Gator Locker Room
Gator Ticket Office

Men's Swimming & Diving Boxscores

University of Florida 
             Florida vs. Indian River Community College - 10/18/02             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ranieri, Jessica    FR Florida                         296.40          9  
  2 Connor, Kristen     JR Florida                         276.90          4  
  3 McGinty, Maureen    FR Florida                         253.12          3  
  4 Shawah, Nadine         IRCC                            227.24          2  
  5 Shoemaker, Wendy       IRCC                            195.37          1  
  6 Tidwell, Mary Ann      IRCC                            164.76        
 -- Bolt, Nicole           Florida                        X279.22        
 
Event 2  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Zach        SO Florida                         350.47          9  
  2 Comfort, Chris      FR Florida                         286.65          4  
  3 Northcot, Brandon      IRCC                            279.37          3  
  4 Taylor, Dustin         IRCC                            234.60          2  
 
Event 3  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:40.46  AQ
        1:43.47  BQ
    School                                                  Finals       Points 
===============================================================================
  1 Florida  'B'                                          1:45.99         11  
     1) duPlessis, Renate SR            2) Gibbes, Cerian JR              
     3) Uhle, Marietta FR               4) Ecott, Kim SR                  
       26.55    56.26  1:21.32  1:45.99                                    
  2 Florida  'C'                                          1:47.61          4  
     1) Farrell, Maureen SO             2) Bernhardt, Vipa FR             
     3) Harper, Rebecca SO              4) Tennison, Diane SR             
       27.66    57.05  1:23.19  1:47.61                                    
  3 Florida  'A'                                          1:48.16          2  
     1) Reid, Jamie FR                  2) Frega, Desiree SR              
     3) Huff, Mandy FR                  4) Gibney, Chantal JR             
       26.91    58.38  1:24.19  1:48.16                                    
  4 Florida  'D'                                          1:49.11        
     1) McLarty, Sara JR                2) Duncan, Danielle FR            
     3) Teague, Cara SR                 4) Beard, Blair JR                
       28.45    58.08  1:23.34  1:49.11                                    
  5 Indian River Community College  'A'                   1:51.58        
     1) Brown, Stephanie                2) Searles, Fran                  
     3) Day, Elizabeth                  4) Byrnes, Brianna                
       28.97    59.70  1:26.67  1:51.58                                    
  6 Indian River Community College  'B'                   1:59.55        
     1) Carpenter, Brandi               2) Pulomena, Noelle               
     3) Fuhrman, Joyce                  4) Lake, Allison                  
       30.47  1:01.48  1:29.97  1:59.55                                    
 
Event 4  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:27.21  AQ
        1:29.82  BQ
    School                                                  Finals       Points 
===============================================================================
  1 Florida  'A'                                          1:32.19         11  
     1) Mangabeira, Gabriel SO          2) Chadsey, Ian SR                
     3) Kellam, Chris JR                4) Jayme, Carlos JR               
       23.02    49.28  1:12.40  1:32.19                                    
  2 Indian River Community College  'A'                   1:32.37          4  
     1) Turner, Samad                   2) Markey, Nick                   
     3) Becerra, Camilo                 4) Patrick, Tim                   
       23.74    50.95  1:12.14  1:32.37                                    
  3 Florida  'B'                                          1:35.16          2  
     1) Ulrich, Claudio JR              2) Ratliff, Will SO               
     3) King, Greg JR                   4) Schultz, Scott JR              
       24.29    50.49  1:13.83  1:35.16                                    
  4 Indian River Community College  'B'                   1:36.53        
     1) Glaser, Rian                    2) Chapman, Richard               
     3) Wilkens, Luke                   4) Arboleda, Teylor               
       24.81    52.26  1:15.20  1:36.53                                    
  5 Indian River Community College  'C'                   1:40.68        
     1) Paez, Andres                    2) Bishop, John                   
     3) Bailey, Graham                  4) Bidlack, Adam                  
       25.40    53.71  1:18.18  1:40.68                                    
 
Event 5  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reid, Jamie         FR Florida                       10:03.03          9  
       28.11    57.99  1:28.21  1:58.32  2:28.88  2:59.22  3:29.45  4:00.03
     4:30.57  5:01.17  5:31.73  6:02.07  6:32.19  7:02.68  7:33.13  8:03.53
     8:33.91  9:03.96  9:33.94 10:03.03                                    
  2 Schrock, Jessica    SO Florida                       10:15.05          4  
       29.17  1:00.10  1:31.17  2:02.36  2:33.46  3:04.32  3:35.17  4:06.03
     4:37.24  5:08.11  5:38.95  6:09.53  6:40.25  7:10.99  7:41.89  8:12.54
     8:43.16  9:14.01  9:44.95 10:15.05                                    
  3 Harper, Rebecca     SO Florida                       10:21.60          3  
       29.83  1:01.42  1:32.72  2:03.91  2:35.14  3:06.27  3:37.41  4:08.70
     4:39.87  5:11.42  5:42.73  6:14.12  6:45.31  7:16.53  7:47.86  8:19.13
     8:50.09  9:20.85  9:51.86 10:21.60                                    
  4 Ecott, Kim          SR Florida                       10:21.73          2  
       28.93    59.51  1:30.54  2:01.59  2:32.50  3:03.58  3:34.67  4:05.89
     4:36.98  5:08.13  5:39.26  6:10.61  6:42.00  7:13.50  7:45.01  8:16.62
     8:48.19  9:19.61  9:51.05 10:21.73                                    
  5 Sansregret, Myriam     IRCC                          11:05.51          1  
       29.66  1:02.12  1:34.72  2:07.29  2:40.28  3:12.97  3:46.17  4:19.58
     4:53.28  5:26.91  6:00.53  6:34.23  7:08.41  7:42.21  8:16.30  8:50.40
     9:24.20  9:58.13 10:32.21 11:05.51                                    
  6 Germano, Christina     IRCC                          11:28.10        
       30.93  1:04.42  1:38.21  2:12.33  2:46.65  3:20.93  3:55.57  4:30.33
     5:05.44  5:40.30  6:15.05  6:50.39  7:25.29  8:00.12  8:35.25  9:10.51
     9:45.12 10:19.91 10:54.50 11:28.10                                    
 -- Gibney, Chantal     JR Florida                      X10:26.44        
       28.80    59.45  1:30.63  2:01.60  2:32.14  3:03.50  3:34.98  4:06.30
     4:37.41  5:09.14  5:40.89  6:12.63  6:44.44  7:16.50  7:47.90  8:20.02
     8:51.61  9:23.48  9:55.20 10:26.44                                    
 
Event 6  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dominguez, Jesus    SO Florida                        9:29.50          9  
       25.85    53.30  1:21.27  1:49.75  2:18.44  2:47.10  3:16.09  3:44.65
     4:13.15  4:42.06  5:10.83  5:39.62  6:08.87  6:37.62  7:06.38  7:35.56
     8:04.66  8:33.31  9:02.06  9:29.50                                    
  2 Warren, Mac         FR Florida                        9:38.26          4  
       26.08    54.43  1:23.39  1:52.57  2:22.23  2:52.03  3:21.75  3:51.33
     4:20.78  4:50.32  5:19.76  5:49.21  6:18.59  6:47.88  7:17.22  7:44.97
     8:13.02  8:41.61  9:10.53  9:38.26                                    
  3 Wiebeck, Kris       SO Florida                        9:52.51          3  
       27.24    56.10  1:24.94  1:53.79  2:22.70  2:52.19  3:22.02  3:52.10
     4:22.12  4:52.04  5:22.10  5:52.12  6:22.16  6:52.44  7:22.94  7:53.46
     8:23.08  8:52.81  9:22.88  9:52.51                                    
  4 Bidlack, Adam          IRCC                           9:57.29          2  
       26.63    55.61  1:24.43  1:54.06  2:23.61  2:53.54  3:23.04  3:52.80
     4:22.99  4:53.30  5:23.39  5:53.81  6:24.45  6:55.05  7:25.96  7:56.60
     8:27.08  8:58.44  9:28.97  9:57.29                                    
  5 Sioui, Adam         SO Florida                        9:57.65          1  
       26.71    55.93  1:25.34  1:54.97  2:24.18  2:53.37  3:22.79  3:52.50
     4:22.16  4:51.54  5:21.30  5:51.51  6:21.36  6:51.76  7:22.23  7:53.58
     8:25.72  8:57.55  9:28.36  9:57.65                                    
  6 Bishop, John           IRCC                          10:31.16        
       26.20    54.94  1:24.33  1:54.44  2:25.39  2:56.48  3:28.16  3:59.71
     4:31.99  5:04.40  5:36.93  6:09.59  6:41.64  7:14.38  7:47.62  8:21.16
     8:54.13  9:27.63 10:00.24 10:31.16                                    
 
Event 7  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   O'Connell: # 1:44.99  1993        Nicole Haislett                     
                1:47.49  AQ
                1:50.71  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tannhauser, Jamie   FR Florida                        1:52.89          9  
       26.60    54.96  1:23.79  1:52.89                                    
  2 Bernhardt, Vipa     FR Florida                        1:54.32          4  
       26.51    54.60  1:24.08  1:54.32                                    
  3 Teague, Cara        SR Florida                        1:54.56          3  
       27.28    55.95  1:25.18  1:54.56                                    
  4 Kram, Kristen          IRCC                           1:58.53          2  
       26.89    57.00  1:27.45  1:58.53                                    
  5 Sansregret, Myriam     IRCC                           2:07.01          1  
       29.06  1:01.20  1:34.06  2:07.01                                    
  6 Lake, Allison          IRCC                           2:16.90        
       31.97  1:06.42  1:41.64  2:16.90                                    
 -- Beard, Blair        JR Florida                       X1:56.84        
       27.59    56.96  1:26.93  1:56.84                                    
 
Event 8  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   O'Connell: # 1:33.80  1981        Rowdy Gaines                        
                1:36.39  AQ
                1:39.28  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jayme, Carlos       JR Florida                        1:40.37          9  
       23.95    50.01  1:14.86  1:40.37                                    
  2 Kaufmann, Scott     SO Florida                        1:42.25          4  
       24.33    50.31  1:16.29  1:42.25                                    
  3 Zumsteg, Justin     SO Florida                        1:45.35          3  
       25.02    51.93  1:18.75  1:45.35                                    
  4 Borreca, Nick       FR Florida                        1:45.77          2  
       25.27    52.65  1:19.76  1:45.77                                    
  5 Bailey, Graham         IRCC                           1:47.01        
       24.61    51.36  1:18.96  1:47.01                                    
  6 Grados, Jordan         IRCC                           1:49.23        
       25.46    53.09  1:21.43  1:49.23                                    
 -- King, Greg          JR Florida                       X1:46.43          1  
       25.41    52.98  1:20.34  1:46.43                                    
 
Event 9  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                  55.15  AQ
                  56.80  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 duPlessis, Renate   SR Florida                          57.76          9  
       28.20    57.76                                                      
  2 Brown, Stephanie       IRCC                           1:01.16          4  
       29.71  1:01.16                                                      
  3 Seland, Casey       JR Florida                        1:02.31          3  
       30.80  1:02.31                                                      
  4 Carpenter, Brandi      IRCC                           1:03.56          2  
       30.85  1:03.56                                                      
 
Event 10  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                  47.72  AQ
                  49.15  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kellam, Chris       JR Florida                          50.88          4  
       25.22    50.88                                                      
  2 Hartley, Brian      FR Florida                          52.26          3  
       25.99    52.26                                                      
  3 Glaser, Rian           IRCC                             53.42          2  
       25.84    53.42                                                      
  4 Greener, Andrew     FR Florida                          53.50          1  
       26.27    53.50                                                      
  5 Strauss, Jonathan   JR Florida                          53.76        
       26.15    53.76                                                      
  6 Paez, Andres           IRCC                             54.74        
       26.53    54.74                                                      
 -- Mangabeira, Gabrie  SO Florida                         X49.96          9  
       24.46    49.96                                                      
 
Event 11  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
                1:02.07  AQ
                1:03.93  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gibbes, Cerian      JR Florida                        1:05.40          9  
       30.97  1:05.40                                                      
  2 Kennedy, Katie      SO Florida                        1:06.41          4  
       31.76  1:06.41                                                      
  3 Pulomena, Noelle       IRCC                           1:07.44          3  
       32.35  1:07.44                                                      
  4 Searles, Fran          IRCC                           1:08.18          2  
       32.07  1:08.18                                                      
  5 Frega, Desiree      SR Florida                        1:09.91          1  
       33.36  1:09.91                                                      
 
Event 12  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
                  54.30  AQ
                  55.92  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Norris, Philip      SR Florida                          57.99          9  
       27.49    57.99                                                      
  2 Ratliff, Will       SO Florida                          59.33          4  
       27.55    59.33                                                      
  3 Welch, Corey        SO Florida                          59.35          3  
       27.76    59.35                                                      
  4 Wolfgarten, Jan     SO Florida                        1:01.30          2  
       29.03  1:01.30                                                      
  5 Markey, Nick           IRCC                           1:01.89          1  
       28.67  1:01.89                                                      
  6 Bishop, John           IRCC                           1:02.36        
       29.31  1:02.36                                                      
  7 Chapman, Richard       IRCC                           1:02.83        
       28.87  1:02.83                                                      
 -- Guenther, Bernie    SR Florida                       X1:00.52        
       28.29  1:00.52                                                      
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   O'Connell: # 1:53.37  1982        Mary T. Meagher                     
                1:58.98  AQ
                2:02.54  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 McLarty, Sara       JR Florida                        2:01.47 BQ       9  
       28.11    58.84  1:29.84  2:01.47                                    
  2 Green, Meredith     SO Florida                        2:02.93          4  
       28.34    59.28  1:30.99  2:02.93                                    
  3 Day, Elizabeth         IRCC                           2:11.49          3  
       28.56  1:00.83  1:35.01  2:11.49                                    
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   O'Connell: # 1:43.81              Craig Beardsley                     
                1:44.93  AQ
                1:48.07  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilkens, Luke          IRCC                           1:52.06          9  
       24.23    51.87  1:20.86  1:52.06                                    
  2 Lochte, Ryan        FR Florida                        1:52.41          4  
       25.69    55.22  1:24.31  1:52.41                                    
  3 Arboleda, Teylor       IRCC                           1:54.11          3  
       25.18    53.39  1:22.77  1:54.11                                    
  4 Chadsey, Ian        SR Florida                        1:57.73          2  
       26.77    57.01  1:27.50  1:57.73                                    
  5 Friedlander, Steve  SO Florida                        1:57.97          1  
       26.31    56.25  1:27.10  1:57.97                                    
  6 Meena, Elliot       FR Florida                        1:59.52        
       26.72    57.17  1:28.09  1:59.52                                    
 -- Yacco, Matt         SR Florida                       X1:57.59        
       26.56    56.50  1:26.84  1:57.59                                    
 
Event 15  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   O'Connell: # 22.44  1988        Dara Torres                         
                22.89  AQ
                23.57  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Maureen    SO Florida                          24.12          9  
  2 Uhle, Marietta      FR Florida                          24.30          4  
  3 Tennison, Diane     SR Florida                          24.82          3  
  4 Byrnes, Brianna        IRCC                             24.87          2  
  5 Chapman, Anna       SR Florida                          25.53          1  
  6 Fuhrman, Joyce         IRCC                             25.74        
 
Event 16  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   O'Connell: # 19.54  1998        Matt Buzbee                         
                19.74  AQ
                20.33  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Turner, Samad          IRCC                             20.30 BQ       9  
  2 Becerra, Camilo        IRCC                             20.47          4  
  3 Patrick, Tim           IRCC                             21.10          3  
  4 Schultz, Scott      JR Florida                          21.67          2  
  5 Sioui, Adam         SO Florida                          21.98          1  
  6 Ulrich, Claudio     JR Florida                          22.49        
  7 Yasinsac, Brian     FR Florida                          22.66        
  8 Grados, Jordan         IRCC                             23.10        
 
Event 17  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ranieri, Jessica    FR Florida                         299.39          9  
  2 Connor, Kristen     JR Florida                         285.00          4  
  3 McGinty, Maureen    FR Florida                         248.77          3  
  4 Shawah, Nadine         IRCC                            230.84          2  
  5 Tidwell, Mary Ann      IRCC                            168.82          1  
 
Event 18  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   O'Connell: # 48.69  1993        Nicole Haslett                      
                49.63  AQ
                51.11  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gibney, Chantal     JR Florida                          51.56          9  
       25.04    51.56                                                      
  2 Huff, Mandy         FR Florida                          52.67          4  
       25.04    52.67                                                      
  3 Chapman, Anna       SR Florida                          53.83          3  
       26.44    53.83                                                      
  4 Byrnes, Brianna        IRCC                             54.43          2  
       25.90    54.43                                                      
  5 Gibbes, Cerian      JR Florida                          54.87          1  
       26.20    54.87                                                      
  6 Fuhrman, Joyce         IRCC                             56.23        
       26.87    56.23                                                      
  7 Lake, Allison          IRCC                           1:04.69        
       30.93  1:04.69                                                      
 
Event 19  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   O'Connell: # 43.08  1981        Rowdy Gaines                        
                43.64  AQ
                44.94  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schultz, Scott      JR Florida                          46.95          9  
       21.02    46.95                                                      
  2 Turner, Samad          IRCC                             47.01          4  
       20.80    47.01                                                      
  3 Kellam, Chris       JR Florida                          47.78          3  
       21.84    47.78                                                      
  4 Markey, Nick           IRCC                             48.99          2  
       21.28    48.99                                                      
  5 Yasinsac, Brian     FR Florida                          49.90          1  
       22.59    49.90                                                      
  6 Grados, Jordan         IRCC                             49.99        
       22.60    49.99                                                      
  7 Meena, Elliot       FR Florida                          50.16        
       23.11    50.16                                                      
 
Event 20  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   O'Connell: # 1:55.43  1998        Keegan Walkley                      
                1:57.70  AQ
                2:01.23  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Teague, Cara        SR Florida                        2:05.78          9  
       28.92  1:00.23  1:31.84  2:05.78                                    
  2 Kram, Kristen          IRCC                           2:10.32          4  
       29.62  1:02.74  1:35.75  2:10.32                                    
  3 Brown, Stephanie       IRCC                           2:10.96          3  
       29.21  1:02.05  1:35.36  2:10.96                                    
  4 Harper, Rebecca     SO Florida                        2:12.85          2  
       30.48  1:03.76  1:38.11  2:12.85                                    
 
Event 21  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   O'Connell: # 1:42.83  1998        Matt Cole                           
                1:44.02  AQ
                1:47.14  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ulrich, Claudio     JR Florida                        1:52.75          9  
       25.69    53.80  1:22.81  1:52.75                                    
  2 Greener, Andrew     FR Florida                        1:55.83          4  
       28.71    58.40  1:27.36  1:55.83                                    
  3 Strauss, Jonathan   JR Florida                        1:56.13          3  
       27.50    56.35  1:26.49  1:56.13                                    
  4 Glaser, Rian           IRCC                           1:58.62          2  
       27.32    57.47  1:28.07  1:58.62                                    
  5 Dominguez, Jesus    SO Florida                        1:59.35          1  
       28.56    58.74  1:29.08  1:59.35                                    
  6 Paez, Andres           IRCC                           2:02.70        
       28.48    59.35  1:30.77  2:02.70                                    
 -- Zumsteg, Justin     SO Florida                       X1:57.11        
       28.46    58.35  1:28.18  1:57.11                                    
 
Event 22  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   O'Connell: # 2:10.28  2002        Anne Poleska                        
                2:14.23  AQ
                2:18.25  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pulomena, Noelle       IRCC                           2:23.62          9  
       33.50  1:10.06  1:46.91  2:23.62                                    
  2 Searles, Fran          IRCC                           2:28.64          4  
       34.08  1:11.38  1:49.87  2:28.64                                    
  3 Germano, Christina     IRCC                           2:41.39          3  
       37.30  1:17.69  1:59.58  2:41.39                                    
 -- Kennedy, Katie      SO Florida                       X2:21.47        
       32.92  1:08.64  1:45.14  2:21.47                                    
 -- Frega, Desiree      SR Florida                       X2:26.86        
       33.91  1:11.52  1:49.00  2:26.86                                    
 
Event 23  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   O'Connell: # 1:57.52  1998        Jarrod Marrs                        
                1:57.68  AQ
                2:01.21  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chadsey, Ian        SR Florida                        2:01.56          9  
       28.39  1:00.22  1:30.63  2:01.56                                    
  2 Wolfgarten, Jan     SO Florida                        2:11.96          4  
       30.36  1:04.02  1:38.26  2:11.96                                    
  3 Ratliff, Will       SO Florida                        2:14.12          3  
       30.36  1:04.56  1:39.21  2:14.12                                    
  4 Lochte, Ryan        FR Florida                        2:14.44          2  
       30.12  1:05.47  1:40.50  2:14.44                                    
  5 Bishop, John           IRCC                           2:15.13          1  
       30.06  1:03.84  1:39.17  2:15.13                                    
  6 Chapman, Richard       IRCC                           2:25.03        
       31.83  1:08.03  1:45.60  2:25.03                                    
 
Event 24  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   O'Connell: # 4:39.97  1982        Tiffany Cohen                       
                4:45.71  AQ
                4:54.28  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sansregret, Myriam     IRCC                           5:27.45          9  
       29.88  1:02.08  1:35.26  2:08.74  2:42.27  3:15.64  3:48.99  4:21.76
     4:54.38  5:27.45                                                      
  2 Lake, Allison          IRCC                           6:06.76          4  
       32.98  1:08.45  1:44.96  2:21.88  2:58.92  3:36.36  4:13.95  4:52.00
     5:29.93  6:06.76                                                      
 -- Green, Meredith     SO Florida                       X4:54.12        
       27.56    56.95  1:26.62  1:56.31  2:25.90  2:55.70  3:25.30  3:55.27
     4:24.98  4:54.12                                                      
 -- Farrell, Maureen    SO Florida                       X4:58.78        
       27.96    57.86  1:28.27  1:58.80  2:29.09  2:59.28  3:29.93  4:00.12
     4:30.28  4:58.78                                                      
 -- Reid, Jamie         FR Florida                       X4:59.33        
       28.60    58.68  1:29.10  1:59.45  2:29.62  2:59.88  3:30.05  4:00.14
     4:30.38  4:59.33                                                      
 -- Schrock, Jessica    SO Florida                       X5:02.32        
       28.48    59.03  1:29.85  2:00.60  2:31.07  3:01.46  3:31.98  4:02.33
     4:32.53  5:02.32                                                      
 
Event 25  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   O'Connell: # 4:15.56  1985        Matt Cetlinski                      
                4:19.72  AQ
                4:27.51  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hartley, Brian      FR Florida                        4:37.21          9  
       26.39    54.97  1:23.36  1:52.00  2:19.81  2:47.84  3:15.83  3:43.67
     4:10.88  4:37.21                                                      
  2 Wilkens, Luke          IRCC                           4:39.86          4  
       25.59    53.54  1:21.49  1:49.88  2:18.44  2:46.89  3:15.29  3:43.67
     4:12.19  4:39.86                                                      
  3 Borreca, Nick       FR Florida                        4:42.95          3  
       26.09    54.52  1:23.37  1:52.45  2:21.84  2:50.41  3:19.19  3:48.29
     4:15.43  4:42.95                                                      
  4 Yacco, Matt         SR Florida                        4:44.76          2  
       26.18    54.73  1:23.23  1:51.74  2:20.38  2:49.03  3:18.11  3:47.23
     4:16.25  4:44.76                                                      
  5 Wiebeck, Kris       SO Florida                        4:49.28          1  
       25.94    53.22  1:21.07  1:49.60  2:18.74  2:48.37  3:18.22  3:48.66
     4:19.33  4:49.28                                                      
  6 Bidlack, Adam          IRCC                           4:55.43        
       26.52    55.05  1:24.18  1:53.60  2:23.12  2:53.01  3:23.31  3:53.68
     4:24.75  4:55.43                                                      
  7 Bailey, Graham         IRCC                           4:57.49        
       26.40    55.21  1:24.51  1:54.29  2:24.61  2:54.67  3:25.74  3:56.53
     4:27.36  4:57.49                                                      
 
Event 26  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                  54.14  AQ
                  55.76  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Day, Elizabeth         IRCC                             59.78          9  
       28.04    59.78                                                      
  2 Kram, Kristen          IRCC                           1:01.24          4  
       28.87  1:01.24                                                      
  3 Carpenter, Brandi      IRCC                           1:04.94          3  
       30.65  1:04.94                                                      
 -- Uhle, Marietta      FR Florida                         X56.51        
       26.10    56.51                                                      
 -- Tennison, Diane     SR Florida                         X56.68        
       26.80    56.68                                                      
 -- duPlessis, Renate   SR Florida                         X57.74        
       27.10    57.74                                                      
 -- Ecott, Kim          SR Florida                         X59.63        
       28.50    59.63                                                      
 -- Gibbes, Cerian      JR Florida                       X1:00.37        
       28.45  1:00.37                                                      
 
Event 27  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                  47.34  AQ
                  48.76  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Becerra, Camilo        IRCC                             49.56          9  
       22.60    49.56                                                      
  2 Arboleda, Teylor       IRCC                             51.62          4  
       24.01    51.62                                                      
  3 Patrick, Tim           IRCC                             51.66          3  
       23.94    51.66                                                      
  4 Glaser, Rian           IRCC                             52.23          2  
       24.66    52.23                                                      
 -- Jayme, Carlos       JR Florida                         X50.03        
       23.61    50.03                                                      
 -- Norris, Philip      SR Florida                         X51.64        
       24.32    51.64                                                      
 -- King, Greg          JR Florida                         X51.91        
       24.73    51.91                                                      
 -- Sioui, Adam         SO Florida                         X52.90        
       24.59    52.90                                                      
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Northcot, Brandon      IRCC                            257.77          9  
  2 Taylor, Dustin         IRCC                            218.47          4  
 -- Comfort, Chris      FR Florida                        X290.55        
 -- Wilcox, Zach        SO Florida                        X374.17        
 
Event 29  Women 400 Yard IM
===============================================================================
                4:15.12  AQ
                4:22.77  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pulomena, Noelle       IRCC                           4:40.42          9  
       31.10  1:05.81  1:42.82  2:18.87  2:58.05  3:37.31  4:09.82  4:40.42
  2 Day, Elizabeth         IRCC                           4:40.92          4  
       29.57  1:02.36  1:40.38  2:19.05  2:57.90  3:37.83  4:10.01  4:40.92
  3 Germano, Christina     IRCC                           5:03.68          3  
       31.70  1:07.46  1:47.49  2:27.04  3:10.17  3:53.55  4:29.24  5:03.68
 -- McLarty, Sara       JR Florida                       X4:14.86        
       27.85    58.49  1:30.95  2:02.86  2:39.98  3:17.42  3:46.70  4:14.86
 -- Seland, Casey       JR Florida                       X4:27.46        
       28.46    59.41  1:33.81  2:07.63  2:47.44  3:26.91  3:57.62  4:27.46
 -- Huff, Mandy         FR Florida                       X4:30.39        
       27.64  1:00.06  1:35.64  2:11.65  2:49.62  3:28.09  3:59.15  4:30.39
 -- Tannhauser, Jamie   FR Florida                       X4:32.09        
       28.66  1:01.36  1:35.48  2:09.23  2:51.73  3:33.13  4:02.86  4:32.09
 
Event 30  Men 400 Yard IM
===============================================================================
                3:47.29  AQ
                3:54.10  BQ
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arboleda, Teylor       IRCC                           4:14.85          9  
       26.42    56.98  1:30.86  2:04.17  2:38.88  3:14.90  3:45.37  4:14.85
  2 Bailey, Graham         IRCC                           4:22.72          4  
       26.87    57.93  1:32.32  2:06.88  2:44.89  3:23.55  3:53.42  4:22.72
  3 Bidlack, Adam          IRCC                           4:32.60          3  
       27.68    59.64  1:35.12  2:09.32  2:50.13  3:31.20  4:02.19  4:32.60
 -- Warren, Mac         FR Florida                       X4:03.26        
       25.84    55.52  1:27.47  1:58.97  2:33.64  3:08.39  3:36.48  4:03.26
 -- Kaufmann, Scott     SO Florida                       X4:04.77        
       26.53    56.76  1:29.06  2:00.24  2:35.31  3:10.53  3:38.28  4:04.77
 -- Guenther, Bernie    SR Florida                       X4:13.28        
       26.06    56.13  1:30.26  2:03.60  2:38.97  3:15.47  3:45.13  4:13.28
 -- Welch, Corey        SO Florida                       X4:17.71        
       28.13    59.54  1:32.70  2:04.80  2:40.01  3:16.26  3:47.90  4:17.71
 -- Friedlander, Steve  SO Florida                       X4:19.62        
       26.17    56.32  1:30.76  2:03.58  2:43.10  3:22.62  3:52.21  4:19.62
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
                1:31.03  AQ
                1:33.76  BQ
    School                                                  Finals       Points 
===============================================================================
  1 Indian River Community College  'B'                   1:46.89         11  
     1) Brown, Stephanie                2) Carpenter, Brandi              
     3) Sansregret, Myriam              4) Germano, Christina             
       26.15    52.71  1:19.63  1:46.89                                    
 -- Florida  'A'                                         X1:34.82        
     1) Huff, Mandy FR                  2) Farrell, Maureen SO            
     3) Gibney, Chantal JR              4) Uhle, Marietta FR              
       24.01    47.85  1:11.34  1:34.82                                    
 -- Florida  'B'                                         X1:37.70        
     1) Tennison, Diane SR              2) Teague, Cara SR                
     3) McLarty, Sara JR                4) Reid, Jamie FR                 
       24.78    49.02  1:13.27  1:37.70                                    
 -- Indian River Community College  'A'                        DQ        
     1) Byrnes, Brianna                 2) Fuhrman, Joyce                 
     3) Kram, Kristen                   4) Searles, Fran                  
       25.51    51.05  1:15.82       DQ                                    
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
                1:18.47  AQ
                1:20.82  BQ
    School                                                  Finals       Points 
===============================================================================
  1 Indian River Community College  'A'                   1:22.19         11  
     1) Becerra, Camilo                 2) Turner, Samad                  
     3) Patrick, Tim                    4) Markey, Nick                   
       20.72    40.35  1:01.10  1:22.19                                    
  2 Indian River Community College  'B'                   1:29.97          4  
     1) Paez, Andres                    2) Wilkens, Luke                  
     3) Grados, Jordan                  4) Chapman, Richard               
       21.87    43.68  1:06.57  1:29.97                                    
 -- Florida  'A'                                         X1:22.26        
     1) Mangabeira, Gabriel SO          2) Jayme, Carlos JR               
     3) Sioui, Adam SO                  4) Lochte, Ryan FR                
       20.77    40.40  1:01.32  1:22.26                                    
 -- Florida  'B'                                         X1:26.71        
     1) Schultz, Scott JR               2) Borreca, Nick FR               
     3) Greener, Andrew FR              4) Norris, Philip SR              
       21.80    43.47  1:05.49  1:26.71                                    
Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC Network

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.