Gator Locker Room
Gator Ticket Office

Track & Field Headline

Photo: Razorback Photos

Thursday January 31, 2013Gators Travel to Nebraska for Husker Invitational

Gainesville, Fla.

Photo: Razorback Photos

Friday Heat Sheets | Saturday Heat Sheets

 

The University of Florida track & field teams travel to Lincoln, Neb. this weekend for the 38th Annual Frank Sevigne Husker Invitational, Friday and Saturday, February 1-2. The meet takes place at the Devaney Center Indoor Track.

 

One of the top indoor meets in the country, the Huskers will host  24 other Division I teams during the two-day meet, including SEC teams Auburn and Missouri, as well as Conference USA Womenís Champion, the UCF Golden Knights. Nebraska also hosts Big 12 foes Baylor, Oklahoma State and Kansas State and Big Ten opponents Illinois and Wisconsin.

 

The men's weight throw will be the first field event at 6 p.m. ET and the first running event will be at 7 p.m. ET with the women's 60-meter hurdle prelims. On Saturday, the field and running events will start at 1 p.m. ET.

 

Live results for the two-day meet can be found here and a full schedule can be seen on Huskers.com.

 

The Husker Invitational is named in honor of former Nebraska track and field head coach Frank Sevigne, who fought a gallant battle against cancer prior to his death on Jan. 29, 1985. Sevigne was posthumously inducted into the USTFCCCA Hall of Fame on Dec. 4, 2004, in Portland, Ore.

 

For all of the latest information on Florida track and field, please log on to www.GatorZone.com/trackfield or, for up-to-the-minute updates, follow Florida track and field on Twitter at @GZTrackField or www.twitter.com/GZTrackField. You can also find the Gators on Facebook.

 

FRANK SEVIGNE HUSKER INVITATIONAL :: FEBRUARY 1-2, 2013 :: LINCOLN, NE

 

FRIDAY, FEBRUARY 1, 2013 (all times CT)

5:00 PM

Weight Throw

David Levin, Jeremy Postin, David Triassi

6:00 PM

Menís Long Jump

Omar Craddock, Marquis Dendy

6:00 PM

Womenís Long Jump

Ciarra Brewer, Lorraine Graham

6:00 PM

Womenís 60M Hurdles

Katrina Dekrey, Lorraine Graham, Ugonna Ndu

6:21 PM

Menís 60M Hurdles

Moriel Pitt

6:42 PM

Womenís 60M Dash

Darshay Davis, Destinee Gause, Kyra Jefferson, Shayla Sanders

6:47 PM

Menís 60M Dash

Eddie Lovett, Antwan Wright

7:00 PM

Womenís Weight Throw

Jayla Bostic

7:10 PM

Womenís 400M Dash

Amani Bryant, Lanie Whittaker

7:22 PM

Menís 400M Dash

Gabe Aird, Arman Hall, Hugh Graham Jr., Tyler Osorio

7:46 PM

Womenís 200M Dash

Ebony Eutsey, Bria Goodson, Shayla Sanders

8:16 PM

Menís 200M Dash

Dedric Dukes, Leonardo Seymore, Jovon Toppin

 

SATURDAY, FEBRUARY 2, 2013 (all times CT)

12:00 PM

Menís Shot Put

Luka Mustafic, Kyle Strawn

12:15 PM

Menís Triple Jump

Marquis Dendy

12:35 PM

Womenís 400M Consolation Final

Amani Bryant, Lanie Whittaker

12:40 PM

Menís 400M Consolation Final

Gabe Aird, Arman Hall, Hugh Graham Jr., Tyler Osorio

1:31 PM

Womenís 200M Consolation Final

Ebony Eutsey, Bria Goodson, Shayla Sanders

1:39 PM

Menís 200M Consolation Final

Dedric Dukes, Leonardo Seymore, Jovon Toppin

2:00 PM

Womenís Shot Put

Arlitha Mackey

2:15 PM

Womenís Triple Jump

Ciarra Brewer, Gissell Warner

2:21 PM

Womenís 60M Hurdles Consolation Final

Katrina Dekrey, Lorraine Graham, Ugonna Ndu

2:24 PM

Womenís 60M Hurdles Final

(Contingent Upon Advancing)

2:28 PM

Menís 60M Hurdles Consolation Final

Moriel Pitt

2:37 PM

Menís 60M Hurdles Final

(Contingent Upon Advancing)

2:41 PM

Womenís 60M Dash Consolation Final

Darshay Davis, Destinee Gause, Kyra Jefferson, Shayla Sanders

2:44 PM

Womenís 60M Dash Final

(Contingent Upon Advancing)

2:47 PM

Menís 60M Dash Consolation Final

Eddie Lovett, Antwan Wright

2:50 PM

Menís 60M Dash Final

(Contingent Upon Advancing)

3:00 PM

Womenís High Jump

Taylor Burke

3:15 PM

Womenís 400M Dash Final

(Contingent Upon Advancing)

Amani Bryant, Lanie Whittaker

3:22 PM

Menís 400M Dash Final

(Contingent Upon Advancing)

Gabe Aird, Arman Hall, Hugh Graham Jr., Tyler Osorio

3:36 PM

Womenís 200M Dash Final

(Contingent Upon Advancing)

Ebony Eutsey, Bria Goodson, Shayla Sanders

3:42 PM

Menís 200M Dash Final

(Contingent Upon Advancing)

Dedric Dukes, Leonardo Seymore, Jovon Toppin

4:10 PM

Womenís 4X400 Relay

Amani Bryant, Bria Goodson, Ugonna Ndu, Robin Reynolds

4:30 PM

Womenís 4X400 Relay Special

Ebony Eutsey, Destinee Gause, Kyra Jefferson, Lanie Whittaker

4:40 PM

Menís 4X400 Relay Special

Dedric Dukes, Najee Glass, Hugh Graham, Jr., Leonardo Seymore

 

 

Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC on ESPN

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.