Gator Locker Room
Gator Ticket Office

Men's Swimming & Diving Boxscores

Licensed to Southern Methodist University
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/17/2012 08:42 AM
                               The Classic @ SMU                               
                 January 13 - 14, 2012  -  Perkins Natatorium                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 1-1 Southern California, Universit  'A'                NT    3:11.56   24  
     1) Lendrum, Alex A JR              2) Colupaev, Dimitri SO           
     3) Bloch, Chase E SO               4) Morozov, Vladimir V SO         
                  23.24       47.43 (47.43)     1:12.51 (25.08)     1:41.71 (54.28)
        2:03.81 (22.10)     2:29.54 (47.83)     2:49.30 (19.76)     3:11.56 (42.02)
  2 1-2 Michigan, University of  'A'                       NT    3:12.07   20  
     1) Ortiz, Miguel JR                2) Funk, Richard A FR             
     3) Wojciechowski, John A SO        4) Ortiz, Bruno FR                
                  22.92       47.03 (47.03)     1:11.99 (24.96)     1:40.98 (53.95)
        2:02.33 (21.35)     2:27.52 (46.54)     2:48.72 (21.20)     3:12.07 (44.55)
  3 1-3 Florida, University of  'A'                        NT    3:15.91   18  
     1) Martin, Cameron B JR            2) Elliott, Matt D FR             
     3) Cieslak, Marcin SO              4) Deborde, Bradley T SO          
                  24.18       50.35 (50.35)     1:15.22 (24.87)     1:44.20 (53.85)
        2:06.50 (22.30)     2:32.26 (48.06)     2:52.88 (20.62)     3:15.91 (43.65)
  4 1-4 Southern Methodist University  'A'                 NT    3:16.64   16  
     1) Andriekus, Matas FR             2) Hansen, Nicolai G SO           
     3) Larsson, David J JR             4) Sadauskas, Mindaugas JR        
                  24.39       50.27 (50.27)     1:16.22 (25.95)     1:46.35 (56.08)
        2:08.43 (22.08)     2:33.78 (47.43)     2:54.01 (20.23)     3:16.64 (42.86)
  5 1-5 North Carolina, University, Ch  'A'                NT    3:17.88   14  
     1) Myers, Pat M FR                 2) Glavich, Dominick M FR         
     3) Luchsinger, Thomas J JR         4) Cebertowicz, Steve M SR        
                  24.00       49.98 (49.98)     1:15.80 (25.82)     1:45.24 (55.26)
        2:07.99 (22.75)     2:34.28 (49.04)     2:54.88 (20.60)     3:17.88 (43.60)
  6 1-6 Purdue University  'A'                             NT    3:19.70   12  
     1) Ung, Steven T SO                2) Miller, Albert E SR            
     3) Michael, G. Daniel D SR         4) Friede, Matt R SO              
                  24.62       51.36 (51.36)     1:16.28 (24.92)     1:45.95 (54.59)
        2:08.91 (22.96)     2:35.47 (49.52)     2:56.11 (20.64)     3:19.70 (44.23)
 
Event 2  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Signorin, Connor J    SO Florida                   NT    3:47.28   16  
                  25.07       53.59 (28.52)     1:22.30 (28.71)     1:50.60 (28.30)
        2:23.13 (32.53)     2:56.02 (32.89)     3:22.49 (26.47)     3:47.28 (24.79)
  2 2-2 Whitaker, Kyle W      SO Michigan                  NT    3:47.95   13  
                  24.69       53.66 (28.97)     1:23.33 (29.67)     1:52.36 (29.03)
        2:23.92 (31.56)     2:56.11 (32.19)     3:22.85 (26.74)     3:47.95 (25.10)
  3 2-3 Luchsinger, Thomas J  JR UNC                       NT    3:53.25   12  
                  24.49       52.31 (27.82)     1:21.82 (29.51)     1:50.85 (29.03)
        2:24.59 (33.74)     2:58.86 (34.27)     3:26.46 (27.60)     3:53.25 (26.79)
  4 2-4 Orlady, Will J        SR Southern Cali             NT    3:55.91   11  
                  25.58       54.69 (29.11)     1:25.64 (30.95)     1:55.65 (30.01)
        2:27.88 (32.23)     3:00.50 (32.62)     3:28.37 (27.87)     3:55.91 (27.54)
  5 2-5 Petric, Jan K         FR Purdue                    NT    3:58.83   10  
                  25.79       54.59 (28.80)     1:24.11 (29.52)     1:52.81 (28.70)
        2:27.89 (35.08)     3:03.95 (36.06)     3:31.99 (28.04)     3:58.83 (26.84)
  6 2-6 Stanchi, Paolo D      FR So. Methodist             NT    4:03.66    9  
                  26.25       56.03 (29.78)     1:27.37 (31.34)     1:58.38 (31.01)
        2:32.70 (34.32)     3:07.82 (35.12)     3:36.06 (28.24)     4:03.66 (27.60)
B - Final
  7 1-1 Solaeche-Gomez, Edua  FR Florida                   NT    3:49.69    7  
                  24.69       53.11 (28.42)     1:22.81 (29.70)     1:51.94 (29.13)
        2:23.98 (32.04)     2:56.13 (32.15)     3:23.12 (26.99)     3:49.69 (26.57)
  8 1-2 Gianino, Alex J       SO UNC                       NT    3:53.11    5  
                  24.93       53.08 (28.15)     1:24.44 (31.36)     1:54.25 (29.81)
        2:25.98 (31.73)     2:58.39 (32.41)     3:26.76 (28.37)     3:53.11 (26.35)
  9 1-3 Wagner, Jack S        SO Southern Cali             NT    3:55.06    4  
                  24.53       53.11 (28.58)     1:23.11 (30.00)     1:52.60 (29.49)
        2:26.57 (33.97)     3:01.21 (34.64)     3:28.23 (27.02)     3:55.06 (26.83)
 10 1-4 Kiel, Brian B         SO Purdue                    NT    3:59.38    3  
                  24.89       53.28 (28.39)     1:23.47 (30.19)     1:52.89 (29.42)
        2:26.67 (33.78)     3:01.43 (34.76)     3:30.90 (29.47)     3:59.38 (28.48)
 11 1-5 Feeley, Ryan J        JR Michigan                  NT    4:03.04    2  
                  24.53       52.48 (27.95)     1:24.13 (31.65)     1:54.67 (30.54)
        2:31.85 (37.18)     3:10.34 (38.49)     3:37.05 (26.71)     4:03.04 (25.99)
 12 1-6 Andriekus, Matas      FR So. Methodist             NT    4:20.70    1  
                  28.52     1:00.64 (32.12)     1:32.58 (31.94)     2:04.97 (32.39)
        2:42.66 (37.69)     3:20.51 (37.85)     3:50.87 (30.36)     4:20.70 (29.83)
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Colupaev, Dimitri     SO Southern Cali             NT    1:35.56   16  
                  22.36       46.76 (24.40)     1:10.94 (24.18)     1:35.56 (24.62)
  2 2-2 Madwed, Daniel L      SR Michigan                  NT    1:36.77   13  
                  22.91       47.54 (24.63)     1:12.13 (24.59)     1:36.77 (24.64)
  3 2-3 Reed, Evan M          SR UNC                       NT    1:37.15   12  
                  22.62       47.44 (24.82)     1:12.22 (24.78)     1:37.15 (24.93)
  4 2-4 Cieslak, Marcin       SO Florida                   NT    1:37.21   11  
                  23.00       47.54 (24.54)     1:12.21 (24.67)     1:37.21 (25.00)
  5 2-5 Korosec, Blaz         SR So. Methodist             NT    1:40.32   10  
                  23.31       48.61 (25.30)     1:14.50 (25.89)     1:40.32 (25.82)
  6 2-6 Wachtel, Ben S        SR Purdue                    NT    1:41.06    9  
                  23.35       48.82 (25.47)     1:14.89 (26.07)     1:41.06 (26.17)
B - Final
  7 1-1 Jaeger, Connor L      SO Michigan                  NT    1:36.60    7  
                  23.01       47.85 (24.84)     1:12.72 (24.87)     1:36.60 (23.88)
  8 1-2 Bobrosky, Chad D      FR Southern Cali             NT    1:37.71    5  
                  23.09       48.26 (25.17)     1:12.97 (24.71)     1:37.71 (24.74)
  9 1-3 Caldwell, Nicholas J  FR Florida                   NT    1:38.82    4  
                  23.51       48.55 (25.04)     1:13.75 (25.20)     1:38.82 (25.07)
 10 1-4 Stilley, J.T. T       SO UNC                       NT    1:39.28    3  
                  23.22       48.33 (25.11)     1:13.68 (25.35)     1:39.28 (25.60)
 11 1-5 La Mothe, Alec X      JR Purdue                    NT    1:40.54    2  
                  23.89       49.72 (25.83)     1:15.44 (25.72)     1:40.54 (25.10)
 12 1-6 Roney, Matt P         SO So. Methodist             NT    1:40.93    1  
                  24.08       49.91 (25.83)     1:15.78 (25.87)     1:40.93 (25.15)
 
Event 4  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Sadauskas, Mindaugas  JR So. Methodist             NT      20.36   14.5
  1 2-1 Deborde, Bradley T    SO Florida                   NT      20.36   14.5
  3 2-3 Cebertowicz, Steve M  SR UNC                       NT      20.53   12  
  4 2-4 Ortiz, Miguel         JR Michigan                  NT      20.63   11  
  5 2-5 Friede, Matt R        SO Purdue                    NT      20.71   10  
 -- 2- Morozov, Vladimir V    SO Southern Cali             NT         DQ  
B - Final
  7 1-1 Daniels, Jeff C       SR Southern Cali             NT      20.22    7  
  8 1-2 Koops, Ryan A         SO So. Methodist             NT      20.74    5  
  9 1-3 Ortiz, Bruno          FR Michigan                  NT      20.75    4  
 10 1-4 Curby, Matt N         FR Florida                   NT      20.84    3  
 11 1-5 Ung, Steven T         SO Purdue                    NT      21.36    2  
 12 1-6 Park, Brock B         SR UNC                       NT      21.50    1  
 
Event 5  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 1-1 Burnett, Devin R      FR So. Methodist             NP     329.50   16  
  2 1-2 MacDonald, David J    SR UNC                       NP     322.40   13  
  3 1-3 Back, Alex M          SO Purdue                    NP     314.10   12  
  4 1-4 Lewark, Mark          SO Florida                   NP     306.70   11  
  5 1-5 Lee, Jack             SO Michigan                  NP     302.35   10  
  6 1-6 Gear, Jordan M        FR Southern Cali             NP     283.65    9  
 
Event 6  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Madwed, Daniel L      SR Michigan                  NT      47.61   16  
                  22.49       47.61 (25.12)                                        
  2 2-2 Cieslak, Marcin       SO Florida                   NT      47.81   13  
                  22.60       47.81 (25.21)                                        
  3 2-3 Larsson, David J      JR So. Methodist             NT      47.96   12  
                  22.91       47.96 (25.05)                                        
  4 2-4 Bloch, Chase E        SO Southern Cali             NT      48.47   11  
                  22.82       48.47 (25.65)                                        
  5 2-5 Glavich, Dominick M   FR UNC                       NT      48.61   10  
                  23.03       48.61 (25.58)                                        
  6 2-6 Michael, G. Daniel D  SR Purdue                    NT      49.91    9  
                  23.57       49.91 (26.34)                                        
B - Final
  7 1-1 Whitaker, Kyle W      SO Michigan                  NT      48.77    7  
                  22.95       48.77 (25.82)                                        
  8 1-2 Martin, Cameron B     JR Florida                   NT      49.22    5  
                  23.25       49.22 (25.97)                                        
  9 1-3 Korosec, Blaz         SR So. Methodist             NT      50.14    4  
                  23.84       50.14 (26.30)                                        
 10 1-4 Daniels, Jeff C       SR Southern Cali             NT      50.36    3  
                  23.15       50.36 (27.21)                                        
 11 1-5 Wachtel, Ben S        SR Purdue                    NT      50.47    2  
                  23.36       50.47 (27.11)                                        
 12 1-6 Park, Brock B         SR UNC                       NT      51.20    1  
                  23.70       51.20 (27.50)                                        
 
Event 7  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Ortiz, Miguel         JR Michigan                  NT      46.73   16  
                  22.86       46.73 (23.87)                                        
  2 2-2 Lendrum, Alex A       JR Southern Cali             NT      48.39   13  
                  23.80       48.39 (24.59)                                        
  3 2-3 Curby, Matt N         FR Florida                   NT      49.51   12  
                  23.99       49.51 (25.52)                                        
  4 2-4 Kiel, Brian B         SO Purdue                    NT      49.52   11  
                  24.54       49.52 (24.98)                                        
  5 2-5 Myers, Pat M          FR UNC                       NT      49.82   10  
                  24.20       49.82 (25.62)                                        
  6 2-6 Andriekus, Matas      FR So. Methodist             NT      50.21    9  
                  24.58       50.21 (25.63)                                        
B - Final
  7 1-1 Wojciechowski, John   SO Michigan                  NT      50.12    7  
                  24.52       50.12 (25.60)                                        
  8 1-2 Wagner, Jack S        SO Southern Cali             NT      50.43    5  
                  24.40       50.43 (26.03)                                        
  9 1-3 Signorin, Connor J    SO Florida                   NT      50.54    4  
                  25.07       50.54 (25.47)                                        
 10 1-4 Koops, Ryan A         SO So. Methodist             NT      51.19    3  
                  24.21       51.19 (26.98)                                        
 11 1-5 Reed, Evan M          SR UNC                       NT      51.33    2  
                  24.93       51.33 (26.40)                                        
 12 1-6 Ung, Steven T         SO Purdue                    NT      52.57    1  
                  24.76       52.57 (27.81)                                        
 
Event 8  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Miller, Albert E      SR Purdue                    NT      54.69   16  
                  25.73       54.69 (28.96)                                        
  2 2-2 Morozov, Vladimir V   SO Southern Cali             NT      54.84   13  
                  25.79       54.84 (29.05)                                        
  3 2-3 Funk, Richard A       FR Michigan                  NT      55.04   12  
                  25.86       55.04 (29.18)                                        
  4 2-4 Glavich, Dominick M   FR UNC                       NT      56.48   11  
                  26.85       56.48 (29.63)                                        
  5 2-5 Hansen, Nicolai G     SO So. Methodist             NT      56.52   10  
                  26.40       56.52 (30.12)                                        
 -- 2- Elliott, Matt D        FR Florida                   NT         DQ  
                  25.73          DQ (28.92)                                        
B - Final
  7 1-1 Ortiz, Bruno          FR Michigan                  NT      54.02    7  
                  25.31       54.02 (28.71)                                        
  8 1-2 Solaeche-Gomez, Edua  FR Florida                   NT      56.45    5  
                  26.65       56.45 (29.80)                                        
  9 1-3 Gianino, Alex J       SO UNC                       NT      57.18    4  
                  27.05       57.18 (30.13)                                        
 10 1-4 Orlady, Will J        SR Southern Cali             NT      57.38    3  
                  26.96       57.38 (30.42)                                        
 11 1-5 Michael, G. Daniel D  SR Purdue                    NT      58.38    2  
                  27.61       58.38 (30.77)                                        
 12 1-6 Stanchi, Paolo D      FR So. Methodist             NT    1:00.45    1  
                  28.50     1:00.45 (31.95)                                        
 
Event 9  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 1-1 Southern California, Universit  'A'                NT    6:29.20   24  
     1) Colupaev, Dimitri SO            2) Lendrum, Alex A JR             
     3) Wagner, Jack S SO               4) Bobrosky, Chad D FR            
                  22.46       46.70 (46.70)   1:11.04 (1:11.04)   1:35.76 (1:35.76)
        1:58.91 (23.15)     2:24.53 (48.77)   2:49.65 (1:13.89)   3:14.49 (1:38.73)
        3:36.97 (22.48)     4:02.21 (47.72)   4:27.60 (1:13.11)   4:52.47 (1:37.98)
        5:14.85 (22.38)     5:39.26 (46.79)   6:03.97 (1:11.50)   6:29.20 (1:36.73)
  2 1-2 Michigan, University of  'A'                       NT    6:30.34   20  
     1) Jaeger, Connor L SO             2) Whitaker, Kyle W SO            
     3) Madwed, Daniel L SR             4) Feeley, Ryan J JR              
                  22.82       47.30 (47.30)   1:12.43 (1:12.43)   1:37.67 (1:37.67)
        2:00.17 (22.50)     2:25.65 (47.98)   2:51.77 (1:14.10)   3:16.74 (1:39.07)
        3:38.82 (22.08)     4:03.50 (46.76)   4:27.93 (1:11.19)   4:52.85 (1:36.11)
        5:14.91 (22.06)     5:39.72 (46.87)   6:04.85 (1:12.00)   6:30.34 (1:37.49)
  3 1-3 North Carolina, University, Ch  'A'                NT    6:33.33   18  
     1) Reed, Evan M SR                 2) Stilley, J.T. T SO             
     3) Luchsinger, Thomas J JR         4) Cebertowicz, Steve M SR        
                  22.79       47.49 (47.49)   1:12.75 (1:12.75)   1:38.26 (1:38.26)
        2:00.34 (22.08)     2:25.26 (47.00)   2:50.79 (1:12.53)   3:16.81 (1:38.55)
        3:39.48 (22.67)     4:04.10 (47.29)   4:29.11 (1:12.30)   4:54.85 (1:38.04)
        5:17.36 (22.51)     5:42.85 (48.00)   6:07.87 (1:13.02)   6:33.33 (1:38.48)
  4 1-4 Florida, University of  'A'                        NT    6:33.80   16  
     1) Caldwell, Nicholas J FR         2) Signorin, Connor J SO          
     3) Solaeche-Gomez, Eduardo I FR    4) Deborde, Bradley T SO          
                  23.18       48.21 (48.21)   1:13.89 (1:13.89)   1:39.39 (1:39.39)
        2:02.16 (22.77)     2:27.22 (47.83)   2:52.54 (1:13.15)   3:17.43 (1:38.04)
        3:40.13 (22.70)     4:04.96 (47.53)   4:30.24 (1:12.81)   4:55.76 (1:38.33)
        5:17.45 (21.69)     5:42.34 (46.58)   6:08.07 (1:12.31)   6:33.80 (1:38.04)
  5 1-5 Southern Methodist University  'A'                 NT    6:35.87   14  
     1) Sadauskas, Mindaugas JR         2) Roney, Matt P SO               
     3) Korosec, Blaz SR                4) Larsson, David J JR            
                  22.36       47.06 (47.06)   1:12.68 (1:12.68)   1:37.97 (1:37.97)
        2:01.19 (23.22)     2:26.34 (48.37)   2:51.95 (1:13.98)   3:17.28 (1:39.31)
        3:40.24 (22.96)     4:05.80 (48.52)   4:31.41 (1:14.13)   4:56.98 (1:39.70)
        5:18.89 (21.91)     5:43.45 (46.47)   6:08.89 (1:11.91)   6:35.87 (1:38.89)
  6 1-6 Purdue University  'A'                             NT    6:50.86   12  
     1) Friede, Matt R SO               2) Wachtel, Ben S SR              
     3) Kiel, Brian B SO                4) La Mothe, Alec X JR            
                  23.46       48.99 (48.99)   1:15.16 (1:15.16)   1:41.17 (1:41.17)
        2:04.79 (23.62)     2:31.65 (50.48)   2:59.44 (1:18.27)   3:26.79 (1:45.62)
        3:50.35 (23.56)     4:16.41 (49.62)   4:42.97 (1:16.18)   5:10.07 (1:43.28)
        5:32.76 (22.69)     5:58.30 (48.23)   6:24.79 (1:14.72)   6:50.86 (1:40.79)
 
Event 10  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Southern California, Universit  'A'                NT    1:26.94   24  
     1) Lendrum, Alex A JR              2) Colupaev, Dimitri SO           
     3) Bloch, Chase E SO               4) Morozov, Vladimir V SO         
                  22.26       46.50 (24.24)     1:07.85 (21.35)     1:26.94 (19.09)
  2 1-2 Michigan, University of  'A'                       NT    1:27.57   20  
     1) Ortiz, Miguel JR                2) Ortiz, Bruno FR                
     3) Wojciechowski, John A SO        4) Madwed, Daniel L SR            
                  21.95       46.51 (24.56)     1:07.81 (21.30)     1:27.57 (19.76)
  3 1-3 Purdue University  'A'                             NT    1:30.05   18  
     1) Kiel, Brian B SO                2) Miller, Albert E SR            
     3) Michael, G. Daniel D SR         4) Friede, Matt R SO              
                  23.52       48.33 (24.81)     1:10.51 (22.18)     1:30.05 (19.54)
  4 1-4 Southern Methodist University  'A'                 NT    1:30.46   16  
     1) Andriekus, Matas FR             2) Hansen, Nicolai G SO           
     3) Larsson, David J JR             4) Sadauskas, Mindaugas JR        
                  23.79       49.41 (25.62)     1:10.92 (21.51)     1:30.46 (19.54)
  5 1-5 North Carolina, University, Ch  'A'                NT    1:30.71   14  
     1) Myers, Pat M FR                 2) Glavich, Dominick M FR         
     3) Luchsinger, Thomas J JR         4) Cebertowicz, Steve M SR        
                  23.50       49.04 (25.54)     1:10.93 (21.89)     1:30.71 (19.78)
  6 1-6 Florida, University of  'A'                        NT    1:30.77   12  
     1) Curby, Matt N FR                2) Elliott, Matt D FR             
     3) Cieslak, Marcin SO              4) Deborde, Bradley T SO          
                  23.20       48.89 (25.69)     1:10.86 (21.97)     1:30.77 (19.91)
 
Event 11  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Jaeger, Connor L      SO Michigan                  NT    4:19.17   16  
                  24.32       50.58 (26.26)     1:17.08 (26.50)     1:43.69 (26.61)
        2:10.13 (26.44)     2:36.47 (26.34)     3:02.29 (25.82)     3:28.39 (26.10)
        3:54.11 (25.72)     4:19.17 (25.06)                                        
  2 2-2 Signorin, Connor J    SO Florida                   NT    4:23.87   13  
                  24.98       51.58 (26.60)     1:18.33 (26.75)     1:45.54 (27.21)
        2:12.63 (27.09)     2:39.93 (27.30)     3:06.66 (26.73)     3:33.53 (26.87)
        3:59.49 (25.96)     4:23.87 (24.38)                                        
  3 2-3 Bobrosky, Chad D      FR Southern Cali             NT    4:24.14   12  
                  24.22       50.87 (26.65)     1:17.97 (27.10)     1:45.42 (27.45)
        2:12.70 (27.28)     2:39.50 (26.80)     3:06.12 (26.62)     3:32.67 (26.55)
        3:58.73 (26.06)     4:24.14 (25.41)                                        
  4 2-4 Stilley, J.T. T       SO UNC                       NT    4:25.23   11  
                  24.74       51.30 (26.56)     1:18.38 (27.08)     1:45.68 (27.30)
        2:12.80 (27.12)     2:39.76 (26.96)     3:06.51 (26.75)     3:32.81 (26.30)
        3:59.22 (26.41)     4:25.23 (26.01)                                        
  5 2-5 Petric, Jan K         FR Purdue                    NT    4:28.29   10  
                  25.03       51.65 (26.62)     1:18.63 (26.98)     1:45.90 (27.27)
        2:13.14 (27.24)     2:40.55 (27.41)     3:07.89 (27.34)     3:35.06 (27.17)
        4:01.96 (26.90)     4:28.29 (26.33)                                        
  6 2-6 Korosec, Blaz         SR So. Methodist             NT    4:38.03    9  
                  24.84       51.96 (27.12)     1:19.74 (27.78)     1:47.96 (28.22)
        2:16.26 (28.30)     2:44.42 (28.16)     3:12.88 (28.46)     3:41.40 (28.52)
        4:09.65 (28.25)     4:38.03 (28.38)                                        
B - Final
  7 1-1 Feeley, Ryan J        JR Michigan                  NT    4:24.02    7  
                  24.36       50.97 (26.61)     1:17.82 (26.85)     1:44.84 (27.02)
        2:11.90 (27.06)     2:38.60 (26.70)     3:05.38 (26.78)     3:31.67 (26.29)
        3:58.33 (26.66)     4:24.02 (25.69)                                        
  8 1-2 Caldwell, Nicholas J  FR Florida                   NT    4:25.47    5  
                  25.15       52.41 (27.26)     1:19.70 (27.29)     1:46.90 (27.20)
        2:13.97 (27.07)     2:40.93 (26.96)     3:07.48 (26.55)     3:34.21 (26.73)
        4:00.40 (26.19)     4:25.47 (25.07)                                        
  9 1-3 La Mothe, Alec X      JR Purdue                    NT    4:28.65    4  
                  25.00       52.47 (27.47)     1:19.94 (27.47)     1:47.52 (27.58)
        2:15.11 (27.59)     2:42.34 (27.23)     3:09.25 (26.91)     3:36.11 (26.86)
        4:02.82 (26.71)     4:28.65 (25.83)                                        
 10 1-4 Reed, Evan M          SR UNC                       NT    4:29.51    3  
                  24.51       51.99 (27.48)     1:19.75 (27.76)     1:47.34 (27.59)
        2:14.71 (27.37)     2:42.06 (27.35)     3:09.19 (27.13)     3:36.33 (27.14)
        4:03.43 (27.10)     4:29.51 (26.08)                                        
 11 1-5 Wagner, Jack S        SO Southern Cali             NT    4:31.97    2  
                  25.18       53.11 (27.93)     1:21.02 (27.91)     1:48.73 (27.71)
        2:16.44 (27.71)     2:43.97 (27.53)     3:11.27 (27.30)     3:38.20 (26.93)
        4:05.11 (26.91)     4:31.97 (26.86)                                        
 12 1-6 Roney, Matt P         SO So. Methodist             NT    4:35.70    1  
                  25.05       52.27 (27.22)     1:19.61 (27.34)     1:47.67 (28.06)
        2:15.50 (27.83)     2:43.30 (27.80)     3:11.31 (28.01)     3:39.09 (27.78)
        4:07.57 (28.48)     4:35.70 (28.13)                                        
 
Event 12  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Elliott, Matt D       FR Florida                   NT    1:57.79   16  
                  26.91       56.95 (30.04)     1:27.17 (30.22)     1:57.79 (30.62)
  2 2-2 Funk, Richard A       FR Michigan                  NT    1:59.29   13  
                  27.05       57.15 (30.10)     1:27.90 (30.75)     1:59.29 (31.39)
  3 2-3 Miller, Albert E      SR Purdue                    NT    2:00.76   12  
                  26.79       57.41 (30.62)     1:28.78 (31.37)     2:00.76 (31.98)
  4 2-4 Gianino, Alex J       SO UNC                       NT    2:02.84   11  
                  27.58       58.83 (31.25)     1:30.70 (31.87)     2:02.84 (32.14)
  5 2-5 Hansen, Nicolai G     SO So. Methodist             NT    2:03.74   10  
                  27.33       58.92 (31.59)     1:31.26 (32.34)     2:03.74 (32.48)
  6 2-6 Orlady, Will J        SR Southern Cali             NT    2:04.05    9  
                  27.94       59.11 (31.17)     1:31.13 (32.02)     2:04.05 (32.92)
B - Final
  7 1-1 Solaeche-Gomez, Edua  FR Florida                   NT    1:59.59    7  
                  27.26       57.49 (30.23)     1:28.44 (30.95)     1:59.59 (31.15)
  8 1-2 Whitaker, Kyle W      SO Michigan                  NT    2:00.83    5  
                  26.89       58.38 (31.49)     1:29.66 (31.28)     2:00.83 (31.17)
  9 1-3 Colupaev, Dimitri     SO Southern Cali             NT    2:01.10    4  
                  27.90       58.76 (30.86)     1:29.65 (30.89)     2:01.10 (31.45)
 10 1-4 Michael, G. Daniel D  SR Purdue                    NT    2:06.20    3  
                  28.46     1:00.54 (32.08)     1:33.61 (33.07)     2:06.20 (32.59)
 11 1-5 Glavich, Dominick M   FR UNC                       NT    2:06.46    2  
                  28.11     1:00.61 (32.50)     1:34.04 (33.43)     2:06.46 (32.42)
 12 1-6 Stanchi, Paolo D      FR So. Methodist             NT    2:07.71    1  
                  29.15     1:01.67 (32.52)     1:34.57 (32.90)     2:07.71 (33.14)
 
Event 13  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Lendrum, Alex A       JR Southern Cali             NT    1:43.85   16  
                  24.99       51.73 (26.74)     1:17.99 (26.26)     1:43.85 (25.86)
  2 2-2 Kiel, Brian B         SO Purdue                    NT    1:46.35   13  
                  25.84       53.05 (27.21)     1:19.53 (26.48)     1:46.35 (26.82)
  3 2-3 Myers, Pat M          FR UNC                       NT    1:47.84   12  
                  25.56       53.24 (27.68)     1:20.52 (27.28)     1:47.84 (27.32)
  4 2-4 Signorin, Connor J    SO Florida                   NT    1:48.34   11  
                  26.51       54.10 (27.59)     1:21.50 (27.40)     1:48.34 (26.84)
  5 2-5 Andriekus, Matas      FR So. Methodist             NT    1:49.58   10  
                  25.70       53.72 (28.02)     1:21.91 (28.19)     1:49.58 (27.67)
  6 2-6 Wojciechowski, John   SO Michigan                  NT    1:50.44    9  
                  26.22       54.02 (27.80)     1:22.24 (28.22)     1:50.44 (28.20)
B - Final
  7 1-1 Madwed, Daniel L      SR Michigan                  NT    1:46.46    7  
                  25.92       53.37 (27.45)     1:19.65 (26.28)     1:46.46 (26.81)
  8 1-2 Bloch, Chase E        SO Southern Cali             NT    1:47.50    5  
                  25.97       53.76 (27.79)     1:21.12 (27.36)     1:47.50 (26.38)
  9 1-3 Luchsinger, Thomas J  JR UNC                       NT    1:47.95    4  
                  25.80       52.84 (27.04)     1:20.23 (27.39)     1:47.95 (27.72)
 10 1-4 Martin, Cameron B     JR Florida                   NT    1:48.62    3  
                  26.49       54.23 (27.74)     1:21.26 (27.03)     1:48.62 (27.36)
 11 1-5 Koops, Ryan A         SO So. Methodist             NT    1:53.16    2  
                  25.68       54.03 (28.35)     1:23.30 (29.27)     1:53.16 (29.86)
 12 1-6 Ung, Steven T         SO Purdue                    NT    1:58.91    1  
                  26.67       55.55 (28.88)     1:26.94 (31.39)     1:58.91 (31.97)
 
Event 14  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 1-1 MacDonald, David J    SR UNC                       NP     395.55   16  
  2 1-2 Back, Alex M          SO Purdue                    NP     369.75   13  
  3 1-3 Burnett, Devin R      FR So. Methodist             NP     350.70   12  
  4 1-4 Lee, Jack             SO Michigan                  NP     348.25   11  
  5 1-5 Lewark, Mark          SO Florida                   NP     339.90   10  
  6 1-6 Gear, Jordan M        FR Southern Cali             NP     310.00    9  
 
Event 15  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2-1 Morozov, Vladimir V   SO Southern Cali             NT      42.51   16  
                  20.52       42.51 (21.99)                                        
  2 2-2 Sadauskas, Mindaugas  JR So. Methodist             NT      44.17   12.5
                  21.03       44.17 (23.14)                                        
  2 2-2 Cebertowicz, Steve M  SR UNC                       NT      44.17   12.5
                  20.91       44.17 (23.26)                                        
  4 2-4 Deborde, Bradley T    SO Florida                   NT      44.28   11  
                  21.28       44.28 (23.00)                                        
  5 2-5 Ortiz, Miguel         JR Michigan                  NT      44.36   10  
                  21.75       44.36 (22.61)                                        
  6 2-6 Friede, Matt R        SO Purdue                    NT      45.00    9  
                  21.46       45.00 (23.54)                                        
B - Final
  7 1-1 Reed, Evan M          SR UNC                       NT      44.45    7  
                  21.52       44.45 (22.93)                                        
  8 1-2 Daniels, Jeff C       SR Southern Cali             NT      45.04    5  
                  21.43       45.04 (23.61)                                        
  9 1-3 Ortiz, Bruno          FR Michigan                  NT      45.07    4  
                  21.74       45.07 (23.33)                                        
 10 1-4 Larsson, David J      JR So. Methodist             NT      45.30    3  
                  21.71       45.30 (23.59)                                        
 11 1-5 Wachtel, Ben S        SR Purdue                    NT      45.57    2  
                  21.80       45.57 (23.77)                                        
 12 1-6 Curby, Matt N         FR Florida                   NT      45.76    1  
                  21.99       45.76 (23.77)                                        
 
Event 16  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Cieslak, Marcin       SO Florida                   NT    1:43.62   16  
                  23.87       51.09 (27.22)     1:17.43 (26.34)     1:43.62 (26.19)
  2 2-2 Madwed, Daniel L      SR Michigan                  NT    1:43.74   13  
                  23.65       50.55 (26.90)     1:17.08 (26.53)     1:43.74 (26.66)
  3 2-3 Luchsinger, Thomas J  JR UNC                       NT    1:47.53   12  
                  24.37       51.82 (27.45)     1:19.30 (27.48)     1:47.53 (28.23)
  4 2-4 Lendrum, Alex A       JR Southern Cali             NT    1:47.63   11  
                  24.59       52.21 (27.62)     1:19.76 (27.55)     1:47.63 (27.87)
  5 2-5 Korosec, Blaz         SR So. Methodist             NT    1:51.06   10  
                  25.12       53.50 (28.38)     1:22.14 (28.64)     1:51.06 (28.92)
  6 2-6 Petric, Jan K         FR Purdue                    NT    1:52.36    9  
                  25.54       53.96 (28.42)     1:23.00 (29.04)     1:52.36 (29.36)
B - Final
  7 1-1 Martin, Cameron B     JR Florida                   NT    1:47.19    7  
                  24.69       52.36 (27.67)     1:19.66 (27.30)     1:47.19 (27.53)
  8 1-2 Jaeger, Connor L      SO Michigan                  NT    1:47.64    5  
                  24.38       51.79 (27.41)     1:19.30 (27.51)     1:47.64 (28.34)
  9 1-3 Myers, Pat M          FR UNC                       NT    1:50.26    4  
                  25.43       53.86 (28.43)     1:22.00 (28.14)     1:50.26 (28.26)
 10 1-4 Bloch, Chase E        SO Southern Cali             NT    1:51.75    3  
                  25.33       53.90 (28.57)     1:22.81 (28.91)     1:51.75 (28.94)
 11 1-5 Roney, Matt P         SO So. Methodist             NT    1:52.19    2  
                  25.51       54.01 (28.50)     1:22.95 (28.94)     1:52.19 (29.24)
 12 1-6 La Mothe, Alec X      JR Purdue                    NT    1:53.34    1  
                  25.63       54.83 (29.20)     1:24.03 (29.20)     1:53.34 (29.31)
 
Event 17  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Colupaev, Dimitri     SO Southern Cali             NT    1:47.31   16  
                  23.04       49.77 (26.73)     1:21.33 (31.56)     1:47.31 (25.98)
  2 2-2 Solaeche-Gomez, Edua  FR Florida                   NT    1:47.81   13  
                  23.69       51.10 (27.41)     1:22.11 (31.01)     1:47.81 (25.70)
  3 2-3 Whitaker, Kyle W      SO Michigan                  NT    1:49.10   12  
                  23.64       51.37 (27.73)     1:23.34 (31.97)     1:49.10 (25.76)
  4 2-4 Kiel, Brian B         SO Purdue                    NT    1:51.70   11  
                  24.17       52.74 (28.57)     1:25.08 (32.34)     1:51.70 (26.62)
  5 2-5 Glavich, Dominick M   FR UNC                       NT    1:53.23   10  
                  24.03       53.95 (29.92)     1:27.10 (33.15)     1:53.23 (26.13)
  6 2-6 Stanchi, Paolo D      FR So. Methodist             NT    1:55.37    9  
                  26.01       55.06 (29.05)     1:28.27 (33.21)     1:55.37 (27.10)
B - Final
  7 1-1 Elliott, Matt D       FR Florida                   NT    1:48.43    7  
                  24.42       52.71 (28.29)     1:22.68 (29.97)     1:48.43 (25.75)
  8 1-2 Wagner, Jack S        SO Southern Cali             NT    1:50.03    5  
                  23.63       51.22 (27.59)     1:24.02 (32.80)     1:50.03 (26.01)
  9 1-3 Gianino, Alex J       SO UNC                       NT    1:51.37    4  
                  24.22       54.55 (30.33)     1:26.54 (31.99)     1:51.37 (24.83)
 10 1-4 Miller, Albert E      SR Purdue                    NT    1:53.06    3  
                  24.74       53.74 (29.00)     1:25.90 (32.16)     1:53.06 (27.16)
 11 1-5 Andriekus, Matas      FR So. Methodist             NT    1:55.94    2  
                  24.38       52.60 (28.22)     1:28.34 (35.74)     1:55.94 (27.60)
 -- 1- Wojciechowski, John A  SO Michigan                  NT         DQ  
                  23.90       53.20 (29.30)     1:25.59 (32.39)          DQ (26.11)
 
Event 18  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 1-1 Southern California, Universit  'A'                NT    1:20.29   24  
     1) Morozov, Vladimir V SO          2) Daniels, Jeff C SR             
     3) Bobrosky, Chad D FR             4) Wagner, Jack S SO              
                  19.70       39.47 (19.77)     1:00.17 (20.70)     1:20.29 (20.12)
  2 1-2 Southern Methodist University  'A'                 NT    1:21.71   20  
     1) Sadauskas, Mindaugas JR         2) Larsson, David J JR            
     3) Hansen, Nicolai G SO            4) Koops, Ryan A SO               
                  20.52       40.86 (20.34)     1:01.42 (20.56)     1:21.71 (20.29)
  3 1-3 Michigan, University of  'A'                       NT    1:21.89   18  
     1) Ortiz, Miguel JR                2) Ortiz, Bruno FR                
     3) Jaeger, Connor L SO             4) Feeley, Ryan J JR              
                  20.38       40.67 (20.29)     1:01.40 (20.73)     1:21.89 (20.49)
  4 1-4 North Carolina, University, Ch  'A'                NT    1:21.92   16  
     1) Cebertowicz, Steve M SR         2) Reed, Evan M SR                
     3) Park, Brock B SR                4) Stilley, J.T. T SO             
                  20.53       40.47 (19.94)     1:01.18 (20.71)     1:21.92 (20.74)
  5 1-5 Purdue University  'A'                             NT    1:21.97   14  
     1) Friede, Matt R SO               2) Wachtel, Ben S SR              
     3) Ung, Steven T SO                4) Michael, G. Daniel D SR        
                  20.65       40.71 (20.06)     1:01.25 (20.54)     1:21.97 (20.72)
  6 1-6 Florida, University of  'A'                        NT    1:22.09   12  
     1) Deborde, Bradley T SO           2) Cieslak, Marcin SO             
     3) Signorin, Connor J SO           4) Curby, Matt N FR               
                  20.20       40.78 (20.58)     1:01.83 (21.05)     1:22.09 (20.26)

Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC Network

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.