Gator Sportshop
Gator Ticket Office

Men's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to Univ
Licensed to Univ. of Minnesota Aquatics
                     Hy-Tek's Meet Manager 10/30/2003 07:40 PM
                   2003 Florida vs Minnesota Men's Dual Meet                   
                    University of Minnesota Aquatic Center                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Florida  'A'                                  3:19.16   11  
     1) Kellam, Chirs SR                2) Tjin A Tam, Ansel SR           
     3) Mangabeira, Gabriel JR          4) Schultz, Scott SR              
  2 University of Minnesota  'B'                                3:24.29    4  
     1) Urreta, Diego SR                2) Jacobo, Alejandro FR           
     3) VanMeter, Andrew FR             4) Ochalek, Kiel SO               
  3 University of Florida  'B'                                  3:24.40    2  
     1) Ulrich, Claudio SR              2) Ratliff, Will JR               
     3) Borreca, Nick SO                4) Hartley, Brian SO              
  4 University of Minnesota  'D'                                3:29.79  
     1) Leopold, Nate SO                2) Bernier, Nathan JR             
     3) Anguis, Christian JR            4) Zhuravlev, Pavel SO            
  5 University of Minnesota  'C'                                3:30.90  
     1) Young, Scott JR                 2) Chalfant, Dustin SR            
     3) Natali, Mike FR                 4) Herriges, Joe SO               
 -- University of Florida  'C'                                 X3:32.29  
     1) Fischetti, Robbie FR            2) Welch, Corey JR                
     3) Zumsteg, Justin JR              4) Meena, Elliott SO              
 -- University of Minnesota  'A'                                     DQ  
     1) Mitchell, Adam SO               2) Kelly, Sean SO                 
     3) Petersen, Lucas JR              4) Osten, Neil JR                 
 
Event 2  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Zach              JR FLOR                            311.93    9  
  2 Herdt, Ben                SR MINN                            301.70    4  
  3 Schmidt, John             SO MINN                            293.20    3  
  4 Schmidt, Justin           FR FLOR                            282.90    2  
  5 Larson, Luke              JR MINN                            240.30    1  
  6 Baumann, Ben              SR MINN                            229.30  
 -- Kennedy, Shaun            FR MINN                           X262.50  
 
Event 3  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Beckerle, Travis          SO MINN                           9:14.77    9  
  2 Wolfgarten, Jan           JR FLOR                           9:18.64    4  
  3 Kaufmann, Scott           JR FLOR                           9:20.22    3  
  4 Moulder, David            JR MINN                           9:23.33    2  
  5 Friedlander, Steve        JR FLOR                           9:23.75    1  
  6 Coan, Matt                FR FLOR                           9:32.81  
  7 Apprill, Adam             SR MINN                           9:46.30  
  8 Wood, Zach                FR MINN                           9:57.69  
 
Event 4  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Lochte, Ryan              SO FLOR                           1:37.15    9  
  2 Silkaitis, Terry          JR MINN                           1:38.65    4  
  3 McCaffrey, Sean           JR MINN                           1:38.78    3  
  4 Wiebeck, Kris             JR FLOR                           1:39.23    2  
  5 Sioui, Adam               JR FLOR                           1:40.44    1  
  6 Knoechel, Andrew          FR MINN                           1:42.75  
  7 Berve, Daniel             FR MINN                           1:44.43  
 -- Yasinsac, Bryan           SO FLOR                          X1:44.16  
 -- Zhuravlev, Pavel          SO MINN                          X1:45.75  
 -- Dorweiler, Jimmer         FR MINN                          X1:47.58  
 -- Natali, Mike              FR MINN                          X1:48.28  
 -- Toth, Fabian              FR MINN                          X1:48.31  
 
Event 5  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangabeira, Gabriel       JR FLOR                             20.82    9  
  2 Cerensek, Igor            FR MINN                             20.93    4  
  3 Volcansek, Ales           FR MINN                             21.05    3  
  4 Gettelfinger, Brian       SR MINN                             21.24    2  
  5 Borreca, Nick             SO FLOR                             21.55    1  
  6 Schultz, Scott            SR FLOR                             21.56  
  7 Ratliff, Will             JR FLOR                             22.33  
 -- Anguis, Christian         JR MINN                            X21.64  
 -- Young, Scott              JR MINN                            X21.84  
 -- Herriges, Joe             SO MINN                            X22.02  
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Adam            SO MINN                           1:50.10    9  
  2 Urreta, Diego             SR MINN                           1:51.79    4  
  3 Hartley, Brian            SO FLOR                           1:52.47    3  
  4 Kellam, Chirs             SR FLOR                           1:53.14    2  
  5 Plummer, Ryan             SR MINN                           1:53.23    1  
  6 Fischetti, Robbie         FR FLOR                           1:56.16  
  7 Mrazek, Bill              FR FLOR                           1:56.41  
  8 VanMeter, Andrew          FR MINN                           1:57.44  
 -- Welch, Corey              JR FLOR                          X1:57.05  
 -- Mullervy, Scott           FR FLOR                          X1:57.75  
 -- Leopold, Nate             SO MINN                          X2:00.13  
 
Event 7  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Zach              JR FLOR                            310.12    9  
  2 Schmidt, John             SO MINN                            287.62    4  
  3 Herdt, Ben                SR MINN                            277.80    3  
  4 Schmidt, Justin           FR FLOR                            276.50    2  
  5 Kennedy, Shaun            FR MINN                            253.35    1  
  6 Baumann, Ben              SR MINN                            249.67  
 -- Larson, Luke              JR MINN                           X253.27  
 
Event 8  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Lochte, Ryan              SO FLOR                           1:50.02    9  
  2 Zumsteg, Justin           JR FLOR                           1:53.78    4  
  3 Meena, Elliott            SO FLOR                           1:53.90    3  
  4 Gettelfinger, Brian       SR MINN                           1:54.12    2  
  5 Petersen, Lucas           JR MINN                           1:54.34    1  
  6 Friedlander, Steve        JR FLOR                           1:55.47  
  7 Plummer, Ryan             SR MINN                           1:56.81  
  8 Natali, Mike              FR MINN                           1:59.15  
 
Event 9  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Silkaitis, Terry          JR MINN                             45.53    9  
  2 McCaffrey, Sean           JR MINN                             45.68    4  
  3 Mangabeira, Gabriel       JR FLOR                             45.89    3  
  4 Cerensek, Igor            FR MINN                             46.07    2  
  5 Sioui, Adam               JR FLOR                             46.69    1  
  6 Schultz, Scott            SR FLOR                             46.79  
  7 Ochalek, Kiel             SO MINN                             47.32  
  8 Yasinsac, Bryan           SO FLOR                             48.07  
 -- Anguis, Christian         JR MINN                            X47.02  
 -- Zhuravlev, Pavel          SO MINN                            X48.87  
 -- Wood, Zach                FR MINN                            X50.62  
 -- Dorweiler, Jimmer         FR MINN                            X51.03  
 
Event 10  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Adam            SO MINN                           1:46.79    9  
  2 Kellam, Chirs             SR FLOR                           1:46.80    4  
  3 Wiebeck, Kris             JR FLOR                           1:48.21    3  
  4 Urreta, Diego             SR MINN                           1:49.00    2  
  5 Ulrich, Claudio           SR FLOR                           1:53.31    1  
  6 Berve, Daniel             FR MINN                           1:54.89  
  7 Young, Scott              JR MINN                           1:57.51  
  8 Fischetti, Robbie         FR FLOR                           1:57.63  
 
Event 11  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Hartley, Brian            SO FLOR                           4:30.60    9  
  2 Kaufmann, Scott           JR FLOR                           4:31.54    4  
  3 Beckerle, Travis          SO MINN                           4:33.42    3  
  4 Wolfgarten, Jan           JR FLOR                           4:36.06    2  
  5 Coan, Matt                FR FLOR                           4:37.46  
  6 Moulder, David            JR MINN                           4:38.47    1  
  7 Apprill, Adam             SR MINN                           4:47.65  
  8 Leopold, Nate             SO MINN                           4:51.26  
 
Event 12  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobo, Alejandro         FR MINN                           2:04.52    9  
  2 Mrazek, Bill              FR FLOR                           2:04.59    4  
  3 Kelly, Sean               SO MINN                           2:05.00    3  
  4 Tjin A Tam, Ansel         SR FLOR                           2:05.23    2  
  5 Chalfant, Dustin          SR MINN                           2:05.41    1  
  6 Welch, Corey              JR FLOR                           2:05.62  
  7 Ratliff, Will             JR FLOR                           2:07.85  
  8 Bernier, Nathan           JR MINN                           2:09.09  
 -- Knoechel, Andrew          FR MINN                          X2:10.30  
 -- Mullervy, Scott           FR FLOR                          X2:10.38  
 
Event 13  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Minnesota  'A'                                3:01.24   11  
     1) Silkaitis, Terry JR             2) McCaffrey, Sean JR             
     3) Volcansek, Ales FR              4) Cerensek, Igor FR              
  2 University of Florida  'A'                                  3:02.67    4  
     1) Wiebeck, Kris JR                2) Sioui, Adam JR                 
     3) Borreca, Nick SO                4) Lochte, Ryan SO                
  3 University of Minnesota  'B'                                3:04.68    2  
     1) Gettelfinger, Brian SR          2) VanMeter, Andrew FR            
     3) Berve, Daniel FR                4) Ochalek, Kiel SO               
  4 University of Florida  'B'                                  3:10.82  
     1) Coan, Matt FR                   2) Ulrich, Claudio SR             
     3) Kaufmann, Scott JR              4) Yasinsac, Bryan SO             
  5 University of Minnesota  'C'                                3:15.63  
     1) Herriges, Joe SO                2) Petersen, Lucas JR             
     3) Toth, Fabian FR                 4) Dorweiler, Jimmer FR
Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC Network

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.