Gator Locker Room
Gator Ticket Office

Men's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to University of South Carolina Natatorium - Site License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/26/2012 04:31 PM
            Univ. of SC vs Unvi. of Fl vs Clemson Univ - 10/26/2012            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kranz, Patti L            19 South Carolina-SC         NP     315.70    9  
  2 Lamendola, Lauren V       18 South Carolina-SC         NP     253.40    4  
  3 Mosher, Emily M           18 Florida-FL                NP     250.30    3  
  4 Tatum, Elizabeth             Clemson Universi          NP     241.60    2  
  5 Dye, Delaney A            18 Florida-FL                NP     235.10    1  
  6 Howard, Emily                Clemson Universi          NP     231.40  
  7 Melchionda, Juliana M     18 Clemson Universi          NP     227.40  
  8 Barolak, Katherine E         Clemson Universi          NP    x222.80  
  9 Hackett, Julia N          18 Florida-FL                NP     222.50  
 10 Manasio, Chay                South Carolina-SC         NP     210.10  
 -- Doolittle, Jessica           Clemson Universi          NP    X212.35  
 -- Britt, Heather               Clemson Universi          NP    X171.10  
 -- Warren, Bailey               Clemson Universi          NP    X133.05  
 
Event 2  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridenour, Rylan R         22 South Carolina-SC         NP     359.35    9  
  2 Miller, Cole                 South Carolina-SC         NP     322.45    4  
  3 Jones, Christopher           Florida-FL                NP     299.30    3  
  4 Hernandez, Zach           19 Florida-FL                NP     284.65    2  
  5 Saley, Sean D                Florida-FL                NP     235.25    1  
  6 Helmich, Andrew           20 South Carolina-SC         NP     229.40  
 
Event 3  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kranz, Patti L            19 South Carolina-SC         NP     292.80    9  
  2 Mosher, Emily M           18 Florida-FL                NP     290.15    4  
  3 Dye, Delaney A            18 Florida-FL                NP     264.25    3  
  4 Lamendola, Lauren V       18 South Carolina-SC         NP     257.95    2  
  5 Uranaka, Chelsea             Clemson Universi          NP     256.10    1  
  6 Helwagen, Megan K         18 Clemson Universi          NP     255.55  
  7 Melchionda, Juliana M     18 Clemson Universi          NP     254.00  
  8 Manasio, Chay                South Carolina-SC         NP     243.75  
  9 Tatum, Elizabeth             Clemson Universi          NP    x235.60  
 10 Hackett, Julia N          18 Florida-FL                NP     225.45  
 -- Resler, Jessica P         17 Clemson Universi          NP    X217.35  
 -- Yoder, Emily                 Clemson Universi          NP    X201.50  
 
Event 4  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridenour, Rylan R         22 South Carolina-SC         NP     396.60    9  
  2 Miller, Cole                 South Carolina-SC         NP     367.80    4  
  3 Saley, Sean D                Florida-FL                NP     348.23    3  
  4 Jones, Christopher           Florida-FL                NP     337.58    2  
  5 Hernandez, Zach           19 Florida-FL                NP     295.20    1  
  6 Helmich, Andrew           20 South Carolina-SC         NP     272.25  
 
Event 5  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida, University of-FL  'A'                         NT    3:43.18  
     1) Beisel, Elizabeth L 20          2) Luthersdottir, Hilda 21        
     3) Frehling, Kaitlin M 20          4) Hinds, Natalie A 18            
                  27.06       54.96 (54.96)     1:24.17 (29.21)   1:58.10 (1:03.14)
        2:23.82 (25.72)     2:53.13 (55.03)     3:16.67 (23.54)     3:43.18 (50.05)
  2 Florida, University of-FL  'C'                         NT    3:48.20  
     1) Linn, Ashlee N 19               2) Rainer, Rebecca L 19           
     3) Kuhn, Sierra L 18               4) Zalewski, Ellese 20            
                  27.98       56.30 (56.30)     1:26.46 (30.16)   2:00.22 (1:03.92)
        2:26.71 (26.49)     2:56.95 (56.73)     3:22.02 (25.07)     3:48.20 (51.25)
  3 South Carolina, University of-SC  'A'             1:45.16    3:48.48  
     1) Pierce, Lindsay N 20            2) Rutqvist, Amanda L 21          
     3) Papp, Casey M 18                4) Schaffer, Rachael L 19         
                  28.30       58.43 (58.43)     1:27.72 (29.29)   2:01.11 (1:02.68)
        2:26.62 (25.51)     2:56.32 (55.21)     3:21.65 (25.33)     3:48.48 (52.16)
  4 South Carolina, University of-SC  'B'                  NT    3:55.27  
     1) Mertel, Nicole 19               2) Williams, Lauryl E 19          
     3) Brockington, Meghan L 21        4) Elliott, Rachel K 19           
                  28.73       58.90 (58.90)     1:29.11 (30.21)   2:05.22 (1:06.32)
        2:31.70 (26.48)     3:02.63 (57.41)     3:27.36 (24.73)     3:55.27 (52.64)
  5 South Carolina, University of-SC  'C'                  NT   x3:58.42  
     1) Ferguson, Ashleigh E 18         2) Johnson, Ellen I 18            
     3) Bixler, Caroline M 18           4) Drake, Sara Beth E 19          
                  29.08       59.02 (59.02)     1:30.13 (31.11)   2:05.77 (1:06.75)
        2:32.62 (26.85)     3:04.16 (58.39)     3:29.84 (25.68)     3:58.42 (54.26)
  6 South Carolina, University of-SC  'D'                  NT   x4:03.20  
     1) Rosenberg, Lauren E 20          2) Weisert, Elise M 18            
     3) Bieganski, Maryn T 20           4) Brooks, Morgan B 19            
                  30.00   1:01.65 (1:01.65)     1:33.49 (31.84)   2:10.12 (1:08.47)
        2:37.10 (26.98)     3:08.75 (58.63)     3:34.63 (25.88)     4:03.20 (54.45)
  7 Florida, University of-FL  'B'                         NT   x4:06.67  
     1) Napier, Savannah B 19           2) McKnight, Taylor L 20          
     3) McLean, Shelby D 19             4) Stephens, Summer L 19          
                  30.01   1:00.84 (1:00.84)     1:33.34 (32.50)   2:10.71 (1:09.87)
        2:38.62 (27.91)   3:11.59 (1:00.88)     3:37.71 (26.12)     4:06.67 (55.08)
  8 South Carolina, University of-SC  'E'                  NT   x4:08.60  
     1) Beeler, Halle A 18              2) O'Brien, Maquala L 21          
     3) Costa, Elise C 18               4) Gibbs, Karalyn R 19            
                  30.08   1:02.01 (1:02.01)     1:34.15 (32.14)   2:11.40 (1:09.39)
        2:39.07 (27.67)   3:11.53 (1:00.13)     3:38.56 (27.03)     4:08.60 (57.07)
 
Event 6  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida, University of-FL  'A'                         NT    3:17.15  
     1) Homer, Christian-Paul N 19      2) Elliott, Matt D 20             
     3) Cieslak, Marcin 20              4) Deborde, Bradley T 20          
                  24.08       49.99 (49.99)     1:15.90 (25.91)     1:44.93 (54.94)
        2:07.25 (22.32)     2:32.94 (48.01)     2:53.72 (20.78)     3:17.15 (44.21)
  2 South Carolina, University of-SC  'A'             1:32.59    3:19.30  
     1) Covert, Michael K 20            2) Navata, Matt A 21              
     3) Flach, Michael F 21             4) Fitton, Alex A 21              
                  24.52       50.51 (50.51)     1:16.58 (26.07)     1:46.43 (55.92)
        2:08.52 (22.09)     2:34.47 (48.04)     2:55.68 (21.21)     3:19.30 (44.83)
  3 Florida, University of-FL  'B'                         NT    3:21.75  
     1) Curby, Matt N 19                2) Munch, Ricky W 19              
     3) Werner, Pawel 19                4) Goossen, Levar M 20            
                  24.87       51.03 (51.03)     1:16.75 (25.72)     1:46.99 (55.96)
        2:09.08 (22.09)     2:35.38 (48.39)     2:57.00 (21.62)     3:21.75 (46.37)
  4 South Carolina, University of-SC  'B'                  NT    3:26.00  
     1) Naik, Narayan K 20              2) Vance, Alex N 19               
     3) Lethander, Eric T 18            4) El Kamash, Marwan 18           
                  24.39       51.39 (51.39)     1:17.67 (26.28)     1:48.16 (56.77)
        2:11.85 (23.69)     2:39.53 (51.37)     3:02.01 (22.48)     3:26.00 (46.47)
  5 Florida, University of-FL  'C'                         NT   x3:26.32  
     1) Thompson, Matthew R 20          2) Torres, Luke 18                
     3) Manganiello, Austin R 19        4) Hamilton, Colin J 19           
                  25.46       51.94 (51.94)     1:19.16 (27.22)     1:50.29 (58.35)
        2:13.67 (23.38)     2:40.84 (50.55)     3:02.68 (21.84)     3:26.32 (45.48)
 
Event 7  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mathieu, Alicia L         20 Florida-FL                NT   10:00.75  
                  27.60       56.43 (28.83)     1:25.67 (29.24)     1:55.21 (29.54)
        2:27.37 (32.16)     2:59.49 (32.12)     3:31.44 (31.95)     4:02.76 (31.32)
        4:33.37 (30.61)     5:03.82 (30.45)     5:34.16 (30.34)     6:04.47 (30.31)
        6:34.05 (29.58)     7:04.10 (30.05)     7:34.13 (30.03)     8:03.96 (29.83)
        8:33.10 (29.14)     9:02.50 (29.40)     9:31.84 (29.34)    10:00.75 (28.91)
  2 Dubrasky, Molly J         19 Florida-FL                NT   10:10.59  
                  29.56     1:00.56 (31.00)     1:31.53 (30.97)     2:02.33 (30.80)
        2:32.93 (30.60)     3:03.52 (30.59)     3:34.12 (30.60)     4:04.84 (30.72)
        4:35.67 (30.83)     5:06.28 (30.61)     5:36.79 (30.51)     6:07.37 (30.58)
        6:37.60 (30.23)     7:08.13 (30.53)     7:38.76 (30.63)     8:09.40 (30.64)
        8:39.85 (30.45)     9:10.11 (30.26)     9:40.75 (30.64)    10:10.59 (29.84)
  3 Gibbs, Jordan N           21 South Carolina-SC   10:26.57   10:14.18  
                  29.01     1:00.13 (31.12)     1:31.31 (31.18)     2:02.47 (31.16)
        2:33.48 (31.01)     3:04.45 (30.97)     3:35.33 (30.88)     4:05.91 (30.58)
        4:36.53 (30.62)     5:07.29 (30.76)     5:37.95 (30.66)     6:08.50 (30.55)
        6:38.85 (30.35)     7:09.32 (30.47)     7:39.96 (30.64)     8:10.68 (30.72)
        8:41.05 (30.37)     9:12.09 (31.04)     9:43.35 (31.26)    10:14.18 (30.83)
  4 Roy, Taylor F             18 Florida-FL                NT   10:18.05  
                  28.67       59.33 (30.66)     1:30.03 (30.70)     2:00.77 (30.74)
        2:31.79 (31.02)     3:02.69 (30.90)     3:33.54 (30.85)     4:04.48 (30.94)
        4:35.45 (30.97)     5:06.47 (31.02)     5:37.51 (31.04)     6:08.57 (31.06)
        6:39.75 (31.18)     7:11.03 (31.28)     7:42.24 (31.21)     8:13.52 (31.28)
        8:44.76 (31.24)     9:16.15 (31.39)     9:47.42 (31.27)    10:18.05 (30.63)
  5 Galbreath, Abby E         20 South Carolina-SC   10:21.87   10:23.46  
                  29.01     1:00.35 (31.34)     1:31.76 (31.41)     2:03.37 (31.61)
        2:35.03 (31.66)     3:06.60 (31.57)     3:38.25 (31.65)     4:09.85 (31.60)
        4:41.07 (31.22)     5:12.56 (31.49)     5:43.98 (31.42)     6:15.09 (31.11)
        6:46.45 (31.36)     7:17.65 (31.20)     7:48.71 (31.06)     8:19.75 (31.04)
        8:50.89 (31.14)     9:22.05 (31.16)     9:53.07 (31.02)    10:23.46 (30.39)
  6 Lajnef, Sarra             23 Florida-FL                NT  x10:23.92  
                  29.70     1:00.86 (31.16)     1:31.89 (31.03)     2:03.22 (31.33)
        2:34.36 (31.14)     3:05.62 (31.26)     3:37.00 (31.38)     4:08.04 (31.04)
        4:39.05 (31.01)     5:10.06 (31.01)     5:41.31 (31.25)     6:12.41 (31.10)
        6:43.86 (31.45)     7:15.49 (31.63)     7:47.15 (31.66)     8:18.81 (31.66)
        8:50.31 (31.50)     9:22.09 (31.78)     9:53.84 (31.75)    10:23.92 (30.08)
  7 Ward, Charlotte C         19 South Carolina-SC   10:41.28   10:37.77  
                  29.93     1:01.73 (31.80)     1:33.41 (31.68)     2:05.41 (32.00)
        2:37.49 (32.08)     3:09.76 (32.27)     3:41.87 (32.11)     4:13.99 (32.12)
        4:45.86 (31.87)     5:18.04 (32.18)     5:49.90 (31.86)     6:21.78 (31.88)
        6:54.02 (32.24)     7:26.00 (31.98)     7:57.96 (31.96)     8:30.03 (32.07)
        9:02.13 (32.10)     9:34.32 (32.19)    10:06.38 (32.06)    10:37.77 (31.39)
 
Event 8  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frayler, Arthur D         18 Florida-FL                NT    9:11.96  
                  26.19       54.16 (27.97)     1:22.26 (28.10)     1:50.30 (28.04)
        2:18.78 (28.48)     2:47.06 (28.28)     3:15.20 (28.14)     3:43.19 (27.99)
        4:11.25 (28.06)     4:39.41 (28.16)     5:06.87 (27.46)     5:34.54 (27.67)
        6:01.87 (27.33)     6:29.34 (27.47)     6:56.85 (27.51)     7:24.28 (27.43)
        7:51.71 (27.43)     8:19.03 (27.32)     8:46.13 (27.10)     9:11.96 (25.83)
  2 Omana, Carlos T           19 Florida-FL                NT    9:13.96  
                  25.79       53.95 (28.16)     1:22.07 (28.12)     1:50.07 (28.00)
        2:18.21 (28.14)     2:46.25 (28.04)     3:14.33 (28.08)     3:42.41 (28.08)
        4:10.66 (28.25)     4:38.96 (28.30)     5:06.91 (27.95)     5:34.94 (28.03)
        6:03.04 (28.10)     6:31.25 (28.21)     6:58.82 (27.57)     7:26.33 (27.51)
        7:53.71 (27.38)     8:20.96 (27.25)     8:47.93 (26.97)     9:13.96 (26.03)
  3 Signorin, Connor J        20 Florida-FL                NT    9:19.59  
                  25.54       53.36 (27.82)     1:21.62 (28.26)     1:50.05 (28.43)
        2:18.58 (28.53)     2:46.58 (28.00)     3:14.45 (27.87)     3:42.62 (28.17)
        4:10.86 (28.24)     4:39.20 (28.34)     5:07.05 (27.85)     5:35.13 (28.08)
        6:03.13 (28.00)     6:31.22 (28.09)     6:59.56 (28.34)     7:28.01 (28.45)
        7:56.14 (28.13)     8:24.48 (28.34)     8:52.39 (27.91)     9:19.59 (27.20)
  4 Silva, William B          20 Florida-FL                NT   x9:27.85  
                  26.69       55.22 (28.53)     1:23.89 (28.67)     1:52.40 (28.51)
        2:20.96 (28.56)     2:49.33 (28.37)     3:17.90 (28.57)     3:46.36 (28.46)
        4:14.96 (28.60)     4:43.49 (28.53)     5:12.11 (28.62)     5:40.63 (28.52)
        6:09.12 (28.49)     6:37.76 (28.64)     7:06.33 (28.57)     7:35.15 (28.82)
        8:03.94 (28.79)     8:32.57 (28.63)     9:00.93 (28.36)     9:27.85 (26.92)
  5 Ross, Brooks R            21 South Carolina-SC    9:29.02    9:28.35  
                  25.79       53.70 (27.91)     1:21.89 (28.19)     1:50.25 (28.36)
        2:18.67 (28.42)     2:47.02 (28.35)     3:15.48 (28.46)     3:44.05 (28.57)
        4:12.99 (28.94)     4:42.06 (29.07)     5:11.18 (29.12)     5:40.13 (28.95)
        6:09.14 (29.01)     6:38.10 (28.96)     7:06.89 (28.79)     7:35.81 (28.92)
        8:04.60 (28.79)     8:32.95 (28.35)     9:01.39 (28.44)     9:28.35 (26.96)
  6 Eiden, Alex J             19 South Carolina-SC    9:43.08    9:38.62  
                  26.42       55.04 (28.62)     1:24.10 (29.06)     1:53.12 (29.02)
        2:22.17 (29.05)     2:51.12 (28.95)     3:20.23 (29.11)     3:49.32 (29.09)
        4:18.42 (29.10)     4:47.58 (29.16)     5:16.80 (29.22)     5:46.11 (29.31)
        6:15.39 (29.28)     6:44.82 (29.43)     7:14.24 (29.42)     7:43.54 (29.30)
        8:12.74 (29.20)     8:42.10 (29.36)     9:11.01 (28.91)     9:38.62 (27.61)
  7 Columbus, Matt J          21 South Carolina-SC    9:40.39    9:42.70  
                  26.56       55.16 (28.60)     1:23.80 (28.64)     1:52.31 (28.51)
        2:21.18 (28.87)     2:50.04 (28.86)     3:19.04 (29.00)     3:48.24 (29.20)
        4:17.46 (29.22)     4:46.74 (29.28)     5:16.09 (29.35)     5:45.61 (29.52)
        6:15.28 (29.67)     6:44.96 (29.68)     7:14.70 (29.74)     7:44.38 (29.68)
        8:14.15 (29.77)     8:43.89 (29.74)     9:13.30 (29.41)     9:42.70 (29.40)
 
Event 9  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beisel, Elizabeth L       20 Florida-FL                NT    1:48.07  
                  25.83       53.37 (27.54)     1:20.86 (27.49)     1:48.07 (27.21)
  2 Thielmann, Jessica        18 Florida-FL                NT    1:51.35  
                  26.38       54.44 (28.06)     1:23.06 (28.62)     1:51.35 (28.29)
  3 Frehling, Kaitlin M       20 Florida-FL                NT    1:51.93  
                  25.56       53.67 (28.11)     1:22.73 (29.06)     1:51.93 (29.20)
  4 Mathieu, Alicia L         20 Florida-FL                NT   x1:52.39  
                  26.97       55.41 (28.44)     1:24.07 (28.66)     1:52.39 (28.32)
  5 Jonsson, Annika S         19 South Carolina-SC    1:52.57    1:53.90  
                  26.90       55.47 (28.57)     1:24.75 (29.28)     1:53.90 (29.15)
  6 Avers, Whitney E          21 South Carolina-SC         NT    1:56.21  
                  27.43       57.00 (29.57)     1:26.72 (29.72)     1:56.21 (29.49)
  7 Josserand, Taylor M       21 South Carolina-SC         NT    1:56.25  
                  27.78       57.23 (29.45)     1:26.50 (29.27)     1:56.25 (29.75)
  8 Ferguson, Ashleigh E      18 South Carolina-SC         NT   x1:58.80  
                  28.32       58.67 (30.35)     1:28.83 (30.16)     1:58.80 (29.97)
 -- Brooks, Morgan B          19 South Carolina-SC    1:58.32   X1:56.81  
                  27.44       56.98 (29.54)     1:27.19 (30.21)     1:56.81 (29.62)
 -- Costa, Elise C            18 South Carolina-SC    1:56.07   X1:56.82  
                  27.71       57.41 (29.70)     1:27.31 (29.90)     1:56.82 (29.51)
 -- Beeler, Halle A           18 South Carolina-SC         NT   X1:59.48  
                  28.44       58.60 (30.16)     1:29.20 (30.60)     1:59.48 (30.28)
 -- Gibbs, Karalyn R          19 South Carolina-SC         NT   X2:00.73  
                  28.85       59.59 (30.74)     1:30.32 (30.73)     2:00.73 (30.41)
 
Event 10  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rousseau, Sebastien D     22 Florida-FL                NT    1:37.72  
                  23.28       48.24 (24.96)     1:13.11 (24.87)     1:37.72 (24.61)
  2 Rodriguez, Gerard         19 South Carolina-SC    1:38.77    1:39.26  
                  23.44       49.00 (25.56)     1:14.44 (25.44)     1:39.26 (24.82)
  3 El Kamash, Marwan         18 South Carolina-SC         NT    1:40.38  
                  23.60       48.90 (25.30)     1:14.78 (25.88)     1:40.38 (25.60)
  4 Taylor, Jason S           21 Florida-FL                NT    1:40.46  
                  24.13       49.60 (25.47)     1:15.31 (25.71)     1:40.46 (25.15)
  5 Frayler, Arthur D         18 Florida-FL                NT    1:41.85  
                  24.27       50.34 (26.07)     1:16.32 (25.98)     1:41.85 (25.53)
  6 Deborde, Bradley T        20 Florida-FL                NT   x1:42.04  
                  23.62       49.70 (26.08)     1:15.96 (26.26)     1:42.04 (26.08)
  7 Kaden, Collin A           22 South Carolina-SC         NT    1:43.38  
                  23.75       49.28 (25.53)     1:15.98 (26.70)     1:43.38 (27.40)
 
Event 11  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hinds, Natalie A          18 Florida-FL                NT      55.86  
                  27.18       55.86 (28.68)                                        
  2 Pierce, Lindsay N         20 South Carolina-SC      58.22      57.84  
                  28.11       57.84 (29.73)                                        
  3 Cheripka, Alicia M        19 South Carolina-SC      58.87      58.49  
                  28.67       58.49 (29.82)                                        
  4 Worrell, Elisabeth C      19 South Carolina-SC      58.77      58.60  
                  28.63       58.60 (29.97)                                        
  5 Mertel, Nicole            19 South Carolina-SC      58.97     x58.96  
                  28.85       58.96 (30.11)                                        
  6 Zalewski, Ellese          20 Florida-FL                NT    1:00.02  
                  29.26     1:00.02 (30.76)                                        
  7 McLean, Shelby D          19 Florida-FL                NT    1:01.87  
                  29.69     1:01.87 (32.18)                                        
 -- Bridgham, Jessie H        18 South Carolina-SC    1:01.36   X1:01.22  
                  29.57     1:01.22 (31.65)                                        
 -- Rosenberg, Lauren E       20 South Carolina-SC    1:00.86   X1:01.39  
                  29.65     1:01.39 (31.74)                                        
 -- Bieganski, Maryn T        20 South Carolina-SC         NT   X1:01.89  
                  30.31     1:01.89 (31.58)                                        
 -- Columbus, Sara C          18 South Carolina-SC         NT   X1:02.28  
                  30.29     1:02.28 (31.99)                                        
 
Event 12  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cieslak, Marcin           20 Florida-FL                NT      49.71  
                  24.48       49.71 (25.23)                                        
  2 Homer, Christian-Paul N   19 Florida-FL                NT      50.13  
                  24.26       50.13 (25.87)                                        
  3 Covert, Michael K         20 South Carolina-SC      50.93      50.28  
                  24.80       50.28 (25.48)                                        
  4 Warner, Jay W             21 South Carolina-SC      51.70      51.84  
                  25.01       51.84 (26.83)                                        
  5 Thompson, Matthew R       20 Florida-FL                NT      52.09  
                  25.82       52.09 (26.27)                                        
  6 Naik, Narayan K           20 South Carolina-SC         NT      52.47  
                  25.54       52.47 (26.93)                                        
  7 Hamilton, Colin J         19 Florida-FL                NT     x52.82  
                  25.99       52.82 (26.83)                                        
 
Event 13  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luthersdottir, Hilda      21 Florida-FL                NT    1:03.28  
                  30.20     1:03.28 (33.08)                                        
  2 Rutqvist, Amanda L        21 South Carolina-SC    1:03.14    1:04.05  
                  30.56     1:04.05 (33.49)                                        
  3 Rainer, Rebecca L         19 Florida-FL                NT    1:04.93  
                  31.05     1:04.93 (33.88)                                        
  4 McKnight, Lindsey L       18 Florida-FL                NT    1:05.14  
                  30.92     1:05.14 (34.22)                                        
  5 Williams, Lauryl E        19 South Carolina-SC    1:06.56    1:06.49  
                  30.90     1:06.49 (35.59)                                        
  6 Johnson, Ellen I          18 South Carolina-SC    1:07.11    1:07.40  
                  31.84     1:07.40 (35.56)                                        
  7 McKnight, Taylor L        20 Florida-FL                NT   x1:10.42  
                  33.12     1:10.42 (37.30)                                        
 -- Weisert, Elise M          18 South Carolina-SC    1:07.96   X1:09.00  
                  32.46     1:09.00 (36.54)                                        
 -- Griffith, Logan M         21 South Carolina-SC         NT   X1:12.58  
                  33.71     1:12.58 (38.87)                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elliott, Matt D           20 Florida-FL                NT      56.02  
                  26.94       56.02 (29.08)                                        
  2 Munch, Ricky W            19 Florida-FL                NT      57.18  
                  26.85       57.18 (30.33)                                        
  3 Vance, Alex N             19 South Carolina-SC      57.86      58.04  
                  27.34       58.04 (30.70)                                        
  4 Kauffman, Graham E        21 South Carolina-SC      59.04      58.30  
                  26.94       58.30 (31.36)                                        
  5 Cave, Bobby               21 South Carolina-SC         NT      58.81  
                  27.36       58.81 (31.45)                                        
  6 Torres, Luke              18 Florida-FL                NT      59.28  
                  28.15       59.28 (31.13)                                        
 
Event 15  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bohunicky, Jamie L        22 Florida-FL                NT    2:03.03  
                  29.38     1:01.05 (31.67)     1:31.99 (30.94)     2:03.03 (31.04)
  2 Smith, Jordan N           20 Florida-FL                NT    2:04.74  
                  29.13     1:00.38 (31.25)     1:32.41 (32.03)     2:04.74 (32.33)
  3 Schaffer, Rachael L       19 South Carolina-SC         NT    2:05.01  
                  28.28     1:00.09 (31.81)     1:32.03 (31.94)     2:05.01 (32.98)
  4 Jonsson, Annika S         19 South Carolina-SC    2:02.52    2:06.04  
                  29.56     1:01.79 (32.23)     1:34.03 (32.24)     2:06.04 (32.01)
  5 Kuhn, Sierra L            18 Florida-FL                NT    2:06.11  
                  29.18     1:01.40 (32.22)     1:33.95 (32.55)     2:06.11 (32.16)
  6 Neidigh, Lauren E         19 Florida-FL                NT   x2:06.20  
                  28.55     1:00.55 (32.00)     1:33.07 (32.52)     2:06.20 (33.13)
  7 Brockington, Meghan L     21 South Carolina-SC    2:07.76    2:06.76  
                  28.77     1:00.93 (32.16)     1:33.55 (32.62)     2:06.76 (33.21)
  8 Bixler, Caroline M        18 South Carolina-SC         NT   x2:08.40  
                  28.81     1:01.63 (32.82)     1:35.19 (33.56)     2:08.40 (33.21)
 
Event 16  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wallace, Dan              19 Florida-FL                NT    1:47.75  
                  24.35       51.64 (27.29)     1:19.28 (27.64)     1:47.75 (28.47)
  2 Flach, Michael F          21 South Carolina-SC    1:48.69    1:48.23  
                  24.35       52.42 (28.07)     1:20.18 (27.76)     1:48.23 (28.05)
  3 Solaeche-Gomez, Eduardo   18 Florida-FL                NT    1:49.60  
                  24.57       52.38 (27.81)     1:20.73 (28.35)     1:49.60 (28.87)
  4 Martin, Cameron B         21 Florida-FL                NT    1:51.53  
                  24.98       53.39 (28.41)     1:21.83 (28.44)     1:51.53 (29.70)
  5 Manganiello, Austin R     19 Florida-FL                NT   x1:51.99  
                  25.26       54.45 (29.19)     1:23.39 (28.94)     1:51.99 (28.60)
  6 Navata, Matt A            21 South Carolina-SC         NT    1:52.24  
                  25.49       53.58 (28.09)     1:22.43 (28.85)     1:52.24 (29.81)
  7 Rodriguez, Gerard         19 South Carolina-SC    1:55.40    1:59.03  
                  25.69       56.12 (30.43)     1:27.70 (31.58)     1:59.03 (31.33)
 
Event 17  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Linn, Ashlee N            19 Florida-FL                NT      24.00  
  2 Papp, Casey M             18 South Carolina-SC         NT      24.08  
  3 Elliott, Rachel K         19 South Carolina-SC      24.17      24.11  
  3 Raczkowski, Lauren E      20 South Carolina-SC      24.30      24.11  
  5 Zalewski, Ellese          20 Florida-FL                NT      24.20  
  6 Josserand, Taylor M       21 South Carolina-SC      25.02     x24.90  
  7 Kuhn, Sierra L            18 Florida-FL                NT      25.22  
 -- Brooks, Morgan B          19 South Carolina-SC         NT     X25.36  
 
Event 18  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deborde, Bradley T        20 Florida-FL                NT      20.58  
  2 Werner, Pawel             19 Florida-FL                NT      20.92  
  3 Fitton, Alex A            21 South Carolina-SC      21.32      21.31  
  4 Curby, Matt N             19 Florida-FL                NT      21.34  
  5 Lethander, Eric T         18 South Carolina-SC      21.49      21.65  
  6 Kauffman, Graham E        21 South Carolina-SC      21.62      21.81  
  7 Goossen, Levar M          20 Florida-FL                NT     x21.83  
  8 White, Jacob R            20 South Carolina-SC      22.02     x22.01  
 
Event 19  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bohunicky, Jamie L        22 Florida-FL                NT      51.01  
                  25.17       51.01 (25.84)                                        
  2 Frehling, Kaitlin M       20 Florida-FL                NT      51.17  
                  24.68       51.17 (26.49)                                        
  3 Papp, Casey M             18 South Carolina-SC      52.77      52.29  
                  25.56       52.29 (26.73)                                        
  4 Raczkowski, Lauren E      20 South Carolina-SC      52.69      52.66  
                  25.48       52.66 (27.18)                                        
  5 Luthersdottir, Hilda      21 Florida-FL                NT      53.23  
                  25.74       53.23 (27.49)                                        
  6 Elliott, Rachel K         19 South Carolina-SC      53.46      53.48  
                  25.59       53.48 (27.89)                                        
  7 Roy, Taylor F             18 Florida-FL                NT     x53.75  
                  25.97       53.75 (27.78)                                        
  8 Josserand, Taylor M       21 South Carolina-SC      54.09     x54.02  
                  25.81       54.02 (28.21)                                        
 -- Brooks, Morgan B          19 South Carolina-SC      55.52     X55.00  
                  26.52       55.00 (28.48)                                        
 
Event 20  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fitton, Alex A            21 South Carolina-SC         NT      46.33  
                  22.26       46.33 (24.07)                                        
  2 Solaeche-Gomez, Eduardo   18 Florida-FL                NT      46.45  
                  22.53       46.45 (23.92)                                        
  3 Kaden, Collin A           22 South Carolina-SC      46.19      46.60  
                  22.31       46.60 (24.29)                                        
  4 Taylor, Jason S           21 Florida-FL                NT      46.88  
                  22.96       46.88 (23.92)                                        
  5 Lethander, Eric T         18 South Carolina-SC         NT      47.84  
                  23.31       47.84 (24.53)                                        
  6 Munch, Ricky W            19 Florida-FL                NT      47.96  
                  22.75       47.96 (25.21)                                        
 
Event 21  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hinds, Natalie A          18 Florida-FL                NT    2:02.16  
                  29.21     1:00.06 (30.85)     1:31.12 (31.06)     2:02.16 (31.04)
  2 Cheripka, Alicia M        19 South Carolina-SC    2:06.16    2:05.05  
                  30.48     1:02.33 (31.85)     1:34.08 (31.75)     2:05.05 (30.97)
  3 Worrell, Elisabeth C      19 South Carolina-SC    2:05.25    2:05.68  
                  29.60     1:01.50 (31.90)     1:33.87 (32.37)     2:05.68 (31.81)
  4 Galbreath, Abby E         20 South Carolina-SC    2:07.05    2:07.17  
                  29.93     1:01.93 (32.00)     1:34.69 (32.76)     2:07.17 (32.48)
  5 Zalewski, Ellese          20 Florida-FL                NT    2:07.56  
                  29.95     1:02.31 (32.36)     1:35.29 (32.98)     2:07.56 (32.27)
  6 Napier, Savannah B        19 Florida-FL                NT    2:07.79  
                  31.22     1:03.39 (32.17)     1:35.87 (32.48)     2:07.79 (31.92)
 -- Costa, Elise C            18 South Carolina-SC         NT   X2:08.21  
                  30.99     1:03.28 (32.29)     1:36.13 (32.85)     2:08.21 (32.08)
 -- Bridgham, Jessie H        18 South Carolina-SC    2:11.81   X2:10.39  
                  30.78     1:03.49 (32.71)     1:37.14 (33.65)     2:10.39 (33.25)
 -- Columbus, Sara C          18 South Carolina-SC         NT   X2:12.24  
                  32.35     1:05.71 (33.36)     1:39.42 (33.71)     2:12.24 (32.82)
 -- Rosenberg, Lauren E       20 South Carolina-SC    2:11.09   X2:13.35  
                  31.74     1:05.27 (33.53)     1:39.32 (34.05)     2:13.35 (34.03)
 -- Beeler, Halle A           18 South Carolina-SC    2:12.43   X2:13.36  
                  31.92     1:05.40 (33.48)     1:39.58 (34.18)     2:13.36 (33.78)
 
Event 22  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cieslak, Marcin           20 Florida-FL                NT    1:49.96  
                  27.02       55.70 (28.68)     1:23.38 (27.68)     1:49.96 (26.58)
  2 Covert, Michael K         20 South Carolina-SC    1:52.16    1:50.53  
                  26.34       54.76 (28.42)     1:23.41 (28.65)     1:50.53 (27.12)
  3 Hamilton, Colin J         19 Florida-FL                NT    1:52.35  
                  26.98       55.59 (28.61)     1:24.10 (28.51)     1:52.35 (28.25)
  4 Naik, Narayan K           20 South Carolina-SC    1:53.34    1:52.44  
                  27.05       56.22 (29.17)     1:25.58 (29.36)     1:52.44 (26.86)
  5 Homer, Christian-Paul N   19 Florida-FL                NT    1:52.57  
                  26.86       56.25 (29.39)     1:25.13 (28.88)     1:52.57 (27.44)
  6 Thompson, Matthew R       20 Florida-FL                NT   x1:52.73  
                  27.33       56.48 (29.15)     1:24.84 (28.36)     1:52.73 (27.89)
  7 Eiden, Alex J             19 South Carolina-SC    1:55.72    1:55.03  
                  27.31       56.95 (29.64)     1:26.58 (29.63)     1:55.03 (28.45)
  8 Martin, Cameron B         21 Florida-FL                NT   x1:55.27  
                  27.60       56.80 (29.20)     1:26.37 (29.57)     1:55.27 (28.90)
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beisel, Elizabeth L       20 Florida-FL                NT    2:15.65  
                  31.63     1:05.87 (34.24)     1:40.72 (34.85)     2:15.65 (34.93)
  2 Rutqvist, Amanda L        21 South Carolina-SC    2:14.87    2:15.79  
                  31.69     1:06.78 (35.09)     1:41.61 (34.83)     2:15.79 (34.18)
  3 Lajnef, Sarra             23 Florida-FL                NT    2:20.53  
                  32.45     1:08.12 (35.67)     1:43.96 (35.84)     2:20.53 (36.57)
  4 McKnight, Lindsey L       18 Florida-FL                NT    2:23.92  
                  32.18     1:09.06 (36.88)     1:47.19 (38.13)     2:23.92 (36.73)
  5 Johnson, Ellen I          18 South Carolina-SC    2:24.56    2:24.62  
                  33.12     1:09.88 (36.76)     1:47.14 (37.26)     2:24.62 (37.48)
  6 Schaffer, Rachael L       19 South Carolina-SC    2:22.57    2:25.98  
                  32.96     1:09.64 (36.68)     1:47.53 (37.89)     2:25.98 (38.45)
 -- Weisert, Elise M          18 South Carolina-SC    2:26.31   X2:31.28  
                  34.19     1:12.56 (38.37)     1:51.43 (38.87)     2:31.28 (39.85)
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Navata, Matt A            21 South Carolina-SC    2:03.13    2:05.48  
                  28.13     1:00.24 (32.11)     1:33.30 (33.06)     2:05.48 (32.18)
  2 Cieslak, Marcin           20 Florida-FL                NT    2:05.72  
                  29.01     1:01.26 (32.25)     1:33.75 (32.49)     2:05.72 (31.97)
  3 Torres, Luke              18 Florida-FL                NT    2:07.24  
                  29.36     1:01.36 (32.00)     1:34.15 (32.79)     2:07.24 (33.09)
  4 Vance, Alex N             19 South Carolina-SC    2:06.59    2:09.75  
                  28.47     1:01.31 (32.84)     1:35.53 (34.22)     2:09.75 (34.22)
 
Event 25  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mathieu, Alicia L         20 Florida-FL                NT    4:54.79  
                  27.94       57.42 (29.48)     1:27.19 (29.77)     1:57.03 (29.84)
        2:26.71 (29.68)     2:56.46 (29.75)     3:26.24 (29.78)     3:56.07 (29.83)
        4:25.82 (29.75)     4:54.79 (28.97)                                        
  2 Linn, Ashlee N            19 Florida-FL                NT    4:56.54  
                  28.57       58.06 (29.49)     1:28.01 (29.95)     1:57.92 (29.91)
        2:28.13 (30.21)     2:58.27 (30.14)     3:28.32 (30.05)     3:58.70 (30.38)
        4:27.75 (29.05)     4:56.54 (28.79)                                        
  3 Smith, Jordan N           20 Florida-FL                NT    5:00.06  
                  28.85       59.80 (30.95)     1:30.43 (30.63)     2:01.08 (30.65)
        2:31.41 (30.33)     3:01.44 (30.03)     3:31.60 (30.16)     4:01.38 (29.78)
        4:31.06 (29.68)     5:00.06 (29.00)                                        
  4 Gibbs, Jordan N           21 South Carolina-SC    5:04.88    5:02.35  
                  29.41     1:00.59 (31.18)     1:31.35 (30.76)     2:01.86 (30.51)
        2:32.24 (30.38)     3:02.59 (30.35)     3:32.39 (29.80)     4:02.44 (30.05)
        4:32.35 (29.91)     5:02.35 (30.00)                                        
  5 Roy, Taylor F             18 Florida-FL                NT   x5:03.84  
                  28.81       59.82 (31.01)     1:30.65 (30.83)     2:01.12 (30.47)
        2:31.51 (30.39)     3:02.22 (30.71)     3:33.15 (30.93)     4:03.97 (30.82)
        4:34.35 (30.38)     5:03.84 (29.49)                                        
  6 Avers, Whitney E          21 South Carolina-SC    5:06.76    5:04.74  
                  28.91       59.94 (31.03)     1:31.09 (31.15)     2:02.02 (30.93)
        2:32.67 (30.65)     3:03.29 (30.62)     3:33.82 (30.53)     4:04.63 (30.81)
        4:35.00 (30.37)     5:04.74 (29.74)                                        
  7 Jonsson, Annika S         19 South Carolina-SC    5:01.45    5:13.22  
                  29.35     1:00.84 (31.49)     1:32.51 (31.67)     2:03.96 (31.45)
        2:35.65 (31.69)     3:07.17 (31.52)     3:38.67 (31.50)     4:10.35 (31.68)
        4:42.09 (31.74)     5:13.22 (31.13)                                        
  8 Ward, Charlotte C         19 South Carolina-SC    5:16.52   x5:15.36  
                  29.14     1:00.70 (31.56)     1:32.37 (31.67)     2:04.20 (31.83)
        2:36.23 (32.03)     3:08.14 (31.91)     3:40.04 (31.90)     4:11.97 (31.93)
        4:44.03 (32.06)     5:15.36 (31.33)                                        
 
Event 26  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wallace, Dan              19 Florida-FL                NT    4:25.81  
                  24.71       51.95 (27.24)     1:19.36 (27.41)     1:46.86 (27.50)
        2:14.07 (27.21)     2:40.71 (26.64)     3:07.25 (26.54)     3:33.79 (26.54)
        4:00.36 (26.57)     4:25.81 (25.45)                                        
  2 Frayler, Arthur D         18 Florida-FL                NT    4:33.81  
                  26.43       54.92 (28.49)     1:23.29 (28.37)     1:51.78 (28.49)
        2:19.45 (27.67)     2:47.66 (28.21)     3:14.25 (26.59)     3:40.86 (26.61)
        4:07.52 (26.66)     4:33.81 (26.29)                                        
  3 Signorin, Connor J        20 Florida-FL                NT    4:35.63  
                  25.36       53.20 (27.84)     1:21.44 (28.24)     1:49.47 (28.03)
        2:17.71 (28.24)     2:45.93 (28.22)     3:14.26 (28.33)     3:42.52 (28.26)
        4:10.18 (27.66)     4:35.63 (25.45)                                        
  4 El Kamash, Marwan         18 South Carolina-SC    4:31.27    4:35.92  
                  24.97       52.64 (27.67)     1:20.63 (27.99)     1:49.04 (28.41)
        2:17.39 (28.35)     2:45.97 (28.58)     3:14.39 (28.42)     3:42.76 (28.37)
        4:10.44 (27.68)     4:35.92 (25.48)                                        
  5 Silva, William B          20 Florida-FL                NT   x4:37.45  
                  25.54       53.04 (27.50)     1:21.13 (28.09)     1:49.22 (28.09)
        2:17.44 (28.22)     2:45.62 (28.18)     3:13.86 (28.24)     3:41.92 (28.06)
        4:09.78 (27.86)     4:37.45 (27.67)                                        
  6 Flach, Michael F          21 South Carolina-SC         NT    4:38.28  
                  25.06       53.11 (28.05)     1:21.49 (28.38)     1:49.75 (28.26)
        2:18.22 (28.47)     2:46.15 (27.93)     3:14.47 (28.32)     3:42.90 (28.43)
        4:11.33 (28.43)     4:38.28 (26.95)                                        
  7 Rodriguez, Gerard         19 South Carolina-SC    4:34.99    4:40.59  
                  25.63       53.45 (27.82)     1:21.67 (28.22)     1:50.32 (28.65)
        2:19.17 (28.85)     2:48.13 (28.96)     3:15.72 (27.59)     3:44.03 (28.31)
        4:12.69 (28.66)     4:40.59 (27.90)                                        
  8 Ross, Brooks R            21 South Carolina-SC    4:36.34   x4:43.10  
                  25.71       53.63 (27.92)     1:22.08 (28.45)     1:50.81 (28.73)
        2:19.52 (28.71)     2:48.31 (28.79)     3:17.32 (29.01)     3:46.36 (29.04)
        4:15.41 (29.05)     4:43.10 (27.69)                                        
 -- Columbus, Matt J          21 South Carolina-SC    4:38.37   X4:44.11  
                  25.65       53.61 (27.96)     1:21.93 (28.32)     1:50.44 (28.51)
        2:19.10 (28.66)     2:48.22 (29.12)     3:17.25 (29.03)     3:46.33 (29.08)
        4:15.75 (29.42)     4:44.11 (28.36)                                        
 
Event 27  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Papp, Casey M             18 South Carolina-SC      56.05      56.29  
                  26.66       56.29 (29.63)                                        
  2 Brockington, Meghan L     21 South Carolina-SC      57.76      57.26  
                  26.92       57.26 (30.34)                                        
  3 Raczkowski, Lauren E      20 South Carolina-SC      58.05      57.85  
                  27.44       57.85 (30.41)                                        
  4 Drake, Sara Beth E        19 South Carolina-SC      58.43     x58.77  
                  27.74       58.77 (31.03)                                        
 -- Dubrasky, Molly J         19 Florida-FL                NT     X56.95  
                  27.24       56.95 (29.71)                                        
 -- Rainer, Rebecca L         19 Florida-FL                NT     X57.83  
                  27.66       57.83 (30.17)                                        
 -- McKnight, Taylor L        20 Florida-FL                NT     X58.08  
                  27.19       58.08 (30.89)                                        
 -- Bieganski, Maryn T        20 South Carolina-SC      59.73     X59.00  
                  27.58       59.00 (31.42)                                        
 -- Stephens, Summer L        19 Florida-FL                NT     X59.03  
                  27.80       59.03 (31.23)                                        
 -- Pierce, Lindsay N         20 South Carolina-SC      58.33     X59.19  
                  27.60       59.19 (31.59)                                        
 -- Rutqvist, Amanda L        21 South Carolina-SC         NT     X59.80  
                  28.16       59.80 (31.64)                                        
 -- Costa, Elise C            18 South Carolina-SC      59.67   X1:01.19  
                  29.10     1:01.19 (32.09)                                        
 -- Gibbs, Karalyn R          19 South Carolina-SC         NT   X1:02.44  
                  29.83     1:02.44 (32.61)                                        
 
Event 28  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Werner, Pawel             19 Florida-FL                NT      49.20  
                  23.17       49.20 (26.03)                                        
  2 Rousseau, Sebastien D     22 Florida-FL                NT      49.66  
                  23.39       49.66 (26.27)                                        
  3 Kaden, Collin A           22 South Carolina-SC      49.68      50.10  
                  23.53       50.10 (26.57)                                        
  4 Goossen, Levar M          20 Florida-FL                NT      51.40  
                  23.83       51.40 (27.57)                                        
  5 Curby, Matt N             19 Florida-FL                NT     x51.50  
                  25.10       51.50 (26.40)                                        
  6 Naik, Narayan K           20 South Carolina-SC         NT      51.84  
                  24.24       51.84 (27.60)                                        
  7 Warner, Jay W             21 South Carolina-SC         NT      51.85  
                  23.75       51.85 (28.10)                                        
  8 Manganiello, Austin R     19 Florida-FL                NT     x52.02  
                  24.57       52.02 (27.45)                                        
  9 Lethander, Eric T         18 South Carolina-SC      51.82     x52.29  
                  24.33       52.29 (27.96)                                        
 -- White, Jacob R            20 South Carolina-SC      52.61     X52.95  
                  24.81       52.95 (28.14)                                        
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Linn, Ashlee N            19 Florida-FL                NT    2:04.30  
                  28.12       58.20 (30.08)     1:35.67 (37.47)     2:04.30 (28.63)
  2 Luthersdottir, Hilda      21 Florida-FL                NT    2:05.32  
                  28.62     1:00.90 (32.28)     1:35.96 (35.06)     2:05.32 (29.36)
  3 Schaffer, Rachael L       19 South Carolina-SC    2:05.58    2:06.95  
                  28.21     1:01.60 (33.39)     1:37.46 (35.86)     2:06.95 (29.49)
  4 Lajnef, Sarra             23 Florida-FL                NT    2:07.53  
                  28.99     1:01.67 (32.68)     1:37.66 (35.99)     2:07.53 (29.87)
  5 Kuhn, Sierra L            18 Florida-FL                NT   x2:08.64  
                  27.59     1:00.38 (32.79)     1:39.20 (38.82)     2:08.64 (29.44)
  6 Galbreath, Abby E         20 South Carolina-SC    2:07.52    2:08.84  
                  28.64     1:01.32 (32.68)     1:39.30 (37.98)     2:08.84 (29.54)
  7 Bixler, Caroline M        18 South Carolina-SC         NT    2:09.02  
                  28.11     1:00.60 (32.49)     1:39.33 (38.73)     2:09.02 (29.69)
  8 Johnson, Ellen I          18 South Carolina-SC    2:09.17   x2:10.35  
                  27.97     1:01.67 (33.70)     1:39.35 (37.68)     2:10.35 (31.00)
 -- O'Brien, Maquala L        21 South Carolina-SC         NT   X2:15.54  
                  29.40     1:04.48 (35.08)     1:43.44 (38.96)     2:15.54 (32.10)
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Navata, Matt A            21 South Carolina-SC    1:51.24    1:55.01  
                  25.15       55.42 (30.27)     1:27.98 (32.56)     1:55.01 (27.03)
  2 Flach, Michael F          21 South Carolina-SC    1:50.95    1:55.71  
                  24.10       53.23 (29.13)     1:28.49 (35.26)     1:55.71 (27.22)
  3 Vance, Alex N             19 South Carolina-SC    1:59.43    2:00.89  
                  26.16       57.41 (31.25)     1:31.44 (34.03)     2:00.89 (29.45)
 -- Wallace, Dan              19 Florida-FL                NT   X1:49.19  
                  24.43       53.02 (28.59)     1:23.62 (30.60)     1:49.19 (25.57)
 -- Elliott, Matt D           20 Florida-FL                NT   X1:51.27  
                  24.98       54.21 (29.23)     1:24.58 (30.37)     1:51.27 (26.69)
 -- Omana, Carlos T           19 Florida-FL                NT   X1:54.79  
                  24.89       54.38 (29.49)     1:28.60 (34.22)     1:54.79 (26.19)
 -- Thompson, Matthew R       20 Florida-FL                NT   X1:56.90  
                  25.49       54.26 (28.77)     1:29.83 (35.57)     1:56.90 (27.07)
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 South Carolina, University of-SC  'A'             3:32.89    1:36.19  
     1) Elliott, Rachel K 19            2) Josserand, Taylor M 21         
     3) Williams, Lauryl E 19           4) Raczkowski, Lauren E 20        
                  24.12       48.76 (24.64)     1:12.66 (23.90)     1:36.19 (23.53)
  2 South Carolina, University of-SC  'B'                  NT    1:38.72  
     1) Brockington, Meghan L 21        2) Bixler, Caroline M 18          
     3) Drake, Sara Beth E 19           4) Rutqvist, Amanda L 21          
                  24.88       49.35 (24.47)     1:14.06 (24.71)     1:38.72 (24.66)
  3 South Carolina, University of-SC  'C'                  NT   x1:41.70  
     1) Avers, Whitney E 21             2) Galbreath, Abby E 20           
     3) Ferguson, Ashleigh E 18         4) Pierce, Lindsay N 20           
                  27.15       52.23 (25.08)     1:16.76 (24.53)     1:41.70 (24.94)
  4 South Carolina, University of-SC  'D'                  NT   x1:46.09  
     1) Bieganski, Maryn T 20           2) Gibbs, Jordan N 21             
     3) Gibbs, Karalyn R 19             4) Ward, Charlotte C 19           
                  25.96       52.41 (26.45)     1:18.86 (26.45)     1:46.09 (27.23)
 -- Florida, University of-FL  'A'                         NT   X1:33.52  
     1) Hinds, Natalie A 18             2) Bohunicky, Jamie L 22          
     3) Frehling, Kaitlin M 20          4) McKnight, Lindsey L 18         
                  23.70       46.78 (23.08)     1:10.03 (23.25)     1:33.52 (23.49)
 -- Florida, University of-FL  'B'                         NT   X1:38.22  
     1) Beisel, Elizabeth L 20          2) Linn, Ashlee N 19              
     3) Roy, Taylor F 18                4) Zalewski, Ellese 20            
                  24.67       49.05 (24.38)     1:13.92 (24.87)     1:38.22 (24.30)
 -- Florida, University of-FL  'D'                         NT   X1:38.75  
     1) Luthersdottir, Hilda 21         2) Lajnef, Sarra 23               
     3) Rainer, Rebecca L 19            4) Kuhn, Sierra L 18              
                  24.56       49.36 (24.80)     1:14.50 (25.14)     1:38.75 (24.25)
 -- Florida, University of-FL  'C'                         NT   X1:39.95  
     1) Dubrasky, Molly J 19            2) McLean, Shelby D 19            
     3) Stephens, Summer L 19           4) Smith, Jordan N 20             
                  25.33       50.32 (24.99)     1:15.33 (25.01)     1:39.95 (24.62)
 -- Florida, University of-FL  'E'                         NT   X1:41.23  
                  25.79       51.02 (25.23)     1:15.86 (24.84)     1:41.23 (25.37)
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 South Carolina, University of-SC  'A'             3:02.05    1:23.92  
     1) Covert, Michael K 20            2) Warner, Jay W 21               
     3) Kaden, Collin A 22              4) Fitton, Alex A 21              
                  21.45       42.08 (20.63)     1:03.34 (21.26)     1:23.92 (20.58)
  2 South Carolina, University of-SC  'B'                  NT    1:25.85  
     1) Rodriguez, Gerard 19            2) Kauffman, Graham E 21          
     3) Eiden, Alex J 19                4) White, Jacob R 20              
                  21.77       42.80 (21.03)     1:04.31 (21.51)     1:25.85 (21.54)
 -- Florida, University of-FL  'A'                         NT   X1:21.93  
     1) Deborde, Bradley T 20           2) Werner, Pawel 19               
     3) Rousseau, Sebastien D 22        4) Curby, Matt N 19               
                  20.51       40.68 (20.17)     1:01.37 (20.69)     1:21.93 (20.56)
 -- Florida, University of-FL  'B'                         NT   X1:24.14  
     1) Goossen, Levar M 20             2) Homer, Christian-Paul N 19     
     3) Signorin, Connor J 20           4) Munch, Ricky W 19              
                  21.60       42.15 (20.55)     1:03.73 (21.58)     1:24.14 (20.41)
 -- Florida, University of-FL  'D'                         NT   X1:26.30  
     1) Taylor, Jason S 21              2) Solaeche-Gomez, Eduardo I 18   
     3) Manganiello, Austin R 19        4) Omana, Carlos T 19             
                  22.39       43.57 (21.18)     1:05.06 (21.49)     1:26.30 (21.24)
 -- Florida, University of-FL  'C'                         NT   X1:27.35  
     1) Torres, Luke 18                 2) Martin, Cameron B 21           
     3) Hamilton, Colin J 19            4) Thompson, Matthew R 20         
                  21.95       44.04 (22.09)     1:05.18 (21.14)     1:27.35 (22.17)
 -- South Carolina, University of-SC  'C'                  NT   X1:28.41  
     1) Cave, Bobby 21                  2) Columbus, Matt J 21            
     3) Lethander, Eric T 18            4) Navata, Matt A 21              
                  22.11       44.33 (22.22)     1:05.77 (21.44)     1:28.41 (22.64)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. South Carolina, University of        24   2. Florida, University of               11
  3. Clemson University                    3                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. South Carolina, University of        26   2. Florida, University of               12

Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC Network

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.