'D'                              NT   x1:38.44        
     1) Greener, Andrew JR              2) Mullervy, Scott SO             
     3) Meena, Elliot JR                4) Bernard, Chris FR              
      24.73   27.84   45.87                                        
 
Event 3  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mortimer, Justin    SR Minnesota                 NT    9:00.53          9  
    1:46.92
  2 Lochte, Ryan        JR UF                        NT    9:09.60          4  
    1:51.06
  3 Work, Tobias        FR UF                        NT    9:09.81          3  
    1:48.95
  4 Beckerle, Travis    JR Minnesota                 NT    9:14.27          2  
    1:49.70
  5 Wolfgarten, Jan     SR UF                        NT    9:14.46          1  
    1:50.06
  6 Kaufmann, Scott     SR UF                        NT   x9:18.09        
    1:50.54
  7 Moulder, David      SR Minnesota                 NT    9:32.17        
    1:54.67
  8 Loeffler, Tim       FR Minnesota                 NT   x9:42.60        
    1:55.59
 
Event 4  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silkaitis, Terry    SR Minnesota                 NT    1:37.72          9  
      23.31   24.85   24.76   24.80                                
  2 Sioui, Adam         SR UF                        NT    1:38.53          4  
      23.93   25.14   25.02   24.44                                
  3 McCaffrey, Sean     SR Minnesota                 NT    1:38.89          3  
      24.14   25.60   25.12   24.03                                
  4 Hartley, Brian      JR UF                        NT    1:40.37          2  
      24.01   25.57   25.66   25.13                                
  5 Medrano, Albert     FR UF                        NT    1:40.60          1  
      24.23   25.71   25.49   25.17                                
  6 Coan, Matt          SO UF                        NT   x1:41.02        
      24.13   25.56   25.72   25.61                                
  7 Knoechel, Andrew    SO Minnesota                 NT    1:41.12        
      24.24   25.72   25.30   25.86                                
  8 Schmidt, Tyler      FR Minnesota                 NT   x1:42.30        
      23.81   26.25   25.83   26.41                                
 
Event 5  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lochte, Ryan        JR UF                        NT      48.77          9  
      23.64   25.13                                                
  2 Plummer, David      FR Minnesota                 NT      49.22          4  
      24.25   24.97                                                
  3 Mitchell, Adam      JR Minnesota                 NT      49.27          3  
      24.14   25.13                                                
  4 Woodson, Michael    FR Minnesota                 NT      50.20          2  
      24.57   25.63                                                
  5 Wiebeck, Kris       SR UF                        NT      50.73          1  
      25.06   25.67                                                
  6 Berve, Daniel       SR Minnesota                 NT     x50.75        
      24.57   26.18                                                
  7 Johnson, Grant      FR UF                        NT      51.66        
      25.55   26.11                                                
  8 Greener, Andrew     JR UF                        NT     x52.30        
      25.57   26.73                                                
 
Event 6  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kelly, Sean         JR Minnesota                 NT      56.81          9  
      26.84   29.97                                                
  2 Welch, Corey        SR UF                        NT      57.74          4  
      27.44   30.30                                                
  3 Ratliff, Will       SR UF                        NT      57.96          3  
      27.57   30.39                                                
  4 Timmer, Jason       FR Minnesota                 NT      58.13          2  
      27.29   30.84                                                
  5 Bernier, Nathan     SR Minnesota                 NT      58.25          1  
      28.01   30.24                                                
  6 Fischetti, Robbie   SO UF                        NT      59.47        
      28.44   31.03                                                
  7 Deery, Kyle         SO UF                        NT   x1:00.40        
      28.21   32.19                                                
 -- Mullervy, Scott     SO UF                        NT   X1:01.76        
      29.01   32.75                                                
 
Event 7  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hughes, Tim         FR UF                        NT    1:50.45          9  
      26.03   28.64   28.17   27.61                                
  2 Walsh, J.B.         FR UF                        NT    1:50.50          4  
      25.15   28.40   28.10   28.85                                
  3 Peterson, Lucas     SR Minnesota                 NT    1:51.18          3  
      25.23   28.38   28.77   28.80                                
  4 Sioui, Adam         SR UF                        NT    1:53.12          2  
      25.55   28.87   29.09   29.61                                
  5 Payne, Russ         FR Minnesota                 NT    1:53.24          1  
      25.16   28.82   29.21   30.05                                
  6 Jaben, Max          FR UF                        NT   x1:54.65        
      26.59   29.00   29.46   29.60                                
  7 Young, Scott        JR Minnesota                 NT    1:55.87        
      25.69   28.63   30.14   31.41                                
 -- Friedlander, Steve  SR UF                        NT   X1:55.82        
      26.67   29.89   29.99   29.27                                
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Darian    FR UF                        NT      20.68          9  
  2 Delac, Mario        SO Minnesota                 NT      20.87          4  
  3 Borreca, Nick       JR UF                        NT      21.04          3  
  4 Cerensak, Igor      SO Minnesota                 NT      21.09          2  
  5 Osten, Neil         SR Minnesota                 NT      21.19          1  
  6 Silkaitis, Terry    SR Minnesota                 NT     x21.22        
  7 Penniman, Daniel    FR UF                        NT      21.41        
  8 Johnson, Grant      FR UF                        NT     x21.94        
  9 Schmidt, Tyler      FR Minnesota                 NT     x21.96        
 -- Anguis, Christian   SR Minnesota                 NT     X21.48        
 -- Bernard, Chris      FR UF                        NT     X22.24        
 
Event 9  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Justin     SO UF                        NT     299.55          9  
  2 Assuncao, Vitor     SO UF                        NT     288.90          4  
  3 Kennedy, Shaun      SO Minnesota                 NT     274.42          3  
  4 Schmidt, John       JR Minnesota                 NT     266.62          2  
  5 Skeate, Joe         FR Minnesota                 NT     239.32          1  
  6 Larson, Luke        SR Minnesota                 NT    x226.87        
 
Event 10  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Townsend, Darian    FR UF                        NT      44.70          9  
      21.59   23.11                                                
  2 Delac, Mario        SO Minnesota                 NT      44.73          4  
      21.61   23.12                                                
  3 Silkaitis, Terry    SR Minnesota                 NT      45.01          3  
      22.03   22.98                                                
  4 Cerensak, Igor      SO Minnesota                 NT      45.93          2  
      22.46   23.47                                                
  5 Borreca, Nick       JR UF                        NT      45.98          1  
      22.31   23.67                                                
  6 Timmer, Jason       FR Minnesota                 NT     x46.33        
      22.25   24.08                                                
  7 Penniman, Daniel    FR UF                        NT      46.86        
      22.54   24.32                                                
  8 Coan, Matt          SO UF                        NT     x47.70        
      22.89   24.81                                                
 
Event 11  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Adam      JR Minnesota                 NT    1:46.83          9  
      25.56   27.12   27.17   26.98                                
  2 Wiebeck, Kris       SR UF                        NT    1:47.21          4  
      26.09   27.52   27.05   26.55                                
  3 Plummer, David      FR Minnesota                 NT    1:49.09          3  
      25.82   28.02   27.73   27.52                                
  4 Woodson, Michael    FR Minnesota                 NT    1:50.14          2  
      26.54   28.03   28.13   27.44                                
  5 Payne, Russ         FR Minnesota                 NT   x1:50.55        
      26.27   28.03   28.17   28.08                                
  6 Wiezorek, Grant     FR UF                        NT    1:51.62          1  
      26.72   27.94   27.94   29.02                                
  7 McLarty, Dustin     FR UF                        NT    1:52.70        
      27.22   28.42   28.63   28.43                                
  8 Greener, Andrew     JR UF                        NT   x1:53.47        
      27.03   28.12   28.72   29.60                                
 -- Young, Scott        JR Minnesota                 NT   X1:53.27        
      26.94   28.65   28.93   28.75                                
 -- Zumsteg, Justin     SR UF                        NT   X1:53.45        
      27.25   28.87   29.15   28.18                                
 
Event 12  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kelly, Sean         JR Minnesota                 NT    2:04.13          9  
      28.22   32.11   31.87   31.93                                
  2 Welch, Corey        SR UF                        NT    2:06.13          4  
      28.67   32.14   32.13   33.19                                
  3 Ratliff, Will       SR UF                        NT    2:07.77          3  
      29.20   32.77   32.53   33.27                                
  4 Bernier, Nathan     SR Minnesota                 NT    2:08.19          2  
      29.27   32.85   33.02   33.05                                
  5 Fischetti, Robbie   SO UF                        NT    2:09.08          1  
      29.47   32.86   33.46   33.29                                
  6 Knoechel, Andrew    SO Minnesota                 NT    2:09.24        
      29.46   32.80   33.31   33.67                                
  7 Deery, Kyle         SO UF                        NT   x2:09.76        
      29.66   32.84   33.53   33.73                                
 
Event 13  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mortimer, Justin    SR Minnesota                 NT    4:26.73          9  
                      26.16                                        
  2 Medrano, Albert     FR UF                        NT    4:28.81          4  
                      25.36                                        
  3 Hartley, Brian      JR UF                        NT    4:28.93          3  
                      25.90                                        
  4 Beckerle, Travis    JR Minnesota                 NT    4:29.27          2  
                      25.69                                        
  5 McCaffrey, Sean     SR Minnesota                 NT    4:32.93          1  
                      24.69                                        
  6 Kaufmann, Scott     SR UF                        NT    4:34.09        
                      26.79                                        
  7 Jaben, Max          FR UF                        NT   x4:35.94        
                      27.00                                        
  8 Loeffler, Tim       FR Minnesota                 NT   x4:45.11        
                      27.96                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sioui, Adam         SR UF                        NT      49.18          9  
      23.50   25.68                                                
  2 Peterson, Lucas     SR Minnesota                 NT      49.61          4  
      23.20   26.41                                                
  3 Townsend, Darian    FR UF                        NT      49.80          3  
  4 Osten, Neil         SR Minnesota                 NT      49.96          2  
      23.45   26.51                                                
  5 Berve, Daniel       SR Minnesota                 NT      50.17          1  
      23.37   26.80                                                
  6 Hughes, Tim         FR UF                        NT      51.07        
      24.42   26.65                                                
  7 Anguis, Christian   SR Minnesota                 NT     x51.22        
      23.75   27.47                                                
  8 Zumsteg, Justin     SR UF                        NT     x52.17        
      24.60   27.57                                                
 -- Young, Scott        JR Minnesota                 NT     X51.72        
      24.28   27.44                                                
 -- Meena, Elliot       JR UF                        NT     X52.31        
      24.56   27.75                                                
 -- Swenson, Andrew     SO UF                        NT     X52.61        
      24.66   27.95                                                
 -- Johnson, Grant      FR UF                        NT     X53.03        
      25.40   27.63                                                
 -- Berger, Michael     JR UF                        NT     X54.78        
      25.87   28.91                                                
 
Event 15  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lochte, Ryan        JR UF                        NT    3:49.62          9  
                                                      24.28        
  2 Mortimer, Justin    SR Minnesota                 NT    3:50.69          4  
                                                      24.91        
  3 Mitchell, Adam      JR Minnesota                 NT    3:54.68          3  
                                                      26.28        
  4 McLarty, Dustin     FR UF                        NT    3:58.07          2  
                                                      26.71        
  5 Payne, Russ         FR Minnesota                 NT    4:01.52          1  
                                                      28.31        
  6 Work, Tobias        FR UF                        NT    4:01.71        
                                                      26.20        
  7 Wolfgarten, Jan     SR UF                        NT   x4:01.99        
                                                      26.27        
  8 Moulder, David      SR Minnesota                 NT   x4:09.50        
                                                      27.98        
 -- Fischetti, Robbie   SO UF                        NT   X4:06.53        
                                                      26.66        
 -- Millen, Chris       FR UF                        NT   X4:07.17        
                                                      26.27        
 -- Mullervy, Scott     SO UF                        NT   X4:07.22        
                                                      27.62        
 -- Walsh, J.B.         FR UF                        NT   X4:15.63        
                                                      28.88        
 
Event 16  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Minnesota Golden Gopher  'A'                     NT    2:58.48         11  
     1) Delac, Mario SO                 2) Silkaitis, Terry SR            
     3) Osten, Neil SR                  4) Cerensak, Igor SO              
                                                      23.21        
  2 Florida Gators  'A'                              NT    3:01.86          4  
     1) Wiebeck, Kris SR                2) Borreca, Nick JR               
     3) Penniman, Daniel FR             4) Sioui, Adam SR                 
                                                      23.39        
  3 Minnesota Golden Gopher  'B'                     NT    3:02.70          2  
     1) McCaffrey, Sean SR              2) Anguis, Christian SR           
     3) Woodson, Michael FR             4) Timmer, Jason FR               
                                                      23.69        
  4 Minnesota Golden Gopher  'C'                     NT    3:08.15        
     1) Knoechel, Andrew SO             2) Schmidt, Tyler FR              
     3) Plummer, David FR               4) Berve, Daniel SR               
                                                      24.29        
  5 Florida Gators  'B'                              NT    3:08.30        
     1) Wiezorek, Grant FR              2) Coan, Matt SO                  
     3) Jaben, Max FR                   4) Hartley, Brian JR              
                                                      24.17        
Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC Network

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.