Gator Locker Room
Gator Ticket Office

Gators in the 2012 Olympics

NBC Olympics Schedule | London 2012 Schedule

 

Gator Event Time (ET) / Result
Wednesday, July 25
Mel Booth   Preliminary Rnd vs. Japan Japan 2, Canada 1 (not active)
Heather Mitts   Preliminary Rnd vs. France USA 4, France 2 (did not play)
Abby Wambach   Preliminary Rnd vs. France USA 4, France 2 (scored in 19th minute)
Saturday, July 28
Bradley Ally   Heats: 400m IM 1st in heat, 4:21.32 - did not advance to final
Ryan Lochte   Heats: 400m IM 2nd in heat, 4:12.35, advances to final
  Heats: 100m Butterfly 1st in heat, advances to semifinals, 56.25 (AR, OR)
Sarah Bateman   Heats: 100m Butterfly 4th in heat, 59.86 - did not advance to final
Conor Dwyer   Heats: 400m Freestyle 3rd in heat, advances to final, 3:46.24
Elizabeth Beisel   Heats: 400m IM Advances to finals as top qualifier, 4:31.68
Mel Booth   Preliminary Rnd vs. South Africa Canada won 3-0; Mel Booth not activated
Abby Wambach   Preliminary Rnd vs. Colombia USA wins 3-0; Wambach started & scored in 74th minute
Heather Mitts   Preliminary Rnd vs. Colombia USA wins 3-0; Mitts started and played entirety of match at right back
Ryan Lochte   Final: 400m IM WINS GOLD MEDAL, 4:05.18
  Semifinals: 100m Butterfly Advanced to the final, 56.36
Conor Dwyer   Final: 400m Freestyle Finished 5th, 3:46.39
Elizabeth Beisel   Final: 400m IM WINS SILVER MEDAL, 4:31.27
Azania Stewart   Preliminary Rnd vs. Australia Australia won 74-58; Stewart started & socred 8 points
Sunday, July 29
Gemma Spofforth   Heats: 100m Backstroke 4th in heat, advanced to semifinals, 1:00.05
Sinead Russell   Heats: 100m Backstroke 5th in heat, advanced to semifinals, 1:00.10
Ryan Lochte   Heats: 200m Freestyle 2nd in heat, advanced to semifinals, 1:46.45
Brett Fraser   Heats: 200m Freestyle 5th in heat, advanced to semifinals, 1:47.74
Bradley Ally   Heats: 100m Backstroke 1st in heat, 56.27; did not advance
Omar Pinzon   Heats: 100m Backstroke 2nd in heat, 55.37; did not advance
Melani Costa-Schmid   Heats: 400m Freestyle 5th in heat, 4:06.75; did not advance
  Heats: 4x100m Freestyle Relay 2nd in heat, 3:13.93, advanced to final
  Final: 100m Butterfly WON GOLD MEDAL, 55.98 (WR)
Brett Fraser   Semifinals: 200m Freestyle 6th in semifinal heat, 1:47.01, did not advance
Ryan Lochte   Semifinals: 200m Freestyle 2nd in semifinal heat, 1:46.31, advanced to final
Sinead Russell   Semifinals: 100m Backstroke 8th in semifinal heat, 1:00.57, did not advance to final
Gemma Spofforth   Semifinals: 100m Backstroke 3rd in semifinal heat, 6th overall to advance to final, 59.70
Ryan Lochte   Final: 4x100m Freestyle Relay WON SILVER MEDAL, 3:10.38
  Final: 4x100m Freestyle Relay Finished 5th, 3:13.45
Monday, July 30
Melani Costa-Schmid   Heats: 200m Freestyle 2nd in heat, 1:57.79, advanced to semifinals
Omar Pinzon   Heats: 200m Butterfly 2nd in heat, 2:02.32, did not advance
Marcin Cieslak   Heats: 200m Butterfly 6th in heat, 1:57.07, did not advance
Melani Costa-Schmid   Semifinals: 200m Freestyle 5th in semifinal heat, 1:57.76, did not advance
Ryan Lochte   Final: 200m Freestyle Finished 4th, 1:45.04
Gemma Spofforth   Final: 100m Backstroke Finished 5th, 59.20
Azania Stewart   Preliminary Rnd vs. Canada Canada won 73-65; started and had 4 pts, 4 rebs in 16 mins
Tuesday, July 31
Brett Fraser   Heats: 100m Freestyle 3rd in heat, 48.54, advanced to semifinal
Shaune Fraser   Heats: 100m Freestyle 6th in heat, 48.99, advanced to semifinal
Jemma Lowe   Heats: 200m Butterfly 2nd in heat, 2:07.64, advanced to semifinal
  Heats: 200m Breaststroke 2nd in heat, 2:09.55
  Heats: 4x200 Freestyle Relay 3rd in heat, 7:11.51, advanced to final
Sebastian Rousseau   Heats: 4x200m Freestyle Relay 3rd in heat, 7:11.51, advanced to final
Conor Dwyer   Heats: 4x200m Freestyle Relay31 1ST place qualifier, 7:06.75, advanced to final
Mel Booth   Preliminary Rnd vs. Sweden Tied 2-2 (active for game)
Heather Mitts   Preliminary Rnd vs. DPR Korea USA won 1-0 (did not play)
Abby Wambach   Preliminary Rnd vs. DPR Korea USA won 1-0 (scored gameís only goal)
Lisa Raymond   2nd Rnd Doubles vs Radwanska/Radwanska (Poland) Won: 6-4, 7-6 (3)
Brett Fraser   Semifinals: 100m Freestyle 7th in semifinal heat, 48.92, did not advance
Shaune Fraser   Semifinals: 100m Freestyle 8th in semifinal heat, 49.07, did not advance
Jemma Lowe   Semifinals: 200m Butterfly 5th in semifinal heat, 2:07.37, advanced to final
  Semifinals: 200m Breaststroke 2nd in semifinal heat, 2:09.11, advanced to final
  Final: 4x200m Freestyle Relay Finished 7th, 7:09.65
Ryan Lochte   Final: 4x200m Freestyle Relay WON GOLD MEDAL, 6:59.70
Sebastian Rousseau   Final: 4x200m Freestyle Relay Finished 7th, 7:09.65
Conor Dwyer   Final: 4x200m Freestyle Relay WON GOLD MEDAL, 6:59.70
Wednesday, August 1
Ryan Lochte   Heats: 200m Backstroke 1st in heat, 1:56.36, advanced to semifinal
Marco Loughran   Heats: 200m Backstroke 7th in heat, 1:58.72, did not advance
Omar Pinzon   Heats: 200m Backstroke 4th in heat, 1:58.20, advanced to semifinal
Sarra Lajnef   Heats: 200m Breaststroke 3rd in heat, 2;29.60, did not advance
Hilda Luthersdottir   Heats: 200m Breaststroke 5th in heat, 2:31.15, did not advance
Bradley Ally   Heats: 200m IM 3rd in heat, 2:00.45, did not advance
Marcin Cieslak   Heats: 200m IM 6th in heat, 2:00.45, did not advance
Ryan Lochte   Heats: 200m IM 1st in heat, 1:58.03, advanced to semifinal
  Heats: 200m IM 7th in heat, 2:00.57, did not advance
Lisa Raymond   QF Doubles vs. Makarova/Vesina (RUS) W, 6-3, 6-3
Azania Stewart   Preliminary Rnd vs. Russian Federation Russia won: 67-61 (started, 4 pts, 2 reb, 2 steals, 1 block)
Lisa Raymond   Mixed Doubles vs. Errani/Seppi (Italy) Won, 7-5, 6-3
  Final: 200m Breaststroke Finished 6th, 2:09.25
Ryan Lochte   Semifinals: 200m Backstroke 1st in semifinal heat, 1:55.40, advanced to final
Omar Pinzon   Semifinals: 200m Backstroke 8th in semifinal heat, 1:58.99, did not advance to final
Jemma Lowe   Final: 200m Butterfly Finished 6th, 2:06.78
Ryan Lochte   Semifinals: 200m IM 1st in semifinal heat, 1:56.13, advanced to final
  Final: 4x200m Freestyle Relay WON GOLD MEDAL, 7:42.92
Thursday, August 2
Sinead Russell   Heats: 200m Backstroke 3rd in heat, 2:09.04, advanced to semifinal
Steph Proud   Heats: 200m Backstroke 4th in heat, 2:10.01, advanced to semifinal
Elizabeth Beisel   Heats: 200m Backstroke 1st in heat, 2:07.82, advanced to semifinal
Ryan Lochte   Final: 200m Backstroke WON BRONZE MEDAL, 1:53.94
Sinead Russell   Semifinals: 200m Backstroke 3rd in semifinal heat, 2:08.76, advanced to final
Steph Proud   Semifinals: 200m Backstroke 4th in semifinal heat, 2:09.04, did not advance to final
Elizabeth Beisel   Semifinals: 200m Backstroke 1st in semifinal heat, 2:06.18, advanced to final
Ryan Lochte   Final: 200m IM WON SILVER MEDAL, 1:54.90
Friday, August 3
Sarah Bateman   Heats: 50m Freestyle 1st in heat, 25.28, competed in swim-off but did not advance to semifinal
Kemal Mesic   Qualification: Shot Put 12th in flight (24th overall) 19.60m/64-3.75, did not advance to final
Kerron Clement   Round 1: 400m Hurdles 2nd in heat (2nd overall), seasonís best 48.48, advanced to semifinal
Sarah Bateman   Heats: 4x100m Medley Relay 8th in heat, 4:07.09, did not advance
Hilda Luthersdottir   Heats: 4x100m Medley Relay 8th in heat, 4:07.09, did not advance
Melani Costa-Schmid   Heats: 4x100m Medley Relay 7th in heat, 4:03.05, did not advance
Novlene Williams-Mills   Round 1: 400m 1st in heat (6th overall), 50.88, advanced to semifinal
Lisa Raymond   SF Doubles vs. Hlavackov/Hradecka (CZE) Lost: 6-1, 7-6 (2)
Abby Wambach   Quarterfinals vs. New Zealand US 2, NZ 0; scored first goal of match
Heather Mitts   Quarterfinals vs. New Zealand US 2, NZ 0; did not play
Lisa Raymond   SF Mixed Doubles vs. Dulko/del Potro (ARG) Won: 6-2, 7-5
Mel Booth   Quarterfinals vs. Great Britain Canada won 2-0; entered game
Sinead Russell   Final: 200m Backstroke Finished 8th, 2:09.86
Elizabeth Beisel   Final: 200m Backstroke WON BRONZE MEDAL, 2:06.55
Will Claye   Qualification: Long Jump 6th in flight (8th overall), 7.99m/26-2.75, advanced to final
Azania Stewart   Preliminary Rnd vs. France France won: 80-77 (OT); (started, 3 reb, 1 steal)
Saturday, August 4
Tony McQuay   Round 1: 400m 2nd in his heat (18th overall), 45.48, advances to semifinals
Genevieve LaCaze   Round 1: 3,000m Steeplechase 9th in her heat (22nd overall), 9:37.90 (PR), did not advance to final
Lisa Raymond   SF: Mixed Doubles Lost: 3-6, 6-4 (10-7)
Kerron Clement   Semifinals: 400m Hurdles 3rd in his heat (5th overall), 48.12 (SB), advances to final
Will Claye   Final: Long Jump WON BRONZE MEDAL, 8.12m/26-7.75
Novlene Williams-Mills   Semifinals: 400m 3rd in her heat (3rd overall), 49.91, advances to final
Gemma Spofforth   Final: 4x100m Medley Relay Finished 8th, 3:59.46
  Final: 4x100m Medley Relay WON GOLD MEDAL, 3:53.05 (WR)
Sunday, August 5
Lisa Raymond   Bronze Medal Match Doubles Lost, 4-6, 6-4, 6-1
Lisa Raymond   Bronze Medal Match: Mixed Doubles Won, 6-4, 4-6, 1-0 (10-4)
Tony McQuay   Semifinals: 400m 4th in heat 2 (45.31); did not advance to final
Novlene Williams-Mills   Final: 400m 5th place, 50.11
Azania Stewart   Preliminary Round vs. Brazil Brazil won 78-66 (Stewart started, scored 6 pts, 5 blocks, 3 rebs, 21 mins)
Monday, August 6
Moise Joseph   Round 1: 800m 6th in heat (36th overall), 1:48.46, did not advance to semifinal
Mel Booth   Semifinals vs. USA Canada lost 4-3; did not appear in match
Abby Wambach   Semifinals vs Canada U.S. won 4-3; scored PK in 80th minute
Heather Mitts   Semifinals vs. Canada U.S. 4-3; did not appear in match
Kerron Clement   Final: 400m Hurdles Finished 8th in final, 49.15
Tuesday, August 7
Will Claye   Qualification: Triple Jump 4th in flight (7th overall), 16.87m/55-4.25 (-0.2), advances to final
Christian Taylor   Qualification: Triple Jump 1st in flight (1st overall), 17.21m/56-5.75 (+0.2), advances to final
Shara Proctor   Qualification: Long Jump 1st in flight (1st overall), 6.83m/22-5 (-0.2), advances to final
Wednesday, August 8
Shara Proctor   Final: Long Jump Finished 9th, 6.55m/21-6 (+0.2)
Thursday, August 9
Tony McQuay   Round 1: 4x400m Relay 2nd in heat (2nd overall), 2:58.87 (43.65 split), advances to final
Mel Booth   Bronze Medal Game Canada WON, 1-0 BRONZE MEDAL! (Booth did not enter game)
Will Claye   Final: Triple Jump WON SILVER MEDAL, 17.62m/57-9.75
Christian Taylor   Final: Triple Jump WON GOLD MEDAL, 17.81m/58-5.25
Heather Mitts   Gold Medal Game WON GOLD MEDAL, 2-1 (did not enter game)
Abby Wambach   Gold Medal Game WON GOLD MEDAL, 2-1 (started and played all 90 minutes, with 3 shots)
Friday, August 10
Csaba Gercsak   Final: 10km Marathon Finished 18th, 1:51:30.9
Jeff Demps   Round 1: 4x100m Relay Finished 1st, 37.38 (new American record), advances to final
Tony McQuay   Final: 4x400m Relay WON SILVER MEDAL, 2:57.05 (seasonís best)
Saturday, August 11
Novlene Williams-Mills   Final: 4x400m Relay WON BRONZE MEDAL, 3:20.95 (SB)
Jeff Demps   Final: 4x100m Relay WON SILVER MEDAL (did not run in final but did in prelims), 37.04 (AR)

All times Eastern Daylight Time. Times subject to change.

Florida Athletics - A Championship Experience with Integrity - Vision Statement
  • University of Florida
  • NCAA
  • Sun Sports / Fox Sports Florida
  • IMG
  • SEC on ESPN

© 1998 - 2014 University Athletic Assoc., Inc., Sun Sports & IMG College. All Rights Reserved.