Gator Locker Room
Gator Ticket Office

Individual National Champions

Back to Overview
SPORT ATHLETE YEAR EVENT
Women's Swimming Suzanne Ackum 1979 800 Freestyle Relay
Men's Indoor Track Stephen Adderley 1992 4 X 800 relay
Women's Tennis Jillian Alexander 1991 Doubles
Men's Indoor Track Wimpy Alexander 1975 Mile Relay
Men's Swimming Bradley Ally 2009 200 Individual Medley
Women's Swimming Judy Anderson 1978 800 Freestyle Relay
Women's Swimming Theresa Andrews 1982 400 Medley Relay
Women's Swimming Theresa Andrews 1982 200 Medley Relay
Women's Swimming Theresa Andrews 1983 400 Medley Relay
Gymnastics Maria Anz 1984 Floor Exercise
Women's Tennis Nicole Arendt 1991 Doubles
Men's Outdoor Track Aaron Armstrong 2000 4 X 100 relay
Women's Swimming Sarah Bateman 2010 200 Free Relay
Men's Swimming Craig Beardsley 1981 200 Butterfly
Men's Swimming Craig Beardsley 1982 200 Butterfly
Women's Outdoor Track Nekita Beasley 1991 800 Meters
Women's Outdoor Track Nekita Beasley 1992 800 Meters
Women's Indoor Track Nekita Beasley 1992 4 x 400 Meter Relay
Women's Outdoor Track Nekita Beasley 1992 4 x 400 Meter Relay
Women's Swimming Elizabeth Beisel 2012 200 Backstroke
Women's Swimming Elizabeth Beisel 2013 400 Individual Medley
Men's Tennis David Blair 1993 Doubles
Women's Swimming Laura Booth 1993 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Brenda Borg 1979 800 Freestyle Relay
Men's Swimming Eric Boyer 1983 800 Freestyle Relay
Women's Indoor Track Sandra Braasch 1986 4 x 800 Meter Relay
Women's Indoor Track Sonja Braasch 1986 4 x 800 Meter Relay
Men's Indoor Track Beaufort Brown 1973 600 Yards
Men's Indoor Track Beaufort Brown 1975 Mile Relay
Women's Indoor Track Charlotte Browning 2010 Mile
Women's Outdoor Track Charlotte Browning 2010 1500 meters
Women's Swimming Bonnie Broyles 1976 50 Backstroke
Women's Swimming Bonnie Broyles 1977 50 Backstroke
Women's Swimming Tami Bruce 1986 1650 Freestyle
Women's Swimming Tami Bruce 1986 500 Freestyle
Women's Swimming Tami Bruce 1987 1650 Freestyle
Women's Swimming Tami Bruce 1988 200 Freestyle
Women's Swimming Tami Bruce 1988 500 Freestyle
Women's Swimming Tami Bruce 1988 800 Freestyle Relay
Women's Swimming Tami Bruce 1988 1650 Freestyle
Women's Swimming Caroline Burckle 2008 200 Freestyle
Women's Swimming Caroline Burckle 2008 500 Freestyle
Men's Swimming Greg Burgess 1993 400 Individual Medley
Men's Swimming Greg Burgess 1993 200 Individual Medley
Men's Swimming Greg Burgess 1994 400 Individual Medley
Men's Swimming Greg Burgess 1994 200 Individual Medley
Women's Tennis Dawn Buth 1996 Doubles
Women's Tennis Dawn Buth 1997 Doubles
Men's Outdoor Track John Capel 1999 200 Meters
Men's Outdoor Track Daymon Carroll 2000 4 X 100 relay
Women's Swimming Amy Caulkins 1982 200 Medley Relay
Women's Swimming Amy Caulkins 1982 100 Freestyle
Women's Swimming Track Caulkins 1983 400 Individual Medley
Women's Swimming Tracy Caulkins 1982 200 Individual Medley
Women's Swimming Tracy Caulkins 1982 100 Individual Medley
Women's Swimming Tracy Caulkins 1982 100 Butterfly
Women's Swimming Tracy Caulkins 1982 400 Individual Medley
Women's Swimming Tracy Caulkins 1982 200 Butterfly
Women's Swimming Tracy Caulkins 1982 400 Medley Relay
Women's Swimming Tracy Caulkins 1983 200 Individual Medley
Women's Swimming Tracy Caulkins 1983 100 Individual Medley
Women's Swimming Tracy Caulkins 1983 400 Medley Relay
Women's Swimming Tracy Caulkins 1984 800 Freestyle Relay
Women's Swimming Tracy Caulkins 1984 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Tracy Caulkins 1984 200 Individual Medley
Women's Swimming Tracy Caulkins 1984 200 Butterfly
Women's Swimming Tracy Caulkins 1984 400 Individual Medley
Women's Swimming Tracy Caulkins 1984 100 Breaststroke
Men's Swimming Matt Cetlinski 1986 500 Freestyle
Men's Swimming Marcin Cieslak 2013 800 Freestyle Relay
Men's Swimming Marcin Cieslak 2014 100 butterfly
Men's Swimming Marcin Cieslak 2014 200 individual medley
Women's Outdoor Track Hazel Clark 1998 800 Meters
Women's Indoor Track Hazel Clark 1998 800 Meters
Women's Indoor Track Hazel Clark 1999 800 Meters
Women's Outdoor Track Hazel Clark 1999 800 Meters
Men's Outdoor Track Sekou Clarke 2004 4 X 100 relay
Men's Indoor Track Sekou Clarke 2005 4 X 400 relay
Men's Indoor Track Will Claye 2011 Triple Jump
Men's Outdoor Track Kerron Clement 2005 400 Meter Hurdles
Men's Indoor Track Kerron Clement 2005 4 X 400 relay
Men's Indoor Track Kerron Clement 2005 400 Meters
Men's Swimming Matt Cole 2000 200 Backstroke
Women's Swimming Carmen Cowart 1986 800 Freestyle Relay
Women's Swimming Carmen Cowart 1986 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Carmen Cowart 1988 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Carmen Cowart 1988 800 Freestyle Relay
Women's Swimming Carmen Cowart 1988 200 Medley Relay
Women's Swimming Carmen Cowart 1989 800 Freestyle Relay
Men's Outdoor Track Omar Craddock 2012 Triple Jump
Men's Indoor Track Omar Craddock 2012 Triple Jump
Men's Outdoor Track Omar Craddock 2013 Triple Jump
Women's Tennis Jill Craybas 1996 Singles
Women's Swimming Andrea Cross 1982 200 Medley Relay
Women's Indoor Track Chris Crowther 1986 4 x 800 Meter Relay
Men's Swimming Troy Dalbey 1987 800 Freestyle Relay
Women's Swimming Debbie Daniel 1988 800 Freestyle Relay
Women's Swimming Debbie Daniel 1988 400 Freestyle Relay
Women's Outdoor Track Evelien Dekkers 2010 Javelin
Men's Outdoor Track Jeff Demps 2010 4x100 relay
Men's Outdoor Track Jeff Demps 2010 100 meters
Men's Indoor Track Jeff Demps 2010 60 meters
Men's Indoor Track Jeff Demps 2011 60 meters
Men's Indoor Track Jeff Demps 2012 60 meters
Men's Indoor Track Marquis Dendy 2013 Long Jump
Men's Outdoor Track Marquis Dendy 2014 Long Jump
Men's Outdoor Track Marquis Dendy 2014 Triple Jump
Men's Indoor Track Earl Diamond 1989 4 x 400 Relay
Men's Indoor Track Earl Diamond 1989 55 Hurdles
Men's Swimming Keith Dickson 1979 800 Freestyle Relay
Men's Swimming Duffy Dillon 1984 800 Freestyle Relay
Men's Swimming Duffy Dillon 1987 800 Freestyle Relay
Women's Outdoor Track Tasha Downing 1990 4 x 400 Meter Relay
Men's Outdoor Track Dedric Dukes 2012 4x400 relay
Men's Outdoor Track Dedric Dukes 2013 4x400 relay
Men's Outdoor Track Dedric Dukes 2013 4x100 relay
Men's Outdoor Track Dedric Dukes 2013 4x400 relay
Men's Outdoor Track Dedric Dukes 2014 200 Meters
Men's Outdoor Track Dedric Dukes 2014 4x100 relay
Women's Golf Page Dunlap 1986 Individual Medalist
Women's Swimming Kim Dunson 1978 100 Breaststroke
Women's Swimming Kim Dunson 1978 50 Breaststroke
Men's Swimming Conor Dwyer 2010 500 Freestyle
Men's Swimming Conor Dwyer 2010 200 Freestyle
Men's Swimming Conor Dwyer 2011 800 Freestyle Relay
Men's Outdoor Track Scott Dykehouse 1975 Javelin
Men's Indoor Track Mark Everett 1988 4 x 400 Relay
Men's Indoor Track Mark Everett 1990 800 Meters
Men's Outdoor Track Mark Everett 1990 800 Meters
Men's Outdoor Track Kyle Farmer 2004 4 X 100 relay
Women's Swimming Joan Franz 1985 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Joan Franz 1985 800 Freestyle Relay
Men's Swimming Brett Fraser 2011 800 Freestyle Relay
Men's Swimming Brett Fraser 2011 200 Freestyle
Men's Swimming Shaune Fraser 2009 200 Freestyle
Men's Swimming Shaune Fraser 2009 200 Butterfly
Men's Swimming Shaune Fraser 2010 200 Butterfly
Women's Indoor Track Michelle Freeman 1992 4 x 400 Meter Relay
Women's Outdoor Track Michelle Freeman 1992 100 Meter Hurdles
Women's Outdoor Track Michelle Freeman 1992 4 x 400 Meter Relay
Men's Swimming Geoff Gaberino 1981 800 Freestyle Relay
Men's Swimming Geoff Gaberino 1983 800 Freestyle Relay
Men's Swimming Geoff Gaberino 1983 400 Freestyle Relay
Men's Swimming Geoff Gaberino 1984 800 Freestyle Relay
Men's Swimming Donald Gibb 1983 400 Freestyle Relay
Men's Golf Nick Gilliam 2001 Individual Medalist
Women's Indoor Track Erin Gilreath 2003 Weight Throw
Men's Outdoor Track Najee Glass 2013 4x400 relay
Women's Swimming Carol Goeke 1978 800 Freestyle Relay
Women's Swimming Julie Gorman 1988 200 Butterfly
Women's Swimming Julie Gorman 1988 400 Medley Relay
Women's Swimming Julie Gorman 1988 200 Individual Medley
Women's Swimming Julie Gorman 1988 400 Individual Medley
Women's Swimming Julie Gorman 1989 400 Medley Relay
Women's Swimming Julie Gorman 1989 200 Butterfly
Men's Swimming Sandy Goss 1987 800 Freestyle Relay
Men's Outdoor Track Hugh Graham Jr. 2013 4x400 relay
Men's Outdoor Track Hugh Graham Jr. 2013 4x100 relay
Men's Outdoor Track Hugh Graham Jr. 2014 4x100 relay
Men's Outdoor Track Hugh Graham, Jr. 2012 4x400 relay
Men's Indoor Track Noel Gray 1975 Mile Relay
Women's Swimming Holly Green 1985 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Holly Green 1986 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Nicole Haislett 1991 200 Freestyle
Women's Swimming Nicole Haislett 1992 200 Freestyle
Women's Swimming Nicole Haislett 1993 200 Individual Medley
Women's Swimming Nicole Haislett 1993 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Nicole Haislett 1993 200 Freestyle
Women's Swimming Nicole Haislett 1994 400 Medley Relay
Women's Swimming Nicole Haislett 1994 200 Freestyle
Women's Swimming Nicole Haislett 1994 500 Freestyle
Women's Swimming Sue Halfacre 1973 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Sue Halfacre 1973 400 Freestyle
Women's Swimming Sue Halfacre 1974 400 Freestyle Relay
Men's Outdoor Track Arman Hall 2013 4x400 relay
Men's Outdoor Track Arman Hall 2014 4x100 relay
Men's Outdoor Track J. Lewis Hall 1951 High Jump
Men's Outdoor Track J. Lewis Hall 1953 High Jump
Men's Outdoor Track Jeremy Hall 2009 4x100 relay
Men's Outdoor Track Jeremy Hall 2010 4x100 relay
Gymnastics Betsy Hamm 1998 Beam
Men's Indoor Track Rickey Harris 2001 400 Meters
Men's Outdoor Track Rickey Harris 2002 400 Meter Hurdles
Men's Swimming Brian Hartley 2005 800 Freestyle Relay
Men's Swimming Mike Heath 1983 800 Freestyle Relay
Men's Swimming Mike Heath 1983 400 Freestyle Relay
Men's Swimming Mike Heath 1984 800 Freestyle Relay
Men's Swimming Mike Heath 1984 200 Freestyle
Women's Swimming Whitney Hedgepeth 1990 200 Medley Relay
Women's Swimming Whitney Hedgepeth 1990 200 Freestyle
Women's Indoor Track Heidi Hertz 1976 Pentathlon
Men's Swimming John Hillencamp 1979 800 Freestyle Relay
Men's Swimming John Hillencamp 1981 800 Freestyle Relay
Gymnastics Susan Hines 1997 Vault
Gymnastics Susan Hines 1998 Vault
Women's Outdoor Track Anita Howard 1990 4 x 400 Meter Relay
Women's Indoor Track Anita Howard 1992 4 x 400 Meter Relay
Women's Outdoor Track Anita Howard 1992 4 x 400 Meter Relay
Women's Outdoor Track Anita Howard 1992 400 Meters
Gymnastics Kytra Hunter 2012 Vault
Gymnastics Kytra Hunter 2012 All-Around
Men's Outdoor Track Ahmad Jasmine 2004 4 X 100 relay
Boxing John Joca 1940 135-pound weight class
Gymnastics Aliana Johnson 2013 Uneven Bars
Men's Indoor Track Timmy Johnson 1988 4 x 400 Relay
Men's Indoor Track Dedric Jones 1992 4 X 800 relay
Women's Swimming Elene Jones 1979 800 Freestyle Relay
Men's Indoor Track Ron Jourdan 1969 High Jump
Men's Indoor Track Tyrone Kemp 1989 400 Meters
Men's Indoor Track Tyrone Kemp 1989 4 x 400 Relay
Women's Swimming Jane Kerr 1989 800 Freestyle Relay
Men's Outdoor Track Kerron Kerron 2004 400 Meter Hurdles
Women's Indoor Track Mariam Kevkhishvili 2008 Shot Put
Women's Indoor Track Mariam Kevkhishvili 2009 Shot Put
Women's Outdoor Track Mariam Kevkhishvili 2009 Shot Put
Women's Outdoor Track Mariam Kevkhishvili 2010 Shot Put
Women's Indoor Track Mariam Kevkhishvili 2010 Shot Put
Gymnastics Marissa King 2011 Vault
Women's Indoor Track Leah Kirklin 1991 Triple Jump
Women's Indoor Track Leah Kirklin 1992 Triple Jump
Women's Outdoor Track Leah Kirklin 1992 Triple Jump
Women's Swimming Michele Kurtzman 1982 400 Medley Relay
Women's Swimming Michele Kurtzman 1983 400 Medley Relay
Men's Indoor Track Lewis Lacey 1992 4 X 800 relay
Women's Tennis Whitney Laiho 2001 Doubles
Women's Swimming Renee Laravie 1978 100 Individual Medley
Women's Swimming Renee Laravie 1978 800 Freestyle Relay
Women's Swimming Renee Laravie 1978 200 Individual Medley
Women's Swimming Renee Laravie 1979 800 Freestyle Relay
Women's Swimming Renee Laravie 1979 100 Breaststroke
Men's Swimming David Larson 1979 800 Freestyle Relay
Men's Swimming David Larson 1981 800 Freestyle Relay
Women's Tennis Jessica Lehnhoff 2001 Doubles
Women's Swimming Kristen Linehan 1989 200 Backstroke
Women's Swimming Kristen Linehan 1989 400 Medley Relay
Women's Swimming Kristen Linehan 1989 100 Backstroke
Women's Swimming Kristen Linehan 1990 200 Backstroke
Women's Swimming Kristen Linehan 1990 200 Medley Relay
Women's Swimming Kristen Linehan 1990 100 Backstroke
Men's Swimming Ryan Lochte 2004 400 Individual Medley
Men's Swimming Ryan Lochte 2005 200 Individual Medley
Men's Swimming Ryan Lochte 2005 800 Freestyle Relay
Men's Swimming Ryan Lochte 2005 200 Backstroke
Men's Swimming Ryan Lochte 2006 200 Backstroke
Men's Swimming Ryan Lochte 2006 200 Individual Medley
Men's Swimming Ryan Lochte 2006 400 Individual Medley
Men's Indoor Track Calvin Long 1988 4 x 400 Relay
Men's Indoor Track Calvin Long 1989 4 x 400 Relay
Men's Indoor Track Eddie Lovett 2013 60 meter hurdles
Men's Outdoor Track Dennis Martin 2009 4x100 relay
Gymnastics Lynn McDonnell 1982 Balance Beam
Women's Swimming Mimosa McNerney 1993 1650y Freestyle
Women's Swimming Mimosa McNerney 1995 1650 Freestyle
Women's Swimming Mimosa McNerney 1995 500 Freestyle
Women's Swimming Mimosa McNerney 1996 1650 Freestyle
Men's Outdoor Track Tony McQuay 2012 400m
Men's Indoor Track Tony McQuay 2012 400 Meter
Men's Outdoor Track Tony McQuay 2012 4x400 relay
Men's Tennis Mark Merklein 1993 Doubles
Men's Tennis Mark Merklein 1994 Singles
Men's Swimming Albert Mestre 1983 800 Freestyle Relay
Men's Swimming Albert Mestre 1983 400 Freestyle Relay
Men's Swimming Albert Mestre 1984 800 Freestyle Relay
Men's Indoor Track Bernard Middleton 2005 4 X 400 relay
Women's Outdoor Track Fawn Miller 2014 Javelin
Men's Swimming Brent Mitchell 1991 400 Medley Relay
Men's Indoor Track Dennis Mitchell 1988 4 x 400 Relay
Men's Indoor Track Dennis Mitchell 1988 200 Meters
Men's Outdoor Track Dennis Mitchell 1989 200 Meters
Women's Outdoor Track Kim Mitchell 1990 4 x 400 Meter Relay
Women's Indoor Track Kim Mitchell 1992 4 x 400 Meter Relay
Women's Outdoor Track Kim Mitchell 1992 4 x 400 Meter Relay
Women's Swimming Melanie Morgan 1993 400 Freestyle Relay
Men's Tennis Jeff Morrison 1999 Singles
Men's Outdoor Track Mike Morrison 2004 4 X 100 relay
Women's Swimming Renie Mullen 1978 800 Freestyle Relay
Men's Golf Bob Murphy 1966 Individual Medalist
Women's Swimming Stephanie Napier 2010 200 Free Relay
Women's Indoor Track Susan Nash 1986 4 x 800 Meter Relay
Men's Swimming Anthony Nesty 1990 200 Butterfly
Men's Swimming Anthony Nesty 1990 100 Butterfly
Men's Swimming Anthony Nesty 1991 400 Medley Relay
Men's Swimming Anthony Nesty 1991 100 Butterfly
Men's Swimming Anthony Nesty 1992 100 Butterfly
Women's Swimming Megan Neyer 1982 One-Meter Diving
Women's Swimming Megan Neyer 1982 Three-Meter Diving
Women's Swimming Megan Neyer 1983 One-Meter Diving
Women's Swimming Megan Neyer 1983 Three-Meter Diving
Women's Swimming Megan Neyer 1984 Three-Meter Diving
Women's Swimming Megan Neyer 1984 One-Meter Diving
Women's Swimming Megan Neyer 1986 Three-Meter Diving
Women's Swimming Megan Neyer 1986 One-Meter Diving
Women's Tennis Stephanie Nickitas 1996 Doubles
Women's Tennis Stephanie Nickitas 1997 Doubles
Men's Outdoor Track Tom Nohilly 1989 "3
Men's Indoor Track Eamon O'Keefe 1972 1000 Yards
Women's Swimming Cindy Ounpuu 1986 100 Breaststroke
Women's Swimming Cindy Ounpuu 1986 200 Breaststroke
Women's Swimming Laura Pasternak 1974 400 Freestyle Relay
Men's Indoor Track Stefan Pastor 2005 4 X 400 relay
Women's Swimming Lorraine Perkins 1988 200 Medley Relay
Women's Swimming Lorraine Perkins 1988 400 Medley Relay
Women's Swimming Lorraine Perkins 1989 200 Medley Relay
Women's Swimming Lorraine Perkins 1990 200 Medley Relay
Men's Indoor Track Scott Peters 1992 4 X 800 relay
Women's Indoor Track Tiandra Ponteen 2005 400 meters
Men's Outdoor Track Earl Poucher 1954 Pole Vault
Women's Swimming Shannon Price 1994 400 Medley Relay
Men's Indoor Track Jim Pringle 1979 High Jump
Men's Outdoor Track Chris Rainey 2010 4x100 relay
Men's Swimming Jeffrey Raymond 2011 800 Freestyle Relay
Women's Tennis Lisa Raymond 1992 Singles
Women's Tennis Lisa Raymond 1993 Singles
Men's Swimming Paul Robinson 1987 800 Freestyle Relay
Men's Swimming Sebastien Rousseau 2011 800 Freestyle Relay
Men's Swimming Sebastien Rousseau 2013 800 Freestyle Relay
Men's Swimming Bill Sawchuck 1981 800 Freestyle Relay
Women's Swimming Jennie Sawyer 1985 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Jennie Sawyer 1985 800 Freestyle Relay
Women's Swimming Jennie Sawyer 1986 800 Freestyle Relay
Women's Indoor Track Candice Scott 2002 Weight Throw
Women's Outdoor Track Candice Scott 2003 Hammer
Women's Outdoor Track Candice Scott 2004 Hammer
Women's Indoor Track Candice Scott 2004 Weight Throw
Women's Indoor Track Candice Scott 2005 Weight Throw
Men's Outdoor Track Leonardo Seymore 2012 4x400 relay
Men's Outdoor Track Leonardo Seymore 2013 4x100 relay
Men's Swimming Adam Sioui 2002 200 Freestyle
Men's Swimming Adam Sioui 2005 800 Freestyle Relay
Gymnastics Bridget Sloan 2013 All-Around
Gymnastics Bridget Sloan 2013 Balance Beam
Gymnastics Bridget Sloan 2014 Uneven Bars
Men's Outdoor Track Calvin Smith 2009 4x100 relay
Men's Swimming Chris Snode 1978 3-Meter Diving
Women's Swimming Gemma Spofforth 2007 200 Backstroke
Women's Swimming Gemma Spofforth 2008 100 Backstroke
Women's Swimming Gemma Spofforth 2008 200 Backstroke
Women's Swimming Gemma Spofforth 2009 200 Backstroke
Women's Swimming Gemma Spofforth 2009 100 Backstroke
Women's Swimming Gemma Spofforth 2010 100 Backstroke
Women's Swimming Gemma Spofforth 2010 200 Free Relay
Women's Swimming Shara Stafford 2010 200 Free Relay
Women's Tennis Shaun Stafford 1988 Singles
Women's Swimming Vicki Stemper 1993 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Karen Stotlemeyer 1974 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Ashley Tappin 1994 400 Medley Relay
Men's Indoor Track Christian Taylor 2009 Triple Jump
Men's Outdoor Track Christian Taylor 2010 Triple Jump
Men's Indoor Track Christian Taylor 2010 Triple Jump
Men's Outdoor Track Christian Taylor 2011 Outdoor Triple Jump
Women's Indoor Track Monifa Taylor 1993 55-meter Hurdles
Women's Swimming Barbara Thomas 1973 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Barbara Thomas 1974 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Kathy Thomas 1973 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Dara Torres 1986 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Dara Torres 1988 50 Freestyle
Women's Swimming Dara Torres 1988 100 Freestyle
Women's Swimming Dara Torres 1988 200 Medley Relay
Women's Swimming Dara Torres 1988 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Dara Torres 1988 100 Butterfly
Women's Swimming Dara Torres 1988 400 Medley Relay
Women's Swimming Dara Torres 1989 200 Medley Relay
Women's Swimming Dara Torres 1989 400 Medley Relay
Men's Swimming Darian Townsend 2005 800 Freestyle Relay
Women's Swimming Kathy Treible 1981 100 Breaststroke
Women's Swimming Kathy Treible 1981 50 Breaststroke
Women's Swimming Kathy Treible 1981 200 Breaststroke
Women's Swimming Kathy Treible 1982 100 Breaststroke
Women's Swimming Kathy Treible 1982 50 Breaststroke
Women's Swimming Kathy Treible 1982 200 Breaststroke
Women's Swimming Kathy Treible 1982 400 Medley Relay
Women's Swimming Kathy Treible 1982 200 Medley Relay
Women's Swimming Kathy Treible 1983 400 Medley Relay
Women's Swimming Kathy Treible 1984 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Kathy Treible 1984 800 Freestyle Relay
Men's Indoor Track Horace Tuitt 1975 Mile Relay
Men's Swimming Bob Utley 1991 400 Medley Relay
Women's Swimming Allison Wagner 1995 400 Individual Medley
Women's Swimming Janie Wagstaff 1994 400 Medley Relay
Men's Outdoor Track Josh Walker 2004 110 Meter Hurdles
Men's Outdoor Track Josh Walker 2005 110 Meter Hurdles
Women's Swimming Laura Walker 1989 800 Freestyle Relay
Men's Indoor Track Aaron Wallace 1989 4 x 400 Relay
Men's Swimming Dan Wallace 2013 800 Freestyle Relay
Women's Swimming Mary Wayte 1984 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Mary Wayte 1984 800 Freestyle Relay
Women's Swimming Mary Wayte 1985 400 Individual Medley
Women's Swimming Mary Wayte 1985 100 Freestyle
Women's Swimming Mary Wayte 1985 800 Freestyle Relay
Women's Swimming Mary Wayte 1985 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Mary Wayte 1986 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Mary Wayte 1986 800 Freestyle Relay
Women's Outdoor Track Dorchelle Webster 1990 4 x 400 Meter Relay
Women's Indoor Track Becki Wells 1997 Mile Run
Women's Swimming Laureen Welting 1984 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Laureen Welting 1984 800 Freestyle Relay
Women's Swimming Laureen Welting 1985 800 Freestyle Relay
Men's Swimming Pawel Werner 2013 800 Freestyle Relay
Men's Outdoor Track Geno White 2000 4 X 100 relay
Women's Swimming Jackie White 1973 400 Freestyle Relay
Men's Outdoor Track Terrell Wilks 2009 4x100 relay
Men's Outdoor Track Terrell Wilks 2010 4x100 relay
Men's Outdoor Track Bernard Williams 2000 100 Meters
Men's Outdoor Track Bernard Williams 2000 4 X 100 relay
Gymnastics Ann Woods 1982 Uneven Bars
Gymnastics Ann Woods 1982 All-Around
Gymnastics Ann Woods 1982 Floor-Exercise
Men's Outdoor Track Antwan Wright 2013 4x100 relay
Men's Outdoor Track Antwan Wright 2014 4x100 relay
Women's Swimming Paige Zemina 1986 800 Freestyle Relay
Women's Swimming Paige Zemina 1988 800 Freestyle Relay
Women's Swimming Paige Zemina 1988 400 Freestyle Relay
Women's Swimming Paige Zemina 1989 800 Freestyle Relay
Women's Swimming Paige Zemina 1989 200 Medley Relay
Men's Swimming David Zubero 1979 800 Freestyle Relay
Men's Swimming Martin Zubero 1990 200 Backstroke
Men's Swimming Martin Zubero 1991 200 Backstroke
Men's Swimming Martin Zubero 1991 400 Medley Relay
Men's Swimming Martin Zubero 1991 200 Individual Medley
Women's Swimming Stephanie Zunich 1988 400 Medley Relay
Women's Swimming Stephanie Zunich 1988 200 Medley Relay
Women's Swimming Stephanie Zunich 1989 400 Medley Relay
Women's Swimming Stephanie Zunich 1989 200 Medley Relay
Women's Swimming Stephanie Zunich 1989 100 Breaststroke
Women's Swimming Stephanie Zunich 1990 200 Medley Relay
Women's Swimming Stephanie Zunich 1990 100 Breaststroke
Back to Overview
Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC on ESPN

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.