Gator Sportshop
Gator Ticket Office

Men's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to University of Florida  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/19/2013 04:48 PM
       University of Florida vs. Florida Atlantic, Sanction #: #OB-6073        
                          Saturday, January 19, 2013                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Mosher, Emily   18 Florida-FL                NP     276.30          9  
  2 1-2 Applefield, Ja  19 Florida-FL                NP     259.57          4  
  3 1-3 Warner, Kahlia  19 Florida-FL                NP     251.85          3  
  4 1-4 Potter, Shanno  18 Fla. Atlantic-FG      255.83     245.03          2  
  5 1-5 Wankling, Morg  18 Fla. Atlantic-FG          NP     236.17          1  
  6 1-6 Dye, Delaney    19 Florida-FL                NP    x235.20        
  7 1-7 Hackett, Julia  19 Florida-FL                NP    x227.33        
  8 1-8 Randall, McKen  18 Fla. Atlantic-FG      175.05     165.00        
 
Event 2  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Hernandez, Zac  19 Florida-FL                NP     314.40          9  
  2 1-2 Aycock, Tyler   18 Fla. Atlantic-FG      289.28     298.21          4  
  3 1-3 McIntire, Ryan  19 Fla. Atlantic-FG          NP     274.06          3  
  4 1-4 Pompi, James    19 Florida-FL                NP     266.03          2  
  5 1-5 Terrill, Luke   19 Fla. Atlantic-FG      259.65     220.88          1  
 
Event 3  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Warner, Kahlia  19 Florida-FL                NP     343.13          9  
  2 1-2 Dye, Delaney    19 Florida-FL                NP     321.08          4  
  3 1-3 Wankling, Morg  18 Fla. Atlantic-FG          NP     262.43          3  
  4 1-4 Potter, Shanno  18 Fla. Atlantic-FG      260.18     259.43          2  
  5 1-5 Mosher, Emily   18 Florida-FL                NP     257.48          1  
  6 1-6 Hackett, Julia  19 Florida-FL                NP    x250.58        
  7 1-7 Applefield, Ja  19 Florida-FL                NP    x246.68        
  8 1-8 Randall, McKen  18 Fla. Atlantic-FG      179.25     191.99        
 
Event 4  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Hernandez, Zac  19 Florida-FL                NP     360.82          9  
  2 1-2 Pompi, James    19 Florida-FL                NP     276.38          4  
  3 1-3 McIntire, Ryan  19 Fla. Atlantic-FG          NP     270.00          3  
  4 1-4 Aycock, Tyler   18 Fla. Atlantic-FG      309.75     256.05          2  
  5 1-5 Terrill, Luke   19 Fla. Atlantic-FG      249.45     227.18          1  
 
Event 5  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:38.42  A
        1:39.14  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Florida, University of-FL  'B'               NT    1:40.71         11  
     1) Russell, Sinead C 19            2) Luthersdottir, Hilda 21        
     3) Hinds, Natalie A 18             4) Bohunicky, Jamie L 21          
       25.73    28.03    23.79    23.16                                    
  2 1-2 Florida, University of-FL  'A'               NT    1:44.81          4  
     1) Linn, Ashlee N 19               2) McKnight, Lindsey L 18         
     3) Frehling, Kaitlin M 20          4) Fung, Natasha 19               
       26.84    28.57    25.71    23.69                                    
  3 1-3 Florida, University of-FL  'C'               NT   x1:47.61        
     1) Kuhn, Sierra L 18               2) Lajnef, Sarra 22               
     3) McLean, Shelby D 19             4) Roy, Taylor F 18               
       27.36    30.35    25.79    24.11                                    
  4 1-4 Florida Atlantic University-FG  'A'     1:42.61    1:49.79          2  
     1) Lefanowicz, Iwona 20            2) Gargum, Nadia E 22             
     3) Nilsson, Frida A 21             4) Bucz, Agi 19                   
       27.40    32.61    25.90    23.88                                    
  5 1-5 Florida Atlantic University-FG  'B'          NT    1:53.28        
     1) Crino, Rachel P 19              2) Onstott, Chelsea L 21          
     3) Prutton, Kendra M 18            4) Moeller, Stephanie L 20        
       28.01    32.22    27.54    25.51                                    
  6 1-6 Florida Atlantic University-FG  'C'          NT   x1:57.93        
     1) Lanoe, Talisa E 18              2) Richardson, Jordan J 22        
     3) Van Alstine, Nicole M 18        4) Hoffman, Kelsey E 19           
       39.38    24.14    28.19    26.22                                    
 
Event 6  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:26.38  A
        1:27.44  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Florida, University of-FL  'A'               NT    1:32.37         11  
     1) Curley, Harrison H 19           2) Davelaar, Rodion R 22          
     3) Martin, Cameron B 21            4) Curby, Matt N 19               
       23.56    26.24    22.15    20.42                                    
  2 1-2 Florida, University of-FL  'B'               NT    1:34.03          4  
     1) Thompson, Matthew R 19          2) Torres, Luke 18                
     3) Wallace, Dan 19                 4) Munch, Ricky W 19              
       23.95    26.92    22.65    20.51                                    
  3 1-3 Florida Atlantic University-FG  'A'     1:30.81    1:36.64          2  
     1) Swartsel, Hunter 18             2) Forbes, Alan D 22              
     3) Williams, Eric S 22             4) Burtez, Matthieu 19            
       30.31    22.32    22.84    21.17                                    
  4 1-4 Florida Atlantic University-FG  'B'          NT    1:41.68        
     1) Walsh, John W 20                2) Diaz, Javier C 18              
     3) Hidalgo, Mauricio O 19          4) Logan, Collin C 18             
       25.84    28.17    25.51    22.16                                    
  5 1-5 Florida Atlantic University-FG  'C'          NT   x1:46.32        
     1) Steele, Joey M 19               2) Golliher, Sid J 18             
     3) Jones, Julian R 19              4) Potter, Alex L 19              
       25.94    30.07    25.90    24.41                                    
 
Event 7  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Beisel, Elizab  20 Florida-FL                NT   15:53.22          9  
      25.96   28.19   28.38   28.39   28.59   28.51   28.62   28.65
      28.60   28.78   28.65   28.68   28.63   28.84   28.84   28.75
      28.90   28.99   29.05   29.16   29.44   29.33   29.51   29.38
      29.28   29.59   29.43   29.48   29.37   29.57   29.56   29.55
      28.57
  2 1-2 Napier, Savann  19 Florida-FL                NT   17:07.20          4  
      28.64   30.46   30.77   31.04   30.91   31.09   30.99   31.12
      30.99   30.96   31.23   31.02   31.28   31.28   31.35   31.32
      31.29   31.41   31.32   31.48   31.41   31.51   31.48   31.62
      31.50   31.48   31.68   31.58   31.43   31.50   31.25   30.93
      29.88
  3 1-3 Kovacs, Anett   21 Fla. Atlantic-FG          NT   17:22.76          3  
      30.04   31.51   31.51   31.45   31.76   31.85   31.73   31.90
      31.71   31.60   31.31   31.39   31.32   31.45   31.56   31.62
      31.68   31.60   31.65   32.71   32.06   31.66   31.52   31.53
      31.60   31.68   31.80   31.93   32.09   31.56   31.60   31.83
      30.55
  4 1-4 King, Abbey N   18 Fla. Atlantic-FG    17:14.92   17:30.19          2  
      29.25   31.65   32.02   31.91   31.98   31.66   31.63   32.02
      31.77   31.75   31.38   31.80   31.97   31.79   32.07   32.04
      32.00   31.98   31.95   32.21   32.10   32.20   32.08   31.93
      31.90   32.13   31.92   32.19   31.98   32.06   31.92   31.78
      31.17
 
Event 8  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Frayler, Arthu  18 Florida-FL                NT    9:04.66          9  
      25.49   27.41   27.63   27.22   27.81   27.49   27.89   27.61
      27.39   27.69   26.81   27.33   27.35   27.36   27.28   27.30
      27.40   27.42   27.06   25.72                                
  2 1-2 Veale, Thomas   19 Florida-FL                NT    9:15.67          4  
      25.71   28.09   27.86   27.96   27.95   27.77   27.83   27.90
      27.61   27.49   28.26   28.19   27.61   28.09   28.27   28.34
      27.73   28.42   28.35   26.24                                
  3 1-3 Curley, Harris  19 Florida-FL                NT    9:20.21          3  
      25.51   27.80   28.24   28.36   28.49   28.28   28.17   28.20
      28.13   28.63   28.70   28.61   28.26   28.39   28.32   28.26
      28.46   28.04   27.66   25.70                                
  4 1-4 Silva, William  19 Florida-FL                NT   x9:20.49        
      25.86   27.82   28.03   27.87   27.92   27.92   27.98   28.01
      28.06   28.16   28.17   28.20   28.33   28.40   28.37   28.26
      28.23   28.46   28.40   28.04                                
  5 1-5 Manganiello, A  19 Florida-FL                NT   x9:26.54        
      24.82   27.74   28.40   28.61   28.76   28.61   28.36   28.38
      28.37   28.26   28.23   28.05   28.23   28.37   28.14   28.59
      29.40   29.31   29.21   28.70                                
  6 1-6 Gunn, Adam A    18 Fla. Atlantic-FG          NT   10:05.71          2  
      27.23   29.95   30.30   30.75   30.90   30.43   30.86   30.67
      30.37   31.20   30.66   30.89   31.18   30.99   30.71   30.25
      30.35   29.81   29.72   28.49                                
 
Event 9  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:43.99  A
        1:47.99  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Hinds, Natalie  18 Florida-FL                NT    1:48.70          9  
      25.26   28.37   27.22   27.85                                
  2 1-2 Thielmann, Jes  18 Florida-FL                NT    1:49.73          4  
      25.84   27.55   28.11   28.23                                
  3 1-3 Rainer, Rebecc  19 Florida-FL                NT    1:51.61          3  
      26.42   28.21   28.67   28.31                                
  4 1-4 Mathieu, Alici  20 Florida-FL                NT   x1:51.69        
      26.91   28.28   28.41   28.09                                
  5 1-5 Bucz, Agi       19 Fla. Atlantic-FG     1:51.40    1:53.58          2  
      26.65   28.92   29.07   28.94                                
  6 1-6 Nowak, Michala  22 Fla. Atlantic-FG     1:52.78    1:55.90          1  
      26.93   29.21   29.76   30.00                                
  7 1-7 Dodge, Katie M  19 Fla. Atlantic-FG     1:55.57    1:56.36        
      26.82   28.99   30.11   30.44                                
  8 1-8 Jackson, Carle  18 Fla. Atlantic-FG     2:01.30   x2:05.38        
      28.58   31.40   32.92   32.48                                
 
Event 10  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:33.63  A
        1:37.99  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Curby, Matt N   19 Florida-FL                NT    1:39.11          9  
      24.22   26.02   24.98   23.89                                
  2 1-2 Taylor, Jason   21 Florida-FL                NT    1:41.00          3.5
      24.44   25.81   25.70   25.05                                
  2 1-2 Hamilton, Coli  19 Florida-FL                NT    1:41.00          3.5
      23.78   25.74   25.63   25.85                                
  4 1-4 Burtez, Matthi  19 Fla. Atlantic-FG     1:39.62    1:41.56          2  
      24.36   25.70   25.68   25.82                                
  5 1-5 Kaisrlik, Just  18 Florida-FL                NT   x1:41.67        
      24.13   25.99   25.88   25.67                                
  6 1-6 Steele, Joey M  19 Fla. Atlantic-FG     1:43.69    1:51.13          1  
      25.18   27.71   29.05   29.19                                
  7 1-7 Potter, Alex L  19 Fla. Atlantic-FG     1:53.43    1:52.85        
      26.11   28.14   28.90   29.70                                
  8 1-8 Hidalgo, Mauri  19 Fla. Atlantic-FG     1:49.92   x1:54.26        
      25.85   28.28   29.75   30.38                                
 
Event 11  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          52.13  A
          55.09  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 McKnight, Lind  18 Florida-FL                NT      57.89          9  
      28.26   29.63                                                
  2 1-2 Kuhn, Sierra L  18 Florida-FL                NT      58.23          4  
      28.58   29.65                                                
  3 1-3 Lefanowicz, Iw  20 Fla. Atlantic-FG       55.35      58.90          3  
      28.24   30.66                                                
  4 1-4 Smith, Jordan   19 Florida-FL                NT      59.60          2  
  5 1-5 Crino, Rachel   19 Fla. Atlantic-FG       59.01      59.96          1  
      29.12   30.84                                                
  6 1-6 McLean, Shelby  19 Florida-FL                NT   x1:00.19        
      28.76   31.43                                                
  7 1-7 Lanoe, Talisa   18 Fla. Atlantic-FG     1:01.14    1:02.34        
      30.81   31.53                                                
 
Event 12  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          46.02  A
          48.49  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Omana, Carlos   19 Florida-FL                NT      50.06          9  
      24.64   25.42                                                
  2 1-2 Ringquist, Aus  20 Florida-FL                NT      51.16          4  
      25.30   25.86                                                
  3 1-3 Thompson, Matt  19 Florida-FL                NT      51.40          3  
      25.32   26.08                                                
  4 1-4 Swartsel, Hunt  18 Fla. Atlantic-FG       53.56      55.47          2  
      26.76   28.71                                                
 
Event 13  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          59.51  A
        1:02.49  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Luthersdottir,  21 Florida-FL                NT    1:01.83 B        9  
      28.98   32.85                                                
  2 1-2 Fung, Natasha   19 Florida-FL                NT    1:04.78          4  
      30.92   33.86                                                
  3 1-3 Lajnef, Sarra   22 Florida-FL                NT    1:06.06          3  
      31.79   34.27                                                
  4 1-4 Onstott, Chels  21 Fla. Atlantic-FG          NT    1:12.08          2  
      33.92   38.16                                                
  5 1-5 Gargum, Nadia   22 Fla. Atlantic-FG     1:11.17    1:13.98          1  
      34.68   39.30                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          52.60  A
          55.39  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Wallace, Dan    19 Florida-FL                NT      57.70          9  
      27.17   30.53                                                
  2 1-2 Rosenbaum, Rya  18 Florida-FL                NT      57.79          4  
      26.68   31.11                                                
  3 1-3 Davelaar, Rodi  22 Florida-FL                NT      59.22          3  
      27.21   32.01                                                
  4 1-4 Forbes, Alan D  22 Fla. Atlantic-FG       55.86      59.84          2  
      27.73   32.11                                                
  5 1-5 Diaz, Javier C  18 Fla. Atlantic-FG     1:01.38    1:01.95          1  
      28.60   33.35                                                
  6 1-6 Omana, Carlos   19 Florida-FL                NT   x1:02.68        
      28.80   33.88                                                
  7 1-7 Logan, Collin   18 Fla. Atlantic-FG     1:03.53    1:03.36        
      30.01   33.35                                                
 
Event 15  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:54.60  A
        1:59.59  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Bohunicky, Jam  21 Florida-FL                NT    2:00.66          9  
      28.19   31.12   30.17   31.18                                
  2 1-2 Zalewski, Elle  20 Florida-FL                NT    2:01.73          4  
      27.38   31.48   31.50   31.37                                
  3 1-3 Stephens, Summ  19 Florida-FL                NT    2:03.21          3  
      28.11   31.20   32.07   31.83                                
  4 1-4 Neidigh, Laure  19 Florida-FL                NT   x2:03.60        
      28.06   31.44   31.96   32.14                                
  5 1-5 Kovacs, Anett   21 Fla. Atlantic-FG     1:58.39    2:08.16          2  
      29.05   32.19   33.85   33.07                                
  6 1-6 Richardson, Jo  22 Fla. Atlantic-FG     2:04.70    2:11.95          1  
      29.45   33.55   34.69   34.26                                
  7 1-7 Prutton, Kendr  18 Fla. Atlantic-FG     2:10.58    2:14.06        
      30.56   33.63   34.81   35.06                                
  8 1-8 Van Alstine, N  18 Fla. Atlantic-FG     2:10.14   x2:18.70        
      30.21   35.39   36.50   36.60                                
 
Event 16  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:42.96  A
        1:47.99  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Martin, Camero  21 Florida-FL                NT    1:49.16          9  
      24.85   27.40   28.16   28.75                                
  2 1-2 Torres, Luke    18 Florida-FL                NT    1:49.96          4  
      25.08   28.02   28.53   28.33                                
  3 1-3 Bull, Adam H    18 Florida-FL                NT    1:50.18          3  
      25.22   28.03   28.48   28.45                                
  4 1-4 Hidalgo, Mauri  19 Fla. Atlantic-FG     1:58.89    2:07.43          2  
      27.84   31.97   33.53   34.09                                
  5 1-5 Jones, Julian   19 Fla. Atlantic-FG     2:09.80    2:13.25          1  
      28.62   33.96   35.80   34.87                                
 
Event 17  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          22.05  A
          22.99  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Russell, Sinea  19 Florida-FL                NT      23.71          6.5
  1 1-1 Frehling, Kait  20 Florida-FL                NT      23.71          6.5
  3 1-3 Linn, Ashlee N  19 Florida-FL                NT      24.07          3  
  4 1-4 Nilsson, Frida  21 Fla. Atlantic-FG       23.67      24.76          2  
  5 1-5 Roy, Taylor F   18 Florida-FL                NT     x24.82        
  6 1-6 Nowak, Michala  22 Fla. Atlantic-FG       24.68      25.35          1  
  7 1-7 Moeller, Steph  20 Fla. Atlantic-FG       25.35      25.89        
  8 1-8 Hoffman, Kelse  19 Fla. Atlantic-FG       26.03     x26.45        
 
Event 18  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          19.30  A
          20.19  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Williams, Eric  22 Fla. Atlantic-FG       20.15      21.02          9  
  2 1-2 Munch, Ricky W  19 Florida-FL                NT      21.26          4  
  3 1-3 Goossen, Levar  19 Florida-FL                NT      21.51          3  
  4 1-4 Persson, Torbj  20 Fla. Atlantic-FG       21.09      21.60          2  
  5 1-5 Walsh, John W   20 Fla. Atlantic-FG       20.89      21.91          1  
 
Event 19  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          48.03  A
          49.99  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Russell, Sinea  19 Florida-FL                NT      50.66          9  
  2 1-2 Bohunicky, Jam  21 Florida-FL                NT      50.80          4  
  3 1-3 Roy, Taylor F   18 Florida-FL                NT      52.53          3  
  4 1-4 Dubrasky, Moll  19 Florida-FL                NT     x53.73        
  5 1-5 Nowak, Michala  22 Fla. Atlantic-FG       53.02      54.35          2  
  6 1-6 Dodge, Katie M  19 Fla. Atlantic-FG       53.37      54.57          1  
      26.19   28.38                                                
  7 1-7 Crino, Rachel   19 Fla. Atlantic-FG       55.77      55.94        
      26.74   29.20                                                
  8 1-8 Jackson, Carle  18 Fla. Atlantic-FG       55.49     x58.15        
      27.73   30.42                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          42.45  A
          44.29  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Williams, Eric  22 Fla. Atlantic-FG       45.06      45.93          9  
      21.92   24.01                                                
  2 1-2 Wallace, Dan    19 Florida-FL                NT      46.00          4  
      22.33   23.67                                                
  3 1-3 Burtez, Matthi  19 Fla. Atlantic-FG       44.61      46.24          3  
      22.55   23.69                                                
  4 1-4 Munch, Ricky W  19 Florida-FL                NT      46.42          2  
      22.03   24.39                                                
  5 1-5 Hamilton, Coli  19 Florida-FL                NT      47.44          1  
      22.88   24.56                                                
  6 1-6 Veale, Thomas   19 Florida-FL                NT     x48.29        
      23.43   24.86                                                
  7 1-7 Walsh, John W   20 Fla. Atlantic-FG       45.72      48.32        
      23.19   25.13                                                
  8 1-8 Persson, Torbj  20 Fla. Atlantic-FG       46.22     x48.52        
      22.96   25.56                                                
 
Event 21  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:53.17  A
        1:59.19  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Kuhn, Sierra L  18 Florida-FL                NT    2:03.93          9  
      29.27   31.44   31.87   31.35                                
  2 1-2 Napier, Savann  19 Florida-FL                NT    2:07.53          4  
      30.70   31.76   32.87   32.20                                
  3 1-3 Neidigh, Laure  19 Florida-FL                NT    2:12.14          3  
      31.12   33.00   34.05   33.97                                
  4 1-4 King, Abbey N   18 Fla. Atlantic-FG          NT    2:13.27          2  
      32.34   33.69   34.27   32.97                                
  5 1-5 Lanoe, Talisa   18 Fla. Atlantic-FG     2:07.79    2:13.49          1  
      32.14   33.88   34.94   32.53                                
  6 1-6 Moeller, Steph  20 Fla. Atlantic-FG     2:09.43    2:16.12        
      31.61   33.71   35.51   35.29                                
 -- 1- Lefanowicz, Iwo  20 Fla. Atlantic-FG     1:58.83         NS        
 
Event 22  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:41.31  A
        1:46.39  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Thompson, Matt  19 Florida-FL                NT    1:50.09          9  
      26.63   27.79   27.72   27.95                                
  2 1-2 Martin, Camero  21 Florida-FL                NT    1:50.24          4  
      26.35   28.24   27.95   27.70                                
  3 1-3 Curley, Harris  19 Florida-FL                NT    1:50.64          3  
      26.13   28.48   28.34   27.69                                
  4 1-4 Ringquist, Aus  20 Florida-FL                NT   x1:51.03        
      26.80   28.13   28.33   27.77                                
  5 1-5 Swartsel, Hunt  18 Fla. Atlantic-FG     2:04.50    2:04.64          2  
      28.45   30.70   32.38   33.11                                
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:08.70  A
        2:15.99  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Onstott, Chels  21 Fla. Atlantic-FG     2:30.11    2:34.17          9  
      36.46   38.76   39.67   39.28                                
  2 1-2 Gargum, Nadia   22 Fla. Atlantic-FG     2:36.48    2:39.86          4  
      35.15   40.49   41.43   42.79                                
 -- 1- McKnight, Linds  18 Florida-FL                NT   X2:19.54        
      31.41   35.53   36.49   36.11                                
 -- 1- Fung, Natasha    19 Florida-FL                NT   X2:20.38        
      32.14   36.30   36.10   35.84                                
 -- 1- Thielmann, Jess  18 Florida-FL                NT   X2:21.25        
      33.10   36.01   35.90   36.24                                
 -- 1- Smith, Jordan N  19 Florida-FL                NT   X2:21.81        
      32.44   36.47   36.73   36.17                                
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:54.31  A
        1:59.79  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Rosenbaum, Rya  18 Florida-FL                NT    2:05.87          9  
      28.62   32.93   31.88   32.44                                
  2 1-2 Omana, Carlos   19 Florida-FL                NT    2:07.69          4  
      29.95   33.07   32.99   31.68                                
  3 1-3 Forbes, Alan D  22 Fla. Atlantic-FG     2:03.19    2:08.10          3  
      29.09   32.25   33.27   33.49                                
  4 1-4 Diaz, Javier C  18 Fla. Atlantic-FG     2:16.00    2:16.73          2  
      30.90   35.20   35.78   34.85                                
  5 1-5 Golliher, Sid   18 Fla. Atlantic-FG     2:15.13    2:17.13          1  
      30.49   34.94   35.77   35.93                                
  6 1-6 Logan, Collin   18 Fla. Atlantic-FG     2:19.57   x2:20.28        
      31.76   35.84   36.39   36.29                                
 
Event 25  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:38.13  A
        4:47.79  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Bucz, Agi       19 Fla. Atlantic-FG     4:50.99    4:56.47          9  
      27.92   30.10   29.97   30.40   30.06   30.36   29.45   30.29
      29.76   28.16                                                
  2 1-2 Bucz, Eszter    22 Fla. Atlantic-FG     4:51.76    4:58.14          4  
      27.46   29.98   29.99   29.87   29.94   29.87   29.93   30.31
      30.58   30.21                                                
  3 1-3 Kovacs, Anett   21 Fla. Atlantic-FG     4:50.33    5:02.23          3  
      28.12   29.54   29.91   30.15   30.36   30.49   30.92   31.38
      30.92   30.44                                                
 -- 1- Mathieu, Alicia  20 Florida-FL                NT   X4:50.14        
      28.00   29.08   29.03   29.18   29.17   29.24   29.35   29.32
      29.17   28.60                                                
 -- 1- Linn, Ashlee N   19 Florida-FL                NT   X4:55.88        
      27.97   29.77   29.23   29.17   29.48   29.75   30.09   30.61
      30.30   29.51                                                
 -- 1- Rainer, Rebecca  19 Florida-FL                NT   X4:58.37        
      27.95   29.79   30.11   30.17   30.14   30.21   30.18   30.00
      30.34   29.48                                                
 -- 1- Fung, Natasha    19 Florida-FL                NT   X5:04.58        
      28.72   30.45   30.62   30.79   30.96   30.35   30.80   30.88
      30.67   30.34                                                
 
Event 26  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        4:15.89  A
        4:24.99  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Kaisrlik, Just  18 Florida-FL                NT    4:29.82          9  
      25.15   27.63   27.56   27.63   27.32   27.00   27.14   27.28
      27.06   26.05                                                
  2 1-2 Taylor, Jason   21 Florida-FL                NT    4:30.53          4  
      25.94   27.31   27.82   27.84   27.70   27.25   27.25   27.14
      27.21   25.07                                                
  3 1-3 Frayler, Arthu  18 Florida-FL                NT    4:30.57          3  
      25.75   27.59   27.66   27.87   27.51   27.19   27.25   27.59
      27.07   25.09                                                
  4 1-4 Silva, William  19 Florida-FL                NT   x4:34.78        
      25.54   27.48   27.62   27.73   27.79   27.91   28.11   28.27
      27.83   26.50                                                
  5 1-5 Bull, Adam H    18 Florida-FL                NT   x4:34.88        
      25.87   28.46   27.79   27.39   27.70   27.45   27.67   27.87
      27.64   27.04                                                
  6 1-6 Gunn, Adam A    18 Fla. Atlantic-FG     4:47.10    4:54.26          2  
      26.45   29.24   30.27   29.99   29.94   30.17   30.46   30.14
      29.84   27.76                                                
  7 1-7 Potter, Alex L  19 Fla. Atlantic-FG     4:59.03    5:01.89          1  
      27.53   29.73   30.38   30.45   30.64   30.60   30.45   30.81
      30.77   30.53                                                
 
Event 27  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          52.11  A
          54.49  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Nilsson, Frida  21 Fla. Atlantic-FG       54.84      57.57          9  
      28.37   29.20                                                
  2 1-2 Richardson, Jo  22 Fla. Atlantic-FG       58.35    1:00.38          4  
      28.33   32.05                                                
  3 1-3 Prutton, Kendr  18 Fla. Atlantic-FG       59.99    1:02.05          3  
      29.51   32.54                                                
  4 1-4 Hoffman, Kelse  19 Fla. Atlantic-FG     1:04.49   x1:04.97        
      29.80   35.17                                                
 -- 1- Frehling, Kaitl  20 Florida-FL                NT     X55.59        
      26.19   29.40                                                
 -- 1- Luthersdottir,   21 Florida-FL                NT     X57.10        
      27.11   29.99                                                
 -- 1- Dubrasky, Molly  19 Florida-FL                NT     X57.48        
      27.48   30.00                                                
 -- 1- McLean, Shelby   19 Florida-FL                NT     X59.41        
      27.73   31.68                                                
 
Event 28  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          45.94  A
          48.29  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Williams, Eric  22 Fla. Atlantic-FG       49.26      51.45          9  
      24.04   27.41                                                
  2 1-2 Persson, Torbj  20 Fla. Atlantic-FG       51.18      53.33          4  
      24.75   28.58                                                
  3 1-3 Steele, Joey M  19 Fla. Atlantic-FG       55.59      55.78          3  
      25.58   30.20                                                
  4 1-4 Swartsel, Hunt  18 Fla. Atlantic-FG       53.55     x55.91        
      25.84   30.07                                                
 -- 1- Torres, Luke     18 Florida-FL                NT     X49.63        
      23.98   25.65                                                
 -- 1- Goossen, Levar   19 Florida-FL                NT     X51.33        
      24.22   27.11                                                
 -- 1- Manganiello, Au  19 Florida-FL                NT     X51.40        
      23.98   27.42                                                
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
        1:55.96  A
        2:01.59  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Onstott, Chels  21 Fla. Atlantic-FG     2:10.45    2:15.89          9  
      29.88   35.11   39.29   31.61                                
 -- 1- Hinds, Natalie   18 Florida-FL                NT   X2:04.05        
      25.87   31.69   37.99   28.50                                
 -- 1- Lajnef, Sarra    22 Florida-FL                NT   X2:06.02        
      28.31   31.97   36.18   29.56                                
 -- 1- Stephens, Summe  19 Florida-FL                NT   X2:09.56        
      28.00   33.14   38.71   29.71                                
 -- 1- Lefanowicz, Iwo  20 Fla. Atlantic-FG     2:05.65         NS        
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
        1:43.62  A
        1:49.09  B
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Forbes, Alan D  22 Fla. Atlantic-FG     1:51.98    1:59.33          9  
      25.78   30.49   35.03   28.03                                
  2 1-2 Golliher, Sid   18 Fla. Atlantic-FG     2:02.35    2:06.25          4  
      26.97   33.89   35.82   29.57                                
  3 1-3 Diaz, Javier C  18 Fla. Atlantic-FG     2:04.25    2:06.29          3  
      27.14   34.44   36.11   28.60                                
  4 1-4 Logan, Collin   18 Fla. Atlantic-FG     2:06.26   x2:08.65        
      28.35   35.39   35.94   28.97                                
 -- 1- Curby, Matt N    19 Florida-FL                NT   X1:50.19        
      24.82   29.38   30.68   25.31                                
 -- 1- Ringquist, Aust  20 Florida-FL                NT   X1:54.42        
      25.14   28.08   34.53   26.67                                
 -- 1- Kaisrlik, Justi  18 Florida-FL                NT   X1:56.82        
      24.84   30.44   34.53   27.01                                
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:29.80  A
        1:30.62  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Florida Atlantic University-FG  'A'     1:35.34    1:39.91         11  
     1) Nowak, Michala N 22             2) Dodge, Katie M 19              
     3) Bucz, Agi 19                    4) Nilsson, Frida A 21            
       25.76    25.53    37.63    10.99                                    
  2 1-2 Florida Atlantic University-FG  'B'          NT    1:43.47          4  
     1) Crino, Rachel P 19              2) Hoffman, Kelsey E 19           
     3) Moeller, Stephanie L 20         4) Richardson, Jordan J 22        
       25.64    26.06    25.76    26.01                                    
  3 1-3 Florida Atlantic University-FG  'C'          NT   x1:46.84        
     1) Kovacs, Anett 21                2) Prutton, Kendra M 18           
     3) King, Abbey N 18                4) Jackson, Carlee M 18           
       26.78    25.96    27.26    26.84                                    
  4 1-4 Florida Atlantic University-FG  'D'          NT   x1:51.63        
     1) Gargum, Nadia E 22              2) Van Alstine, Nicole M 18       
     3) Lanoe, Talisa E 18              4) Bucz, Eszter 22                
       26.68    27.30    26.52    31.13                                    
 -- 1- Florida, University of-FL  'A'                NT   X1:35.83        
     1) Hinds, Natalie A 18             2) Fung, Natasha 19               
     3) Luthersdottir, Hilda 21         4) Thielmann, Jessica 18          
       24.10    24.70    22.70    24.33                                    
 -- 1- Florida, University of-FL  'C'                NT   X1:36.34        
     1) Frehling, Kaitlin M 20          2) Linn, Ashlee N 19              
     3) McLean, Shelby D 19             4) Dubrasky, Molly J 19           
       23.86    23.55    24.35    24.58                                    
 -- 1- Florida, University of-FL  'B'                NT   X1:36.90        
     1) Beisel, Elizabeth L 20          2) Zalewski, Ellese 20            
     3) Bohunicky, Jamie L 21           4) Rainer, Rebecca L 19           
       25.08    23.39    23.55    24.88                                    
 -- 1- Florida, University of-FL  'D'                NT   X1:37.73        
     1) Russell, Sinead C 19            2) Kuhn, Sierra L 18              
     3) Lajnef, Sarra 22                4) Roy, Taylor F 18               
       23.86    24.17    25.03    24.67                                    
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:18.36  A
        1:19.19  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 1-1 Florida Atlantic University-FG  'A'     1:20.91    1:26.24         11  
     1) Burtez, Matthieu 19             2) Walsh, John W 20               
     3) Persson, Torbjorn A 20          4) Gunn, Adam A 18                
       21.68    21.42    21.23    21.91                                    
  2 1-2 Florida Atlantic University-FG  'B'          NT    1:35.81          4  
     1) Steele, Joey M 19               2) Hidalgo, Mauricio O 19         
     3) Jones, Julian R 19              4) Potter, Alex L 19              
       23.07    24.16    24.05    24.53                                    
 -- 1- Florida, University of-FL  'C'                NT   X1:24.86        
     1) Wallace, Dan 19                 2) Martin, Cameron B 21           
     3) Munch, Ricky W 19               4) Thompson, Matthew R 19         
       21.31    21.74    20.70    21.11                                    
 -- 1- Florida, University of-FL  'A'                NT   X1:24.96        
     1) Goossen, Levar M 19             2) Hamilton, Colin J 19           
     3) Curby, Matt N 19                4) Taylor, Jason S 21             
       21.55    21.38    21.04    20.99                                    
 -- 1- Florida, University of-FL  'B'                NT   X1:27.19        
     1) Torres, Luke 18                 2) Omana, Carlos T 19             
     3) Ringquist, Austin P 20          4) Silva, William B 19            
       21.41    21.29    21.72    22.77                                    
 -- 1- Florida, University of-FL  'D'                NT   X1:28.92        
     1) Davelaar, Rodion R 22           2) Veale, Thomas M 19             
     3) Curley, Harrison H 19           4) Rosenbaum, Ryan B 18           
       21.82    22.63    22.35    22.12                                    
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. Florida, University of              178   2. Florida Atlantic University         111

Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC Network

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.